31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
Arena: Tingvalla IP
Tävlande: 251 (145+106)   Starter: 273 (157+116)

Män
M 100 m     

Vind: +2.7

Final A

Final

Vind: +2.7
1Akani Simbine
Akani Simbine 93, RSA
10.09w
93RSA
10.09w
  
2Trell Kimmons
Trell Kimmons 85, USA
10.22w
85USA
10.22w
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.40w
IFK Umeå
10.40w
  
4Peter Emelieze
Peter Emelieze 88, NGR
10.43w
88NGR
10.43w
  
5Even Pettersen
Even Pettersen 93, NOR
10.62w
93NOR
10.62w
  
6Christopher Brusenback
10.69w
Spårvägens FK
10.69w
  
7David Sennung
10.83w
Ullevi FK
10.83w
  
Final B
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Henrik Larsson
10.87w
IF Göta Karlstad
10.87w
  
2Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.89w
Mariestads AIF
10.89w
  
3Maximus Fröjd
11.05w
Ullevi FK
11.05w
  
4Johan Forsberg
11.17w
Huddinge AIS
11.17w
  
5David Östling
11.23w
IF Göta Karlstad
11.23w
  
6Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
11.24w
Spårvägens FK
11.24w
  
7Andreas NorströmUllevi FK
11.31w
  
Final C
Vind: +4.3
Vind: +4.3
1Victor Pettersson
11.15w
IF Göta Karlstad
11.15w
  
2Martin Nikolai Kanestrøm
Martin Nikolai Kanestrøm 96, NOR
11.22w
96NOR
11.22w
  
3Mattias Heinemann
11.65w
IF Göta Karlstad
11.65w
  
M 200 m     

Vind: +2.2

Final A

Final

Vind: +2.2
1Akani Simbine
Akani Simbine 93, RSA
20.64w
93RSA
20.64w
  
2Pat Feeney
Pat Feeney 91, USA
21.19w
91USA
21.19w
  
3Deji Tobais
Deji Tobais 91, GBR
21.44w
91GBR
21.44w
  
4Even Pettersen
Even Pettersen 93, NOR
21.44w
93NOR
21.44w
  
5Patrik Andersson
21.49w
Ullevi FK
21.49w
  
6Peter Emelieze
Peter Emelieze 88, NGR
21.95w
88NGR
21.95w
  
Final B
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Sulayman Bah
21.40w
Ullevi FK
21.40w
  
2Dennis Forsman
21.89w
Ullevi FK
21.89w
  
3Christopher Brusenback
21.92w
Spårvägens FK
21.92w
  
4Felix Francois
21.98w
Örgryte IS
21.98w
  
5Henrik Larsson
22.20w
IF Göta Karlstad
22.20w
  
Final C
Vind: +4.0
Vind: +4.0
1Emil Lyrberg
21.96w
Ullevi FK
21.96w
  
2Victor Fingal
21.97w
Ullevi FK
21.97w
  
3Filip Lööv
22.31w
IF Göta Karlstad
22.31w
  
4Maximus Fröjd
22.31w
Ullevi FK
22.31w
  
Final D
Vind: +3.4
Vind: +3.4
1Andrew Barnes
Andrew Barnes 88, RSA
22.08w
88RSA
22.08w
  
2Martin Selin
22.38w
Ullevi FK
22.38w
  
3David Östling
22.58w
IF Göta Karlstad
22.58w
  
4Edom Abreham
22.70w
Hässelby SK
22.70w
  
5Andreas NorströmUllevi FK
23.17w
  
Final E
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
22.55
Spårvägens FK
22.55
SB
  
2Martin Astner
22.74
Ullevi FK
22.74
SB
  
3Victor Pettersson
22.88
IF Göta Karlstad
22.88
PB
  
4Elias Amado WengholmHässelby SK
22.89
=PB
  
5Martin Nikolai Kanestrøm
Martin Nikolai Kanestrøm 96, NOR
23.13
96NOR
23.13
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Duane Solomon
Duane Solomon 84, USA
1:45.99
84USA
1:45.99
  
2Andreas Almgren
1:46.04
Turebergs FK
1:46.04
  
3Jeff Riseley
Jeff Riseley 86, AUS
1:46.39
86AUS
1:46.39
  
4Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:47.20
91NED
1:47.20
  
5Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:47.45
91NOR
1:47.45
  
6Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
1:47.60
93NOR
1:47.60
SB
  
7Ford Palmer
Ford Palmer 90, USA
1:48.45
90USA
1:48.45
PB
  
8Sean Obinwa
Sean Obinwa 91, NGR
1:50.69
91NGR
1:50.69
  
Mark Wieczorek
Mark Wieczorek 84, USA
DNF
84USA
DNF
  pace
Final B
1Mattias Claesson
1:51.27
Hässelby SK
1:51.27
SB
  
2Joakim Andersson
1:51.55
IFK Trelleborg
1:51.55
PB
  
3Johan Eriksson
1:51.70
Turebergs FK
1:51.70
  
4Rickard Gunnarsson
1:51.73
Hässelby SK
1:51.73
SB
  
5Emil Oustad
Emil Oustad 89, NOR
1:51.88
89NOR
1:51.88
SB
  
6Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
1:52.76
Spårvägens FK
1:52.76
  
7Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
1:53.09
94DEN
1:53.09
  
8Mattias Ohlsson
1:57.17
Öresund FK
1:57.17
  
Joni Jaako
Joni Jaako 86, Finspång
DNF
Finspångs AIK
DNF
  pace
Final C
1Rasmus Bengtsson
1:53.54
Spårvägens FK
1:53.54
  
2Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:53.62
KFUM Örebro
1:53.62
  
3Gustav Berlin
1:54.06
IK Akele
1:54.06
  
4Björn Seifert
1:54.29
Upsala IF
1:54.29
  
5Johan Henningsson
1:54.56
Turebergs FK
1:54.56
  
6Gustav Bivstedt
1:54.71
Hässelby SK
1:54.71
  
7Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor 92, NOR
1:56.91
92NOR
1:56.91
  
8Martin Hammar
1:59.46
Turebergs FK
1:59.46
  
Elias Ottosen
Elias Ottosen 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  pace
Final D
1John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
1:55.72
Spårvägens FK
1:55.72
  
2Bienvenue Musore
1:56.43
Tyresö FK
1:56.43
  
3Adam Abdirezak
1:56.74
Malmö AI
1:56.74
PB
  
4Daniel Gleimar
1:56.78
Turebergs FK
1:56.78
SB
  
5Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik 96, NOR
1:56.88
96NOR
1:56.88
  
6Anton Persson
1:57.47
Hässelby SK
1:57.47
  
7Marius Frøvig Schneider
Marius Frøvig Schneider 86, NOR
2:00.27
86NOR
2:00.27
  
Benjamin MullenTurebergs FK
DNF
  pace
Final E
1Christopher Hallden
1:55.59
Huddinge AIS
1:55.59
PB
  
2Salman Said
1:56.65
Malmö AI
1:56.65
PB
  
3Erik Smedhs
1:56.67
Turebergs FK
1:56.67
  
4Axel Danielsson-MeilingKFUM Arvika
1:56.82
=PB
  
5Selman Özkan
1:57.57
Hammarby IF
1:57.57
  
6Joel Norling
1:57.64
Tierps IF
1:57.64
PB
  
7Torsten Bergh Moss
Torsten Bergh Moss 94, NOR
2:02.67
94NOR
2:02.67
SB
  
8Patrik Sjöö
2:12.70
Hässelby SK
2:12.70
PB
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab 95, ERI
7:59.32
95ERI
7:59.32
PB
  
2Betesfa Getahun
Betesfa Getahun 98, ETH
8:00.92
98ETH
8:00.92
PB
  
3Okubamichael Fissehatsion
Okubamichael Fissehatsion 93, ERI
8:02.35
93ERI
8:02.35
PB
  
4Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik 92, NOR
8:03.23
92NOR
8:03.23
SB
  
5Sindre Løchting
Sindre Løchting 93, NOR
8:10.80
93NOR
8:10.80
  
6Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse 92, NOR
8:11.35
92NOR
8:11.35
PB
  
7Olle Walleräng
8:11.70
Spårvägens FK
8:11.70
SB
  
8Eirik Gramstad
Eirik Gramstad 84, NOR
8:12.34
84NOR
8:12.34
PB
  
9Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
8:14.55
Strömstad LK
8:14.55
  
10Robin Lindgren
8:15.68
Örgryte IS
8:15.68
  
11Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
8:16.56
89NOR
8:16.56
SB
  
12Daniel Studley
Daniel Studley 92, GBR
8:17.72
92GBR
8:17.72
PB
  
13Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad 89, NOR
8:21.94
89NOR
8:21.94
SB
  
14Amlesom Senay
Amlesom Senay 95, ERI
8:24.70
95ERI
8:24.70
  
15Napoleon Solomon
8:42.56
Fredrikshofs FIF
8:42.56
SB
  
Niklas Jonsson
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Anton DanielsonMalmö AI
DNF
  
Final B
1Jørgen Frost Bø
Jørgen Frost Bø 94, NOR
8:28.95
94NOR
8:28.95
  
2Fredrik Johansson
8:31.86
Ullevi FK
8:31.86
SB
  
3Jonatan Fridolfsson
8:32.93
Sävedalens AIK
8:32.93
  
4Jonas Lurås Hammer
Jonas Lurås Hammer 91, NOR
8:34.50
91NOR
8:34.50
PB
  
5Lars Södergård
8:39.08
Vallentuna FK
8:39.08
SB
  
6Sigurd Ruud Skjeseth
8:46.83
GoIF Tjalve
8:46.83
SB
  
7Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
8:55.39
Spårvägens FK
8:55.39
PB
  
8Mohammed Mohamoud
9:11.34
Ullevi FK
9:11.34
  
9Andreas Aalberg Huse
Andreas Aalberg Huse 91, NOR
9:11.63
91NOR
9:11.63
PB
  
10Erik ThorstenssonÄrla IF
9:15.49
  
11Nuray Yassin
9:15.92
Ullevi FK
9:15.92
PB
  
12Miguel Palm
9:20.41
Mölndals AIK
9:20.41
PB
  
13Gustav Norlander
9:33.51
Ärla IF
9:33.51
PB
  
14Hussein Nur
9:43.06
Malmö AI
9:43.06
SB
  
15Mohamed Hussein
Mohamed Hussein 89, USA
10:01.15
89USA
10:01.15
PB
  
Alexander Holmblad
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
M 400 m häck     


Final A

Final

1Hampus Widlund
52.17
IFK Växjö
52.17
PB
  
2Jonathan Carbe
52.61
Örgryte IS
52.61
  
3Andreas Almlöf
54.56
Hammarby IF
54.56
  
4Tobias Nilsson
55.75
IFK Växjö
55.75
  
5Benjamin Mullen
56.09
Turebergs FK
56.09
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Muamer Aissa Barshim
Muamer Aissa Barshim 94, QAT
2.15
94QAT
2.15
  
2Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh 97, QAT
2.15
97QAT
2.15
  
3Mike Edwards
Mike Edwards 90, GBR
2.10
90GBR
2.10
  
4Andreas CarlssonIK Ymer
2.10
  
5Mehdi Katib
2.07
Hammarby IF
2.07
  
6Briar Ploude
Briar Ploude 91, USA
2.07
91USA
2.07
  
7Janick Klausen
Janick Klausen 93, DEN
2.03
93DEN
2.03
  
8Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.03
  
9Filip BjörklundUpsala IF
1.99
  
10Tobias Johansson
1.94
IK Viking
1.94
  
M Längd     


Final A

Final

1Andreas Otterling
8.13w
KFUM Örebro
8.13w
+2.5
  
2Vasiliy Kopeykin
Vasiliy Kopeykin 88, RUS
7.96
88RUS
7.96
+1.5 SB
  
3Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai 91, RSA
7.88
91RSA
7.88
+2.0
  
4Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.73w
95DEN
7.73w
+2.4
  
5Valentin Toboc
Valentin Toboc 92, ROU
7.63
92ROU
7.63
+1.2
  
6Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.34
Spårvägens FK
7.34
+1.8
  
Wilfredo Martínez
Wilfredo Martínez 85, CUB
NM
85CUB
NM
  
Otterlingx
+1.5
x
+1.9
8.13w
+2.5
7.96w
+2.4
8.01w
+2.3
8.06
+1.9
Kopeykinx
+2.1
x
+1.0
7.96
+1.5
7.81
+1.4
x
+1.8
x
+1.3
Samaaix
+2.4
7.63
+1.6
7.88
+2.0
7.79w
+2.6
7.66
+1.7
Gabrielsen
Toboc
Chiguer
Martínez
M Slägga     


Final A

Final

1Dilshod Nazarov
Dilshod Nazarov 82, TJK
77.95
82TJK
77.95
  
2Nick Miller
Nick Miller 93, GBR
77.55
93GBR
77.55
PB NR NU23R
  
3Marco Lingua
Marco Lingua 78, ITA
76.76
78ITA
76.76
  
4Marcel Lomnický
Marcel Lomnický 87, SVK
76.48
87SVK
76.48
  
5Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi 95, QAT
74.93
95QAT
74.93
  
6Mark Dry
Mark Dry 87, GBR
74.26
87GBR
74.26
  
7Lukáš Melich
Lukáš Melich 80, CZE
73.54
80CZE
73.54
  
8Bence Pásztor
Bence Pásztor 95, HUN
72.41
95HUN
72.41
  
9Eivind Henriksen
Eivind Henriksen 90, NOR
68.75
90NOR
68.75
  
10Oscar Vestlund
65.42
IF Göta Karlstad
65.42
  
Nazarov74.5376.8374.2875.8476.8977.95
Miller77.55xx75.4675.03x
Lingua72.1674.2175.3075.7776.76x
Lomnický75.4675.5976.48x76.0075.96
Al-Saifi69.2671.7273.5773.95x74.93
Dry74.0372.3571.6772.2674.26x
Melich72.0073.54x70.6271.86x
Pásztor71.2168.8069.5470.3871.3172.41
Henriksen
Vestlund
M Spjut     


Final A

Final

1Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch 90, CZE
86.21
90CZE
86.21
PB
  
2Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
82.04
F Bålsta IK
82.04
SB
  
3Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
79.85
KFUM Örebro
79.85
SB
  
4Bobur Shokirjonov
Bobur Shokirjonov 90, UZB
78.28
90UZB
78.28
  
5Jaroslav Jílek
Jaroslav Jílek 89, CZE
77.22
89CZE
77.22
  
6Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
75.88
Södertälje IF
75.88
  
7Håkon Løvenskiold Kveseth
Håkon Løvenskiold Kveseth 93, NOR
66.99
93NOR
66.99
  
Vadlejch80.6486.2179.2984.8580.7781.04
Amb82.0478.90xxx81.16
Smalios75.4577.1279.85x76.77x
Shokirjonov67.1473.0374.2171.0272.6978.28
Jílek68.0077.2275.3971.89xx
Wallin69.71x75.0975.24x75.88
Kveseth
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.9

Final A

Final

Vind: +1.9
1Alexandria Anderson
Alexandria Anderson 87, USA
11.28
87USA
11.28
  
2Cleo VanBuren
Cleo VanBuren 86, USA
11.59
86USA
11.59
  
3Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
11.65
Spårvägens FK
11.65
PB
  
27 SWE AT
4Ella Nelson
Ella Nelson 94, AUS
11.66
94AUS
11.66
PB
  
5Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.80
KFUM Örebro
11.80
  
6Maria Gustafsson
12.03
IFK Lidingö
12.03
  
7Emilia KjellbergIFK Sunne
12.09
  
Final B
Vind: +2.6
Vind: +2.6
1Jessica Östlund
11.84w
Hässelby SK
11.84w
  
2Claudia Payton
12.11w
IF Göta Karlstad
12.11w
  
3Ida Thunberg
12.26w
IK Stål
12.26w
  
4Lisa Skagersten
12.34w
Varbergs GIF
12.34w
  
5Mary Ann Andreasson
12.37w
IF Göta Karlstad
12.37w
  
6Linn Bäcklin
12.45w
IF Göta Karlstad
12.45w
  
7Linnéa Hård
12.61w
Karlskoga FI
12.61w
  
K 200 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Ella Nelson
Ella Nelson 94, AUS
23.32
94AUS
23.32
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.42
Spårvägens FK
23.42
  
3Cleo VanBuren
Cleo VanBuren 86, USA
24.05
86USA
24.05
SB
  
4Pernilla NilssonMalmö AI
24.44
  
5Maria Gustafsson
24.69
IFK Lidingö
24.69
  
6Pernilla TornemarkMalmö AI
24.97
  
Final B
Vind: +3.8
Vind: +3.8
1Ebba Svantesson
24.67w
Sävedalens AIK
24.67w
  
2Alice Svantesson
24.72w
Sävedalens AIK
24.72w
  
3Estelle Montler
24.74w
Ullevi FK
24.74w
  
4Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
25.23w
GoIF Tjalve
25.23w
  
5Josefin Persson
25.32w
Sävedalens AIK
25.32w
  
6Linn Bäcklin
25.44w
IF Göta Karlstad
25.44w
  
Final C
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1Lisa Skagersten
25.58w
Varbergs GIF
25.58w
  
2Victoria Sandsjoe
25.97w
IF Göta Karlstad
25.97w
  
3Carolina SöderbomÄrla IF
26.19w
  
4Lena Aruhn
26.53w
Ume FI
26.53w
  
5Mia Stenvall
26.76w
Ullevi FK
26.76w
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Carise Thompson
Carise Thompson 92, CAN
4:16.17
92CAN
4:16.17
  
2Katelyn Ayers
Katelyn Ayers 95, CAN
4:17.82
95CAN
4:17.82
SB
  
3Sophie Watts
Sophie Watts 94, CAN
4:18.03
94CAN
4:18.03
  
4Linn Nilsson
4:19.60
Hälle IF
4:19.60
  
5Kasumi Nishihara
Kasumi Nishihara 89, JPN
4:19.77
89JPN
4:19.77
PB
  
6Yolanda Ngarambe
4:20.46
Turebergs FK
4:20.46
PB
  
7Ronja Fjellner
4:23.29
Örgryte IS
4:23.29
PB
  
8Lina Alainentalo
4:25.20
Hässelby SK
4:25.20
PB
  
9Yuika Mori
Yuika Mori 88, JPN
4:26.71
88JPN
4:26.71
SB
  
10María Caballero
María Caballero 87, PAR
4:27.46
87PAR
4:27.46
  
11Frida Kristiansson
4:29.21
Örgryte IS
4:29.21
  
12Yewdbar Gela
Yewdbar Gela 91, ETH
4:30.76
91ETH
4:30.76
PB
  
Patricia StrinerMalmö AI
DNF
  pace
Final B
1Lisa Öhberg
4:30.91
Hälle IF
4:30.91
SB
  
2Tova Eurén Magnusson
4:33.90
Göteborgs KIK
4:33.90
  
3Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold 98, NOR
4:33.91
98NOR
4:33.91
SB
  
4Emma Jansson
4:37.58
Hässelby SK
4:37.58
  
5Erika Bergentz
Erika Bergentz 73, KFUM Örebro
4:44.25
KFUM Örebro
4:44.25
  
6Isabella Andersson
4:44.78
Turebergs FK
4:44.78
  
7Olivia Weslien
4:48.98
IF Göta Karlstad
4:48.98
PB
  
8Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:49.26
Sävedalens AIK
4:49.26
  
9Hanna Bergström
5:00.29
Huddinge AIS
5:00.29
SB
  
10Johanne Lægran
Johanne Lægran 97, NOR
5:03.91
97NOR
5:03.91
PB
  
11Helene Støle Melsom
Helene Støle Melsom 96, NOR
5:08.65
96NOR
5:08.65
PB
  
12Emma Gustafsson
5:09.49
Hässelby SK
5:09.49
SB
  
Jennie HurkmansTurebergs FK
DNF
  pace
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Lennie Waite
Lennie Waite 86, GBR
9:40.39
86GBR
9:40.39
PB
  
2Bridget Franek
Bridget Franek 87, USA
9:42.59
87USA
9:42.59
  
3Sara Treacy
Sara Treacy 89, IRL
9:44.35
89IRL
9:44.35
  
4Sarah Pease
Sarah Pease 87, USA
9:46.66
87USA
9:46.66
PB
  
5Sandra Eriksson
9:47.52
Hammarby IF
9:47.52
SB
  
6Klara Bodinson
9:51.07
Sävedalens AIK
9:51.07
PB
  
7Emma Oudiou
Emma Oudiou 95, FRA
9:58.48
95FRA
9:58.48
  
8Charlotta Fougberg
10:02.14
Ullevi FK
10:02.14
  
9Nicole Bush
Nicole Bush 86, USA
10:04.21
86USA
10:04.21
  
10Amber Schultz
Amber Schultz 90, USA
10:04.33
90USA
10:04.33
SB
  
Natalya Gorchakova
Natalya Gorchakova 83, RUS
DNF
83RUS
DNF
  pace
Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
DNF
Örgryte IS
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Caroline Tegel
13.54w
IF Göta Karlstad
13.54w
  
2Madeleine Eriksson
13.64w
IFK Lidingö
13.64w
  
3Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
13.99w
KFUM Örebro
13.99w
  
4Renate Grimstad
Renate Grimstad 92, NOR
14.06w
92NOR
14.06w
  
5Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
14.16w
Atleticum Växjö SK
14.16w
  
6Sofia Linde
14.43w
Täby IS
14.43w
  
K Höjd     


Final A

Final

1Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.94
Trångsvikens IF
1.94
  
2Claudia García
Claudia García 92, ESP
1.83
92ESP
1.83
  
3Sofie Skoog
1.80
IF Göta Karlstad
1.80
  
3Iryna Kovalenko
Iryna Kovalenko 86, UKR
1.80
86UKR
1.80
  
3Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.80
90NOR
1.80
  
6My Nordström
My Nordström 90, GoIF Tjalve
1.80
GoIF Tjalve
1.80
  
7Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.76
97UKR
1.76
  
8Valentina Liashenko
Valentina Liashenko 81, GEO
1.76
81GEO
1.76
  
9Ellen BjörklundIFK Lund
1.71
  
9Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.71
  
11Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
1.71
Atleticum Växjö SK
1.71
  
11Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.71
  
13Linn Vikan
Linn Vikan 91, NOR
1.66
91NOR
1.66
  
1.801.831.861.901.941.98
Kinseyoooxoxoxxx
García
Skoog
Kovalenko
Angelsen
Nordström
Levchenko
Liashenko
Björklund
von Corswant
Linnell
Erlandsson
Vikan
K Stav     


Final A

Final

1Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.36
88FIN
4.36
  
2Michaela Meijer
4.36
Örgryte IS
4.36
  
3Malin DahlströmUllevi FK
4.26
  
4Aino Siitonen
Aino Siitonen 94, FIN
4.16
94FIN
4.16
PB
  
5Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
4.06
90DEN
4.06
  
6Elin Olsson
Elin Olsson 93, Kvarnsveden
3.91
Kvarnsvedens GoIF
3.91
PB
  
7Klara MattssonIK Orient
3.71
  
8Karin Fisher
Karin Fisher 88, USA
3.51
88USA
3.51
  
9Frida Bergvall
3.51
IFK Växjö
3.51
  
Fanny BerglundÖrgryte IS
NH
  
3.914.064.164.214.264.364.414.46
Nikkanen--xo-ooxx
Meijer--xo-oxxx
Dahlström--xo-oxxx
Siitonenoxxoxoxxx
Høgh-Pedersen
Olsson
Mattsson
Fisher
Bergvall
Berglund
K Längd     


Final A

Final

1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.66w
Spårvägens FK
6.66w
+2.6
  
2Abigail Irozuru
Abigail Irozuru 90, GBR
6.40w
90GBR
6.40w
+3.6
  
3Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.37w
95DEN
6.37w
+2.2
  
4Malin Marmbrandt
6.34w
Västerås FK
6.34w
+4.9
  
5Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm 85, NOR
6.25w
85NOR
6.25w
+2.9
  
6Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
6.08w
KFUM Örebro
6.08w
+2.3
  
7Emilia KjellbergIFK Sunne
5.97
+1.0 SB
  
8Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.94w
IF Göta Karlstad
5.94w
+4.3
  
9Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
5.72w
GoIF Tjalve
5.72w
+2.1
  
10Sara Kviberg
5.54w
Hässelby SK
5.54w
+2.2
  
11Jasmin Sabir
5.53
Hammarby IF
5.53
+1.3
  
12Sofia Linde
5.31
Täby IS
5.31
+2.0 SB
  
Jarder6.66w
+2.5
6.60w
+2.4
6.66w
+2.6
x
+2.4
6.52w
+2.5
x
+2.9
Irozurux
+2.7
6.40w
+3.6
6.26
+1.5
6.18w
+2.7
6.31w
+2.3
6.34w
+2.6
Traoré6.37w
+2.2
6.36w
+2.4
6.21w
+4.2
6.04w
+3.7
6.30w
+3.5
5.87
+1.0
Marmbrandt6.34w
+4.9
x
+3.4
x
+1.8
6.23w
+2.3
x
+3.7
6.29w
+2.2
Renstrøm
Wiss
Kjellberg
Hansen
Ullgren
Kviberg
Sabir
Linde
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö
16.91
Atleticum Växjö SK
16.91
  
2Viktoryia Kolb
Viktoryia Kolb 93, BLR
16.64
93BLR
16.64
  
3Frida Åkerström
15.74
Huddinge AIS
15.74
  
4Agnes Larsson
14.04
IF Göta Karlstad
14.04
  
5Maria Nilsson
13.55
IK Orient
13.55
  
6Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
11.83
Atleticum Växjö SK
11.83
  
Roos16.3316.9116.34x16.2916.49
Kolb16.0916.5916.3816.6416.2916.15
Åkerström
Larsson
Nilsson
Linnell