29.7
3.8
26.7
31.7‐1.8
31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
Tävlande: 94 (58+36)   Starter: 101 (62+39)

Män
M 100 m     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
2Jonathan WalterssonBollnäs FIK
10.92
SB
  
4Philip Green
11.06
Hammarby IF
11.06
PB
  
5Olle Forslin
11.07
Hässelby SK
11.07
PB
  
8Adam Lindhe
11.39
IFK Lidingö
11.39
PB
  
Heat 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
2Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
11.17
Västerås FK
11.17
PB
  
M 200 m     
Final B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
8Christopher SvenssonIFK Lidingö
23.80
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.06
SB
  
2Benjamin Mullen
49.08
Turebergs FK
49.08
SB
  
3Anton Asplund
49.34
Turebergs FK
49.34
SB
  
5Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
50.48
Spårvägens FK
50.48
SB
  
6Andreas Movin
52.10
IFK Lidingö
52.10
SB
  
Final B
3Christopher HalldenHuddinge AIS
51.01
PB
  
Final C
1Jonas Tollefors
51.93
Vallentuna FK
51.93
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

8Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:53.35
KFUM Örebro
1:53.35
PB
  
9Daniel Gleimar
1:54.99
Turebergs FK
1:54.99
SB
  
Final B
1Gustav Berlin
1:54.37
IK Akele
1:54.37
PB
  
1Samuel Lundell VakkuriHammarby IF
1:59.38
SB
  
2Martin Hammar
1:54.93
Rånäs 4H
1:54.93
PB
  
6Alexander Persson
1:57.24
Hammarby IF
1:57.24
SB
  
Final C
3Albin Johansson
2:00.28
Hässelby SK
2:00.28
SB
  
6Gunnar Durén
2:01.06
Hässelby SK
2:01.06
SB NR50
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Rickard Emilsson
8:38.45
GoIF Tjalve
8:38.45
PB
  
1Abdelfath Yassin
8:41.79
Gefle IF
8:41.79
PB
  
1Martin Stjernlöf
8:42.14
Eskilstuna FI
8:42.14
SB
  
1Andreas Fahlén
8:44.44
IFK Umeå
8:44.44
PB
  
1Filip Segerberg
8:57.74
Hammarby IF
8:57.74
PB
  
1Robin Leanderson
9:01.86
Spårvägens FK
9:01.86
SB
  
1Jan Westerberg
9:02.51
IFK Umeå
9:02.51
SB
  
2John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
8:24.43
Spårvägens FK
8:24.43
PB
  
3Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
8:26.19
Spårvägens FK
8:26.19
PB
  
5Jonathan Cleghorn
8:27.46
Spårvägens FK
8:27.46
PB
  
6Marcus Gustafsson
8:28.87
Spårvägens FK
8:28.87
SB
  
7Rasmus Grelsson
Rasmus Grelsson 88, Trångsviken
8:29.30
Trångsvikens IF
8:29.30
PB
  
9John Kingstedt
8:33.92
Huddinge AIS
8:33.92
PB
  
Final B
1Andreas Bergstedt
9:08.65
Enhörna IF
9:08.65
PB
  
1Johan Södersten
9:18.09
Hässelby SK
9:18.09
PB
  
1Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
9:28.54
Spårvägens FK
9:28.54
SB
  
2Erik Lagerlöf
8:54.72
IFK Lidingö
8:54.72
PB
  
3Olof Södergård
8:55.60
Vallentuna FK
8:55.60
PB
  
4Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
8:56.70
Västerås FK
8:56.70
PB
  
5Hugo Lindell
8:57.06
Rånäs 4H
8:57.06
PB
  
6Ludvig Danielson
8:59.09
GoIF Tjalve
8:59.09
PB
  
7Martin Ronnerstedt
9:00.46
FK Studenterna
9:00.46
PB
  
9Anders Herrmann
9:01.78
Rånäs 4H
9:01.78
SB
  
M 110 m häck     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
3Rickard Willman
15.04
Västerås FK
15.04
PB
  
M Kula     


Final A

Final

2Petter Olson
13.95
Hässelby SK
13.95
PB
  
M Diskus     


Final A

Final

2Petter Olson
41.91
Hässelby SK
41.91
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

2Hans Eriksson
Hans Eriksson 86, Västerås
60.38
Västerås FK
60.38
SB
  
P19 100 m     
Heat 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
4Erik Lidén
11.63
IFK Lidingö
11.63
PB
  
4Felix Norén
Felix Norén 95, Katrineholm
11.64
Katrineholms SK
11.64
PB
  
6Isak Hampel Klang
11.93
Hässelby SK
11.93
SB
  
Heat 2
Vind: +1.0
Vind: +1.0
3Viktor BjörklundUpsala IF
11.59
SB
  
5Marcus Rostmark
11.73
IFK Märsta
11.73
PB
  
Heat 3
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Akram Adinda
11.39
Upsala IF
11.39
PB
  
2Sebastian WesslénHammarby IF
11.59
PB
  
Heat ?
Vind: +0.8
Vind: +0.8
12Egert Eist
Egert Eist 95, EST
11.76
95EST
11.76
PB
  
P19 Höjd     


Final A

Final

1Adam Nygårds JacobssonFalu IK
1.88
SB
  
P19 Kula (6.0 kg)     


Final A

Final

2Eric Hacksell
13.79
Hässelby SK
13.79
PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     


Final A

Final

2Eric Hacksell
38.71
Hässelby SK
38.71
PB
  
P19 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Egert Eist
Egert Eist 95, EST
45.61
95EST
45.61
SB
  
P19 Spjut     


Final A

Final

2Marcus Rostmark
45.09
IFK Märsta
45.09
PB
  
P15 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

4Lukas Björninger
30.79
Turebergs FK
30.79
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
Janeli Toomel
Janeli Toomel 94, EST
12.72
94EST
12.72
SB
  
Heat 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
3Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
12.56
PB
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
3Rebecca Larsson
12.65
Hässelby SK
12.65
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

2Caroline Kihlblom
57.12
Turebergs FK
57.12
SB
  
5Suzanna Filipska
1:01.94
FK Studenterna
1:01.94
SB
  
Final B
1Ida Jansson
58.14
Upsala IF
58.14
PB
  
3Jenny Wingqvist
59.96
Hässelby SK
59.96
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

3Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
2:12.65
Linköpings GIF
2:12.65
PB
  
Final B
1Vilma Jonsson
2:12.41
Danderyds SK
2:12.41
PB
  
2Lovisa Bivstedt
2:12.52
Hässelby SK
2:12.52
PB
  
K 3000 m     


Final A

Final

2Thea Boström
Thea Boström 98, GoIF Tjalve
9:58.30
GoIF Tjalve
9:58.30
PB
  
3Erika Svanborg
10:07.95
Sävedalens AIK
10:07.95
PB
  
5Julia Forsmark
10:48.07
Falu IK
10:48.07
SB
  
K 100 m häck     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
3Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
14.55
IF Göta Karlstad
14.55
SB
  
4Alice AndreassonUpsala IF
15.40
PB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Hannah Orzechowski
9.81
Spårvägens FK
9.81
+0.7 PB
  
2Janeli Toomel
Janeli Toomel 94, EST
12.35
94EST
12.35
+0.3 PB
  
3Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
12.18
Spårvägens FK
12.18
+0.9 PB
  
4Frida Lindström
12.12
Huddinge AIS
12.12
+1.5 SB
  
6Rebecca Ilehag
Rebecca Ilehag 92, Mälarhöjden
10.99
Mälarhöjdens IK
10.99
+0.9 SB
  
K Slägga     


Final A

Final

4Madelene ÖstblomGefle IF
49.41
PB
  
F19 100 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
3Amanda Jansson
12.70
Örbyhus IF
12.70
SB
  
6Malin Ekblad
12.95
Upsala IF
12.95
PB
  
Heat 1
Vind: +1.2
Vind: +1.2
3Alina LindqvistVäsby IK
12.74
SB
  
4Matilda From
Matilda From 96, Västerås
12.92
Västerås FK
12.92
PB
  
6Elin Lindell
13.23
Hammarby IF
13.23
SB
  
Heat 2
Vind: +1.0
Vind: +1.0
2Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
12.67
GoIF Tjalve
12.67
SB
  
5Marie Kimumba
Marie Kimumba 95, Spårvägen
13.12
Spårvägens FK
13.12
PB
  
F19 800 m     


Final A

Final

2Nicole Sörensen
2:21.82
Falu IK
2:21.82
PB
  
3Sofia Nilsson
Sofia Nilsson 95, Linköpings GIF
2:25.82
Linköpings GIF
2:25.82
SB
  
F19 100 m häck     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1Ellinor PerssonTäby IS
14.86
PB
  
2Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
15.27
GoIF Tjalve
15.27
PB
  
F19 Diskus     


Final A

Final

4Linn RiddarströmMotala AIF
33.65
PB
  
F19 Slägga     


Final A

Final

5Elina Karvonen
41.59
IF Vingarna
41.59
PB
  
F19 Spjut     


Final A

Final

1Linn RiddarströmMotala AIF
44.81
PB
  
3Malin Skogström
37.58
Hässelby SK
37.58
SB
  
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1My Aggefors
34.42
IFK Tumba
34.42
PB
  
2Tilde All
33.07
Täby IS
33.07
PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

8Amanda Sandberg
25.47
Hässelby SK
25.47
PB