3.10
23.10
4.9
16.10
24.10
24.10
24.10
21.10
17.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
Tävlande: 304 (208+96)   Starter: 324 (223+101)


select distinct results17.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results17.Ind AS Indiiy, results17.ID AS ID, results17.ID AS IDI, Events.TF AS type, results17.eventname AS en2, results17.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results17.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results17.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results17.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results17.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results17.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results17.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results17.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results17.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results17.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results17.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results17.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results17.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results17.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results17.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results17.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results17 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results17.ID AND CASE WHEN results17.Sex=1 and (results17.secondarypos not rlike ('K|F') or results17.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results17.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results17.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results17.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results17.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results17.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results17.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results17.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results17.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results17.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results17.iid LEFT JOIN world.countries ON results17.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results17.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results17.IID=combinedmen.parentid AND results17.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results17.IID=combinedwomen.parentid AND results17.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results17.iid=womenpbestsweden.iid AND (results17.Sex=2 OR results17.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results17.iid=womensbestsweden.iid AND (results17.Sex=2 OR results17.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results17.CID= 12896790 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results17.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results17.AGO=12 THEN 999999 ELSE results17.AGO END, results17.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.51
Thorengruppen TFC
10.51
  
2Ahmed Ali
Ahmed Ali 93, SUD
10.58
93SUD
10.58
SB
  
3Jeremy Phillips
Jeremy Phillips 93, IRL
10.61
93IRL
10.61
  
4Sulayman Bah
10.70
Ullevi FK
10.70
  
5Tony Darkwah
10.77
Hammarby IF
10.77
  
6Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.77
Spårvägens FK
10.77
  
7Henrik Larsson
10.86
IF Göta Karlstad
10.86
  
8Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.94
96DEN
10.94
  
Final B
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1Tony Darkwah
10.54
Hammarby IF
10.54
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.61
Thorengruppen TFC
10.61
  
3Jakob LindbomKA 2 IF
10.67
PB
  
4Desmond Rogo
10.79
Hammarby IF
10.79
  
5Stefan Tärnhuvud
10.87
Sundsvalls FI
10.87
SB
  
6Johan Wissman
10.93
Hässelby SK
10.93
SB
  
7Lion Martinez
Lion Martinez 78, Spårvägen
11.06
Spårvägens FK
11.06
SB
  
8Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.08
Upsala IF
11.08
  
Final C
Vind: +2.9
Vind: +2.9
1Jacob Ewertzh
11.00w
Hammarby IF
11.00w
  
2Nils Thornberg
11.03w
Bollnäs FIK
11.03w
  
3Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
11.26w
Hammarby IF
11.26w
  
4Kidus Yohannes GetahunHammarby IF
11.42w
  
5Sebastian LandströmIFK Lidingö
11.49w
  
6Frank Förnestig
11.49w
Hammarby IF
11.49w
  
Final D
Vind: -1.7
Vind: -1.7
1Yamfu Arhin
Yamfu Arhin 89, Spårvägen
11.76
Spårvägens FK
11.76
  
2Daniel PerssonKA 2 IF
11.87
SB
  
3Sebastian Svedhammer
12.65
Spårvägens FK
12.65
SB
  
4Mårten Skogman
12.67
Spårvägens FK
12.67
SB
  
M 200 m     

Vind: -1.3

Final A

Final

Vind: -1.3
1Ahmed Ali
Ahmed Ali 93, SUD
21.26
93SUD
21.26
  
2Jeremy Phillips
Jeremy Phillips 93, IRL
21.70
93IRL
21.70
  
3Hendrik Maartens
Hendrik Maartens 96, RSA
21.70
96RSA
21.70
  
4Nil de Oliveira
21.76
Spårvägens FK
21.76
  
5Henrik Larsson
21.88
IF Göta Karlstad
21.88
  
6Sulayman Bah
21.97
Ullevi FK
21.97
SB
  
Vidar StenqvistTäby IS
DQ
  
Final B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Jakob LindbomKA 2 IF
21.52
PB
  
2Johan Wissman
21.70
Hässelby SK
21.70
SB NR35
  
3Alexander LesserUllevi FK
22.21
  
4Filip NilssonIFK Lund
22.42
  
5Alexander NordkvistHuddinge AIS
22.55
  
6Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
22.97
Upsala IF
22.97
PB
  
7Kasper Andersson
Kasper Andersson 97, DEN
23.06
97DEN
23.06
  
Final C
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Julian Gabert
23.30
Upsala IF
23.30
SB
  
2Oscar Stenberg
Oscar Stenberg 99, Fredrikshof
25.10
Fredrikshofs FIF
25.10
PB
  
3Mårten Skogman
25.50
Spårvägens FK
25.50
SB
  
4Sebastian Svedhammer
25.78
Spårvägens FK
25.78
SB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Andreas Kramer
1:48.66
Sävedalens AIK
1:48.66
  
2Joseph Deng
Joseph Deng 98, AUS
1:48.93
98AUS
1:48.93
SB
  
3Joshua Ralph
Joshua Ralph 91, AUS
1:49.40
91AUS
1:49.40
  
4Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg 92, RSA
1:49.40
92RSA
1:49.40
  
5Marc Reuther
Marc Reuther 96, GER
1:50.08
96GER
1:50.08
  
6Alex Rowe
Alex Rowe 92, AUS
1:50.66
92AUS
1:50.66
  
7Joakim Andersson
1:50.75
IFK Trelleborg
1:50.75
  
8Andreas Almgren
1:51.01
Turebergs FK
1:51.01
  
Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  
Márton Pápai
Márton Pápai 95, HUN
DNF
95HUN
DNF
  
Joseph White
Joseph White 95, USA
DNF
95USA
DNF
  
Final B
1Warsame Doley
1:52.86
Malmö AI
1:52.86
  
2Johan Eriksson
1:53.38
Turebergs FK
1:53.38
SB
  
3Kristian Uldbjerg Hansen
Kristian Uldbjerg Hansen 96, DEN
1:53.39
96DEN
1:53.39
  
4Christian Sand Clausen
Christian Sand Clausen 96, DEN
1:54.33
96DEN
1:54.33
  
5Gustav Bivstedt
1:55.20
Hässelby SK
1:55.20
  
6Thobias Ekhamre
1:56.71
Huddinge AIS
1:56.71
  
7Edom Abreham
2:03.84
Hässelby SK
2:03.84
  
Anton Persson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Anton Asplund
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Final C
1Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
1:55.13
Spårvägens FK
1:55.13
  
2Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde 94, NOR
1:55.62
94NOR
1:55.62
  
3Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:56.07
Eskilstuna FI
1:56.07
  
4Iyuel Ayele
1:56.38
Huddinge AIS
1:56.38
SB
  
5Trausti Thór Thorsteinsson
Trausti Thór Thorsteinsson 98, ISL
1:57.18
98ISL
1:57.18
  
6Erik Rosqvist
1:57.95
Turebergs FK
1:57.95
  
7Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:59.51
Mölndals AIK
1:59.51
  
8Mohammed Loukili
2:01.17
IFK Lidingö
2:01.17
  
Petter Olson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final D
1Albert Nygren
1:56.86
Upsala IF
1:56.86
SB
  
2Ali Al-Janabi
1:57.01
Ullevi FK
1:57.01
  
3Robin Johansson
1:57.18
Ärla IF
1:57.18
SB
  
4Sebastian Persson
2:00.03
Heleneholms IF
2:00.03
SB
  
5Gustav Gahne
2:00.05
AIK
2:00.05
PB
  
6Pontus Aldenstam
2:00.18
Väsby IK
2:00.18
SB
  
7Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
2:00.63
Spårvägens FK
2:00.63
PB
  
8Daniel Tegbrant
2:01.00
Huddinge AIS
2:01.00
PB
  
9Anton Ledell
2:03.57
Huddinge AIS
2:03.57
SB
  
10Jonathan Bergdahl
2:03.99
Huddinge AIS
2:03.99
SB
  
11Faustin Mugabo
2:08.46
Väsby IK
2:08.46
PB
  
12Abdullahi Adan
2:08.80
Hammarby IF
2:08.80
  
Filip Wadman
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
Alexander Holmblad
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final E
1Jacob Åkersten
2:01.83
Täby IS
2:01.83
PB
  
2Samiel Berhe
2:02.16
Hammarby IF
2:02.16
PB
  
3Nils Jonsson
2:03.49
Danderyds SK
2:03.49
SB
  
4Martin Jacobson
2:04.33
Hammarby IF
2:04.33
  
5Olof Nordling
Olof Nordling 97, Spårvägen
2:05.32
Spårvägens FK
2:05.32
SB
  
6Adam Westermark
2:05.35
Turebergs FK
2:05.35
  
7Joakim Pihlstrand-TrulpHammarby IF
2:05.87
  
8Axel Alness-Borg
2:07.13
IFK Lidingö
2:07.13
  
9Leo Kvisth
2:09.84
AIK
2:09.84
  
10Antonio Lavecchia
2:14.24
Huddinge AIS
2:14.24
PB
  
Albin Johansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Brahim Kaazouzi
Brahim Kaazouzi 90, MAR
3:38.37
90MAR
3:38.37
  
2Youness Essalhi
Youness Essalhi 93, MAR
3:39.55
93MAR
3:39.55
  
3İlham Tanui Özbilen
İlham Tanui Özbilen 90, TUR
3:39.77
90TUR
3:39.77
  
4Anthony Kiptoo
Anthony Kiptoo 97, KEN
3:39.95
97KEN
3:39.95
SB
  
5Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:39.98
Spårvägens FK
3:39.98
PB
  
6Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
3:40.18
85HUN
3:40.18
  
7Hamish Carson
Hamish Carson 88, NZL
3:40.63
88NZL
3:40.63
  
8Paul Robinson
Paul Robinson 91, IRL
3:40.70
91IRL
3:40.70
  
9Yassin Bouih
Yassin Bouih 96, ITA
3:41.82
96ITA
3:41.82
  
10Jordan Williamsz
Jordan Williamsz 92, AUS
3:42.16
92AUS
3:42.16
  
11Rabie Doukkana
Rabie Doukkana 87, MAR
3:42.54
87MAR
3:42.54
  
12Mike Foppen
Mike Foppen 96, NED
3:42.76
96NED
3:42.76
PB
  
13Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman 93, NOR
3:45.67
93NOR
3:45.67
SB
  
14William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:59.04
Spårvägens FK
3:59.04
  
Matthew Manning
Matthew Manning 98, NZL
DNF
98NZL
DNF
  
Final B
1Samu Mikkonen
Samu Mikkonen 96, FIN
3:49.70
96FIN
3:49.70
  
2Suldan Hassan
3:50.36
Ullevi FK
3:50.36
PB
  
3Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
3:50.82
91DEN
3:50.82
  
4Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
3:51.52
91NOR
3:51.52
SB
  
5Panu Jantunen
Panu Jantunen 89, FIN
3:51.83
89FIN
3:51.83
SB
  
6Christoffer Boll
Christoffer Boll 92, DEN
3:52.02
92DEN
3:52.02
  
7John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:52.19
Spårvägens FK
3:52.19
SB
  
8Oliver Löfqvist
3:52.24
Spårvägens FK
3:52.24
  
9Mats Hauge
Mats Hauge 97, NOR
3:52.95
97NOR
3:52.95
  
10Joonas Rinne
Joonas Rinne 95, FIN
3:53.97
95FIN
3:53.97
  
11Mattias Ohlsson
3:57.91
Heleneholms IF
3:57.91
SB
  
12Rasmus Bengtsson
3:59.22
Spårvägens FK
3:59.22
  
13Wouter Ploeger
Wouter Ploeger 92, NED
4:03.63
92NED
4:03.63
  
14Tim Sundström
4:04.43
Turebergs FK
4:04.43
SB
  
Ben Moynihan
Ben Moynihan 94, NZL
DNF
94NZL
DNF
  
Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir 95, NOR
DNF
95NOR
DNF
  
Alexander Holmblad
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final C
1Godadaw Belachew
Godadaw Belachew 97, ISR
3:53.56
97ISR
3:53.56
  
2Vidar Dahle
Vidar Dahle 88, NOR
3:54.06
88NOR
3:54.06
  
3Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
3:54.64
94DEN
3:54.64
SB
  
4Alexander Nilsson
3:57.83
Mölndals AIK
3:57.83
  
5Anders Bjørndal
Anders Bjørndal 95, NOR
3:58.87
95NOR
3:58.87
  
6Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:59.48
Sävedalens AIK
3:59.48
  
7Marc Steinsberger
Marc Steinsberger 93, GER
3:59.50
93GER
3:59.50
SB
  
8Bienvenue Musore
4:01.47
Hammarby IF
4:01.47
SB
  
9Alex Parlane
Alex Parlane 90, NZL
4:05.97
90NZL
4:05.97
SB
  
10Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
4:06.94
Spårvägens FK
4:06.94
  
11Anton Axelsson
4:10.06
Hässelby SK
4:10.06
PB
  
12Gustav Nordling
4:14.61
Spårvägens FK
4:14.61
SB
  
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal 98, NOR
DNF
98NOR
DNF
  
Elias Dahl
Elias Dahl 76, Hammarby
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Joel Norling
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Daniel ArvidssonVärmdö IF
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Fikadu Haftu
Fikadu Haftu 94, ETH
13:50.90
94ETH
13:50.90
SB
  
2Daniel Mateo
Daniel Mateo 89, ESP
14:02.73
89ESP
14:02.73
  
3Amanuel Gergis
14:07.17
Turebergs FK
14:07.17
PB
  
4Gabriel Steffensen
14:13.46
Mölndals AIK
14:13.46
PB
  
5John Kingstedt
14:15.92
Huddinge AIS
14:15.92
PB
  
6Wouter Ploeger
Wouter Ploeger 92, NED
14:19.08
92NED
14:19.08
SB
  
7Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay 96, ISR
14:22.75
96ISR
14:22.75
  
8Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
14:24.17
Spårvägens FK
14:24.17
SB
  
9Anton Harrsen
Anton Harrsen 95, DEN
14:32.36
95DEN
14:32.36
PB
  
10Abdelfath Yassin
14:33.34
Gefle IF
14:33.34
PB
  
11Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen 99, NOR
14:39.45
99NOR
14:39.45
PB
  
12Gashew Ayele
Gashew Ayele 96, ISR
14:42.06
96ISR
14:42.06
PB
  
13Kristian Tjørnhom
Kristian Tjørnhom 95, NOR
14:43.21
95NOR
14:43.21
  
14Simon Sundström
14:43.84
IFK Lidingö
14:43.84
PB
  
15Otto Kingstedt
14:45.14
Huddinge AIS
14:45.14
PB
  
16Eero Saleva
Eero Saleva 95, FIN
14:54.53
95FIN
14:54.53
  
17Andreas Jansson
14:55.33
Hässelby SK
14:55.33
SB
  
18Sami Mohammed-Eldai
Sami Mohammed-Eldai 97, ISR
15:01.02
97ISR
15:01.02
  
19Godadaw Belachew
Godadaw Belachew 97, ISR
15:01.05
97ISR
15:01.05
  
20Erik Lagerlöf
15:06.46
IFK Lidingö
15:06.46
PB
  
21Jacob Boutera
Jacob Boutera 96, NOR
15:12.22
96NOR
15:12.22
PB
  
22Archibald Casteel
15:12.68
Spårvägens FK
15:12.68
SB
  
23Hussein Ibrahim
15:14.28
Ullevi FK
15:14.28
SB
  
24Erik Djurberg
15:15.03
Hässelby SK
15:15.03
PB
  
25Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Kungsängen
15:32.08
Kungsängen FK
15:32.08
PB
  
26Abduwahab Abdule
15:49.28
Ullevi FK
15:49.28
PB
  
27Robel Kahisay
18:40.20
Hässelby SK
18:40.20
SB
  
Jens Bøhmer
Jens Bøhmer 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  
Dennis Licht
Dennis Licht 84, NED
DNF
84NED
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Napoleon Solomon
8:38.96
Turebergs FK
8:38.96
  
2Rantso Mokopane
Rantso Mokopane 94, RSA
8:48.02
94RSA
8:48.02
  
3Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
8:50.41
89NOR
8:50.41
  
4Sibusiso Madikizela
Sibusiso Madikizela 91, RSA
8:52.50
91RSA
8:52.50
  
5Vidar Johansson
8:56.86
Sävedalens AIK
8:56.86
SB
  
6Daniel Lundgren
8:58.58
Turebergs FK
8:58.58
  
7Nico Sonnenberg
Nico Sonnenberg 91, GER
9:04.24
91GER
9:04.24
  
8Jack Rayner
Jack Rayner 95, AUS
9:06.20
95AUS
9:06.20
PB
  
9Valentin Unterholzner
Valentin Unterholzner 92, GER
9:06.70
92GER
9:06.70
  
10Darren Fahy
Darren Fahy 94, USA
9:08.84
94USA
9:08.84
  
11Fouad Idbafdil
Fouad Idbafdil 88, MAR
9:09.67
88MAR
9:09.67
  
12Hannu Granberg
Hannu Granberg 90, FIN
9:12.41
90FIN
9:12.41
  
13Tomi Lehto
Tomi Lehto 99, FIN
9:23.05
99FIN
9:23.05
  
14Robin Lindgren
9:23.92
Örgryte IS
9:23.92
  
15Joonas Harjamäki
Joonas Harjamäki 86, FIN
9:41.96
86FIN
9:41.96
  
Dennis Licht
Dennis Licht 84, NED
DNF
84NED
DNF
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Cornel Fredericks
Cornel Fredericks 90, RSA
49.80
90RSA
49.80
  
2Le Roux Hamman
Le Roux Hamman 92, RSA
50.36
92RSA
50.36
  
3Constant Pretorius
Constant Pretorius 94, RSA
50.52
94RSA
50.52
  
4Jordin Andrade
Jordin Andrade 92, CPV
51.20
92CPV
51.20
  
5Isak Andersson
51.91
Upsala IF
51.91
  
6Anton Nilsson
53.41
Huddinge AIS
53.41
SB
  
7Benjamin Mullen
53.78
Turebergs FK
53.78
SB
  
Kristian EfremovHammarby IF
DNF
  
M Höjd     


Final A

Final

1Fabian DelrydTäby IS
2.19
  
2Wojciech Theiner
Wojciech Theiner 86, POL
2.19
86POL
2.19
  
3Jonas Kløjgaard Jensen
Jonas Kløjgaard Jensen 96, DEN
2.12
96DEN
2.12
  
4Filip Björklund
2.04
Upsala IF
2.04
  
5Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.04
  
6Leo BergströmTäby IS
1.95
  
1.901.952.002.042.082.122.152.172.192.21
Delryd--o-ooxxo-xoxxx
Theiner---oooo-xxoxxx
Jensen--o-oxo-xxx
Björklundoxxoxxoxo-xxx
Löfgren-xxoxoxxoxxx
Bergströmooxxx
M Längd     


Final A

Final

1Michel Tornéus
7.89w
Hammarby IF
7.89w
+3.3
  
2Taras Neledva
Taras Neledva 92, UKR
7.70w
92UKR
7.70w
+2.3
  
3Lasha Gulelauri
Lasha Gulelauri 93, GEO
7.62w
93GEO
7.62w
+2.1
  
4Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
7.54w
97DEN
7.54w
+2.5
  
5Jesper Hellström
7.51
Hässelby SK
7.51
+1.6 PB
  
6Andreas Otterling
7.48 nwi
IFK Lidingö
7.48 nwi
  
7Rickard Willman
7.11w
Västerås FK
7.11w
+3.1
  
8Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
6.90
Spårvägens FK
6.90
–0.8
  
Tornéus7.89w
+3.3
7.68
+1.8
x7.60
+0.7
Neledva7.38
+1.6
7.61
+1.1
7.51
+2.0
7.70w
+2.3
x7.41
+1.7
Gulelaurixxx7.62w
+2.1
7.12
+1.0
7.53w
+2.6
Pedersen7.23w
+2.6
7.23
+1.0
7.03w
+2.2
7.27w
+3.1
6.93
+1.0
7.54w
+2.5
Hellström7.51
+1.6
xxxxx
Otterlingx7.39
+1.8
x7.16
+2.0
7.32w
+4.4
7.48
Willman7.11w
+3.1
7.00
+1.3
x6.64
+2.0
x6.95
+1.9
Chiguerxxx6.90
-0.8
6.62
-0.5
6.89w
+4.5
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
71.29
Spårvägens FK
71.29
PB NR
  
2Robert Urbanek
Robert Urbanek 87, POL
66.73
87POL
66.73
SB
  
3Niklas Arrhenius
63.63
Spårvägens FK
63.63
  
4Simon Pettersson
61.91
Upsala IF
61.91
  
5János Huszák
János Huszák 92, HUN
60.83
92HUN
60.83
  
6Jakob GardenkransMalmö AI
56.57
  
7Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
52.40
KFUM Örebro
52.40
  
8Andreas Riber Thordahl
Andreas Riber Thordahl 91, DEN
50.27
91DEN
50.27
  
9Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
42.67
Hässelby SK
42.67
PB
  
Ståhl68.88x71.29xx62.83
Urbanek66.7362.5663.0065.2765.0963.92
Arrhenius56.8963.63x59.1062.2457.22
Pettersson61.9059.2160.1961.9160.6361.52
Huszák59.2260.1858.11x58.6460.83
Gardenkrans53.85x55.55x53.8456.57
Lagerx51.9452.4049.6550.3650.13
Thordahl48.97x49.3648.4050.27x
Ohlsonx42.6741.27
Kvinnor
K 200 m     

Vind: -1.6

Final A

Final

Vind: -1.6
1Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya 96, BLR
24.01
96BLR
24.01
  
2Marika Popowicz-Drapala
Marika Popowicz-Drapala 88, POL
24.07
88POL
24.07
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
24.44
  
4Irene Ekelund
24.52
Malmö AI
24.52
SB
  
5Emma Jansson
24.55
Falu IK
24.55
  
6Nikki Sjöberg
25.09
Bollnäs FIK
25.09
  
7Malin Ström
25.22
Bollnäs FIK
25.22
  
8Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
25.33
Spårvägens FK
25.33
  
Final B
Vind: -4.1
Vind: -4.1
1Klara Helander
25.58
Upsala IF
25.58
  
2Gabriella HolmströmUpsala IF
25.76
  
3Marie Sönnerfors
26.15
Spårvägens FK
26.15
  
4Amanda Eriksson
27.10
Spårvägens FK
27.10
  
5Hanna Aabakken
27.33
Västerås FK
27.33
SB
  
6Jenny Åkervall
28.24
Spårvägens FK
28.24
SB
  
7Hanna Tegner
29.06
Bromma IF
29.06
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Christina Hering
Christina Hering 94, GER
2:03.46
94GER
2:03.46
  
2Hanna Hermansson
2:03.68
Turebergs FK
2:03.68
  
3Gena Lofstrand
Gena Lofstrand 95, RSA
2:03.78
95RSA
2:03.78
  
4Selam Abrhaley
Selam Abrhaley 94, ETH
2:04.97
94ETH
2:04.97
SB
  
5Anna Silvander
2:05.87
IFK Lidingö
2:05.87
  
6Katherine Camp
Katherine Camp 92, NZL
2:06.47
92NZL
2:06.47
  
7Gaël De Coninck
2:09.08
Sävedalens AIK
2:09.08
  
8Isabella Andersson
2:09.13
Turebergs FK
2:09.13
  
9Lovisa Bivstedt
2:14.77
Hässelby SK
2:14.77
  
Camille Laplace
Camille Laplace 94, FRA
DNF
94FRA
DNF
  
Final B
1Amalie Sæten
Amalie Sæten 97, NOR
2:07.87
97NOR
2:07.87
SB
  
2Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 00, NOR
2:09.47
00NOR
2:09.47
PB
  
3Sara Ericsson
Sara Ericsson 95, Heleneholm
2:10.13
Heleneholms IF
2:10.13
PB
  
4Madeleine Björlin-Delmar
2:10.48
IFK Göteborg
2:10.48
SB
  
5Elina Johansson
2:10.68
Spårvägens FK
2:10.68
SB
  
6Helena SILTBERG
2:12.23
Upsala IF
2:12.23
PB
  
7Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
2:14.60
Upsala IF
2:14.60
PB
  
8Fredrika Karlsson
2:21.25
LK Roslagen
2:21.25
PB
  
9Linda Nyblom
2:33.88
Turebergs FK
2:33.88
  
Patricia StrinerMalmö AI
DNF
  
Klara Helander
DNF
Upsala IF
DNF
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Amela Terzić
Amela Terzić 93, SRB
4:09.17
93SRB
4:09.17
  
2Meryem Akdağ
Meryem Akdağ 92, TUR
4:09.33
92TUR
4:09.33
PB
  
3Linn Nilsson
4:11.17
Hälle IF
4:11.17
PB
  
4Florina Pierdevară
Florina Pierdevară 90, ROU
4:14.37
90ROU
4:14.37
SB
  
5Denise Krebs
Denise Krebs 87, GER
4:15.36
87GER
4:15.36
SB
  
6Sofia Öberg
4:19.69
IFK Lidingö
4:19.69
  
7Linn Söderholm
4:24.86
Sävedalens AIK
4:24.86
  
8Kaisa Tyni
Kaisa Tyni 90, FIN
4:26.42
90FIN
4:26.42
  
9Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik 97, NOR
4:26.52
97NOR
4:26.52
  
10Ashley Deckert
Ashley Deckert 91, USA
4:28.40
91USA
4:28.40
  
11Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
4:29.30
89NOR
4:29.30
SB
  
12Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes 99, NOR
4:30.69
99NOR
4:30.69
  
13Olivia Weslien
4:36.21
IF Göta Karlstad
4:36.21
  
Lydia Wafula
Lydia Wafula 88, KEN
DNF
88KEN
DNF
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Emma Mitchell
Emma Mitchell 93, IRL
16:05.61
93IRL
16:05.61
  
2Stella Marais
Stella Marais 92, RSA
16:29.50
92RSA
16:29.50
PB
  
3Cecilia Norrbom
16:35.22
Spårvägens FK
16:35.22
SB
  
4Isabelle Brauer
16:36.82
Hässelby SK
16:36.82
  
5Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
16:48.29
Sävedalens AIK
16:48.29
SB
  
6Frida Kristiansson
16:54.37
Örgryte IS
16:54.37
SB
  
7Tatjana Schulte
Tatjana Schulte 97, GER
16:57.16
97GER
16:57.16
  
8Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
16:58.25
Sävedalens AIK
16:58.25
=PB
  
9Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
17:05.18
Sävedalens AIK
17:05.18
PB
  
10Hanna Lindholm
17:09.78
Huddinge AIS
17:09.78
SB
  
11Stine Wangberg
Stine Wangberg 99, NOR
17:10.54
99NOR
17:10.54
PB
  
12Christine Næss
Christine Næss 00, NOR
17:10.74
00NOR
17:10.74
PB
  
13Louise Ringström
17:45.20
Spårvägens FK
17:45.20
SB
  
14Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen 75, NOR
17:59.76
75NOR
17:59.76
SB
  
Lydia Wafula
Lydia Wafula 88, KEN
DNF
88KEN
DNF
  
Sofia Öberg
DNF
IFK Lidingö
DNF
  
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Maria Larsson
9:52.01
Örgryte IS
9:52.01
SB
  
2Zita Kácser
Zita Kácser 88, HUN
10:10.65
88HUN
10:10.65
  
3Cornelia Griesche
Cornelia Griesche 93, GER
10:25.72
93GER
10:25.72
  
4Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
11:06.89
Linköpings GIF
11:06.89
  
K 100 m häck     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
1Urszula Bhebhe
Urszula Bhebhe 92, POL
13.46
92POL
13.46
  
2Amanda Hansson
13.63
Hässelby SK
13.63
PB
  
3Krystsina Hachko
Krystsina Hachko 91, BLR
13.64
91BLR
13.64
  
4Elin Westerlund
13.68
Spårvägens FK
13.68
  
5Sofia MossbergFalu IK
14.22
  
6Emma Tuvesson
14.22
Hammarby IF
14.22
  
7Yasmin Jelassi
15.21
Hammarby IF
15.21
PB
  
8Bianca Salming
15.26
Turebergs FK
15.26
  
K Höjd     


Final A

Final

1Bianca Salming
1.86
Turebergs FK
1.86
  
2Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1.74
Göteborgs KIK
1.74
  
3Madeleine SerenhovIFK Lidingö
1.70
=SB
  
4Linda Skantze
1.70
IFK Lidingö
1.70
  
5Klara NolemoGefle IF
1.60
SB
  
1.501.601.651.701.741.781.821.861.90
Salming----oooxoxxx
Söderström---oxxoxxx
Serenhov-ooxoxxx
Skantze-oxoxoxxx
Nolemoxooxxx
K Tresteg     


Final A

Final

1Malin Marmbrandt
13.25w
Västerås FK
13.25w
+2.7
  
2Rebecka AbrahamssonFIF Gnistan
12.99w
+2.8
  
3Madeleine NilssonGefle IF
12.62w
+2.5
  
4Ewa Marcinkiewicz
12.13w
Västerås FK
12.13w
+3.8
  
5Sara Skogman
12.11
Örgryte IS
12.11
–0.4 PB
  
6Alice Eriksson
11.61
IFK Lidingö
11.61
+1.6 SB
  
Angelica Ström
NM
Spårvägens FK
NM
  
Marmbrandtx13.16
+1.4
13.06w
+3.0
13.25w
+2.7
x11.56
+0.7
Abrahamssonx12.40
+0.7
12.99w
+2.8
xxx
Nilsson12.22w
+2.6
12.62w
+2.5
xx12.25
+0.3
x
Marcinkiewicz12.13w
+3.8
xx11.98w
+2.4
x12.09
-0.1
Skogman11.69
+1.2
11.87
-0.3
12.11
-0.4
xx11.68
+1.5
Eriksson11.33w
+3.2
11.61
+1.6
xxxx
Strömxxxxxx
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
17.84
Athletics 24Seven SK
17.84
  
2Jessica Cérival
Jessica Cérival 82, FRA
16.98
82FRA
16.98
  
3Viktoryia Kolb
Viktoryia Kolb 93, BLR
16.71
93BLR
16.71
  
4Frida Åkerström
14.20
Huddinge AIS
14.20
  
5Bianca Salming
12.66
Turebergs FK
12.66
  
Roos17.4217.46x17.7517.5017.84
Cérival16.16x16.4816.8816.9816.51
Kolb16.71xx16.68xx
Åkerströmx14.20xxxx
Salming12.65x12.6612.3212.52x
K Slägga     


Final A

Final

1Eleni Larsson
60.42
Huddinge AIS
60.42
  
2Emma Thor
Emma Thor 97, Tureberg
58.82
Turebergs FK
58.82
  
3Grete Ahlberg
57.28
Hammarby IF
57.28
  
4Hanna Mårtensson
57.06
Turebergs FK
57.06
PB
  
6Rebecka HallerthHellas FK
47.27
  
Larssonxx60.4259.38xx
Thorx58.82x57.33xx
Ahlbergxxxx55.4357.28
Mårtensson54.0955.8555.8357.0653.37x
Hallerthxx47.27xx45.67
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

5Karin SchöldströmTurebergs FK
50.56
  
Schöldströmx50.56xxxx