16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
Arena: Sollentunavallen
Tävlande: 266 (162+104)   Starter: 274 (167+107)

Män
M 100 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Kemar Hyman
Kemar Hyman 89, CAY
10.15
89CAY
10.15
  
2Serhiy Smelyk
Serhiy Smelyk 87, UKR
10.31
87UKR
10.31
  
3Stanly Del Carmen
Stanly Del Carmen 95, DOM
10.36
95DOM
10.36
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.44
IFK Umeå
10.44
SB
  
5Jacob Ewertzh
10.62
Hammarby IF
10.62
  
6Håkon Morken
Håkon Morken 93, NOR
10.72
93NOR
10.72
  
7Henrik Larsson
10.73
IF Göta Karlstad
10.73
  
M 400 m     


Final A

Final

1Luguelín Santos
Luguelín Santos 92, DOM
45.87
92DOM
45.87
  
2Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
46.10
89NED
46.10
  
3Erik MartinssonGefle IF
47.79
  
4Alex Carew
Alex Carew 89, AUS
48.03
89AUS
48.03
  
5Deluca Lawson-Matthew
Deluca Lawson-Matthew 94, AUS
48.13
94AUS
48.13
  
6Martin Astner
48.61
Ullevi FK
48.61
  
7Kristian Efremov
49.38
Hammarby IF
49.38
  
Youssef Al-Masrahi
Youssef Al-Masrahi 87, KSA
45.62DQ
87KSA
45.62DQ
  
M 800 m     


Final A

Final

1Giordano Benedetti
Giordano Benedetti 89, ITA
1:46.66
89ITA
1:46.66
=SB
  
2Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse 93, MAR
1:46.91
93MAR
1:46.91
  
3Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
1:46.98
93SLO
1:46.98
SB
  
4Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:47.17
Spårvägens FK
1:47.17
  
5Dennis Krüger
Dennis Krüger 93, GER
1:47.28
93GER
1:47.28
  
6Andreas Kramer
1:47.74
Sävedalens AIK
1:47.74
PB
  
7Tayron Reyes
Tayron Reyes 90, DOM
1:48.45
90DOM
1:48.45
  
8Patrick Zwicker
Patrick Zwicker 94, GER
1:49.85
94GER
1:49.85
  
Thomas Lachaud
Thomas Lachaud , FRA
DNF
FRA
DNF
  pace
M 1500 m     


Final A

Final

1Brahim Kaazouzi
Brahim Kaazouzi 90, MAR
3:36.46
90MAR
3:36.46
  
2Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:36.58
F Stenungsunds FI
3:36.58
PB
  
4 SWE AT
3Jonas Leanderson
3:36.92
Malmö AI
3:36.92
PB
  
6 SWE AT
4Timo Benitz
Timo Benitz 91, GER
3:37.58
91GER
3:37.58
  
5Sebastian Keiner
Sebastian Keiner 89, GER
3:37.62
89GER
3:37.62
SB
  
6Florian Orth
Florian Orth 89, GER
3:40.28
89GER
3:40.28
SB
  
7Guillaume Adam
Guillaume Adam 90, FRA
3:41.29
90FRA
3:41.29
  
8William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:41.52
Spårvägens FK
3:41.52
PB
  
45 SWE AT
9Jerry Motsau
Jerry Motsau 90, RSA
3:42.15
90RSA
3:42.15
  
10Elmar Engholm
3:42.95
Hässelby SK
3:42.95
  
11Tim Sundström
3:45.16
Turebergs FK
3:45.16
PB
  
12Hélio Gomes
Hélio Gomes 84, POR
3:47.72
84POR
3:47.72
  
Mounir Akbache
Mounir Akbache 86, FRA
DNF
86FRA
DNF
  pace
M 5000 m     


Final A

Final

1Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis 92, DEN
13:55.15
92DEN
13:55.15
  
2Nasir Dawoud
Nasir Dawoud 91, Eskilstuna
13:56.83
Eskilstuna FI
13:56.83
SB
  
3Adhanom Abraha
14:02.39
Eskilstuna FI
14:02.39
SB
  
4Merhawi Ghebreselasie
Merhawi Ghebreselasie 92, ERI
14:03.46
92ERI
14:03.46
  
5Anton Danielson
14:07.96
Malmö AI
14:07.96
  
6Jesper van der Wielen
Jesper van der Wielen 91, NED
14:22.47
91NED
14:22.47
SB
  
7Napoleon Solomon
14:24.74
Fredrikshofs FIF
14:24.74
PB
  
8Vidar Johansson
14:30.78
Sävedalens AIK
14:30.78
PB
  
9Jeppe Harboe
Jeppe Harboe 92, DEN
14:31.09
92DEN
14:31.09
  
10Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
14:35.90
Hässelby SK
14:35.90
SB
  
11Jonathan Cleghorn
14:36.82
Spårvägens FK
14:36.82
PB
  
12Adelegn Zewdu
14:56.33
Keep Up RC
14:56.33
PB
  
13Abdelfath Yassin
15:06.11
Gefle IF
15:06.11
SB
  
14Andreas Iden
Andreas Iden 95, NOR
15:09.11
95NOR
15:09.11
PB
  
15Hasan Husseen Mahamuud
15:37.47
Hemlingby LK
15:37.47
PB
  
Csaba Matkó
Csaba Matkó 93, HUN
DNF
93HUN
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Tesfaye Girma
Tesfaye Girma 97, ETH
8:23.55
97ETH
8:23.55
  
2Belayneh Shimelis
Belayneh Shimelis , ETH
8:28.01
ETH
8:28.01
PB
  
3Wogene Sebisibe
Wogene Sebisibe 98, ETH
8:33.92
98ETH
8:33.92
SB
  
4Stewart McSweyn
Stewart McSweyn 95, AUS
8:34.45
95AUS
8:34.45
PB
  
5László Gregor
László Gregor 92, HUN
8:45.67
92HUN
8:45.67
  
6Bjørnar Ustad Kristensen
Bjørnar Ustad Kristensen 82, NOR
8:54.90
82NOR
8:54.90
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Eric Cray
Eric Cray 88, PHI
49.67
88PHI
49.67
  
2Juander Santos
Juander Santos 95, DOM
49.90
95DOM
49.90
  
3Cornel Fredericks
Cornel Fredericks 90, RSA
49.94
90RSA
49.94
  
4Alexander LundskogUllevi FK
51.83
PB
  
5Benjamin Mullen
52.48
Turebergs FK
52.48
  
6Viktor NylanderMalmö AI
53.11
  
7Andreas Almlöf
54.17
Spårvägens FK
54.17
SB
  
8Nicklas Holm
Nicklas Holm 97, Spårvägen
54.97
Spårvägens FK
54.97
  
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
63.42
Spårvägens FK
63.42
  
2Mauricio Ortega
Mauricio Ortega 94, COL
62.13
94COL
62.13
  
3Benn Harradine
62.05
Hammarby IF
62.05
  
4David Wrobel
David Wrobel 91, GER
61.28
91GER
61.28
  
5Alex Rose
Alex Rose 91, SAM
60.56
91SAM
60.56
  
6Niklas Arrhenius
59.46
Spårvägens FK
59.46
  
7Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason 95, ISL
59.05
95ISL
59.05
  
8Simon Pettersson
58.73
Upsala IF
58.73
  
9Nicholas Percy
Nicholas Percy 94, GBR
57.78
94GBR
57.78
  
10Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin 95, MAS
57.58
95MAS
57.58
  
11Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
49.98
Hammarby IF
49.98
  
Ståhl63.42x59.12xxx
Ortega61.3358.1358.7661.1462.1361.12
Harradine60.8562.0559.7660.2960.9860.67
Wrobelx60.54x59.8561.2860.41
Rose60.56x57.4360.0260.2857.57
Arrhenius59.4657.5659.41xx59.13
Gudnason53.3059.0557.8857.3958.1559.00
Pettersson56.26x58.73xx56.36
Percy53.1257.7856.66
Shamsuddin57.58xx
Brown49.9848.2349.02
M Nationell 100 m     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
2Desmond Rogo
10.88
Hammarby IF
10.88
PB
  
3Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad 96, NOR
10.93
96NOR
10.93
=SB
  
4Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
10.94
90NOR
10.94
  
5Sunday Ojuri
11.00
Hammarby IF
11.00
  
6Michael Rosenberg
Michael Rosenberg 90, NOR
11.17
90NOR
11.17
  
Final B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.57
IFK Umeå
10.57
  
1Filip SjövallIFK Lund
10.98
SB
  
2Michael LuxemburgTäby IS
10.98
PB
  
3Erik Nyberg
11.07
Hammarby IF
11.07
SB
  
4Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen 86, NOR
11.08
86NOR
11.08
  
5Giovanni InostrozaTurebergs FK
11.13
SB
  
6Markus Ögren
11.21
Hammarby IF
11.21
  
7Alexander FredlundTäby IS
11.42
  
8Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
33.12
Hammarby IF
33.12
  
Final C
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Victor Jansson
11.06
IF Kville
11.06
  
2Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
11.20
Spårvägens FK
11.20
PB
  
3Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.27
Upsala IF
11.27
  
4Julian Gabert
11.32
Upsala IF
11.32
SB
  
5Karl David Nie
11.67
Hammarby IF
11.67
SB
  
6Nils-Göran NilssonTäby IS
11.76
SB
  
7Peder Berge
12.22
Huddinge AIS
12.22
PB
  
M Nationell 400 m     


Final A

Final

3Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad 90, NOR
49.05
90NOR
49.05
  
5Andreas Movin
51.52
IFK Lidingö
51.52
SB
  
6Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
NT
90NOR
NT
  
Final B
1Filip NilssonIFK Lund
48.73
SB
  
2Edom Abreham
48.94
Hässelby SK
48.94
PB
  
4Fredrik Samuelsson
49.09
Hässelby SK
49.09
PB
  
M Nationell 800 m     


Final A

Final

1Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik 96, NOR
1:50.93
96NOR
1:50.93
  
2Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik 96, NOR
1:50.94
96NOR
1:50.94
PB
  
4Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson 89, ISL
1:52.14
89ISL
1:52.14
  
5Björn Seifert
1:52.46
Upsala IF
1:52.46
  
Final B
1Joakim Andersson
1:49.73
IFK Trelleborg
1:49.73
PB
  
2Bjartmar Örnuson
Bjartmar Örnuson 88, ISL
1:51.97
88ISL
1:51.97
PB
  
3Johan Eriksson
1:51.11
Turebergs FK
1:51.11
  
3Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor 92, NOR
1:52.26
92NOR
1:52.26
SB
  
4Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde 94, NOR
1:53.01
94NOR
1:53.01
PB
  
5Ali Kanini
1:53.19
Ullevi FK
1:53.19
PB
  
6Warsame Doley
1:52.59
Malmö AI
1:52.59
SB
  
6Gustav Bivstedt
1:53.28
Hässelby SK
1:53.28
SB
  
7Johan Henningsson
1:53.48
Turebergs FK
1:53.48
SB
  
8Anton Persson
1:53.98
Hässelby SK
1:53.98
PB
  
Martin Hammar
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Mattias Claesson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final C
1Bienvenue Musore
1:55.59
Hammarby IF
1:55.59
SB
  
2Christopher NilssonUllevi FK
1:56.08
SB
  
3Joel Norling
1:56.29
Turebergs FK
1:56.29
  
4Akile Mehari
1:56.46
Hammarby IF
1:56.46
  
5Tom Skjæråsen
Tom Skjæråsen 95, NOR
1:57.65
95NOR
1:57.65
PB
  
6Robin Johansson
1:58.50
Ärla IF
1:58.50
  
7Mohammed Loukili
1:58.84
IFK Lidingö
1:58.84
  
8Fredrik Orrsveden
1:59.44
Hammarby IF
1:59.44
SB
  
Andreas Movin
DNF
IFK Lidingö
DNF
  
Final D
1Erik Rosqvist
Erik Rosqvist 98, Spårvägen
1:55.62
Spårvägens FK
1:55.62
PB
  
2Edvin Hagberg
1:56.18
Turebergs FK
1:56.18
PB
  
3Oliver Löfqvist
1:56.33
Spårvägens FK
1:56.33
PB
  
4Albert Nygren
1:56.58
Upsala IF
1:56.58
PB
  
5Isac Larsson
Isac Larsson 97, Sävedalen
1:58.57
Sävedalens AIK
1:58.57
PB
  
6Emil Tostrup
1:58.78
Malmö AI
1:58.78
PB
  
7Pontus Aldenstam
2:00.47
Väsby IK
2:00.47
  
8Jonathan Bergdahl
2:02.04
Huddinge AIS
2:02.04
  
Albin Johansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M Nationell 1500 m     


Final A

Final

2Clemens Bleistein
Clemens Bleistein 90, GER
3:49.61
90GER
3:49.61
  
5Suldan Hassan
3:51.67
Ullevi FK
3:51.67
PB
  
7Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:52.41
Spårvägens FK
3:52.41
  
9Clemens Silabetzschky
Clemens Silabetzschky 85, GER
3:53.45
85GER
3:53.45
SB
  
10Niklas Jonsson
3:55.41
Huddinge AIS
3:55.41
  
11Hampus Börjesson
3:56.37
Ullevi FK
3:56.37
  
12Tom Honig
Tom Honig 91, Mantra Sport
3:59.03
IF Mantra Sport
3:59.03
  
13Rasmus Bengtsson
4:02.56
Spårvägens FK
4:02.56
SB
  
Björn Seifert
DNF
Upsala IF
DNF
  pace
Final B
1Simon Wallenlind
3:48.12
Mölndals AIK
3:48.12
PB
  
3Robin Lindgren
3:49.79
Örgryte IS
3:49.79
PB
  
4Joel Zachrisson
3:50.28
Ullevi FK
3:50.28
PB
  
6Amanuel Gergis
3:51.84
Turebergs FK
3:51.84
SB
  
8Simon Sundström
3:53.04
IFK Lidingö
3:53.04
PB
  
M Nationell Höjd     


Final A

Final

1Fabian DelrydTäby IS
2.09
SB
  
2Sindre Gelius Eikje
Sindre Gelius Eikje 94, NOR
2.06
94NOR
2.06
=PB
  
3Oskar Lundqvist
2.03
Upsala IF
2.03
  
4Fredrik LöfgrenIFK Lund
1.95
  
5Storm Koksvik
Storm Koksvik 98, NOR
1.90
98NOR
1.90
  
M Nationell Längd     


Final A

Final

1Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.28
Spårvägens FK
7.28
+2.0 SB
  
2Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.17w
Eskilstuna FI
7.17w
+4.1
  
3Patrik Holmberg
6.94
Huddinge AIS
6.94
+1.2 SB
  
4Oumar Thiam
6.70
Hammarby IF
6.70
+0.5 PB
  
5Marcus NilssonHögby IF
6.49
+0.8
  
6Simon Averin-MarkströmHammarby IF
6.31w
+3.0
  
Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.10
Eskilstuna FI
7.10
+1.3
  
Albin Boestad
NM
IFK Lidingö
NM
  
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Blessing Okagbare
Blessing Okagbare 88, NGR
22.58
88NGR
22.58
SB
  
2Mariely Sánchez
Mariely Sánchez 88, DOM
23.52
88DOM
23.52
  
3Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková 92, SVK
23.66
92SVK
23.66
  
4Irene Ekelund
23.74
Malmö AI
23.74
  
5Pernilla NilssonMalmö AI
23.81
  
6Linnea KillanderMalmö AI
24.00
  
7Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.15
Spårvägens FK
24.15
SB
  
8Marit Dopheide
Marit Dopheide 90, NED
24.41
90NED
24.41
  
K 800 m     


Final A

Final

1Sanne Verstegen
Sanne Verstegen 85, NED
2:00.74
85NED
2:00.74
SB
  
2Claudia Saunders
Claudia Saunders 94, FRA
2:02.14
94FRA
2:02.14
SB
  
3Anna Silvander
2:02.64
IFK Lidingö
2:02.64
  
4Olena Zhushman
Olena Zhushman 85, UKR
2:02.94
85UKR
2:02.94
SB
  
5Hanna Hermansson
2:03.32
Turebergs FK
2:03.32
PB
  
6Sofia Öberg
2:04.89
IFK Lidingö
2:04.89
SB
  
7Isabella Andersson
2:12.34
Turebergs FK
2:12.34
PB
  
8Lovisa Bivstedt
2:12.99
Hässelby SK
2:12.99
SB
  
Elin Moraiti
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
K 1500 m     


Final A

Final

1Meraf Bahta
4:05.97
Hälle IF
4:05.97
  
2Axumawit Embaye
Axumawit Embaye 94, ETH
4:06.00
94ETH
4:06.00
SB
  
3Tigist Gashaw
Tigist Gashaw 96, BRN
4:06.53
96BRN
4:06.53
SB
  
4Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim 81, NOR
4:09.09
81NOR
4:09.09
SB
  
5Margherita Magnani
Margherita Magnani 87, ITA
4:09.83
87ITA
4:09.83
  
6Maren Orth
Maren Orth 90, GER
4:09.95
90GER
4:09.95
  
7Diana Sujew
Diana Sujew 90, GER
4:10.97
90GER
4:10.97
  
8Dalilah Abdelkadir Gosa
Dalilah Abdelkadir Gosa 98, BRN
4:12.45
98BRN
4:12.45
  
9Yolanda Ngarambe
4:13.18
Turebergs FK
4:13.18
PB
  
10Caterina Granz
Caterina Granz 94, GER
4:14.37
94GER
4:14.37
  
11Charlotte Schönbeck
4:17.58
IFK Lidingö
4:17.58
SB
  
12Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
4:18.82
Hässelby SK
4:18.82
  
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup 79, UKR
DNF
79UKR
DNF
  pace
Birtukan Fente
Birtukan Fente 89, ETH
DNF
89ETH
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
1Elin Westerlund
13.11
Spårvägens FK
13.11
PB
  
4 SWE AT
2Brianna Beahan
Brianna Beahan 91, AUS
13.19
91AUS
13.19
  
3Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
13.28
95NED
13.28
  
4Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
13.54
88AUT
13.54
  
5Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
14.07
KFUM Örebro
14.07
  
6Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.18
Göteborgs KIK
14.18
  
7Linnéa Frobe
14.70
Täby IS
14.70
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.89
IF Göta Karlstad
1.89
  
2Barbara Szabó
Barbara Szabó 90, HUN
1.87
90HUN
1.87
=SB
  
3Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.84
90UKR
1.84
  
4Yuliya Chumachenko
Yuliya Chumachenko 94, UKR
1.84
94UKR
1.84
  
5Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.84
Örgryte IS
1.84
SB
  
6Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg 91, NOR
1.84
91NOR
1.84
  
7Liz Lamb
Liz Lamb 91, NZL
1.80
91NZL
1.80
  
8Anne Engen Andersen
Anne Engen Andersen 95, NOR
1.75
95NOR
1.75
  
9My Nordström
My Nordström 90, Tjalve IF Norrköping
1.75
Tjalve IF Norrköping
1.75
  
10Linda Skantze
1.75
IFK Lidingö
1.75
=PB
  
10Caroline AnderssonGefle IF
1.75
  
12Ylva Engdahl
Ylva Engdahl 96, Spårvägen
1.60
Spårvägens FK
1.60
SB
  
1.601.701.751.801.841.871.891.93
Skoog--oooxxoxoxxx
Szabó---xoxxooxxx
Okuneva--xoooxxx
Chumachenko--oxxooxxx
Green---oxo-xxx
Mögenburg--oxoxxoxxx
Lamb--ooxxx
Andersenoooxxx
Nordström-xooxxx
Skantze-oxxoxxx
Andersson-oxxoxxx
Engdahloxxx
K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.61
SB
  
2Michaela Meijer
4.51
Örgryte IS
4.51
  
3Regine Kramer
Regine Kramer 93, GER
4.21
93GER
4.21
  
4Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus 87, NOR
4.06
87NOR
4.06
  
5Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
4.06
86NOR
4.06
  
6Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
3.70
91ISL
3.70
SB
  
Lisa GunnarssonHässelby SK
NH
  
3.703.904.064.214.314.364.414.514.614.71
Bengtsson---xxoo-ooxoxxx
Meijer---o-xo-oxxx
Kramer--xooxxx
Østhusxoxxoxoxxx
Larsåsen-xoxxoxxx
Thorsteinsdóttirxxoxxx
Gunnarsson--xxx
K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.58
Ullevi FK
6.58
0.0
  
2Romaissa Belbiod
Romaissa Belbiod 91, ALG
6.46
91ALG
6.46
+1.5
  
3Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.13
95DEN
6.13
+1.8
  
4Sandra TörnrosGefle IF
5.96
+1.3
  
5Sara Kviberg
5.90
Hässelby SK
5.90
–0.4 SB
  
6Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.74
Hässelby SK
5.74
+1.2 SB
  
7Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.69
IF Göta Karlstad
5.69
+0.4
  
8Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF Norrköping
5.48
Tjalve IF Norrköping
5.48
+0.8
  
9Alice Eriksson
5.42
IFK Lidingö
5.42
+1.5 PB
  
10Emilia KjellbergIFK Sunne
5.28
0.0
  
Sagnia6.58x
+1.2
6.48
+0.3
6.42
-0.1
x
+1.0
x
+1.6
Belbiod6.46
+1.5
5.93
+0.6
6.41x
+1.2
6.00
+0.3
6.06w
+2.1
Traoré6.13
+1.8
6.05
+1.4
5.82
-0.2
6.05
+1.1
6.02
+0.9
x
+2.0
Törnrosx
+1.6
5.96
+1.3
x
+1.5
5.81
+0.7
x
+1.2
5.79
+0.8
Kviberg5.82w
+3.1
3.43
+1.3
5.79
+0.4
x
+0.7
5.58
-0.6
5.90
-0.4
Berghx
+1.8
x
+1.2
5.70
+1.4
5.74
+1.2
x
+0.8
Hansen5.69
+0.4
x
+0.9
x
+1.8
x
+0.1
5.50
+0.6
x
+1.3
Ullgren5.28
+1.5
x
+1.5
5.48
+0.8
x
+0.2
x
+0.1
x
Erikssonx
-0.6
5.42
+1.5
x
+0.4
Kjellberg5.28x
+2.4
x
+0.1
K Diskus     


Final A

Final

1Daria Zabawska
Daria Zabawska 95, POL
56.23
95POL
56.23
  
2Sofia Larsson
53.88
Ullevi FK
53.88
  
3Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
51.16
Spårvägens FK
51.16
  
4Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
46.85
Spårvägens FK
46.85
  
5Lydia Sundin
45.25
IFK Mora
45.25
  
Zabawska54.2056.2353.4452.7953.61x
Larsson53.88xxxxx
Viberg51.16xxxx49.94
Schmidt41.5642.9543.2845.4546.85x
Sundin45.25xxx45.0544.20
K 200 m     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Isabelle Eurenius
24.16w
Spårvägens FK
24.16w
  
2Emelie RantzowIK Ymer
24.32w
  
3Pernilla TornemarkMalmö AI
24.34w
  
4Malin Ström
24.42w
Bollnäs FIK
24.42w
  
5Nikki Sjöberg
24.67w
Bollnäs FIK
24.67w
  
6Caroline Kihlblom
24.96w
Turebergs FK
24.96w
  
7Elin Moraiti
25.06w
Hässelby SK
25.06w
  
8Marie Sönnerfors
25.25w
Spårvägens FK
25.25w
  
Final B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Linnéa Frobe
25.09
Täby IS
25.09
SB
  
2Klara Helander
25.22
Upsala IF
25.22
PB
  
3Sofia HultgrenTäby IS
25.57
PB
  
4Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
25.60
Spårvägens FK
25.60
SB
  
5Amie Jammeh
Amie Jammeh 99, Upsala IF
25.70
Upsala IF
25.70
PB
  
6Frida HogstrandTäby IS
25.79
  
K 800 m     


Final A

Final

1Mary Malika
Mary Malika 98, KEN
2:09.90
98KEN
2:09.90
SB
  
2Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:10.21
94DEN
2:10.21
SB
  
3Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen 00, DEN
2:11.20
00DEN
2:11.20
  
4Olivia Weslien
2:15.74
IF Göta Karlstad
2:15.74
SB
  
5Frida Wallström
2:16.09
IFK Umeå
2:16.09
PB
  
6Jennie Hurkmans
2:16.28
Turebergs FK
2:16.28
  
7Malin Persson
2:17.84
Bollnäs FIK
2:17.84
SB
  
8Vera Gerendas
2:21.42
Hammarby IF
2:21.42
  
9Linda Nyblom
2:31.74
Turebergs FK
2:31.74
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Linn Söderholm
4:24.47
Sävedalens AIK
4:24.47
PB
  
2Lisa Öhberg
4:29.38
Hälle IF
4:29.38
  
3Vilma Jonsson
4:31.07
IFK Lidingö
4:31.07
  
4Frida Kristiansson
4:31.58
Örgryte IS
4:31.58
SB
  
5Ida Elise Nymoen Eltervaag
Ida Elise Nymoen Eltervaag 95, NOR
4:31.87
95NOR
4:31.87
PB
  
6Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
4:32.64
89NOR
4:32.64
  
7Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:38.63
Sävedalens AIK
4:38.63
  
8Elina Johansson
4:42.94
Spårvägens FK
4:42.94
SB
  
9Louise Ringström
4:44.67
Spårvägens FK
4:44.67
PB
  
10Hanna Bergström
4:58.49
Huddinge AIS
4:58.49
SB
  
11Nelly Höglund
Nelly Höglund 98, Kvarnsveden
5:10.69
Kvarnsvedens GoIF
5:10.69
SB
  
Mary Malika
Mary Malika 98, KEN
DNF
98KEN
DNF