19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Arena: Sannarps IP   Arrangör: SFIF
Tävlande: 191 (96+95)   Starter: 215 (107+108)
Män
M 100 m     


Final A

Final

1Nil de Oliveira
10.54
Spårvägens FK
10.54
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.69
  
3David Sennung
10.94
Ullevi FK
10.94
  
4Hamza Volume Kamara
10.99
GoIF Tjalve
10.99
SB
  
5Jonathan Wulff
11.00
Hammarby IF
11.00
  
6Lukas Nilsson
11.23
Hässelby SK
11.23
  
M 200 m     


Final A

Final

1Nil de Oliveira
20.95
Spårvägens FK
20.95
  
2Johan Wissman
21.26
Hässelby SK
21.26
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.61
  
4Sunday Ojuri
21.89
Hammarby IF
21.89
  
5Sulayman Bah
21.89
Ullevi FK
21.89
SB
  
6Hamza Volume Kamara
22.12
GoIF Tjalve
22.12
  
M 400 m     


Final A

Final

1Dennis Forsman
48.19
Ullevi FK
48.19
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
48.75
Spårvägens FK
48.75
  
3Mattias Claesson
48.80
Hässelby SK
48.80
  
4Hannes Skugghall
50.13
Hammarby IF
50.13
SB
  
5Henrik Malmberg
50.63
Huddinge AIS
50.63
SB
  
6Erik Ekelund
Erik Ekelund 91, GoIF Tjalve
52.24
GoIF Tjalve
52.24
  
M 800 m     


Final A

Final

1Rickard Gunnarsson
1:57.92
Hässelby SK
1:57.92
  
2Karim Mohammadi
1:57.93
Spårvägens FK
1:57.93
  
3Alex Torgersson
1:59.25
Hammarby IF
1:59.25
  
4Jonas Linderholm ArnklintHuddinge AIS
2:01.69
  
5Christopher NilssonUllevi FK
2:01.69
  
6Ludvig Danielson
2:05.12
GoIF Tjalve
2:05.12
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
3:51.45
Hammarby IF
3:51.45
  
2Elmar Engholm
3:54.12
Hässelby SK
3:54.12
  
3Alexander Holmblad
3:59.84
Spårvägens FK
3:59.84
  
4Hampus Börjesson
4:05.74
Ullevi FK
4:05.74
PB
  
5Otto Kingstedt
4:07.52
Huddinge AIS
4:07.52
  
6Oskar Danielsson
4:14.43
GoIF Tjalve
4:14.43
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Adil Bouafif
14:31.03
Hässelby SK
14:31.03
  
2Marcus Gustafsson
14:48.82
Spårvägens FK
14:48.82
PB
  
3John Kingstedt
14:50.07
Hammarby IF
14:50.07
  
4Olle Kalered
Olle Kalered 90, GoIF Tjalve
14:53.82
GoIF Tjalve
14:53.82
SB
  
5Johan Strand
14:55.32
Ullevi FK
14:55.32
PB
  
6Carl Wistedt
15:08.84
Huddinge AIS
15:08.84
PB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Emil Blomberg
9:13.70
Hässelby SK
9:13.70
  
2Henrik Jakobsson
9:17.86
Spårvägens FK
9:17.86
  
3Mathias Borg
9:23.73
Ullevi FK
9:23.73
SB
  
4Niklas Jonsson
9:31.78
Hammarby IF
9:31.78
PB
  
5Niklas Hansson
10:24.67
Huddinge AIS
10:24.67
PB
  
M 110 m häck     


Final A

Final

1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.38
Spårvägens FK
14.38
  
2Petter Olson
14.38
Hässelby SK
14.38
PB
  
49 SWE AT
3Fredrick Ekholm
14.51
Huddinge AIS
14.51
PB
  
4Fabian Rosenquist
14.77
GoIF Tjalve
14.77
PB
  
5Björn Barrefors
14.97
Hammarby IF
14.97
  
6Marcus Persson
15.22
Ullevi FK
15.22
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Anton Nilsson
53.60
Huddinge AIS
53.60
  
2Erik Lindahl
54.19
Ullevi FK
54.19
  
3Niklas Larsson
54.90
Hässelby SK
54.90
SB
  
4Philip Green
55.38
Hammarby IF
55.38
SB
  
5Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
55.60
GoIF Tjalve
55.60
SB
  
6Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
58.99
Spårvägens FK
58.99
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Mehdi Alkhatib
2.12
Hammarby IF
2.12
SB
  
2Erik Liberg
2.03
Ullevi FK
2.03
  
3Fredrik SamuelssonHässelby SK
1.96
  
3Isak Persson
Isak Persson 95, Spårvägen
1.96
Spårvägens FK
1.96
=SB
  
5Robin Nordkvist
1.82
Huddinge AIS
1.82
SB
  
6Erik Johansson
Erik Johansson 91, GoIF Tjalve
1.50
GoIF Tjalve
1.50
PB
  
M Stav     


Final A

Final

1Erik Thorstensson
5.06
Spårvägens FK
5.06
SB
  
2Björn Barrefors
4.96
Hammarby IF
4.96
SB
  
3Petter Olson
4.86
Hässelby SK
4.86
=SB
  
4Fredrick Ekholm
4.56
Huddinge AIS
4.56
PB
  
5Esa Hiltunen
4.00
Ullevi FK
4.00
  
6Alfred Delefors-HedbergGoIF Tjalve
3.80
PB
  
M Längd     


Final A

Final

1Mattias Sunneborn
7.40
Spårvägens FK
7.40
–0.6 SB
  
2Fabian Rosenquist
7.32
GoIF Tjalve
7.32
–0.3
  
3Adam Chiguer
7.09
Huddinge AIS
7.09
+0.6
  
4Mattias Abulu
7.05
Ullevi FK
7.05
+0.5
  
5Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
6.87
Hässelby SK
6.87
0.0 SB
  
6Alexander PerssonHammarby IF
5.48
–0.2 PB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Moteba Mohamed
15.40
Hässelby SK
15.40
+1.1 =SB
  
2Mattias Sunneborn
14.68
Spårvägens FK
14.68
+0.6 SB
  
3Jonathan SöderlingHammarby IF
14.09
+0.6 SB
  
4Erik Liberg
14.02
Ullevi FK
14.02
+0.8 PB
  
5Gustav Fridh
13.68
Huddinge AIS
13.68
+0.4 PB
  
6Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
13.31
GoIF Tjalve
13.31
–0.3
  
M Kula     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
18.11
Spårvägens FK
18.11
  
2Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
16.54
Hässelby SK
16.54
  
3Arwid Koskinen
15.57
Huddinge AIS
15.57
  
4Martin Gren
15.50
Ullevi FK
15.50
PB
  
5Christoffer GustafssonKA 2 IF
9.87
PB
  
6Johan Attersand
9.79
Hammarby IF
9.79
SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Niklas Arrhenius
59.85
Spårvägens FK
59.85
  
2Per Rosell
51.36
Ullevi FK
51.36
  
3Axel Bernhult
40.22
Huddinge AIS
40.22
  
4Sami Luttinen
Sami Luttinen 91, GoIF Tjalve
39.41
GoIF Tjalve
39.41
  
5Rasmus Olofsson
39.31
Hässelby SK
39.31
  
6Jonas Elgered
31.06
Hammarby IF
31.06
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Mattias Jons
70.26
Hässelby SK
70.26
  
2Elias Håkansson
62.70
Spårvägens FK
62.70
  
3Johan BjörnstadUllevi FK
53.23
  
4Mikael Leindahl
50.97
GoIF Tjalve
50.97
SB
  
5Alexander Persson
44.30
Huddinge AIS
44.30
PB
  
6Jonas Elgered
30.24
Hammarby IF
30.24
PB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Olof Hansson
68.27
Hässelby SK
68.27
  
2Joachim Ivarsson
64.95
Spårvägens FK
64.95
  
3Pontus Thomée
64.50
Ullevi FK
64.50
SB
  
4Johan Holmberg
56.58
Huddinge AIS
56.58
  
5Jesper Sandberg
49.53
GoIF Tjalve
49.53
  
6Esbjörn Backlund
48.99
Hammarby IF
48.99
SB
  
M 4x100 m     


Final A

Final

1Huddinge AIS 
41.27
  
2Spårvägens FK 
41.42
  
3Hammarby IF 
41.60
  
4Ullevi FK 
41.77
  
5Hässelby SK 
43.25
  
6IF Göta Karlstad 
44.51
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -2.4

Final A

Final

Vind: -2.4
1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
12.05
Spårvägens FK
12.05
  
2Elina PalmquistUllevi FK
12.30
SB
  
3Malin Johansson
12.41
IFK Växjö
12.41
PB
  
4Farydah Inoussa
12.42
Hässelby SK
12.42
SB
  
5Freja Jernstig
12.76
IF Göta Karlstad
12.76
  
6Elin Eriksson
13.18
Falu IK
13.18
  
K 200 m     

Vind: -1.4

Final A

Final

Vind: -1.4
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.35
Spårvägens FK
23.35
  
2Matilda HultgrenUllevi FK
24.25
SB
  
3Jessica Samuelsson
24.56
Hässelby SK
24.56
SB
  
4Caroline Sandsjoe
24.81
IF Göta Karlstad
24.81
SB
  
5Tove Ågren
25.06
Falu IK
25.06
PB
  
6Hanna Hoff
25.50
IFK Växjö
25.50
  
K 400 m     


Final A

Final

1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.99
Spårvägens FK
53.99
  
2Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
55.66
Hässelby SK
55.66
  
3Mikaela JohannessonFalu IK
56.92
SB
  
4Emelie SvenssonUllevi FK
57.30
SB
  
5Evelin Hindrikes
57.73
IFK Växjö
57.73
PB
  
6Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
58.02
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Charlotta FougbergUllevi FK
2:19.18
SB
  
2Vendela Mindelöf
2:19.68
Hässelby SK
2:19.68
  
3Hanna Palmgren
Hanna Palmgren 88, Spårvägen
2:24.31
Spårvägens FK
2:24.31
SB
  
4Isabella Rosenquist
2:26.25
IF Göta Karlstad
2:26.25
  
5Evelina LandstedtFalu IK
2:29.47
SB
  
6Anna Wessman
2:58.37
IFK Växjö
2:58.37
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Lovisa Lindh
4:32.73
Ullevi FK
4:32.73
  
2Nathalie Rohlén
4:34.85
Spårvägens FK
4:34.85
  
3Madeleine Larsson
4:35.81
Hässelby SK
4:35.81
SB
  
4Julia Forsmark
4:54.81
Falu IK
4:54.81
  
5Frida Jansson
5:21.97
IFK Växjö
5:21.97
PB
  
6Kajsa Nyqvist
5:23.61
IF Göta Karlstad
5:23.61
PB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Louise Wiker
16:57.08
Hässelby SK
16:57.08
  
2Therese Olin
17:06.53
Ullevi FK
17:06.53
  
3Cecilia Norrbom
17:07.26
Spårvägens FK
17:07.26
SB
  
4Hanna Brodin
18:06.97
Falu IK
18:06.97
PB
  
5Rebecca Arnesson
20:28.58
IFK Växjö
20:28.58
  
6Linneá Örnberg
21:13.10
IF Göta Karlstad
21:13.10
  
K 1500 m hinder     


Final A

Final

1Charlotta FougbergUllevi FK
4:34.61
PB
  
2Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
4:48.32
Hässelby SK
4:48.32
PB
  
3Linn Bengtsson
5:01.80
IFK Växjö
5:01.80
  
4Elina Johansson
5:06.28
Spårvägens FK
5:06.28
PB
  
5Emma Jansson
5:19.00
Falu IK
5:19.00
SB
  
6Kristin Edquist-ServoldIF Göta Karlstad
6:11.30
SB
  
K 100 m häck     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Elin Westerlund
14.12
Spårvägens FK
14.12
SB
  
2Lisa Linnell
14.13
IFK Växjö
14.13
  
3Sofia MossbergFalu IK
14.17
  
4Malin Skogström
14.55
Hässelby SK
14.55
  
5Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
14.81
SB
  
6Elina PalmquistUllevi FK
15.01
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Evelin Hindrikes
1:01.31
IFK Växjö
1:01.31
SB
  
2Sofia Johnsson
1:02.35
Hässelby SK
1:02.35
  
3Caroline Tegel
1:03.85
IF Göta Karlstad
1:03.85
PB
  
4Nuulu Ndiwabene
1:04.10
Spårvägens FK
1:04.10
SB
  
5Alexandra Axell
1:06.04
Ullevi FK
1:06.04
  
6Sara Ulin
1:06.50
Falu IK
1:06.50
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.73
IF Göta Karlstad
1.73
  
2Jessica SamuelssonHässelby SK
1.70
=SB
  
3Ellen Ekholm
1.67
Ullevi FK
1.67
=PB
  
4Felicia Berglind
1.63
Spårvägens FK
1.63
SB
  
5Louise Persson
1.63
IFK Växjö
1.63
  
6Erika Löke
1.59
Falu IK
1.59
  
K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.38
  
2Malin DahlströmUllevi FK
4.28
  
3Alissa Söderberg
4.18
Spårvägens FK
4.18
SB
  
4Hanna JanssonFalu IK
3.88
PB
  
5Frida Bergvall
3.15
IFK Växjö
3.15
PB
  
5Minna Svärd
3.15
IF Göta Karlstad
3.15
  
K Längd     


Final A

Final

1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.31
Spårvägens FK
6.31
–0.8
  
2Lynn Johnson
6.15
Ullevi FK
6.15
+0.7 PB
  
3Lisa Linnell
5.94
IFK Växjö
5.94
+0.7
  
4Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.72
Hässelby SK
5.72
–0.9
  
5Alexandra LarssonIF Göta Karlstad
5.44
+0.4 SB
  
6Tove Ågren
4.96
Falu IK
4.96
–1.2
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Angelica Ström
12.81
Spårvägens FK
12.81
–0.2
  
2Malin Citess
12.06
IFK Växjö
12.06
+0.3 PB
  
3Angelica Engberg
11.80
Hässelby SK
11.80
–0.3 SB
  
4Frida Johansson
11.33
IF Göta Karlstad
11.33
+0.3 SB
  
5Jennifer CzerapowiczUllevi FK
11.31
+0.4
  
6Sofie SandbergGefle IF
10.69
–0.1 SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Catarina Andersson
14.74
Hässelby SK
14.74
  
2Sandra AnderssonUllevi FK
12.66
SB
  
3Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
12.13
Spårvägens FK
12.13
SB
  
4Lisa Carlsson
12.06
Falu IK
12.06
  
5Erica Lantz
11.82
IFK Växjö
11.82
SB
  
6Frida Johansson
11.40
IF Göta Karlstad
11.40
PB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
52.91
Spårvägens FK
52.91
  
2Therese Nilsson
Therese Nilsson 92, Brännans FF
40.74
Brännans FF
40.74
  
3Nadia Shirafkan-NejadIF Göta Karlstad
40.34
  
4Erica Lantz
36.26
IFK Växjö
36.26
SB
  
5Amanda ErikssonFalu IK
31.16
SB
  
Sofia LarssonUllevi FK
NM
  
K Slägga     


Final A

Final

1Tracey AnderssonUllevi FK
64.82
  
2Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
63.60
Hässelby SK
63.60
  
3Josefin Berg
61.46
IF Göta Karlstad
61.46
  
4Amanda ErikssonFalu IK
56.01
  
5Anneli Ståhl
Anneli Ståhl 90, Spårvägen
55.56
Spårvägens FK
55.56
  
6Amanda Landegren
40.96
IFK Växjö
40.96
PB
  
K Spjut     


Final A

Final

1Malin Haglund
44.04
Ullevi FK
44.04
  
2Isabell Gradin
42.57
Hässelby SK
42.57
  
3Lisa Carlsson
41.86
Falu IK
41.86
  
4Beatrice Lantz
35.89
IFK Växjö
35.89
PB
  
5Victoria Sandsjoe
26.23
IF Göta Karlstad
26.23
PB
  
6Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
24.79
PB
  
K 4x100 m     


Final A

Final

1IF Göta Karlstad 
46.75
  
2Hässelby SK 
47.67
  
3Ullevi FK 
47.99
  
4Spårvägens FK 
48.70
  
5Gefle IF 
48.94
  
6Hammarby IF 
49.38