8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
5.8
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
Arena: Enskede IP
Tävlande: 246 (119+127)   Starter: 319 (159+160)


select distinct results15.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results15.Ind AS Indiiy, results15.ID AS ID, results15.ID AS IDI, Events.TF AS type, results15.eventname AS en2, results15.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results15.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results15.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results15.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results15.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results15.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results15.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results15.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results15.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results15.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results15.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results15.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results15.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results15.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results15.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results15.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results15 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results15.ID AND CASE WHEN results15.Sex=1 and (results15.secondarypos not rlike ('K|F') or results15.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results15.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results15.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results15.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results15.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results15.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results15.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results15.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results15.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results15.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results15.iid LEFT JOIN world.countries ON results15.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results15.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results15.IID=combinedmen.parentid AND results15.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results15.IID=combinedwomen.parentid AND results15.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results15.iid=womenpbestsweden.iid AND (results15.Sex=2 OR results15.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results15.iid=womensbestsweden.iid AND (results15.Sex=2 OR results15.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results15.CID= 12960624 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results15.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results15.AGO=12 THEN 999999 ELSE results15.AGO END, results15.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
P17 100 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Henrik Larsson
10.84
IF Göta Karlstad
10.84
  
2Filip Schwartz
11.09
Mölndals AIK
11.09
PB
  
3Victor Koch
11.19
Örgryte IS
11.19
PB
  
4Markus Ögren
11.28
Hammarby IF
11.28
PB
  
5Isak Adam
11.29
Ullevi FK
11.29
PB
  
6Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
11.54
IFK Helsingborg
11.54
PB
  
7Staffan Risberg
11.57
Turebergs FK
11.57
PB
  
8James GaudielloMalmö AI
11.57
  
Final B
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Ahmed Bahaa
11.22w
Huddinge AIS
11.22w
  
2Carlos Jonsson
11.33w
Hässelby SK
11.33w
  
3Daniel Persson
11.51w
Bromma IF
11.51w
  
4Viktor Kjellsson
11.58w
IFK Växjö
11.58w
  
5Ernesto Turro HerreraIFK Lidingö
11.61w
  
6Leo Korpi
Leo Korpi 98, Spårvägen
11.81w
Spårvägens FK
11.81w
  
7Anton Cigéhn
11.83w
Täby IS
11.83w
  
8Tomas Johansson
Tomas Johansson 00, KFUM Örebro
12.27w
KFUM Örebro
12.27w
  
P17 400 m     


Final A

Final

1Adam Westermark
51.87
Turebergs FK
51.87
PB
  
2Emil Thedéen
53.31
Bromma IF
53.31
  
3Gustaf BålströmUllevi FK
53.59
PB
  
4Albin Månsson
Albin Månsson 99, IFK Växjö
53.66
IFK Växjö
53.66
PB
  
5Jonathan KarlssonTäby IS
55.91
PB
  
Final B
1Iyuel Ayele
52.55
Huddinge AIS
52.55
  
2Markus Ögren
52.72
Hammarby IF
52.72
  
3Samuel Wiik
52.73
Örgryte IS
52.73
  
4Andreas Führ
Andreas Führ 98, KFUM Örebro
53.06
KFUM Örebro
53.06
  
5Love Nielsen
53.58
Hässelby SK
53.58
  
6Viktor NylanderMalmö AI
53.58
PB
  
Final C
1Gustaf Backman
Gustaf Backman 99, Spårvägen
53.48
Spårvägens FK
53.48
PB
  
2Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
53.62
Mölndals AIK
53.62
PB
  
3Axel Alness-Borg
54.41
IFK Lidingö
54.41
PB
  
4Henrik Nordlander
58.58
IF Göta Karlstad
58.58
PB
  
5Tobias Lorentzon
59.19
IFK Helsingborg
59.19
PB
  
P17 3000 m     


Final A

Final

1Mahamuud Ahmed
8:46.94
Örgryte IS
8:46.94
PB
  
2Simon Sundström
8:51.24
IFK Lidingö
8:51.24
  
3Joel Norling
9:07.21
Turebergs FK
9:07.21
PB
  
4Miguel Palm
9:08.18
Mölndals AIK
9:08.18
  
5Ahmed Abdullahi
9:09.65
Ullevi FK
9:09.65
  
6Christoffer Ahl
9:10.83
Hammarby IF
9:10.83
PB
  
7Stefan Stojanovic
9:26.79
Hässelby SK
9:26.79
  
8Henrik Möbius
10:07.26
Malmö AI
10:07.26
=PB
  
9Marcus Häggh
10:15.31
Huddinge AIS
10:15.31
  
10Jacob Åkersten
10:18.82
Täby IS
10:18.82
PB
  
11Lucas Sjöqvist
10:19.30
IFK Växjö
10:19.30
PB
  
12David Tell
David Tell 00, Spårvägen
10:30.12
Spårvägens FK
10:30.12
PB
  
13Måns Rosenbaum
10:30.57
Bromma IF
10:30.57
PB
  
14Erik Jaldell
10:45.45
IF Göta Karlstad
10:45.45
PB
  
Fredrik Norstedt
DNF
IFK Helsingborg
DNF
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     


Final A

Final

1Sebastien HargeströmHammarby IF
38.36
PB
  
2Viktor BondessonMalmö AI
39.26
PB
  
3Carl Bengtström
40.43
Örgryte IS
40.43
PB
  
4Johan BengtssonTäby IS
41.06
PB
  
5Anton BengtssonUllevi FK
41.47
  
6Gabriel Rosshagen
41.76
Hässelby SK
41.76
SB
  
Final B
1Eric Nilsson
Eric Nilsson 99, Helsingborg
41.27
IFK Helsingborg
41.27
  
2Axel AbrahamssonBromma IF
42.97
PB
  
3Jonathan Bergdahl
45.18
Huddinge AIS
45.18
PB
  
4Jona Askelund
46.07
Mölndals AIK
46.07
PB
  
Final C
1Jonatan Gustafsson
42.15
KFUM Örebro
42.15
PB
  
2Viktor Kjellsson
42.27
IFK Växjö
42.27
PB
  
3Daniel Grenegård
42.46
IF Göta Karlstad
42.46
PB
  
4Viktor Wahlén DiederichsenSpårvägens FK
42.90
PB
  
5Staffan Risberg
43.73
Turebergs FK
43.73
PB
  
6Albin Andersson
45.93
IFK Lidingö
45.93
PB
  
P17 Höjd     


Final A

Final

1Robin JacobssonUllevi FK
2.00
PB
  
2Arvid Ryberg
1.96
Örgryte IS
1.96
PB
  
3Leo BergströmTäby IS
1.90
PB
  
4Theodor IlbäckenHammarby IF
1.88
PB
  
5Mikael Jansson
Mikael Jansson 98, KFUM Örebro
1.88
KFUM Örebro
1.88
  
5Anton Ledell
1.88
Huddinge AIS
1.88
PB
  
7Hampus Carlens
1.85
IFK Lidingö
1.85
  
8Jakob Samuelsson
1.82
Hässelby SK
1.82
  
9Markus Asplund
1.79
IF Göta Karlstad
1.79
  
10Albin WågsäterMalmö AI
1.76
  
11Richard HeikkiläMölndals AIK
1.73
  
12Carl Windmar
1.70
Bromma IF
1.70
  
13Emil Östergren
1.70
IFK Växjö
1.70
=PB
  
14Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
1.64
IFK Helsingborg
1.64
PB
  
15Emil Winther
1.59
Turebergs FK
1.59
PB
  
16Adam Fogelberg
Adam Fogelberg 99, Spårvägen
1.54
Spårvägens FK
1.54
SB
  
1.49
1.88
1.54
1.90
1.59
1.92
1.64
1.96
1.67
2.00
1.70
2.02
1.73
1.76
1.79
1.82
1.85
Jacobsson-
o
-
o
-
o
-
o
-
xo
-
x
-
o
o
xo
o
Ryberg-
xxo
-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
o
-
o
o
Bergström-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
xo
xo
-
xo
Ilbäcken-
o
-
xxx
-
-
-
-
o
-
o
xo
o
Jansson-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
o
o
Ledell-
xo
-
xxx
-
-
-
o
o
o
o
o
o
Carlens-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
xo
o
Samuelsson-
-
-
-
o
-
xo
o
xo
xxo
xxx
Asplund-
-
-
-
-
-
-
-
xo
xxx

Wågsäter-
-
-
-
o
o
o
o
xxx


Heikkilä-
-
-
-
o
xo
o
xxx



Windmar-
-
-
o
xo
xo
xxx




Östergren-
-
o
o
xo
xxo
xxx




Chaaban-
-
o
xxo
xxx






Winthero
o
o
xxx







Fogelberg-
o
xxx








P17 Tresteg     


Final A

Final

1Gabriel Rosshagen
13.81w
Hässelby SK
13.81w
+5.6
  
2Max Hejdenberg
13.79w
Örgryte IS
13.79w
+4.2
  
3Gustaf BålströmUllevi FK
13.44w
+3.6
  
4Timothy Olsson
13.43w
Hammarby IF
13.43w
+3.2
  
5Johan BengtssonTäby IS
13.34w
+2.5
  
6Viktor Bondesson
13.06w
Malmö AI
13.06w
+3.7
  
7Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
12.91w
KFUM Örebro
12.91w
+2.8
  
8Gustaf Backman
Gustaf Backman 99, Spårvägen
12.47w
Spårvägens FK
12.47w
+2.6
  
9Markus Asplund
12.45w
IF Göta Karlstad
12.45w
+3.9
  
10Axel AbrahamssonBromma IF
12.28
+2.0 PB
  
11André Magnusson
12.14w
IFK Växjö
12.14w
+4.3
  
12Hampus Carlens
11.91w
IFK Lidingö
11.91w
+4.0
  
13Richard Heikkilä
11.85w
Mölndals AIK
11.85w
+3.2
  
14Erik Ovesson
Erik Ovesson 99, Helsingborg
11.46w
IFK Helsingborg
11.46w
+3.4
  
15David Adrian
11.14w
Huddinge AIS
11.14w
+4.5
  
16Emil Winther
10.69w
Turebergs FK
10.69w
+3.4
  
Rosshagen13.29
+1.9
13.39w
+3.1
x
+2.9
13.81w
+5.6
Hejdenberg13.21w
+2.7
13.51w
+3.1
x
+3.8
13.79w
+4.2
Bålström13.44w
+3.6
11.82
+1.3
13.26w
+3.8
x
+5.4
Olsson13.20w
+3.0
13.43w
+3.2
3.20w
+3.2
x
+2.3
Bengtsson13.01
+2.0
12.92w
+2.6
13.34w
+2.5
Bondesson12.64w
+2.5
12.28w
+3.9
13.06w
+3.7
Johansson12.08w
+3.6
12.43w
+2.4
12.91w
+2.8
12.58w
+4.8
Backman12.18
+1.8
12.47w
+2.6
12.43w
+3.4
12.23w
+3.6
Asplund12.45w
+3.9
11.96w
+3.1
12.02w
+2.4
Abrahamssonx
+2.2
11.84w
+2.3
12.03w
+5.6
12.28
+2.0
Magnusson11.86w
+2.3
11.74w
+3.0
12.14w
+4.3
x
+2.4
Carlens11.91w
+4.0
11.77w
+4.1
Heikkiläx
+4.3
x
+2.6
11.62w
+3.7
11.85w
+3.2
Ovessonx
+2.6
11.46w
+3.4
x
+4.0
x
+3.2
Adrianx
+4.2
x
+1.9
11.14w
+4.5
10.59w
+2.7
Wintherx
+2.0
x
+1.7
x
+3.1
10.69w
+3.4
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

1Wictor PeterssonMalmö AI
57.40
  
2Theodor Ahlström
49.68
IFK Växjö
49.68
PB
  
3Patrik Lindstedt
43.16
Hässelby SK
43.16
  
4Carl Krüsell BergHammarby IF
41.04
PB
  
5Jakob Eriksson
40.97
IF Göta Karlstad
40.97
PB
  
6Tobias Larsson
34.15
Örgryte IS
34.15
  
7Lukas Björninger
33.72
Turebergs FK
33.72
PB
  
8August BergstrandUllevi FK
30.96
  
9Sebastian LöschnerHuddinge AIS
30.93
PB
  
10Johan Wiberg
Johan Wiberg 98, Spårvägen
30.01
Spårvägens FK
30.01
PB
  
11Jacob Krumlinde
28.15
IFK Lidingö
28.15
PB
  
12Sebastian Erlandh
28.12
KFUM Örebro
28.12
PB
  
13Johan SjölanderTäby IS
27.17
PB
  
14Jakob Ellström
24.40
IFK Helsingborg
24.40
PB
  
15Joel Marcusson
11.17
Bromma IF
11.17
PB
  
Emil Wennberg
NM
Mölndals AIK
NM
  
Petersson54.5556.9853.5257.40
Ahlström41.6447.9044.6149.68
Lindstedtx40.63x43.16
Krüsell Bergx40.0640.9541.04
Eriksson39.2539.4640.9738.60
Larsson34.15xx33.94
Björninger29.60x33.72x
Bergstrand30.96xxx
Löschner29.16xx30.93
Wiberg25.8626.4125.8830.01
Krumlinde22.21xx28.15
Erlandhxx25.5928.12
Sjölander27.17xxx
Ellströmxx24.4023.94
Marcusson11.17xx
Wennbergxxxx
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Theodor Ahlström
65.00
IFK Växjö
65.00
  
2Jakob Samuelsson
63.87
Hässelby SK
63.87
PB
  
3Alexander Nilsson
55.67
IF Göta Karlstad
55.67
PB
  
4Sebastien HargeströmHammarby IF
46.11
PB
  
5Edvin Hagberg
45.92
Turebergs FK
45.92
  
6Anton Cigéhn
45.50
Täby IS
45.50
SB
  
7Linus Bertilsson
44.03
Örgryte IS
44.03
  
8Sebastian Erlandh
41.89
KFUM Örebro
41.89
PB
  
9Tommy Nylander LeslieHuddinge AIS
40.91
  
10Fredrik SjömanBromma IF
40.74
PB
  
11Robin JacobssonUllevi FK
40.09
PB
  
12Jakob Ellström
37.71
IFK Helsingborg
37.71
  
13Viktor Wahlén DiederichsenSpårvägens FK
36.65
  
14Emil Wennberg
35.88
Mölndals AIK
35.88
  
15Malex Åkerblom
30.52
IFK Lidingö
30.52
PB
  
16Wictor PeterssonMalmö AI
23.80
PB
  
Ahlström65.0064.91x60.62
Samuelsson57.2856.18x63.87
Nilsson55.08x55.6750.98
Hargeström43.66x46.1144.38
Hagberg40.6240.2241.3645.92
Cigéhn45.5044.3044.1940.47
Bertilsson41.5543.7141.2644.03
Erlandhxx41.8940.00
Nylander Leslie40.79x40.91x
Sjöman40.74xx34.67
Jacobsson37.2036.4640.0937.38
Ellström37.71xx
Wahlén Diederichsenxx35.2636.65
Wennberg34.6735.88xx
Åkerblom29.41x29.0630.52
Peterssonx23.80
P17 4x100 m     
Final 1
1Örgryte IS 
44.02
  
1Örgryte IS 
44.02
  
  Alexander Andreasson  99, Victor Koch  98, Carl Bengtsson  00, Max Hejdenberg  98
2Hammarby IF 
44.02
  
2Hammarby IF 
44.02
  
  Karl David Nie  98, Sebastien Hargeström  98, Markus Ögren  98, Rodi Kay  98
3IF Göta Karlstad 
44.59
  
3IF Göta Karlstad 
44.59
  
  Melker Gustavsson  00, Mattias Heinemann  99, Tobias Söderberg  98, Henrik Larsson  99
4Hässelby SK 
45.65
  
4Hässelby SK 
45.65
  
  Carlos Jonsson  98, Love Nielsen  98, Alexander Strid  98, Noa Jonsson  99
5Täby IS 
46.85
  
5Täby IS 
46.85
  
  Anton Cigéhn  98, Johan Bengtsson  98, Jonathan Karlsson  98, Leo Bergström  00
6IFK Växjö 
48.15
  
6IFK Växjö 
48.15
  
  Albin Månsson  99, Viktor Kjellsson  98, Emil Östergren  98, Theodor Ahlström  98
Final 2
1Ullevi FK 
43.83
  
1Ullevi FK 
43.83
  
  Isak Kristensen  00, Daniel Johansson  99, Truls Solli Larsson  99, Anton Bengtsson  99
2Malmö AI 
46.01
  
2Malmö AI 
46.01
  
  James Gaudiello  98, Viktor Bondesson  98, Viktor Nylander  98, Albin Wågsäter  00
3Turebergs FK 
46.15
  
3Turebergs FK 
46.15
  
  Staffan Risberg  99, Emil Winther  99, Adam Westermark  98, Joel Norling  98
4Huddinge AIS 
46.16
  
4Huddinge AIS 
46.16
  
  David Adrian  98, Ahmed Bahaa  00, Jonathan Bergdahl  99, Iyuel Ayele  99
5Mölndals AIK 
46.38
  
5Mölndals AIK 
46.38
  
  Filip Schwartz  98, Richard Heikkilä  98, Johan Lamm  98, Jona Askelund  00
6KFUM Örebro 
46.77
  
6KFUM Örebro 
46.77
  
  Tomas Johansson  00, Andreas Führ  98, Jonatan Gustafsson  99, Tom Johansson  99
Final 3
1Bromma IF Bromma If
45.52
  
1Bromma IF Bromma If
45.52
  
  Carl Enhörning  00, Daniel Persson  98, Emil Thedéen  98, Axel Abrahamsson  98
3IFK Helsingborg 
47.40
  
3IFK Helsingborg 
47.40
  
  Omar Chaaban  00, Eric Nilsson  99, Tobias Lorentzon  99, Erik Ovesson  99
4IFK Lidingö 
48.30
  
4IFK Lidingö 
48.30
  
  Axel Alness-Borg  98, Ernesto Turro Herrera  00, Albin Andersson  00, Simon Sundström  98
Spårvägens FK 
DQ
  
Spårvägens FK 
DQ
  
  Gustaf Backman  99, Viktor Wahlén Diederichsen  98, Adam Fogelberg  99, Leo Korpi  98
Kvinnor
F17 200 m     

Vind: +3.9

Final A

Final

Vind: +3.9
1Linnéa Frobe
25.04w
Täby IS
25.04w
  
2Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
25.30w
IFK Helsingborg
25.30w
  
3Amanda Hansson
25.31w
Hässelby SK
25.31w
  
4Linn Bäcklin
25.77w
IF Göta Karlstad
25.77w
  
5Greta Deltin
25.93w
Hammarby IF
25.93w
  
6Denise Eriksson
26.19w
Ullevi FK
26.19w
  
Final B
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Sara Hermansson
25.73w
Huddinge AIS
25.73w
  
2Rebecca Strand
26.30w
Ullevi FK
26.30w
  
3Celina Reichardt
26.43w
Spårvägens FK
26.43w
  
4Isabelle Joelsson
27.01w
IFK Växjö
27.01w
  
5Frida Johansson
27.46w
Mölndals AIK
27.46w
  
Final C
Vind: +4.0
Vind: +4.0
1Sophia Hofer
26.99w
Malmö AI
26.99w
  
2Ebba Gällhagen
27.05w
Turebergs FK
27.05w
  
3Hanna Säfström
Hanna Säfström 00, KFUM Örebro
27.94w
KFUM Örebro
27.94w
  
4Moa Holm
Moa Holm 00, Lidingö
28.03w
IFK Lidingö
28.03w
  
5Hanna Koller
29.44w
Bromma IF
29.44w
  
F17 800 m     


Final A

Final

1Emma Magnusson
2:19.06
Mölndals AIK
2:19.06
  
2Cornelia Alm
2:21.15
Täby IS
2:21.15
  
3Olivia Kempi
Olivia Kempi 98, Helsingborg
2:21.33
IFK Helsingborg
2:21.33
  
4Vilma Hultström
2:23.66
Hammarby IF
2:23.66
  
5Hanna Westhoff
Hanna Westhoff 99, IFK Växjö
2:25.33
IFK Växjö
2:25.33
  
6Louise Duvling AnderssonUllevi FK
2:25.44
  
7Kristina Carlson
2:33.57
Turebergs FK
2:33.57
  
8Klara Tvede-Jensen
2:40.07
IFK Lidingö
2:40.07
PB
  
Final B
1Filippa Hörnberg
2:27.73
Hässelby SK
2:27.73
  
2Alexandra Pekic
2:30.40
Örgryte IS
2:30.40
  
3Lovisa Ellström
2:37.96
IF Göta Karlstad
2:37.96
PB
  
4Tilde Tofft
Tilde Tofft 00, Spårvägen
2:38.26
Spårvägens FK
2:38.26
PB
  
5Marion Sackey Mensah
2:39.43
Huddinge AIS
2:39.43
PB
  
6Jessica Persson
Jessica Persson 00, KFUM Örebro
2:44.50
KFUM Örebro
2:44.50
PB
  
7Sara Rolén
2:59.34
Bromma IF
2:59.34
PB
  
Amani IsmaelMalmö AI
DQ
  
F17 1500 m hinder     


Final A

Final

1Alice Greberg
5:13.42
Mölndals AIK
5:13.42
  
2Linnea Dennerporth
5:15.27
Turebergs FK
5:15.27
  
3Lotta Blomquist
5:24.56
IFK Lidingö
5:24.56
  
4Linnéa Sennström
5:42.91
Hässelby SK
5:42.91
PB
  
5Malin Svärdling
5:44.66
Täby IS
5:44.66
  
6Judith Sjöman
5:44.82
Örgryte IS
5:44.82
PB
  
7Julia Arvidsson
5:46.64
IFK Växjö
5:46.64
SB
  
8Amani Ismael
5:48.37
Malmö AI
5:48.37
  
9Hedvig Leijonhielm
5:48.86
Spårvägens FK
5:48.86
PB
  
10Lovisa Ellström
6:04.79
IF Göta Karlstad
6:04.79
PB
  
11Isabella Engström
6:05.54
Hammarby IF
6:05.54
PB
  
12Kristin Johnsson
6:21.78
IFK Helsingborg
6:21.78
PB
  
13Eldri Fyksen Sooaru
6:29.70
Huddinge AIS
6:29.70
PB
  
14Lisa Brorson
Lisa Brorson 99, KFUM Örebro
6:36.38
KFUM Örebro
6:36.38
PB
  
15Ella Högman
6:42.78
Ullevi FK
6:42.78
  
Ellen NylundBromma IF
DNF
  
F17 300 m häck     


Final A

Final

1Minna Svärd
43.94
IF Göta Karlstad
43.94
SB
  
2Lovisa Linde
44.21
Täby IS
44.21
  
3Hanna Kapell
44.51
Hammarby IF
44.51
  
4Therese NätstrandÖrgryte IS
44.84
  
5Vilma Jonsson
45.36
IFK Lidingö
45.36
SB
  
6Celina Reichardt
46.58
Spårvägens FK
46.58
  
Final B
1Alexandra WibergMalmö AI
46.05
  
2Julia Frisk
Julia Frisk 99, IFK Växjö
46.91
IFK Växjö
46.91
  
3Ebba Gällhagen
48.86
Turebergs FK
48.86
  
4Ingrid Holmquist
Ingrid Holmquist 00, KFUM Örebro
50.08
KFUM Örebro
50.08
  
5Lova Landerholm
52.71
Hässelby SK
52.71
SB
  
Final C
1Wilma Nordkvist
49.53
IFK Helsingborg
49.53
SB
  
2Hanna ZachrissonUllevi FK
49.60
PB
  
3Alva von Gerber
49.79
Huddinge AIS
49.79
PB
  
4Emma Bevegård
52.07
Bromma IF
52.07
  
5Sara Molnar
53.76
Mölndals AIK
53.76
  
F17 Stav     


Final A

Final

1Elienor Werner
3.84
Hässelby SK
3.84
  
2Minna Svärd
3.64
IF Göta Karlstad
3.64
  
3Megan Berg NobeusMalmö AI
3.54
  
4Frida Bergvall
Frida Bergvall 99, IFK Växjö
3.54
IFK Växjö
3.54
  
5Elin Domberg
Elin Domberg 98, KFUM Örebro
3.44
KFUM Örebro
3.44
PB
  
6Maja Lundmark
3.04
Hammarby IF
3.04
SB
  
7Louise Duvling AnderssonUllevi FK
3.04
  
8Madeleine EngströmHuddinge AIS
2.94
PB
  
9Emma Kuutti
2.64
Örgryte IS
2.64
SB
  
10Hanna BielkeTäby IS
2.44
  
11Johanna Hellman
2.44
IFK Lidingö
2.44
  
12Betty Lundmark
2.04
Turebergs FK
2.04
PB
  
13Sara Gunnarsson
2.04
Mölndals AIK
2.04
SB
  
14Emma KrylanderBromma IF
2.04
PB
  
15Agnes Wijk
Agnes Wijk 99, Helsingborg
1.84
IFK Helsingborg
1.84
PB
  
15Victoria Jeansson
1.84
Spårvägens FK
1.84
PB
  
1.84
3.34
2.04
3.44
2.24
3.54
2.44
3.64
2.64
3.74
2.74
3.84
2.84
2.94
3.04
3.14
3.24
Werner-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
xxo
-
-
-
-
-
Svärd-
xo
-
o
-
xxo
-
o
-
x
-
-
xo
-
o
-
Berg Nobeus-
o
-
o
-
o
-
xx
-
-
-
-
o
xo
o
Bergvall-
o
-
o
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
xo
o
xo
Domberg-
xxo
-
o
-
xxx
-
-
-
-
xo
o
o
o
Lundmark-
-
-
-
-
-
-
-
o
xxx

Duvling Andersson-
-
-
o
o
o
xo
o
xxo


Engström-
-
o
o
o
o
xo
o
xxx


Kuuttio
xo
xo
xxo
xo
xxx





Bielke-
-
xxo
o
xxx






Hellman-
xo
o
xo
xxx






Lundmarko
o
xxx








Gunnarssonxo
o
xxx








Krylandero
xo
xxx








Wijkxo
xxx









Jeanssonxo
xxx









F17 Längd     


Final A

Final

1Amanda Hansson
5.99w
Hässelby SK
5.99w
+5.2
  
2Alexandra Larsson
5.45w
IF Göta Karlstad
5.45w
+3.1
  
3Bianca SalmingTäby IS
5.43
+1.5
  
4Rebecca Strand
5.34w
Ullevi FK
5.34w
+2.3
  
5Isa Andersson
5.25w
Malmö AI
5.25w
+5.1
  
6Charlotte AnderssonHuddinge AIS
5.22w
+4.5
  
7Isabelle Joelsson
5.19w
IFK Växjö
5.19w
+4.1
  
8Fatima Koné
5.13w
Ullevi FK
5.13w
+3.2
  
9Eunice Eunice Nilsson
5.02w
KFUM Örebro
5.02w
+3.8
  
10Alexandra Schill
4.92
Mölndals AIK
4.92
+1.7
  
11Pernilla Hansson
4.90w
Hammarby IF
4.90w
+3.7
  
12Julia Henriksson
4.83w
IFK Helsingborg
4.83w
+4.2
  
13Matilda Sönnergaard
4.73w
Spårvägens FK
4.73w
+3.4
  
14Malin Emilson
4.59w
Turebergs FK
4.59w
+2.1
  
15Karin Boestad
4.43w
IFK Lidingö
4.43w
+2.3
  
16Jessica AnderssonBromma IF
2.91w
+2.1
  
Hansson5.70w
+4.5
5.23w
+2.1
5.99w
+5.2
Larsson5.45w
+3.1
5.20w
+3.5
x
+4.9
x
+2.2
Salming4.89w
+3.2
5.29
+1.7
5.29w
+2.1
5.43
+1.5
Strand5.34w
+2.3
x
+2.2
5.15w
+5.0
x
+4.4
Anderssonx
+3.5
x
+2.2
5.25w
+5.1
1.93w
+3.7
Andersson5.22w
+4.5
4.92w
+5.4
4.88w
+4.4
4.93w
+4.4
Joelsson4.94w
+3.8
5.08w
+3.3
5.19w
+4.1
x
+1.7
Konéx
+4.3
5.02w
+3.0
5.13w
+3.2
x
+3.8
Eunice Nilsson4.85w
+4.0
4.83w
+2.5
5.02w
+3.8
x
+3.0
Schill4.92w
+6.1
4.80w
+4.0
x
+5.5
4.92
+1.7
Hanssonx
+3.1
x
+4.4
4.81w
+3.4
4.90w
+3.7
Henriksson4.33w
+3.7
4.70w
+3.0
4.83w
+4.2
4.53w
+3.5
Sönnergaard4.37w
+3.0
4.41w
+3.5
4.19w
+4.0
4.73w
+3.4
Emilson4.59w
+2.1
x
+3.1
x
+2.3
x
+4.4
Boestad3.70w
+4.6
x
+3.1
x
+4.9
4.43w
+2.3
Andersson2.91w
+2.1
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Bianca SalmingTäby IS
13.99
  
2Rosanna Cianelli
13.72
Hammarby IF
13.72
PB
  
3Frida Bergvall
Frida Bergvall 99, IFK Växjö
13.72
IFK Växjö
13.72
PB
  
4Nicole RidegårdMalmö AI
11.37
  
5Eunice Eunice Nilsson
11.29
KFUM Örebro
11.29
  
6Wilma Nordkvist
11.19
IFK Helsingborg
11.19
PB
  
7Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
10.99
Spårvägens FK
10.99
SB
  
8Judith Sjöman
10.42
Örgryte IS
10.42
PB
  
9Paulina LennartsonHässelby SK
9.64
PB
  
10Victoria SandsjoeIF Göta Karlstad
9.47
PB
  
11Petra GyllenbergBromma IF
9.44
PB
  
12Vendela Eklund
8.86
Huddinge AIS
8.86
PB
  
13Prescilia BakubaUllevi FK
8.70
PB
  
14Ebba Molinder
8.46
Mölndals AIK
8.46
PB
  
15Alva Tvede-jensenIFK Lidingö
7.78
PB
  
16Karin SchöldströmTurebergs FK
7.38
PB
  
Salming13.2413.0013.9913.98
Cianellix12.2612.5812.78
Bergvall13.52x13.72x
Ridegård11.37x11.29x
Eunice Nilsson11.0810.9111.2911.00
Nordkvist9.8211.1911.0910.84
Stens10.8210.9410.9910.93
Sjöman8.569.4710.429.87
Lennartson9.649.549.618.30
Sandsjoe8.518.889.479.18
Gyllenberg9.448.649.259.03
Eklund8.528.758.148.86
Bakuba8.478.428.707.59
Molinder8.468.407.958.13
Tvede-jensen7.296.337.547.78
Schöldström6.987.387.27x
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Grete Ahlberg
64.84
Hammarby IF
64.84
  
2Cecilia Larsson
54.93
IFK Växjö
54.93
  
3Emilia Östergren
44.83
Huddinge AIS
44.83
  
4Alice Nilsson
Alice Nilsson 00, KFUM Örebro
42.83
KFUM Örebro
42.83
  
5Ebba Molinder
41.28
Mölndals AIK
41.28
PB
  
6Tilde All
41.17
Täby IS
41.17
PB
  
7Karin SchöldströmTurebergs FK
41.00
  
8Nicole RidegårdMalmö AI
32.69
PB
  
9Erika Wiik
29.75
Ullevi FK
29.75
PB
  
10Camilla Appel
27.95
IF Göta Karlstad
27.95
PB
  
11Alva Murtoniemi-GräbelÖrgryte IS
27.69
PB
  
12Amanda Sandberg
27.63
Hässelby SK
27.63
PB
  
13Kelly Jöraas
Kelly Jöraas 00, Helsingborg
19.97
IFK Helsingborg
19.97
PB
  
14Vanna Wahlbom KlarbyBromma IF
17.55
PB
  
15Hannah Orzechowski
17.12
Spårvägens FK
17.12
PB
  
16Eira Movin
Eira Movin 98, Lidingö
14.46
IFK Lidingö
14.46
PB
  
Ahlberg64.8453.2863.0863.11
Larsson54.93xxx
Östergren44.83x43.4940.28
Nilssonxxx42.83
Molinder38.9141.28xx
All40.7141.17xx
Schöldström41.0036.66x
Ridegård32.6932.12x31.97
Wiik29.7529.503.0829.71
Appel27.9425.2527.9525.26
Murtoniemi-Gräbel26.9727.5727.6926.63
Sandberg27.63x9.08x
Jöraas19.9718.8917.0418.47
Wahlbom Klarby16.5912.5514.5717.55
Orzechowski16.7416.9516.3117.12
Movin14.4614.06xx
F17 4x100 m     
Final 1
1Täby IS 
48.52
  
1Täby IS 
48.52
  
 Bianca Salming  98, Lovisa Linde  98, Maria Södergren  98, Linnéa Frobe  98
2IF Göta Karlstad 
48.81
  
2IF Göta Karlstad 
48.81
  
 Ebba Gustavsson  00, Linn Bäcklin  99, Victoria Sandsjoe  98, Minna Svärd  98
3Hässelby SK 
49.68
  
3Hässelby SK 
49.68
  
 Ztella Krywult  00, Amanda Hansson  99, Sofie Persson  98, Elienor Werner  98
4Örgryte IS 
50.22
  
4Örgryte IS 
50.22
  
 Rebecca Strand  99, Della Månsson  99, Mathilda Fogelberg  99, Therese Nätstrand  00
5IFK Växjö 
50.35
  
5IFK Växjö 
50.35
  
 Isabelle Joelsson  98, Julia Frisk  99, Frida Bergvall  99, Hanna Bellenby  99
6Hammarby IF 
51.87
  
6Hammarby IF 
51.87
  
 Ida Fritzdorf Kåberg  98, Greta Deltin  00, Hanne Retsloff  98, Pernilla Hansson  98
Final 2
1Huddinge AIS 
49.13
  
1Huddinge AIS 
49.13
  
 Sara Hermansson  99, Linda Eriksson  00, Kajsa Eriksson  00, Charlotte Andersson  00
2Malmö AI 
50.97
  
2Malmö AI 
50.97
  
 Nicole Ridegård  99, Alexandra Wiberg  99, Sophia Hofer  98, Isa Andersson  98
3KFUM Örebro 
51.63
  
3KFUM Örebro 
51.63
  
 Eunice Karlsson  98, Hanna Säfström  00, Ingrid Holmquist  00, Elin Domberg  98
4Turebergs FK 
53.11
  
 Malin Emilson  00, Leah Mc Carthy  99, Ebba Gällhagen  99, Betty Lundmark  99
4Turebergs FK 
53.11
  
5Mölndals AIK 
53.22
  
5Mölndals AIK 
53.22
  
 Frida Johansson  99, Lisa Åhlström  98, Ebba Molinder  00, Alexandra Schill  00
6Ullevi FK 
56.08
  
6Ullevi FK 
56.08
  
 Denise Eriksson  98, Hanna Zachrisson  99, Louise Duvling Andersson  00, Rebecca Petersson  98
Final 3
1IFK Helsingborg 
50.49
  
1IFK Helsingborg 
50.49
  
 Wilma Nordkvist  98, Moa Mattisson  98, Olivia Kempi  98, Julia Henriksson  00
2Spårvägens FK 
52.97
  
2Spårvägens FK 
52.97
  
 Matilda Sönnergaard  99, Susannah Persson  00, Tilde Tofft  00, Celina Reichardt  99
3IFK Lidingö 
56.09
  
3IFK Lidingö 
56.09
  
 Lotta Blomquist  98, Vilma Jonsson  99, Karin Boestad  99, Klara Tvede-Jensen  00
4Bromma IF 
56.40
  
4Bromma IF 
56.40
  
 Olivia Malmqvist  98, Hanna Koller  98, Sara Rolén  98, Emma Bevegård  98