10.8
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
3.8
9.8
9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
24.7
23‐24.7
23‐24.7
23.7
Tävlande: 103 (49+54)   Starter: 115 (56+59)

Män
M 100 m     

Vind: +3.2

Final A

Final

Vind: +3.2
1Tony Darkwah
10.56w
Hammarby IF
10.56w
  
2Alexander Nordkvist
10.96w
Huddinge AIS
10.96w
  
3Gabriel Gunnarsson
11.04w
IF Göta Karlstad
11.04w
  
4Giovanni Inostroza
11.07w
Turebergs FK
11.07w
  
M 200 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Alexander Nordkvist
21.71w
Huddinge AIS
21.71w
  
2Jakob Mast Larsson
22.19w
IF Göta Karlstad
22.19w
  
3Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås FK
22.40w
Västerås FK
22.40w
  
4Paul Förnestig
22.48w
Hammarby IF
22.48w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Anton Nilsson
49.48
Huddinge AIS
49.48
SB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Johan Eriksson
1:55.73
Turebergs FK
1:55.73
SB
  
5Olle Wahlström
2:03.08
IF Göta Karlstad
2:03.08
PB
  
6Magnus Wallenius
Magnus Wallenius 73, Västerås FK
2:04.36
Västerås FK
2:04.36
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

5Niklas Wassberg
4:18.38
IF Göta Karlstad
4:18.38
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

3Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås FK
15:34.57
Västerås FK
15:34.57
PB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Napoleon Solomon
9:01.49
Turebergs FK
9:01.49
SB
  
2Simon Sundström
9:05.77
IFK Lidingö
9:05.77
SB
  
3Niklas Jonsson
9:25.90
Huddinge AIS
9:25.90
PB
  
4Per Alsterdal
10:13.81
IF Göta Karlstad
10:13.81
SB
  
5Johan Ekberg
10:45.11
Hammarby IF
10:45.11
PB
  
6Pontus Hagman
Pontus Hagman 97, Västerås FK
11:00.21
Västerås FK
11:00.21
SB
  
M 110 m häck     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1Fredrick Ekholm
14.67
Huddinge AIS
14.67
SB
  
2Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
15.09
PB
  
3Ulrik Sköldkvist
15.70
IFK Lidingö
15.70
SB
  
4Staffan Risberg
17.39
Turebergs FK
17.39
PB
  
6Felix Prins
19.55
Hammarby IF
19.55
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.00
  
2Kristian Efremov
55.54
Hammarby IF
55.54
PB
  
3Mathieu Nilsson
56.10
IF Göta Karlstad
56.10
SB
  
4Erik Hermelin
57.16
IFK Lidingö
57.16
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.05
SB
  
M Stav     


Final A

Final

1Fredrick Ekholm
4.56
Huddinge AIS
4.56
SB
  
3Felix Siljebäck LarsenIF Göta Karlstad
3.80
SB
  
M Längd     


Final A

Final

1Michel Tornéus
7.95
Hammarby IF
7.95
+2.0
  
2Andreas Otterling
7.95w
IFK Lidingö
7.95w
+2.5
  
3Simon Karlén
6.80
IF Göta Karlstad
6.80
+1.0 SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Erik Ehrlin
15.59
Hammarby IF
15.59
+0.4 SB
  
2Simon Karlén
15.30
IF Göta Karlstad
15.30
+1.9 SB
  
5Filip Skoog
Filip Skoog 99, Västerås FK
12.06
Västerås FK
12.06
+1.2 PB
  
6Fotios MakrostergiosHuddinge AIS
12.00w
+2.6
  
Fotios MakrostergiosHuddinge AIS
11.87
+0.8 SB
  
M Kula     


Final A

Final

1Arwid Koskinen
17.11
Huddinge AIS
17.11
  
3Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
12.40
Hammarby IF
12.40
SB
  
4Håkan Setthammar
Håkan Setthammar 72, Västerås FK
12.09
Västerås FK
12.09
SB
  
5Christian Hansson-BergénIFK Lidingö
11.87
SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Benn Harradine
59.05
Hammarby IF
59.05
  
2Ulf Ankarling
48.07
IF Göta Karlstad
48.07
SB
  
4Lukas Björninger
40.31
Turebergs FK
40.31
PB
  
5Andreas Grahn
Andreas Grahn 92, Västerås FK
35.47
Västerås FK
35.47
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Oscar Vestlund
71.36
IF Göta Karlstad
71.36
  
2Alexander Persson
48.80
Huddinge AIS
48.80
SB
  
3Christian Hansson-BergénIFK Lidingö
47.70
SB
  
5Stellan Back
37.35
Turebergs FK
37.35
SB
  
6Carl Krüsell BergHammarby IF
28.15
SB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Joel Thorén
64.87
Hammarby IF
64.87
PB
  
2Lasse Ohtamaa
64.67
Huddinge AIS
64.67
SB
  
6Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås FK
46.86
Västerås FK
46.86
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
1Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.95
Spårvägens FK
11.95
SB
  
2Greta Deltin
12.02
Hammarby IF
12.02
PB
  
3Hanna Axelsson
12.27
Upsala IF
12.27
SB
  
4Linnéa Frobe
12.59
Täby IS
12.59
SB
  
K 200 m     

Vind: +0.8

Final A

Final

Vind: +0.8
1Isabelle Eurenius
24.54
Spårvägens FK
24.54
SB
  
2Sandra Knezevic
25.07
Hammarby IF
25.07
SB
  
4Linnéa Frobe
25.57
Täby IS
25.57
SB
  
5Madeleine NilssonGefle IF
26.08
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

2Stine Meland Tomb
57.48
Hammarby IF
57.48
SB
  
3Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
57.84
Spårvägens FK
57.84
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Elina Johansson
2:10.80
Spårvägens FK
2:10.80
SB
  
4Hilda Lindberg
Hilda Lindberg 01, Västerås FK
2:19.03
Västerås FK
2:19.03
SB
  
5Molly Freeman
2:20.38
Hammarby IF
2:20.38
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

2Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, Spårvägen
4:51.12
Spårvägens FK
4:51.12
SB
  
5Cornelia Alm
5:09.16
Täby IS
5:09.16
SB
  
6Freja Nygren
5:26.26
Gefle IF
5:26.26
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Mikaela Larsson
17:36.18
Spårvägens FK
17:36.18
SB
  
2Johanna Börjesson Eriksson
18:02.87
PB
  
3Karin Olsson
18:25.08
Täby IS
18:25.08
PB
  
4Martina Welén
Martina Welén 90, Västerås FK
20:33.80
Västerås FK
20:33.80
PB
  
5Susanna Neill
20:43.26
Hammarby IF
20:43.26
PB
  
K 2000 m hinder     


Final A

Final

2Tyra Morell
Tyra Morell 02, Upsala IF
8:16.99
Upsala IF
8:16.99
PB
  
3Liva Gustavsson
8:45.98
Spårvägens FK
8:45.98
SB
  
4Malin Lindblom
9:01.04
Gefle IF
9:01.04
SB
  
K 100 m häck     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Elin Westerlund
13.59
Spårvägens FK
13.59
SB
  
3Maria SödergrenTäby IS
15.31
PB
  
6Primrose Ulegård
Primrose Ulegård 76, Västerås FK
18.49
Västerås FK
18.49
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Celina Reichardt
1:02.83
Spårvägens FK
1:02.83
SB
  
3Hanna Lindé
1:06.23
Hammarby IF
1:06.23
PB
  
4Lovisa Glavare KarlssonTäby IS
1:08.64
PB
  
5Melina Mancuso
Melina Mancuso 01, Västerås FK
1:08.71
Västerås FK
1:08.71
PB
  
6Maja Söderlund
1:14.51
Gefle IF
1:14.51
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Louise EkmanGefle IF
1.70
SB
  
3Fanny Jansson
1.59
Hammarby IF
1.59
=PB
  
4Sofia Andersson
1.54
Upsala IF
1.54
SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.78
SB
  
K Längd     


Final A

Final

1Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
6.30
Västerås FK
6.30
+0.7 SB
  
2Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
5.96
Spårvägens FK
5.96
+1.2 PB
  
3Sira Gassama
5.42
Hammarby IF
5.42
+0.5 SB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.49w
Spårvägens FK
13.49w
+2.8
  
2Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
13.34
Västerås FK
13.34
+1.3 PB
  
14 SWE AT
3Madeleine NilssonGefle IF
12.30
+1.5 SB
  
4Claudia Spanier
11.46
Upsala IF
11.46
+1.0 PB
  
5Emelie Eklund
11.34
Täby IS
11.34
+1.6 SB
  
K Kula     


Final A

Final

2Johanna EdvallGefle IF
12.23
PB
  
4Jenny Davidsson
11.28
Hammarby IF
11.28
SB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Vanessa Kamga
48.09
Upsala IF
48.09
  
2Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
46.26
Spårvägens FK
46.26
SB
  
4Emily Berghäll
30.17
Hammarby IF
30.17
SB
  
5Maria Olsson
29.81
Gefle IF
29.81
SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Grete Ahlberg
59.94
Hammarby IF
59.94
  
2Kajsa Wennberg
56.23
Upsala IF
56.23
  
5Anna Götberg
Anna Götberg 01, Västerås FK
49.16
Västerås FK
49.16
PB
  
6Hannah LuxemburgTäby IS
29.30
PB
  
K Spjut     


Final A

Final

1Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås FK
56.53
Västerås FK
56.53
SB
  
2Jennifer Björklund
44.47
Spårvägens FK
44.47
SB
  
4Sofia Andersson
38.86
Upsala IF
38.86
SB
  
5Rosanna Cianelli
34.42
Hammarby IF
34.42
PB
  
6Lovisa Linde
31.48
Täby IS
31.48
SB
  

© 2022 Friidrottsstatistik