21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Ekängens IP   Arrangör: Råby-Rekarne FIF, Ärla IF och Eskilstuna FI
Tävlande: 456 (246+210)   Starter: 706 (392+314)


select distinct results18.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results18.Ind AS Indiiy, results18.ID AS ID, results18.ID AS IDI, Events.TF AS type, results18.eventname AS en2, results18.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results18.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results18.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results18.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results18.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results18.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results18.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results18.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results18.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results18.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results18.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results18.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results18.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results18.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results18.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results18.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results18 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results18.ID AND CASE WHEN results18.Sex=1 and (results18.secondarypos not rlike ('K|F') or results18.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results18.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results18.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results18.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results18.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results18.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results18.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results18.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results18.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results18.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results18.iid LEFT JOIN world.countries ON results18.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results18.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results18.IID=combinedmen.parentid AND results18.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results18.IID=combinedwomen.parentid AND results18.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results18.iid=womenpbestsweden.iid AND (results18.Sex=2 OR results18.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results18.iid=womensbestsweden.iid AND (results18.Sex=2 OR results18.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results18.CID= 12911596 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results18.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results18.AGO=12 THEN 999999 ELSE results18.AGO END, results18.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
24 aug
Vind: +4.8

Final A

Final
24 aug
Vind: +4.8
1Henrik Larsson
10.14w
IF Göta Karlstad
10.14w
  
2Erik Hagberg
10.15w
Upsala IF
10.15w
  
3Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.20w
Spårvägens FK
10.20w
  
4Tom Kling-Baptiste
10.31w
Huddinge AIS
10.31w
  
5Sulayman Bah
10.42w
Ullevi FK
10.42w
  
6Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.46w
  
7Adam Denguir
10.98w
Ullevi FK
10.98w
  
Tony Darkwah
DNS
Hammarby IF
DNS
  
Heat 1
24 aug Vind: +1.4
24 augVind: +1.4
1Erik Hagberg
10.44
Upsala IF
10.44
Q
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.50
Q
  
3Nils Thornberg
10.65
Bollnäs FIK
10.65
PB
  
4Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
10.71
Sundsvalls FI
10.71
=SB
  
5Philip NilssonIFK Lund
10.88
SB
  
6Amadou Sussoho
11.05
Malmö AI
11.05
  
Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
DNS
Linköpings GIF
DNS
  
Heat 2
24 aug Vind: +1.9
24 augVind: +1.9
1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.36
Spårvägens FK
10.36
PB
Q
  
19 SWE AT
2Adam Denguir
10.54
Ullevi FK
10.54
SB
Q
  
3Tony Darkwah
10.63
Hammarby IF
10.63
q
  
4Michael LuxemburgTäby IS
10.73
  
5Filip Schwartz
10.82
Mölndals AIK
10.82
PB
  
6Jacob Ewertzh
10.87
Malmö AI
10.87
SB
  
7Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Athletics 24Seven
11.05
Athletics 24Seven SK
11.05
SB
  
Heat 3
24 aug Vind: +1.3
24 augVind: +1.3
1Henrik Larsson
10.35
IF Göta Karlstad
10.35
Q
  
2Sulayman Bah
10.52
Ullevi FK
10.52
=SB
Q
  
3Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.62
PB
q
  
4Stefan Tärnhuvud
10.63
Sundsvalls FI
10.63
  
5Douglas HellbrattMalmö AI
10.86
  
6Lion Martinez
Lion Martinez 78, Spårvägen
10.95
Spårvägens FK
10.95
  
7Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
10.99
Upsala IF
10.99
  
M 200 m     
26 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
26 aug
Vind: +1.4
1Felix Svensson
20.73
Mölndals AIK
20.73
PB
  
6 SWE AT
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
20.89
SB
  
3Dennis Forsman
21.25
Ullevi FK
21.25
PB
  
5Erik Annerfalk
21.44
Ullevi FK
21.44
  
6Douglas HellbrattMalmö AI
21.50
=SB
  
7Filip Schwartz
21.59
Mölndals AIK
21.59
PB
  
8Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
32.82
IFK Helsingborg
32.82
  
Semi 1
26 aug Vind: +2.7
26 augVind: +2.7
1Tom Kling-Baptiste
21.00w
Huddinge AIS
21.00w
Q
  
2Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.07w
IFK Helsingborg
21.07w
Q
  
3Dennis Forsman
21.36w
Ullevi FK
21.36w
Q
  
4Douglas HellbrattMalmö AI
21.45w
q
  
5Nils Thornberg
21.48w
Bollnäs FIK
21.48w
  
6Alexander Lesser
21.80w
Ullevi FK
21.80w
  
7Michael LuxemburgTäby IS
21.88w
  
Vidar StenqvistTäby IS
DNF
  
Semi 2
26 aug Vind: +2.7
26 augVind: +2.7
1Felix Svensson
21.11w
Mölndals AIK
21.11w
Q
  
2Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
21.39w
Q
  
3Erik Annerfalk
21.43w
Ullevi FK
21.43w
Q
  
4Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
21.39
SB
  
4Filip Schwartz
21.43w
Mölndals AIK
21.43w
q
  
5Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.71w
KFUM Örebro
21.71w
  
6Zion Eriksson
21.89w
Täby IS
21.89w
  
7Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.93w
Sundsvalls FI
21.93w
  
Kasper KadestålMalmö AI
DNS
  
Heat 1
25 aug Vind: +2.1
25 augVind: +2.1
1Felix Svensson
21.40w
Mölndals AIK
21.40w
Q
  
2Douglas HellbrattMalmö AI
21.42w
Q
  
3Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
21.49w
Q
  
4Zion Eriksson
21.60w
Täby IS
21.60w
q
  
5Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
22.03w
Thorengruppen TFC
22.03w
  
6Lion Martinez
Lion Martinez 78, Spårvägen
22.46w
Spårvägens FK
22.46w
  
7Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
22.55w
Upsala IF
22.55w
  
Heat 2
25 aug Vind: +3.2
25 augVind: +3.2
1Kasper Kadestål
21.23w
Malmö AI
21.23w
Q
  
2Dennis Forsman
21.35w
Ullevi FK
21.35w
Q
  
3Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.56w
IFK Helsingborg
21.56w
Q
  
4Alexander Lesser
21.63w
Ullevi FK
21.63w
q
  
5Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
21.88w
Linköpings GIF
21.88w
  
6Filip Nilsson
22.13w
IFK Lund
22.13w
  
7Hector Falk
Hector Falk 93, Eskilstuna
22.73w
Eskilstuna FI
22.73w
  
Heat 3
25 aug Vind: +1.6
25 augVind: +1.6
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.37
Q
  
2Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.52
KFUM Örebro
21.52
PB
Q
  
3Nils Thornberg
21.58
Bollnäs FIK
21.58
PB
Q
  
4Michael LuxemburgTäby IS
21.65
PB
q
  
5Sunday Ojuri
21.81
Hammarby IF
21.81
  
6Amadou Sussoho
22.35
Malmö AI
22.35
  
7Benjamin TinglöfÄrla IF
22.62
  
Heat 4
25 aug Vind: +0.6
25 augVind: +0.6
1Vidar StenqvistTäby IS
21.29
PB
Q
  
2Erik Annerfalk
21.34
Ullevi FK
21.34
Q
  
3Filip Schwartz
21.70
Mölndals AIK
21.70
PB
Q
  
4Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.79
Sundsvalls FI
21.79
q
  
5Arvid Gustafsson
21.97
Upsala IF
21.97
PB
  
6Jacob Ewertzh
21.98
Malmö AI
21.98
SB
  
M 400 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Erik MartinssonGefle IF
47.26
  
2Carl Bengtström
47.27
Örgryte IS
47.27
PB
  
3Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.90
  
4Felix Francois
48.01
Örgryte IS
48.01
  
5Anton SigurdssonMalmö AI
48.14
  
6Dennis Forsman
48.54
Ullevi FK
48.54
  
7Edvin Hagberg
49.50
Turebergs FK
49.50
  
8Emil Johansson
50.18
Turebergs FK
50.18
  
Heat 1
24 aug
24 aug
1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
48.62
Q
  
2Anton SigurdssonMalmö AI
48.93
Q
  
3Emil Johansson
49.04
Turebergs FK
49.04
q
  
4Kristian Efremov
49.60
Spårvägens FK
49.60
  
5Martin Astner
49.72
Ullevi FK
49.72
  
Heat 2
24 aug
24 aug
1Carl Bengtström
48.85
Örgryte IS
48.85
Q
  
2Dennis Forsman
49.16
Ullevi FK
49.16
Q
  
3Benjamin Mullen
49.53
Turebergs FK
49.53
  
4Edom Abreham
49.65
Hässelby SK
49.65
  
5Arvid Gustafsson
50.19
Upsala IF
50.19
  
6Hamza Volume Kamara
Hamza Volume Kamara 90, Tjalve IF Norrköping
50.80
Tjalve IF Norrköping
50.80
  
Heat 3
24 aug
24 aug
1Erik MartinssonGefle IF
48.74
Q
  
2Felix Francois
48.90
Örgryte IS
48.90
Q
  
3Edvin Hagberg
49.07
Turebergs FK
49.07
q
  
4Filip NilssonIFK Lund
49.79
SB
  
5Joakim KarlssonUllevi FK
50.24
  
M 800 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Andreas Kramer
1:47.82
Sävedalens AIK
1:47.82
  
2Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:49.94
Eskilstuna FI
1:49.94
PB
  
3Elmar Engholm
1:50.27
Hässelby SK
1:50.27
  
4Andreas Almgren
1:50.40
Turebergs FK
1:50.40
  
5Anton Persson
1:51.29
Hässelby SK
1:51.29
PB
  
6Rickard Gunnarsson
1:51.57
Hässelby SK
1:51.57
  
7Johan Eriksson
1:51.91
Turebergs FK
1:51.91
  
8Anton Axelsson
1:54.12
Hässelby SK
1:54.12
  
Joakim Andersson
DNF
IFK Trelleborg
DNF
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Johan Eriksson
1:52.83
Turebergs FK
1:52.83
Q
  
2Elmar Engholm
1:53.10
Hässelby SK
1:53.10
Q
  
3Anton Persson
1:53.33
Hässelby SK
1:53.33
q
  
4Benjamin Åberg
1:54.05
Hälle IF
1:54.05
  
5Bienvenue Musore
1:54.74
Spårvägens FK
1:54.74
  
6Erik Jälknäs
1:57.11
Sävedalens AIK
1:57.11
  
7Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
1:57.34
Spårvägens FK
1:57.34
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Andreas Kramer
1:51.16
Sävedalens AIK
1:51.16
Q
  
2Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:51.30
Eskilstuna FI
1:51.30
Q
  
3Rickard Gunnarsson
1:52.42
Hässelby SK
1:52.42
q
  
4Anton Axelsson
1:53.68
Hässelby SK
1:53.68
q
  
5Aleksej Pirgholizadeh
1:55.97
Eskilstuna FI
1:55.97
  
6Eric Källman
1:56.50
IK Ymer
1:56.50
  
7Iyuel Ayele
1:56.80
Hammarby IF
1:56.80
  
Heat 3
25 aug
25 aug
1Andreas Almgren
1:53.31
Turebergs FK
1:53.31
Q
  
2Joakim Andersson
1:53.52
IFK Trelleborg
1:53.52
Q
  
3Gustav Bivstedt
1:54.20
Hässelby SK
1:54.20
SB
  
4Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:54.34
Mölndals AIK
1:54.34
  
5Edom Abreham
1:57.42
Hässelby SK
1:57.42
SB
  
6Desmond Amakye
1:58.30
Sävedalens AIK
1:58.30
  
Mattias Ohlsson
DNF
Heleneholms IF
DNF
  
M 1500 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
4:00.08
Spårvägens FK
4:00.08
  
2Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
4:01.19
F Stenungsunds FI
4:01.19
  
3Elmar Engholm
4:01.58
Hässelby SK
4:01.58
  
4Mattias Ohlsson
4:02.40
Heleneholms IF
4:02.40
  
5Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
4:02.87
Spårvägens FK
4:02.87
  
6Omar Ismail
4:03.00
Högby IF
4:03.00
  
7Ali Laaroubi
4:03.59
Malmö AI
4:03.59
  
8Alexander Holmblad
4:04.39
Spårvägens FK
4:04.39
  
9Hampus Börjesson
4:04.41
Ullevi FK
4:04.41
  
10Ali Al-Janabi
4:05.58
Ullevi FK
4:05.58
  
Heat 1
24 aug
24 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:57.89
Spårvägens FK
3:57.89
Q
  
2Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:58.45
Spårvägens FK
3:58.45
Q
  
3Ali Laaroubi
3:58.59
Malmö AI
3:58.59
Q
  
4Mattias Ohlsson
3:58.75
Heleneholms IF
3:58.75
Q
  
5Sebastian Nilsson
3:59.33
Mölndals AIK
3:59.33
  
6Henrik Petersson
4:00.36
Malmö AI
4:00.36
  
7Erik Jälknäs
4:07.48
Sävedalens AIK
4:07.48
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  
Heat 2
24 aug
24 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:53.47
F Stenungsunds FI
3:53.47
Q
  
2Elmar Engholm
3:53.95
Hässelby SK
3:53.95
Q
  
3Ali Al-Janabi
3:54.02
Ullevi FK
3:54.02
Q
  
4Omar Ismail
3:54.07
Högby IF
3:54.07
Q
  
5Alexander Holmblad
3:54.72
Spårvägens FK
3:54.72
q
  
6Hampus Börjesson
3:56.26
Ullevi FK
3:56.26
q
  
7Eric Källman
3:57.80
IK Ymer
3:57.80
  
8Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:58.87
Spårvägens FK
3:58.87
  
9Jesper Bokefors
4:14.78
Malmö AI
4:14.78
  
M 5000 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
14:46.03
Spårvägens FK
14:46.03
PB
  
2Suldan Hassan
14:46.73
Ullevi FK
14:46.73
  
3Emil Danielsson
14:46.78
Spårvägens FK
14:46.78
  
4Amanuel Gergis
14:48.24
Turebergs FK
14:48.24
  
5Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
14:49.72
Västerås FK
14:49.72
PB
  
6Daniel Lundgren
14:50.12
Turebergs FK
14:50.12
  
7Hampus Börjesson
14:51.72
Ullevi FK
14:51.72
PB
  
8Emil Millán de la Oliva
14:52.01
Eskilstuna FI
14:52.01
PB
  
9Staffan Ek
14:57.11
Malmö AI
14:57.11
SB
  
10Oscar Claesson
14:58.37
Sävedalens AIK
14:58.37
  
11Archibald Casteel
15:09.76
Spårvägens FK
15:09.76
SB
  
12Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
15:13.72
KFUM Örebro
15:13.72
PB
  
13Axel Djurberg
15:16.86
Upsala IF
15:16.86
PB
  
14Samuel Fitsumbrhan
15:22.54
Hälle IF
15:22.54
  
15Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
15:24.00
Spårvägens FK
15:24.00
  
16Nasir Dawoud
Nasir Dawoud 91, Eskilstuna
15:45.99
Eskilstuna FI
15:45.99
SB
  
17Mirza Nalic
16:04.87
Ärla IF
16:04.87
SB
  
18David Kjellén
16:14.31
IF Göta Karlstad
16:14.31
  
19Erik Karlsson
16:18.69
Högby IF
16:18.69
  
Abdelhafiz IbrahimSävedalens AIK
DNF
  
Sebastian NilssonMölndals AIK
DNF
  
M 10 000 m     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Adhanom Abraha
29:35.37
Eskilstuna FI
29:35.37
SB
  
2Ebba Tulu Chala
29:38.63
Huddinge AIS
29:38.63
SB
  
3Jonas Leandersson
29:43.11
Enhörna IF
29:43.11
PB
  
4Daniel Lundgren
29:52.01
Turebergs FK
29:52.01
PB
  
5Amanuel Gergis
29:56.72
Turebergs FK
29:56.72
PB
  
6Archibald Casteel
30:40.79
Spårvägens FK
30:40.79
  
7Emil Svensk
Emil Svensk 93, Tjalve IF Norrköping
30:46.20
Tjalve IF Norrköping
30:46.20
PB
  
8Andreas Jansson
30:59.40
Hässelby SK
30:59.40
  
9Oscar Carlsson
30:59.77
Hässelby SK
30:59.77
SB
  
10Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
31:03.44
KFUM Örebro
31:03.44
PB
  
11Oscar Claesson
31:20.43
Sävedalens AIK
31:20.43
PB
  
12Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
31:28.51
Spårvägens FK
31:28.51
  
13Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Strömstad LK
31:35.82
Strömstad LK
31:35.82
SB
  
14Andreas Åhwall
31:38.07
Hässelby SK
31:38.07
SB
  
15Daniel Antonsson
31:38.54
IFK Lidingö
31:38.54
SB
  
16Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
31:47.62
KFUM Örebro
31:47.62
  
17Björn Östenson
31:57.85
Malmö AI
31:57.85
PB
  
18Isak Hellström
32:09.97
FK Studenterna
32:09.97
PB
  
20John Kumlin
35:42.60
IK Ymer
35:42.60
PB
  
Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
Otmane Nait HammouHammarby IF
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 3000 m hinder     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Napoleon Solomon
8:43.29
Turebergs FK
8:43.29
  
2Simon Sundström
8:51.23
IFK Lidingö
8:51.23
  
3Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
8:56.68
Västerås FK
8:56.68
PB
  
4Vidar Johansson
8:57.33
Sävedalens AIK
8:57.33
  
5Emil Blomberg
9:05.30
Hässelby SK
9:05.30
  
6Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
9:07.14
IFK Växjö
9:07.14
PB
  
7Axel Djurberg
9:18.70
Upsala IF
9:18.70
PB
  
8Jens Petrusson
9:36.04
Ullevi FK
9:36.04
  
Miguel Palm
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
M 110 m häck     
25 aug
Vind: +2.2

Final A

Final
25 aug
Vind: +2.2
1Fredrick Ekholm
13.78w
IFK Lidingö
13.78w
  
2Max Hrelja
13.90w
Malmö AI
13.90w
  
3Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
14.14w
IFK Växjö
14.14w
  
4Anton Levin
14.16w
Malmö AI
14.16w
  
5Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.27w
Spårvägens FK
14.27w
  
6Amir Shaker
14.38w
Hammarby IF
14.38w
  
7Oscar Hjerm
14.42w
KA 2 IF
14.42w
  
8Filip Björklund
14.72w
Upsala IF
14.72w
  
Heat 1
25 aug Vind: +0.7
25 augVind: +0.7
1Fredrick Ekholm
14.16
IFK Lidingö
14.16
Q
  
2Anton Levin
14.27
Malmö AI
14.27
SB
Q
  
3Oscar HjermKA 2 IF
14.33
q
  
4Amir Shaker
14.49
Hammarby IF
14.49
q
  
5Filip Björklund
14.71
Upsala IF
14.71
q
  
6Hannes Kvist Wirdmo
Hannes Kvist Wirdmo 94, Athletics 24Seven
14.86
Athletics 24Seven SK
14.86
  
Heat 2
25 aug Vind: +1.4
25 augVind: +1.4
1Max Hrelja
14.08
Malmö AI
14.08
Q
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.32
Spårvägens FK
14.32
SB
Q
  
3Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
14.43
IFK Växjö
14.43
q
  
4Fredrik Samuelsson
14.73
Hässelby SK
14.73
  
5Elias Martinsson
14.74
Mölndals AIK
14.74
  
6Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
14.78
IFK Helsingborg
14.78
SB
  
M 400 m häck     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Isak Andersson
50.99
Upsala IF
50.99
  
2Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
51.07
IFK Växjö
51.07
PB
  
3Alexander LundskogUllevi FK
52.10
SB
  
4Viktor BondessonMalmö AI
52.70
PB
  
5Jonathan Carbe
52.89
Örgryte IS
52.89
  
6Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
53.77
Linköpings GIF
53.77
  
7Benjamin Mullen
54.01
Turebergs FK
54.01
  
8Oskar Greilert
56.55
Ullevi FK
56.55
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Isak Andersson
53.38
Upsala IF
53.38
Q
  
2Viktor BondessonMalmö AI
53.59
Q
  
3Benjamin Mullen
53.77
Turebergs FK
53.77
q
  
4Oskar Greilert
53.81
Ullevi FK
53.81
q
  
5Jonathan Carbe
53.82
Örgryte IS
53.82
q
  
6Anton Bertilsson
54.54
IFK Växjö
54.54
  
7Anton Nilsson
56.77
Huddinge AIS
56.77
SB
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Alexander LundskogUllevi FK
53.20
Q
  
2Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
53.51
IFK Växjö
53.51
Q
  
3Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
53.73
Linköpings GIF
53.73
PB
q
  
4Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
54.03
  
5Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, Thorengruppen
54.21
Thorengruppen TFC
54.21
  
6Erik Lindahl
55.45
Ullevi FK
55.45
  
7Arvid Berglund
57.13
Tranås AIF
57.13
  
M Höjd     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Linus ThörnbladMalmö AI
2.11
SB
  
2Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
2.09
SB
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
2.07
SB
  
4Filip Björklund
2.07
Upsala IF
2.07
SB
  
5Arvid Ryberg
2.01
IF Göta Karlstad
2.01
  
6Oskar Lundqvist
2.01
Upsala IF
2.01
  
7Fredrik SamuelssonHässelby SK
2.01
  
7Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.01
  
9Samuel FranssonMalmö AI
2.01
PB
  
10Hampus Carlens
1.97
IFK Lidingö
1.97
  
10Herman Olvik
1.97
Ullevi FK
1.97
  
12Viktor HusmarkUllevi FK
1.93
  
1.871.931.972.012.042.072.092.112.15
Thörnblad-o-o-xxoxoxo
Frifelt Lundqvist-o-oooxoxxx
Carlsson----xoo--xxx
Björklund--oxxooxxoxxx
Ryberg-oooxxx
Lundqvist-xooxoxxx
Samuelsson-oxoxxoxxx
Thorvaldsson-xo-xxoxxx
Franssonooxxoxxoxxx
Carlens-oxoxxx
Olvik-oxoxxx
Husmarkoxoxxx
Kval
24 aug
24 aug
1Linus ThörnbladMalmö AI
2.00
SB
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
1.98
SB
  
2Samuel FranssonMalmö AI
1.98
  
2Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
1.98
  
5Herman Olvik
1.98
Ullevi FK
1.98
  
5Fredrik SamuelssonHässelby SK
1.98
  
7Hampus Carlens
1.98
IFK Lidingö
1.98
SB
  
8Filip Björklund
1.96
Upsala IF
1.96
  
8Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
1.96
  
8Oskar Lundqvist
1.96
Upsala IF
1.96
  
8Arvid Ryberg
1.96
IF Göta Karlstad
1.96
  
12Viktor HusmarkUllevi FK
1.96
  
13Elias Sahlin
1.93
Hellas FK
1.93
  
14Ola Carlsson
1.93
Örgryte IS
1.93
SB
  
14Emil Uhlin
1.93
Falu IK
1.93
  
16Anton Olsson
Anton Olsson 99, Färjestaden
1.93
FIK Färjestaden
1.93
  
17Philip Ryding
1.90
IF Kville
1.90
  
18Joakim Wadstein
Joakim Wadstein 00, Tjalve IF Norrköping
1.85
Tjalve IF Norrköping
1.85
  
1.801.851.901.931.961.982.00
Thörnblad--o---o
Carlsson---o-o
Fransson-oooooxx
Thorvaldsson-----o
Olvik-oooxoo
Samuelsson--o-xoo
Carlens-oooxxoxo
Björklund----o
Frifelt Lundqvist----o
Lundqvist---oo
Ryberg--o-o
Husmark-oxooxxoxxx
Sahlin-oooxxx
Carlsson-ooxxoxxx
Uhlin-o-xxo-xxx
Olsson-oxxoxxoxxx
Ryding-oxo-xxx
Wadsteinooxxx
M Stav     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.21
  
2Micael Fagö
5.06
Kalmar SK
5.06
  
3Erik Thorstensson
5.06
Spårvägens FK
5.06
SB
  
4Simon GyllenstenIF Kville
5.01
SB
  
5Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.95
KFUM Örebro
4.95
  
6Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
4.89
KFUM Örebro
4.89
  
7Carl Sténson
4.89
Hellas FK
4.89
  
8Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.80
  
9Nicklas Karlsson
4.58
Finspångs AIK
4.58
  
Björn AnderssonIFK Lidingö
NH
  
Oscar JansonUllevi FK
NH
  
Simon Thor
NH
IFK Märsta
NH
  
4.274.454.584.714.804.894.955.015.065.115.21
Svärd Jacobsson----------o
Fagö--oooooooxxx
Thorstensson----xo-xoxoxoxxx
Gyllensten-------o-xx
Carlsson----o-o-xxx
Johansson---xxoooxxx
Sténson-----xxo-xxx
Fransson Bergetoft--xo-xo-xxx
Karlssonoooxxx
Andersson--xxx
Janson-------x
Thorxxx
M Längd     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
8.06w
+2.1
  
2Michel Tornéus
7.81
Hammarby IF
7.81
+1.1
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
7.65
+1.3 SB
  
4Andreas Otterling
7.61w
IFK Lidingö
7.61w
+2.1
  
5Max Andersson
7.45w
Upsala IF
7.45w
+3.2
  
6Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.28
Eskilstuna FI
7.28
+1.1
  
7Matthias JohanssonIFK Umeå
7.13
+1.5
  
8Rickard Willman
7.00
Västerås FK
7.00
+1.5
  
9Andreas GustafssonFalu IK
6.96w
+2.2
  
10Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, KFUM Örebro
6.84
KFUM Örebro
6.84
+1.1
  
11Elias Martinsson
6.80
Mölndals AIK
6.80
+1.2
  
12Tobias Carlryd
6.65
Örgryte IS
6.65
+1.8
  
Nilsson Montlerx
+2.1
7.94w
+2.3
7.89
+1.4
7.68w
+2.1
8.06w
+2.1
Tornéus7.54w
+2.1
x
+3.0
7.69
+1.0
7.74
+1.4
x
+1.3
7.81
+1.1
Carlsson7.59w
+2.1
7.60
+1.6
x
+1.9
7.65
+1.3
7.45w
+2.4
Otterlingx
+1.7
x
+1.2
7.26
+1.2
7.55w
+2.1
x
+1.6
7.61w
+2.1
Andersson7.45w
+3.2
7.40
+1.6
7.43
+0.9
x
+0.7
x
+1.6
x
+2.5
Talèus7.28
+1.1
6.58w
+2.1
7.25w
+2.4
7.21
+1.6
7.13
+1.9
7.19w
+2.5
Johanssonx
+1.5
6.87
+1.1
7.07w
+3.0
7.01
+1.5
7.13
+1.5
7.07w
+3.1
Willman7.00
+1.5
x
+2.5
6.92
+1.7
x
+2.1
x
+1.9
x
+2.0
Gustafsson6.48x6.96
Hirshxx6.84
Martinssonx6.676.80
Carlryd6.65xx
Kval
24 aug
24 aug
1Andreas Otterling
7.55w
IFK Lidingö
7.55w
+2.4
  
2Max Andersson
7.52
Upsala IF
7.52
+2.0 PB
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
7.41
+1.9
  
4Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, KFUM Örebro
7.38
KFUM Örebro
7.38
+1.3 PB
  
5Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.30
Eskilstuna FI
7.30
+2.0 SB
  
6Michel Tornéus
7.28w
Hammarby IF
7.28w
+3.3
  
7Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.25w
+2.4
  
8Rickard Willman
7.21w
Västerås FK
7.21w
+2.5
  
9Tobias Carlryd
7.07w
Örgryte IS
7.07w
+2.4
  
10Elias Martinsson
7.03
Mölndals AIK
7.03
+1.3
  
11Andreas GustafssonFalu IK
7.01w
+2.1
  
12Matthias Johansson
7.00w
IFK Umeå
7.00w
+2.1
  
13Gustaf BålströmUllevi FK
6.93
+1.6 PB
  
14David Svensson
6.93
Hammarby IF
6.93
+1.5
  
15Victor PetterssonIF Göta Karlstad
6.91
+1.4 PB
  
16Kevin Fankl
6.83w
Ullevi FK
6.83w
+2.2
  
17Ritchie Moba
6.77w
Hammarby IF
6.77w
+2.5
  
18Erik Olsson
6.75
Örgryte IS
6.75
+1.2
  
19Henning André
6.59
Nyköpings BIS
6.59
+1.8
  
20Caleb Conable
6.42w
Malmö AI
6.42w
+2.4
  
Alexander AndreassonÖrgryte IS
NM
  
Anton Nilsson
NM
Huddinge AIS
NM
  
Otterling7.55w
+2.4
Andersson7.08
+1.8
7.52
+2.0
Carlsson7.03w
+2.1
7.41
+1.9
Hirsh7.38
+1.3
Talèusx
+1.9
7.08
+2.0
7.30w
+2.1
Tornéus7.28w
+3.3
Nilsson Montler7.25w
+2.4
Willman7.21w
+2.5
Carlryd6.69w
+2.2
x
+1.1
7.07w
+2.4
Martinsson7.03
+1.3
x
+1.4
6.94
+1.1
Gustafsson6.52
+1.9
6.81
+1.5
7.01w
+2.1
Johansson6.83
+1.0
6.89
+0.9
7.00w
+2.1
Bålström6.93w
+3.0
6.93
+1.6
6.88w
+2.2
Svensson6.83
+1.8
6.93
+1.5
x
+1.0
Pettersson6.83
+1.3
6.91
+1.4
x
+1.7
Fankl6.83w
+2.2
6.81
+1.7
x
+2.0
Moba6.77w
+2.5
6.70
+2.0
6.65
+1.3
Olsson6.65
+1.5
6.67
+1.2
6.75
+1.4
André6.59
+1.8
x
+2.6
x
+2.1
Conable6.42w
+2.4
6.27
+1.8
6.42
+1.7
Andreassonx
+1.8
x
+1.2
x
+1.4
Nilssonx
+1.4
x
+1.8
x
+2.8
M Tresteg     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Erik Ehrlin
15.60w
Hammarby IF
15.60w
+2.9
  
2Daniel Lennartsson
15.39w
Örgryte IS
15.39w
+2.2
  
3Moteba Mbumba
15.30w
Hässelby SK
15.30w
+2.6
  
4Mathias Ström
15.03w
Örgryte IS
15.03w
+2.5
  
5Carl af ForsellesHellas FK
15.01w
+2.9
  
6Marcus Nyberg
15.00w
Malmö AI
15.00w
+2.6
  
7Gustaf BålströmUllevi FK
14.95w
+2.7
  
8Matthias Johansson
14.95w
IFK Umeå
14.95w
+4.5
  
9Henning André
14.59w
Nyköpings BIS
14.59w
+3.1
  
10Markus LundborgUllevi FK
14.51
+0.6
  
11Tobias Carlryd
14.45
Örgryte IS
14.45
+1.3 PB
  
12Eric Hallquist
Eric Hallquist 96, Östersunds GIF
14.27
Östersunds GIF
14.27
+1.5
  
13Erik Olsson
14.23w
Örgryte IS
14.23w
+2.5
  
Albin Boestad
NM
IFK Lidingö
NM
  
Caleb ConableMalmö AI
NM
  
Ehrlin14.11
+1.9
14.98w
+2.1
x
+1.3
15.50
+1.3
15.60w
+2.9
x
+1.6
Lennartssonx
+2.1
14.57w
+2.8
15.39w
+2.2
x
+4.1
x
+2.0
x
+2.9
Mbumba14.30w
+2.6
14.81
+1.4
14.62w
+2.3
14.90w
+2.2
15.29w
+3.8
15.30w
+2.6
Strömx
+2.5
15.03w
+2.5
x
+2.5
x
+1.8
x
+2.7
x
+4.2
af Forselles14.74
+1.7
13.62
+1.5
x
+1.3
15.01w
+2.9
Nybergx
+2.1
x
+2.6
14.98
+0.8
15.00w
+2.6
x
+1.9
14.88w
+2.6
Bålströmx
+2.8
x
+1.7
14.85
+1.5
14.66w
+2.1
x
+4.0
14.95w
+2.7
Johansson14.53w
+2.4
14.61
-0.2
14.66w
+2.1
x
+1.0
14.95w
+4.5
14.64w
+2.9
André14.12
+1.0
14.59w
+3.1
x
+0.4
Lundborg14.51
+0.6
x
+2.0
Carlrydx
+3.4
x
+0.2
14.45
+1.3
Hallquist14.12w
+2.5
14.27
+1.5
14.05
+1.4
Olsson14.23w
+2.5
x
+1.7
Boestadx
+1.5
x
+2.5
x
+1.6
Conablex
+0.9
x
+3.3
x
+0.7
M Kula     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
18.78
Spårvägens FK
18.78
SB
  
2Wictor PeterssonMalmö AI
18.66
  
3Arwid Koskinen
17.57
Ullevi FK
17.57
  
4Gabriel Heen
17.32
Hässelby SK
17.32
  
5Jesper Arbinge
16.66
Huddinge AIS
16.66
SB
  
6Simon Pettersson
15.99
Hässelby SK
15.99
SB
  
7Andreas ErikssonIK Heros
15.26
SB
  
8Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Eskilstuna
13.57
Eskilstuna FI
13.57
  
Ståhl18.2818.78x18.69xx
Petersson17.6917.2318.6617.8817.64x
Koskinen17.3517.4117.2217.0817.3117.57
Heen16.6716.5817.2317.3216.6616.87
Arbinge15.89x16.40xx16.66
Pettersson15.99x15.97xxx
Eriksson14.9315.26x15.0715.0814.50
Alsaadixxx13.57xx
M Diskus     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
69.72
Spårvägens FK
69.72
SB
  
2Simon Pettersson
63.37
Hässelby SK
63.37
  
3Axel Härstedt
61.34
Malmö AI
61.34
  
4Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
57.84
Athletics 24Seven SK
57.84
  
5Gustav Liberg
57.44
Ullevi FK
57.44
SB
  
6Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
53.70
Södertälje IF
53.70
SB
  
7Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
50.33
Hammarby IF
50.33
SB
  
8Tor Lindberg
49.04
IFK Umeå
49.04
PB
  
9Anton Larsson
48.31
Järvsö IF
48.31
  
Ståhl64.91x67.4865.8869.72x
Pettersson60.61x59.4063.3762.3761.30
Härstedt60.6459.4059.3860.0761.3460.73
Gardenkrans57.84xxxxx
Liberg57.44xxxxx
Kiviniemi53.1453.0153.7052.41xx
Brownx47.6249.4750.33x48.17
Lindberg46.5849.0447.9745.13x48.08
Larsson48.3148.27x
M Slägga     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
68.20
Skellefteå AIK
68.20
  
2Ryan McCulloughMalmö AI
67.66
  
3Oscar Vestlund
67.30
IF Göta Karlstad
67.30
  
4Ragnar CarlssonFalu IK
66.69
PB
  
5Elias Håkansson
64.14
Spårvägens FK
64.14
  
6Stefan Kvist
63.29
Alvesta FI
63.29
  
7Tim SöderqvistHälle IF
60.28
  
8Anton Andersson
56.48
Turebergs FK
56.48
  
Lindbergx63.9867.3165.71x68.20
McCullough66.1963.86x65.7565.9867.66
Vestlundx65.91x65.1367.2767.30
Carlsson65.9165.2166.6966.6866.34x
Håkansson62.85xxxx64.14
Kvist61.5062.7162.0563.2962.7061.71
Söderqvistx60.28x59.5959.5860.22
Andersson53.3856.2756.1356.48x56.28
M Spjut     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
77.13
F Bålsta IK
77.13
SB
  
2Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, Thorengruppen
76.70
Thoréngruppen TFC
76.70
  
3Simon Litzell
74.47
Hässelby SK
74.47
SB
  
4Isak Oskarsson
Isak Oskarsson 96, IFK Växjö
70.61
IFK Växjö
70.61
  
5Jakob Eriksson
68.29
IF Göta Karlstad
68.29
PB
  
6Theodor Thor
Theodor Thor 93, Thorengruppen
67.40
Thoréngruppen TFC
67.40
  
7Jonathan HarleyUllevi FK
66.79
  
8Sebastian Thörngren
65.95
IFK Växjö
65.95
  
9Theodor Ahlström
64.62
IFK Växjö
64.62
  
10Carl Widenholm
64.45
Hellas FK
64.45
  
11Olof Hansson
64.02
Hässelby SK
64.02
  
12Lucas Kvist
62.50
Örgryte IS
62.50
SB
  
13Kamil Kaminski
59.36
Hässelby SK
59.36
  
14Tim Holmberg
57.92
Upsala IF
57.92
  
15Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
48.12
Södertälje IF
48.12
  
Amb73.79xx74.15x77.13
Smaliosx74.5472.8669.4069.8176.70
Litzell71.1174.4767.17x73.0170.47
Oskarsson70.6167.4769.4070.18
Eriksson68.2965.7563.5865.5366.0665.18
Thor67.1167.3066.5467.4066.9065.87
Harley66.7963.13x63.50
Thörngren57.5564.0965.0561.9765.9564.05
Ahlström63.1263.6564.62
Widenholm62.2061.6564.45
Hansson64.02x61.42
Kvist58.9162.50x
Kaminskix59.3657.76
Holmbergx57.9257.33
Andersson48.12x46.53
M Gång 10 000 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Perseus Karlström
42:39.89
Eskilstuna FI
42:39.89
  
2Ato Ibáñez
43:36.97
SB
  
3Anders Hansson
44:49.40
  
4Remo Karlström
47:19.46
Eskilstuna FI
47:19.46
PB
  
5Christer Svensson
52:35.43
Växjö AIS
52:35.43
SB
  
Bengt BengtssonGK Steget
DNF
  
Kvinnor
K 100 m     
24 aug
Vind: +2.7

Final A

Final
24 aug
Vind: +2.7
1Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, Thorengruppen
11.51w
Thorengruppen TFC
11.51w
  
2Daniella Busk
11.53w
Malmö AI
11.53w
  
3Claudia Payton
11.63w
Ullevi FK
11.63w
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.72w
  
5Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
11.85w
KFUM Örebro
11.85w
  
6Emelie RantzowIK Ymer
11.88w
  
7Malin Ström
11.88w
Bollnäs FIK
11.88w
  
Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
DNS
KFUM Örebro
DNS
  
Heat 1
24 aug Vind: +2.4
24 augVind: +2.4
1Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, Thorengruppen
11.52w
Thorengruppen TFC
11.52w
Q
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.55w
KFUM Örebro
11.55w
Q
  
3Daniella Busk
11.58w
Malmö AI
11.58w
q
  
4Jessica Östlund
11.79w
Hässelby SK
11.79w
  
5Maja Almgren
12.02w
Visby IF Gute
12.02w
  
6Stina Gustavsson
12.04w
Hammarby IF
12.04w
  
Heat 2
24 aug Vind: +3.2
24 augVind: +3.2
1Claudia Payton
11.74w
Ullevi FK
11.74w
Q
  
2Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
11.82w
KFUM Örebro
11.82w
Q
  
3Elin Westerlund
11.88w
Spårvägens FK
11.88w
  
4Nikki Sjöberg
12.06w
Bollnäs FIK
12.06w
  
5Greta Deltin
12.30w
Hammarby IF
12.30w
  
6Ida Nilsson
Ida Nilsson 98, Hovslätt
12.31w
Hovslätts IK
12.31w
  
7Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll 97, Linköpings GIF
12.37w
Linköpings GIF
12.37w
  
Heat 3
24 aug Vind: +2.3
24 augVind: +2.3
1Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.69w
Q
  
2Emelie RantzowIK Ymer
11.72w
Q
  
3Malin Ström
11.75w
Bollnäs FIK
11.75w
q
  
4Isabelle Eurenius
11.91w
Spårvägens FK
11.91w
  
5Josefin Palm
12.07w
Falu IK
12.07w
  
6Linnea Tillman
Linnea Tillman 98, Helsingborg
12.18w
IFK Helsingborg
12.18w
  
K 200 m     
26 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
26 aug
Vind: +1.9
1Lisa Lilja
23.66
Ullevi FK
23.66
PB
  
2Daniella Busk
23.73
Malmö AI
23.73
SB
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
23.88
SB
  
4Linnea KillanderMalmö AI
24.15
SB
  
5Emelie RantzowIK Ymer
24.23
SB
  
6Malin Ström
24.24
Bollnäs FIK
24.24
=SB
  
7Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.24
KFUM Örebro
24.24
  
8Pernilla NilssonMalmö AI
24.46
  
Heat 1
25 aug Vind: +1.4
25 augVind: +1.4
1Daniella Busk
23.95
Malmö AI
23.95
SB
Q
  
2Pernilla NilssonMalmö AI
24.12
Q
  
3Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.19
KFUM Örebro
24.19
SB
q
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.30
SB
  
5Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
24.98
  
6Caroline KihlblomTäby IS
25.03
  
Heat 2
25 aug Vind: +0.3
25 augVind: +0.3
1Linnea KillanderMalmö AI
24.24
Q
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
24.24
Q
  
3Kajsa Kjellergren
24.34
IFK Halmstad
24.34
  
4Nikki Sjöberg
24.51
Bollnäs FIK
24.51
  
5Denise ErikssonUllevi FK
24.55
SB
  
6Klara Helander
25.26
Upsala IF
25.26
SB
  
7Rebecca Strand
25.86
Ullevi FK
25.86
  
Heat 3
25 aug Vind: +1.1
25 augVind: +1.1
1Lisa Lilja
23.67
Ullevi FK
23.67
PB
Q
  
2Malin Ström
24.24
Bollnäs FIK
24.24
SB
Q
  
3Emelie RantzowIK Ymer
24.28
SB
q
  
4Linnéa Frobe
24.70
Täby IS
24.70
  
5Jessica Östlund
25.14
Hässelby SK
25.14
SB
  
6Carolina SöderbomÄrla IF
25.37
PB
  
7Linnea Tillman
Linnea Tillman 98, Helsingborg
25.37
IFK Helsingborg
25.37
  
K 400 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.92
Spårvägens FK
53.92
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
53.95
  
3Josefin MagnussonMalmö AI
54.91
  
4Linnéa Frobe
55.57
Täby IS
55.57
  
5Sandra Knezevic
55.66
Hammarby IF
55.66
  
6Lovisa Linde
55.90
Täby IS
55.90
  
7Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
55.91
SB
  
Gaël De Coninck
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Heat 1
24 aug
24 aug
1Matilda HellqvistUllevi FK
55.25
Q
  
2Linnéa Frobe
55.69
Täby IS
55.69
Q
  
3Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
55.97
SB
q
  
4Sandra Knezevic
56.31
Hammarby IF
56.31
q
  
5Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
57.39
  
6Klara Helander
57.80
Upsala IF
57.80
  
Ebba SvantessonUllevi FK
DNF
  
Heat 2
24 aug
24 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
55.42
Spårvägens FK
55.42
Q
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
55.71
Q
  
3Gaël De Coninck
56.28
Sävedalens AIK
56.28
q
  
4Lovisa Linde
56.35
Täby IS
56.35
q
  
5Lovisa SkoglundHöörs IS
57.19
  
6Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
57.32
Göteborgs KIK
57.32
  
7Carolina SöderbomÄrla IF
58.01
  
8Caroline KihlblomTäby IS
58.93
  
K 800 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Hanna Hermansson
2:04.41
Turebergs FK
2:04.41
  
2Yolanda Ngarambe
2:05.99
Turebergs FK
2:05.99
SB
  
3Anna Silvander
2:07.05
IFK Lidingö
2:07.05
  
4Gaël De Coninck
2:08.20
Sävedalens AIK
2:08.20
  
5Madeleine Björlin-Delmar
2:10.83
IFK Göteborg
2:10.83
  
6Fanny Dusabimana
2:10.97
Umeå TFC
2:10.97
PB
  
7Lovisa Bivstedt
2:12.45
Hässelby SK
2:12.45
  
8Rebecka Öberg
2:14.92
IFK Lidingö
2:14.92
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Hanna Hermansson
2:12.67
Turebergs FK
2:12.67
Q
  
2Gaël De Coninck
2:12.69
Sävedalens AIK
2:12.69
Q
  
3Madeleine Björlin-Delmar
2:12.76
IFK Göteborg
2:12.76
Q
  
4Fanny Dusabimana
2:13.17
Umeå TFC
2:13.17
PB
q
  
5Rebecka Öberg
2:13.92
IFK Lidingö
2:13.92
PB
q
  
6Sara Dädeby
2:14.99
Hovslätts IK
2:14.99
SB
  
7Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
2:16.24
F Stenungsunds FI
2:16.24
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Yolanda Ngarambe
2:12.93
Turebergs FK
2:12.93
Q
  
2Anna Silvander
2:14.05
IFK Lidingö
2:14.05
Q
  
3Lovisa Bivstedt
2:14.14
Hässelby SK
2:14.14
Q
  
4Greta Graziani
2:15.03
Täby IS
2:15.03
  
5Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
2:16.08
Björnstorps IF
2:16.08
  
6Nadja Rugland
2:18.46
Höörs IS
2:18.46
  
K 1500 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Hanna Hermansson
4:14.22
Turebergs FK
4:14.22
  
2Lovisa Lindh
4:15.08
Ullevi FK
4:15.08
SB
  
3Anna Silvander
4:15.53
IFK Lidingö
4:15.53
  
4Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
4:17.94
Spårvägens FK
4:17.94
  
5Yolanda Ngarambe
4:18.61
Turebergs FK
4:18.61
  
6Ellinor Aurell
4:34.28
Ängelholms IF
4:34.28
PB
  
7Fanny Dusabimana
4:34.50
Umeå TFC
4:34.50
  
8Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
4:34.50
Björnstorps IF
4:34.50
PB
  
9Elsa Wallenius
4:36.20
Västerås FK
4:36.20
PB
  
10Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:36.48
Sävedalens AIK
4:36.48
  
11Linda Take
Linda Take 73, IF Göta
5:06.35
IF Göta Karlstad
5:06.35
SB
  
K 5000 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Linn Nilsson
16:24.30
Hälle IF
16:24.30
  
2Sarah van der Wielen
16:26.27
Hässelby SK
16:26.27
  
3Sara Christiansson
16:26.48
Sävedalens AIK
16:26.48
  
4Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
16:30.27
Spårvägens FK
16:30.27
  
5Anastasia Denisova
16:34.92
Sävedalens AIK
16:34.92
PB
  
6Frida Kristiansson
16:47.98
Örgryte IS
16:47.98
  
7Louise Wiker
17:06.63
Hässelby SK
17:06.63
SB
  
8Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
17:12.59
Örgryte IS
17:12.59
  
9Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
17:36.67
Sävedalens AIK
17:36.67
  
10Amélie Svensson
17:37.23
Sävedalens AIK
17:37.23
PB
  
11Nina Persson
17:53.56
Örgryte IS
17:53.56
  
12Tova Eurén Magnusson
18:22.67
Göteborgs KIK
18:22.67
SB
  
Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
K 10 000 m     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Linn Nilsson
34:33.06
Hälle IF
34:33.06
PB
  
2Anastasia Denisova
34:35.93
Sävedalens AIK
34:35.93
PB
  
3Johanna Eriksson
34:57.30
Motala AIF
34:57.30
PB
  
4Johanna Bäcklund
35:12.01
Runacademy IF
35:12.01
PB
  
5Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
35:31.67
Sävedalens AIK
35:31.67
SB
  
6Malin Starfelt
36:01.34
Runacademy IF
36:01.34
  
7Karolin Ohlsson
36:03.35
Järla IF
36:03.35
PB
  
8Ellen Persson
36:10.48
Högby IF
36:10.48
PB
  
9Jessica Österberg
36:17.58
Spårvägens FK
36:17.58
  
10Anna Ställberg
36:32.21
Tullinge SK
36:32.21
SB
  
11Amanda Nekby
Amanda Nekby 92, Runacademy
36:40.25
Runacademy IF
36:40.25
PB
  
12Johanna Anvell
36:40.28
Mölndals AIK
36:40.28
  
13Hanna Michaelsson
37:00.95
Örgryte IS
37:00.95
SB
  
14Helena Wallin
37:10.30
IF Linnéa
37:10.30
PB
  
15Veronika Nordahl
38:11.83
Uppsala LK
38:11.83
SB
  
16Carolina Wikström
38:36.48
LK Roslagen
38:36.48
PB
  
17Louise Wanemark
40:01.01
Apladalens LK
40:01.01
SB
  
Louise Ringström
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Louise Wiker
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 3000 m hinder     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Charlotta FougbergUllevi FK
9:42.14
SB
  
2Caroline Högardh
10:02.56
Hässelby SK
10:02.56
  
3Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:11.19
Örgryte IS
10:11.19
PB
  
4Frida Kristiansson
10:21.35
Örgryte IS
10:21.35
  
5Emilia Lillemo
10:27.47
Täby IS
10:27.47
  
6Amélie Svensson
10:34.05
Sävedalens AIK
10:34.05
  
7Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
11:02.50
Mölndals AIK
11:02.50
  
Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
DNF
Västerås FK
DNF
  
K 100 m häck     
25 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
25 aug
Vind: +1.4
1Elin Westerlund
13.51
Spårvägens FK
13.51
  
2Emma Tuvesson
13.61
Hammarby IF
13.61
SB
  
3Amanda Hansson
13.68
Hässelby SK
13.68
  
4Malin Skogström
13.75
Hässelby SK
13.75
  
5Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
13.81
Göteborgs KIK
13.81
PB
  
50 SWE AT
6Lovisa Östervall
14.10
Upsala IF
14.10
  
7Malin Eriksson
14.30
IFK Lidingö
14.30
SB
  
8Josefine SandeliusHammarby IF
14.44
PB
  
Heat 1
25 aug Vind: +0.3
25 augVind: +0.3
1Amanda Hansson
13.92
Hässelby SK
13.92
Q
  
2Lovisa Östervall
14.24
Upsala IF
14.24
Q
  
3Malin Eriksson
14.44
IFK Lidingö
14.44
SB
q
  
4Josefine SandeliusHammarby IF
14.46
PB
q
  
Heat 2
25 aug Vind: +0.5
25 augVind: +0.5
1Elin Westerlund
13.69
Spårvägens FK
13.69
Q
  
2Emma Tuvesson
13.78
Hammarby IF
13.78
Q
  
3Malin Skogström
13.85
Hässelby SK
13.85
q
  
4Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.06
Göteborgs KIK
14.06
q
  
5Johanna Carlsson
15.33
IFK Helsingborg
15.33
  
K 400 m häck     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
58.74
  
2Lovisa Linde
59.90
Täby IS
59.90
PB
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:00.04
Lidköpings IS
1:00.04
  
4Sofia Johnsson
1:00.88
Hässelby SK
1:00.88
  
5Frida Johansson
Frida Johansson 95, Tjalve IF Norrköping
1:01.08
Tjalve IF Norrköping
1:01.08
SB
  
6Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
1:03.65
Göteborgs KIK
1:03.65
  
7Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
1:03.92
Upsala IF
1:03.92
SB
  
8Lovisa Skoglund
1:03.93
Höörs IS
1:03.93
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Lovisa Linde
1:01.92
Täby IS
1:01.92
Q
  
2Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
1:02.20
Q
  
3Lovisa Skoglund
1:02.75
Höörs IS
1:02.75
PB
q
  
4Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
1:03.97
Upsala IF
1:03.97
SB
q
  
5Felicia Ascard
1:04.16
IFK Lund
1:04.16
PB
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:01.67
Lidköpings IS
1:01.67
Q
  
2Frida Johansson
Frida Johansson 95, Tjalve IF Norrköping
1:01.67
Tjalve IF Norrköping
1:01.67
SB
Q
  
3Sofia Johnsson
1:02.02
Hässelby SK
1:02.02
q
  
4Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
1:03.63
Göteborgs KIK
1:03.63
PB
q
  
K Höjd     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Sofie Skoog
1.89
IF Göta Karlstad
1.89
  
2Maja Nilsson
1.87
Motala AIF
1.87
=SB
  
3Ebba Jungmark
1.79
Mölndals AIK
1.79
  
4Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.79
  
5Lovisa Östervall
1.75
Upsala IF
1.75
  
6Louise EkmanGefle IF
1.75
  
7Linda Skantze
1.71
IFK Lidingö
1.71
  
8Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1.66
Göteborgs KIK
1.66
  
9Matilda NilssonIFK Lund
1.66
SB
  
1.611.661.711.751.791.821.851.871.891.95
Skoog----oxoooxoxxx
Nilsson---oxoxoxxoxoxxx
Jungmark--oooxxx
Erlandsson-oooxoxxx
Östervall-ooxoxxx
Ekman--xoxoxxx
Skantze-oxoxxx
Söderström-oxxx
Nilssonxxoxxoxxx
K Stav     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.62
  
2Lisa Gunnarsson
4.31
Hässelby SK
4.31
  
3Hanna Jansson
4.09
Ullevi FK
4.09
  
4Ellen Olsson
4.01
Wärnamo SK
4.01
  
5Alva Sundin
3.93
Täby IS
3.93
PB
  
6Linnea Jönsson
3.93
IFK Helsingborg
3.93
  
7Rebecka KrüegerMalmö AI
3.81
  
8Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.81
  
9Fanny Berglund
3.69
Örgryte IS
3.69
SB
  
10Michaela Meijer
3.69
Örgryte IS
3.69
SB
  
11Gabriella Jönsson
3.69
IFK Helsingborg
3.69
  
12Sara Cannmo
3.53
Örgryte IS
3.53
  
12Filippa Miller
3.53
Hovslätts IK
3.53
  
14Tilda Kapell
3.53
Hammarby IF
3.53
  
Malin DahlströmÖrgryte IS
NH
  
Annika Jönsson
NH
IFK Helsingborg
NH
  
3.37
4.41
3.53
4.62
3.69
4.75
3.81
3.93
4.01
4.09
4.15
4.21
4.26
4.31
Bengtsson-
-
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
Gunnarsson-
xxx
-
-
-
-
xo
o
xo
o
x
o
Jansson-
-
-
-
o
o
xo
xx
-
x

Olsson-
-
-
-
xxo
xo
xxx




Sundin-
o
xo
xxo
o
xxx





Jönsson-
o
o
o
xxo
xxx





Krüeger-
o
o
xo
xxx






Kiviniemi Andersson-
-
xo
xxo
xxx






Berglund-
o
o
xxx







Meijer-
-
xo
xxx







Jönssono
xxo
xxo
xxx







Cannmo-
o
xxx








Miller-
o
xxx








Kapellxo
xxo
xxx








Dahlström-
-
-
-
xxx






Jönsson-
xxx









K Längd     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Khaddi Sagnia
6.71
Ullevi FK
6.71
+1.9 SB
  
2Malin Marmbrandt
6.33
Västerås FK
6.33
+1.2
  
3Sandra TörnrosGefle IF
6.29w
+3.2
  
4Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.29
Spårvägens FK
6.29
+1.3
  
5Amanda Hansson
6.19w
Hässelby SK
6.19w
+2.9
  
6Klara Rådbo
6.02w
Hammarby IF
6.02w
+3.6
  
7Ida Nilsson
Ida Nilsson 98, Hovslätt
6.00
Hovslätts IK
6.00
+1.3 PB
  
8Kaiza Karlén
5.98
IF Göta Karlstad
5.98
+1.7
  
9Tristin Van Ord
Tristin Van Ord 94, USA
5.91
94USA
5.91
+2.0 PB
  
10Sara Kviberg
5.82w
Hässelby SK
5.82w
+2.2
  
11Emilia KjellbergIFK Sunne
5.70
+1.5
  
12Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
5.64w
Athletics 24Seven SK
5.64w
+3.5
  
Sagniax
+1.9
x
+2.7
5.94w
+5.0
6.30w
+2.6
6.33w
+3.0
6.71
+1.9
Marmbrandtx
+2.3
6.24w
+2.7
6.33
+1.2
x
+2.6
x
+0.8
6.30
+1.8
Törnrosx
+4.5
6.05
+1.9
x
+1.9
6.21w
+3.0
6.29w
+3.2
6.13w
+3.3
Jarderx
+3.7
6.08
+1.4
6.29
+1.3
x
+2.8
6.18
+1.3
6.02
+0.7
Hansson6.03w
+2.9
5.68
+1.7
x
+1.6
6.00
+1.9
5.73
+1.5
6.19
+1.6
Rådbo6.02w
+3.6
5.84w
+3.4
5.86w
+2.4
x
+1.4
x
+3.2
Nilsson5.99
+1.5
x
+1.5
x
+4.0
5.82w
+3.2
x
+2.8
6.00
+1.3
Karlén5.98
+1.7
x
+1.7
Van Ordx
+2.7
5.89w
+2.6
5.91
+2.0
Kvibergx
+4.3
x
+3.8
5.82w
+2.2
Kjellberg5.70
+1.5
x
+2.9
5.50w
+2.7
Ullgrenx
+2.6
x
+3.2
5.64w
+3.5
Kval
25 aug
25 aug
1Khaddi Sagnia
6.43
Ullevi FK
6.43
+1.4
  
2Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.29
Spårvägens FK
6.29
+1.7
  
3Amanda Hansson
6.08
Hässelby SK
6.08
+1.1
  
4Sandra TörnrosGefle IF
6.07
+1.5
  
5Malin Marmbrandt
6.06
Västerås FK
6.06
+1.7
  
6Ida Nilsson
Ida Nilsson 98, Hovslätt
5.92
Hovslätts IK
5.92
+1.2 PB
  
7Tristin Van Ord
Tristin Van Ord 94, USA
5.90
94USA
5.90
+1.9 PB
  
8Emilia KjellbergIFK Sunne
5.90
+1.5
  
9Kaiza Karlén
5.89w
IF Göta Karlstad
5.89w
+2.1
  
10Klara Rådbo
5.87w
Hammarby IF
5.87w
+2.5
  
11Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
5.86w
Athletics 24Seven SK
5.86w
+2.3
  
12Sara Kviberg
5.86
Hässelby SK
5.86
+1.7 SB
  
13Jonna Lindéen
5.81w
Kalmar SK
5.81w
+2.2
  
14Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
5.81
Västerås FK
5.81
+1.5
  
15Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
5.76w
Linköpings GIF
5.76w
+2.7
  
16Thilda Särnevång
5.74w
IFK Växjö
5.74w
+2.1
  
17Elin Larsson
5.72
IFK Halmstad
5.72
+1.6
  
18Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.68
IF Göta Karlstad
5.68
+0.9
  
19Victoria Almerén HanssonHammarby IF
5.52w
+2.1
  
20Malin Olsson
5.51
IFK Lidingö
5.51
+1.2
  
21Sara Gunnarsson
5.50
Mölndals AIK
5.50
+1.5 PB
  
22Judith Wagersten
5.50w
Örgryte IS
5.50w
+2.2
  
Sagnia6.43
+1.4
Jarder6.29
+1.7
Hansson6.08
+1.1
Törnros5.80
+2.0
5.79
+1.2
6.07
+1.5
Marmbrandtx
+2.5
6.06
+1.7
Nilsson5.89
+1.1
5.92
+1.2
x
+1.7
Van Ord5.90
+1.9
5.86
+1.8
Kjellberg5.90
+1.5
5.65w
+2.1
x
+0.8
Karlénx
+2.4
5.89w
+2.1
x
+1.8
Rådbo5.86
+1.6
5.87w
+2.5
5.55
+1.3
Ullgren5.68
+0.1
5.86w
+2.3
x
+2.5
Kviberg5.40
+1.8
5.86
+1.7
5.65
+1.3
Lindéen5.73w
+2.8
5.81w
+2.2
x
+0.9
Stenlöf5.60
+0.9
x
+0.8
5.81
+1.5
Lestander5.76w
+2.7
5.57
+1.2
x
+1.3
Särnevångx
+1.8
5.74w
+2.1
x
+2.4
Larsson5.64
+1.5
4.21
+2.0
5.72
+1.6
Hansen5.62
+0.9
x
+1.4
5.68
+0.9
Almerén Hanssonx
+1.9
5.52w
+2.1
5.32
+1.3
Olssonx
+2.5
x
+2.5
5.51
+1.2
Gunnarsson5.41
+0.9
5.50
+1.5
5.29w
+2.3
Wagersten5.50w
+2.2
x
+1.8
5.10
+1.4
K Tresteg     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.29
Spårvägens FK
13.29
+1.6
  
2Emelie Nyman Wänseth
13.08w
Östersunds GIF
13.08w
+4.1
  
3Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.01
+1.7
  
4Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
12.79w
Råby-Rekarne FIF
12.79w
+2.1
  
5Jasmin Sabir
12.75
Hammarby IF
12.75
+1.5
  
6Izehi Ileso
12.60w
Mölndals AIK
12.60w
+2.8
  
7Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
12.48w
Linköpings GIF
12.48w
+3.2
  
8Fatima Koné
12.38w
Mölndals AIK
12.38w
+2.2
  
9Emma Ehrlin
12.08w
Ärla IF
12.08w
+3.3
  
10Lisa Weyhenmeyer
11.81w
Upsala IF
11.81w
+4.2
  
11Hanna Gille
Hanna Gille 96, Sävedalen
11.60w
Sävedalens AIK
11.60w
+4.1
  
12Judith Wagersten
11.48
Örgryte IS
11.48
+0.9
  
Amanda HjalmarssonIFK Växjö
NM
  
Frida Johansson
Frida Johansson 95, Tjalve IF Norrköping
NM
Tjalve IF Norrköping
NM
  
Griksaite12.77
+2.0
13.17w
+2.6
13.29
+1.6
13.19w
+3.0
12.97
+1.2
12.93
+1.1
Nyman Wänseth13.06
+1.0
12.73w
+3.6
12.84
+1.1
13.08w
+4.1
12.77w
+2.4
12.94w
+3.6
Abrahamssonx
+1.0
12.61
+1.4
x
+2.7
x
+2.4
x
+2.0
13.01
+1.7
Åskagx
+0.9
12.65w
+2.5
12.69w
+2.5
x
+3.5
12.53w
+2.6
12.79w
+2.1
Sabirx
+2.7
12.75
+1.5
12.65w
+2.2
x
+4.0
12.37w
+2.3
12.48w
+2.9
Ilesox
+1.4
12.60w
+2.8
x
+2.9
x
+3.1
12.09
+2.0
x
+2.7
Lestanderx
+0.9
12.20
+1.9
x
+2.5
12.33w
+3.5
12.48w
+3.2
12.33w
+3.1
Koné12.13w
+2.2
12.36w
+3.4
12.38w
+2.2
x
+4.2
12.29
+1.9
12.37
+1.0
Ehrlin12.06w
+2.6
12.08w
+3.3
11.73
+1.0
Weyhenmeyer11.78
+1.8
11.81w
+4.2
x
+1.3
Gille11.60w
+4.1
11.53w
+2.8
x
+1.7
Wagerstenx
+1.3
11.48
+0.9
x
+2.5
Hjalmarssonx
+4.3
x
+3.3
Johanssonx
+1.5
x
+3.1
x
+1.4
K Kula     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
18.08
Athletics 24Seven SK
18.08
  
2Frida Åkerström
16.31
Hässelby SK
16.31
  
3Amanda Malmehed
15.65
IF Göta Karlstad
15.65
PB
  
12 SWE AT
4Sara Lennman
Sara Lennman 96, Katrineholm
15.51
Katrineholms SK
15.51
  
5Axelina Johansson
13.84
Hovslätts IK
13.84
  
6Maria Nilsson
13.75
IK Orient
13.75
  
7Amanda Lejros
13.33
Hässelby SK
13.33
=PB
  
8Victoria Engström KindmarkUpsala IF
12.72
  
Roos16.7118.0817.3817.5118.0517.26
Åkerströmx16.10xx16.31x
Malmehed14.77x15.4115.3315.65x
Lennman15.0414.80x15.05x15.51
Johansson13.3113.3013.84xxx
Nilsson12.4013.0813.3513.75x13.47
Lejros12.7613.3313.00x13.0412.91
Engström Kindmark12.06x12.4812.7012.3412.72
K Diskus     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Vanessa Kamga
55.60
Upsala IF
55.60
  
2Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
55.11
Athletics 24Seven SK
55.11
PB
  
3Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
48.91
Spårvägens FK
48.91
  
4Caisa-Marie LindforsUpsala IF
46.66
  
5Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
46.59
Spårvägens FK
46.59
  
6Lydia Sundin
46.16
Hässelby SK
46.16
  
7Erica Larsson
44.91
IF Göta Karlstad
44.91
  
8Axelina Johansson
43.40
Hovslätts IK
43.40
  
9Jennifer RudbergIK Ymer
42.27
  
10Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
41.62
  
11Ida StenbäckSK Bore
41.16
  
12Daniella PerssonHälle IF
40.89
  
13Mathilda Eriksson
39.99
Huddinge AIS
39.99
  
14Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
38.51
  
Ellen PetterssonUpsala IF
NM
  
Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
NM
Hovslätts IK
NM
  
Kamga50.35x55.60x53.7851.41
Roosx52.1248.9453.2155.11x
Ljungberg45.0547.8843.0046.2548.9148.70
Lindforsx43.0044.2846.6644.5640.93
Schmidt45.46x44.25x46.5945.26
Sundin42.3146.1645.6043.5745.2845.95
Larssonxx44.9143.6644.76x
Johansson42.4943.40xx41.1141.18
Rudberg36.2842.27x
Öhrn Selahn41.62xx
Stenbäckx38.5341.16
Perssonx40.89x
Erikssonxx39.99
Hessler-Bergstrand38.01x38.51
Petterssonxxx
Rubinxxx
K Slägga     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Grete Ahlberg
67.17
Hammarby IF
67.17
PB
  
2Ida Storm
66.74
Malmö AI
66.74
  
3Marinda PeterssonMalmö AI
66.51
  
4Tracey AnderssonUllevi FK
62.61
  
5Kristina Andersson
59.48
Råby-Rekarne FIF
59.48
PB
  
33 SWE AT
6Rebecka HallerthHellas FK
58.28
  
7Kajsa Wennberg
58.09
Upsala IF
58.09
  
8Vanessa Kamga
57.21
Upsala IF
57.21
  
9Hanna Mårtensson
56.78
Turebergs FK
56.78
  
10Michaela NorrbeliusGefle IF
55.63
  
11Josefin Berg
54.94
IF Göta Karlstad
54.94
  
12Cecilia Larsson
54.12
IFK Växjö
54.12
  
13Jennifer QuickIFK Lund
53.97
  
14Anna Götberg
Anna Götberg 01, Västerås
51.98
Västerås FK
51.98
PB
  
15Sabine Steen
Sabine Steen 97, KFUM Örebro
51.90
KFUM Örebro
51.90
  
16Ida StenbäckSK Bore
50.33
  
17Josefine Larsson
49.65
Glanshammars IF
49.65
PB
  
Ahlberg64.3463.9764.3264.8567.1765.35
Stormx61.08x62.0564.0566.74
Petersson66.5165.2365.4365.8962.6462.13
Andersson58.6160.0961.51x62.61x
Andersson57.7456.4559.4858.9057.41x
Hallerthx58.2856.8656.14x57.99
Wennberg57.6158.0957.8055.72xx
Kamgax57.21x51.9753.6456.73
Mårtenssonx55.9156.78
Norrbelius52.7755.6355.48
Berg54.9453.8453.74
Larssonx53.9054.12
Quick52.4653.5053.97
Götberg51.9849.9851.86
Steen47.5851.9045.27
Stenbäck47.9748.2950.33
Larsson49.65x48.93
K Spjut     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
58.88
Västerås FK
58.88
  
2Carolin Näslund
53.75
IF Göta Karlstad
53.75
PB
  
3Elisabeth Lithell
50.64
KFUM Örebro
50.64
  
4Mari Klaup-McCollUllevi FK
48.49
  
5Martina Borgler
48.24
IF Göta Karlstad
48.24
PB
  
25 SWE AT
6Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
46.37
KFUM Örebro
46.37
  
7Linn Peura
Linn Peura 97, Södertälje IF
45.94
Södertälje IF
45.94
  
8Matilda ElfgaardHabo FIF-04
45.26
  
9Emelie Larsson
43.91
Ullevi FK
43.91
  
10Maja Gustavsson
39.66
Västerås FK
39.66
  
11Anna Nogolova
37.11
Umedalens IF
37.11
  
Flink55.6654.5154.4852.0156.1858.88
Näslund49.19x49.0450.0753.7549.49
Lithell50.4049.5246.7750.6449.18x
Klaup-McColl47.14x45.9447.0848.4945.53
Borgler47.7446.2445.4645.5148.24x
Thunberg46.3746.3045.82x42.75x
Peura45.6745.5745.7345.9445.68x
Elfgaard45.2644.0041.90x43.9243.43
Larsson43.7343.9137.87
Gustavsson39.66xx
Nogolovaxx37.11
K Gång 5000 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Monica Svensson
24:46.64
Växjö AIS
24:46.64
SB
  
2Siw Karlström
25:41.20
Eskilstuna FI
25:41.20
SB
  
3Helena Sandmer
28:28.67
SK Svängen
28:28.67
PB
  
4Ellinor Hogrell
Ellinor Hogrell 68, Mälarhöjden
29:07.08
Mälarhöjdens IK
29:07.08
SB
  
5Julia Ibrahim
29:53.45
GK Steget
29:53.45
SB
  
Mellantider
Intermediate Times K 3000 m     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Johanna Bäcklund
10:29.2m
Runacademy IF
10:29.2m
SB
  
5Johanna Eriksson
10:30.2m
Motala AIF
10:30.2m
=PB
  
7Louise Wiker
10:30.9m
Hässelby SK
10:30.9m
SB
  
Mellantider
Intermediate Times K 5000 m     
24 aug

Final A

Final
24 aug
5Johanna Eriksson
17:32.7m
Motala AIF
17:32.7m
PB