19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Arena: Hällåsens Friidrottsanläggning   Arrangör: Söderhamns IF
Tävlande: 442 (253+189)   Starter: 707 (401+306)

Män
M 100 m     
7 aug
Vind: +0.7

Final A

Final
7 aug
Vind: +0.7
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.41
  
2Sulayman Bah
10.46
Ullevi FK
10.46
  
3Austin HamiltonMalmö AI
10.47
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.50
IFK Umeå
10.50
  
5Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.53
Bollnäs FIK
10.53
  
6Emil von Barth
10.63
Ullevi FK
10.63
  
7Nil de Oliveira
10.67
Spårvägens FK
10.67
  
8Emmanuel DawlsonMalmö AI
10.69
  
Semi 1
7 aug Vind: -0.5
7 augVind: -0.5
1Sulayman Bah
10.57
Ullevi FK
10.57
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.59
IFK Umeå
10.59
  
3Emil von Barth
10.62
Ullevi FK
10.62
  
4Emmanuel DawlsonMalmö AI
10.75
  
5Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.81
Spårvägens FK
10.81
  
6David Sennung
10.86
Ullevi FK
10.86
  
7Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Hakarpspojkarna
10.91
IK Hakarpspojkarna
10.91
  
Adam DenguirIFK Lund
DNS
  
Semi 2
7 aug Vind: -0.2
7 augVind: -0.2
1Austin HamiltonMalmö AI
10.51
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.54
  
3Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.60
Bollnäs FIK
10.60
  
4Nil de Oliveira
10.76
Spårvägens FK
10.76
  
5Gustav Kjell
10.83
Turebergs FK
10.83
  
6Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.95
  
7Jacob Ewertzh
11.01
Hammarby IF
11.01
  
Christopher BrusenbackSpårvägens FK
DNS
  
Heat 1
7 aug Vind: +0.7
7 augVind: +0.7
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.73
IFK Umeå
10.73
  
2David Sennung
10.93
Ullevi FK
10.93
  
3Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.94
Spårvägens FK
10.94
  
4Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
11.12
IFK Helsingborg
11.12
  
5Johan Forsberg
11.20
Huddinge AIS
11.20
SB
  
6Braulio RibeiroIFK Nora
11.24
SB
  
7Fredrik ÅströmTäby IS
11.25
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.2
7 augVind: -1.2
1Nil de Oliveira
10.77
Spårvägens FK
10.77
  
2Emil von Barth
10.82
Ullevi FK
10.82
  
3Sunday Ojuri
11.05
Hammarby IF
11.05
  
4Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
11.11
Västerås FK
11.11
  
5Robin Nordkvist
11.29
Huddinge AIS
11.29
  
6Mikael Gerlach
11.42
Sundsvalls FI
11.42
  
7Yonathan Helsing
11.49
Sundsvalls FI
11.49
  
Heat 3
7 aug Vind: -0.3
7 augVind: -0.3
1Sulayman Bah
10.73
Ullevi FK
10.73
  
2Gustav Kjell
10.90
Turebergs FK
10.90
  
3Christopher Brusenback
10.97
Spårvägens FK
10.97
  
4Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.98
  
5Kasper Kadestål
11.07
Öresund FK
11.07
  
6Nils Thornberg
11.15
Bollnäs FIK
11.15
SB
  
7Olle Forslin
11.17
Hässelby SK
11.17
SB
  
Heat 4
7 aug Vind: -3.6
7 augVind: -3.6
1Austin HamiltonMalmö AI
10.79
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.83
Bollnäs FIK
10.83
  
3Jacob Ewertzh
11.04
Hammarby IF
11.04
  
4Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
11.06
Mariestads AIF
11.06
  
5Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.24
  
6Jonathan Wulff
11.39
Hammarby IF
11.39
SB
  
7Lukas Nilsson
11.58
Hässelby SK
11.58
SB
  
Heat 5
7 aug Vind: -3.0
7 augVind: -3.0
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.69
  
2Emmanuel DawlsonMalmö AI
10.78
  
3Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Hakarpspojkarna
11.01
IK Hakarpspojkarna
11.01
  
4Adam DenguirIFK Lund
11.02
  
5Filip SjövallIFK Lund
11.24
  
6David Östling
11.36
IF Göta Karlstad
11.36
SB
  
7Hjalmar Sundvall
11.37
Riviera FI
11.37
  
M 200 m     
9 aug
Vind: +2.5

Final A

Final
9 aug
Vind: +2.5
1Tom Kling-Baptiste
20.55w
Huddinge AIS
20.55w
  
2Nil de Oliveira
20.92w
Spårvägens FK
20.92w
  
3Emil von Barth
21.16w
Ullevi FK
21.16w
  
4Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.31w
Sundsvalls FI
21.31w
  
5Patrik Andersson
21.39w
Ullevi FK
21.39w
  
6Emmanuel Dawlson
21.66w
Malmö AI
21.66w
  
7Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.67w
Atleticum Växjö SK
21.67w
  
Johan Wissman
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Semi 1
9 aug Vind: +1.6
9 augVind: +1.6
1Nil de Oliveira
21.11
Spårvägens FK
21.11
SB
  
2Emil von Barth
21.21
Ullevi FK
21.21
PB
  
3Patrik AnderssonUllevi FK
21.53
  
4Emmanuel DawlsonMalmö AI
21.62
PB
  
5Jacob Ewertzh
21.72
Hammarby IF
21.72
  
6Dennis Karanda
21.82
Öresund FK
21.82
SB
  
7Gustav Kjell
21.91
Turebergs FK
21.91
PB
  
8Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
21.92
Mariestads AIF
21.92
  
Semi 2
9 aug Vind: +1.6
9 augVind: +1.6
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
20.81
PB
  
10 SWE AT
2Johan Wissman
20.85
Hässelby SK
20.85
  
3Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.10
Atleticum Växjö SK
21.10
SB
  
4Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.20
Sundsvalls FI
21.20
PB
  
42 SWE AT
5Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
21.71
PB
  
6Douglas Hellbratt
21.87
Huddinge AIS
21.87
  
7Alexander LesserUllevi FK
22.23
  
Kasper KadestålÖresund FK
DNS
  
Heat 1
8 aug Vind: -2.4
8 augVind: -2.4
1Nil de Oliveira
21.62
Spårvägens FK
21.62
  
2Emmanuel DawlsonMalmö AI
21.75
  
3Jacob Ewertzh
21.99
Hammarby IF
21.99
  
4Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
22.38
IFK Helsingborg
22.38
  
5Fredrik ÅströmTäby IS
22.49
  
6Olle Forslin
22.66
Hässelby SK
22.66
SB
  
7David Östling
22.85
IF Göta Karlstad
22.85
SB
  
Heat 2
8 aug Vind: -0.3
8 augVind: -0.3
1Emil von Barth
21.63
Ullevi FK
21.63
  
2Patrik AnderssonUllevi FK
21.82
  
3Douglas Hellbratt
22.10
Huddinge AIS
22.10
  
4Amadou Sussoho
22.35
Huddinge AIS
22.35
  
5Filip SjövallIFK Lund
22.51
  
6Eric Larsson
Eric Larsson 93, Hakarpspojkarna
22.52
IK Hakarpspojkarna
22.52
  
Heat 3
8 aug Vind: -2.8
8 augVind: -2.8
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.82
Atleticum Växjö SK
21.82
SB
  
2Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.83
Sundsvalls FI
21.83
  
3Alexander LesserUllevi FK
22.14
  
4Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.24
Mariestads AIF
22.24
  
5Hampus Forsberg
22.50
Öresund FK
22.50
  
6Braulio RibeiroIFK Nora
22.94
  
7Hjalmar Sundvall
23.64
Riviera FI
23.64
  
Heat 4
8 aug Vind: -2.0
8 augVind: -2.0
1Johan Wissman
21.49
Hässelby SK
21.49
  
2Dennis Karanda
22.12
Öresund FK
22.12
  
3Gustav Kjell
22.27
Turebergs FK
22.27
SB
  
4Kasper Kadestål
22.32
Öresund FK
22.32
PB
  
5Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Hakarpspojkarna
22.46
IK Hakarpspojkarna
22.46
  
6Johan Forsberg
22.99
Huddinge AIS
22.99
  
7Elias Amado WengholmHässelby SK
23.33
  
Heat 5
8 aug Vind: -0.9
8 augVind: -0.9
1Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
21.94
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.95
  
3Emil Lyrberg
22.35
Ullevi FK
22.35
  
4Nils Thornberg
22.39
Bollnäs FIK
22.39
SB
  
5Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
22.41
Västerås FK
22.41
  
6Mikael Gerlach
22.72
Sundsvalls FI
22.72
PB
  
Sunday Ojuri
DQ
Hammarby IF
DQ
  
M 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Felix Francois
47.26
Örgryte IS
47.26
PB
  
40 SWE AT
2Dennis Forsman
47.43
Ullevi FK
47.43
SB
  
3Erik MartinssonGefle IF
47.68
PB
  
4Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
47.80
Spårvägens FK
47.80
  
5Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.07
  
6Victor Fingal
48.46
Ullevi FK
48.46
  
7Adam DanielssonUllevi FK
48.91
  
8Filip Nilsson
49.06
Kalmar SK
49.06
  
Heat 1
7 aug
7 aug
1Felix Francois
48.31
Örgryte IS
48.31
  
2Victor Fingal
48.44
Ullevi FK
48.44
PB
  
3Adam DanielssonUllevi FK
48.44
  
4Markus Johansson
50.01
IFK Umeå
50.01
  
5Thomas Yemane
50.17
Hässelby SK
50.17
PB
  
6Elias Amado WengholmHässelby SK
51.54
  
Heat 2
7 aug
7 aug
1Dennis Forsman
48.08
Ullevi FK
48.08
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.41
  
3Erik Hermelin
49.53
IFK Lidingö
49.53
SB
  
4Martin Selin
49.74
Ullevi FK
49.74
  
5Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
50.88
Spårvägens FK
50.88
  
6Andreas Movin
52.07
IFK Lidingö
52.07
  
Heat 3
7 aug
7 aug
1Erik MartinssonGefle IF
48.39
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
48.84
Spårvägens FK
48.84
  
3Filip Nilsson
49.20
Kalmar SK
49.20
  
4Martin Astner
49.27
Ullevi FK
49.27
PB
  
5Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
49.29
Spårvägens FK
49.29
PB
  
6Jesper Rask
52.48
Bollnäs FIK
52.48
SB
  
M 800 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Andreas Almgren
1:48.06
Turebergs FK
1:48.06
  
2Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:48.39
Spårvägens FK
1:48.39
  
3Andreas Kramer
1:49.84
Sävedalens AIK
1:49.84
  
4Joni Jaako
Joni Jaako 86, Finspång
1:49.91
Finspångs AIK
1:49.91
SB
  
5Johan Eriksson
1:50.35
Turebergs FK
1:50.35
PB
  
6Joakim Andersson
1:50.99
IFK Trelleborg
1:50.99
PB
  
7Rickard Gunnarsson
1:51.73
Hässelby SK
1:51.73
  
8Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
1:52.77
Spårvägens FK
1:52.77
  
9Mattias Ohlsson
1:54.13
Öresund FK
1:54.13
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Andreas Kramer
1:52.04
Sävedalens AIK
1:52.04
  
2Rickard Gunnarsson
1:52.19
Hässelby SK
1:52.19
  
3Mattias Claesson
1:52.46
Hässelby SK
1:52.46
  
4Ahmed Tahir
1:54.18
Malmö AI
1:54.18
  
5Gustav Bivstedt
1:55.32
Hässelby SK
1:55.32
  
6Simon Wallenlind
1:55.34
Mölndals AIK
1:55.34
  
7Erik Smedhs
1:56.94
Turebergs FK
1:56.94
  
8Joel Norling
1:59.00
Tierps IF
1:59.00
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Andreas Almgren
1:52.08
Turebergs FK
1:52.08
  
2Joakim Andersson
1:52.32
IFK Trelleborg
1:52.32
  
3Johan Eriksson
1:52.34
Turebergs FK
1:52.34
  
4Gustav Berlin
1:52.52
IK Akele
1:52.52
  
5Johan Henningsson
1:53.71
Turebergs FK
1:53.71
  
6Bienvenue Musore
1:54.45
Tyresö FK
1:54.45
  
7Anton Persson
1:55.71
Hässelby SK
1:55.71
  
8Dennis Wikström-Roos
2:01.87
Skellefteå AIK
2:01.87
  
9Jaouad Khamlichi
2:04.54
Tyresö FK
2:04.54
  
Heat 3
8 aug
8 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, Finspång
1:51.43
Finspångs AIK
1:51.43
SB
  
2Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:51.59
Spårvägens FK
1:51.59
  
3Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
1:51.79
Spårvägens FK
1:51.79
  
4Mattias Ohlsson
1:52.44
Öresund FK
1:52.44
  
5Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:55.21
KFUM Örebro
1:55.21
  
6Martin Hammar
1:55.48
Turebergs FK
1:55.48
  
7Christopher Hallden
1:56.10
Huddinge AIS
1:56.10
  
8Daniel Gleimar
1:57.58
Turebergs FK
1:57.58
  
M 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:49.93
Spårvägens FK
3:49.93
  
2Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:50.28
Spårvägens FK
3:50.28
  
3Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
3:50.33
Huddinge AIS
3:50.33
  
4William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:51.06
Spårvägens FK
3:51.06
  
5Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:51.62
KFUM Örebro
3:51.62
  
6Karim Mohammadi
3:52.11
Spårvägens FK
3:52.11
  
7Johan Hydén
3:52.19
Huddinge AIS
3:52.19
  
8Hampus Börjesson
3:56.00
Ullevi FK
3:56.00
  
9Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:59.56
Sävedalens AIK
3:59.56
  
10Jonatan Fridolfsson
4:02.13
Sävedalens AIK
4:02.13
  
11Niklas Jonsson
4:02.55
Hammarby IF
4:02.55
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Heat 1
7 aug
7 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:50.16
Spårvägens FK
3:50.16
  
2Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
3:50.19
Huddinge AIS
3:50.19
  
3Karim Mohammadi
3:50.23
Spårvägens FK
3:50.23
PB
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:50.35
KFUM Örebro
3:50.35
  
5Hampus Börjesson
3:55.19
Ullevi FK
3:55.19
PB
  
6Niklas Jonsson
3:56.15
Hammarby IF
3:56.15
  
7Jonatan Fridolfsson
3:56.15
Sävedalens AIK
3:56.15
  
8Daniel Gleimar
3:58.06
Turebergs FK
3:58.06
  
9Ludvig Danielson
4:05.52
GoIF Tjalve
4:05.52
PB
  
10Adam Lindström
4:15.48
Hässelby SK
4:15.48
  
Heat 2
7 aug
7 aug
1Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:54.82
Spårvägens FK
3:54.82
  
1Johan Hydén
3:54.82
Huddinge AIS
3:54.82
  
3William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:54.93
Spårvägens FK
3:54.93
  
4John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:55.14
Spårvägens FK
3:55.14
  
5Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:55.73
Sävedalens AIK
3:55.73
  
6Alexander Nilsson
3:57.08
Mölndals AIK
3:57.08
  
7Axel Danielsson-MeilingKFUM Arvika
3:59.88
PB
  
8Simon Sundström
4:00.13
IFK Lidingö
4:00.13
SB
  
9Ken Slättengren
4:06.30
Högby IF
4:06.30
  
10Joel Norling
4:14.32
Tierps IF
4:14.32
  
M 5000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Adhanom Abraha
14:08.44
Eskilstuna FI
14:08.44
SB
  
2Daniel Lundgren
14:11.06
Turebergs FK
14:11.06
  
3Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:22.42
Strömstad LK
14:22.42
  
4Robin Lindgren
14:24.48
Örgryte IS
14:24.48
  
5Ebba Tulu Chala
14:26.18
Spårvägens FK
14:26.18
  
6Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
14:29.39
Huddinge AIS
14:29.39
SB
  
7Nasir Dawoud
Nasir Dawoud 91, Eskilstuna
14:30.88
Eskilstuna FI
14:30.88
SB
  
8Elmar Engholm
14:31.72
Hässelby SK
14:31.72
PB
  
9Andreas Åhwall
14:32.17
Hässelby SK
14:32.17
  
10Joel Zachrisson
14:34.27
Ullevi FK
14:34.27
PB
  
11Abdikadir Abdi
14:41.39
Ullevi FK
14:41.39
  
12Marcus Åberg
14:45.62
Hässelby SK
14:45.62
  
13Lars Södergård
14:48.64
Vallentuna FK
14:48.64
SB
  
14Martin Lundqvist
15:06.14
IK Sisu
15:06.14
  
15Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
15:11.14
KFUM Örebro
15:11.14
PB
  
16Gustaf Stensjö
15:12.66
Sävedalens AIK
15:12.66
  
17Gustav Milesson
15:15.15
Högby IF
15:15.15
  
18Simon Sundström
15:16.72
IFK Lidingö
15:16.72
PB
  
19Ludvig Danielson
15:19.82
GoIF Tjalve
15:19.82
PB
  
20Anton Rehn
15:50.50
Högby IF
15:50.50
  
21Oscar Majling
15:58.65
Hässelby SK
15:58.65
  
Anton DanielsonMalmö AI
DNF
  
Vidar Johansson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Johan Hydén
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
M 10 000 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Adhanom Abraha
29:43.58
Eskilstuna FI
29:43.58
SB
  
2Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
29:51.28
Strömstad LK
29:51.28
  
3Ebba Tulu Chala
30:05.78
Spårvägens FK
30:05.78
  
4Andreas Åhwall
30:11.74
Hässelby SK
30:11.74
  
5Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
30:13.85
Spårvägens FK
30:13.85
  
6Fredrik Johansson
30:31.48
Ullevi FK
30:31.48
SB
  
7Marcus Åberg
31:08.48
Hässelby SK
31:08.48
PB
  
8Lars Södergård
31:14.21
Vallentuna FK
31:14.21
SB
  
9John Kingstedt
31:23.39
Huddinge AIS
31:23.39
SB
  
10Martin Lundqvist
31:26.93
IK Sisu
31:26.93
  
11Oscar Carlsson
31:41.54
Hässelby SK
31:41.54
SB
  
12Otto Kingstedt
31:53.56
Huddinge AIS
31:53.56
PB
  
13Linus Hultegård
31:55.04
Sävedalens AIK
31:55.04
PB
  
14Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Strömstad LK
32:01.88
Strömstad LK
32:01.88
PB
  
15Björn Martinsson
Björn Martinsson 88, Strömstad LK
32:33.71
Strömstad LK
32:33.71
PB
  
16Jens Munk Nielsen
32:36.17
Spårvägens FK
32:36.17
SB
  
Gustav MilessonHögby IF
DNF
  
Jonathan WeichbrodtMölndals AIK
DNF
  
Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Martin Öhman
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Anton Rehn
DNF
Högby IF
DNF
  
Olle Walleräng
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Daniel Lund
DNF
Hälle IF
DNF
  
M 3000 m hinder     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Daniel Lundgren
8:41.73
Turebergs FK
8:41.73
  
2Elmar Engholm
8:51.81
Hässelby SK
8:51.81
  
3Emil Blomberg
8:57.17
Hässelby SK
8:57.17
  
4Vidar Johansson
9:04.03
Sävedalens AIK
9:04.03
  
5Robin Lindgren
9:04.34
Örgryte IS
9:04.34
SB
  
6Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
9:32.46
Spårvägens FK
9:32.46
  
M 110 m häck     
8 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.9
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
13.91
Atleticum Växjö SK
13.91
SB
  
2Amir Shaker
13.96
Hammarby IF
13.96
  
3Philip Nossmy
14.12
Malmö AI
14.12
  
4Anton Levin
14.17
Malmö AI
14.17
=SB
  
5Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.21
Spårvägens FK
14.21
SB
  
6Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, Hakarpspojkarna
14.50
IK Hakarpspojkarna
14.50
  
7Filip Lööv
14.54
IF Göta Karlstad
14.54
  
8Philip Ngwe
15.80
Mölndals AIK
15.80
  
Heat 1
8 aug Vind: -3.2
8 augVind: -3.2
1Philip Nossmy
14.54
Malmö AI
14.54
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.63
Spårvägens FK
14.63
  
3Anton Levin
14.67
Malmö AI
14.67
  
4Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, Hakarpspojkarna
14.97
IK Hakarpspojkarna
14.97
  
5Linus Otto BoyerUpsala IF
15.29
  
Heat 2
8 aug Vind: -2.7
8 augVind: -2.7
1Amir Shaker
14.29
Hammarby IF
14.29
  
2Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
14.33
Atleticum Växjö SK
14.33
  
3Filip Lööv
14.84
IF Göta Karlstad
14.84
  
4Philip Ngwe
15.12
Mölndals AIK
15.12
SB
  
5Fredrick Ekholm
15.44
Huddinge AIS
15.44
SB
  
M 400 m häck     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
50.79
Bollnäs FIK
50.79
PB
  
20 SWE AT
2Hampus Widlund
51.75
IFK Växjö
51.75
PB
  
3Jonathan Carbe
52.02
Örgryte IS
52.02
  
4Isak Andersson
53.52
Upsala IF
53.52
  
5Alexander LundskogUllevi FK
54.19
  
6Mattias Bäckman
54.19
Bollnäs FIK
54.19
  
7Andreas Almlöf
54.61
Hammarby IF
54.61
  
8Jim Christensson
58.40
Mölndals AIK
58.40
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Hampus Widlund
52.88
IFK Växjö
52.88
  
2Jonathan Carbe
53.26
Örgryte IS
53.26
  
3Jim Christensson
53.70
Mölndals AIK
53.70
  
4Mattias Bäckman
53.95
Bollnäs FIK
53.95
PB
  
5Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, Hakarpspojkarna
54.35
IK Hakarpspojkarna
54.35
  
6Markus Johansson
58.95
IFK Umeå
58.95
  
Oskar GreilertUllevi FK
DNF
  
Benjamin MullenTurebergs FK
DNF
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
53.29
Bollnäs FIK
53.29
  
2Alexander LundskogUllevi FK
53.58
  
3Isak Andersson
53.76
Upsala IF
53.76
  
4Andreas Almlöf
54.02
Hammarby IF
54.02
PB
  
5Tobias Nilsson
55.03
IFK Växjö
55.03
  
6Mathieu Nilsson
56.41
IF Göta Karlstad
56.41
  
7Sebastian GyllenstenIFK Växjö
57.00
PB
  
M Höjd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.14
PB
  
42 SWE AT
2Mehdi Katib
2.14
Hammarby IF
2.14
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
2.10
  
4Fabian DelrydTäby IS
2.07
  
5Jesper Borg
2.04
Ullevi FK
2.04
  
6Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.00
Spårvägens FK
2.00
  
7Adam Lindhe
2.00
IFK Lidingö
2.00
  
8Oskar LundqvistUpsala IF
1.96
  
8Filip BjörklundUpsala IF
1.96
  
8Kevin VaseghiGefle IF
1.96
  
11Edvin Heggemann
Edvin Heggemann 94, KFUM Örebro
1.90
KFUM Örebro
1.90
  
11Fredrik SangbergIF Kville
1.90
  
1.962.002.042.072.102.122.142.162.18
Löfgren-oooxooxxoxoxxx
Katib---ooooxxoxxx
Carlsson--ooooxxx
Delrydooxooxoxxx
Borg--oxxoxxx
Chiguer-ooxxx
Lindheoxoxxoxxx
Lundqvist-o-xxx
Björklundooxxx
Vaseghiooxxx
Heggemannoxxx
Sangbergoxxx
M Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1David Kappelin
5.22
Örgryte IS
5.22
PB
  
33 SWE AT
2Erik Thorstensson
5.17
Spårvägens FK
5.17
SB
  
3Simon AssarssonIFK Växjö
5.12
  
4Carl Sténson
5.07
Hellas FK
5.07
  
5Simon GyllenstenIF Kville
5.07
SB
  
6Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
5.01
KFUM Örebro
5.01
  
7Filip GyllenstenIF Kville
4.86
  
8Oscar Janson
4.86
Ullevi FK
4.86
SB
  
9Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.77
SB
  
10Esa Hiltunen
4.63
Ullevi FK
4.63
  
11Björn AnderssonF Bålsta IK
4.63
  
12Carl IvarssonIK Lerum FI
4.49
  
4.494.634.774.864.955.015.075.125.175.22
Kappelin--xo-xo-xoxoxoxxo
Thorstensson----xo-xxo-xoxxx
Assarsson---oooxoxxoxxx
Sténson----xo-oxxx
Gyllensten--xo-xxo-oxxx
Carlsson---o-xo-xxx
Gyllensten---o-xxx
Janson---xxoxxx
Fransson Bergetoft--xo-xxx
Hiltunen-xoxxx
Anderssonoxxoxxx
Ivarssonxoxxx
M Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Michel Tornéus
8.07w
Hammarby IF
8.07w
+3.2
  
2Andreas Otterling
7.79
KFUM Örebro
7.79
+0.2
  
3Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.42
0.0
  
4Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.37
Spårvägens FK
7.37
+1.5
  
5Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.35
Eskilstuna FI
7.35
+0.8
  
6Fredrik Samuelsson
7.35w
Hässelby SK
7.35w
+2.7
  
7Max AnderssonTierps IF
7.21
+0.4
  
8Alexander Wittlock
7.01w
Spårvägens FK
7.01w
+2.8
  
9Per Jonsson
6.92
Bollnäs FIK
6.92
+0.2
  
10Daniel ÖrevikVisby IF Gute
6.91
+1.8 SB
  
11Emil Bergqvist
Emil Bergqvist 91, KFUM Örebro
6.83
KFUM Örebro
6.83
+1.0
  
12Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.83
Västerås FK
6.83
+1.7
  
13Patrik Holmberg
6.81
Huddinge AIS
6.81
+0.6
  
14Nils Andersson
6.80
IF Göta Karlstad
6.80
0.0 SB
  
15Rickard Willman
6.72
Västerås FK
6.72
+1.3 SB
  
Tornéus7.69
+1.5
7.80
+1.6
7.68
+0.9
x
+1.9
8.07w
+3.2
Otterlingx7.79
+0.2
7.647.68
+0.4
7.72
-1.3
x
+1.9
Nilsson Montler7.367.427.22
+0.4
5.16
-1.7
4.60
+1.4
Chiguerx
+0.1
7.37
+1.5
3.98w
+2.8
4.50
-0.9
x
+2.6
7.23w
+3.2
Talèus7.09
-0.1
7.24
+0.5
7.03
+1.9
7.307.25
+1.9
7.35
+0.8
Samuelssonx
+1.5
7.20x
+0.3
xx7.35w
+2.7
Andersson6.92x
-1.3
7.21
+0.4
x2.42
+1.3
x
+1.7
Wittlockx
+0.2
x
+1.7
7.01w
+2.8
x6.93
+0.2
x
+3.9
Jonsson6.776.86
+0.5
6.92
+0.2
Örevik6.59
+0.2
6.91
+1.8
6.64
+0.1
Bergqvist6.83
+1.0
6.326.65
+1.1
Hjort6.476.83
+1.7
5.48w
+2.2
Holmberg6.70
+0.3
4.56
+0.1
6.81
+0.6
Andersson6.19
+1.8
6.806.16
Willman6.72
+1.3
xx
+0.8
M Tresteg     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Mathias Ström
15.79
Örgryte IS
15.79
+1.2
  
2Daniel Lennartsson
15.71w
Örgryte IS
15.71w
+2.8
  
3Moteba Mohamed
15.61
Hässelby SK
15.61
+1.4 SB
  
4Erik Ehrlin
15.55w
Hammarby IF
15.55w
+2.2
  
5Jesper Hellström
15.23
Hässelby SK
15.23
0.0 PB
  
6Isak Persson
15.03w
Örgryte IS
15.03w
+2.1
  
7Antonis DinopoulosUpsala IF
14.76
+1.3
  
8Marcus Nyberg
14.55
Malmö AI
14.55
+1.5 PB
  
9Artur Engström
14.18
Örgryte IS
14.18
+1.4 PB
  
10Erik Olsson
14.09
Örgryte IS
14.09
+0.4
  
11Mathieu Nilsson
13.81
IF Göta Karlstad
13.81
+1.9 SB
  
Strömx
+3.2
15.40
+0.9
x
+1.7
15.36
+0.5
x
+1.9
15.79
+1.2
Lennartsson15.51w
+2.4
x
+2.7
15.68
+2.0
14.92
+0.8
15.71w
+2.8
15.68w
+2.1
Mohamedx
+1.8
x
+0.4
15.01w
+2.1
x
+2.1
15.61
+1.4
x
+1.9
Ehrlinx
+1.0
15.55w
+2.2
x
+1.1
15.21
+0.1
x
+2.7
x
+1.2
Hellström14.89
+1.1
x
+3.1
x
+1.1
14.67
+0.1
15.23x
+2.6
Perssonx
+2.1
x
+2.2
15.03w
+2.1
x
+2.2
x
+1.3
x
+2.0
Dinopoulos14.76
+1.3
14.61
+0.6
14.63
+1.3
x
+1.1
x
+1.6
x
+2.0
Nyberg14.55
+1.5
14.40
+1.8
14.20
+1.1
13.23
+0.1
13.96w
+3.0
Engström14.18
+1.4
13.42
+0.8
x
+1.6
Olsson13.94w
+2.2
14.09
+0.4
x
+1.3
Nilsson13.75w
+2.3
13.81
+1.9
x
+1.4
M Kula     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
18.58
Spårvägens FK
18.58
  
2Niklas Arrhenius
18.23
Spårvägens FK
18.23
  
3Arwid Koskinen
18.06
Huddinge AIS
18.06
  
4Simon PetterssonUpsala IF
17.30
PB
  
5Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
17.29
Hässelby SK
17.29
  
6Viktor GardenkransMalmö AI
16.94
PB
  
7Niklas Lindstedt
16.60
Hässelby SK
16.60
  
8Jeffrey Ige
15.38
Huddinge AIS
15.38
SB
  
9Gabriel Heen
15.23
Huddinge AIS
15.23
  
10Tim Wunger
15.14
Falu IK
15.14
  
11Jonas Meyer
15.06
Örgryte IS
15.06
SB
  
12Andreas ErikssonIK Heros
14.44
SB
  
Ståhl18.29x18.1817.88x18.58
Arrhenius18.2318.22x18.0418.1618.08
Koskinen17.6217.9017.7117.4018.0617.42
Petterssonx16.2216.2216.2216.2817.30
Olsson16.37xx16.5017.0017.29
Gardenkrans15.5516.22xx16.4416.94
Lindstedt16.22xx16.4516.4016.60
Ige14.8815.3814.7815.2914.8915.28
Heen15.2314.6614.69
Wungerx15.1415.04
Meyer14.6815.06x
Eriksson13.8614.4413.81
M Diskus     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Benn Harradine
63.54
Hammarby IF
63.54
  
2Axel Härstedt
63.07
Malmö AI
63.07
  
3Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
60.20
Spårvägens FK
60.20
  
4Niklas Arrhenius
59.68
Spårvägens FK
59.68
  
5Simon PetterssonUpsala IF
55.56
  
6Ulf Ankarling
52.41
IF Göta Karlstad
52.41
  
7Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
51.57
Södertälje IF
51.57
  
8Viktor GardenkransMalmö AI
49.89
  
9Micael Ljungberg
49.63
Nyköpings BIS
49.63
  
10Gustav Liberg
47.27
Ullevi FK
47.27
  
Anton Larsson
NM
Järvsö IF
NM
  
Harradine61.6062.0962.50x63.54x
Härstedt57.7160.28x63.07xx
Ståhl59.39x60.20xxx
Arrhenius57.65x58.0458.5559.68x
Pettersson54.7654.59xx55.5654.67
Ankarling51.8452.41xx51.10x
Kiviniemi50.2350.8049.20xx51.57
Gardenkrans48.55x49.7749.1549.89x
Ljungbergx49.6349.56
Liberg46.86x47.27
Larssonxxx
M Slägga     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Elias Håkansson
71.31
Spårvägens FK
71.31
SB
  
2Oscar Vestlund
70.39
IF Göta Karlstad
70.39
  
3Mattias Lindberg
65.02
Skellefteå AIK
65.02
  
4Stefan Kvist
65.01
Alvesta FI
65.01
SB
  
5Kristoffer FagerlundIK Ymer
62.19
PB
  
6Robert AlnerothGefle IF
61.78
  
7Tim Söderqvist
59.95
Dals Södra FFI
59.95
  
8Hans Eriksson
Hans Eriksson 86, Västerås
58.72
Västerås FK
58.72
SB
  
9Alexander LarssonUpsala IF
58.08
  
10Tommy Larsson
57.18
IF Göta Karlstad
57.18
SB
  
11Anton Andersson
54.32
Umedalens IF
54.32
PB
  
12Johan BjörnstadUllevi FK
53.56
  
Håkansson67.8271.3168.9170.5670.2069.41
Vestlund64.7870.1670.0770.1470.39x
Lindberg64.5762.2764.6864.5865.0264.42
Kvist64.7062.6165.0163.8064.1362.27
Fagerlundx61.0962.1961.9756.94x
Alneroth61.7561.78xx60.0061.66
Söderqvist57.9259.9559.6658.1659.10x
Erikssonx55.1558.4158.72x56.90
Larssonxx58.08
Larsson57.1856.6054.02
Andersson53.4153.3054.32
Björnstadx51.0653.56
M Spjut     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
82.40
F Bålsta IK
82.40
SB
  
2Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
78.32
KFUM Örebro
78.32
  
3Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
74.68
Södertälje IF
74.68
  
4Axel Lönegren
70.34
Upsala IF
70.34
PB
  
5Quincy AnderssonMalmö AI
69.84
  
6Johan CarlqvistFalu IK
69.15
  
7Jonathan HarleyRydö ASK
67.17
  
8Joachim Ivarsson
67.08
Spårvägens FK
67.08
  
9Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
65.21
KFUM Örebro
65.21
SB
  
10Olof Hansson
63.99
Hässelby SK
63.99
SB
  
11Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
62.08
IFK Helsingborg
62.08
  
12Sebastian Ruthström
56.32
Spårvägens FK
56.32
  
Erik Olofsson
NM
IFK Umeå
NM
  
Amb73.11xx76.8782.40x
Smalios76.5872.5373.8476.50x78.32
Wallin74.6873.69xx
Lönegren65.5770.3467.0465.82xx
Anderssonx64.8369.8466.58xx
Carlqvist64.16x69.1569.13x69.09
Harley60.93x67.1762.84x63.99
Ivarsson67.0863.65x65.14x
Thor64.3665.21x
Hansson63.8761.3563.99
Kvist61.1262.08x
Ruthström53.5152.8456.32
Olofssonxxx
Kvinnor
K 100 m     
7 aug
Vind: -0.1

Final A

Final
7 aug
Vind: -0.1
1Daniella Busk
11.62
Malmö AI
11.62
SB
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.70
KFUM Örebro
11.70
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.75
Spårvägens FK
11.75
PB
  
4Jessica Östlund
11.83
Hässelby SK
11.83
PB
  
5Isabelle Eurenius
11.88
Spårvägens FK
11.88
  
6Caroline Larsson
11.97
Hässelby SK
11.97
  
7Emilia KjellbergIFK Sunne
11.98
SB
  
8Malin Ström
19.63
Bollnäs FIK
19.63
  
Heat 1
7 aug Vind: -0.3
7 augVind: -0.3
1Daniella Busk
11.90
Malmö AI
11.90
  
2Emilia KjellbergIFK Sunne
12.03
=SB
  
3Caroline Larsson
12.05
Hässelby SK
12.05
  
4Claudia Payton
12.28
IF Göta Karlstad
12.28
  
5Emma GällstedtGefle IF
12.53
SB
  
6Charlotte AnderssonHuddinge AIS
12.70
PB
  
7Nikki Sjöberg
12.71
Bollnäs FIK
12.71
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.0
7 augVind: -1.0
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.76
KFUM Örebro
11.76
  
2Jessica Östlund
11.84
Hässelby SK
11.84
PB
  
3Hanna Hoff
12.33
IFK Växjö
12.33
  
4Evelina Nilsson
12.34
Skellefteå AIK
12.34
  
5Josefin Palm
12.35
Gefle IF
12.35
  
6Lisa Skagersten
12.72
Varbergs GIF
12.72
  
Heat 3
7 aug Vind: +0.1
7 augVind: +0.1
1Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.90
Spårvägens FK
11.90
  
2Isabelle Eurenius
11.99
Spårvägens FK
11.99
  
3Malin Ström
12.20
Bollnäs FIK
12.20
SB
  
4Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
12.21
IF Göta Karlstad
12.21
SB
  
5Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.22
  
6Estelle MontlerUllevi FK
12.40
  
K 200 m     
9 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
9 aug
Vind: +1.9
1Daniella Busk
23.63
Malmö AI
23.63
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.65
Spårvägens FK
23.65
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.10
Spårvägens FK
24.10
PB
  
4Linnea KillanderMalmö AI
24.17
  
5Pernilla NilssonMalmö AI
24.25
SB
  
6Maria Gustafsson
24.31
IFK Lidingö
24.31
SB
  
7Isabelle Eurenius
24.39
Spårvägens FK
24.39
SB
  
8Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
24.65
IF Göta Karlstad
24.65
  
Heat 1
8 aug Vind: -2.5
8 augVind: -2.5
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.28
Spårvägens FK
24.28
  
2Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.51
Spårvägens FK
24.51
  
3Linnea KillanderMalmö AI
24.76
  
4Maria Gustafsson
24.93
IFK Lidingö
24.93
  
5Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
25.05
IF Göta Karlstad
25.05
  
6Linnéa Frobe
25.48
Täby IS
25.48
  
7Evelina Nilsson
26.10
Skellefteå AIK
26.10
  
Heat 2
8 aug Vind: -3.2
8 augVind: -3.2
1Daniella Busk
24.74
Malmö AI
24.74
  
2Pernilla NilssonMalmö AI
25.06
  
3Isabelle Eurenius
25.13
Spårvägens FK
25.13
SB
  
4Matilda HellqvistUllevi FK
25.25
  
5Estelle MontlerUllevi FK
25.52
  
6Hanna Hoff
25.56
IFK Växjö
25.56
  
7Lisa Skagersten
26.35
Varbergs GIF
26.35
  
8Charlotte AnderssonHuddinge AIS
26.57
  
K 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
54.30
Hässelby SK
54.30
SB
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
55.01
  
3Pernilla TornemarkMalmö AI
55.38
SB
  
4Matilda HellqvistUllevi FK
55.48
PB
  
5Elin Moraiti
55.61
Hässelby SK
55.61
  
6Alice Svantesson
56.33
Sävedalens AIK
56.33
  
7Caroline Kihlblom
56.54
Turebergs FK
56.54
SB
  
8Frida GrindheimMalmö AI
57.73
  
Heat 1
7 aug
7 aug
1Elin Moraiti
55.79
Hässelby SK
55.79
  
2Alice Svantesson
55.79
Sävedalens AIK
55.79
PB
  
3Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
55.82
Hässelby SK
55.82
  
4Caroline Kihlblom
56.64
Turebergs FK
56.64
SB
  
5Lotta Lindsén
57.22
Turebergs FK
57.22
SB
  
Ebba Svantesson
DNS
Sävedalens AIK
DNS
  
Heat 2
7 aug
7 aug
1Josefin MagnussonMalmö AI
56.06
  
2Pernilla TornemarkMalmö AI
56.46
SB
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
56.82
  
4Frida GrindheimMalmö AI
57.12
  
5Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
57.75
Lidköpings IS
57.75
  
6Åsa SöderlundUllevi FK
58.61
  
7Sara Hermansson
58.93
Huddinge AIS
58.93
PB
  
K 800 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Anna Silvander
2:04.86
IFK Lidingö
2:04.86
  
2Charlotte Schönbeck
2:08.47
IFK Lidingö
2:08.47
SB
  
3Linn Nilsson
2:08.85
Hälle IF
2:08.85
  
4Linn Söderholm
2:10.17
Sävedalens AIK
2:10.17
  
5Yolanda Ngarambe
2:10.96
Turebergs FK
2:10.96
  
6Ida Holm
2:11.05
Täby IS
2:11.05
  
7Patricia Striner
2:11.60
Malmö AI
2:11.60
  
8Lovisa Bivstedt
2:12.32
Hässelby SK
2:12.32
PB
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Linn Söderholm
2:13.46
Sävedalens AIK
2:13.46
  
2Charlotte Schönbeck
2:13.49
IFK Lidingö
2:13.49
SB
  
3Yolanda Ngarambe
2:13.50
Turebergs FK
2:13.50
  
4Patricia Striner
2:13.95
Malmö AI
2:13.95
  
5Isabella Andersson
2:14.91
Turebergs FK
2:14.91
  
6Elina Johansson
2:15.76
Spårvägens FK
2:15.76
SB
  
7Sara Rönnby
Sara Rönnby 93, GoIF Tjalve
2:17.17
GoIF Tjalve
2:17.17
  
8Frida Wallström
2:17.24
IFK Umeå
2:17.24
PB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Ida Holm
2:13.65
Täby IS
2:13.65
  
2Linn Nilsson
2:13.69
Hälle IF
2:13.69
  
3Anna Silvander
2:13.83
IFK Lidingö
2:13.83
  
4Lovisa Bivstedt
2:14.21
Hässelby SK
2:14.21
  
5Jennie Hurkmans
2:14.37
Turebergs FK
2:14.37
PB
  
6Malin Persson
2:15.84
Bollnäs FIK
2:15.84
PB
  
7Emma Jansson
2:16.35
Hässelby SK
2:16.35
  
8Lotta Lindsén
2:17.39
Turebergs FK
2:17.39
SB
  
K 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Anna Silvander
4:15.37
IFK Lidingö
4:15.37
PB
  
2Charlotte Schönbeck
4:16.67
IFK Lidingö
4:16.67
SB
  
3Yolanda Ngarambe
4:17.90
Turebergs FK
4:17.90
PB
  
4Linn Nilsson
4:19.85
Hälle IF
4:19.85
  
5Lina Alainentalo
4:26.43
Hässelby SK
4:26.43
  
6Lisa Öhberg
4:29.72
Hälle IF
4:29.72
SB
  
7Linn Söderholm
4:33.72
Sävedalens AIK
4:33.72
  
8Isabella Andersson
4:33.90
Turebergs FK
4:33.90
PB
  
9Emma Jansson
4:38.30
Hässelby SK
4:38.30
  
10Isabell Norstedt
4:40.42
IFK Helsingborg
4:40.42
PB
  
Elina Johansson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
K 5000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Charlotta Fougberg
16:24.37
Ullevi FK
16:24.37
SB
  
2Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
16:46.53
Linköpings GIF
16:46.53
  
3Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
16:48.84
Örgryte IS
16:48.84
PB
  
4Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
16:52.84
Sävedalens AIK
16:52.84
SB
  
5Frida Kristiansson
16:53.61
Örgryte IS
16:53.61
PB
  
6Cecilia Norrbom
16:54.42
Spårvägens FK
16:54.42
  
7Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
16:57.84
Sävedalens AIK
16:57.84
  
8Josefin Gerdevåg
17:01.28
KFUM Örebro
17:01.28
PB
  
9Ronja Fjellner
17:01.56
Örgryte IS
17:01.56
PB
  
10Lisa Öhberg
17:14.03
Hälle IF
17:14.03
  
11Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
17:54.10
Sävedalens AIK
17:54.10
PB
  
12Dace Landström
18:04.31
Vallentuna FK
18:04.31
SB
  
Tova Eurén Magnusson
DNS
Göteborgs KIK
DNS
  
K 10 000 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Isabellah Andersson
34:54.59
Hässelby SK
34:54.59
SB
  
2Therese Olin
35:05.99
Ullevi FK
35:05.99
PB
  
3Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
35:17.75
FK Studenterna
35:17.75
  
4Cecilia Norrbom
35:24.21
Spårvägens FK
35:24.21
  
5Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
35:42.67
Sävedalens AIK
35:42.67
SB
  
6Josefin Gerdevåg
36:00.73
KFUM Örebro
36:00.73
  
7Charlotte Karlsson
36:32.38
Hässelby SK
36:32.38
SB
  
8Johanna Bäcklund
36:42.65
Runacademy IF
36:42.65
SB
  
9Sofia Ewnert
36:42.70
IF Göta Karlstad
36:42.70
PB
  
10Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
36:53.90
Sävedalens AIK
36:53.90
PB
  
11Mikaela Larsson
37:09.64
Spårvägens FK
37:09.64
PB
  
12Moa Enmark
37:56.10
Gefle IF
37:56.10
PB
  
13Sandra Södergren
38:47.92
FIF Gnistan
38:47.92
SB
  
Louise NilssonMalmö AI
DNF
  
Cecilia KleistIK Akele
DNF
  
Dace Landström
DNF
Vallentuna FK
DNF
  
K 3000 m hinder     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Charlotta FougbergUllevi FK
9:51.86
  
2Ronja Fjellner
10:16.94
Örgryte IS
10:16.94
  
3Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:18.24
Örgryte IS
10:18.24
SB
  
4Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
10:26.47
Linköpings GIF
10:26.47
  
5Frida Kristiansson
10:31.63
Örgryte IS
10:31.63
SB
  
6Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
10:39.80
Västerås FK
10:39.80
  
7Amélie Svensson
10:45.67
Sävedalens AIK
10:45.67
  
Tova Eurén Magnusson
DNF
Göteborgs KIK
DNF
  
K 100 m häck     
8 aug
Vind: -3.1

Final A

Final
8 aug
Vind: -3.1
1Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
14.13
KFUM Örebro
14.13
  
2Sofia MossbergFalu IK
14.13
  
3Caroline Tegel
14.17
IF Göta Karlstad
14.17
  
4Madeleine ErikssonIFK Lidingö
14.18
  
5Hanna Palmqvist
14.24
Mölndals AIK
14.24
  
6Sofia Johnsson
14.30
Hässelby SK
14.30
  
7Malin Skogström
14.32
Hässelby SK
14.32
  
8Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.66
Lidköpings IS
14.66
  
Heat 1
8 aug Vind: -1.5
8 augVind: -1.5
1Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
14.19
KFUM Örebro
14.19
  
2Sofia Johnsson
14.33
Hässelby SK
14.33
  
3Hanna Palmqvist
14.38
Mölndals AIK
14.38
  
4Madeleine ErikssonIFK Lidingö
14.39
  
5Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
14.46
Västerås FK
14.46
  
Elin Westerlund
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Heat 2
8 aug Vind: -2.2
8 augVind: -2.2
1Malin Skogström
14.02
Hässelby SK
14.02
  
2Caroline Tegel
14.12
IF Göta Karlstad
14.12
  
3Sofia MossbergFalu IK
14.18
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.44
Lidköpings IS
14.44
  
5Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
14.45
Atleticum Växjö SK
14.45
  
6Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.57
  
7Fanny LindströmMalmö AI
14.58
  
K 400 m häck     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
57.91
Hässleholms AIS
57.91
  
2Frida Persson
58.96
Hammarby IF
58.96
  
3Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
59.54
GoIF Tjalve
59.54
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:00.55
Lidköpings IS
1:00.55
  
5Ewa Marcinkiewicz
1:01.17
Västerås FK
1:01.17
SB
  
6Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
1:01.67
  
7Sofia Johnsson
1:01.91
Hässelby SK
1:01.91
  
8Isabelle Eriksson
1:06.19
IFK Lidingö
1:06.19
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
59.81
Hässleholms AIS
59.81
  
2Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
59.97
GoIF Tjalve
59.97
  
3Sofia Johnsson
1:01.78
Hässelby SK
1:01.78
  
4Isabelle Eriksson
1:02.94
IFK Lidingö
1:02.94
  
5Hanna Palmqvist
1:03.78
Mölndals AIK
1:03.78
  
6Lina Hansson
1:04.77
Ullevi FK
1:04.77
PB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Frida Persson
59.94
Hammarby IF
59.94
  
2Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:01.02
Lidköpings IS
1:01.02
  
3Ewa Marcinkiewicz
1:01.55
Västerås FK
1:01.55
  
4Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
1:01.59
  
5Johanna Dyremark
1:02.95
IFK Tumba
1:02.95
  
6Ida Ekroth
1:07.70
Upsala IF
1:07.70
  
K Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Sofie Skoog
1.92
IF Göta Karlstad
1.92
PB
  
2Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.92
Trångsvikens IF
1.92
  
3Ebba Jungmark
1.86
Mölndals AIK
1.86
SB
  
4Ellen Ekholm
1.83
Ullevi FK
1.83
=PB
  
5Ellen BjörklundIFK Lund
1.77
SB
  
6Sofia Linde
1.77
Täby IS
1.77
  
7Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.73
  
7Linda Skantze
1.73
IFK Lidingö
1.73
=PB
  
7Lisa EngmanKils AIK
1.73
  
10Matilda Nilsson
Matilda Nilsson 93, Hakarpspojkarna
1.73
IK Hakarpspojkarna
1.73
  
11Louise EkmanGefle IF
1.69
  
1.651.691.731.771.801.831.861.881.901.921.94
Skoog--oooooo-oxxx
Kinsey----ooxooooxxx
Jungmark---oxooxxoxxx
Ekholm-oooooxxx
Björklundooooxxx
Linde-oxxoxxoxxx
von Corswant-oxoxxx
Skantzeooxoxxx
Engmanooxoxxx
Nilssonooxxoxxx
Ekmanooxxx
K Stav     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.61
PB
  
2Michaela Meijer
4.47
Örgryte IS
4.47
  
3Lisa Gunnarsson
4.11
Hässelby SK
4.11
  
4Fanny Berglund
4.02
Örgryte IS
4.02
SB
  
5Sara Cannmo
3.88
Örgryte IS
3.88
  
6Hanna Jansson
3.88
Ullevi FK
3.88
  
7Klara MattssonIK Orient
3.74
  
8Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.74
  
9Sara Eriksson
3.53
Ullevi FK
3.53
  
Malin DahlströmUllevi FK
NH
  
3.32
4.47
3.53
4.52
3.74
4.61
3.88
4.70
4.02
4.11
4.20
4.26
4.32
4.37
4.42
Bengtsson-
xo
-
xxo
-
o
-
xxx
-
-
-
-
xo
-
xo
Meijer-
o
-
xxx
-
-
-
xo
-
o
-
o
-
Gunnarsson-
-
o
o
o
o
xxx




Berglund-
-
o
o
xo
xxx





Cannmo-
o
o
o
xxx






Jansson-
o
o
xo
xxx






Mattsson-
o
o
xxx







Kiviniemi Anderssono
o
xo
xxx







Eriksson-
o
xxx








Dahlström-
-
-
-
-
xxx





K Längd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Khaddi Sagnia
6.78
Ullevi FK
6.78
+1.9 PB
  
2Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.54
Spårvägens FK
6.54
+1.0
  
3Malin Marmbrandt
6.24
Västerås FK
6.24
+0.1
  
4Malin Olsson
6.15
IFK Lidingö
6.15
+1.8
  
5Sandra TörnrosGefle IF
6.12
+1.5 SB
  
6Emilia KjellbergIFK Sunne
6.12
+2.0 PB
  
7Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
6.00
Västerås FK
6.00
+0.5
  
8Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.98
Hässelby SK
5.98
+1.1
  
9Farydah Inoussa
5.75w
Hässelby SK
5.75w
+2.2
  
10Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, KFUM Örebro
5.72
KFUM Örebro
5.72
+1.8
  
11Sara Kviberg
5.66w
Hässelby SK
5.66w
+2.2
  
12Lilly AnderssonMalmö AI
5.44w
+2.1
  
Sagnia6.46
+0.3
6.49
+1.2
6.49
+1.5
6.78
+1.9
x
+1.4
x
+0.3
Jarder6.39
+1.3
6.03
+2.0
6.406.52w
+2.1
6.54
+1.0
x
Marmbrandt6.19w
+2.6
x
+1.1
6.10
+1.3
x
+1.5
x
+1.1
6.24
+0.1
Olsson6.13w
+2.4
x
+1.1
x
+1.3
6.15
+1.8
x6.09
+0.9
Törnros5.90
+1.9
6.12
+1.5
x
+2.2
x
+1.8
5.94
+0.7
x
+0.2
Kjellberg5.80
+0.9
x
+1.3
5.78
+1.7
5.83
+1.1
5.87
+1.7
6.12
+2.0
Stenlöf5.94
+1.5
5.82
+1.2
5.79
+1.2
5.81
+1.3
5.796.00
+0.5
Berghx
+0.7
x
+0.9
5.98
+1.1
x
+2.1
x
+0.5
x
+1.0
Inoussa5.75w
+2.2
5.75
+1.6
x
+0.9
Runheim5.72
+1.8
5.71
+1.0
x
+1.3
Kviberg5.66w
+2.2
x
+0.4
x
+0.3
Andersson5.44w
+2.1
xx
+1.6
Kval
8 aug
8 aug
1Khaddi Sagnia
6.71
Ullevi FK
6.71
+1.6
  
2Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.38w
Spårvägens FK
6.38w
+3.4
  
3Malin Marmbrandt
6.35w
Västerås FK
6.35w
+3.7
  
4Sandra TörnrosGefle IF
6.08w
+2.3
  
5Sara Kviberg
6.05w
Hässelby SK
6.05w
+2.9
  
6Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
6.04
Västerås FK
6.04
+1.9 PB
  
7Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
6.01
Hässelby SK
6.01
+2.0 SB
  
8Malin Olsson
5.99w
IFK Lidingö
5.99w
+3.3
  
9Emilia KjellbergIFK Sunne
5.98w
+2.5
  
10Farydah Inoussa
5.93w
Hässelby SK
5.93w
+2.3
  
11Lilly AnderssonMalmö AI
5.89w
+3.8
  
12Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, KFUM Örebro
5.84
KFUM Örebro
5.84
+1.9 =PB
  
13Hanna Hoff
5.80
IFK Växjö
5.80
+1.9 SB
  
14Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.76
+1.6
  
15Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
5.76
GoIF Tjalve
5.76
+1.6
  
16Charlotte SkogströmHässelby SK
5.72w
+2.9
  
17Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
5.72w
Atleticum Växjö SK
5.72w
+3.7
  
Sagnia6.71
+1.6
Jarder6.38w
+3.4
Marmbrandt6.35w
+3.7
Törnros6.08w
+2.3
Kvibergx
+0.3
5.69w
+2.2
6.05w
+2.9
Stenlöf5.94w
+2.7
6.04
+1.9
Berghx
+2.8
6.01
+2.0
Olssonx
+2.1
5.99w
+3.3
Kjellberg5.84
+0.9
4.69w
+3.3
5.98w
+2.5
Inoussa5.93w
+2.3
5.87w
+2.6
x
+2.0
Andersson5.75w
+2.7
5.89w
+3.8
x
+1.9
Runheim5.75w
+3.7
5.84
+1.9
5.77
+1.5
Hoff5.58
+1.7
5.80
+1.9
x
+1.8
Östervall5.50w
+2.1
5.76
+1.6
5.75w
+2.8
Ullgrenx
+1.4
5.76
+1.6
x
+0.7
Skogström5.41
+1.6
5.72w
+2.9
5.70w
+2.1
Linnell5.72w
+3.7
5.60w
+2.2
x
+1.4
K Tresteg     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Madeleine NilssonGefle IF
12.92
+1.8 PB
  
2Jasmin Sabir
12.90
Hammarby IF
12.90
0.0 SB
  
3Malin Marmbrandt
12.89
Västerås FK
12.89
+1.8
  
4Emilia HammarströmWärnamo SK
12.31
+1.6
  
5Emilia KjellbergIFK Sunne
12.22
0.0 PB
  
6Adiam Thedros RasmussenÖrgryte IS
12.20
0.0
  
7Emma Ehrlin
11.86
Ärla IF
11.86
+0.7
  
8Frida Lindström
11.68
Huddinge AIS
11.68
0.0 SB
  
9Elina Rapp
11.62
IFK Växjö
11.62
+1.3
  
10Lisa Olsson
11.40
Hellas FK
11.40
+1.9 PB
  
11Angelica Engberg
11.38
Hässelby SK
11.38
+1.4
  
Kamila Pietruszka
Kamila Pietruszka 94, Göteborgs KIK
NM
Göteborgs KIK
NM
  
Fanny Ernestam
Fanny Ernestam 98, KFUM Örebro
NM
KFUM Örebro
NM
  
Nilssonx
+1.3
12.7212.92
+1.8
x
+1.6
x
+1.0
x
+0.1
Sabir12.6412.49
+1.3
12.73
+1.5
12.53
+1.9
12.59
+0.4
12.90
Marmbrandtx
+1.3
12.89
+1.8
12.7412.87
+0.1
x12.77
Hammarströmx
+1.3
11.73
+1.2
12.31
+1.6
Kjellbergx
+0.3
12.22
+0.8
12.05
Rasmussenx
+0.5
12.18
+0.7
12.08
+1.0
12.02
+1.1
12.1012.20
Ehrlinxx
+0.8
11.86
+0.7
x
+1.0
x
+1.6
x
Lindströmx
+0.7
x
+0.4
11.68x
+1.6
11.33
+1.2
x
+1.0
Rappx
+0.1
x
+0.2
11.62
+1.3
Olssonx11.40
+1.9
x
+1.8
Engberg11.25
+0.1
11.38
+1.4
x
+0.5
Pietruszkaxx
+0.8
x
+1.0
Ernestamx
+0.8
x
+1.0
x
+0.6
K Kula     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö
16.83
Atleticum Växjö SK
16.83
  
2Agnes Larsson
14.57
IF Göta Karlstad
14.57
  
3Maria Nilsson
13.69
IK Orient
13.69
  
4Jennie Söderholm
13.58
Västerås FK
13.58
  
5Sofia Linde
13.55
Täby IS
13.55
  
6Julia Svärd Axelsson
12.78
IFK Helsingborg
12.78
  
Roos15.8415.8415.9216.8316.8216.28
Larsson14.57xxx13.90x
Nilssonxx13.1713.0113.5513.69
Söderholm13.07x13.5813.56xx
Lindex12.77x13.5513.2213.14
Svärd Axelsson12.7812.60x12.4512.18x
K Diskus     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Sofia Larsson
58.05
Ullevi FK
58.05
  
2Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö
52.39
Atleticum Växjö SK
52.39
PB
  
3Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
51.67
Spårvägens FK
51.67
  
4Elinor ForssanderUllevi FK
51.24
SB
  
5Moa Eskilsson
46.90
Villstad GIF
46.90
  
6Lydia Sundin
46.06
IFK Mora
46.06
PB
  
7Maria Wennlund
45.30
IF Göta Karlstad
45.30
PB
  
8Erica Larsson
Erica Larsson 90, Falkenberg
45.11
Falkenbergs IK
45.11
  
9Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
44.75
Spårvägens FK
44.75
  
10Emma Ljungberg
44.48
Nyköpings BIS
44.48
  
11Emma Swärd
Emma Swärd 89, Södertälje IF
42.85
Södertälje IF
42.85
  
12Fanny Öhrn Selahn
Fanny Öhrn Selahn 95, Södertälje IF
40.36
Södertälje IF
40.36
SB
  
13Klara Bladin
39.67
Hässelby SK
39.67
  
Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
NM
Hovslätts IK
NM
  
Larsson55.1754.03x58.05x56.12
Roos49.2952.2951.7152.3951.0051.35
Schmidt47.4251.6751.23xxx
Forssander48.4450.5150.6148.8751.24x
Eskilsson46.7446.90x45.3844.07x
Sundin43.72x46.0642.3245.6943.66
Wennlund44.3045.30xx43.6044.91
Larssonxx44.75
Viberg45.11xx44.6943.1341.00
Ljungbergx44.48x
Swärd41.9242.85x
Öhrn Selahn38.8938.3140.36
Bladin39.67x39.63
Rubinxxx
K Slägga     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Tracey AnderssonUllevi FK
68.73
  
2Eleni Larsson
67.12
Huddinge AIS
67.12
  
3Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
66.86
Hässelby SK
66.86
SB
  
4Josefin Berg
63.40
IF Göta Karlstad
63.40
  
5Marinda PeterssonMalmö AI
62.03
  
6Emma Thor
Emma Thor 97, Tureberg
59.67
Turebergs FK
59.67
  
7Linn Forssell
58.14
Motala AIF
58.14
PB
  
8Rebecka Kvist
54.59
Alvesta FI
54.59
  
9Hanna Mårtensson
53.52
Hässelby SK
53.52
  
10Kajsa Wennberg
52.97
Upsala IF
52.97
PB
  
11Kristina Andersson
51.88
Råby-Rekarne FIF
51.88
  
12Annika Larsson
46.66
Upsala IF
46.66
  
Andersson65.4268.1367.6568.7366.4264.43
Larsson63.5763.9763.7962.37x67.12
Stormx55.7158.7865.92x66.86
Berg62.0563.4060.4962.8061.55x
Petersson56.9061.5260.7462.03x58.36
Thorxx57.9059.1457.8659.67
Forssell55.7358.1456.5754.4356.7157.33
Kvist52.78x54.5452.23x54.59
Mårtensson53.5252.1951.84
Wennberg51.98x52.97
Anderssonx51.88x
Larsson46.66xx
Kval
7 aug
7 aug
1Tracey AnderssonUllevi FK
68.72
  
2Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
63.44
Hässelby SK
63.44
  
3Eleni Larsson
62.50
Huddinge AIS
62.50
  
4Marinda PeterssonMalmö AI
61.55
  
5Josefin Berg
61.08
IF Göta Karlstad
61.08
  
6Emma Thor
Emma Thor 97, Tureberg
58.90
Turebergs FK
58.90
  
7Rebecka Kvist
55.36
Alvesta FI
55.36
  
8Kristina Andersson
52.47
Råby-Rekarne FIF
52.47
  
9Hanna Mårtensson
51.93
Hässelby SK
51.93
  
10Annika Larsson
51.42
Upsala IF
51.42
  
11Kajsa Wennberg
51.32
Upsala IF
51.32
  
12Linn Forssell
51.19
Motala AIF
51.19
  
13Rebecka HallerthHellas FK
50.77
  
14Stephanie EricsonUllevi FK
50.43
  
15Linnéa JönssonUpsala IF
50.17
  
16Madelene ÖstblomGefle IF
49.29
  
17Amanda Eriksson
44.68
IFK Umeå
44.68
  
Andersson68.72
Storm63.44
Larsson62.50
Petersson61.55
Berg61.08
Thor54.9358.90
Kvist50.9555.36
Anderssonxx52.47
Mårtensson50.69x51.93
Larsson47.7951.4247.86
Wennbergx51.32x
Forssell51.1851.19x
Hallerth47.5249.2350.77
Ericsonx50.4350.35
Jönsson50.1749.0846.69
Östblom49.0847.8549.29
Eriksson44.68xx
K Spjut     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Anna Wessman
56.12
IFK Växjö
56.12
  
2Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
54.70
Västerås FK
54.70
  
3Malin Haglund
50.49
Ullevi FK
50.49
  
4Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
50.07
SB
  
5Malin Andersson
47.27
Öresund FK
47.27
  
6Linn Peura
Linn Peura 97, Råby-Rekarne
43.89
Råby-Rekarne FIF
43.89
  
7Jennifer Björklund
43.18
Enköpings AI
43.18
  
8Linn RiddarströmMotala AIF
42.01
  
9Maja Gustavsson
40.53
Västerås FK
40.53
  
10Malin Skogström
38.39
Hässelby SK
38.39
  
Wessman53.2955.8256.1256.0755.32x
Flink50.2249.8250.9653.7354.7050.40
Haglund50.4942.0749.07x46.97x
Höglund50.0747.7747.2849.47x48.00
Andersson45.4544.0346.0147.2743.30x
Peura43.43x43.0943.89xx
Björklund41.8441.1443.07x41.0143.18
Riddarström38.1641.0242.0140.90xx
Gustavsson36.6540.5337.21
Skogströmx37.1738.39