21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Tävlande: 225 (125+100)   Starter: 230 (126+104)


select distinct results11.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results11.Ind AS Indiiy, results11.ID AS ID, results11.ID AS IDI, Events.TF AS type, results11.eventname AS en2, results11.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results11.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results11.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results11.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results11.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results11.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results11.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results11.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results11.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results11.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results11.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results11.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results11.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results11.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results11.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results11.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results11 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results11.ID AND CASE WHEN results11.Sex=1 and (results11.secondarypos not rlike ('K|F') or results11.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results11.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results11.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results11.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results11.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results11.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results11.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results11.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results11.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results11.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results11.iid LEFT JOIN world.countries ON results11.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results11.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results11.IID=combinedmen.parentid AND results11.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results11.IID=combinedwomen.parentid AND results11.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results11.iid=womenpbestsweden.iid AND (results11.Sex=2 OR results11.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results11.iid=womensbestsweden.iid AND (results11.Sex=2 OR results11.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results11.CID= 12961070 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results11.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results11.AGO=12 THEN 999999 ELSE results11.AGO END, results11.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, SUD
45.53
86SUD
45.53
SB
  
2Andrew Steele
Andrew Steele 84, GBR
46.17
84GBR
46.17
SB
  
3Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
46.44
IFK Helsingborg
46.44
SB
  
4Shaun de Jager
Shaun de Jager 91, RSA
46.84
91RSA
46.84
  
5Ahmed Mohamed Al-Merjabi
Ahmed Mohamed Al-Merjabi 90, OMA
47.20
90OMA
47.20
  
6Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.25
PB
  
7Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
47.27
84DEN
47.27
SB
  
8Fredrik Johansson
48.48
Vittangi SK
48.48
SB
  
Final B
1Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
47.87
86DEN
47.87
SB
  
2Obaid Al-Quraini
Obaid Al-Quraini 86, OMA
49.01
86OMA
49.01
PB
  
3Othman Al-Busaidi
Othman Al-Busaidi 92, OMA
49.16
92OMA
49.16
PB
  
4Alexander LesserUllevi FK
50.04
SB
  
5Christopher SvenssonHälle IF
50.77
SB
  
6Dennis Forsman
50.94
Ullevi FK
50.94
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Jeff Lastennet
Jeff Lastennet 87, FRA
1:46.17
87FRA
1:46.17
PB
  
2Jakub Holuša
Jakub Holuša 88, CZE
1:46.26
88CZE
1:46.26
SB
  
3Paul Renaudie
Paul Renaudie 90, FRA
1:46.99
90FRA
1:46.99
PB
  
4Luis Alberto Marco
Luis Alberto Marco 86, ESP
1:47.42
86ESP
1:47.42
SB
  
5Hamza Driouch
Hamza Driouch 94, QAT
1:47.47
94QAT
1:47.47
SB
  
6Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
1:47.74
85HUN
1:47.74
  
7Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
1:47.78
Hammarby IF
1:47.78
SB
  
8Thobias Ekhamre
1:47.82
Hammarby IF
1:47.82
PB
  
9Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:48.13
F Stenungsunds FI
1:48.13
PB
  
10Johan Walldén
1:49.21
Gefle IF
1:49.21
SB
  
Ahmad Ismail
Ahmad Ismail 84, SUD
DNF
84SUD
DNF
  
Final B
1Thomas Solberg Eide
Thomas Solberg Eide 92, NOR
1:49.63
92NOR
1:49.63
PB
  
2Matěj Blahůt
Matěj Blahůt 89, CZE
1:50.16
89CZE
1:50.16
  
3Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:50.33
91NOR
1:50.33
  
4Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
1:50.81
93NOR
1:50.81
PB
  
5Emil Oustad
Emil Oustad 89, NOR
1:51.18
89NOR
1:51.18
PB
  
6Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:52.00
Spårvägens FK
1:52.00
  
7Marcin Nagórek
Marcin Nagórek 80, POL
1:52.10
80POL
1:52.10
SB
  
8Andreas Almgren
1:52.25
Turebergs FK
1:52.25
  
9Stuart Ross
Stuart Ross 92, GBR
1:52.78
92GBR
1:52.78
  
10Fredrik Karlsson
1:53.09
Hammarby IF
1:53.09
SB
  
11Morten Velde
Morten Velde 84, NOR
1:53.26
84NOR
1:53.26
SB
  
12Håkon Mushom
Håkon Mushom 93, NOR
1:54.72
93NOR
1:54.72
  
13Albin Johansson
2:00.47
Hässelby SK
2:00.47
SB
  
Final C
1Aladdin Bouhania
Aladdin Bouhania 84, DEN
1:52.34
84DEN
1:52.34
SB
  
2Victor Hedin
1:53.96
Huddinge AIS
1:53.96
SB
  
3Joakim Löfwing
1:54.28
Hammarby IF
1:54.28
  
4Øystein Kværener Svendsen
Øystein Kværener Svendsen 84, NOR
1:54.29
84NOR
1:54.29
SB
  
5Marius Frøvig Schneider
Marius Frøvig Schneider 86, NOR
1:54.46
86NOR
1:54.46
SB
  
6Mads Jørgensen
Mads Jørgensen 88, DEN
1:54.90
88DEN
1:54.90
  
7Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
1:54.98
Spårvägens FK
1:54.98
SB
  
8Klas Persson
1:55.36
Turebergs FK
1:55.36
SB
  
9Viktor Ekelund
1:55.75
Malmö AI
1:55.75
SB
  
Final D
1Benjamin Ahlbäck
1:54.12
IF Göta Karlstad
1:54.12
PB
  
2Alexander Persson
1:55.18
Hammarby IF
1:55.18
SB
  
3Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:55.20
KFUM Örebro
1:55.20
SB
  
4Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
1:55.72
Strömstad LK
1:55.72
PB
  
5Fredrik BjörklundHälle IF
1:56.22
SB
  
6Andreas Søreng Høiby
Andreas Søreng Høiby 80, NOR
1:56.28
80NOR
1:56.28
PB
  
7Johan Samuelsson
1:56.74
Falu IK
1:56.74
PB
  
8Viktor Stenberg
1:59.13
Ullevi FK
1:59.13
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Eric Senorski
14:04.83
Örgryte IS
14:04.83
  
2Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
14:08.37
Hässelby SK
14:08.37
PB
  
3Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
14:08.37
Katrineholms SK
14:08.37
PB
  
4Ørjan Grønnevig
Ørjan Grønnevig 91, NOR
14:20.79
91NOR
14:20.79
PB
  
5Kjetil Foss Angeltvedt
Kjetil Foss Angeltvedt 85, NOR
14:27.49
85NOR
14:27.49
PB
  
6Mathias Borg
14:32.81
Ullevi FK
14:32.81
PB
  
7Johan Damkjær
Johan Damkjær 84, DEN
14:33.16
84DEN
14:33.16
PB
  
8Fredrik Johansson
14:36.79
Ullevi FK
14:36.79
SB
  
9Morten Fransen
Morten Fransen 88, DEN
14:37.42
88DEN
14:37.42
PB
  
10Arne Mjelde Sæther
Arne Mjelde Sæther 77, NOR
14:39.26
77NOR
14:39.26
PB
  
11Trond Arne Rugland
Trond Arne Rugland 85, NOR
14:41.76
85NOR
14:41.76
PB
  
12Oskari Pennanen
Oskari Pennanen 91, FIN
14:44.32
91FIN
14:44.32
SB
  
13Jens Munk Nielsen
14:58.37
Spårvägens FK
14:58.37
  
14Abdi Hakin Ulad
Abdi Hakin Ulad 91, DEN
14:58.70
91DEN
14:58.70
  
15Filip Johansson
15:16.79
Sävedalens AIK
15:16.79
SB
  
16Asle Rønning Tjelta
Asle Rønning Tjelta 85, NOR
15:20.10
85NOR
15:20.10
SB
  
17Marcus Gustafsson
15:35.91
Spårvägens FK
15:35.91
SB
  
Jarkko Hamberg
Jarkko Hamberg 82, FIN
DNF
82FIN
DNF
  
Olle Walleräng
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Robin Lindgren
DNF
Örgryte IS
DNF
  
Daniel Daniel Lund
DNF
  
Oskar Käck
DNF
Hälle IF
DNF
  
Patrik AnderssonHälle IF
DNF
  
M 110 m häck     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Ty Akins
Ty Akins 86, USA
13.41
86USA
13.41
  
2Dominic Berger
Dominic Berger 86, USA
13.49
86USA
13.49
  
3Fred Townsend
Fred Townsend 82, USA
13.57
82USA
13.57
  
4Philip Nossmy
13.71
Malmö AI
13.71
SB
  
5Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
13.80
89HUN
13.80
=SB
  
6Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.27
Eskilstuna FI
14.27
PB
  
7Joakim Blaschke
14.72
Spårvägens FK
14.72
SB
  
Lehann Fourie
Lehann Fourie 87, RSA
DQ
87RSA
DQ
  
Final B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.39
Spårvägens FK
14.39
  
2Martin Kallur
14.69
Falu IK
14.69
PB
  
3Josua GustafssonUllevi FK
14.94
SB
  
4Petter Olson
14.97
Malmö AI
14.97
PB
  
5Andreas Andersson
15.62
Hässelby SK
15.62
  
M Höjd     


Final A

Final

1Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen 89, NOR
2.08
89NOR
2.08
  
2Carl Rönnow
Carl Rönnow 90, Club Olympique
2.08
C Olympique
2.08
SB
  
3Marcus LundquistRånäs 4H
2.08
  
4Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.01
  
5Fredrik SangbergIF Kville
2.01
PB
  
M Stav     


Final A

Final

1Noël Ost
Noël Ost 89, FRA
5.00
89FRA
5.00
SB
  
2Simon Gyllensten
4.90
Örgryte IS
4.90
  
3Carl Sténson
4.90
Hellas FK
4.90
PB
  
4Erik Thorstensson
4.80
Spårvägens FK
4.80
SB
  
5Anders AndreassonÖrgryte IS
4.50
SB
  
Viktor FröbergIF Kville
NH
  
M Längd     


Final A

Final

1Wilfredo Martínez
Wilfredo Martínez 85, CUB
7.95w
85CUB
7.95w
+2.2
  
7.90/0.5
2Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.84
82DEN
7.84
+0.4
  
3Konrad Podgórski
Konrad Podgórski 89, POL
7.62
89POL
7.62
–0.3
  
4Andreas Otterling
7.39
KFUM Örebro
7.39
–0.2 SB
  
5Björn Wilson
7.34
IK Orient
7.34
+1.0 SB
  
6Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.29
93DEN
7.29
+1.4
  
7Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
7.21
Hässelby SK
7.21
+1.2 PB
  
8Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.08w
Eskilstuna FI
7.08w
+3.0
  
9Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg 90, NOR
7.01
90NOR
7.01
+1.5
  
M Kula     


Final A

Final

1David Storl
David Storl 90, GER
21.03
90GER
21.03
PB
  
2Ralf Bartels
Ralf Bartels 78, GER
20.05
78GER
20.05
  
3Ódinn Björn Thorsteinsson
Ódinn Björn Thorsteinsson 81, ISL
19.83
81ISL
19.83
PB
  
4Niklas Arrhenius
19.79
Spårvägens FK
19.79
PB
  
15 SWE AT
5Kim Christensen
Kim Christensen 84, DEN
18.61
84DEN
18.61
  
6Anders Lundell
15.46
Ullevi FK
15.46
SB
  
7Petter Olson
12.83
Malmö AI
12.83
SB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Mike Hazle
Mike Hazle 79, USA
77.39
79USA
77.39
  
2Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
74.29
KFUM Örebro
74.29
  
3Ansis Brūns
Ansis Brūns 89, LAT
74.14
89LAT
74.14
  
4Daniel Ragnvaldsson
72.73
IFK Umeå
72.73
  
5Chen Qi 
Chen Qi  82, CHN
71.51
82CHN
71.51
  
6Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
71.01
F Bålsta IK
71.01
  
7Olof Hansson
67.36
Hässelby SK
67.36
SB
  
8Ingmar Veinberg
62.41
Spårvägens FK
62.41
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Stephanie Durst
Stephanie Durst 82, USA
11.65
82USA
11.65
  
2Lena Berntsson
11.78
Ullevi FK
11.78
SB
  
3Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
11.99
Spårvägens FK
11.99
PB
  
4Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.10
Glanshammars IF
12.10
  
5Elin Källander
12.11
IFK Helsingborg
12.11
SB
  
6Pernilla Nilsson
12.19
IFK Trelleborg
12.19
  
7Siri Eritsland
Siri Eritsland 85, NOR
12.23
85NOR
12.23
  
8Jasmin Showlah
Jasmin Showlah 89, FIN
12.34
89FIN
12.34
  
Final B
Vind: -1.4
Vind: -1.4
1Erica Pettersson
12.13
IF Göta Karlstad
12.13
PB
  
2Jenna Jokela
Jenna Jokela 90, FIN
12.31
90FIN
12.31
SB
  
3Elina Palmquist
12.41
IF Göta Karlstad
12.41
SB
  
4Petra Larsson
12.41
Gefle IF
12.41
SB
  
5Daniella Busk
12.46
Malmö AI
12.46
SB
  
6Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.46
Spårvägens FK
12.46
SB
  
7Linnéa AlstermarkHammarby IF
12.52
SB
  
8Jasmina Viitala
Jasmina Viitala 89, FIN
12.59
89FIN
12.59
SB
  
Final C
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Angelica KarlssonTanums IF
12.49
PB
  
2Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
12.53
Hässleholms AIS
12.53
SB
  
3Sandra TörnrosGefle IF
12.55
SB
  
4Rebecca NilssonUllevi FK
12.71
  
5Evelina Nilsson
Evelina Nilsson 94, Skellefteå AIK
12.75
Skellefteå AIK
12.75
SB
  
6Susanne SchüsslerIF Göta Karlstad
12.94
SB
  
7Sofia Andersson
13.21
Upsala IF
13.21
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Claudia Hoffmann
Claudia Hoffmann 82, GER
2:04.61
82GER
2:04.61
  
2Viktoria TegenfeldtUme FI
2:04.90
PB
  
3Sofia Öberg
2:05.16
IFK Lidingö
2:05.16
SB
  
4Celia Taylor
Celia Taylor 77, GBR
2:05.55
77GBR
2:05.55
  
5Olha Zavhorodnya
Olha Zavhorodnya 83, UKR
2:05.75
83UKR
2:05.75
  
6Melanie Hardy
Melanie Hardy 83, USA
2:06.54
83USA
2:06.54
  
7Elin Moraiti
2:07.63
Falu IK
2:07.63
  
8Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:07.65
94DEN
2:07.65
PB
  
9Lisa Forsberg
2:08.04
Falu IK
2:08.04
PB
  
10Mary Alenbratt
2:08.68
Ullevi FK
2:08.68
PB
  
11Betty Strandberg
2:08.83
Gefle IF
2:08.83
PB
  
12Cecilie Benedicte Isern
Cecilie Benedicte Isern 88, NOR
2:14.22
88NOR
2:14.22
SB
  
Final B
1Frida Thorsås
Frida Thorsås 94, NOR
2:11.11
94NOR
2:11.11
PB
  
2Jenny Håland
2:12.47
IFK Tumba
2:12.47
  
3Katrine Reinholdt Rasmussen
Katrine Reinholdt Rasmussen 94, DEN
2:12.70
94DEN
2:12.70
SB
  
4Ida Holm
2:14.89
IK Lerum FI
2:14.89
  
5Alexandra Johansen
Alexandra Johansen 94, DEN
2:14.99
94DEN
2:14.99
PB
  
6Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
2:14.99
89NOR
2:14.99
PB
  
7Erika Fyrvall
2:16.18
Hässelby SK
2:16.18
SB
  
8Caroline Wärn
Caroline Wärn 88, FIN
2:16.69
88FIN
2:16.69
SB
  
9Elin Axelsson
Elin Axelsson 94, Trollhättan FIK
2:20.86
Trollhättan FIK
2:20.86
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Meraf Bahta
16:36.22
Hälle IF
16:36.22
SB
  
2Aleksandra Jakubczak
Aleksandra Jakubczak 82, POL
16:37.55
82POL
16:37.55
SB
  
3Malin Liljestedt
16:38.57
Spårvägens FK
16:38.57
SB
  
4Louise Wiker
16:46.17
Hässelby SK
16:46.17
PB
  
5Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
17:12.13
Sävedalens AIK
17:12.13
PB
  
6Maria Sandström
17:12.76
Malmö AI
17:12.76
PB
  
7Ingeborg Kristine Lind
Ingeborg Kristine Lind 90, NOR
17:14.58
90NOR
17:14.58
PB
  
8Elina Johansson
17:25.62
Spårvägens FK
17:25.62
PB
  
K 100 m häck     

Vind: -1.8

Final A

Final

Vind: -1.8
1Kristi Castlin
Kristi Castlin 88, USA
13.15
88USA
13.15
  
2Vonette Dixon
Vonette Dixon 75, JAM
13.25
75JAM
13.25
  
3Marie Hagle
Marie Hagle 87, NOR
14.16
87NOR
14.16
  
4Ellinore Hallin
14.35
IFK Växjö
14.35
SB
  
5Maja Rogemyr
14.67
IF Göta Karlstad
14.67
SB
  
6Ellen Sääw
14.74
Falu IK
14.74
SB
  
7Elina Palmquist
15.36
IF Göta Karlstad
15.36
SB
  
Isabelle EureniusFalu IK
DNF
  
K Höjd     


Final A

Final

1Ruth Beitia
Ruth Beitia 79, ESP
1.90
79ESP
1.90
=SB
  
2Antonietta Di Martino
Antonietta Di Martino 78, ITA
1.90
78ITA
1.90
SB
  
3Ebba Jungmark
1.87
Mölndals AIK
1.87
  
4Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.87
90NOR
1.87
  
5Stine Kufaas
Stine Kufaas 86, NOR
1.84
86NOR
1.84
  
6Øyunn Grindem
Øyunn Grindem 87, NOR
1.80
87NOR
1.80
  
7Ellen BjörklundIFK Lund
1.75
  
7Victoria DronsfieldIF Göta Karlstad
1.75
  
K Stav     


Final A

Final

1Martina Strutz
Martina Strutz 81, GER
4.60
81GER
4.60
PB
  
2Malin DahlströmUllevi FK
4.36
PB
  
3Michaela Meijer
4.24
Örgryte IS
4.24
PB
  
4Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.24
88FIN
4.24
SB
  
5Caroline Bonde Holm
Caroline Bonde Holm 90, DEN
4.12
90DEN
4.12
SB
  
6Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
4.00
90DEN
4.00
SB
  
7Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
4.00
Göteborgs KIK
4.00
SB
  
Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
NH
86NOR
NH
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Yamilé Aldama
Yamilé Aldama 72, SUD
13.80
72SUD
13.80
+0.8 SB
  
2Lynn Johnson
13.12
Ullevi FK
13.12
+0.3 PB
  
3Kristin Franke BjörkmanIF Göta Karlstad
13.06
–0.3 SB
  
4Angelica StrömGefle IF
12.84
+1.0
  
5Jasmin Sabir
12.13 nwi
Hammarby IF
12.13 nwi
  
6Louise Arvidsson
11.92 nwi
Vittsjö GIK
11.92 nwi
  
7Christiane Gjerde
Christiane Gjerde 93, NOR
11.72
93NOR
11.72
+0.3 SB
  
8Khaddi Sagnia
11.70
Ullevi FK
11.70
–0.1
  
Elina RappIK Sisu
NM
  
K Kula     


Final A

Final

1Gong Lijiao 
Gong Lijiao  89, CHN
19.76
89CHN
19.76
  
2Liu Xiangrong 
Liu Xiangrong  88, CHN
18.44
88CHN
18.44
  
3Misleydis González
Misleydis González 78, CUB
18.11
78CUB
18.11
  
4Christina Schwanitz
Christina Schwanitz 85, GER
18.08
85GER
18.08
  
5Helena Engman
17.40
Riviera FI
17.40
SB
  
6Catarina Andersson
16.10
Hässelby SK
16.10
PB
  
7Jenny-Lee AngbahUllevi FK
12.76
SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Éva Orbán
Éva Orbán 84, HUN
64.32
84HUN
64.32
  
2Emma JohannessonUllevi FK
64.06
  
3Tracey AnderssonUllevi FK
63.54
  
4Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg 83, NOR
63.08
83NOR
63.08
  
5Karolina PedersenUllevi FK
61.01
SB
  
6Katja Vangsnes
Katja Vangsnes 91, NOR
58.79
91NOR
58.79
  
Zalina Marghieva
Zalina Marghieva 88, MDA
68.46DQ
88MDA
68.46DQ
  
K 4x100 m     


Final A

Final

1 
44.96
44.96
  
2Finland 
Finland  
46.26
FIN
46.26
  
3 
46.65
46.65
  
4 
47.57
47.57
  
5 
47.68
47.68