0

17.4
17.4
21.4
1.4
14.4
17.3
7.4
16.3
29.3
7.4
7.4
14.4
13.4
10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
Tävlande: 68 (33+35)   Starter: 69 (34+35)

Män
M Kula     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
20.00
Spårvägens FK
20.00
SB
  
2Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
19.68
94BIH
19.68
  
3Tim Nedow
Tim Nedow 90, CAN
19.64
90CAN
19.64
  
4Damien Birkinhead
Damien Birkinhead 93, AUS
19.52
93AUS
19.52
  
5Arwid Koskinen
18.39
Huddinge AIS
18.39
  
6Viktor GardenkransMalmö AI
17.41
  
7Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
16.39
Hässelby SK
16.39
SB
  
Arrhenius19.0820.00xxx19.20
Pezer19.4419.6119.44x19.6819.53
Nedow18.9319.6419.50x19.4119.61
Birkinhead19.3718.8619.5219.33x19.46
Koskinen
Gardenkrans
Olsson
M Diskus     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Axel Härstedt
63.38
Malmö AI
63.38
SB
  
2Niklas Arrhenius
63.16
Spårvägens FK
63.16
  
3Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
60.50
95NOR
60.50
  
4Simon Pettersson
56.58
Upsala IF
56.58
  
5Viktor GardenkransMalmö AI
54.10
  
6Gustav Liberg
53.87
Ullevi FK
53.87
PB
  
7Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
50.84
KFUM Örebro
50.84
PB
  
8Micael Ljungberg
Micael Ljungberg 92, Nyköpings BIS
50.00
Nyköpings BIS
50.00
  
Härstedt61.1059.9863.2062.32x63.38
Arrheniusx60.1063.16x60.4061.29
Isenex59.2259.3860.50x58.72
Pettersson
Gardenkrans
Liberg
Lager
Ljungberg
M Slägga     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen 90, NOR
72.87
90NOR
72.87
  
2Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
69.19
Skellefteå AIK
69.19
PB
  
3Oscar Vestlund
67.66
IF Göta Karlstad
67.66
  
4Anders Eriksson
67.01
Hovslätts IK
67.01
  
5Stefan Kvist
64.51
Alvesta FI
64.51
SB
  
6Tim SöderqvistHälle IF
62.22
PB
  
7Kristoffer FagerlundUllevi FK
61.88
  
8Anton Andersson
58.80
Umedalens IF
58.80
  
Henriksen72.87xx70.9572.4071.72
Lindberg64.9366.7661.8267.6366.7369.19
Vestlund
Eriksson
Kvist
Söderqvist
Fagerlund
Andersson
M Spjut     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  92, TPE
79.28
92TPE
79.28
  
2Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
77.13
KFUM Örebro
77.13
SB
  
3Jonathan HarleyRydö ASK
69.29
PB
  
4Olof Hansson
69.22
Hässelby SK
69.22
SB
  
5Johan CarlqvistFalu IK
68.66
SB
  
6Sebastian Thörngren
65.07
IFK Växjö
65.07
SB
  
7Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
63.88
KFUM Örebro
63.88
SB
  
8Pontus Bjärkvik
63.54
Hovslätts IK
63.54
SB
  
Huang Shih-Feng74.1379.2875.74xxx
Smalios74.7877.13x74.0675.31x
Harley
Hansson
Carlqvist
Thörngren
Thor
Bjärkvik
P19 Diskus (1.75 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Jakob GardenkransMalmö AI
62.58
PB NU20R
  
2 SWE P19 AT
2Oscar Gustafsson
Oscar Gustafsson 97, Södertälje IF
52.49
Södertälje IF
52.49
PB
  
3Örn Östenberg
49.50
IFK Växjö
49.50
PB
  
Gardenkrans57.1062.58x60.2759.2959.81
Gustafsson
Östenberg
Kvinnor
K Kula     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Rachel Wallader
Rachel Wallader 89, GBR
16.94
89GBR
16.94
  
2Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö SK
16.48
Atleticum Växjö SK
16.48
  
3Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
15.84
90DEN
15.84
  
4Maria Nilsson
14.15
IK Orient
14.15
  
5Emma Harrysson
13.57
Hälle IF
13.57
  
Wallader16.32x16.9416.8716.29x
Roosx15.62x16.48xx
Mulbjerg
Nilsson
Harrysson
K Diskus     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Joanna Wiśniewska
Joanna Wiśniewska 72, POL
58.93
72POL
58.93
SB
  
2Sofia Larsson
55.89
Ullevi FK
55.89
SB
  
3Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
54.27
Spårvägens FK
54.27
  
4Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
52.51
91DEN
52.51
  
5Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
47.37
Spårvägens FK
47.37
  
6Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Nyköpings BIS
46.07
Nyköpings BIS
46.07
  
7Lydia Sundin
Lydia Sundin 94, IFK Mora FIK
44.44
IFK Mora FIK
44.44
  
Wiśniewska56.4558.93x56.4856.2256.98
Larsson51.2054.79x53.20x55.89
Vibergx53.4254.0054.27x53.28
Bebe
Schmidt
Ljungberg
Sundin
Final B
18 jun
18 jun
1Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene 98, NOR
44.30
98NOR
44.30
SB
  
2Maria Wennlund
43.55
IF Göta Karlstad
43.55
SB
  
3Erica Larsson
Erica Larsson 90, Falkenberg
42.67
Falkenbergs IK
42.67
  
4Hanna Erlandsson
41.37
Hovslätts IK
41.37
SB
  
K Slägga     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Tracey AnderssonUllevi FK
70.99
PB NR
  
2 SWE AT
2Marinda PeterssonMalmö AI
66.96
  
3Eleni Larsson
66.09
Huddinge AIS
66.09
SB
  
4Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
65.41
Hässelby SK
65.41
  
5Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg 83, NOR
62.21
83NOR
62.21
SB
  
6Josefin Berg
60.27
IF Göta Karlstad
60.27
  
Andersson69.12x69.5270.9967.33x
Petersson
Larsson
Storm
Holm Solberg
Berg
Final B
19 jun
19 jun
1Emma Thor
Emma Thor 97, Tureberg
59.68
Turebergs FK
59.68
SB
  
2Grete Ahlberg
58.88
Hammarby IF
58.88
PB
  
3Linn Forssell
56.86
Motala AIF
56.86
  
4Linnéa Jönsson
55.90
Upsala IF
55.90
  
5Rebecka Kvist
55.59
Alvesta FI
55.59
SB
  
6Louise Odgaard
Louise Odgaard 93, DEN
54.53
93DEN
54.53
  
7Annika Larsson
53.91
Upsala IF
53.91
  
8Kajsa Wennberg
52.52
Upsala IF
52.52
  
Final C
19 jun
19 jun
1Maja Eklund
Maja Eklund 94, Atleticum Växjö SK
51.38
Atleticum Växjö SK
51.38
PB
  
K Spjut     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Chang Chu 
Chang Chu  97, TPE
53.22
97TPE
53.22
  
2Lena Marie Hansen
Lena Marie Hansen 93, NOR
50.15
93NOR
50.15
  
3Linn Peura
Linn Peura 97, Råby-Rekarne
47.98
Råby-Rekarne FIF
47.98
PB
  
30 SWE AT
4Matilda ElfgaardHabo FIF-04
47.23
SB