17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Tävlande: 240 (148+92)   Starter: 290 (173+117)

Män
M 4 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Napoleon Solomon
11:54
Turebergs FK
11:54
  
2Robel Fsiha
Robel Fsiha 96, Spårvägen
11:56
Spårvägens FK
11:56
  
3Emil Danielsson
12:04
Spårvägens FK
12:04
  
4Adhanom Abraha
12:07
Eskilstuna FI
12:07
  
5David Nilsson
12:07
Högby IF
12:07
  
6Daniel Lundgren
12:09
Turebergs FK
12:09
  
7Oscar Claesson
12:10
Sävedalens AIK
12:10
  
8Elmar Engholm
12:14
Hässelby SK
12:14
  
9Olle Walleräng
12:17
Spårvägens FK
12:17
  
10Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
12:19
Spårvägens FK
12:19
  
11Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
12:19
Västerås FK
12:19
  
12Andreas Åhwall
12:19
Hässelby SK
12:19
  
13William Lind
William Lind 85, Sävedalen
12:20
Sävedalens AIK
12:20
  
14Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
12:22
KFUM Örebro
12:22
  
15Jonatan Fridolfsson
12:23
Sävedalens AIK
12:23
  
16Staffan Ek
12:30
Malmö AI
12:30
  
17Robin Rohlén
12:31
IFK Umeå
12:31
  
18Hampus BörjessonUllevi FK
12:34
  
19Alexander Nilsson
12:39
Mölndals AIK
12:39
  
20Emil Blomberg
12:40
Hässelby SK
12:40
  
21Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
12:42
Eskilstuna FI
12:42
  
22Alexander Söderberg
12:44
Spårvägens FK
12:44
  
23Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
12:50
Spårvägens FK
12:50
  
24Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
12:53
Spårvägens FK
12:53
  
25Suldan Hassan
12:53
Ullevi FK
12:53
  
26Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
12:53
Örgryte IS
12:53
  
27Gernot Ymsén
Gernot Ymsén 83, Pan-Kristianstad
12:54
OK Pan-Kristianstad
12:54
  
28Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
12:55
Spårvägens FK
12:55
  
29Björn ÖstensonMalmö AI
12:55
  
30Johannes HasesFalu IK
12:56
  
31Gustav Berlin
12:57
Hässelby SK
12:57
  
32Tim Sundström
12:58
Turebergs FK
12:58
  
33Archibald Casteel
12:59
Spårvägens FK
12:59
  
34Jonathan Cleghorn
13:00
Spårvägens FK
13:00
  
35Adam Hammarberg
13:02
Eskilstuna FI
13:02
  
36Martin LundqvistIK Sisu
13:03
  
37Otmane Nait HammouHammarby IF
13:06
  
38Alexander Holmblad
13:08
Spårvägens FK
13:08
  
39Simon GudmundssonFalu IK
13:12
  
40Andreas DavidssonHögby IF
13:12
  
41Andreas Åkesson
13:14
Örgryte IS
13:14
  
42Johan Eriksson
13:15
Turebergs FK
13:15
  
43Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
13:20
Eskilstuna FI
13:20
  
44Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
13:24
Spårvägens FK
13:24
  
45Anton Rehn
13:27
Högby IF
13:27
  
46Ludvig Danielson
Ludvig Danielson 95, Tjalve IF Norrköping
13:30
Tjalve IF Norrköping
13:30
  
47Hussein IbrahimUllevi FK
13:33
  
M 12 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Napoleon Solomon
37:12
Turebergs FK
37:12
  
2Robel Fsiha
Robel Fsiha 96, Spårvägen
37:16
Spårvägens FK
37:16
  
3Adhanom Abraha
37:30
Eskilstuna FI
37:30
  
4David Nilsson
38:11
Högby IF
38:11
  
5Oscar Claesson
38:21
Sävedalens AIK
38:21
  
6Daniel Lundgren
38:24
Turebergs FK
38:24
  
7Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
38:32
  
8Omar Nuur
38:37
IFK Växjö
38:37
  
9Andreas Åhwall
38:47
Hässelby SK
38:47
  
10Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
38:58
KFUM Örebro
38:58
  
11Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
39:06
Västerås FK
39:06
  
12Elmar Engholm
39:10
Hässelby SK
39:10
  
13Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
39:17
Spårvägens FK
39:17
  
14Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
39:17
Spårvägens FK
39:17
  
15Oscar Carlsson
39:19
Hässelby SK
39:19
  
16Marcus Åberg
39:19
Hässelby SK
39:19
  
17Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Strömstad LK
39:24
Strömstad LK
39:24
  
18Alexander Söderberg
39:38
Spårvägens FK
39:38
  
19Jonatan Fridolfsson
40:06
Sävedalens AIK
40:06
  
20Andreas McConville
40:12
FK Studenterna
40:12
  
21Björn ÖstensonMalmö AI
40:13
  
22Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
40:23
Örgryte IS
40:23
  
23Jakob Ranglin GrisslerÖrgryte IS
40:23
  
24Johannes HasesFalu IK
40:40
  
25Jonathan WeichbrodtMölndals AIK
40:43
  
26Daniel Antonsson
40:47
IFK Lidingö
40:47
  
27Martin LundqvistIK Sisu
40:48
  
28Adam Hammarberg
41:16
Eskilstuna FI
41:16
  
29Hugo Lindell
Hugo Lindell 95, Mantra Sport
41:28
IF Mantra Sport
41:28
  
30Isak Hellström
41:34
FK Studenterna
41:34
  
31Hassan Abdiqadir
41:37
Västerås FK
41:37
  
32Claes Bengtsson
41:39
Spårvägens FK
41:39
  
33Geert Tuinstra
41:39
Sävedalens AIK
41:39
  
34Anton Rehn
41:54
Högby IF
41:54
  
35Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
41:57
Spårvägens FK
41:57
  
36Andreas Åkesson
42:00
Örgryte IS
42:00
  
37Mikael BäcklundHögby IF
42:23
  
38Jonatan AlvaeusUpsala IF
42:34
  
39Nils Rapp
42:37
Falu IK
42:37
  
40Nasir Dawoud
Nasir Dawoud 91, Eskilstuna
42:49
Eskilstuna FI
42:49
  
41Andreas Lundegård
42:50
FK Studenterna
42:50
  
42Peter Gross
Peter Gross 85, Strömstad LK
42:57
Strömstad LK
42:57
  
M22 8 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Gabriel SteffensenMölndals AIK
25:33
  
2Simon Sundström
25:51
IFK Lidingö
25:51
  
3Archibald Casteel
25:57
Spårvägens FK
25:57
  
4Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
26:14
Eskilstuna FI
26:14
  
5Olle Ahlberg
26:24
Hälle IF
26:24
  
6Sebastian Nilsson
26:29
Mölndals AIK
26:29
  
7Erik Djurberg
26:34
Hässelby SK
26:34
  
8Nils Hammaräng GripHögby IF
27:30
  
9Lukas MårtenssonIF Udd
27:32
  
10Ville Johansson
27:34
OK Kolmården
27:34
  
11Mohammed Loukili
27:42
IFK Lidingö
27:42
  
12Erik Karlsson
27:50
Högby IF
27:50
  
13Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
27:58
Spårvägens FK
27:58
  
14Bashir Ahmed Dayib
27:58
  
15Ludvig Johansson
28:00
IFK Lidingö
28:00
  
P19 6 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Omar Ismail
19:01
Högby IF
19:01
  
2Samuel FitsumbrhanHälle IF
19:07
  
3Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
19:08
Hässelby SK
19:08
  
4Axel Djurberg
19:38
Upsala IF
19:38
  
5August Mollén
August Mollén 99, Tjalve IF Norrköping
19:47
Tjalve IF Norrköping
19:47
  
6Eric KällmanIK Ymer
19:50
  
7Merhawi Seifu
19:55
Hälle IF
19:55
  
8Gustav NorlanderÄrla IF
19:56
  
9Erik Jälknäs
20:06
Sävedalens AIK
20:06
  
10Abubakar AbdullahiMalmö AI
20:07
  
11Kristoffer Tengroth
20:08
Hässelby SK
20:08
  
12Olof Silvander
20:23
IFK Lidingö
20:23
  
13Love Carlsson
20:25
Högby IF
20:25
  
14Viktor Zackrisson
20:29
Enhörna IF
20:29
  
15Samuel Eriksson LidbrinkSpårvägens FK
20:34
  
16Ludvig BjurelidHögby IF
20:35
  
17Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
20:39
Spårvägens FK
20:39
  
18Wilhelm Olofsson
20:40
IFK Umeå
20:40
  
19Felix AxelssonSkene SoIS
20:44
  
20Linus NäslundÄrla IF
20:45
  
21Hannes HejdebäckGefle IF
20:51
  
22Abdi Ahmed
Abdi Ahmed 00, USA
21:20
00USA
21:20
  
23Faustin Mugabo
21:32
Väsby IK
21:32
  
24Gustav EdströmLuleå FIF
21:48
  
25Abdinur Aden
21:52
IFK Växjö
21:52
  
26Mikael Andersson
22:38
Säffle FIK
22:38
  
27Abdolah Hosseini
22:57
Västerås FK
22:57
  
28Henrik Möbius
23:08
Malmö AI
23:08
  
29Leo Bastien
Leo Bastien 00, Hässelby
23:16
Hässelby SK
23:16
  
30Harald CarlingFalu IK
23:25
  
31Olof Qvant
24:54
Malmö AI
24:54
  
P17 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
12:23
  
2Omar Nuur
12:27
IFK Växjö
12:27
  
3Jonathan Edman
12:57
Umedalens IF
12:57
  
4Markus Engsner
13:01
Sävedalens AIK
13:01
  
5Hassan Abdiqadir
13:16
Västerås FK
13:16
  
6Alexander Bucht
13:38
Sävedalens AIK
13:38
  
7Elliot AnderstedtHöörs IS
13:43
  
8Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
13:44
Hässelby SK
13:44
  
9Oscar Eliasson
13:44
Alingsås IF
13:44
  
10Melker Forsberg
Melker Forsberg 01, KFUM Örebro
13:54
KFUM Örebro
13:54
  
11Leo Johansson
Leo Johansson 01, Kolmården
13:55
OK Kolmården
13:55
  
12Jacob Klinth
14:05
IFK Lidingö
14:05
  
13Rasmus RudbergIK Akele
14:07
  
14David Cannmo
David Cannmo 01, Trollhättan FIK
14:42
Trollhättan FIK
14:42
  
15Erik Bungerfeldt
17:02
Hässelby SK
17:02
  
16Mohamed Mohamed
17:23
KA 2 IF
17:23
  
P16 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Sharmarke AhmedHälle IF
13:29
  
2Michael RosenqvistMölndals AIK
13:44
  
3Anders Danielson Frost
13:44
Dala-Järna IK
13:44
  
4Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, Thorengruppen
13:45
Thorengruppen TFC
13:45
  
5Julius Mördrup
13:56
IFK Lidingö
13:56
  
6Oskar KarlssonSK Graal
13:57
  
7Noha Olsson
Noha Olsson 02, Thorengruppen
14:06
Thorengruppen TFC
14:06
  
8Isak Meunier
14:22
IK Akele
14:22
  
9Victor Wahlgren
14:33
Mölndals AIK
14:33
  
10Ivan Magnusson
14:38
Sävedalens AIK
14:38
  
11Abdishakur JulioIK Ymer
14:44
  
12Samuel Olsson
14:44
Hässelby SK
14:44
  
13Jacob Esak
Jacob Esak 02, Umeå TFC
14:50
Umeå TFC
14:50
  
14Isak Hagberg
14:55
Högby IF
14:55
  
15Kevin Bodén
14:56
Motala AIF
14:56
  
16Melwin StrömqvistHögby IF
15:59
  
P15 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Albin Wallenius
14:00
Västerås FK
14:00
  
2Viktor BjörkIK Sisu
14:02
  
3Viktor Frisk
14:15
Huddinge AIS
14:15
  
4Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
14:23
Spårvägens FK
14:23
  
5Albert Henriksson
14:23
Hässelby SK
14:23
  
6Simon Wikell
14:24
Mölndals AIK
14:24
  
Kvinnor
K 4 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Charlotta FougbergUllevi FK
13:49
  
2Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
13:52
Spårvägens FK
13:52
  
3Linn Nilsson
13:55
Hälle IF
13:55
  
4Ida Nilsson
14:02
Högby IF
14:02
  
5Sara Christiansson
14:03
Sävedalens AIK
14:03
  
6Samrawit MengsteabHälle IF
14:06
  
7Sanna Mustonen
14:07
Hässelby SK
14:07
  
8Hanna Lindholm
14:10
Huddinge AIS
14:10
  
9Mikaela Larsson
14:24
Spårvägens FK
14:24
  
10Cecilia Norrbom
14:26
Spårvägens FK
14:26
  
11Johanna Larsson
14:32
Hässelby SK
14:32
  
12Frida KristianssonÖrgryte IS
14:34
  
13Lovisa Lindh
14:39
Ullevi FK
14:39
  
14Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
14:58
Sävedalens AIK
14:58
  
15Louise Wiker
14:59
Hässelby SK
14:59
  
16Lena Eliasson-LööfHässelby SK
15:01
  
17Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, Spårvägen
15:04
Spårvägens FK
15:04
  
18Nina Persson
15:05
Örgryte IS
15:05
  
19Hanna Michaelsson
15:08
Örgryte IS
15:08
  
20Emma Belforth
15:13
Ullevi FK
15:13
  
21Hanna Bergström
15:19
Huddinge AIS
15:19
  
22Camilla Elofsson
15:20
Huddinge AIS
15:20
  
23Madeleine Larsson
15:25
Hässelby SK
15:25
  
24Nadja Strandberg
15:28
Västerås FK
15:28
  
25Rebecka Öberg
15:29
IFK Lidingö
15:29
  
26Sarah EdsbergerHälle IF
15:35
  
27Liduina van Sitteren
15:37
Örebro AIK
15:37
  
28Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
15:40
Sävedalens AIK
15:40
  
29Jessica Edlund
15:46
Umedalens IF
15:46
  
30Jessica Österberg
15:59
Spårvägens FK
15:59
  
31Madeleine Björlin-Delmar
16:00
IFK Göteborg
16:00
  
Meraf Bahta
13:48DQ
Hälle IF
13:48DQ
  
K 8 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Charlotta FougbergUllevi FK
28:09
  
2Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
28:19
Spårvägens FK
28:19
  
3Samrawit MengsteabHälle IF
28:33
  
4Linn Nilsson
28:45
Hälle IF
28:45
  
5Hanna Lindholm
28:47
Huddinge AIS
28:47
  
6Sanna Mustonen
28:49
Hässelby SK
28:49
  
7Johanna ErikssonMotala AIF
28:52
  
8Mikaela Larsson
29:00
Spårvägens FK
29:00
  
9Cecilia Norrbom
29:10
Spårvägens FK
29:10
  
10Ida Nilsson
29:23
Högby IF
29:23
  
11Johanna Larsson
29:45
Hässelby SK
29:45
  
12Frida KristianssonÖrgryte IS
30:03
  
13Alva Olsson
30:33
IK Akele
30:33
  
14Louise Wiker
30:35
Hässelby SK
30:35
  
15Lena Eliasson-LööfHässelby SK
30:37
  
16Hanna Michaelsson
30:46
Örgryte IS
30:46
  
17Emma Belforth
31:02
Ullevi FK
31:02
  
18Erika Svanborg
Erika Svanborg 91, Trångsviken
31:02
Trångsvikens IF
31:02
  
19Cecilia KleistIK Akele
31:05
  
20Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
31:09
Sävedalens AIK
31:09
  
21Karin Forsberg
Karin Forsberg 80, KFUM Örebro
31:10
KFUM Örebro
31:10
  
22Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
31:19
FK Studenterna
31:19
  
23Camilla Elofsson
31:24
Huddinge AIS
31:24
  
24Nina Persson
31:31
Örgryte IS
31:31
  
25Liduina van Sitteren
31:37
Örebro AIK
31:37
  
26Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
31:43
Sävedalens AIK
31:43
  
27Sarah EdsbergerHälle IF
31:52
  
28Rebecka Andersson
Rebecka Andersson 93, Strömstad LK
33:11
Strömstad LK
33:11
  
29Helena Wallin
33:23
Huddinge AIS
33:23
  
30Linnea Skoogh
Linnea Skoogh 85, Björnstorp
33:33
Björnstorps IF
33:33
  
31Marie Olsson
Marie Olsson 63, Björnstorp
33:45
Björnstorps IF
33:45
  
32Mia Havinder
Mia Havinder 69, Björnstorp
33:57
Björnstorps IF
33:57
  
Meraf Bahta
28:02DQ
Hälle IF
28:02DQ
  
K22 6 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Sara Christiansson
21:16
Sävedalens AIK
21:16
  
2Olivia Weslien
22:54
IF Göta Karlstad
22:54
  
3Angelica Strandberg
22:57
IFK Umeå
22:57
  
4Hanna Bergström
23:04
Huddinge AIS
23:04
  
5Alice Greberg
23:11
Mölndals AIK
23:11
  
6Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
23:38
Mölndals AIK
23:38
  
7Nadja Strandberg
23:38
Västerås FK
23:38
  
8Amélie Svensson
23:53
Sävedalens AIK
23:53
  
9Mathilda Ogden
24:13
Upsala IF
24:13
  
10Kerstin Axelsson
24:45
Hässelby SK
24:45
  
11Elin Carlsson
Elin Carlsson 96, Pan-Kristianstad
25:09
OK Pan-Kristianstad
25:09
  
F19 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Emilia LillemoTäby IS
14:41
  
2Linnéa Sennström
14:44
Hässelby SK
14:44
  
3Sara Dädeby
14:47
Hovslätts IK
14:47
  
4Evelina Henriksson
15:00
IFK Umeå
15:00
  
5Mika Söderström
15:23
IFK Lidingö
15:23
  
6Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
15:35
Trångsvikens IF
15:35
  
7Julia Samuelsson
15:55
Hässelby SK
15:55
  
8Wilma Marcusson
Wilma Marcusson 99, Trångsviken
16:05
Trångsvikens IF
16:05
  
9Ana NedeljkovicovaHälle IF
16:16
  
10Sara Gunnarsson
16:22
Mölndals AIK
16:22
  
11Mimmi AnderssonHögby IF
17:09
  
12Ebba Olsson
17:26
Brattås CK
17:26
  
13Lisa Wilhelmsson
17:31
IFK Växjö
17:31
  
F17 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Vera SjöbergAIK
14:50
  
2Gaël De Coninck
14:51
Sävedalens AIK
14:51
  
3Ellinor Aurell
15:02
Ängelholms IF
15:02
  
4Elsa Wallenius
15:02
Västerås FK
15:02
  
5Lovisa Bivstedt
16:09
Hässelby SK
16:09
  
6Ebba Berglin
16:16
KA 2 IF
16:16
  
7Felicia Niklasson
16:53
Sävedalens AIK
16:53
  
8Linnea JohanssonIK Akele
17:45
  
F16 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Malin Jonson
15:11
Mölndals AIK
15:11
  
2Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
15:40
Hässelby SK
15:40
  
3Tilda Eriksson
15:57
Västerås FK
15:57
  
4Hilda Holmqvist Johansson
Hilda Holmqvist Johansson 02, IK Hakarpspojkarna
16:06
IK Hakarpspojkarna
16:06
  
5Alma Freij
16:10
IK Sisu
16:10
  
6Ebba WahlbergIK Ymer
16:24
  
F15 4 km terräng     
28 okt

Final A

Final
28 okt
1Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
14:47
  
2Nelly Össmar
15:41
Högby IF
15:41
  
3Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
15:53
Göteborgs KIK
15:53
  
4Saga Hagelin
15:57
Mölndals AIK
15:57
  
5Ida Krepp
Ida Krepp 03, Lidingö
16:01
IFK Lidingö
16:01
  
6Linnea Lund
Linnea Lund 03, Kolmården
16:16
OK Kolmården
16:16
  
7Liv Berglöf
16:16
IFK Lidingö
16:16
  
8Tilda Knauer
16:17
Hälle IF
16:17
  
9Frida Hafström
16:28
Hässelby SK
16:28
  
10Elvira Bredin
16:34
Turebergs FK
16:34
  
11Ingrid Jonsson
16:38
Hässelby SK
16:38
  
12Eleonora Alinder
16:41
Mölndals AIK
16:41
  
13Sabina Aumo
16:42
Hälle IF
16:42
  
14Maja BjörnssonUpsala IF
16:43