19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Tävlande: 327 (198+129)   Starter: 353 (215+138)

Män
M 100 m     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Christopher Belcher
Christopher Belcher 94, USA
10.15
94USA
10.15
  
2Cejhae Greene
Cejhae Greene 95, ANT
10.19
95ANT
10.19
SB
  
3Kemar Hyman
Kemar Hyman 89, CAY
10.22
89CAY
10.22
  
4Henrik Larsson
10.36
IF Göta Karlstad
10.36
  
5Bismark Boateng
Bismark Boateng 92, CAN
10.39
92CAN
10.39
  
6Austin HamiltonMalmö AI
10.39
SB
  
7Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
10.56
Spårvägens FK
10.56
SB
  
8Emmanuel Dawlson
10.73
Hammarby IF
10.73
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Erik Hagberg
10.41
Upsala IF
10.41
SB
  
2Emmanuel Dawlson
10.68
Hammarby IF
10.68
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
10.69
Spårvägens FK
10.69
  
4Michael LuxemburgTäby IS
10.71
  
5Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.78
  
6Milo WahlgrenAIK
10.94
  
7Amadou Sussoho
11.03
Malmö AI
11.03
  
8Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
11.08
KFUM Örebro
11.08
  
Final C
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Zion Eriksson
10.83
Täby IS
10.83
  
2Jonathan Holm
11.12
Strands IF
11.12
  
3Oskar Motta
11.12
Upsala IF
11.12
SB
  
4Isak Barrow
11.14
Ullevi FK
11.14
  
5William Gardell
11.22
Spårvägens FK
11.22
  
6Oskar Edlund
11.26
Täby IS
11.26
  
7Kidus Yohannes GetahunMalmö AI
11.32
SB
  
8Ludvig All
11.42
Täby IS
11.42
  
Final D
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Martin Hagberg
11.16
Hässelby SK
11.16
  
2Marcus HagerudAIK
11.35
  
3Albin Boestad
11.45
IFK Lidingö
11.45
  
4Anton Runemar
11.49
Turebergs FK
11.49
SB
  
5Oliver PapinskiTäby IS
11.59
  
6Edvard Hansson
11.70
Hässelby SK
11.70
PB
  
7Fred ÖsterblomTäby IS
11.72
PB
  
8Sebastian IsaksonTäby IS
12.05
  
M 200 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Fredrik Samuelsson
21.88w
Hässelby SK
21.88w
  
2Jonathan Carbe
22.30w
Örgryte IS
22.30w
  
3Andreas GustafssonFalu IK
22.59w
  
4Carl af Forselles
22.60w
Hässelby SK
22.60w
  
6Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard 94, Athletics 24Seven
23.15w
Athletics 24Seven SK
23.15w
  
7Kevin Fankl
Kevin Fankl 95, Athletics 24Seven
23.34w
Athletics 24Seven SK
23.34w
  
5Gustav Magnusson
23.08w
Nyköpings BIS
23.08w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
46.04
86GBR
46.04
SB
  
2Onkabetse Nkobolo
Onkabetse Nkobolo 93, BOT
46.56
93BOT
46.56
  
3Martyn Rooney
Martyn Rooney 87, GBR
47.69
87GBR
47.69
SB
  
4Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
48.05
  
5Emil Johansson
48.68
Turebergs FK
48.68
  
6Erik Back
Erik Back 94, FIN
48.93
94FIN
48.93
  
7Joakim KarlssonUllevi FK
49.41
  
8Andreas Movin
49.68
IFK Lidingö
49.68
  
Final B
1Jacob Helsing
49.85
IK Orient
49.85
PB
  
2Simon MartinssonMalmö AI
49.86
SB
  
3Anders Logg
50.23
Hälle IF
50.23
PB
  
4Fredrik Kihlblom
50.29
Huddinge AIS
50.29
PB
  
5Markus Ögren
50.75
Malmö AI
50.75
SB
  
6Kevin Duvert
51.20
Turebergs FK
51.20
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni 94, TUN
1:45.55
94TUN
1:45.55
PB NR
  
2Mouad Zahafi
Mouad Zahafi 98, MAR
1:46.59
98MAR
1:46.59
SB
  
3Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:46.98
91NOR
1:46.98
  
4Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic 93, BIH
1:47.78
93BIH
1:47.78
  
5Robin Rohlén
1:48.29
IFK Umeå
1:48.29
SB
  
6Giordano Benedetti
Giordano Benedetti 89, ITA
1:48.76
89ITA
1:48.76
SB
  
7Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:49.13
Spårvägens FK
1:49.13
SB
  
8Joakim Andersson
1:51.11
IFK Trelleborg
1:51.11
  
Duran Faro
Duran Faro 94, RSA
DNF
94RSA
DNF
  
Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  
Final B
1Christian Sand Clausen
Christian Sand Clausen 96, DEN
1:51.25
96DEN
1:51.25
  
2Anton Persson
1:51.62
Hässelby SK
1:51.62
SB
  
3Benjamin Åberg
1:51.85
Hälle IF
1:51.85
PB
  
4Christoffer Frost Johansen
Christoffer Frost Johansen 97, DEN
1:51.89
97DEN
1:51.89
  
5Rasmus Kisel
Rasmus Kisel 96, EST
1:52.05
96EST
1:52.05
  
6Gustav Berlin
1:52.40
Hässelby SK
1:52.40
SB
  
7William Devantier
William Devantier 00, DEN
1:52.83
00DEN
1:52.83
SB
  
8Yared Kidane
1:52.93
Ärla IF
1:52.93
  
9Warsame Doley
1:52.97
Malmö AI
1:52.97
SB
  
Johan Eriksson
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Final C
1Alexander Nyström
1:52.59
Bollnäs FIK
1:52.59
PB
  
2Albert Nygren
1:54.48
Upsala IF
1:54.48
SB
  
3Gustav Bivstedt
1:55.07
Hässelby SK
1:55.07
SB
  
4Aleksej Pirgholizadeh
1:55.23
Eskilstuna FI
1:55.23
  
5Henry Jacobson
1:55.33
Hammarby IF
1:55.33
SB
  
6Simen Seeberg-Rommetveit
Simen Seeberg-Rommetveit 00, NOR
1:55.34
00NOR
1:55.34
  
7Deniss Salmijanov
Deniss Salmijanov 98, EST
1:55.45
98EST
1:55.45
  
8Erik Rosqvist
1:55.73
AIK
1:55.73
  
9Mathias Söder
1:57.88
Ullevi FK
1:57.88
SB
  
Anton Sjölund
Anton Sjölund 01, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final D
1Axel Alness-Borg
1:55.58
IFK Lidingö
1:55.58
SB
  
2Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
1:55.85
Sävedalens AIK
1:55.85
PB
  
3Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:57.18
Hässelby SK
1:57.18
PB
  
4Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:57.70
Linköpings LK
1:57.70
PB
  
5Adrian Mehic
Adrian Mehic 94, Heleneholm
1:58.72
Heleneholms IF
1:58.72
SB
  
6Viktor Frisk
1:58.96
Huddinge AIS
1:58.96
  
7Kevin Bodén
1:59.62
Motala AIF
1:59.62
  
8Alexander Larsson
2:02.25
KFUM Örebro
2:02.25
SB
  
9Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
2:10.44
PB
  
Hassan JirrabeyMalmö AI
DNF
  
Esbjörn ErikssonTurebergs FK
DNF
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Andreas Almgren
3:39.68
Turebergs FK
3:39.68
PB
  
2Jinson Johnson
Jinson Johnson 91, IND
3:39.69
91IND
3:39.69
  
3Elzan Bibić
Elzan Bibić 99, SRB
3:39.89
99SRB
3:39.89
  
4Paul Renaudie
Paul Renaudie 90, FRA
3:40.00
90FRA
3:40.00
PB
  
5Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman 93, NOR
3:40.37
93NOR
3:40.37
SB
  
6Suldan Hassan
3:41.15
Ullevi FK
3:41.15
PB
  
7Elmar Engholm
3:41.50
Hässelby SK
3:41.50
SB
  
8Balázs Vindics
Balázs Vindics 94, HUN
3:43.07
94HUN
3:43.07
  
9Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
3:43.77
89NOR
3:43.77
PB
  
10Simon Sundström
3:44.06
IFK Lidingö
3:44.06
PB
  
11Emil Danielsson
3:50.40
Spårvägens FK
3:50.40
  
12Dario Ivanovski
Dario Ivanovski 97, MKD
3:51.43
97MKD
3:51.43
SB
  
Gergő Kiss
Gergő Kiss 95, HUN
DNF
95HUN
DNF
  
Adam Czerwiński
Adam Czerwiński 88, POL
DNF
88POL
DNF
  
Final B
1Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:46.96
Sävedalens AIK
3:46.96
PB
  
2Alexander Nilsson
3:48.35
Mölndals AIK
3:48.35
PB
  
3Sondre Juven
Sondre Juven 99, NOR
3:49.07
99NOR
3:49.07
SB
  
4Alexander Holmblad
3:49.81
Spårvägens FK
3:49.81
PB
  
5Olavi Allase
Olavi Allase 93, EST
3:50.15
93EST
3:50.15
  
6Simon Wallenlind
3:51.25
Mölndals AIK
3:51.25
SB
  
7Abdelfath Yassin
3:51.51
Gefle IF
3:51.51
  
8Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:51.76
Spårvägens FK
3:51.76
SB
  
9Rickard Gunnarsson
3:51.87
Hässelby SK
3:51.87
SB
  
10Hampus Börjesson
3:54.55
Ullevi FK
3:54.55
SB
  
11Anton Axelsson
3:55.40
Hässelby SK
3:55.40
PB
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final C
1Henrik Hanssen
Henrik Hanssen 97, NOR
3:55.74
97NOR
3:55.74
SB
  
2Mathias Flak
Mathias Flak 99, NOR
3:56.14
99NOR
3:56.14
PB
  
3Erik Jälknäs
3:56.80
Sävedalens AIK
3:56.80
PB
  
4Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:57.17
Spårvägens FK
3:57.17
SB
  
5Eric Källman
3:59.12
IK Ymer
3:59.12
SB
  
6Mohammed Loukili
3:59.57
IFK Lidingö
3:59.57
PB
  
7Marius Ingebrigtsen
Marius Ingebrigtsen 02, NOR
4:02.91
02NOR
4:02.91
PB
  
8Alexander Waerme
4:04.68
Ullevi FK
4:04.68
PB
  
9Faustin Mugabo
4:09.23
Väsby IK
4:09.23
PB
  
10William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
4:10.41
KFUM Örebro
4:10.41
SB
  
11Samuel Eriksson Lidbrink
4:19.82
Spårvägens FK
4:19.82
SB
  
Albin Wallenius
DNF
Västerås FK
DNF
  
Simen Seeberg-Rommetveit
Simen Seeberg-Rommetveit 00, NOR
DNF
00NOR
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås 98, NOR
14:08.69
98NOR
14:08.69
PB
  
2David Nilsson
14:11.70
Högby IF
14:11.70
  
3Oscar Claesson
14:14.57
Sävedalens AIK
14:14.57
PB
  
4Erik Lomås
Erik Lomås 93, NOR
14:23.01
93NOR
14:23.01
PB
  
5Arvid Öhrn
14:27.17
Hälle IF
14:27.17
PB
  
6Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
14:33.41
Eskilstuna FI
14:33.41
PB
  
7Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
14:34.39
KFUM Örebro
14:34.39
PB
  
8Omar Nuur
14:34.82
IFK Växjö
14:34.82
PB
  
9Lars Lunde
Lars Lunde 97, NOR
14:39.96
97NOR
14:39.96
PB
  
10Gustav Nordling
14:46.25
Spårvägens FK
14:46.25
PB
  
11Odd Gundersen Sagbakken
Odd Gundersen Sagbakken 97, NOR
14:47.10
97NOR
14:47.10
PB
  
12Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
14:57.26
Spårvägens FK
14:57.26
PB
  
13Gustav Norlander
15:13.37
Ärla IF
15:13.37
PB
  
14Ludvig Johansson
15:23.74
IFK Lidingö
15:23.74
PB
  
15Heshlu Andemariam
15:41.84
IFK Lidingö
15:41.84
SB
  
16Abdisamed Khader
16:05.27
Högby IF
16:05.27
SB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Ben Buckingham
Ben Buckingham 91, AUS
8:31.38
91AUS
8:31.38
PB
  
2Tolosa Nurgi
Tolosa Nurgi 94, ETH
8:32.26
94ETH
8:32.26
SB
  
3Amor Benyahia
Amor Benyahia 85, TUN
8:33.42
85TUN
8:33.42
  
4Napoleon Solomon
8:35.63
Turebergs FK
8:35.63
SB
  
5Jacob Boutera
Jacob Boutera 96, NOR
8:43.96
96NOR
8:43.96
PB
  
6Brian Fay
Brian Fay 98, IRL
8:45.60
98IRL
8:45.60
PB
  
7Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir 95, NOR
8:50.83
95NOR
8:50.83
PB
  
8Ashley Smith
Ashley Smith 96, RSA
8:55.24
96RSA
8:55.24
  
9Vidar Johansson
8:56.25
Sävedalens AIK
8:56.25
SB
  
10Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik 98, NOR
8:58.84
98NOR
8:58.84
PB
  
11Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
9:13.31
Spårvägens FK
9:13.31
PB
  
12Axel Djurberg
9:13.84
Hässelby SK
9:13.84
  
13Ola Martin Gåsvær
Ola Martin Gåsvær 98, NOR
9:21.23
98NOR
9:21.23
PB
  
14Erik Djurberg
9:21.79
Hässelby SK
9:21.79
PB
  
15Olof Silvander
9:35.95
IFK Lidingö
9:35.95
  
16Liam Harris
Liam Harris 97, IRL
9:52.85
97IRL
9:52.85
  
Otmane Nait HammouKlubblös
DNF
  
Zak Seddon
Zak Seddon 94, GBR
DNF
94GBR
DNF
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Jeffery Gibson
Jeffery Gibson 90, BAH
49.94
90BAH
49.94
  
2Hampus Widlund
50.44
IFK Växjö
50.44
PB
  
14 SWE AT
3Isak Andersson
50.45
Upsala IF
50.45
SB
  
4Jehue Gordon
Jehue Gordon 91, TTO
50.61
91TTO
50.61
  
5Denys Nechyporenko
Denys Nechyporenko 90, UKR
51.24
90UKR
51.24
  
6Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
52.42
Linköpings GIF
52.42
  
7Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
52.88
95NOR
52.88
  
8Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.91
SB
  
Final B
1Filip Pestić
52.94
Hässelby SK
52.94
SB
  
2Jonni Blomqvist
Jonni Blomqvist 98, FIN
52.97
98FIN
52.97
SB
  
3Håvard Becker
Håvard Becker 99, NOR
53.61
99NOR
53.61
  
4Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
53.81
KFUM Örebro
53.81
PB
  
5Erik Lindahl
54.94
Ullevi FK
54.94
SB
  
6Albin Hedén
56.47
IF Göta Karlstad
56.47
PB
  
7Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
56.51
Spårvägens FK
56.51
PB
  
8Kristian Efremov
59.03
Spårvägens FK
59.03
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Hsiang Chun-Hsien 
Hsiang Chun-Hsien  93, TPE
2.09
93TPE
2.09
  
2Arvid Ryberg
2.09
IF Göta Karlstad
2.09
  
3Oskar LundqvistUpsala IF
2.02
  
4Hampus Carlens
1.97
IFK Lidingö
1.97
  
M Längd     


Final A

Final

1Uladzislau Bulakhau
Uladzislau Bulakhau 99, BLR
7.70w
99BLR
7.70w
+3.2
  
2Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen 96, NOR
7.57
96NOR
7.57
+1.2 SB
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
7.48w
+2.6
  
4Rickard Willman
7.17
Västerås FK
7.17
+0.6
  
5Victor PetterssonIF Göta Karlstad
7.07
+1.8
  
6Oskar Erixon
6.99
IF Göta Karlstad
6.99
+1.8 PB
  
7Alexander Nyman
6.90w
Hanvikens SK
6.90w
+2.2
  
Final B
1Jonathan Carbe
7.33
Örgryte IS
7.33
+0.4 PB
  
2Fredrik SamuelssonHässelby SK
7.22
0.0 SB
  
3Carl af Forselles
6.89
Hässelby SK
6.89
+1.3
  
4Gustav Magnusson
6.83
Nyköpings BIS
6.83
+1.4
  
5Andreas GustafssonFalu IK
6.79
+1.9
  
6Kevin Fankl
Kevin Fankl 95, Athletics 24Seven
6.56
Athletics 24Seven SK
6.56
+0.7 SB
  
7Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard 94, Athletics 24Seven
6.39
Athletics 24Seven SK
6.39
–0.1
  
M Kula     


Final A

Final

2Kevin Fankl
Kevin Fankl 95, Athletics 24Seven
13.44
Athletics 24Seven SK
13.44
SB
  
4Jonathan Carbe
12.41
Örgryte IS
12.41
PB
  
5Gustav Magnusson
10.98
Nyköpings BIS
10.98
PB
  
6Carl af Forselles
10.28
Hässelby SK
10.28
PB
  
1Fredrik Samuelsson
14.40
Hässelby SK
14.40
=PB
  
3Andreas GustafssonFalu IK
12.53
  
Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard 94, Athletics 24Seven
NM
Athletics 24Seven SK
NM
  
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
69.12
Spårvägens FK
69.12
  
2Fedrick Dacres
Fedrick Dacres 94, JAM
66.79
94JAM
66.79
  
3Christoph Harting
Christoph Harting 90, GER
64.13
90GER
64.13
  
4Robert Urbanek
Robert Urbanek 87, POL
63.96
87POL
63.96
SB
  
5Danijel Furtula
Danijel Furtula 92, MNE
61.39
92MNE
61.39
  
6Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason 95, ISL
59.33
95ISL
59.33
  
7Simon Pettersson
59.24
Hässelby SK
59.24
  
Ståhl68.52x69.12xxx
Dacres66.17xx66.23x66.79
Hartingxxx63.7164.1361.69
Urbanek61.0361.59x63.9655.7160.36
Furtula59.9360.9060.72x61.3958.59
Gudnason57.0259.33xxxx
Pettersson59.24xx58.17x58.28
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel 91, CAN
11.21
91CAN
11.21
  
2Tebogo Mamathu
Tebogo Mamathu 95, RSA
11.43
95RSA
11.43
  
3Javianne Oliver
Javianne Oliver 94, USA
11.52
94USA
11.52
  
4Fatou Sowe
11.75
Malmö AI
11.75
  
5Jessica Östlund
11.79
Hässelby SK
11.79
  
6Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth 99, NOR
11.88
99NOR
11.88
  
7Isabelle Eurenius
11.98
Spårvägens FK
11.98
  
8Maja Almgren
12.08
Visby IF Gute
12.08
  
Final B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Maja Almgren
11.97
Visby IF Gute
11.97
PB
  
2Sara Wiss
Sara Wiss 87, Lidingö
12.11
IFK Lidingö
12.11
  
3Gabriella HolmströmUpsala IF
12.12
  
4Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
12.17
KFUM Örebro
12.17
SB
  
5Greta Deltin
12.32
Hässelby SK
12.32
SB
  
6Alice SvantessonUllevi FK
12.50
SB
  
7Charlotte Andersson
12.50
Hässelby SK
12.50
  
8Leticia BuchliTäby IS
12.95
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Emily Diamond
Emily Diamond 91, GBR
52.82
91GBR
52.82
  
2Maggie Barrie
Maggie Barrie 96, SLE
53.17
96SLE
53.17
  
3Evelin Nádházy
Evelin Nádházy 95, HUN
53.44
95HUN
53.44
=SB
  
4Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.05
Spårvägens FK
54.05
SB
  
5Linnea KillanderMalmö AI
55.31
  
6Milja Thureson
Milja Thureson 94, FIN
55.59
94FIN
55.59
SB
  
7Sandra Knezevic
56.10
Hammarby IF
56.10
  
8Ebba SvantessonUpsala IF
56.59
  
Final B
1Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
55.29
Göteborgs KIK
55.29
PB
  
2June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit 99, NOR
55.79
99NOR
55.79
PB
  
3Lovisa Linde
56.19
Täby IS
56.19
SB
  
4Klara Helander
56.40
Upsala IF
56.40
SB
  
5Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
56.92
KFUM Örebro
56.92
SB
  
6Lova Perman
57.77
IF Göta Karlstad
57.77
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Lovisa Lindh
2:01.79
Ullevi FK
2:01.79
SB
  
2Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:02.61
90NOR
2:02.61
SB
  
3Yolanda Ngarambe
2:02.66
Turebergs FK
2:02.66
  
4Hanna Hermansson
2:02.66
Turebergs FK
2:02.66
SB
  
5Carley Thomas
Carley Thomas 00, AUS
2:03.58
00AUS
2:03.58
  
6Yusneysi Santiusti
Yusneysi Santiusti 84, ITA
2:03.73
84ITA
2:03.73
SB
  
7Bianka Bartha-Kéri
Bianka Bartha-Kéri 94, HUN
2:04.46
94HUN
2:04.46
  
Aneta Lemiesz
Aneta Lemiesz 81, POL
DNF
81POL
DNF
  
Final B
1Malin Edland
Malin Edland 99, NOR
2:08.66
99NOR
2:08.66
SB
  
2Sanne Njaastad
Sanne Njaastad 00, NOR
2:08.78
00NOR
2:08.78
SB
  
3Lovisa Bivstedt
2:09.05
Hässelby SK
2:09.05
  
4Fanny Dusabimana
2:10.06
Umeå TFC
2:10.06
PB
  
5Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 00, NOR
2:11.10
00NOR
2:11.10
SB
  
6Madeleine Björlin-Delmar
2:11.17
IFK Göteborg
2:11.17
  
7Sofia Johansson
Sofia Johansson 98, Linköpings GIF
2:13.35
Linköpings GIF
2:13.35
SB
  
8Greta Graziani
2:14.33
Täby IS
2:14.33
  
9Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck 99, DEN
2:14.85
99DEN
2:14.85
  
Lovisa LindeTäby IS
DNF
  
Final C
1Heini Ikonen
Heini Ikonen 99, FIN
2:13.45
99FIN
2:13.45
PB
  
2Malin Persson
2:13.86
Bollnäs FIK
2:13.86
PB
  
3Klara Frih
2:14.82
Åsbro GoIF
2:14.82
SB
  
4Karen Johanne Jøsendal
Karen Johanne Jøsendal 94, NOR
2:15.90
94NOR
2:15.90
SB
  
5Linnéa Ericsson BäckvallTurebergs FK
2:16.00
  
6Elsa Palmgren
2:16.86
Sundsvalls FI
2:16.86
PB
  
7Nadja Rugland
2:17.30
Höörs IS
2:17.30
SB
  
8Juni Rugland
2:18.39
Höörs IS
2:18.39
PB
  
9Stina Pettersson
2:18.80
Sävedalens AIK
2:18.80
PB
  
10Lisa Wreeby
Lisa Wreeby 02, Sävedalen
2:19.81
Sävedalens AIK
2:19.81
PB
  
11Filippa Ramberg
2:20.53
Hammarby IF
2:20.53
SB
  
12Maja Björnsson
2:23.23
Upsala IF
2:23.23
SB
  
13Alva Malmsten NilssonIF Skade
2:24.52
PB
  
Caroline LarssonTäby IS
DNF
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Palakeezh Unnikrishnan Chithra
Palakeezh Unnikrishnan Chithra 95, IND
4:12.65
95IND
4:12.65
SB
  
2Mercy Cherono
Mercy Cherono 91, KEN
4:13.34
91KEN
4:13.34
SB
  
3Sara Christiansson
4:15.25
Sävedalens AIK
4:15.25
PB
  
4Linn Söderholm
4:16.72
Sävedalens AIK
4:16.72
SB
  
5Sarah Billings
Sarah Billings 98, AUS
4:17.93
98AUS
4:17.93
  
6Isabella Andersson
4:19.94
Turebergs FK
4:19.94
SB
  
7Mina Marie Anglero
Mina Marie Anglero 97, NOR
4:19.96
97NOR
4:19.96
PB
  
8Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
4:21.50
Mölndals AIK
4:21.50
PB
  
9Andrea Modin Engesæth
Andrea Modin Engesæth 01, NOR
4:26.79
01NOR
4:26.79
PB
  
10Hanna Bergström
4:27.93
Huddinge AIS
4:27.93
PB
  
11Fanny Dusabimana
4:30.81
Umeå TFC
4:30.81
PB
  
12Mika Söderström
4:32.11
IFK Lidingö
4:32.11
PB
  
13Emilia Lillemo
4:34.13
Täby IS
4:34.13
PB
  
14Olivia Weslien
4:38.37
IF Göta Karlstad
4:38.37
  
Ida Holm
DNF
Täby IS
DNF
  
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup 79, UKR
DNF
79UKR
DNF
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Samrawit Mengsteab
16:01.40
Hälle IF
16:01.40
PB
  
2Maja Alm
Maja Alm 88, DEN
16:04.88
88DEN
16:04.88
SB
  
3Cecilia Norrbom
16:26.36
Spårvägens FK
16:26.36
SB
  
4Emma Kirkeberg Mørk
Emma Kirkeberg Mørk 02, NOR
16:51.69
02NOR
16:51.69
PB
  
5Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes 99, NOR
17:10.33
99NOR
17:10.33
PB
  
6María Caballero
María Caballero 87, PAR
17:23.64
87PAR
17:23.64
SB
  
7Elsa Wallenius
17:40.54
Västerås FK
17:40.54
PB
  
8Angelica Strandberg
18:09.92
Spårvägens FK
18:09.92
SB
  
9Linnéa Sennström
18:19.13
Hässelby SK
18:19.13
PB
  
Emilia LillemoTäby IS
DNF
  
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup 79, UKR
DNF
79UKR
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Evonne Britton
Evonne Britton 91, USA
12.95w
91USA
12.95w
  
2Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
13.03w
95USA
13.03w
  
3Vanessa Clerveaux
Vanessa Clerveaux 94, HAI
13.34w
94HAI
13.34w
  
4Malin Skogström
13.57w
Hässelby SK
13.57w
  
5Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Spårvägen
13.62w
Spårvägens FK
13.62w
  
6Elise Malmberg
13.62w
IFK Växjö
13.62w
  
7Amanda Hansson
13.79w
Hässelby SK
13.79w
  
8Josefine Sandelius
14.20w
Hammarby IF
14.20w
  
Final B
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Malin Skogström
13.84
Hässelby SK
13.84
  
2Josefine SandeliusHammarby IF
14.24
  
3Lovisa ÖstervallUpsala IF
14.29
  
4Maria SödergrenTäby IS
14.80
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Nicola McDermott
Nicola McDermott 96, AUS
1.92
96AUS
1.92
  
2Yuliya Chumachenko
Yuliya Chumachenko 94, UKR
1.90
94UKR
1.90
  
3Bianca Salming
1.87
Turebergs FK
1.87
=SB
  
4Sofie Skoog
1.83
IF Göta Karlstad
1.83
  
5Ebba Jungmark
1.79
Mölndals AIK
1.79
  
5Louise EkmanGefle IF
1.79
=SB
  
7Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
1.79
95USA
1.79
  
7Maja Nilsson
1.79
Örgryte IS
1.79
=SB
  
9Sommer Lecky
Sommer Lecky 00, IRL
1.79
00IRL
1.79
  
10Lovisa ÖstervallUpsala IF
1.79
  
11Ella Junnila
Ella Junnila 98, FIN
1.75
98FIN
1.75
  
11Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.75
  
K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.48
  
2Romana Maláčová
Romana Maláčová 87, CZE
4.38
87CZE
4.38
  
3Alyona Lutkovskaya
Alyona Lutkovskaya 96, RUS
4.28
96RUS
4.28
SB
  
4Saga Andersson
Saga Andersson 00, FIN
4.08
00FIN
4.08
  
5Hilma Hindsberg
3.50
Kvarnsvedens GoIF
3.50
  
Elin Olsson
Elin Olsson 93, Kvarnsveden
NH
Kvarnsvedens GoIF
NH
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Emelie Nyman Wänseth
13.29
Östersunds GIF
13.29
+0.5 PB
  
2Malin Marmbrandt
13.19
Västerås FK
13.19
–0.4 SB
  
3Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
12.98
+0.9 SB
  
4Jasmin Sabir
12.58
Hammarby IF
12.58
+0.2 SB
  
5Fatima Koné
12.49
Mölndals AIK
12.49
–0.1
  
6Madeleine NilssonGefle IF
12.34
+1.1 SB
  
7Emilia SjöstrandAIK
11.99
–0.3
  
8Lisa WeyhenmeyerUpsala IF
11.66
–0.1
  
9Klara Pedersen
11.10
Upsala IF
11.10
+0.2 SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Grete Ahlberg
64.38
Hammarby IF
64.38
  
2Tracey AnderssonUllevi FK
63.12
  
3Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
57.35
Spårvägens FK
57.35
  
4Rebecka Hallerth
56.01
Spårvägens FK
56.01
  
5Hanna Mårtensson
55.73
Turebergs FK
55.73
  
6Michaela NorrbeliusGefle IF
54.23
  
K Spjut     


Final A

Final

1Li Huei-Chun 
Li Huei-Chun  99, TPE
51.15
99TPE
51.15
  
2Matilda Elfgaard
Matilda Elfgaard 92, Athletics 24Seven
44.19
Athletics 24Seven SK
44.19
SB
  
3Klara Rådbo
40.74
Hässelby SK
40.74
  
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Molly Skugge
53.25
Turebergs FK
53.25
PB