30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
Arena: Gunder Hägg -stadion
Tävlande: 679 (360+319)   Starter: 1319 (699+620)

Män
M22 100 m     
8 aug
Vind: +2.9

Final A

Final
8 aug
Vind: +2.9
1Adam Denguir
10.50w
IFK Lund
10.50w
  
2Sunday Ojuri
10.69w
Hammarby IF
10.69w
  
3Edwin Råsberg
10.70w
Hässelby SK
10.70w
  
4Emmanuel Amoh
10.77w
Malmö AI
10.77w
  
5Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.78w
Mariestads AIF
10.78w
  
6Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
10.84w
IK Hakarpspojkarna
10.84w
  
7Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
10.85w
Västerås FK
10.85w
  
8Philip Green
10.86w
Hammarby IF
10.86w
  
Heat 1
8 aug Vind: +0.1
8 augVind: +0.1
1Edwin Råsberg
10.84
Hässelby SK
10.84
PB
  
2Sunday Ojuri
10.86
Hammarby IF
10.86
  
2Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.86
Mariestads AIF
10.86
  
4Rasmus KarlssonUllevi FK
11.17
SB
  
5Nils Thornberg
11.21
Bollnäs FIK
11.21
SB
  
6Hjalmar Sundvall
11.23
Riviera FI
11.23
  
7Braulio RibeiroIFK Nora
11.29
  
Heat 2
8 aug Vind: +2.4
8 augVind: +2.4
1Adam Denguir
10.51w
IFK Lund
10.51w
  
2Emmanuel Amoh
10.73w
Malmö AI
10.73w
  
3Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
10.79w
IK Hakarpspojkarna
10.79w
  
4Philip Green
10.82w
Hammarby IF
10.82w
  
5Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
10.86w
Västerås FK
10.86w
  
6Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
10.93w
  
7Johan Forsberg
11.16w
Huddinge AIS
11.16w
  
M22 200 m     
9 aug
Vind: +4.5

Final A

Final
9 aug
Vind: +4.5
1Adam Denguir
21.07w
IFK Lund
21.07w
  
2Olle Forslin
21.56w
Hässelby SK
21.56w
  
3Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
21.64w
IK Hakarpspojkarna
21.64w
  
4Edwin Råsberg
21.71w
Hässelby SK
21.71w
  
5Sunday Ojuri
21.80w
Hammarby IF
21.80w
  
6Fredrik ÅströmTäby IS
21.93w
  
7Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
22.13w
Spårvägens FK
22.13w
  
Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
DNS
Mariestads AIF
DNS
  
Heat 1
9 aug Vind: +1.2
9 augVind: +1.2
1Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
22.46
IK Hakarpspojkarna
22.46
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
22.55
Spårvägens FK
22.55
SB
  
3Emil Lyrberg
22.57
Ullevi FK
22.57
  
4Sakaria Hussien
22.75
Falkenbergs IK
22.75
  
5Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
22.91
Spårvägens FK
22.91
  
6Braulio RibeiroIFK Nora
22.97
  
7Oscar Wahlqvist
22.99
Örgryte IS
22.99
  
8Rasmus KarlssonUllevi FK
23.84
SB
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.9
9 augVind: +1.9
1Sunday Ojuri
22.18
Hammarby IF
22.18
  
2Edwin Råsberg
22.23
Hässelby SK
22.23
  
3Fredrik ÅströmTäby IS
22.33
  
4Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
22.43
IK Hakarpspojkarna
22.43
  
5Alexander LesserUllevi FK
22.55
  
6Emmanuel Amoh
22.67
Malmö AI
22.67
SB
  
7Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
22.95
IK Hakarpspojkarna
22.95
SB
  
8Hjalmar Sundvall
23.57
Riviera FI
23.57
  
Heat 3
9 aug Vind: +1.1
9 augVind: +1.1
1Olle Forslin
22.20
Hässelby SK
22.20
  
2Adam DenguirIFK Lund
22.22
  
3Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.27
Mariestads AIF
22.27
  
4Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
22.55
SB
  
5Philip Green
22.59
Hammarby IF
22.59
SB
  
6Nils Thornberg
22.99
Bollnäs FIK
22.99
  
7Sebastian LandströmIFK Lidingö
23.26
  
M22 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
47.74
Spårvägens FK
47.74
  
2Adam DanielssonUllevi FK
47.86
PB
  
3Joakim Andersson
48.76
IFK Trelleborg
48.76
PB
  
4Sakaria Hussien
48.82
Falkenbergs IK
48.82
SB
  
5Martin Astner
49.48
Ullevi FK
49.48
PB
  
6Emil Lyrberg
49.58
Ullevi FK
49.58
PB
  
7Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
49.59
Spårvägens FK
49.59
PB
  
8Alexander LesserUllevi FK
50.52
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
49.63
Spårvägens FK
49.63
  
2Joakim Andersson
49.80
IFK Trelleborg
49.80
  
3Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
49.98
Spårvägens FK
49.98
  
4Alexander LesserUllevi FK
50.09
  
5Emil Lyrberg
50.33
Ullevi FK
50.33
PB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Adam DanielssonUllevi FK
49.42
  
2Sakaria Hussien
49.83
Falkenbergs IK
49.83
  
3Martin Astner
50.58
Ullevi FK
50.58
PB
  
4Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
50.60
IK Hakarpspojkarna
50.60
  
5Emanuel Lindberg
Emanuel Lindberg 93, KFUM Örebro
52.47
KFUM Örebro
52.47
  
Fredrik ÅströmTäby IS
DNF
  
M22 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Mattias Ohlsson
1:52.19
Öresund FK
1:52.19
PB
  
2Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
1:52.58
Spårvägens FK
1:52.58
PB
  
3Ahmed Tahir
1:53.48
Malmö AI
1:53.48
  
4Alex Torgersson
1:54.12
Hammarby IF
1:54.12
SB
  
5Hampus Börjesson
1:54.72
Ullevi FK
1:54.72
PB
  
6Christopher NilssonUllevi FK
1:55.09
  
7Elias Johansson
1:56.85
Sävedalens AIK
1:56.85
  
8Joakim Andersson
1:57.22
IFK Trelleborg
1:57.22
  
9Daniel Gleimar
1:57.82
Turebergs FK
1:57.82
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Ahmed Tahir
1:55.23
Malmö AI
1:55.23
  
2Daniel Gleimar
1:56.33
Turebergs FK
1:56.33
  
3Erik Tholén
1:56.84
Ununge IF
1:56.84
  
4Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
1:57.24
Hässelby SK
1:57.24
  
5Jesper Bokefors
1:57.56
Upsala IF
1:57.56
  
6Adam Danielsson
2:03.38
Ullevi FK
2:03.38
PB
  
7Emil Mårtensson
2:06.99
Hässelby SK
2:06.99
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Mattias Ohlsson
1:54.94
Öresund FK
1:54.94
  
2Hampus Börjesson
1:55.16
Ullevi FK
1:55.16
SB
  
3Joakim Andersson
1:55.17
IFK Trelleborg
1:55.17
  
4Elias Johansson
1:56.04
Sävedalens AIK
1:56.04
PB
  
5Håkan Carlberg
1:59.75
Malmö AI
1:59.75
  
6Lucas Grönborg
2:00.54
Hellas FK
2:00.54
PB
  
7Robin Johansson
2:02.62
Turebergs FK
2:02.62
  
8Martin MartinssonValbo AIF
2:11.0m
PB
  
Heat 3
8 aug
8 aug
1Christopher NilssonUllevi FK
1:53.79
PB
  
2Alex Torgersson
1:54.27
Hammarby IF
1:54.27
SB
  
3Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
1:56.39
Spårvägens FK
1:56.39
PB
  
4Erik Laggren
2:00.03
Alingsås IF
2:00.03
  
5Adam Lindström
2:04.67
Hässelby SK
2:04.67
  
6Pontus Petersson
Pontus Petersson 92, Skillingaryds FK
2:07.97
Skillingaryds FK
2:07.97
  
Alexander Holmblad
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M22 1500 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
3:57.01
Hässelby SK
3:57.01
  
2Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
3:57.90
Spårvägens FK
3:57.90
  
3Napoleon Solomon
3:58.20
Fredrikshofs FIF
3:58.20
  
4Hampus Börjesson
3:58.29
Ullevi FK
3:58.29
  
5Daniel Gleimar
3:59.13
Turebergs FK
3:59.13
  
6Henrik Petersson
3:59.27
Malmö AI
3:59.27
PB
  
7Albin Sjöblom
4:00.20
Turebergs FK
4:00.20
  
8Adam Lindström
4:05.11
Hässelby SK
4:05.11
  
9Niklas Jonsson
4:05.29
Hammarby IF
4:05.29
  
10Joakim Eriksson
4:08.26
Spårvägens FK
4:08.26
  
11Jonathan Weichbrodt
4:12.76
Mölndals AIK
4:12.76
PB
  
M22 5000 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
14:40.74
Spårvägens FK
14:40.74
  
2Napoleon Solomon
14:40.79
Fredrikshofs FIF
14:40.79
  
3Joel Zachrisson
14:41.85
Ullevi FK
14:41.85
PB
  
4John Börjesson
15:13.07
Ullevi FK
15:13.07
  
5Michele Alemayoh
15:27.89
Hammarby IF
15:27.89
PB
  
6Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
15:34.13
GoIF Tjalve
15:34.13
PB
  
7Linus Rosdal
Linus Rosdal 92, KFUM Örebro
15:36.58
KFUM Örebro
15:36.58
SB
  
8Jonathan Weichbrodt
15:37.17
Mölndals AIK
15:37.17
  
9Anton Rehn
15:40.15
Högby IF
15:40.15
  
10Gustav Milesson
15:48.81
Högby IF
15:48.81
SB
  
11Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
15:49.38
Sävedalens AIK
15:49.38
  
12Pontus Petersson
Pontus Petersson 92, Skillingaryds FK
17:05.98
Skillingaryds FK
17:05.98
  
Patrik Nilsson
DNF
Oskarshamns SK
DNF
  
M22 2000 m hinder (76.2 cm)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Napoleon Solomon
5:51.49
Fredrikshofs FIF
5:51.49
PB
  
2Daniel Gleimar
5:57.67
Turebergs FK
5:57.67
PB
  
3Erik Norrbom
5:57.93
Turebergs FK
5:57.93
PB
  
4Alexander Holmblad
6:01.12
Spårvägens FK
6:01.12
PB
  
5Niklas Jonsson
6:13.76
Hammarby IF
6:13.76
PB
  
6Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
6:18.94
Sävedalens AIK
6:18.94
PB
  
7Gustav Milesson
6:22.80
Högby IF
6:22.80
PB
  
8Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
6:26.91
GoIF Tjalve
6:26.91
PB
  
M22 110 m häck     
10 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
10 aug
Vind: +0.4
1Fredrick Ekholm
14.05
Huddinge AIS
14.05
PB
  
2Anton Levin
14.28
Malmö AI
14.28
  
3Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
14.38
IK Hakarpspojkarna
14.38
PB
  
4Jonathan Holm
14.41
Strands IF
14.41
PB
  
5Victor Ivarsson
14.98
IFK Växjö
14.98
  
6Dennis ErikssonFalu IK
15.75
  
7Eric Bergvall
15.81
Hässelby SK
15.81
  
Filip Lööv
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  
M22 400 m häck     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Oliwer Åstrand
52.72
Örgryte IS
52.72
  
2Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
53.44
IK Hakarpspojkarna
53.44
PB
  
3Anton Nilsson
53.67
Huddinge AIS
53.67
  
4Tobias Nilsson
Tobias Nilsson 92, IFK Växjö
54.50
IFK Växjö
54.50
  
5Petter Berner-Wik
56.00
Upsala IF
56.00
PB
  
6Gustav Schölin
57.55
Finspångs AIK
57.55
  
7Martin Astner
58.00
Ullevi FK
58.00
  
8Rikard Hällberg
59.66
Upsala IF
59.66
  
M22 Höjd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Jesper Borg
2.06
Ullevi FK
2.06
  
2Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.03
  
3Adam Lindhe
2.00
IFK Lidingö
2.00
  
4Viktor HusmarkUllevi FK
1.92
SB
  
4Edvin Heggemann
Edvin Heggemann 94, KFUM Örebro
1.92
KFUM Örebro
1.92
  
6Valdemar KarlssonHammarby IF
1.86
  
7Olov Bylund
1.86
Falu IK
1.86
  
1.801.861.921.962.002.032.062.08
Borg----oxoxoxxx
Löfgren---oxoxxoxxx
Lindhe--ooxoxxx
Husmarkoxoxoxxx
Heggemann--xxoxxx
Karlsson-xxoxxx
Bylundxoxxoxxx
M22 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
5.03
PB
  
2Carl Sténson
4.85
Hellas FK
4.85
  
3Hampus CorneliussonIK Lerum FI
4.45
  
4Micael Fagö
4.27
Kalmar SK
4.27
SB
  
4.094.274.454.574.694.854.975.035.13
Fransson Bergetoft----ooooxxx
Sténson-----oxxx
Corneliusson-ooxxx
Fagöxoxxx
M22 Längd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Adam DenguirIFK Lund
7.33
+1.0 PB
  
2Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.25
Eskilstuna FI
7.25
+1.2
  
3Simon Karlén
7.17
IF Göta Karlstad
7.17
+1.9 SB
  
4Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
7.09
Västerås FK
7.09
+1.4 PB
  
5Rickard Willman
6.88w
Västerås FK
6.88w
+2.8
  
6Filip HjorthFalu IK
6.86
+2.0
  
7Erik Grundberg
6.66w
Hammarby IF
6.66w
+2.8
  
8Nils Andersson
6.49
Torsby S&E IF
6.49
+0.7
  
9Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.05
Spårvägens FK
6.05
+1.2 SB
  
10Victor Ivarsson
4.83w
IFK Växjö
4.83w
+3.6
  
Denguir7.07
+1.1
5.51w
+2.2
x
+2.7
7.00w
+2.1
5.52
+1.0
7.33
+1.0
Talèus7.10
+1.3
7.10w
+3.0
7.25
+1.2
7.08
+1.3
5.63
+1.3
7.04
+0.7
Karlén6.86
+1.1
6.83
+1.0
7.17
+1.9
6.86
+0.2
Hjort6.84
+1.3
6.88
+1.4
6.82
+0.7
x
+2.0
6.79
+1.5
7.09
+1.4
Willman6.88w
+2.8
x
+2.7
6.75
+1.2
x
+0.2
6.48
+1.5
x
+1.4
Hjorth6.86
+2.0
x
+0.5
x
+1.8
6.74
+1.1
6.73
+1.1
6.39
+0.7
Grundberg6.42
+1.8
x
+1.6
6.48
+1.1
x
+3.1
6.54
+1.6
6.66w
+2.8
Andersson6.27
+1.4
6.40
+1.6
6.43w
+2.4
6.39
+1.0
6.44
+1.1
6.49
+0.7
Bamane4.43
+1.8
5.29
+1.1
6.05
+1.2
Ivarsson4.83w
+3.6
x
+1.7
x
+2.1
M22 Tresteg     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Simon Karlén
15.51w
IF Göta Karlstad
15.51w
+2.5
  
2Dastid SelmaniIFK Lund
14.45
+0.2 SB
  
3Mattias Olander
14.37w
Högby IF
14.37w
+2.2
  
4Fredrik LöfgrenIFK Lund
14.29w
+3.1
  
5Jonas Arbinge
14.22w
Hellas FK
14.22w
+4.1
  
6Erik Grundberg
13.79w
Hammarby IF
13.79w
+2.5
  
Karlén14.79w
+2.5
15.51w
+2.5
Selmanix
+4.6
14.44w
+4.5
x
+1.9
x
+2.2
x
+1.9
14.45
-0.2
Olanderx
+5.2
x
+2.0
13.43
+0.3
x
+4.5
14.37w
+2.2
x
+0.9
Löfgren13.73
+2.0
13.41w
+3.8
13.66
+2.0
13.70
+1.6
14.06
+1.2
14.29w
+3.1
Arbinge14.22w
+4.1
14.08w
+4.5
12.00
+1.9
14.18w
+3.1
13.81w
+2.1
13.93w
+4.8
Grundberg13.77w
+2.4
13.66w
+4.2
x13.79w
+2.5
13.7013.63
+0.8
M22 Kula     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Arwid Koskinen
18.12
Huddinge AIS
18.12
  
2Simon Pettersson
15.80
Upsala IF
15.80
  
3Tim Wunger
15.22
Falu IK
15.22
  
4Oscar VestlundKils AIK
14.97
PB
  
5Andreas ErikssonIK Heros
14.07
PB
  
6Johan Berggren
13.66
Eslövs AI
13.66
  
7Alexander Larsson
13.60
Upsala IF
13.60
SB
  
8Andreas Gustavsson
10.06
Dals Södra FFI
10.06
PB
  
Koskinen17.4017.99x17.51x18.12
Pettersson15.72x15.6215.48x15.80
Wungerx14.1515.2214.88xx
Vestlund14.97x14.49
Eriksson13.87x13.98xx14.07
Berggren13.1713.5413.2913.5813.66x
Larssonx12.1712.91x13.60x
Gustavsson9.2710.069.72x9.999.84
M22 Diskus     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Simon Pettersson
52.80
Upsala IF
52.80
  
2Micael Ljungberg
51.20
Nyköpings BIS
51.20
  
3Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
50.59
Södertälje IF
50.59
  
4Oskar TörnrosFalu IK
43.96
SB
  
5Oscar VestlundKils AIK
43.00
PB
  
6Andreas ErikssonIK Heros
41.09
  
7Anton Larsson
40.03
Järvsö IF
40.03
SB
  
Pettersson51.9251.3152.3752.8051.82x
Ljungbergx49.4351.20xxx
Kiviniemi46.0048.8150.59x48.69x
Törnros42.4942.25x42.21x43.96
Vestlund40.45xx43.00xx
Erikssonx41.0939.7339.6238.5740.73
Larssonxx39.2240.03xx
M22 Slägga     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Oscar VestlundKils AIK
66.07
  
2Alexander Larsson
63.86
Upsala IF
63.86
  
3Kristoffer FagerlundIK Ymer
59.46
PB
  
4Mikael Larsson
57.22
IF Göta Karlstad
57.22
  
5Mattias Grundström
47.00
Ängelholms IF
47.00
  
6Tim Wunger
46.94
Falu IK
46.94
  
Vestlund63.7563.55x63.12x66.07
Larsson61.9263.8663.6663.57xx
Fagerlund58.3358.9159.46x59.1456.76
Larsson57.22x56.9056.4455.6856.68
Grundström41.8243.6342.6345.3143.3047.00
Wunger44.0144.4046.2945.5946.9444.50
M22 Spjut     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Johan CarlqvistFalu IK
71.15
  
2Sebastian Thörngren
67.51
IFK Växjö
67.51
  
3Axel Lönegren
65.13
Upsala IF
65.13
  
4Johannes HenrikssonIF Göta Karlstad
63.28
PB
  
5Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
59.23
IFK Helsingborg
59.23
  
6Rasmus ElfgaardHabo FIF-04
58.29
PB
  
7Fredrik Persson
50.86
Riviera FI
50.86
SB
  
8Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
50.81
Södertälje IF
50.81
  
9Marcus JohanssonTanums IF
46.97
PB
  
10Victor Ivarsson
46.09
IFK Växjö
46.09
  
Carlqvist66.4071.15
Thörngren61.9257.9762.0062.7560.4167.51
Lönegren55.5764.04xx65.13x
Henriksson57.80xx63.28x61.73
Kvist57.25x55.5954.7756.2859.23
Elfgaard58.2954.75x54.25xx
Persson45.6050.8645.7745.6849.3746.65
Andersson49.0450.7850.81x48.29x
Johanssonx44.9446.97
Ivarsson46.09xx
P19 100 m     
8 aug
Vind: +2.9

Final A

Final
8 aug
Vind: +2.9
1Emil von Barth
10.61w
Ullevi FK
10.61w
  
2Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.63w
  
3Jacob Ewertzh
10.64w
Hammarby IF
10.64w
  
4Gustav Kjell
10.67w
Turebergs FK
10.67w
  
5Jakob LindbomKA 2 IF
10.72w
  
6Filip SjövallIFK Lund
10.76w
  
7Fabian Revilla
10.90w
Rånäs 4H
10.90w
  
8Eddy Meyerdierks
11.04w
Ullevi FK
11.04w
  
Heat 1
8 aug Vind: +3.9
8 augVind: +3.9
1Emil von Barth
10.69w
Ullevi FK
10.69w
  
2Eddy Meyerdierks
10.87w
Ullevi FK
10.87w
  
3Fabian Revilla
10.88w
Rånäs 4H
10.88w
  
4Amadou Sussoho
10.89w
Huddinge AIS
10.89w
  
5Herman Olvik
10.98w
Ullevi FK
10.98w
  
6Sebastian EliassonIK Lerum FI
11.12w
  
7Martin JönssonIFK Lund
11.31w
  
Heat 2
8 aug Vind: +2.0
8 augVind: +2.0
1Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.74
PB
  
2Filip SjövallIFK Lund
10.77
PB
  
3Daniel Rosberg
11.15
Hammarby IF
11.15
  
4Erik Nyberg
11.19
Hammarby IF
11.19
  
5Isak Barrow
11.35
Huddinge AIS
11.35
PB
  
6Kevin Fankl
11.40
Ullevi FK
11.40
  
7Martin Jonsson
11.87
Torsby S&E IF
11.87
  
Heat 3
8 aug Vind: +2.2
8 augVind: +2.2
1Jacob Ewertzh
10.71w
Hammarby IF
10.71w
  
2Jakob LindbomKA 2 IF
10.77w
  
3Gustav Kjell
10.78w
Turebergs FK
10.78w
  
4Thomas Yemane
11.09w
Hässelby SK
11.09w
  
5Douglas Hellbratt
11.10w
Huddinge AIS
11.10w
  
6Sebastian Wesslén
11.42w
Hammarby IF
11.42w
  
7Akram Adinda
11.47w
Upsala IF
11.47w
  
P19 200 m     
10 aug
Vind: +4.2

Final A

Final
10 aug
Vind: +4.2
1Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.24w
Sundsvalls FI
21.24w
  
2Emil von Barth
21.35w
Ullevi FK
21.35w
  
3Jacob Ewertzh
21.38w
Hammarby IF
21.38w
  
4Dennis Forsman
21.41w
Ullevi FK
21.41w
  
5Gustav Kjell
21.78w
Turebergs FK
21.78w
  
6Thomas Yemane
22.00w
Hässelby SK
22.00w
  
7Douglas Hellbratt
22.07w
Huddinge AIS
22.07w
  
8Amadou Sussoho
22.09w
Huddinge AIS
22.09w
  
Semi 1
10 aug Vind: +3.8
10 augVind: +3.8
1Jacob Ewertzh
21.54w
Hammarby IF
21.54w
  
2Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.64w
Sundsvalls FI
21.64w
  
3Gustav Kjell
21.86w
Turebergs FK
21.86w
  
4Douglas Hellbratt
21.90w
Huddinge AIS
21.90w
  
5Thomas Yemane
22.22w
Hässelby SK
22.22w
  
6Eddy Meyerdierks
22.36w
Ullevi FK
22.36w
  
Fabian RevillaRånäs 4H
DNS
  
Jean-Christian ZirignonPiteå IF
DNS
  
Semi 2
10 aug Vind: +1.6
10 augVind: +1.6
1Emil von Barth
21.56
Ullevi FK
21.56
PB
  
2Dennis Forsman
21.68
Ullevi FK
21.68
SB
  
3Amadou Sussoho
22.04
Huddinge AIS
22.04
PB
  
4Filip SjövallIFK Lund
22.23
SB
  
5Erik MartinssonGefle IF
22.25
SB
  
6Victor Fingal
22.43
Ullevi FK
22.43
  
Jakob LindbomKA 2 IF
DQ
  
Erik Hermelin
DNS
IFK Lidingö
DNS
  
Heat 1
9 aug Vind: +1.3
9 augVind: +1.3
1Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
22.24
Sundsvalls FI
22.24
  
2Douglas Hellbratt
22.54
Huddinge AIS
22.54
PB
  
3Jean-Christian ZirignonPiteå IF
22.68
SB
  
4Fabian Revilla
22.78
Rånäs 4H
22.78
  
5Sebastian WesslénHammarby IF
23.59
  
6Dag Hultberg
Dag Hultberg 95, GoIF Tjalve
24.45
GoIF Tjalve
24.45
  
7Daniel Eriksson
24.80
IF Vingarna
24.80
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.2
9 augVind: +1.2
1Emil von Barth
22.09
Ullevi FK
22.09
  
2Erik MartinssonGefle IF
22.81
SB
  
3Victor Fingal
22.84
Ullevi FK
22.84
  
4Eddy MeyerdierksUllevi FK
22.91
  
5Melker KarlssonUllevi FK
23.59
  
6Daniel Rosberg
23.60
Hammarby IF
23.60
  
Heat 3
9 aug Vind: +1.6
9 augVind: +1.6
1Jacob Ewertzh
22.30
Hammarby IF
22.30
  
2Jakob LindbomKA 2 IF
22.48
  
3Amadou Sussoho
22.49
Huddinge AIS
22.49
PB
  
4Filip SjövallIFK Lund
22.60
  
5Sebastian EliassonIK Lerum FI
23.38
  
6Isak Barrow
23.52
Huddinge AIS
23.52
  
Heat 4
9 aug Vind: +1.8
9 augVind: +1.8
1Dennis Forsman
22.31
Ullevi FK
22.31
SB
  
2Gustav Kjell
22.50
Turebergs FK
22.50
  
3Thomas Yemane
22.77
Hässelby SK
22.77
PB
  
4Erik Hermelin
23.09
IFK Lidingö
23.09
  
5Erik Nyberg
23.28
Hammarby IF
23.28
  
6Martin JönssonIFK Lund
23.40
  
P19 400 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Erik MartinssonGefle IF
48.67
  
2Martin Selin
48.95
Ullevi FK
48.95
PB
  
3Erik Hermelin
49.36
IFK Lidingö
49.36
PB
  
4Victor Fingal
49.69
Ullevi FK
49.69
PB
  
5Edom Abreham
50.53
Hässelby SK
50.53
  
6Abdiaziz Warsame AbdulleMalmö AI
51.29
SB
  
7William Levay
William Levay 96, Spårvägen
51.41
Spårvägens FK
51.41
  
8Melker KarlssonUllevi FK
51.76
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Erik MartinssonGefle IF
48.91
  
2Edom Abreham
49.20
Hässelby SK
49.20
PB
  
3Erik Hermelin
49.79
IFK Lidingö
49.79
PB
  
4Melker KarlssonUllevi FK
51.30
PB
  
5Abdiaziz Warsame AbdulleMalmö AI
51.33
SB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Martin Selin
50.30
Ullevi FK
50.30
  
2Victor Fingal
50.60
Ullevi FK
50.60
PB
  
3William Levay
William Levay 96, Spårvägen
50.77
Spårvägens FK
50.77
SB
  
4Hugo Forsberg
51.70
Ullevi FK
51.70
  
5Dag Hultberg
Dag Hultberg 95, GoIF Tjalve
53.29
GoIF Tjalve
53.29
PB
  
6Daniel Eriksson
55.61
IF Vingarna
55.61
  
P19 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:56.16
Spårvägens FK
1:56.16
  
2Johan Sandsten
1:57.41
Oskarshamns SK
1:57.41
  
3Edom Abreham
1:57.83
Hässelby SK
1:57.83
  
4Gustav Berlin
1:58.28
IK Akele
1:58.28
  
5Abshir Awees
Abshir Awees 95, KFUM Örebro
1:58.30
KFUM Örebro
1:58.30
  
6Martin Hammar
1:59.36
Rånäs 4H
1:59.36
  
7Fredrik Orrsveden
1:59.87
Hammarby IF
1:59.87
  
8Noah Elliott
2:00.22
Ullevi FK
2:00.22
  
9Anton Persson
2:02.44
Hässelby SK
2:02.44
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:54.71
Spårvägens FK
1:54.71
  
2Abshir Awees
Abshir Awees 95, KFUM Örebro
1:55.28
KFUM Örebro
1:55.28
  
3Martin Hammar
1:55.33
Rånäs 4H
1:55.33
  
4Fredrik Orrsveden
1:55.72
Hammarby IF
1:55.72
PB
  
5Noah Elliott
1:57.84
Ullevi FK
1:57.84
  
6Kevin Hermansson
Kevin Hermansson 95, Trollhättan FIK
1:58.13
Trollhättan FIK
1:58.13
PB
  
7Oskar Östebo
Oskar Östebo 96, Glanshammar
2:03.55
Glanshammars IF
2:03.55
  
8Ken Slättengren
2:05.91
Högby IF
2:05.91
SB
  
Tobias Karlsson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Gustav Berlin
1:56.90
IK Akele
1:56.90
  
2Johan Sandsten
1:57.34
Oskarshamns SK
1:57.34
  
3Anton Persson
1:57.47
Hässelby SK
1:57.47
  
4Edom Abreham
1:57.80
Hässelby SK
1:57.80
PB
  
5Gustav Bivstedt
1:58.10
Hässelby SK
1:58.10
  
6Johan Slagbrand
1:58.12
IFK Märsta
1:58.12
  
7Adam Abdirezak
1:59.04
Malmö AI
1:59.04
  
8Ludvig Danielson
2:07.47
GoIF Tjalve
2:07.47
  
Mohammed LoukiliIFK Lidingö
DNF
  
Abdi Yusuf
Abdi Yusuf 96, Hammarby
DNF
Hammarby IF
DNF
  
P19 1500 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:53.58
Spårvägens FK
3:53.58
  
2Johan Lindgren
3:54.44
Mölndals AIK
3:54.44
PB
  
3Alexander Nilsson
3:55.96
Mölndals AIK
3:55.96
  
4Johan Sandsten
3:56.38
Oskarshamns SK
3:56.38
PB
  
5Awet Mengsteab
3:56.89
Örgryte IS
3:56.89
PB
  
6Gustaf Stensjö
3:57.53
Sävedalens AIK
3:57.53
PB
  
7Andreas Jansson
4:00.17
Hässelby SK
4:00.17
  
8Adam Abdirezak
4:01.00
Malmö AI
4:01.00
PB
  
9Abdi Yusuf
Abdi Yusuf 96, Hammarby
4:09.77
Hammarby IF
4:09.77
  
10William Fransson
William Fransson 96, KFUM Örebro
4:14.48
KFUM Örebro
4:14.48
PB
  
11Ken Slättengren
4:14.68
Högby IF
4:14.68
  
12Anders Fox
Anders Fox 95, Enhörna
4:16.71
Enhörna IF
4:16.71
PB
  
13Mohammed Loukili
4:21.80
IFK Lidingö
4:21.80
  
14Abshir Awees
Abshir Awees 95, KFUM Örebro
4:29.33
KFUM Örebro
4:29.33
  
Vidar Johansson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Gustaf Lidfelt
DNF
Hammarby IF
DNF
  
P19 5000 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Gustaf Stensjö
14:41.45
Sävedalens AIK
14:41.45
PB
  
2Andreas Jansson
14:43.03
Hässelby SK
14:43.03
  
3Gabriel Steffensen
14:53.62
Sävedalens AIK
14:53.62
  
4Abdelfath Yassin
15:04.32
Gefle IF
15:04.32
  
5Abdelhafiz Ibrahim
Abdelhafiz Ibrahim 96, Lidköpings VSK
15:30.50
Lidköpings VSK
15:30.50
PB
  
6Ludvig Danielson
15:33.97
GoIF Tjalve
15:33.97
PB
  
7Alexander Nilsson
15:44.02
Mölndals AIK
15:44.02
  
8Daniel Bucht
Daniel Bucht 96, Sävedalen
15:45.89
Sävedalens AIK
15:45.89
PB
  
9Daniel Strandberg
15:48.64
Malmö AI
15:48.64
SB
  
10Weldemariam Haile
15:53.63
Ludvika FFI
15:53.63
PB
  
11Hugo Lindell
15:57.27
Rånäs 4H
15:57.27
  
12Anders Fox
Anders Fox 95, Enhörna
16:18.43
Enhörna IF
16:18.43
PB
  
13Filip Artursson
16:18.81
Hässelby SK
16:18.81
PB
  
14Hasan Husseen Mahamuud
16:25.84
Hemlingby LK
16:25.84
PB
  
P19 2000 m hinder     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Vidar Johansson
5:49.37
Sävedalens AIK
5:49.37
PB
  
2Johan Lindgren
5:52.43
Mölndals AIK
5:52.43
PB
  
3Andreas Jansson
5:56.25
Hässelby SK
5:56.25
SB
  
4Ken Slättengren
6:23.82
Högby IF
6:23.82
SB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
10 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
10 aug
Vind: +1.6
1Philip Ngwe
14.42
Mölndals AIK
14.42
  
2Andreas Almlöf
14.57
Hammarby IF
14.57
PB
  
3Fredrik Samuelsson
14.59
Hässelby SK
14.59
  
4Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
14.96
Upsala IF
14.96
  
5Nicklas Karlsson
15.03
Finspångs AIK
15.03
PB
  
6Kevin Fankl
15.36
Ullevi FK
15.36
  
7Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå AIK
15.36
Skellefteå AIK
15.36
PB
  
P19 400 m häck     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Isak Andersson
54.53
Upsala IF
54.53
  
2Fredrik Samuelsson
55.27
Hässelby SK
55.27
  
3Filip WendelinIFK Sala
55.32
PB
  
4Oskar Greilert
55.80
Hanvikens SK
55.80
PB
  
5Andreas Almlöf
56.43
Hammarby IF
56.43
  
6Sebastian Gyllensten
57.20
IFK Växjö
57.20
PB
  
7Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
58.44
Hässelby SK
58.44
PB
  
8Joakim StenströmIK Hinden
59.72
  
P19 Höjd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Andreas CarlssonIK Ymer
2.10
SB
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.08
  
3Henrik Thoms
2.06
Hanvikens SK
2.06
  
4Herman Olvik
1.96
Ullevi FK
1.96
=PB
  
5David Kappelin
1.86
Örgryte IS
1.86
PB
  
1.801.861.921.962.002.032.062.082.102.13
Carlsson--xoooo-xooxxx
Delryd----oxoxoxoxxx
Thoms---ooooxxx
Olvikooxxoxxoxxx
Kappelinooxxx
P19 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1David Kappelin
4.80
Örgryte IS
4.80
  
2Magnus Jomyr
4.57
Örgryte IS
4.57
  
3Esa Hiltunen
4.51
Ullevi FK
4.51
PB
  
4Carl IvarssonIK Lerum FI
4.43
  
5Hannes Burman
Hannes Burman 96, Skellefteå AIK
4.43
Skellefteå AIK
4.43
  
6Alfred Delefors-HedbergGoIF Tjalve
4.35
PB
  
7Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
4.23
Hässelby SK
4.23
  
8Jonathan Nordh
4.11
Örgryte IS
4.11
  
Anton EvertssonHabo FIF-04
NH
  
Hannes GidlöfGefle IF
DNS
  
3.754.114.234.354.434.514.574.634.684.805.00
Kappelin--------oxxoxxx
Jomyr----xoxoxxoxxx
Hiltunen--oxxoxooxxx
Ivarsson----oxxx
Burman---xoxoxxx
Delefors-Hedberg--xooxxx
Ohlsonooxxoxxx
Nordh-xoxxx
Evertsson-xxx
Gidlöf
P19 Längd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.50
+2.0
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
7.41
+1.6 SB
  
3Max AnderssonTierps IF
7.34
+0.6
  
4Kevin Fankl
6.82
Ullevi FK
6.82
+1.7
  
5Fredrik SamuelssonHässelby SK
6.76
+0.1
  
6Jesper Frykholm
6.64
Glanshammars IF
6.64
+0.9
  
7Oskar Greilert
6.22
Hanvikens SK
6.22
+0.8
  
8Carl Månsson
6.08
Turebergs FK
6.08
+0.5
  
9Joar HusmarkFalu IK
5.99
+0.3
  
10Isak Hampel Klang
5.98
Hässelby SK
5.98
+0.9
  
11Manne Persson
5.93
Hammarby IF
5.93
0.0
  
Artur EngströmUllevi FK
NM
  
Nilsson Montler5.53
+1.7
7.50
+2.0
2.74
-1.2
Carlsson7.41
+1.6
x
+0.4
Andersson7.31
+2.0
7.34
+0.6
5.36
-0.3
7.01
+0.5
6.97
-0.7
x
Fankl6.82
+1.7
6.82
+1.2
6.58
-0.9
x
+1.0
x
-0.4
x
-0.3
Samuelsson6.72
+1.3
6.41
-0.1
2.46
-1.3
6.52
-1.7
6.76
+0.1
6.63
+0.3
Frykholm6.64
+0.9
6.49
+0.3
6.34
-1.6
x
-1.3
4.16
+0.3
x
-0.6
Greilert5.99
+1.2
5.70
+0.7
6.10
-1.4
6.13
+0.3
6.09
-0.3
6.22
-0.8
Månssonx
+1.9
6.08
-0.5
5.97
+0.2
x
-0.7
5.96
-0.9
x
-2.2
Husmark5.99
+0.3
Hampel Klang5.78w
+2.5
5.98
+0.9
5.94
-0.5
Persson5.88
+1.7
5.935.87
-2.1
Engströmx
+1.5
x
+1.2
x
-2.0
Kval
8 aug
8 aug
1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.09
–0.1
  
2Max AnderssonTierps IF
7.04
+1.2
  
3Fredrik SamuelssonHässelby SK
6.77
+1.6
  
4Jesper Frykholm
6.76
Glanshammars IF
6.76
+1.2
  
5Kevin Fankl
6.66
Ullevi FK
6.66
+1.3
  
6Andreas CarlssonIK Ymer
6.65
+1.5
  
7Oskar Greilert
6.54
Hanvikens SK
6.54
+1.8 PB
  
8Joar HusmarkFalu IK
6.53
+1.4 PB
  
9Isak Hampel Klang
6.47w
Hässelby SK
6.47w
+2.1
  
10Manne Persson
6.43w
Hammarby IF
6.43w
+2.7
  
11Carl Månsson
6.35
Turebergs FK
6.35
+1.8
  
12Artur EngströmUllevi FK
6.33w
+2.7
  
13Samuel IngvarssonFalu IK
6.33w
+2.2
  
14Martin JönssonIFK Lund
6.32
+0.7
  
15Tobias JonssonIK Orient
6.27
+1.7
  
16Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
6.23w
Östersunds GIF
6.23w
+2.3
  
17Nicklas Karlsson
6.18w
Finspångs AIK
6.18w
+2.8
  
18Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
6.14w
KFUM Örebro
6.14w
+2.3
  
19Adam Nygårds JacobssonFalu IK
6.12
+1.7
  
20Jon Klasér
5.97
Falu IK
5.97
+1.7
  
21Simon Averin-MarkströmHammarby IF
5.78
+0.6 SB
  
22Martin Jonsson
5.68
Torsby S&E IF
5.68
+1.5 PB
  
23Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå AIK
4.66
Skellefteå AIK
4.66
+1.9
  
Anton Östebo
Anton Östebo 96, Glanshammar
NM
Glanshammars IF
NM
  
Nilsson Montler7.09
-0.1
Andersson6.35
+1.1
7.04
+1.2
Samuelsson6.77
+1.6
Frykholm6.76
+1.2
Fankl6.61
+1.3
6.66
+1.3
Carlsson6.65
+1.5
Greilertx
+1.3
6.54
+1.8
6.49
+1.7
Husmarkx
+2.9
6.53
+1.4
6.35
+0.5
Hampel Klang6.32
+1.1
6.47w
+2.1
6.46
+1.8
Persson6.15
+2.0
6.14
+2.0
6.43w
+2.7
Månssonx
+1.7
6.32
+1.4
6.35
+1.8
Engström6.24w
+2.5
5.83w
+2.5
6.33w
+2.7
Ingvarssonx
+2.0
6.33w
+2.2
x
+1.2
Jönsson6.30
+1.7
6.32
+0.7
6.16w
+2.8
Jonsson6.10
+2.0
4.41w
+2.4
6.27
+1.7
Alsing4.28
+1.8
6.06
+1.1
6.23w
+2.3
Karlsson5.24w
+2.7
6.18w
+2.8
5.94
+1.4
Johansson6.14w
+2.3
x
+3.3
5.83
+1.1
Nygårds Jacobsson4.87w
+2.4
6.12
+1.7
4.65
+2.0
Klasér5.97
+1.7
x
+0.7
x
+1.9
Averin-Markström5.78
+0.6
x
+0.7
x
+1.5
Jonsson5.68
+1.5
x
+1.3
x
+2.3
Sjödinx
+0.6
x
+2.3
4.66
+1.9
Östebox
-0.2
x
+0.7
x
+0.9
P19 Tresteg     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Isak Persson
Isak Persson 95, Spårvägen
14.92 nwi
Spårvägens FK
14.92 nwi
  
2Antonis Dinopoulos
14.77 nwi
Upsala IF
14.77 nwi
  
3Jesper Hellström
14.69 nwi
Hässelby SK
14.69 nwi
  
4Martin Selin
13.91 nwi
Ullevi FK
13.91 nwi
  
5Jonathan Persgården
13.76 nwi
Kongahälla AIK
13.76 nwi
  
6Jesper Frykholm
13.30 nwi
Glanshammars IF
13.30 nwi
  
7Manne Persson
12.96 nwi
Hammarby IF
12.96 nwi
  
8Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
12.51 nwi
Upsala IF
12.51 nwi
  
9Simon Averin-Markström
12.23 nwi
Hammarby IF
12.23 nwi
  
Persson14.92w
+2.1
x
+4.3
Dinopoulos14.66w
+3.3
14.77w
+4.4
14.37w
+2.2
x
+4.5
x
+3.3
Hellström14.22w
+3.3
14.41w
+3.6
14.36w
+2.1
13.37w
+4.1
x
+5.3
14.69w
+3.3
Selin13.87
+1.7
x13.19
+1.7
13.71
+1.6
13.91w
+2.6
Persgården12.74
-0.2
13.13w
+2.2
12.92
+1.0
13.76w
+2.8
13.39w
+3.5
13.64
+0.6
Frykholmx
+3.4
13.27w
+2.9
13.24w
+3.2
13.30w
+3.5
12.77
+2.0
13.21
+1.4
Persson12.96
+0.2
x
+4.2
xx
+1.1
12.61w
+3.4
Boyer11.85
-1.2
12.20
+1.8
12.51
+2.0
12.21w
+5.0
12.01w
+2.7
x
+0.9
Averin-Markströmx
+2.7
12.22
+1.0
12.23
-0.2
P19 Kula (6.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Viktor GardenkransMalmö AI
16.85
  
2Gustav Liberg
16.46
Ullevi FK
16.46
PB
  
3Alexander Persson
16.45
Huddinge AIS
16.45
  
4Gabriel Heen
16.45
Huddinge AIS
16.45
PB
  
5Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
14.79
Hässelby SK
14.79
  
6William Ullberg
14.53
Riviera FI
14.53
  
7Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Råby-Rekarne
14.40
Råby-Rekarne FIF
14.40
  
8Tor Lindberg
13.89
IFK Umeå
13.89
PB
  
9Martin AnderssonIK Ymer
13.63
PB
  
Eric Hacksell
NM
Hässelby SK
NM
  
Gardenkrans16.0616.59x16.85xx
Liberg13.8814.64x15.1916.46x
Persson16.1616.0116.3715.9916.1816.45
Heen16.0416.1516.0615.7515.7516.45
Ohlsonx13.5914.0114.79xx
Ullberg14.5314.53xxxx
Alsaadi14.40xxxx13.97
Lindbergx13.8913.85xx13.68
Andersson13.6313.36x
Hacksellxxx
P19 Diskus (1.75 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Viktor GardenkransMalmö AI
51.87
  
2Gustav Liberg
51.50
Ullevi FK
51.50
  
3Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
49.97
KFUM Örebro
49.97
  
4Tor Lindberg
48.68
IFK Umeå
48.68
  
5William Ullberg
43.17
Riviera FI
43.17
  
6Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
42.79
Hässelby SK
42.79
  
7Viktor Hagren
40.79
Turebergs FK
40.79
  
8Fredrik GerdsdorffTimrå AIF
39.88
  
9Eric Hacksell
37.12
Hässelby SK
37.12
  
10Emil Berggren
Emil Berggren 96, Eslövs AI
35.49
Eslövs AI
35.49
  
Martin LöfblomHanvikens SK
NM
  
Ramon Gabrail
Ramon Gabrail 95, Södertälje IF
NM
Södertälje IF
NM
  
Gardenkrans44.4449.3950.8050.0950.1851.87
Liberg49.60x49.76x48.7051.50
Lager43.1249.3047.05x49.9749.25
Lindberg45.9643.1246.9447.7248.68x
Ullberg41.7441.7643.1643.17x41.68
Ohlson40.5142.79xx41.7441.55
Hagrenx39.7540.79xxx
Gerdsdorff39.88xxx39.77x
Hacksellx32.8537.12
Berggren35.1035.4735.49
Löfblomxxx
Gabrailxxx
P19 Slägga (6.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Tim Söderqvist
64.44
Dals Södra FFI
64.44
PB
  
2Anton Andersson
62.00
Umedalens IF
62.00
PB
  
3Chris Arnoldsson
58.30
Huddinge AIS
58.30
  
4Alexander Persson
57.02
Huddinge AIS
57.02
  
5Tobias HagströmIstrums SK
55.20
PB
  
6Fredrik GerdsdorffTimrå AIF
52.99
  
7Viktor GardenkransMalmö AI
50.46
PB
  
8Christoffer HagrenTurebergs FK
50.23
PB
  
9André NymanIK Ymer
48.49
  
Söderqvist62.4761.4260.6164.44xx
Andersson60.67xx60.1860.4462.00
Arnoldsson55.1757.8058.30xx54.30
Persson57.02x56.42xxx
Hagström52.5253.7855.2054.9551.52x
Gerdsdorffxx52.99xxx
Gardenkrans46.2949.2949.8750.3850.4648.86
Hagren50.23x49.46xxx
Nymanx48.49x
P19 Spjut     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Quincy AnderssonMalmö AI
66.48
  
2Joar Husmark
61.97
Falu IK
61.97
PB
  
3Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
60.68
Hässelby SK
60.68
PB
  
4Emil PerssonKA 2 IF
57.76
PB
  
5Samuel Olsson LundhKA 2 IF
55.63
PB
  
6Gabriel Heen
55.55
Huddinge AIS
55.55
PB
  
7Kamil Kaminski
Kamil Kaminski 96, Linköpings GIF
53.12
Linköpings GIF
53.12
PB
  
8Nicklas Karlsson
47.88
Finspångs AIK
47.88
  
9Martin Löfblom
47.33
Hanvikens SK
47.33
  
Anderssonx64.4466.48xxx
Husmark57.6058.3558.0556.2261.9759.57
Ohlson54.2353.34x55.7755.8760.68
Persson52.1552.3454.5455.1353.2157.76
Olsson Lundh53.3352.1852.3153.0255.4755.63
Heen50.4452.4055.5552.1252.9553.61
Kaminskix53.1250.2852.19xx
Karlsson47.88x46.2845.6946.91x
Löfblom47.2246.4447.33
P17 100 m     
8 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.0
1Austin HamiltonMalmö AI
10.68
  
2Felix Svensson
10.93
Mölndals AIK
10.93
  
3Tarley Allison
11.12
Järvsö IF
11.12
  
4Giovanni InostrozaTurebergs FK
11.12
PB
  
5Sebastian Huynh
11.15
Hässleholms AIS
11.15
PB
  
6Daniel ÖrevikVisby IF Gute
11.22
=PB
  
7Grigorios Kyriakoudis
11.38
Mälarhöjdens IK
11.38
PB
  
8Fredrik Wall
11.39
Riviera FI
11.39
  
Heat 1
8 aug Vind: +2.7
8 augVind: +2.7
1Austin Hamilton
10.85w
Malmö AI
10.85w
  
2Giovanni Inostroza
11.14w
Turebergs FK
11.14w
  
3Fredrik Wall
11.26w
Riviera FI
11.26w
  
4Grigorios Kyriakoudis
11.27w
Mälarhöjdens IK
11.27w
  
5Axel Dillner
11.51w
Ullevi FK
11.51w
  
6Joakim Karlsson
11.61w
Finspångs AIK
11.61w
  
7Jonatan Paulsson-Bixo
11.67w
Östersunds GIF
11.67w
  
Heat 2
8 aug Vind: +2.2
8 augVind: +2.2
1Tarley Allison
11.06w
Järvsö IF
11.06w
  
2Daniel Örevik
11.18w
Visby IF Gute
11.18w
  
3Oscar Jacobsson
11.33w
Västerås FK
11.33w
  
4Adrian Appelgren
11.50w
Mölndals AIK
11.50w
  
5Nils Eickhoff
11.77w
IK Ymer
11.77w
  
6Chidozie Abika
11.86w
IF Kville
11.86w
  
Heat 3
8 aug Vind: +3.3
8 augVind: +3.3
1Felix Svensson
11.10w
Mölndals AIK
11.10w
  
2Sebastian Huynh
11.16w
Hässleholms AIS
11.16w
  
3Oscar Hjerm
Oscar Hjerm 97, Västerås
11.43w
Västerås FK
11.43w
  
4Victor Pettersson
11.45w
IF Göta Karlstad
11.45w
  
5Sebastian Brandmaier
11.58w
Upsala IF
11.58w
  
6Eric Andreasson
11.62w
IF Kville
11.62w
  
P17 200 m     
10 aug
Vind: +0.9

Final A

Final
10 aug
Vind: +0.9
1Austin HamiltonMalmö AI
21.60
PB
  
2Felix Svensson
21.70
Mölndals AIK
21.70
PB
  
3Sebastian Huynh
22.43
Hässleholms AIS
22.43
PB
  
4Tarley Allison
22.49
Järvsö IF
22.49
PB
  
5Giovanni InostrozaTurebergs FK
22.57
  
6Grigorios Kyriakoudis
22.62
Mälarhöjdens IK
22.62
PB
  
7Johannes Turesson
22.71
Högbo GIF
22.71
PB
  
Andreas VidovicIFK Lund
DNS
  
Heat 1
9 aug Vind: +2.6
9 augVind: +2.6
1Austin Hamilton
22.94w
Malmö AI
22.94w
  
2Grigorios Kyriakoudis
23.33w
Mälarhöjdens IK
23.33w
  
3Jesper Rask
23.48w
Bollnäs FIK
23.48w
  
4Jakob Boyer
Jakob Boyer 97, Nyköping
23.56w
Nyköpings BIS
23.56w
  
5Jonatan Paulsson-Bixo
23.94w
Östersunds GIF
23.94w
  
6Sebastian Brandmaier
24.26w
Upsala IF
24.26w
  
Thobias Nilsson
DNS
Kvarnsvedens GoIF
DNS
  
Heat 2
9 aug Vind: +2.2
9 augVind: +2.2
1Giovanni Inostroza
23.01w
Turebergs FK
23.01w
  
2Tarley Allison
23.09w
Järvsö IF
23.09w
  
3Andreas VidovicIFK Lund
23.18w
  
4Johannes Turesson
23.19w
Högbo GIF
23.19w
  
5Victor Pettersson
23.59w
IF Göta Karlstad
23.59w
  
6Eric Andreasson
23.72w
IF Kville
23.72w
  
7Joakim Karlsson
23.75w
Finspångs AIK
23.75w
  
8Chidozie Abika
24.47w
IF Kville
24.47w
  
Heat 3
9 aug Vind: +2.7
9 augVind: +2.7
1Felix Svensson
22.82w
Mölndals AIK
22.82w
  
2Sebastian Huynh
23.16w
Hässleholms AIS
23.16w
  
3Oscar Jacobsson
23.65w
Västerås FK
23.65w
  
4Axel Dillner
23.89w
Ullevi FK
23.89w
  
5Eric Mårtensson
24.05w
IFK Trelleborg
24.05w
  
6Fredrik Wall
24.31w
Riviera FI
24.31w
  
7Filip La Fleur
24.35w
Ystads IF
24.35w
  
P17 400 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Simon Wallenlind
50.09
Mölndals AIK
50.09
PB
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
50.11
  
3Andreas VidovicIFK Lund
50.37
PB
  
4Jakob Boyer
Jakob Boyer 97, Nyköping
50.71
Nyköpings BIS
50.71
  
5Filip La FleurYstads IF
51.29
  
6Jacob Lidman
51.88
Hälle IF
51.88
PB
  
7Jesper Rask
52.98
Bollnäs FIK
52.98
  
8Alexander Eskdahl
53.56
Hovslätts IK
53.56
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Simon Wallenlind
51.51
Mölndals AIK
51.51
PB
  
2Jakob Boyer
Jakob Boyer 97, Nyköping
51.66
Nyköpings BIS
51.66
  
3Jacob Lidman
52.83
Hälle IF
52.83
PB
  
4Jesper Rask
52.90
Bollnäs FIK
52.90
  
5Alexander Eskdahl
53.43
Hovslätts IK
53.43
PB
  
6Zeth SöderlundMalmö AI
59.40
PB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.85
  
2Filip La FleurYstads IF
53.16
  
3Andreas VidovicIFK Lund
53.41
SB
  
4Rasmus Troell
54.29
Tyresö FK
54.29
  
5Eric Mårtensson
54.71
IFK Trelleborg
54.71
  
P17 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Andreas Kramer
1:54.02
Sävedalens AIK
1:54.02
  
2Simon Wallenlind
1:57.25
Mölndals AIK
1:57.25
  
3Abdiqani Khadar
Abdiqani Khadar 97, KFUM Örebro
1:57.62
KFUM Örebro
1:57.62
SB
  
4Hampus Eriksson
2:00.95
Sävedalens AIK
2:00.95
  
5Tim Yngesjö
2:02.76
Nyköpings BIS
2:02.76
  
6Daniel Eriksson
2:03.58
Mölndals AIK
2:03.58
  
7Rasmus Troell
2:04.65
Tyresö FK
2:04.65
  
8Filip Wadman
2:09.09
Mölndals AIK
2:09.09
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Andreas Kramer
1:58.73
Sävedalens AIK
1:58.73
  
2Abdiqani Khadar
Abdiqani Khadar 97, KFUM Örebro
1:59.01
KFUM Örebro
1:59.01
SB
  
3Rasmus Troell
2:01.41
Tyresö FK
2:01.41
PB
  
4Daniel Eriksson
2:01.82
Mölndals AIK
2:01.82
  
5Edwin Andersson
2:04.96
Hässelby SK
2:04.96
SB
  
6Alexander Eskdahl
2:11.54
Hovslätts IK
2:11.54
  
7Zeth Söderlund
2:14.64
Malmö AI
2:14.64
  
Adam Kagebeck
Adam Kagebeck 97, Linköpings GIF
DNS
Linköpings GIF
DNS
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Simon Wallenlind
2:01.79
Mölndals AIK
2:01.79
  
2Filip Wadman
2:01.89
Mölndals AIK
2:01.89
  
3Hampus Eriksson
2:01.95
Sävedalens AIK
2:01.95
  
4Tim Yngesjö
2:02.06
Nyköpings BIS
2:02.06
PB
  
5Samuel Kagebeck
Samuel Kagebeck 97, Linköpings GIF
2:06.02
Linköpings GIF
2:06.02
PB
  
6Jacob Lidman
2:08.18
Hälle IF
2:08.18
  
7Olof Nordling
Olof Nordling 97, Spårvägen
2:08.38
Spårvägens FK
2:08.38
PB
  
Khalid Nooh
DNS
Ullevi FK
DNS
  
P17 1500 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Andreas Kramer
4:00.55
Sävedalens AIK
4:00.55
  
2Emil Danielsson
4:02.36
Dala-Järna IK
4:02.36
  
3Oskar Rosenlund
4:02.96
Björnstorps IF
4:02.96
  
4Erik Lagerlöf
4:10.99
IFK Lidingö
4:10.99
  
5Gustav Nordling
4:12.19
Spårvägens FK
4:12.19
PB
  
6Pontus Hagman
Pontus Hagman 97, Västerås
4:14.46
Västerås FK
4:14.46
PB
  
7Martin Wuopio
4:16.45
IK Akele
4:16.45
  
8Christoffer Hagman
4:20.93
Västerås FK
4:20.93
PB
  
9Erik Djurberg
4:21.69
Upsala IF
4:21.69
  
10Olof Nordling
Olof Nordling 97, Spårvägen
4:28.25
Spårvägens FK
4:28.25
  
11Mohammed Mohamoud
4:28.93
Ullevi FK
4:28.93
  
12Khalid Nooh
4:30.50
Ullevi FK
4:30.50
  
P17 3000 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Emil Danielsson
8:39.66
Dala-Järna IK
8:39.66
  
2Adelegn Zewdu
8:42.25
Keep Up RC
8:42.25
PB
  
3Oskar Rosenlund
8:44.66
Björnstorps IF
8:44.66
PB
  
4Erik Djurberg
9:00.08
Upsala IF
9:00.08
PB
  
5Erik Lagerlöf
9:01.64
IFK Lidingö
9:01.64
  
6Gustav Nordling
9:34.46
Spårvägens FK
9:34.46
  
7Daniel Eriksson
9:43.18
Mölndals AIK
9:43.18
  
Martin WuopioIK Akele
DNF
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Adelegn Zewdu
6:05.55
Keep Up RC
6:05.55
PB
  
2Erik Djurberg
6:13.16
Upsala IF
6:13.16
  
3Pontus Hagman
Pontus Hagman 97, Västerås
6:21.41
Västerås FK
6:21.41
PB
  
4Elias Tholén
6:33.34
Ununge IF
6:33.34
  
5Adam Kagebeck
Adam Kagebeck 97, Linköpings GIF
6:41.47
Linköpings GIF
6:41.47
PB
  
6Christoffer Hagman
6:47.05
Västerås FK
6:47.05
  
Khalid Nooh
DNF
Ullevi FK
DNF
  
Filip Wadman
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
9 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
9 aug
Vind: +0.8
1Andreas GustafssonFalu IK
14.28
  
2Elias Martinsson
14.46
Brattås CK
14.46
  
3Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
14.49
PB
  
4Oscar Hjerm
Oscar Hjerm 97, Västerås
14.68
Västerås FK
14.68
PB
  
5Gustav JacobsonIstrums SK
14.99
  
6Felix AntonssonMalmö AI
15.54
PB
  
7Simon Throgen
16.03
Karlskoga FI
16.03
=PB
  
8Christofer Pool Wiklund
16.25
Falköpings FIK
16.25
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Andreas GustafssonFalu IK
37.53
PB
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
37.70
PB
  
3Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
37.74
SB
  
4Albin Johansson
38.32
Högbo GIF
38.32
PB
  
5Nicklas Holm
38.39
Hellas FK
38.39
PB
  
6Fredrik Lorentzon
40.51
Sävedalens AIK
40.51
PB
  
7Gustav JacobsonIstrums SK
41.32
  
8Nils EickhoffIK Ymer
42.02
PB
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
39.05
SB
  
2Nicklas Holm
39.32
Hellas FK
39.32
SB
  
3Andreas GustafssonFalu IK
40.18
PB
  
4Filip Ottosson
42.56
IFK Umeå
42.56
PB
  
5Martin Arvidsson
42.94
Sävedalens AIK
42.94
PB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Albin Johansson
40.30
Högbo GIF
40.30
SB
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
40.66
SB
  
3Gustav JacobsonIstrums SK
40.98
SB
  
4Fredrik Lorentzon
41.13
Sävedalens AIK
41.13
SB
  
5Nils EickhoffIK Ymer
42.23
PB
  
P17 Höjd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Oskar Lundqvist
2.10
Upsala IF
2.10
PB
  
2Otto Brinkman
Otto Brinkman 97, Spårvägen
2.02
Spårvägens FK
2.02
=PB
  
3Andreas GustafssonFalu IK
1.96
=PB
  
4Fredrik WenströmHanvikens SK
1.92
  
5Simon Throgen
1.80
Karlskoga FI
1.80
  
6Filip Augustsson
1.80
Brattås CK
1.80
  
7Hannes GärdenforsMalmö AI
1.76
  
1.70
2.02
1.76
2.04
1.80
2.08
1.84
2.10
1.87
1.90
1.92
1.94
1.96
1.98
2.00
Lundqvist-
-
-
o
-
o
-
xo
-
-
o
-
o
-
xo
Brinkman-
o
-
xxx
-
-
-
o
-
o
-
o
-
Gustafsson-
-
-
o
-
xxo
-
o
xo
xxx

Wenström-
-
-
xo
o
o
o
xxx



Throgeno
o
xo
xxx







Augustsson-
-
xxo
xxx







Gärdenfors-
xo
xxx








P17 Stav     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Andreas GustafssonFalu IK
4.13
  
2Sebastian Ruthström
4.08
Spårvägens FK
4.08
  
3Anton Sjöström
3.93
IFK Umeå
3.93
PB
  
4Albin Suljov
Albin Suljov 97, Färjestaden
3.83
FIK Färjestaden
3.83
PB
  
5Nils EickhoffIK Ymer
3.83
PB
  
6Albin Fagerblom
Albin Fagerblom 97, Falköpings AIK
3.64
Falköpings AIK
3.64
PB
  
7Elias Högström
3.17
Sundsvalls FI
3.17
SB
  
8Oliver Thim
3.17
KFUM Arvika
3.17
  
2.97
3.98
3.17
4.03
3.32
4.08
3.43
4.13
3.54
4.18
3.64
3.74
3.78
3.83
3.88
3.93
Gustafsson-
-
-
o
-
-
-
o
-
-
-
-
-
-
-
Ruthström-
xo
-
-
-
xo
-
-
-
x
-
-
-
-
o
-
Sjöström-
-
-
x
-
xx
o
-
o
o
-
xxo
xxo
xo
Suljov-
o
o
o
o
o
o
xo
o
xxx

Eickhoffxo
o
o
o
o
xxo
xxo
xo
xo
xxx

Fagerblom-
o
o
xo
o
xxo
xxx




Högströmo
o
xxx








Thimo
xxo
xxx








P17 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Daniel ÖrevikVisby IF Gute
7.16w
+3.1
  
2Elias Martinsson
7.00
Brattås CK
7.00
+1.5 PB
  
3Andreas GustafssonFalu IK
6.82w
+2.1
  
4Pontus QuickIFK Lund
6.61w
+3.8
  
5Henning André
6.54
Nyköpings BIS
6.54
+0.9
  
6Victor PetterssonIF Göta Karlstad
6.47
+2.0 SB
  
7Marcus Nyberg
6.41w
Malmö AI
6.41w
+2.5
  
8Lucas Järpsjö
Lucas Järpsjö 97, Mariestads AIF
6.30w
Mariestads AIF
6.30w
+2.2
  
9Albin Boestad
6.19w
IFK Lidingö
6.19w
+2.8
  
10Filip Augustsson
6.10
Brattås CK
6.10
+1.4
  
11Oskar Jacobson
6.01w
Istrums SK
6.01w
+3.6
  
12Lukas Lilja
5.93
Klippans FK
5.93
+1.5
  
13Johan SundkvistRiviera FI
5.93
+1.0
  
14Giovanni InostrozaTurebergs FK
5.85
+1.6
  
15Adrian Kamlin
5.76
Karlskoga FI
5.76
+0.8
  
16Christofer Pool Wiklund
3.86
Falköpings FIK
3.86
+1.5
  
Örevik6.98
+1.3
6.74w
+2.4
6.87
+0.9
7.01w
+2.2
7.16w
+3.1
7.07w
+4.2
Martinsson6.73w
+4.1
6.95w
+3.8
6.89w
+3.5
x
+0.9
7.00
+1.5
6.73w
+3.1
Gustafsson6.21
+1.2
6.41
+1.4
x
+1.0
6.43w
+2.2
6.60
+1.4
6.82w
+2.1
Quick6.11w
+3.5
6.61w
+3.8
x
+1.9
x
+2.0
x
+2.1
x
+1.5
Andréx
+1.8
6.46
+0.9
6.29w
+3.5
6.54
+0.9
x
+1.9
x
+0.9
Pettersson6.32w
+2.3
x
+1.8
6.41
+1.5
6.30
+1.4
6.47
+2.0
Nyberg6.41w
+2.5
6.27w
+3.0
5.88w
+3.2
6.04
+1.5
Järpsjöx6.166.30w
+2.2
6.01
+1.3
5.91
+0.9
5.88
+1.0
Boestad5.81
+1.6
x
+2.7
6.19w
+2.8
Augustsson6.10
+1.4
x
+2.0
5.99
+0.2
Jacobson5.88
+1.0
6.01w
+3.6
5.82
+1.7
Lilja5.84
+1.3
5.59w
+2.1
5.93
+1.5
Sundkvist5.44w
+3.0
5.93
+1.0
3.98w
+2.5
Inostrozax
+0.1
5.85
+1.6
x
+1.2
Kamlinx
+0.3
5.76
+0.8
x
+1.2
Pool Wiklund3.86
+1.5
x
+2.0
x
+2.4
P17 Tresteg     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Sebastian Ruthström
14.31
Spårvägens FK
14.31
+0.6 PB
  
2Christofer Pool Wiklund
14.04
Falköpings FIK
14.04
+1.7 PB
  
3Marcus Nyberg
14.02
Malmö AI
14.02
+1.1 PB
  
4Albin Boestad
13.51w
IFK Lidingö
13.51w
+2.7
  
5Henning André
13.45
Nyköpings BIS
13.45
+0.6 PB
  
6Daniel Bolin
13.35w
Ullevi FK
13.35w
+4.0
  
7Elias Högström
12.42w
Sundsvalls FI
12.42w
+2.8
  
8Salesi Pettersson HafokaSpårvägens FK
12.31w
+2.8
  
9Adrian Kamlin
12.15
Karlskoga FI
12.15
+1.6 PB
  
Ruthström14.06
+1.0
x
+1.6
x
+1.6
x
+2.1
14.31
+0.6
Pool Wiklund13.96
+0.6
13.78
+1.7
x
+1.6
x
+3.6
14.04
+1.7
x
+2.0
Nyberg13.97
+1.0
14.02
+1.1
12.36w
+2.5
13.74
+0.5
14.01
+1.8
13.95
+0.5
Boestad13.20
+2.0
13.18
+1.5
11.91w
+4.1
13.51w
+2.7
13.41
+1.2
13.46
-0.3
André12.99
+1.9
13.32
+1.3
13.32w
+2.5
13.12w
+4.2
13.24w
+2.7
13.45
+0.6
Bolin13.34
+2.0
12.27
+0.7
13.35w
+4.0
x
+1.9
x
+1.3
13.06
+0.6
Högström11.94w
+2.3
12.01
+1.7
12.42w
+2.8
11.17w
+2.5
12.36w
+2.1
12.35
+0.6
Pettersson Hafoka11.46
+0.8
11.58
+0.6
12.28w
+2.4
11.69w
+3.2
11.97w
+3.2
12.31w
+2.8
Kamlinx12.15x
P17 Kula (5.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Jesper Arbinge
17.35
Huddinge AIS
17.35
  
2Jakob GardenkransMalmö AI
16.94
PB
  
3Oscar Gustafsson
16.18
Nyköpings BIS
16.18
  
4Oliver Tered
13.86
Hässelby SK
13.86
  
5Elias Högström
12.20
Sundsvalls FI
12.20
SB
  
Arbinge16.22x17.3517.1516.72x
Gardenkrans16.62x16.94xxx
Gustafsson14.59x15.6315.8215.5816.18
Tered12.99x13.7413.2213.86x
Högström11.9911.4312.0612.2012.1411.90
P17 Diskus (1.5 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Jakob GardenkransMalmö AI
56.09
  
2Albin Johansson
50.38
Högbo GIF
50.38
=PB
  
3Jesper Arbinge
48.95
Huddinge AIS
48.95
  
4Oliver Tered
37.89
Hässelby SK
37.89
PB
  
5Eddie Sundell
Eddie Sundell 97, Söderhamn
33.87
Söderhamns IF
33.87
SB
  
Gardenkrans54.1053.47xx55.6656.09
Johansson44.0943.42x50.3845.51x
Arbinge46.1346.4148.9548.23xx
Teredx37.6936.5637.86x37.89
Sundell33.3433.87xxx33.49
P17 Slägga (5.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Jakob GardenkransMalmö AI
64.88
PB
  
2Jesper Arbinge
57.27
Huddinge AIS
57.27
PB
  
3Gustav JacobsonIstrums SK
53.66
PB
  
4Albin Kjellberg
51.77
Hässelby SK
51.77
PB
  
5Oliver Tered
48.12
Hässelby SK
48.12
  
Gardenkransx61.16xx64.2864.88
Arbinge55.5657.27
Jacobson47.0247.93xxx53.66
Kjellbergxx49.97x47.7951.77
Teredx41.2848.1246.33xx
P17 Spjut (700 g)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Simon Litzell
74.93
Hässelby SK
74.93
  
2Jan Jakoubek
61.99
IK Hinden
61.99
  
3Oskar Jacobson
56.66
Istrums SK
56.66
  
4Marcus Jaurell
50.94
Hässelby SK
50.94
PB
  
5Robin EricssonHabo FIF-04
44.48
SB
  
6Elias Högström
43.00
Sundsvalls FI
43.00
SB
  
7Johan Sundkvist
37.63
Riviera FI
37.63
PB
  
Litzell74.93x74.4973.1874.6473.94
Jakoubek54.22x61.9959.4660.2561.63
Jacobson46.4854.9356.6653.31x54.88
Jaurell50.9446.7250.12xx49.15
Ericssonx44.48xxx43.33
Högström39.84x43.00xxx
Sundkvistxx37.6335.49xx
Kvinnor
K22 100 m     
8 aug
Vind: +1.3

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.3
1Daniella Busk
11.73
Malmö AI
11.73
  
2Hanna Adriansson
11.85
IFK Lidingö
11.85
  
3Caroline LarssonIK Orient
11.90
PB
  
4Jessica Östlund
12.07
Hässelby SK
12.07
  
5Linnea KillanderMalmö AI
12.10
  
6Julia Hässel
12.12
Turebergs FK
12.12
PB
  
7Marie Sönnerfors
12.21
Spårvägens FK
12.21
  
8Linda Frödin GladTurebergs FK
12.37
  
Heat 1
8 aug Vind: +0.1
8 augVind: +0.1
1Hanna Adriansson
12.04
IFK Lidingö
12.04
  
2Julia Hässel
12.13
Turebergs FK
12.13
PB
  
3Sara Söderberg
12.24
GoIF Tjalve
12.24
  
4Madeleine ErikssonIFK Lidingö
12.39
  
5Lisa Skagersten
12.49
Varbergs GIF
12.49
SB
  
6Elina Gunnarsson
12.84
Hovslätts IK
12.84
  
Heat 2
8 aug Vind: +2.5
8 augVind: +2.5
1Daniella Busk
11.89w
Malmö AI
11.89w
  
2Marie Sönnerfors
12.19w
Spårvägens FK
12.19w
  
3Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
12.32w
IF Göta Karlstad
12.32w
  
4Farydah Inoussa
12.42w
Hässelby SK
12.42w
  
5Gabriella Nykvist
12.47w
Tranås AIF
12.47w
  
6Evelina Nilsson
Evelina Nilsson 94, Skellefteå AIK
12.59w
Skellefteå AIK
12.59w
  
Heat 3
8 aug Vind: +3.2
8 augVind: +3.2
1Caroline Larsson
11.97w
IK Orient
11.97w
  
2Jessica Östlund
11.98w
Hässelby SK
11.98w
  
3Linnea Killander
12.00w
Malmö AI
12.00w
  
4Linda Frödin Glad
12.23w
Turebergs FK
12.23w
  
5Josefin Palm
12.27w
Gefle IF
12.27w
  
6Hanna Mattisson
12.78w
Ullevi FK
12.78w
  
K22 200 m     
10 aug
Vind: +3.2

Final A

Final
10 aug
Vind: +3.2
1Pernilla Nilsson
24.13w
Malmö AI
24.13w
  
2Linnea Killander
24.39w
Malmö AI
24.39w
  
3Jessica Östlund
24.43w
Hässelby SK
24.43w
  
4Sara Söderberg
24.54w
GoIF Tjalve
24.54w
  
5Marie Sönnerfors
24.60w
Spårvägens FK
24.60w
  
6Julia Hässel
24.61w
Turebergs FK
24.61w
  
7Caroline Larsson
24.90w
IK Orient
24.90w
  
8Linda Frödin Glad
24.94w
Turebergs FK
24.94w
  
Heat 1
9 aug Vind: +0.6
9 augVind: +0.6
1Julia Hässel
25.08
Turebergs FK
25.08
  
2Linnea KillanderMalmö AI
25.10
  
3Marie Sönnerfors
25.13
Spårvägens FK
25.13
  
4Linda Frödin GladTurebergs FK
25.65
  
5Lisa Skagersten
25.99
Varbergs GIF
25.99
  
6Gabriella NykvistTranås AIF
26.25
  
7Kristine AnderssonIF Göta Karlstad
28.82
PB
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.8
9 augVind: +1.8
1Pernilla NilssonMalmö AI
24.68
  
2Sara Söderberg
25.21
GoIF Tjalve
25.21
  
3Jessica Östlund
25.34
Hässelby SK
25.34
  
4Caroline LarssonIK Orient
25.86
  
5Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
26.24
  
6Elina Gunnarsson
27.05
Hovslätts IK
27.05
  
7Erica Graveley
27.28
Hässelby SK
27.28
  
K22 400 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Jessica Bloodworth
56.06
IFK Växjö
56.06
PB
  
2Matilda HellqvistIK Orient
57.07
  
3Caroline Kihlblom
57.26
Turebergs FK
57.26
  
4Josefin la FleurYstads IF
57.57
SB
  
5Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
58.40
=SB
  
6Sara Rönnby
Sara Rönnby 93, GoIF Tjalve
58.68
GoIF Tjalve
58.68
  
7Erica Graveley
1:00.23
Hässelby SK
1:00.23
  
8Linnéa Harrysson
1:00.54
Ullevi FK
1:00.54
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Jessica Bloodworth
57.26
IFK Växjö
57.26
  
2Sara Rönnby
Sara Rönnby 93, GoIF Tjalve
58.07
GoIF Tjalve
58.07
SB
  
3Caroline Kihlblom
58.23
Turebergs FK
58.23
  
4Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
58.69