9.10
3.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
3.10
2.10
2.10
26.9
29.9
3.10
3.10
Tävlande: 83 (34+49)   Starter: 87 (36+51)

Män
M Kula     
16 jun

Final A

Final
16 jun
1Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
20.79
94BIH
20.79
SB
  
2Wictor PeterssonMalmö AI
18.99
  
3Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
18.49
98NOR
18.49
  
4Philip Milanov
Philip Milanov 91, BEL
18.03
91BEL
18.03
  
5Arwid Koskinen
17.47
Ullevi FK
17.47
  
6Gustav Liberg
17.09
Ullevi FK
17.09
PB
  
Pezer20.3220.4220.0520.7920.3320.26
Petersson
Thomsen
Milanov
Koskinen
Liberg
M Diskus     
16 jun

Final A

Final
16 jun
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
67.39
Spårvägens FK
67.39
  
2Fedrick Dacres
Fedrick Dacres 94, JAM
67.18
94JAM
67.18
  
3Philip Milanov
Philip Milanov 91, BEL
65.25
91BEL
65.25
  
4Simon Pettersson
63.40
Hässelby SK
63.40
  
5Niklas Arrhenius
61.72
Spårvägens FK
61.72
SB
  
6Axel Härstedt
61.71
Malmö AI
61.71
  
7Gustav Liberg
55.27
Ullevi FK
55.27
  
8Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
54.85
Athletics 24Seven SK
54.85
  
Ståhl66.62x67.39x65.7365.11
Dacres64.8867.0767.0065.5267.18x
Milanovx65.0164.5362.6765.25x
Pettersson62.0063.2962.1162.0462.5463.40
Arrhenius59.3961.72xx59.2559.70
Härstedt61.7159.8260.4859.8760.30x
Liberg
Gardenkrans
Final B
16 jun
16 jun
1Andreas Høyby Ellegaard
Andreas Høyby Ellegaard 93, DEN
55.32
93DEN
55.32
  
2Andreas Riber Thordahl
Andreas Riber Thordahl 91, DEN
50.75
91DEN
50.75
  
3Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold 96, NOR
48.39
96NOR
48.39
  
M Slägga     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Eivind Henriksen
Eivind Henriksen 90, NOR
76.20
90NOR
76.20
  
2Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
69.39
Skellefteå AIK
69.39
SB
  
3Oscar Vestlund
69.05
IF Göta Karlstad
69.05
  
4Ryan McCulloughMalmö AI
67.72
SB
  
5Elias Håkansson
66.52
Spårvägens FK
66.52
SB
  
6Tim SöderqvistHälle IF
66.10
SB
  
7Stefan Kvist
64.00
Alvesta FI
64.00
SB
  
8Alexander Larsson
62.90
Upsala IF
62.90
  
Henriksen76.20xxx74.7974.09
Lindberg
Vestlund
McCullough
Håkansson
Söderqvist
Kvist
Larsson
M Spjut     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, Thorengruppen
75.03
Thoréngruppen TFC
75.03
  
2Bobur Shokirjonov
Bobur Shokirjonov 90, UZB
71.97
90UZB
71.97
  
3Sebastian Thörngren
67.96
IFK Växjö
67.96
SB
  
M22 Slägga     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Tobias HagströmHälle IF
60.95
PB
  
2Anton Andersson
59.48
Turebergs FK
59.48
SB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
16 jun

Final A

Final
16 jun
1Alexander Sjögren
54.32
Kalmar SK
54.32
PB
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Ragnar CarlssonFalu IK
76.07
PB
  
2Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
61.05
Spårvägens FK
61.05
PB
  
Carlssonx75.68xx76.0774.30
Moisander
P17 Slägga (5.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Håkon Eik Litland
Håkon Eik Litland 01, NOR
62.91
01NOR
62.91
  
2Andreas HenrikssonMalmö AI
62.91
  
3Hampus Wallin
61.00
Hovslätts IK
61.00
PB
  
Kvinnor
K Kula     
16 jun

Final A

Final
16 jun
1Paulina Guba
Paulina Guba 91, POL
18.94
91POL
18.94
PB
  
2Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
17.72
Athletics 24Seven SK
17.72
  
3Frida Åkerström
16.04
Huddinge AIS
16.04
SB
  
4Sara Lennman
Sara Lennman 96, Katrineholm
15.93
Katrineholms SK
15.93
PB
  
5Ásdís Hjálmsdóttir
15.14
Spårvägens FK
15.14
SB
  
6Maria Nilsson
14.71
IK Orient
14.71
PB
  
7Axelina Johansson
14.47
Hovslätts IK
14.47
  
8Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
14.45
99DEN
14.45
  
9Victoria Engström KindmarkUpsala IF
13.31
SB
  
Guba18.4018.7718.9018.7618.8718.94
Roos16.3217.0017.1116.9017.3717.72
Åkerström
Lennman
Hjálmsdóttir
Nilsson
Johansson
Jensen
Engström Kindmark
K Diskus     
16 jun

Final A

Final
16 jun
1Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
54.47
91DEN
54.47
  
2Lisa Brix Pedersen
Lisa Brix Pedersen 96, DEN
52.52
96DEN
52.52
  
3Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
51.59
Athletics 24Seven SK
51.59
  
4Caisa-Marie LindforsUpsala IF
51.26
PB
  
5Anna Karlsson
48.99
Motala AIF
48.99
  
6Erica Larsson
46.87
IF Göta Karlstad
46.87
  
7Mathilda Eriksson
46.04
Huddinge AIS
46.04
  
Final B
16 jun
16 jun
1Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
50.34
Spårvägens FK
50.34
SB
  
2Lydia Sundin
47.49
Hässelby SK
47.49
SB
  
3Matilde Roe
Matilde Roe 96, NOR
47.22
96NOR
47.22
  
4Annesofie Hartmann Nielsen
Annesofie Hartmann Nielsen 00, DEN
47.16
00DEN
47.16
  
5Ellen Pettersson
46.90
Upsala IF
46.90
  
6Moa Eskilsson
46.36
Villstad GIF
46.36
SB
  
7Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold 02, NOR
45.41
02NOR
45.41
  
8Daniella PerssonHälle IF
43.15
  
Final C
16 jun
16 jun
1Ásdís Hjálmsdóttir
52.19
Spårvägens FK
52.19
PB
  
2Tenna Riber Thordahl
Tenna Riber Thordahl 95, DEN
43.38
95DEN
43.38
SB
  
3Jennifer RudbergIK Ymer
43.14
PB
  
K Slägga     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Ida Storm
70.62
Malmö AI
70.62
SB
  
2Anna Maria Orel
Anna Maria Orel 96, EST
68.86
96EST
68.86
  
3Tracey AnderssonUllevi FK
67.06
SB
  
4Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano 97, NOR
66.80
97NOR
66.80
SB
  
5Marinda PeterssonMalmö AI
66.63
  
6Grete Ahlberg
63.78
Hammarby IF
63.78
  
7Kajsa Wennberg
59.85
Upsala IF
59.85
SB
  
Storm70.62x69.4768.6370.1468.66
Orel
Andersson
Llano
Petersson
Ahlberg
Wennberg
Final B
17 jun
17 jun
1Rebecka HallerthHellas FK
58.06
PB
  
2Jennifer QuickIFK Lund
57.12
PB
  
3Cecilia Larsson
56.53
IFK Växjö
56.53
PB
  
4Louise Odgaard
Louise Odgaard 93, DEN
55.69
93DEN
55.69
  
5Maja Eklund
Maja Eklund 94, Atleticum Växjö
50.65
Atleticum Växjö SK
50.65
  
6Sabine Steen
Sabine Steen 97, KFUM Örebro
50.27
KFUM Örebro
50.27
  
7Sara Forssell
49.97
Motala AIF
49.97
  
Final C
17 jun
17 jun
1Ida StenbäckSK Bore
48.35
  
K Spjut     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Matilda ElfgaardHabo FIF-04
44.97
  
2Linn Peura
Linn Peura 97, Södertälje IF
43.05
Södertälje IF
43.05
SB
  
3Eunice Eunice Nilsson
39.18
Thorengruppen TFC
39.18
PB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Hillevi CarlssonFalu IK
60.07
  
2Anna Götberg
Anna Götberg 01, Västerås
59.61
Västerås FK
59.61
  
3Victoria QuainooMalmö AI
57.87
  
4Jennifer Andersson
57.16
Västerås FK
57.16
  
5Emma Holmgren Löf
51.93
Upsala IF
51.93
PB
  
6Amanda Myhrman
Amanda Myhrman 01, IK Hakarpspojkarna
49.01
IK Hakarpspojkarna
49.01