24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Arena: Tingvalla IP
Tävlande: 266 (180+86)   Starter: 291 (197+94)
Män
M 100 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Viggo Hahnsson
11.83
Örgryte IS
11.83
SB
  
1Ahmed Ali
Ahmed Ali 93, SUD
10.53
93SUD
10.53
SB
  
2Maximilian Ruth
Maximilian Ruth 94, GER
10.60
94GER
10.60
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.62
Thorengruppen TFC
10.62
  
4Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.70
Spårvägens FK
10.70
  
5Henrik Larsson
10.76
IF Göta Karlstad
10.76
  
6Patrik AnderssonUllevi FK
10.93
  
7Douglas Hellbratt
10.95
Hammarby IF
10.95
  
Final B
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
11.16
Thorengruppen TFC
11.16
  
2Alexander AndreassonÖrgryte IS
11.23
  
3Charles Mårelid
11.28
Örgryte IS
11.28
  
4Kidus Yohannes GetahunHammarby IF
11.46
  
5Mohammed Muhsin
11.57
Tjalve IF Norrköping
11.57
  
Final C
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.35
  
2Linus Andersson
11.39
Alingsås IF
11.39
SB
  
3Victor Koch
11.52
Örgryte IS
11.52
  
4Max Hejdenberg
11.52
Örgryte IS
11.52
  
5Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
11.53
Hammarby IF
11.53
  
6Markus Ögren
11.61
Hammarby IF
11.61
SB
  
M 200 m     

Vind: -0.6

Final A

Final

Vind: -0.6
1Max Hejdenberg
22.77
Örgryte IS
22.77
PB
  
2Kidus Yohannes GetahunHammarby IF
22.91
PB
  
1Ahmed Ali
Ahmed Ali 93, SUD
21.17
93SUD
21.17
  
2Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
21.58
Spårvägens FK
21.58
  
3Erik Annerfalk
22.00
Ullevi FK
22.00
  
4Dennis Forsman
22.12
Ullevi FK
22.12
  
5Alexander AndreassonÖrgryte IS
22.74
  
Final B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Douglas Hellbratt
21.45
Hammarby IF
21.45
PB
  
2Nil de Oliveira
21.54
Spårvägens FK
21.54
  
3Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
21.90
Thorengruppen TFC
21.90
SB
  
4Victor Koch
22.37
Örgryte IS
22.37
  
5Martin Astner
22.50
Ullevi FK
22.50
  
Final C
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Anton BengtssonUllevi FK
22.21
PB
  
2Oskar Greilert
22.24
Ullevi FK
22.24
PB
  
3Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.26
PB
  
4Linus Andersson
22.54
Alingsås IF
22.54
SB
  
5Charles Mårelid
22.54
Örgryte IS
22.54
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Christopher Hallden
1:57.74
Huddinge AIS
1:57.74
SB
  
1Jonathan Bergdahl
1:58.07
Huddinge AIS
1:58.07
SB
  
1Olof Silvander
1:59.05
IFK Lidingö
1:59.05
PB
  
1Melker Forsberg
Melker Forsberg 01, KFUM Örebro
2:01.98
KFUM Örebro
2:01.98
PB
  
2Dennis Forsgren
1:59.04
Malmö AI
1:59.04
PB
  
2Yasin Hussein
Yasin Hussein 98, Eskilstuna
1:59.14
Eskilstuna FI
1:59.14
PB
  
2Daniel Ekström
2:03.59
Ärla IF
2:03.59
PB
  
2Marcus Bredberg
2:04.02
Mölndals AIK
2:04.02
PB
  
3Samiel Berhe
1:59.40
Hammarby IF
1:59.40
PB
  
4Gustav Ölund
2:04.36
Örgryte IS
2:04.36
PB
  
1Willy Tarbei
Willy Tarbei 98, KEN
1:45.04
98KEN
1:45.04
  
2Andreas Kramer
1:45.13
Sävedalens AIK
1:45.13
PB NR NU23R
  
3Andrew Osagie
Andrew Osagie 88, GBR
1:46.05
88GBR
1:46.05
  
4Aymeric Lusine
Aymeric Lusine 95, FRA
1:46.53
95FRA
1:46.53
  
5Daniel Rowden
Daniel Rowden 97, GBR
1:46.64
97GBR
1:46.64
PB
  
6Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg 92, RSA
1:48.47
92RSA
1:48.47
  
7Ryan Martin
Ryan Martin 89, USA
1:48.88
89USA
1:48.88
  
8Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:52.29
Spårvägens FK
1:52.29
SB
  
Søren Brasen
Søren Brasen 84, DEN
2:01.95
84DEN
2:01.95
  
Harun Abda
Harun Abda 90, USA
DNF
90USA
DNF
  pace
Final B
1Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:48.39
91NOR
1:48.39
SB
  
2Joakim Andersson
1:48.44
IFK Trelleborg
1:48.44
PB
  
3Gergő Kiss
Gergő Kiss 95, HUN
1:48.75
95HUN
1:48.75
  
4Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
1:49.18
93NOR
1:49.18
  
5Sean Molloy
Sean Molloy 95, GBR
1:49.32
95GBR
1:49.32
  
6Mattias Ohlsson
1:49.83
Heleneholms IF
1:49.83
PB
  
7Johan Eriksson
1:50.29
Turebergs FK
1:50.29
SB
  
8Leo Manzano
Leo Manzano 84, USA
1:52.81
84USA
1:52.81
  
Balázs Vindics
Balázs Vindics 94, HUN
DNF
94HUN
DNF
  pace
Final C
1Warsame Doley
1:51.30
Malmö AI
1:51.30
SB
  
2Anton Persson
1:53.49
Hässelby SK
1:53.49
  
3Rickard Gunnarsson
1:53.79
Hässelby SK
1:53.79
SB
  
4Simon Wallenlind
1:53.80
Mölndals AIK
1:53.80
SB
  
5Ådne Andersen
Ådne Andersen 94, NOR
1:54.23
94NOR
1:54.23
  
6Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
1:58.31
Spårvägens FK
1:58.31
SB
  
6Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
1:58.31
Spårvägens FK
1:58.31
=SB
  
Oskar GreilertUllevi FK
DNF
  
Edom Abreham
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Gustav Bivstedt
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final D
1Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:52.94
Eskilstuna FI
1:52.94
PB
  
2Ali Al-Janabi
1:53.25
Ullevi FK
1:53.25
SB
  
3Joel Norling
1:54.00
Turebergs FK
1:54.00
  
4Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
1:54.47
Spårvägens FK
1:54.47
  
5Bienvenue Musore
1:54.54
Hammarby IF
1:54.54
SB
  
6Björn Seifert
1:58.97
Upsala IF
1:58.97
SB
  
7Anton Asplund
2:00.97
Turebergs FK
2:00.97
  
8Erik Rosqvist
2:07.79
Turebergs FK
2:07.79
  
Erik MartinssonGefle IF
DNF
  pace
Final E
1Iyuel Ayele
1:54.45
Huddinge AIS
1:54.45
SB
  
2Filip Wadman
1:55.44
Mölndals AIK
1:55.44
PB
  
3Josef Wallenlind
1:56.11
Mölndals AIK
1:56.11
  
4Mathias Söder
1:56.28
Ullevi FK
1:56.28
=PB
  
5Mohammed Loukili
1:56.42
IFK Lidingö
1:56.42
  
6Kristoffer Janson Grindedal
Kristoffer Janson Grindedal 89, NOR
1:56.84
89NOR
1:56.84
SB
  
7Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:57.27
Mölndals AIK
1:57.27
  
Martin AstnerUllevi FK
DNF
  pace
Final F
1Eric Källman
1:54.85
IK Ymer
1:54.85
PB
  
2Robin Johansson
1:56.10
Ärla IF
1:56.10
PB
  
3Leonard Johan Nesheim
Leonard Johan Nesheim 95, NOR
1:56.78
95NOR
1:56.78
PB
  
4Hampus Börjesson
1:56.79
Ullevi FK
1:56.79
SB
  
5Gustav Gahne
1:57.13
AIK
1:57.13
PB
  
6Erik Jälknäs
Erik Jälknäs 00, Trollhättan FIK
1:57.45
Trollhättan FIK
1:57.45
PB
  
7Abdirahim Abdullahi Dahir
Abdirahim Abdullahi Dahir 94, NOR
1:57.68
94NOR
1:57.68
PB
  
8Andreas Davidsson
1:58.16
Högby IF
1:58.16
  
Anton BengtssonUllevi FK
DNF
  pace
Heat ?
1Felix Larsen Nilsson
1:59.51
Örgryte IS
1:59.51
PB
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Benjamin Kovács
Benjamin Kovács 95, HUN
7:58.92
95HUN
7:58.92
PB
  
2Per Svela
Per Svela 92, NOR
7:59.86
92NOR
7:59.86
  
3Daniel Lundgren
8:01.60
Turebergs FK
8:01.60
SB
  
4Suldan Hassan
8:01.98
Ullevi FK
8:01.98
PB
  
5Amanuel Gergis
8:03.30
Turebergs FK
8:03.30
PB
  
6Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik 92, NOR
8:04.65
92NOR
8:04.65
  
7Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
8:06.64
89NOR
8:06.64
PB
  
8Elmar Engholm
8:06.84
Hässelby SK
8:06.84
PB
  
9John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
8:09.19
Spårvägens FK
8:09.19
PB
  
10Sigurd Ruud Skjeseth
8:12.31
Tjalve IF Norrköping
8:12.31
SB
  
11Abdelfath Yassin
8:13.88
Gefle IF
8:13.88
PB
  
12Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse 92, NOR
8:16.17
92NOR
8:16.17
  
13Jonatan Fridolfsson
8:17.61
Sävedalens AIK
8:17.61
  
14Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
8:19.03
Spårvägens FK
8:19.03
  
15Ali Laaroubi
8:25.28
Malmö AI
8:25.28
PB
  
Jerry Motsau
Jerry Motsau 90, RSA
DNF
90RSA
DNF
  pace
William Levay
William Levay 96, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Final B
1Sibusiso Madikizela
Sibusiso Madikizela 91, RSA
8:15.82
91RSA
8:15.82
PB
  
1Abdelhafiz Ibrahim
8:53.30
Sävedalens AIK
8:53.30
=SB
  
2Erik Lomås
Erik Lomås 93, NOR
8:17.00
93NOR
8:17.00
PB
  
3Jonas Lurås Hammer
Jonas Lurås Hammer 91, NOR
8:18.20
91NOR
8:18.20
PB
  
4Theo Hunt
Theo Hunt 88, CAN
8:20.48
88CAN
8:20.48
PB
  
5Fredrik Johansson
8:22.66
IFK Växjö
8:22.66
SB
  
6Alexander Nilsson
8:25.30
Mölndals AIK
8:25.30
PB
  
7Ebba Tulu Chala
8:28.93
Huddinge AIS
8:28.93
SB
  
8Oliver Löfqvist
8:30.58
Spårvägens FK
8:30.58
PB
  
9Rasmus Bengtsson
8:33.30
Spårvägens FK
8:33.30
PB
  
10Hussein Ibrahim
8:33.61
Ullevi FK
8:33.61
  
11Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
8:35.86
Spårvägens FK
8:35.86
PB
  
12Joel Zachrisson
8:40.51
Ullevi FK
8:40.51
SB
  
13Jakob Ranglin GrisslerÖrgryte IS
8:40.81
PB
  
14Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
8:42.22
Eskilstuna FI
8:42.22
PB
  
15Archibald Casteel
8:49.30
Spårvägens FK
8:49.30
  
16Erik Djurberg
8:49.79
Hässelby SK
8:49.79
  
17Abdelhafiz Ibrahim
8:53.30
Sävedalens AIK
8:53.30
SB
  
18Anton Rehn
8:54.65
Högby IF
8:54.65
SB
  
19Ludvig Danielsson
Ludvig Danielsson 95, IK Norrköping FI
9:05.03
IK Norrköping FI
9:05.03
  
Gabriel SteffensenMölndals AIK
DNF
  pace
Final C
1Mahamuud Ahmed
8:40.08
Örgryte IS
8:40.08
PB
  
2Martin LundqvistIK Sisu
8:45.45
PB
  
3Gustav Nordling
8:47.67
Spårvägens FK
8:47.67
SB
  
4Samuel FitsumbrhanHälle IF
8:57.47
PB
  
5Abduwahab Abdule
8:57.58
Ullevi FK
8:57.58
PB
  
5Abduwahab Abdule
8:57.58
Ullevi FK
8:57.58
=PB
  
6Anton Axelsson
9:02.15
Hässelby SK
9:02.15
PB
  
7Merhawi Seifu
9:09.85
Hälle IF
9:09.85
PB
  
8Karar Kameal
Karar Kameal 95, ERI
9:10.67
95ERI
9:10.67
PB
  
8Karrara Kameal
9:10.67
Ullevi FK
9:10.67
PB
  
9Mekonn Kulua
9:13.47
Mölndals AIK
9:13.47
PB
  
10David Kjellén
9:13.77
IF Göta Karlstad
9:13.77
PB
  
11Nuray Yassin
9:19.95
Ullevi FK
9:19.95
  
12Dejen Neguse
9:25.09
Mölndals AIK
9:25.09
PB
  
13Linus Näslund
9:25.40
Ärla IF
9:25.40
  
14Kalle Brunnstedt
9:28.48
Hammarby IF
9:28.48
PB
  
15Anders Soovik
Anders Soovik 76, Kongahälla
9:35.85
Kongahälla AIK
9:35.85
SB
  
16Mikael Andersson
9:43.99
Säffle FIK
9:43.99
PB
  
17Marcus Häggh
9:44.76
Huddinge AIS
9:44.76
SB
  
18Ludvig Johansson
9:49.62
IFK Lidingö
9:49.62
PB
  
Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
M 400 m häck     


Final A

Final

1Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba 95, QAT
49.71
95QAT
49.71
  
2Luke Campbell
Luke Campbell 94, GER
49.86
94GER
49.86
  
3Isak Andersson
50.47
Upsala IF
50.47
  
4Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
51.90
95NOR
51.90
  
5Jonathan Carbe
53.91
Örgryte IS
53.91
  
6Arvid Berglund
56.11
Tranås AIF
56.11
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Fabian DelrydTäby IS
2.20
  
2Henrik Thoms
2.00
IF Göta Karlstad
2.00
  
3Simon Throgen
1.88
IF Göta Karlstad
1.88
SB
  
3Markus Asplund
1.88
IF Göta Karlstad
1.88
  
1.80
2.23
1.84
1.88
1.92
1.96
2.00
2.03
2.06
2.12
2.16
2.20
Delryd-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
xo
o
Thoms-
-
o
-
o
xo
xxx




Throgeno
xo
o
xxx







Asplundo
xo
o
xxx







M Längd     


Final A

Final

1Michel Tornéus
7.67
Hammarby IF
7.67
+0.5
  
2Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.48
+0.3
  
3Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.44
+0.9
  
4Feron Sayers
Feron Sayers 94, GBR
7.40
94GBR
7.40
+1.3
  
5Simon Karlén
6.78
IF Göta Karlstad
6.78
+1.1
  
Tornéus7.62w
+2.5
x
+1.4
5.96
+0.6
x
+0.9
7.67
+0.5
x
+0.2
Nilsson Montler7.24
+0.9
5.58
+0.7
7.08
+0.9
7.46
+1.4
7.44
+0.1
7.48
+0.3
Otterling7.10
+1.3
7.34
+0.4
7.367.30
+1.4
7.44
+0.9
7.43
+1.1
Sayers7.02
+1.4
7.40
+1.3
7.16
+0.4
7.25
+0.4
7.19
+1.1
7.12
+0.7
Karlén6.76w
+2.5
6.69
+1.8
6.74
+0.5
6.74
+2.0
6.55
+1.1
6.78
+1.1
Final B
1Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund 96, NOR
7.64
96NOR
7.64
+0.9
  
2Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.46
95DEN
7.46
  
3Buba Darboe
Buba Darboe 94, Hässelby
7.17
Hässelby SK
7.17
+0.8
  
4Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.07
Eskilstuna FI
7.07
+0.3
  
5Victor PetterssonIF Göta Karlstad
6.56
+1.4
  
Kiplesund7.36
+0.7
x
+1.1
7.55
+1.4
x
+2.0
7.64
+0.9
6.57
Gabrielsen7.27
+0.4
7.34
+0.7
7.36
+1.4
x
+1.9
7.33
+1.0
7.46
Darboex
+0.9
7.17
+0.8
7.07
+1.5
6.94
+1.1
6.88
+0.9
7.14
Talèus6.88
+0.5
7.05
+1.1
7.03
+0.6
7.07
+0.3
6.90
+1.6
7.00
Petterssonx
+1.4
6.56
+1.4
6.37
+0.5
x
+0.4
x
+2.1
6.48
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
67.26
Spårvägens FK
67.26
  
2Niklas Arrhenius
62.80
Spårvägens FK
62.80
  
3David Wrobel
David Wrobel 91, GER
61.20
91GER
61.20
  
4Simon PetterssonUpsala IF
60.65
  
5Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój 96, POL
57.97
96POL
57.97
  
6Jakob GardenkransMalmö AI
55.07
  
Ståhl64.1166.0765.4765.3558.6467.26
Arrhenius62.8062.0759.2960.6159.0860.14
Wrobel59.82x61.2059.5660.8960.29
Petterssonx59.2459.74x60.6559.73
Stój57.0956.87xxx57.97
Gardenkrans54.19xx55.0752.9054.72
M Slägga     


Final A

Final

1Oscar Vestlund
71.04
IF Göta Karlstad
71.04
  
2Mattias Lindberg
65.35
Skellefteå AIK
65.35
  
3Ragnar CarlssonFalu IK
64.61
  
Vestlundx68.0869.9571.0470.30x
Lindberg63.4463.8265.0165.3564.0263.95
Carlsson64.6164.4364.4964.0463.9962.80
M Spjut     


Final A

Final

1Lars Hamann
Lars Hamann 89, GER
79.15
89GER
79.15
  
2Bernhard Seifert
Bernhard Seifert 93, GER
77.60
93GER
77.60
  
3Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
75.20
Södertälje IF
75.20
  
4Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, Thorengruppen
71.62
Thoréngruppen TFC
71.62
  
5Rasmus ErikssonKils AIK
68.67
PB
  
6Jakob Eriksson
63.67
IF Göta Karlstad
63.67
  
7Sebastian ThörngrenIFK Växjö
63.33
  
Hamann79.1577.9477.09x
Seifert73.0375.1577.60xx74.18
Wallin72.21x70.4573.1475.2073.01
Smalios71.62
Eriksson62.1660.0760.5768.67xx
Eriksson63.6761.4563.2862.9563.29
Thörngren62.8460.5260.7363.3361.0561.67
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Gunta Latiševa-Čudare
Gunta Latiševa-Čudare 95, LAT
11.87
95LAT
11.87
PB
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
12.01
  
3Claudia Payton
12.11
IF Göta Karlstad
12.11
  
4Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
12.13
94NOR
12.13
  
5Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne 94, NOR
12.17
94NOR
12.17
  
6Virva Rylander
12.52
Västerås FK
12.52
  
Final B
Vind: -1.5
Vind: -1.5
1Caroline Larsson
12.45
Hässelby SK
12.45
SB
  
2Alice SvantessonUllevi FK
12.53
SB
  
3Carolina SöderbomÄrla IF
12.88
SB
  
4Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
13.09
Spårvägens FK
13.09
PB
  
5Hanna Holmberg
13.41
IK Orient
13.41
  
K 200 m     

Vind: -1.3

Final A

Final

Vind: -1.3
1Sara Hermansson
26.36
Huddinge AIS
26.36
SB
  
2Marion Sackey MensahHuddinge AIS
26.37
SB
  
1Gunta Latiševa-Čudare
Gunta Latiševa-Čudare 95, LAT
23.51
95LAT
23.51
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
24.17
  
3Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
24.53
94NOR
24.53
  
4Jessica Östlund
24.79
Hässelby SK
24.79
  
5Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
25.08
Hässelby SK
25.08
SB
  
Final B
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1Alice SvantessonUllevi FK
24.82
PB
  
2Ebba SvantessonUllevi FK
24.88
PB
  
3Sofia Johnsson
25.05
Hässelby SK
25.05
SB
  
4Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
25.48
IF Göta Karlstad
25.48
  
5Virva Rylander
25.80
Västerås FK
25.80
  
Final C
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Sarah Karlsson
25.52
Huddinge AIS
25.52
PB
  
2Amie Jammeh
26.10
Upsala IF
26.10
  
3Sara Rönnby
26.47
Tjalve IF Norrköping
26.47
  
4Celina Reichardt
26.91
Spårvägens FK
26.91
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Alexa Efraimson
Alexa Efraimson 97, USA
2:01.39
97USA
2:01.39
  
2Ce’Aira Brown
Ce’Aira Brown 93, USA
2:01.77
93USA
2:01.77
  
3Hanna Hermansson
2:02.47
Turebergs FK
2:02.47
  
4Bianka Kéri
Bianka Kéri 94, HUN
2:02.83
94HUN
2:02.83
  
5Paulina Mikiewicz-Łapińska
Paulina Mikiewicz-Łapińska 92, POL
2:03.15
92POL
2:03.15
  
6Linn Nilsson
2:03.79
Hälle IF
2:03.79
PB
  
20 SWE AT
7Isabella Andersson
2:04.02
Turebergs FK
2:04.02
PB
  
24 SWE AT
8Linn Söderholm
2:05.75
Sävedalens AIK
2:05.75
PB
  
47 SWE AT
Aleksandra Gaworska
Aleksandra Gaworska 95, POL
DNF
95POL
DNF
  pace
Final B
1Caroline Högardh
2:09.72
IFK Halmstad
2:09.72
SB
  
2Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:10.15
94DEN
2:10.15
  
3Madeleine Björlin-Delmar
2:10.28
IFK Göteborg
2:10.28
SB
  
4Sara Ericsson
Sara Ericsson 95, Heleneholm
2:10.35
Heleneholms IF
2:10.35
  
5Louise Jørgensen
Louise Jørgensen 91, DEN
2:12.36
91DEN
2:12.36
  
6Vilde Jakobsen Svortevik
Vilde Jakobsen Svortevik 94, NOR
2:12.61
94NOR
2:12.61
PB
  
7Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen 00, DEN
2:15.63
00DEN
2:15.63
  
Sara Rönnby
DNF
Tjalve IF Norrköping
DNF
  
Elina Johansson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final C
1Helena SILTBERG
2:13.03
Upsala IF
2:13.03
  
2Olivia Weslien
2:13.53
IF Göta Karlstad
2:13.53
PB
  
3Pia Bålsrud
Pia Bålsrud 95, NOR
2:15.22
95NOR
2:15.22
SB
  
4Therese Jansson
2:15.51
Ludvika FFI
2:15.51
PB
  
5Ida Ekroth
2:15.52
Upsala IF
2:15.52
  
6Alexandra Everett
2:16.12
Malmö AI
2:16.12
SB
  
7Emma Kirkeberg Mørk
Emma Kirkeberg Mørk 02, NOR
2:17.79
02NOR
2:17.79
PB
  
8Hanna Bergström
2:19.96
Huddinge AIS
2:19.96
SB
  
9Lotte van Schaik
Lotte van Schaik 02, NED
2:21.63
02NED
2:21.63
PB
  
Elin Axelsson
Elin Axelsson 94, Trollhättan FIK
DNF
Trollhättan FIK
DNF
  pace
Final D
Hanna BergströmHuddinge AIS
DNF
  
Jenny Wingqvist
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Mel Lawrence
Mel Lawrence 89, USA
9:34.94
89USA
9:34.94
PB
  
2Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova 95, UKR
9:59.00
95UKR
9:59.00
  
3Emily Myers
Emily Myers 94, USA
10:00.55
94USA
10:00.55
  
4Kerry O'Flaherty
Kerry O'Flaherty 81, IRL
10:00.85
81IRL
10:00.85
  
5Silje Fjørtoft
Silje Fjørtoft 87, NOR
10:16.65
87NOR
10:16.65
SB
  
6Frida Kristiansson
10:22.82
Örgryte IS
10:22.82
  
K 100 m häck     

Vind: -2.8

Final A

Final

Vind: -2.8
1Jessica Hunter
Jessica Hunter 96, GBR
13.96
96GBR
13.96
  
2Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne 94, NOR
14.00
94NOR
14.00
  
3Emma Tuvesson
14.48
Hammarby IF
14.48
  
4Mari Klaup
14.50
Ullevi FK
14.50
  
5Estelle MontlerUllevi FK
14.80
  
K Höjd     


Final A

Final

1Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.89
Trångsvikens IF
1.89
  
2Jossie Graumann
Jossie Graumann 94, GER
1.89
94GER
1.89
  
3Sofie Skoog
1.85
IF Göta Karlstad
1.85
  
4Urszula Gardzielewska
Urszula Gardzielewska 88, POL
1.81
88POL
1.81
  
5Nikki Manson
Nikki Manson 94, GBR
1.81
94GBR
1.81
  
6Ellen BjörklundIFK Lund
1.77
  
7Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.73
=SB
  
1.651.691.731.771.811.851.891.92
Kinsey---oxoooxxx
Graumann---ooxxoxxoxxx
Skoog---oooxxx
Gardzielewska---oxxoxxx
Manson-ooxxoxxoxxx
Björklund-oxoxxoxxx
Erlandssonoxooxxx
K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.42
  
2Kamila Przybyła
Kamila Przybyła 96, POL
4.36
96POL
4.36
  
3Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.28
96NOR
4.28
  
4Fanny Berglund
3.73
Örgryte IS
3.73
  
Theresia Wängborg NybergÖrgryte IS
NH
  
3.403.733.844.064.174.284.364.424.72
Bengtsson-----o-xoxxx
Przybyła----xoxooxxx
Retzius---xoooxxx
Berglund-xoxxx
Wängborg Nybergxxx
K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.50
Ullevi FK
6.50
+0.3
  
2Malin Marmbrandt
6.28w
Västerås FK
6.28w
+2.6
  
3Kaiza Karlén
6.19
KFUM Arvika
6.19
+0.8
  
4Rebecca Chapman
Rebecca Chapman 92, GBR
6.03
92GBR
6.03
+1.0
  
5Emilia KjellbergIFK Sunne
5.93
+0.6
  
Sagnia5.15
+0.3
6.50
+0.3
6.45
+0.9
6.20
+0.2
6.44
+0.9
Marmbrandtx
+2.2
6.28w
+2.6
6.09
+0.8
6.27
+0.3
x
+0.9
6.20
+0.3
Karlénx
+1.6
x
+2.8
6.07
+0.2
5.84
+0.3
6.07
+0.8
6.19
+0.8
Chapmanx
+0.9
x
+1.6
5.99
+1.1
5.83
+1.1
6.03
+1.0
x
+0.8
Kjellberg5.93
+0.6
5.85w
+2.2
5.83
+0.6
x
+0.8
5.65
+0.5
5.85
+0.7
Final B
2Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF
5.95
Tjalve IF Norrköping
5.95
+1.2
  
3Sara Skogman
5.86
Örgryte IS
5.86
+0.8
  
4Claudia SpanierUpsala IF
5.50
+0.6
  
Ullgrenx
+1.6
x
+0.8
5.69
+0.6
5.61
+1.1
5.79
+1.4
5.95
+1.2
Skogman5.62
+1.3
5.81
+1.2
5.86
+0.8
5.72
+1.9
5.66
+0.8
5.64
+0.6
Spanier5.50
+0.6
5.44
+1.5
x
+0.7
5.22
+1.1
5.42
+1.4
5.44
+0.5
K Slägga     


Final A

Final

1Marinda PeterssonMalmö AI
64.51
  
2Britney Henry
Britney Henry 84, USA
62.64
84USA
62.64
  
3Tracey AnderssonUllevi FK
61.27
SB
  
4Kajsa Wennberg
57.81
Upsala IF
57.81
  
5Hanna Mårtensson
53.08
Turebergs FK
53.08
  
6Ida StenbäckSK Bore
50.16
  
Petersson63.7364.24x61.0464.4464.51
Henry62.44xxx62.64x
Andersson58.94x61.2757.0559.6158.34
Wennberg54.71xxxx57.81
Mårtenssonx52.9152.2149.82x53.08
Stenbäck47.0550.16x48.6947.6649.11