0

27.2
14.2
24.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
Arena: Uppsala Friidrottsarena
Tävlande: 63 (32+31)   Starter: 73 (35+38)

Män
M 100 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
10.73 nwi
KFUM Örebro
10.73 nwi
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.92 nwi
KFUM Örebro
10.92 nwi
  
3Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
10.93 nwi
Upsala IF
10.93 nwi
  
4Alexander Hult
Alexander Hult 96, KFUM Örebro
11.07 nwi
KFUM Örebro
11.07 nwi
  
Heat 1
16 aug Vind: +0.9
16 augVind: +0.9
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
11.01
KFUM Örebro
11.01
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
11.05
KFUM Örebro
11.05
SB
  
3Alexander Hult
Alexander Hult 96, KFUM Örebro
11.06
KFUM Örebro
11.06
PB
  
M 200 m     
17 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
17 aug
Vind: +1.5
1Felix Svensson
21.21
Mölndals AIK
21.21
SB
  
2Jacob Ewertzh
21.60
Malmö AI
21.60
SB
  
3Douglas HellbrattMalmö AI
21.66
  
4Dennis Forsman
21.66
Hässelby SK
21.66
SB
  
5Filip NilssonIFK Lund
22.17
SB
  
M 110 m häck     
17 aug
Vind: +3.0

Final A

Final
17 aug
Vind: +3.0
1Fredrick Ekholm
13.93w
IFK Lidingö
13.93w
  
2Anton Levin
13.94w
Malmö AI
13.94w
  
3Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
14.19w
IK Hakarpspojkarna
14.19w
  
4Filip Björklund
14.20w
Örgryte IS
14.20w
  
5Amir Shaker
14.41w
Hammarby IF
14.41w
  
6Linus Otto Boyer
14.62w
Upsala IF
14.62w
  
M Höjd     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Fabian DelrydTäby IS
2.16
SB
  
M Stav     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.90
KFUM Örebro
4.90
SB
  
2Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
4.80
KFUM Örebro
4.80
SB
  
3Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.70
  
4Erik Thorstensson
4.70
Spårvägens FK
4.70
  
M Längd     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Oskar Greilert
6.85w
Ullevi FK
6.85w
+3.7
  
M Slägga     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Ragnar CarlssonFalu IK
65.49
  
2Oscar Vestlund
63.41
IF Göta Karlstad
63.41
  
3Stefan Kvist
61.89
Alvesta FI
61.89
  
M Spjut     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Sebastian Thörngren
73.47
IFK Växjö
73.47
PB
  
2Jakob Samuelsson
73.27
Hässelby SK
73.27
  
3Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, Eskilstuna FI
70.16
Eskilstuna FI
70.16
SB
  
4Isak Oskarsson
Isak Oskarsson 96, IFK Växjö
67.14
IFK Växjö
67.14
SB
  
5Tim Holmberg
64.80
Upsala IF
64.80
PB
  
6Jakob Eriksson
63.78
IF Göta Karlstad
63.78
  
7Esa Hiltunen
61.57
Ullevi FK
61.57
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås FK
62.72
Västerås FK
62.72
  
Kvinnor
K 100 m     
16 aug
Vind: +1.8

Final A

Final
16 aug
Vind: +1.8
1Maja Almgren
11.90
Visby IF Gute
11.90
  
2Isabelle Eurenius
11.91
Spårvägens FK
11.91
SB
  
3Jessica Östlund
12.04
Hässelby SK
12.04
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.05
  
Heat 1
16 aug Vind: +0.7
16 augVind: +0.7
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.81
KFUM Örebro
11.81
SB
  
2Maja Almgren
11.81
Visby IF Gute
11.81
  
3Isabelle Eurenius
11.95
Spårvägens FK
11.95
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.05
  
5Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
12.21
KFUM Örebro
12.21
  
6Jessica Östlund
12.25
Hässelby SK
12.25
  
K 200 m     
17 aug
Vind: +2.1

Final A

Final
17 aug
Vind: +2.1
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
23.51w
Spårvägens FK
23.51w
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
23.86w
  
3Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.21w
KFUM Örebro
24.21w
  
4Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.67w
KFUM Örebro
24.67w
  
Final B
17 aug Vind: +1.7
17 augVind: +1.7
1Klara Helander
24.99
Upsala IF
24.99
PB
  
2Caroline KihlblomTäby IS
25.33
SB
  
K 400 m     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
56.60
KFUM Örebro
56.60
  
K 800 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Rebecka Öberg
2:15.56
IFK Lidingö
2:15.56
  
K 100 m häck     
17 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
17 aug
Vind: +1.2
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Spårvägen
13.69
Spårvägens FK
13.69
  
2Josefine SandeliusHammarby IF
14.48
  
3Maria SödergrenTäby IS
14.51
PB
  
K Längd     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Madisen Richards
Madisen Richards 96, USA
5.95w
96USA
5.95w
+2.4
  
2Malin Olsson
5.74w
IFK Lidingö
5.74w
+2.9
  
K Tresteg     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Jasmin Sabir
12.49
Hammarby IF
12.49
0.0
  
2Emma Ehrlin
12.46
Ärla IF
12.46
+0.7 PB
  
K Kula     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Victoria Engström KindmarkUpsala IF
12.77
  
K Diskus     
17 aug

Final A

Final
17 aug
1Ellen Pettersson
50.01
Upsala IF
50.01
  
2Lydia Sundin
44.98
Hässelby SK
44.98
  
3Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
43.83
Spårvägens FK
43.83
  
4Victoria Engström KindmarkUpsala IF
42.86
  
K Slägga     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Josefin Berg
57.01
IF Göta Karlstad
57.01
  
2Kajsa Wennberg
56.41
Upsala IF
56.41
  
3Rebecka Hallerth
56.06
Spårvägens FK
56.06
  
4Hanna Mårtensson
53.10
Turebergs FK
53.10
  
K Spjut     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Elisabeth Lithell
52.02
KFUM Örebro
52.02
SB
  
2Malin Haglund
49.10
Ullevi FK
49.10
SB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Hillevi CarlssonFalu IK
61.24
  
2Emma Holmgren Löf
56.61
Upsala IF
56.61