19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Arena: Tingvalla IP   Arrangör: IF Göta Karlstad
Tävlande: 438 (249+189)   Starter: 674 (366+308)

Män
M 100 m     
30 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
30 aug
Vind: +1.1
1Henrik Larsson
10.26
IF Göta Karlstad
10.26
  
2Emmanuel Dawlson
10.60
Hammarby IF
10.60
  
3Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.75
  
4Alexander Hult
Alexander Hult 96, KFUM Örebro
10.88
KFUM Örebro
10.88
  
5Tony Darkwah
10.91
Hammarby IF
10.91
  
6David Sennung
10.94
Ullevi FK
10.94
  
Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Heat 1
30 aug Vind: +1.6
30 augVind: +1.6
1Henrik Larsson
10.38
IF Göta Karlstad
10.38
Q
  
2Alexander Hult
Alexander Hult 96, KFUM Örebro
10.78
KFUM Örebro
10.78
PB
Q
  
3Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.78
q
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
10.80
Spårvägens FK
10.80
q
  
5David Sennung
10.83
Ullevi FK
10.83
q
  
6Tarley Allison
10.89
Mölndals AIK
10.89
  
7Braulio Ribeiro
Braulio Ribeiro 92, KFUM Örebro
11.16
KFUM Örebro
11.16
SB
  
Heat 2
30 aug Vind: +0.1
30 augVind: +0.1
1Emmanuel Dawlson
10.63
Hammarby IF
10.63
Q
  
2Tony Darkwah
10.73
Hammarby IF
10.73
Q
  
3Nils Thornberg
10.87
Bollnäs FIK
10.87
  
4Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.94
KFUM Örebro
10.94
PB
  
5Douglas HellbrattMalmö AI
11.03
  
6Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
11.13
Linköpings GIF
11.13
  
M 200 m     
1 sep
Vind: +0.4

Final A

Final
1 sep
Vind: +0.4
1Henrik Larsson
20.78
IF Göta Karlstad
20.78
PB
  
8 SWE AT
2Felix Svensson
20.84
Mölndals AIK
20.84
SB
  
3Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.17
KFUM Örebro
21.17
PB
  
4Kasper KadestålMalmö AI
21.26
  
5Dennis Forsman
21.76
Hässelby SK
21.76
  
6Desmond RogoAIK
21.92
  
Heat 1
31 aug Vind: +1.2
31 augVind: +1.2
1Henrik Larsson
21.36
IF Göta Karlstad
21.36
Q
  
2Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.47
KFUM Örebro
21.47
q
  
3Dennis Forsman
21.71
Hässelby SK
21.71
q
  
4Olle Forslin
22.06
Hässelby SK
22.06
SB
  
5Martin Selin
22.27
Ullevi FK
22.27
  
Tarley AllisonMölndals AIK
DQ
  
Heat 2
31 aug Vind: 0.0
31 augVind: 0.0
1Kasper KadestålMalmö AI
21.39
Q
  
2Jacob Ewertzh
21.86
Malmö AI
21.86
  
3Dennis Otieno
21.89
Hammarby IF
21.89
  
4Nils Thornberg
21.93
Bollnäs FIK
21.93
  
5Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
22.24
Linköpings GIF
22.24
SB
  
6Alexander AndreassonÖrgryte IS
22.52
  
Heat 3
31 aug
31 aug
1Felix Svensson
21.43 nwi
Mölndals AIK
21.43 nwi
Q
  
2Desmond Rogo
21.75 nwi
AIK
21.75 nwi
q
  
3Douglas Hellbratt
21.89 nwi
Malmö AI
21.89 nwi
  
4Filip Schwartz
22.11 nwi
Mölndals AIK
22.11 nwi
  
5Trausti Stefánsson
22.28 nwi
Spårvägens FK
22.28 nwi
  
6Eric Larsson
Eric Larsson 93, KFUM Örebro
22.32 nwi
KFUM Örebro
22.32 nwi
  
M 400 m     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.28
  
2Anton SigurdssonMalmö AI
47.34
PB
  
46 SWE AT
3Emil Johansson
47.81
Turebergs FK
47.81
  
4Alexander NyströmBollnäs FIK
48.65
  
5Filip NilssonIFK Lund
49.07
SB
  
6Martin Selin
49.55
Ullevi FK
49.55
  
Heat 1
30 aug
30 aug
1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
49.25
Q
  
2Alexander NyströmBollnäs FIK
49.28
Q
  
3Filip NilssonIFK Lund
49.42
SB
q
  
4Andreas Movin
49.60
IFK Lidingö
49.60
  
5Eric Larsson
Eric Larsson 93, KFUM Örebro
50.74
KFUM Örebro
50.74
  
6Anders Logg
53.48
Hälle IF
53.48
  
Heat 2
30 aug
30 aug
1Anton SigurdssonMalmö AI
48.93
Q
  
2Emil Johansson
49.14
Turebergs FK
49.14
Q
  
3Martin Selin
49.31
Ullevi FK
49.31
SB
q
  
4Trausti Stefánsson
49.56
Spårvägens FK
49.56
  
5Gustav Gahne
50.32
Hässelby SK
50.32
SB
  
6Albert Nygren
50.42
Upsala IF
50.42
  
M 800 m     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Andreas Kramer
1:47.17
Sävedalens AIK
1:47.17
  
2Erik Martinsson
1:48.75
Gefle IF
1:48.75
  
3Yared Kidane
1:48.80
Ärla IF
1:48.80
PB
  
4Joakim Andersson
1:49.40
IFK Trelleborg
1:49.40
SB
  
5Rickard Gunnarsson
1:49.47
Hässelby SK
1:49.47
SB
  
6Robin Rohlén
1:49.74
IFK Umeå
1:49.74
  
7Anton Persson
1:50.34
Hässelby SK
1:50.34
PB
  
8Felix Francois
1:52.13
Örgryte IS
1:52.13
  
Heat 1
31 aug
31 aug
1Andreas Kramer
1:51.51
Sävedalens AIK
1:51.51
Q
  
2Rickard Gunnarsson
1:51.84
Hässelby SK
1:51.84
Q
  
3Felix Francois
1:52.01
Örgryte IS
1:52.01
q
  
4Warsame Doley
1:52.40
Malmö AI
1:52.40
  
5Gustav Bivstedt
1:53.99
Hässelby SK
1:53.99
SB
  
6Henry Jacobson
1:54.64
Hammarby IF
1:54.64
SB
  
7William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
1:56.06
KFUM Örebro
1:56.06
PB
  
8Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
1:56.56
Sävedalens AIK
1:56.56
  
Heat 2
31 aug
31 aug
1Robin Rohlén
1:51.43
IFK Umeå
1:51.43
Q
  
2Yared Kidane
1:51.82
Ärla IF
1:51.82
Q
  
3Anton Persson
1:52.33
Hässelby SK
1:52.33
q
  
4Björn Seifert
1:53.08
Upsala IF
1:53.08
  
5Aleksej Pirgholizadeh
1:53.43
Eskilstuna FI
1:53.43
PB
  
6Bienvenue Musore
1:54.74
Spårvägens FK
1:54.74
  
7Tom Skjæråsen
Tom Skjæråsen 95, NOR
1:58.42
95NOR
1:58.42
  
8Faustin Mugabo
1:59.98
Väsby IK
1:59.98
  
Heat 3
31 aug
31 aug
1Erik Martinsson
1:53.53
Gefle IF
1:53.53
Q
  
2Joakim Andersson
1:53.60
IFK Trelleborg
1:53.60
Q
  
3Benjamin Åberg
1:54.18
Hälle IF
1:54.18
  
4Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:54.60
Hässelby SK
1:54.60
PB
  
5Albert Nygren
1:55.87
Upsala IF
1:55.87
  
6Erik Jälknäs
1:56.99
Sävedalens AIK
1:56.99
SB
  
7Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:58.92
Linköpings LK
1:58.92
  
Ali LaaroubiMalmö AI
DNF
  
M 1500 m     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:40.93
Spårvägens FK
3:40.93
  
2Abubakar AbdullahiMalmö AI
3:43.63
PB
  
3Emil Danielsson
3:44.21
Spårvägens FK
3:44.21
  
4Abdelfath Yassin
3:44.96
Gefle IF
3:44.96
PB
  
5Simon Wallenlind
3:49.19
Mölndals AIK
3:49.19
  
6Alexander Nilsson
3:49.48
Mölndals AIK
3:49.48
  
7Sebastian Nilsson
3:50.94
Mölndals AIK
3:50.94
  
8Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:50.97
Spårvägens FK
3:50.97
  
9Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
3:51.32
KFUM Örebro
3:51.32
PB
  
10Rickard Gunnarsson
3:51.72
Hässelby SK
3:51.72
SB
  
Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 1
30 aug
30 aug
1Abdelfath Yassin
3:53.86
Gefle IF
3:53.86
Q
  
2Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:54.10
Sävedalens AIK
3:54.10
Q
  
3Sebastian Nilsson
3:54.20
Mölndals AIK
3:54.20
Q
  
4Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:54.22
Spårvägens FK
3:54.22
q
  
5Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
4:01.75
Spårvägens FK
4:01.75
  
6William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
4:06.82
KFUM Örebro
4:06.82
  
7Jonathan Cleghorn
4:09.35
Spårvägens FK
4:09.35
SB
  
8Erik Jälknäs
4:11.88
Sävedalens AIK
4:11.88
  
Heat 2
30 aug
30 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
4:01.97
Spårvägens FK
4:01.97
Q
  
2Rickard Gunnarsson
4:02.23
Hässelby SK
4:02.23
Q
  
3Abubakar AbdullahiMalmö AI
4:02.23
Q
  
4Ali Laaroubi
4:02.50
Malmö AI
4:02.50
  
5Hampus Börjesson
4:03.62
Ullevi FK
4:03.62
  
6Gustav Nordling
4:04.15
Spårvägens FK
4:04.15
  
7Anders Grahl
4:07.13
Hälle IF
4:07.13
  
8Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
4:08.84
Stocksäters IF
4:08.84
  
9Andreas Davidsson
4:12.51
Högby IF
4:12.51
  
Heat 3
30 aug
30 aug
1Emil Danielsson
3:53.62
Spårvägens FK
3:53.62
Q
  
2John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:53.98
Spårvägens FK
3:53.98
Q
  
3Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
3:54.02
KFUM Örebro
3:54.02
PB
Q
  
4Simon Wallenlind
3:54.43
Mölndals AIK
3:54.43
q
  
5Alexander Nilsson
3:55.69
Mölndals AIK
3:55.69
q
  
6Sharmarke Ahmed
3:57.20
Hälle IF
3:57.20
  
7Jonatan Gustafsson
4:05.80
KFUM Örebro
4:05.80
  
8Faustin Mugabo
4:06.02
Väsby IK
4:06.02
PB
  
9Tom Skjæråsen
Tom Skjæråsen 95, NOR
4:06.72
95NOR
4:06.72
  
M 5000 m     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Suldan Hassan
14:02.45
Ullevi FK
14:02.45
  
2Robel Fsiha
Robel Fsiha 96, Spårvägen
14:05.96
Spårvägens FK
14:05.96
  
3David Nilsson
14:11.26
Högby IF
14:11.26
  
4Emil Danielsson
14:22.09
Spårvägens FK
14:22.09
  
5Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
14:22.63
Västerås FK
14:22.63
PB
  
6Abdelfath Yassin
14:24.04
Gefle IF
14:24.04
PB
  
7Daniel Lundgren
14:26.55
Turebergs FK
14:26.55
  
8Alexander Nilsson
14:38.40
Mölndals AIK
14:38.40
  
9Jonatan Fridolfsson
14:38.61
Sävedalens AIK
14:38.61
  
10Hampus Börjesson
14:39.87
Ullevi FK
14:39.87
  
11Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
14:40.73
KFUM Örebro
14:40.73
  
12Anders Grahl
14:47.47
Hälle IF
14:47.47
  
13Archibald Casteel
14:55.25
Spårvägens FK
14:55.25
  
14Andreas Åhwall
15:03.22
Hässelby SK
15:03.22
  
15Oscar Claesson
15:22.23
Sävedalens AIK
15:22.23
  
Gabriel SteffensenMölndals AIK
DNF
  
Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final B
1 sep
1 sep
1Olle Ahlberg
15:00.85
Hälle IF
15:00.85
  
2Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
15:04.61
Spårvägens FK
15:04.61
  
3August Mollén
15:07.93
Tjalve IF Norrköping
15:07.93
  
4Jonathan Cleghorn
15:20.80
Spårvägens FK
15:20.80
  
5Johan Gustafsson
15:24.41
IS Göta
15:24.41
PB
  
6Gustav Norlander
15:25.53
Ärla IF
15:25.53
  
7Andreas Davidsson
15:35.80
Högby IF
15:35.80
  
8Niklas Wassberg
15:51.13
IF Göta Karlstad
15:51.13
PB
  
9Alexander Larsson
15:58.29
KFUM Örebro
15:58.29
PB
  
10David Kjellén
16:02.91
IF Göta Karlstad
16:02.91
SB
  
11David Sjögren
17:06.10
KFUM Arvika
17:06.10
SB
  
Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
M 10 000 m     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Adhanom Abraha
29:21.23
Eskilstuna FI
29:21.23
SB
  
2Robel Fsiha
Robel Fsiha 96, Spårvägen
29:23.17
Spårvägens FK
29:23.17
  
3Emil Millán de la Oliva
29:27.53
Eskilstuna FI
29:27.53
PB NU20R
  
4Omar Nuur
29:30.21
IFK Växjö
29:30.21
PB
  
5Jonas Leandersson
29:41.00
IF Göta Karlstad
29:41.00
SB
  
6Daniel Lundgren
29:53.65
Turebergs FK
29:53.65
SB
  
7Otto Kingstedt
29:56.20
Huddinge AIS
29:56.20
SB
  
8Erik Karlsson
30:24.65
Högby IF
30:24.65
PB
  
9Oscar Claesson
30:29.13
Sävedalens AIK
30:29.13
PB
  
10Archibald Casteel
30:31.85
Spårvägens FK
30:31.85
SB
  
11Andreas Åhwall
30:32.93
Hässelby SK
30:32.93
SB
  
12Oscar Carlsson
30:36.60
Hälle IF
30:36.60
  
13Kristofer Låås
30:42.64
Fredrikshofs FIF
30:42.64
  
14Fred Grönwall
30:57.01
Roma IF
30:57.01
PB
  
15Johan Fagerberg
30:57.91
Finspångs AIK
30:57.91
SB
  
16Marcus Åberg
31:06.26
Hässelby SK
31:06.26
  
17Maximilian Ueda
31:12.47
Spårvägens FK
31:12.47
PB
  
18Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
31:24.51
Spårvägens FK
31:24.51
  
19Björn Östenson
31:25.54
Malmö AI
31:25.54
PB
  
20Anders Bergman
31:28.97
Hälle IF
31:28.97
PB
  
21Andreas Jansson
31:42.67
Hässelby SK
31:42.67
SB
  
22Heshlu Andemariam
31:48.36
IFK Lidingö
31:48.36
=PB
  
23Niklas Wassberg
33:20.97
IF Göta Karlstad
33:20.97
PB
  
David Kjellén
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Axel Djurberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 3000 m hinder     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Simon Sundström
8:46.59
IFK Lidingö
8:46.59
  
2Emil Blomberg
8:53.05
Hässelby SK
8:53.05
  
3Omar Nuur
8:53.94
IFK Växjö
8:53.94
PB
  
4Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
8:58.37
Västerås FK
8:58.37
SB
  
5Napoleon Solomon
8:59.44
Turebergs FK
8:59.44
  
6Miguel Palm
9:04.87
Mölndals AIK
9:04.87
PB
  
7Fredrik Johansson
9:06.46
IFK Växjö
9:06.46
SB
  
8Olof Silvander
9:33.16
IFK Lidingö
9:33.16
  
Vidar Johansson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
M 110 m häck     
31 aug
Vind: -2.3

Final A

Final
31 aug
Vind: -2.3
1Max Hrelja
14.10
Malmö AI
14.10
  
2Hampus Widlund
14.11
IFK Växjö
14.11
  
3Anton Levin
14.12
Malmö AI
14.12
  
4Filip Björklund
14.21
Örgryte IS
14.21
  
5Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Athletics 24Seven
14.26
Athletics 24Seven SK
14.26
SB
  
6Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.53
Spårvägens FK
14.53
  
Jonathan HolmStrands IF
DNF
  
Heat 1
31 aug
31 aug
1Max Hrelja
14.13 nwi
Malmö AI
14.13 nwi
Q
  
2Filip Björklund
14.20 nwi
Örgryte IS
14.20 nwi
Q
  
3Hampus Widlund
14.21 nwi
IFK Växjö
14.21 nwi
q
  
4Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, Hakarpspojkarna
14.57 nwi
IK Hakarpspojkarna
14.57 nwi
  
5Linus Otto Boyer
14.68 nwi
Upsala IF
14.68 nwi
  
6Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Athletics 24Seven
14.99 nwi
Athletics 24Seven SK
14.99 nwi
  
Heat 2
31 aug Vind: -1.2
31 augVind: -1.2
1Jonathan Holm
14.26
Strands IF
14.26
Q
  
2Anton Levin
14.27
Malmö AI
14.27
Q
  
3Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Athletics 24Seven
14.34
Athletics 24Seven SK
14.34
q
  
4Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.41
Spårvägens FK
14.41
SB
q
  
5Fredrick Ekholm
14.95
IFK Lidingö
14.95
  
6Ludwig Sjödin
15.53
IFK Umeå
15.53
  
M 400 m häck     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Carl Bengtström
50.38
Örgryte IS
50.38
  
2Hampus Widlund
50.70
IFK Växjö
50.70
  
3Isak Andersson
51.17
Upsala IF
51.17
  
4Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
51.99
Linköpings GIF
51.99
  
5Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.40
PB
  
6Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
53.09
  
Heat 1
31 aug
31 aug
1Carl Bengtström
52.44
Örgryte IS
52.44
Q
  
2Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
52.57
q
  
3Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
54.15
KFUM Örebro
54.15
  
4Jesper Rilegård
56.45
IFK Lidingö
56.45
SB
  
5Kevin Duvert
57.13
Turebergs FK
57.13
  
Heat 2
31 aug
31 aug
1Hampus Widlund
52.90
IFK Växjö
52.90
Q
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.13
q
  
3Fredrik Kihlblom
54.37
Huddinge AIS
54.37
PB
  
4Erik Lindahl
55.13
Ullevi FK
55.13
  
5Linus Strand
Linus Strand 01, KFUM Örebro
57.34
KFUM Örebro
57.34
PB
  
Heat 3
31 aug
31 aug
1Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
52.03
Linköpings GIF
52.03
Q
  
2Isak Andersson
52.03
Upsala IF
52.03
q
  
3Viktor BondessonMalmö AI
54.84
  
4Samuel Wiik
1:01.46
Örgryte IS
1:01.46
  
M Höjd     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Andreas CarlssonIK Ymer
2.13
SB
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.11
  
3Melwin Lycke HolmKils AIK
2.09
PB
  
4Oskar LundqvistUpsala IF
2.07
  
5Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
2.07
  
6Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.07
Spårvägens FK
2.07
SB
  
7Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.07
  
8Arvid Ryberg
2.05
IF Göta Karlstad
2.05
  
9Emil Uhlin
2.02
Falu IK
2.02
  
9Joakim Wadstein
2.02
Tjalve IF Norrköping
2.02
  
11Herman Olvik
2.02
Ullevi FK
2.02
  
12Samuel FranssonMalmö AI
1.95
  
1.861.911.951.992.022.052.072.092.112.132.15
Carlsson--o----o-xxoxx
Delryd----o---o-xx
Lycke Holmoooxooxooxxoxxx
Lundqvist--xxooxoxooxxx
Frifelt Lundqvist--ooooxoxxx
Chiguer--ooooxxoxxx
Ericsson-Sotterman-ooooxxoxxoxxx
Ryberg--ooooxxx
Uhlin-o-ooxxx
Wadsteinoooooxxx
Olvik-oooxxoxxx
Fransson-ooxxx
Kval
30 aug
30 aug
1Fabian DelrydTäby IS
1.96
q
  
1Melwin Lycke HolmKils AIK
1.96
q
  
1Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
1.96
q
  
1Herman Olvik
1.96
Ullevi FK
1.96
q
  
1Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
1.96
q
  
1Arvid Ryberg
1.96
IF Göta Karlstad
1.96
q
  
1Joakim Wadstein
1.96
Tjalve IF Norrköping
1.96
q
  
8Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
1.96
Spårvägens FK
1.96
q
  
9Andreas CarlssonIK Ymer
1.96
SB
q
  
9Emil Uhlin
1.96
Falu IK
1.96
q
  
11Samuel FranssonMalmö AI
1.96
q
  
12Oskar LundqvistUpsala IF
1.93
q
  
13Mattias Green
1.93
Säffle FIK
1.93
  
14Robin JacobssonUllevi FK
1.93
  
15Markus Asplund
1.90
IF Göta Karlstad
1.90
  
16Elias Sahlin
1.86
Hellas FK
1.86
  
17Simon Throgen
1.86
IF Göta Karlstad
1.86
=SB
  
1.771.821.861.901.931.96
Delryd-----o
Lycke Holm--oooo
Ericsson-Sotterman----oo
Olvik---ooo
Frifelt Lundqvist----oo
Ryberg---o-o
Wadstein--oooo
Chiguer---oxoo
Carlsson---o-xo
Uhlin---o-xo
Fransson---oxoxo
Lundqvist----oxxx
Green-ooxxooxxx
Jacobsson-oooxxoxxx
Asplund---xo-xxx
Sahlin--o-xxx
Throgenooxxoxxx
M Stav     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.50
  
2Oscar Janson
5.08
Ullevi FK
5.08
  
3Carl Sténson
5.03
Hellas FK
5.03
  
4Emil Carlsson
4.95
IFK Växjö
4.95
PB
  
5Simon Thor
4.85
IFK Märsta
4.85
  
6Magnus HerstedtMalmö AI
4.75
  
6Robin JacobssonUllevi FK
4.75
  
8Gustav Magnusson
4.75
Nyköpings BIS
4.75
  
9Jonas Asplund
4.75
IFK Märsta
4.75
  
10Erik Thorstensson
4.75
Spårvägens FK
4.75
  
11Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.62
  
12Björn Andersson
4.62
IFK Lidingö
4.62
  
13Gustaf Hultgren
4.34
Örgryte IS
4.34
SB
  
Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard 94, Athletics 24Seven
NH
Athletics 24Seven SK
NH
  
Jonathan RuffieuxÖrgryte IS
NH
  
Filip GyllenstenIF Kville
NH
  
Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
NH
KFUM Örebro
NH
  
4.18
5.40
4.34
5.50
4.48
5.60
4.62
4.75
4.85
4.95
5.03
5.08
5.13
5.18
Svärd Jacobsson-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
Janson-
-
-
-
-
-
xxo
o
o
x
xx
Sténson-
-
-
-
o
o
x
xo
x
xx

Carlsson-
-
xxo
o
xxo
xxo
o
xxx



Thor-
-
-
o
xxo
xxo
x
xx



Herstedt-
-
o
xo
o
xxx





Jacobsson-
-
-
xo
o
xxx





Magnusson-
-
o
o
xo
xxx





Asplund-
-
o
xxo
xo
xxx





Thorstensson-
-
-
-
xxo
x





Fransson Bergetoft-
-
-
o
-
xxx





Andersson-
o
xo
o
xxx






Hultgreno
xxo









Elfgaard-
xxx









Ruffieux-
xxx









Gyllensten-
-
-
-
xxx






Johansson-
-
xxx








M Längd     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Thobias MontlerMalmö AI
8.01
+0.7
  
2Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.74
+1.9
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
7.74w
+2.5
  
4Michel Tornéus
7.72
Hammarby IF
7.72
+1.6
  
5Rickard Willman
7.43w
Västerås FK
7.43w
+2.1
  
6Oskar Erixon
7.20
IF Göta Karlstad
7.20
+0.6 PB
  
7Fredrik SamuelssonHässelby SK
7.17
+1.8
  
8Carl af Forselles
7.15
Hässelby SK
7.15
+0.7
  
9Erik Ehrlin
7.03
Hammarby IF
7.03
+1.2 =SB
  
10Victor PetterssonIF Göta Karlstad
6.97
0.0
  
11Artur Engström
6.95
Örgryte IS
6.95
+0.6 SB
  
12David Svensson
6.92
Hammarby IF
6.92
+0.8
  
13Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
6.78
Spårvägens FK
6.78
+1.3 SB
  
14Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.71
Västerås FK
6.71
+0.1 SB
  
15Per Jonsson
6.58
Bollnäs FIK
6.58
+1.8
  
Montler8.01
+0.7
7.81
+0.3
7.97
+0.3
x7.93
+0.7
x
Otterling7.74
+1.9
7.69w
+2.4
7.64
+0.5
xxx
Carlsson7.48w
+2.9
7.52
+1.3
7.19
+0.1
7.47
+1.0
7.497.74w
+2.5
Tornéus6.97w
+2.4
7.46
+0.9
7.46
+0.5
7.52
+0.5
7.72
+1.6
Willman7.43w
+2.1
4.88w
+2.3
7.18
+1.2
Erixonxx7.08
-0.2
x7.20
+0.6
x
Samuelsson6.89
+1.6
7.17
+1.8
6.85
+0.1
af Forselles7.00
+1.2
6.86
+1.3
7.13
+0.5
7.15
+0.7
7.06w
+2.2
Ehrlin7.03
+1.2
x5.21
+0.1
Pettersson6.96
+1.5
x6.97
Engström6.69
+1.2
6.95
+0.6
6.93
+0.4
Svensson6.87
+1.7
6.92
+0.8
6.85
+1.0
Chiguer6.78
+1.3
x6.55
+0.4
Hjort6.63
+1.3
6.68
+1.3
6.71
+0.1
Jonsson6.31
+0.3
6.58
+1.8
6.22
+1.1
M Tresteg     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Jesper Hellström
15.80
Hässelby SK
15.80
+1.4
  
3Isak Persson
15.12w
Örgryte IS
15.12w
+3.0
  
4Markus LundborgUllevi FK
15.02
+1.5 PB
  
5Artur Engström
15.01
Örgryte IS
15.01
+0.9
  
6Marcus Nyberg
15.01
Malmö AI
15.01
+1.8
  
7Antonis DinopoulosUpsala IF
14.92
+0.6
  
8Oskar Weidenholm
14.48w
Mölndals AIK
14.48w
+2.4
  
9Albin Boestad
14.33
IFK Lidingö
14.33
+1.3
  
10Eric Hallquist
Eric Hallquist 96, Östersunds GIF
14.15w
Östersunds GIF
14.15w
+2.3
  
Hellström15.80
+1.4
Persson14.54w
+2.3
14.73
+1.5
14.12w
+3.0
x14.47
+1.0
x
Lundborgx14.47
+1.9
14.60
+0.5
x14.80w
+2.2
15.02
+1.5
Engström14.69
+1.4
14.76
+1.4
14.78
+1.5
15.00w
+3.5
14.94
+1.7
15.01
+0.9
Nyberg14.87w
+2.4
x14.74
-0.2
14.92w
+2.1
15.01
+1.8
Dinopoulosx14.68
+1.1
14.92
+0.6
x14.88
+1.4
14.09
+0.1
Weidenholm14.11
+0.3
x14.37
+1.6
x14.22
+1.6
14.48w
+2.4
Boestad14.32
+1.6
14.20
+1.8
14.33
+1.3
Hallquist13.33w
+2.8
14.15w
+2.3
13.48w
+2.4
M Kula     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Wictor PeterssonMalmö AI
20.33
  
2Niklas Arrhenius
18.73
Spårvägens FK
18.73
SB
  
3Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.64
Spårvägens FK
18.64
  
4Arwid Koskinen
18.47
Ullevi FK
18.47
PB
  
38 SWE AT
5Viktor Gardenkrans
Viktor Gardenkrans 95, Athletics 24Seven
17.82
Athletics 24Seven SK
17.82
  
6Gabriel Heen
17.31
Hässelby SK
17.31
  
7Simon Pettersson
17.22
Hässelby SK
17.22
SB
  
8Niklas Lindstedt
16.55
Hässelby SK
16.55
SB
  
9Andreas ErikssonIK Heros
14.98
  
10William Ullberg
14.40
IFK Umeå
14.40
  
11Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Eskilstuna
14.10
Eskilstuna FI
14.10
  
Petersson19.70x19.8919.5619.5920.33
Arrhenius18.4918.44x18.73x18.26
Arbinge17.24x18.2018.05x18.64
Koskinen17.6618.4717.7817.69x18.26
Gardenkransx17.0617.7517.8217.44x
Heenx16.46xx17.31
Pettersson16.4916.9916.93x17.22x
Lindstedt16.3716.55xxxx
Erikssonx14.9814.86
Ullberg14.4014.0414.28
Alsaadi14.10xx
M Diskus     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
69.23
Spårvägens FK
69.23
  
2Niklas Arrhenius
61.14
Spårvägens FK
61.14
  
3Simon Pettersson
61.06
Hässelby SK
61.06
  
4Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
58.20
Athletics 24Seven SK
58.20
  
5Axel Härstedt
57.07
Malmö AI
57.07
  
6Gustav Liberg
55.27
Ullevi FK
55.27
  
7Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
53.35
Södertälje IF
53.35
  
8Theodor WaltherUllevi FK
50.62
PB
  
9Lukas Hamrin
47.97
Timrå AIF
47.97
  
10Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
46.80
Hammarby IF
46.80
  
11Victor Wisén
44.05
Upsala IF
44.05
  
Ståhl69.0869.2367.67x66.49x
Arrhenius60.5959.03xx57.1061.14
Pettersson57.96x59.2661.06x59.89
Gardenkrans54.7157.7655.6957.1256.3658.20
Härstedt57.07x56.62x56.5856.46
Libergx53.6451.78x55.27x
Kiviniemi53.35x50.0148.40x51.38
Waltherx48.4450.62xxx
Hamrin43.4647.9747.01
Brown46.80x42.97
Wisén44.05xx
M Slägga     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Mattias Lindberg
70.11
Skellefteå AIK
70.11
  
2Ragnar CarlssonFalu IK
66.21
  
3Ryan McCulloughMalmö AI
66.19
  
4Elias Håkansson
65.84
Spårvägens FK
65.84
SB
  
5Oscar Vestlund
64.43
IF Göta Karlstad
64.43
  
6Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
61.31
Spårvägens FK
61.31
PB
  
7Stefan Kvist
60.76
Alvesta FI
60.76
  
8Tim SöderqvistHälle IF
60.57
  
9Hugo Sörby
54.19
Upsala IF
54.19
  
10Anton Andersson
53.55
Turebergs FK
53.55
  
11Johannes Nilsson
50.66
Västerås FK
50.66
  
Lindberg66.6367.9566.8866.7668.4670.11
Carlsson65.2963.6465.7363.6066.2163.89
McCulloughx66.19x65.59x65.59
Håkansson63.53x64.7964.9464.0565.84
Vestlund64.0164.4363.40xxx
Moisanderxx58.8060.7659.7061.31
Kvist59.4960.6659.51x60.76x
Söderqvist60.22xx60.5760.33x
Sörby52.9953.0654.19
Andersson53.55x53.42
Nilssonx48.7650.66
M Spjut     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
86.03
F Bålsta IK
86.03
PB
  
2Jiannis Smalios
76.39
Eskilstuna FI
76.39
SB
  
3Sebastian ThörngrenIFK Växjö
74.98
PB
  
27 SWE AT
4Jonathan HarleyUllevi FK
73.10
SB
  
5Jakob Samuelsson
72.79
Hässelby SK
72.79
  
6Esa Hiltunen
68.11
Ullevi FK
68.11
PB
  
7Jakob Eriksson
67.25
IF Göta Karlstad
67.25
  
8Carl Widenholm
66.30
Hellas FK
66.30
  
9Johannes HenrikssonIF Göta Karlstad
63.57
  
10Jacob LarssonIFK Lund
63.39
  
11Olof Hansson
62.22
Hässelby SK
62.22
  
12Kamil Kaminski
61.56
Hässelby SK
61.56
SB
  
Ambx84.9386.03x
Smalios76.3972.1872.8674.7075.2874.47
Thörngren69.2573.2571.9574.98x66.92
Harley67.9168.2570.3667.9073.1067.40
Samuelsson67.1066.0070.5972.7971.3971.73
Hiltunen62.06x66.4968.11xx
Eriksson65.29x60.9567.25x66.24
Widenholm66.30x58.82xxx
Henriksson63.5763.1662.90
Larsson61.0063.3958.48
Hansson58.7962.2260.77
Kaminski60.3861.5660.14
Kval
31 aug
31 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
85.07
F Bålsta IK
85.07
Q
  
2Jiannis Smalios
72.91
Eskilstuna FI
72.91
SB
Q
  
3Sebastian ThörngrenIFK Växjö
70.64
Q
  
4Jonathan HarleyUllevi FK
70.09
SB
Q
  
5Jakob Samuelsson
69.85
Hässelby SK
69.85
Q
  
6Carl Widenholm
66.96
Hellas FK
66.96
Q
  
7Jakob Eriksson
66.61
IF Göta Karlstad
66.61
Q
  
8Olof Hansson
66.53
Hässelby SK
66.53
SB
Q
  
9Esa Hiltunen
65.63
Ullevi FK
65.63
PB
Q
  
10Johannes HenrikssonIF Göta Karlstad
65.39
SB
Q
  
11Jacob LarssonIFK Lund
63.39
q
  
12Kamil Kaminski
60.39
Hässelby SK
60.39
q
  
13Tim Holmberg
60.27
Upsala IF
60.27
  
14Theodor Thor
Theodor Thor 93, Eskilstuna
59.89
Eskilstuna FI
59.89
  
15Otto Sundell
Otto Sundell 00, Söderhamn
59.33
Söderhamns IF
59.33
  
16Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
46.78
Södertälje IF
46.78
  
Amb85.07
Smalios72.91
Thörngren70.64
Harley70.09
Samuelsson63.1569.85
Widenholm57.3154.9266.96
Eriksson61.9166.61
Hansson61.3166.53
Hiltunen65.63
Henriksson65.39
Larsson63.3959.7458.32
Kaminskix60.39
Holmberg59.5060.2760.24
Thor56.1959.89x
Sundell55.3858.0859.33
Andersson46.3741.0376.78
Kvinnor
K 100 m     
30 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
30 aug
Vind: +1.1
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
11.51
Spårvägens FK
11.51
  
2Daniella Busk
11.75
Malmö AI
11.75
  
3Claudia Payton
11.78
Ullevi FK
11.78
  
4Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.79
KFUM Örebro
11.79
  
5Maja Almgren
11.96
Visby IF Gute
11.96
  
6Emelie RantzowIK Ymer
11.98
  
7Nikki Sjöberg
12.00
Bollnäs FIK
12.00
  
Heat 1
30 aug Vind: +0.6
30 augVind: +0.6
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
11.66
Spårvägens FK
11.66
Q
  
2Nikki AnderbergMalmö AI
12.04
  
3Jessica Östlund
12.10
Hässelby SK
12.10
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.12
  
5Gabriella HolmströmUpsala IF
12.28
  
Heat 2
30 aug Vind: +3.7
30 augVind: +3.7
1Claudia Payton
11.63w
Ullevi FK
11.63w
Q
  
2Emelie RantzowIK Ymer
11.91w
q
  
3Maja Almgren
11.95w
Visby IF Gute
11.95w
q
  
4Greta Deltin
12.07w
Hässelby SK
12.07w
  
4Matilda HellqvistUllevi FK
12.07w
  
Heat 3
30 aug Vind: +1.6
30 augVind: +1.6
1Daniella Busk
11.71
Malmö AI
11.71
Q
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.73
KFUM Örebro
11.73
=SB
q
  
3Nikki Sjöberg
11.89
Bollnäs FIK
11.89
q
  
4Isabelle Eurenius
12.12
Spårvägens FK
12.12
  
5Elina Gunnarsson
12.47
Hovslätts IK
12.47
  
K 200 m     
1 sep
Vind: +1.6

Final A

Final
1 sep
Vind: +1.6
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
23.56
Spårvägens FK
23.56
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.83
Spårvägens FK
23.83
  
3Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
23.97
KFUM Örebro
23.97
  
4Daniella Busk
24.11
Malmö AI
24.11
  
5Matilda HellqvistUllevi FK
24.50
  
Lisa Lilja
DNS
Ullevi FK
DNS
  
Semi 1
1 sep Vind: +1.3
1 sepVind: +1.3
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.86
Spårvägens FK
23.86
Q
  
2Lisa Lilja
24.20
Ullevi FK
24.20
Q
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
24.43
q
  
4Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.54
KFUM Örebro
24.54
  
5Sandra Knezevic
24.88
Hammarby IF
24.88
  
6Wilma RosenquistMalmö AI
26.12
  
Semi 2
1 sep Vind: +1.0
1 sepVind: +1.0
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
23.75
Spårvägens FK
23.75
Q
  
2Daniella Busk
23.84
Malmö AI
23.84
SB
Q
  
3Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
23.87
KFUM Örebro
23.87
q
  
4Nikki Sjöberg
24.69
Bollnäs FIK
24.69
  
5Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.72
SB
  
6Isabelle Eurenius
24.73
Spårvägens FK
24.73
SB
  
Heat 1
31 aug Vind: +1.0
31 augVind: +1.0
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.26
Spårvägens FK
24.26
Q
  
2Isabelle Eurenius
24.81
Spårvägens FK
24.81
Q
  
3Gabriella HolmströmUpsala IF
25.11
  
4Pernilla NilssonMalmö AI
25.14
  
5Elina Gunnarsson
25.19
Hovslätts IK
25.19
SB
  
Heat 2
31 aug Vind: +1.4
31 augVind: +1.4
1Lisa Lilja
24.09
Ullevi FK
24.09
Q
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
24.52
Q
  
3Nikki Sjöberg
24.65
Bollnäs FIK
24.65
q
  
4Sandra Knezevic
24.70
Hammarby IF
24.70
PB
q
  
5Carolina SöderbomÄrla IF
26.00
  
Heat 3
31 aug
31 aug
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.26 nwi
KFUM Örebro
24.26 nwi
Q
  
2Daniella Busk
24.27 nwi
Malmö AI
24.27 nwi
Q
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.84 nwi
q
  
4Jessica Östlund
25.37 nwi
Hässelby SK
25.37 nwi
  
5Felicia Ascard
25.82 nwi
IFK Lund
25.82 nwi
  
Heat 4
31 aug
31 aug
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
23.93 nwi
Spårvägens FK
23.93 nwi
Q
  
2Wilma Rosenquist
24.55 nwi
Malmö AI
24.55 nwi
Q
  
3Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.69 nwi
KFUM Örebro
24.69 nwi
q
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
25.40 nwi
Lidköpings IS
25.40 nwi
  
5Josephine Risberg Thoor
25.70 nwi
IFK Helsingborg
25.70 nwi
  
K 400 m     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.15
Spårvägens FK
54.15
  
2Sandra Knezevic
54.68
Hammarby IF
54.68
PB
  
3Linnea KillanderMalmö AI
55.31
  
4Klara Helander
55.86
Upsala IF
55.86
  
5Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
57.10
  
6Ebba SvantessonUpsala IF
58.67
  
Heat 1
30 aug
30 aug
1Linnea KillanderMalmö AI
56.22
Q
  
2Sandra Knezevic
56.34
Hammarby IF
56.34
Q
  
3Ebba SvantessonUpsala IF
58.20
q
  
4Lova Perman
58.31
IF Göta Karlstad
58.31
  
5Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
59.96
Göteborgs KIK
59.96
  
6Ebba Berglin
1:00.74
KA 2 IF
1:00.74
SB
  
Heat 2
30 aug
30 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
56.18
Spårvägens FK
56.18
Q
  
2Klara Helander
57.01
Upsala IF
57.01
Q
  
3Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
57.87
q
  
4Linnea Gateman
Linnea Gateman 01, Strömstads IF
58.30
Strömstads IF
58.30
  
5Carolina SöderbomÄrla IF
59.17
  
K 800 m     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Hanna Hermansson
2:04.82
Turebergs FK
2:04.82
  
2Linn Söderholm
2:10.77
Sävedalens AIK
2:10.77
  
3Lovisa Bivstedt
2:11.33
Hässelby SK
2:11.33
  
4Madeleine Björlin-Delmar
2:11.49
IFK Göteborg
2:11.49
  
5Greta Graziani
2:12.09
Täby IS
2:12.09
  
6Jessica Edlund
2:12.71
Umedalens IF
2:12.71
  
7Rebecka Öberg
2:13.59
IFK Lidingö
2:13.59
  
8Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:15.59
Göteborgs KIK
2:15.59
  
Heat 1
31 aug
31 aug
1Linn Söderholm
2:12.27
Sävedalens AIK
2:12.27
Q
  
2Madeleine Björlin-Delmar
2:12.69
IFK Göteborg
2:12.69
Q
  
3Jessica Edlund
2:12.88
Umedalens IF
2:12.88
q
  
4Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
2:14.66
Björnstorps IF
2:14.66
PB
  
5Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
2:14.90
Turebergs FK
2:14.90
  
Heat 2
31 aug
31 aug
1Lovisa Bivstedt
2:12.23
Hässelby SK
2:12.23
Q
  
2Greta Graziani
2:12.28
Täby IS
2:12.28
Q
  
3Rebecka Öberg
2:12.83
IFK Lidingö
2:12.83
PB
q
  
4Ebba Berglin
2:15.31
KA 2 IF
2:15.31
PB
  
5Malin Persson
2:16.29
Bollnäs FIK
2:16.29
  
6Emelie Svensson
2:18.89
IFK Mora
2:18.89
SB
  
Heat 3
31 aug
31 aug
1Hanna Hermansson
2:10.67
Turebergs FK
2:10.67
Q
  
2Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:11.43
Göteborgs KIK
2:11.43
Q
  
3Klara Frih
2:13.11
Åsbro GoIF
2:13.11
PB
  
4Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
2:13.57
F Stenungsunds FI
2:13.57
  
5Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
2:16.32
Göteborgs KIK
2:16.32
  
5Aleksandra Gustavsson
2:42.35
Lidköpings IS
2:42.35
  
K 1500 m     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Yolanda Ngarambe
4:26.33
Turebergs FK
4:26.33
  
2Hanna Hermansson
4:26.65
Turebergs FK
4:26.65
  
3Sara Christiansson
4:31.53
Sävedalens AIK
4:31.53
  
4Hanna Bergström
4:33.20
Huddinge AIS
4:33.20
  
5Vera Sjöberg
4:34.78
AIK
4:34.78
  
6Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
4:36.60
Björnstorps IF
4:36.60
SB
  
7Elsa Wallenius
4:36.85
Västerås FK
4:36.85
  
8Olivia Weslien
4:36.89
IF Göta Karlstad
4:36.89
  
9Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:39.55
Sävedalens AIK
4:39.55
  
10Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
4:48.14
Göteborgs KIK
4:48.14
  
11Angelica Strandberg
4:51.53
Spårvägens FK
4:51.53
  
K 5000 m     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Meraf Bahta
15:56.68
Hälle IF
15:56.68
SB
  
2Samrawit Mengsteab
15:57.68
Hälle IF
15:57.68
  
3Sara Christiansson
15:57.69
Sävedalens AIK
15:57.69
  
4Anastasia Denisova
16:06.71
Sävedalens AIK
16:06.71
  
5Elisabet Clausén
16:37.53
Tväråselets AIF
16:37.53
PB
  
6Hanna Bergström
16:46.55
Huddinge AIS
16:46.55
  
7Johanna Larsson
17:20.41
Örgryte IS
17:20.41
  
8Olivia Weslien
17:30.57
IF Göta Karlstad
17:30.57
PB
  
9Hanna Michaelsson
17:31.49
Örgryte IS
17:31.49
  
10Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
17:37.53
Sävedalens AIK
17:37.53
  
11Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
17:57.51
Sävedalens AIK
17:57.51
  
K 10 000 m     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Samrawit Mengsteab
35:03.93
Hälle IF
35:03.93
  
2Cecilia Norrbom
35:05.31
Spårvägens FK
35:05.31
  
3Johanna Eriksson
35:06.42
Motala AIF
35:06.42
  
4Sanna Mustonen
35:07.52
Hässelby SK
35:07.52
SB
  
5Charlotte Andersson
35:31.86
IFK Umeå
35:31.86
PB
  
6Johanna Salminen
35:43.55
FK Studenterna
35:43.55
PB
  
7Johanna Larsson
36:11.20
Örgryte IS
36:11.20
  
8Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
36:37.78
Sävedalens AIK
36:37.78
SB
  
9Hanna Kumlin
37:27.91
Örgryte IS
37:27.91
PB
  
10Sofia Ewnert
37:29.00
IF Göta Karlstad
37:29.00
SB
  
11Jennifer Andersson
37:52.29
Dalaportens OL
37:52.29
PB
  
Elisabet Clausén
DNF
Tväråselets AIF
DNF
  
Hanna MichaelssonÖrgryte IS
DNF
  
K 3000 m hinder     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Linn Söderholm
10:21.94
Sävedalens AIK
10:21.94
  
2Julia Samuelsson
10:29.88
Högby IF
10:29.88
  
3Tova Eurén Magnusson
10:34.34
Göteborgs KIK
10:34.34
  
4Emma Jansson
11:07.98
Hässelby SK
11:07.98
SB
  
5Jill Höstman
12:20.23
Ullevi FK
12:20.23
  
K 100 m häck     
31 aug
Vind: -2.3

Final A

Final
31 aug
Vind: -2.3
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Spårvägen
13.76
Spårvägens FK
13.76
  
2Malin Skogström
14.13
Hässelby SK
14.13
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.18
Lidköpings IS
14.18
  
4Josefine SandeliusHammarby IF
14.47
  
5Maja MaunsbachIFK Lund
14.64
  
6Jonna Lindéen
14.73
Kalmar SK
14.73
  
Lovisa KarlssonHögby IF
DNS
  
Heat 1
31 aug Vind: +1.0
31 augVind: +1.0
1Malin Skogström
14.15
Hässelby SK
14.15
Q
  
2Jonna Lindéen
14.41
Kalmar SK
14.41
Q
  
3Lovisa KarlssonHögby IF
14.65
q
  
4Estelle MontlerUllevi FK
14.80
  
5Moa KjellanderÅhus FIK
15.99
SB
  
Heat 2
31 aug Vind: +1.0
31 augVind: +1.0
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Spårvägen
13.86
Spårvägens FK
13.86
Q
  
2Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.14
Lidköpings IS
14.14
Q
  
3Josefine SandeliusHammarby IF
14.48
q
  
4Maja MaunsbachIFK Lund
14.74
q
  
5Sofia Lindh
14.95
Upsala IF
14.95
  
K 400 m häck     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Hanna Palmqvist
58.75
Mölndals AIK
58.75
  
2Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
59.44
Vallentuna FK
59.44
PB
  
3Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
1:00.30
  
4Lovisa Linde
1:00.37
Täby IS
1:00.37
  
5Caroline Larsson
1:01.32
Täby IS
1:01.32
PB
  
6Ebba Svantesson
1:04.37
Upsala IF
1:04.37
  
Heat 1
31 aug
31 aug
1Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
1:01.15
Q
  
2Lovisa Linde
1:01.41
Täby IS
1:01.41
Q
  
3Ebba Svantesson
1:01.95
Upsala IF
1:01.95
q
  
4Caroline Larsson
1:02.02
Täby IS
1:02.02
q
  
5Felicia Ascard
1:06.26
IFK Lund
1:06.26
SB
  
6Emelie Öberg
1:06.59
Ullevi FK
1:06.59
  
Heat 2
31 aug
31 aug
1Hanna Palmqvist
59.64
Mölndals AIK
59.64
Q
  
2Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
59.73
Vallentuna FK
59.73
PB
Q
  
3Hanna Karlsson
1:03.00
IF Göta Karlstad
1:03.00
PB
  
4Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
1:03.63
Göteborgs KIK
1:03.63
  
5Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås
1:04.51
Västerås FK
1:04.51
  
6Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
1:07.12
F Stenungsunds FI
1:07.12
  
K Höjd     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.88
Trångsvikens IF
1.88
  
2Bianca Salming
1.84
Turebergs FK
1.84
  
3Sofie Skoog
1.82
IF Göta Karlstad
1.82
  
4Maja Nilsson
1.82
Örgryte IS
1.82
  
4Louise EkmanGefle IF
1.79
  
6Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.72
  
7Linda Skantze
1.72
IFK Lidingö
1.72
  
8Alma Uhlin
1.68
Falu IK
1.68
  
8Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.68
  
10Ellen HuldénIFK Lund
1.68
  
11My Nordström
1.63
Tjalve IF Norrköping
1.63
  
11Lina LöfqvistUllevi FK
1.63
  
1.58
1.92
1.63
1.68
1.72
1.76
1.79
1.82
1.84
1.86
1.88
1.90
Kinsey-
xxp
-
-
-
o
o
o
o
o
xo
-
Salming-
-
-
o
o
xxo
o
xxo
-
-
xxx
Skoog-
-
-
o
o
o
xo
xxx



Nilsson-
-
-
o
o
xo
xxx




Ekman-
-
o
o
o
xo
xxx




Erlandsson-
-
o
o
xxx






Skantze-
-
o
xxo
xxx






Uhlin-
o
o
xxx







von Corswant-
o
o
xxx







Huldén-
o
xo
xxx







Nordström-
o
-
xxx







Löfqvisto
o
xxx








K Stav     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.63
  
2Michaela Meijer
4.32
Örgryte IS
4.32
  
3Hanna Jansson
4.02
Ullevi FK
4.02
  
4Linnea Jönsson
3.94
IFK Helsingborg
3.94
  
5Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.86
  
6Gabriella Jönsson
3.86
IFK Helsingborg
3.86
  
7Malin Dahlström
3.74
Örgryte IS
3.74
  
8Annika Jönsson
3.62
IFK Helsingborg
3.62
  
9Hilma Hindsberg
3.47
Kvarnsvedens GoIF
3.47
  
3.32
4.63
3.47
4.77
3.62
3.74
3.86
3.94
4.02
4.32
4.42
4.47
4.52
Bengtsson-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
xo
-
o
Meijer-
-
-
-
-
-
-
xo
-
xxx

Jansson-
-
-
xo
o
xo
xo




Jönsson-
-
-
o
o
xo
xxx




Kiviniemi Andersson-
-
-
o
xo
xxx





Jönsson-
-
-
-
xxo
xxx





Dahlström-
-
xxo
xo
xxx






Jönsson-
o
xo
xxx







Hindsbergxo
o
xxx








K Längd     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Kaiza Karlén
6.26
IF Göta Karlstad
6.26
–1.6
  
2Elin Larsson
6.18
IFK Halmstad
6.18
–0.2 =PB
  
3Erica Jarder
6.16
IF Göta Karlstad
6.16
+0.1
  
4Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
6.14
Trångsvikens IF
6.14
–1.5
  
5Malin Marmbrandt
6.03
Västerås FK
6.03
+1.4
  
6Jonna Lindéen
5.87
Kalmar SK
5.87
+0.6
  
7Emilia KjellbergIFK Sunne
5.87
+1.6
  
8Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
5.85
Athletics 24Seven SK
5.85
+1.3
  
9Malin Olsson
5.82
IFK Lidingö
5.82
+1.3
  
10Lovisa KarlssonHögby IF
5.74
–0.2
  
11Emelie Nilsson
Emelie Nilsson 88, Spårvägen
5.65
Spårvägens FK
5.65
+1.0 SB
  
12Filippa RodriguesMölndals AIK
5.65
+1.0
  
Karlén6.00
+1.6
6.12
+1.7
6.04
+0.7
x
+1.3
5.88
-1.2
6.26
-1.6
Larsson6.04
-1.3
6.18
-0.2
5.99
-0.5
5.98
-0.5
6.14
-1.8
5.87
-1.4
Jarderx
+2.6
5.91
-1.2
6.16
+0.1
x
-0.3
6.11
-1.5
6.03
-3.0
Kinsey6.05
+0.4
x
-0.1
6.00
+0.5
6.04
-0.9
6.14
-1.5
6.14
-1.4
Marmbrandt6.03
+1.4
5.97
+0.5
x
+0.2
5.83
-1.0
5.78
-0.7
x
-0.4
Lindéen5.67
+1.3
x
+0.2
5.83
+0.3
5.87
+0.6
5.78
-1.1
5.72
-2.2
Kjellbergx
-1.1
x
-0.6
5.87
+1.6
x
-0.2
x
-1.0
5.82
-1.4
Ullgrenx
+0.7
x
-0.8
5.85
+1.3
5.675.66
-0.8
5.70
-0.6
Olssonx
+1.3
x
-0.2
5.82
+1.3
Karlsson5.42
+0.2
5.74
-0.2
x
+1.7
Nilsson5.63
+0.7
5.57
+1.3
5.65
+1.0
Rodrigues5.65
+1.0
5.50
+0.7
x
+1.4
Kval
30 aug
30 aug
1Erica Jarder
6.17w
IF Göta Karlstad
6.17w
+4.7
Q
  
2Kaiza Karlén
6.06w
IF Göta Karlstad
6.06w
+4.4
Q
  
3Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
6.00
Trångsvikens IF
6.00
+0.9
Q
  
4Malin Marmbrandt
5.97
Västerås FK
5.97
+1.9
Q
  
5Lovisa KarlssonHögby IF
5.93w
+2.5
q
  
6Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
5.92w
Athletics 24Seven SK
5.92w
+2.2
q
  
7Jonna Lindéen
5.87w
Kalmar SK
5.87w
+2.4
q
  
8Malin Olsson
5.87
IFK Lidingö
5.87
+0.8
q
  
9Filippa RodriguesMölndals AIK
5.84
+2.0 SB
q
  
10Emelie Nilsson
Emelie Nilsson 88, Spårvägen
5.79w
Spårvägens FK
5.79w
+3.2
q
  
11Emilia KjellbergIFK Sunne
5.78
+1.2
q
  
12Elin Larsson
5.76w
IFK Halmstad
5.76w
+2.7
q
  
13Izabella RipswedenHuddinge AIS
5.73w
+2.4
  
14Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
5.68
Linköpings GIF
5.68
–0.2
  
15Judith Wagersten
5.61w
Örgryte IS
5.61w
+2.7
  
16Olivia Österling StrömstedtIF Göta Karlstad
5.54
+1.7
  
17Linn EgerfältGefle IF
5.48
+1.2 SB
  
Jarder6.17w
+4.7
Karlén6.06w
+4.4
Kinsey6.00
+0.9
Marmbrandt5.97
+1.9
Karlsson5.90
+1.3
5.93w
+2.5
5.77
-0.3
Ullgrenx
+3.0
5.92w
+2.2
5.83w
+3.5
Lindéen5.75
+2.0
5.87w
+2.4
5.85
+1.8
Olsson5.68
+1.6
x
+2.8
5.87
+0.8
Rodrigues5.59
+1.2
5.84
+2.0
5.74w
+4.0
Nilssonx
+1.0
5.79w
+3.2
Kjellberg5.78
+1.2
5.59
+0.3
5.73w
+2.3
Larssonx
+1.9
5.76w
+2.7
5.75
+1.2
Ripsweden5.73w
+2.4
5.36w
+2.3
5.56w
+2.9
Lestanderx
+3.3
x
+0.6
5.68
-0.2
Wagerstenx5.41w
+2.7
5.61w
+2.7
Österling Strömstedt5.54
+1.7
x
+2.6
x
+1.3
Egerfält5.38w
+3.2
5.48
+1.2
5.40
+0.8
K Tresteg     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Emelie Nyman Wänseth
13.25
Östersunds GIF
13.25
+1.6
  
2Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.22w
Spårvägens FK
13.22w
+3.5
  
3Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
13.19
Råby-Rekarne FIF
13.19
+1.8
  
4Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.03
+1.5
  
5Jasmin Sabir
12.74
Hammarby IF
12.74
+1.6 SB
  
6Fatima Koné
12.65w
Mölndals AIK
12.65w
+2.5
  
7Frida Johansson
12.34
Tjalve IF Norrköping
12.34
+1.8
  
8Emma Ehrlin
12.12w
Ärla IF
12.12w
+2.1
  
9Linn EgerfältGefle IF
11.96
+1.2
  
10Cornelia Nilsson
11.91
Skellefteå AIK
11.91
+1.2
  
11Lisa WeyhenmeyerUpsala IF
11.70
+1.0
  
12Johanna KonséleusUllevi FK
11.59
+1.6
  
13Judith Wagersten
11.57
Örgryte IS
11.57
+1.1
  
Hanna Gille
Hanna Gille 96, Sävedalen
NM
Sävedalens AIK
NM
  
Victoria JacobssonUllevi FK
NM
  
Nyman Wänseth13.25
+1.6
11.67
+0.9
13.02
+1.6
13.23
+0.8
x
Griksaitexx12.95
+0.7
x13.22w
+3.5
x
Åskag12.60
+0.4
13.09
+1.6
x12.73
+1.0
13.17
+0.9
13.19
+1.8
Abrahamsson12.71
+1.3
x12.83
+1.7
13.03
+1.5
12.89
+1.2
x
Sabir12.60
+0.2
12.69
+0.8
12.66
+0.6
12.63
+1.9
12.74
+1.6
x
Konéx12.32
+0.7
12.53
+1.6
12.65w
+2.5
12.55
-0.3
x
Johansson12.34
+1.8
12.14
+1.2
12.24
+0.7
x12.20
+0.8
x
Ehrlinx11.65
+1.5
12.12w
+2.1
12.07
+1.5
11.82
+0.6
x
Egerfält11.70
+1.5
11.77
+1.4
11.96
+1.2
Nilsson11.75
+1.1
11.74
+0.9
11.91
+1.2
Weyhenmeyerx11.70
+1.0
x
Konséleusxx11.59
+1.6
Wagerstenx11.57
+1.1
11.45
+0.1
Gillexxx
Jacobssonxxx
K Kula     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
18.57
Athletics 24Seven SK
18.57
  
2Maria Nilsson
15.47
IK Orient
15.47
PB
  
16 SWE AT
3Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
15.25
Spårvägens FK
15.25
  
4Amanda Malmehed
14.13
IF Göta Karlstad
14.13
  
5Axelina Johansson
14.08
Hässelby SK
14.08
  
6Amanda Lejros
13.44
Hässelby SK
13.44
  
7Caisa-Marie LindforsUpsala IF
13.10
  
8Bianca Salming
13.08
Turebergs FK
13.08
  
9Mathilda ErikssonMalmö AI
12.44
  
10Emma Harrysson
12.27
Hälle IF
12.27
  
11Emilia Malmehed
Emilia Malmehed 01, Linköpings GIF
12.19
Linköpings GIF
12.19
  
Roos18.4918.5718.1818.10xx
Nilsson14.0414.4514.5515.4714.7414.81
Lennmanx14.8114.7915.25xx
Malmehed13.5613.4914.1314.0413.8114.02
Johansson14.08xx13.2313.52x
Lejros12.46x13.4413.1413.19x
Lindfors12.69xxx13.10x
Salming12.5112.90x12.8913.08x
Eriksson12.1412.4412.14
Harrysson12.27xx
Malmehedx12.1911.31
K Diskus     
31 aug

Final A

Final
31 aug
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
56.89
Athletics 24Seven SK
56.89
PB
  
2Caisa-Marie LindforsUpsala IF
55.98
PB NU20R
  
1 SWE F19 AT
3Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
54.77
Spårvägens FK
54.77
  
4Vanessa Kamga
54.20
Upsala IF
54.20
  
5Mathilda ErikssonMalmö AI
49.11
  
6Amanda Nordin
Amanda Nordin 97, Skellefteå
47.77
Skellefteå AIK
47.77
  
7Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
46.71
Spårvägens FK
46.71
SB
  
8Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg 98, Athletics 24Seven
45.64
Athletics 24Seven SK
45.64
  
9Ellen PetterssonUpsala IF
44.55
  
10Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
43.19
  
11Erica Larsson
42.94
IF Göta Karlstad
42.94
  
12Lydia Sundin
42.35
Hässelby SK
42.35
  
Roos44.7456.89x52.7050.0653.83
Lindfors50.66x52.0654.3655.9852.70
Ljungberg46.9152.5349.6654.1754.77x
Kamga51.54xx53.9554.2051.16
Eriksson46.9349.1147.35xx47.52
Nordin47.77xxx44.2045.68
Schmidtxx46.71x45.33x
Rudberg45.6437.99x42.3244.5340.69
Pettersson44.55xx
Öhrn Selahnx43.19x
Larssonx42.94x
Sundin42.12x42.35
Kval
30 aug
30 aug
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
50.39
Athletics 24Seven SK
50.39
Q
  
2Ellen PetterssonUpsala IF
47.57
Q
  
3Caisa-Marie LindforsUpsala IF
47.12
Q
  
4Vanessa Kamga
46.78
Upsala IF
46.78
Q
  
5Erica Larsson
46.35
IF Göta Karlstad
46.35
Q
  
6Mathilda ErikssonMalmö AI
46.22
Q
  
7Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
46.19
Spårvägens FK
46.19
Q
  
8Lydia Sundin
45.94
Hässelby SK
45.94
q
  
9Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
44.96
Spårvägens FK
44.96
q
  
10Amanda Nordin
Amanda Nordin 97, Skellefteå
44.88
Skellefteå AIK
44.88
q
  
11Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg 98, Athletics 24Seven
44.35
Athletics 24Seven SK
44.35
q
  
12Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
43.91
q
  
13Amanda Lejros
43.39
Hässelby SK
43.39
  
14Amanda Fridberg
41.94
IF Göta Karlstad
41.94
  
15Daniella PerssonHälle IF
41.56
  
16Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
41.49
Hovslätts IK
41.49
SB
  
17Ida StenbäckSK Bore
40.69
  
18Axelina Johansson
38.82
Hässelby SK
38.82
  
Roos50.39
Pettersson39.4247.57
Lindfors47.12
Kamga46.78
Larssonx46.35
Eriksson43.7346.22
Ljungberg45.9646.19
Sundin45.94xx
Schmidt44.96xx
Nordinx44.1344.88
Rudberg44.3538.8443.29
Öhrn Selahn43.91x42.42
Lejrosxx43.39
Fridberg39.9041.94x
Perssonx39.2641.56
Rubin38.9737.9441.49
Stenbäck39.7239.6640.69
Johanssonxx38.82
K Slägga     
1 sep

Final A

Final
1 sep
1Tracey AnderssonUllevi FK
66.89
  
2Grete Ahlberg
65.32
Hammarby IF
65.32
  
3Ida Storm
62.89
Malmö AI
62.89
  
4Frida Bååth
62.57
Timrå AIF
62.57
  
5Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
58.97
Spårvägens FK
58.97
  
6Cecilia Larsson
58.86
IFK Växjö
58.86
  
7Josefin Berg
58.83
IF Göta Karlstad
58.83
  
8Kajsa Wennberg
56.63
Upsala IF
56.63
  
9Jennifer Andersson
55.77
Västerås FK
55.77
  
10Sara Forssell
54.17
Motala AIF
54.17
  
11Hanna Mårtensson
54.03
Turebergs FK
54.03
  
12Kristina Andersson
53.45
Råby-Rekarne FIF
53.45
  
13Emma Palmgren
52.66
Nyköpings BIS
52.66
  
14Amanda Fridberg
47.34
IF Göta Karlstad
47.34
  
Rebecka Hallerth
NM
Spårvägens FK
NM
  
Andersson66.5965.7066.16xx66.89
Ahlberg61.6964.8064.0864.2965.3261.61
Storm62.5962.8962.1662.58x62.09
Bååthxx60.1662.5755.95x
Larssonx57.7357.8458.97xx
Larsson57.6658.8657.5755.7856.01x
Berg57.5557.8056.7157.1657.5758.83
Wennbergx56.36x54.4656.63x
Andersson55.77x55.10
Forssell54.17xx
Mårtensson53.6954.03x
Anderssonx50.5953.45
Palmgrenx51.3852.66
Fridbergx47.3446.77
Hallerthxxx
K Spjut     
30 aug

Final A

Final
30 aug
1Ásdís Hjálmsdóttir
57.49
Spårvägens FK
57.49
  
2Anna Wessman
52.99
IFK Växjö
52.99
SB
  
3Mari Klaup-McCollUllevi FK
52.62
  
4Malin Haglund
49.91
Ullevi FK
49.91
SB
  
5Carolin Näslund
49.82
IF Göta Karlstad
49.82
  
6Elisabeth Lithell
48.40
KFUM Örebro
48.40
  
7Matilda Elfgaard
Matilda Elfgaard 92, Athletics 24Seven
48.32
Athletics 24Seven SK
48.32
  
8Emelie Larsson
46.76
Ullevi FK
46.76
SB
  
9Maria Olsson
42.73
Gefle IF
42.73
  
10Maja Gustavsson
41.01
Västerås FK
41.01
  
Hjálmsdóttirx57.49x52.9556.74x
Wessman48.3149.3349.7652.9949.5651.95
Klaup-McColl51.7547.4048.5351.1752.6251.98
Haglund49.1648.4147.5149.9147.99x
Näslund45.1949.8244.4448.5747.8349.02
Lithell44.1745.4546.2243.9548.4045.20
Elfgaard45.1044.7448.3246.3544.8644.01
Larsson42.9044.4046.7640.4143.00x
Olsson41.7342.73x
Gustavsson40.66x41.01