27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Arena: Campus Arena   Arrangör: IFK Umeå
Tävlande: 438 (249+189)   Starter: 721 (410+311)

Män
M 100 m     
1 aug
Vind: -0.8

Final A

Final
1 aug
Vind: -0.8
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.52
IFK Umeå
10.52
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.60
  
3Nil de Oliveira
10.71
Spårvägens FK
10.71
  
4Erik Hagberg
10.71
Upsala IF
10.71
  
5Stefan Tärnhuvud
10.74
Sundsvalls FI
10.74
  
6Sulayman Bah
10.77
Ullevi FK
10.77
  
7Patrik AnderssonUllevi FK
10.79
  
8Tony Darkwah
10.84
Hammarby IF
10.84
  
Semi 1
1 aug Vind: +0.2
1 augVind: +0.2
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.41
  
2Nil de Oliveira
10.52
Spårvägens FK
10.52
SB
  
3Erik Hagberg
10.53
Upsala IF
10.53
SB
  
4Stefan Tärnhuvud
10.64
Sundsvalls FI
10.64
  
5Austin HamiltonMalmö AI
10.66
  
6Björn Skoglund
10.83
Bollnäs FIK
10.83
SB
  
7Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.87
  
8Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
11.07
IK Hakarpspojkarna
11.07
  
Semi 2
1 aug Vind: +1.0
1 augVind: +1.0
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.49
IFK Umeå
10.49
  
2Sulayman Bah
10.58
Ullevi FK
10.58
  
3Patrik AnderssonUllevi FK
10.63
  
4Tony Darkwah
10.65
Hammarby IF
10.65
  
5Adam DenguirIFK Lund
10.68
SB
  
6David Sennung
10.83
Ullevi FK
10.83
  
7Robin Nordkvist
11.17
Huddinge AIS
11.17
  
Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 1
1 aug Vind: +2.3
1 augVind: +2.3
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.51w
IFK Umeå
10.51w
  
2Tony Darkwah
10.58w
Hammarby IF
10.58w
  
3Björn Skoglund
10.78w
Bollnäs FIK
10.78w
  
4David Sennung
10.84w
Ullevi FK
10.84w
  
5Robin Nordkvist
10.85w
Huddinge AIS
10.85w
  
6Kenan Erdogan
Kenan Erdogan 96, Mälarhöjden
11.33w
Mälarhöjdens IK
11.33w
  
Heat 2
1 aug Vind: +1.6
1 augVind: +1.6
1Sulayman Bah
10.51
Ullevi FK
10.51
  
2Stefan Tärnhuvud
10.65
Sundsvalls FI
10.65
  
3Adam DenguirIFK Lund
10.71
  
4Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
10.87
IK Hakarpspojkarna
10.87
  
5David Östling
11.08
IF Göta Karlstad
11.08
=PB
  
6Hjalmar Sundvall
11.23
Riviera FI
11.23
  
Heat 3
1 aug Vind: +0.6
1 augVind: +0.6
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.50
  
2Nil de Oliveira
10.55
Spårvägens FK
10.55
SB
  
3Erik Hagberg
10.59
Upsala IF
10.59
=SB
  
4Emmanuel Amoh
10.88
Malmö AI
10.88
SB
  
5Maximus Fröjd
11.06
Ullevi FK
11.06
  
6Lukas Nilsson
11.27
Hässelby SK
11.27
SB
  
7Andreas Rosén
11.45
IFK Umeå
11.45
PB
  
Heat 4
1 aug Vind: +1.9
1 augVind: +1.9
1Austin HamiltonMalmö AI
10.56
  
2Patrik AnderssonUllevi FK
10.58
  
3Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.71
Spårvägens FK
10.71
  
4Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.76
PB
  
5Jonathan WalterssonBollnäs FIK
11.09
  
6Mikael Gerlach
11.24
Sundsvalls FI
11.24
PB
  
M 200 m     
3 aug
Vind: +0.1

Final A

Final
3 aug
Vind: +0.1
1Nil de Oliveira
20.82
Spårvägens FK
20.82
SB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
20.92
SB
  
3Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.25
Bollnäs FIK
21.25
SB
  
4Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.26
Atleticum Växjö SK
21.26
  
5Adam DenguirIFK Lund
21.27
PB
  
6Dennis Karanda
21.62
Öresund FK
21.62
  
7Emil von Barth
21.62
Ullevi FK
21.62
PB
  
8Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.63
Sundsvalls FI
21.63
  
Semi 1
3 aug Vind: +3.1
3 augVind: +3.1
1Tom Kling-Baptiste
21.24w
Huddinge AIS
21.24w
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.33w
Bollnäs FIK
21.33w
  
3Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.48w
Atleticum Växjö SK
21.48w
  
4Emil von Barth
21.68w
Ullevi FK
21.68w
  
5Hampus Forsberg
21.87w
Öresund FK
21.87w
  
6Maximus Fröjd
21.96w
Ullevi FK
21.96w
  
7David Sennung
22.01w
Ullevi FK
22.01w
  
8Emil Lyrberg
22.30w
Ullevi FK
22.30w
  
Semi 2
3 aug Vind: +2.1
3 augVind: +2.1
1Nil de Oliveira
21.20w
Spårvägens FK
21.20w
  
2Adam Denguir
21.33w
IFK Lund
21.33w
  
3Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.54w
Sundsvalls FI
21.54w
  
4Dennis Karanda
21.57w
Öresund FK
21.57w
  
5Dennis Forsman
21.70w
Ullevi FK
21.70w
  
6Sunday Ojuri
21.93w
Hammarby IF
21.93w
  
7Olle Forslin
21.99w
Hässelby SK
21.99w
  
8Alexander Lesser
22.43w
Ullevi FK
22.43w
  
Heat 1
2 aug Vind: +2.5
2 augVind: +2.5
1Tom Kling-Baptiste
21.64w
Huddinge AIS
21.64w
  
2Emil von Barth
21.93w
Ullevi FK
21.93w
  
3Dennis Forsman
21.97w
Ullevi FK
21.97w
  
4Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
22.57w
IK Hakarpspojkarna
22.57w
  
5Sakaria Hussien
22.87w
Falkenbergs IK
22.87w
  
6Jonathan Waltersson
23.01w
Bollnäs FIK
23.01w
  
7Hjalmar Sundvall
23.09w
Riviera FI
23.09w
  
Heat 2
2 aug Vind: +1.7
2 augVind: +1.7
1Nil de Oliveira
21.58
Spårvägens FK
21.58
  
2Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
21.86
Sundsvalls FI
21.86
  
3Maximus Fröjd
22.08
Ullevi FK
22.08
  
4Olle Forslin
22.13
Hässelby SK
22.13
  
5Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
22.30
IK Hakarpspojkarna
22.30
PB
  
6Mikael Gerlach
23.01
Sundsvalls FI
23.01
PB
  
7Mikael Storm
23.19
Tranås AIF
23.19
SB
  
Heat 3
2 aug Vind: +2.2
2 augVind: +2.2
1Adam Denguir
21.21w
IFK Lund
21.21w
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.23w
Bollnäs FIK
21.23w
  
3Hampus Forsberg
21.95w
Öresund FK
21.95w
  
4Alexander Lesser
22.07w
Ullevi FK
22.07w
  
5David Kallebäck
22.51w
Varbergs GIF
22.51w
  
6Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
22.57w
IK Hakarpspojkarna
22.57w
  
Heat 4
2 aug Vind: +0.9
2 augVind: +0.9
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.12
Atleticum Växjö SK
21.12
  
2Dennis Karanda
21.70
Öresund FK
21.70
  
3Sunday Ojuri
22.01
Hammarby IF
22.01
SB
  
4David Sennung
22.05
Ullevi FK
22.05
  
5Emil Lyrberg
22.18
Ullevi FK
22.18
  
6Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
22.43
Spårvägens FK
22.43
PB
  
7Elias Amado WengholmHässelby SK
22.89
PB
  
M 400 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Johan Wissman
46.89
Hässelby SK
46.89
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
47.74
Spårvägens FK
47.74
  
3Dennis Forsman
47.81
Ullevi FK
47.81
SB
  
4Felix Francois
48.40
Örgryte IS
48.40
  
5Trausti Stefánsson
48.41
Spårvägens FK
48.41
  
6Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.81
  
7Adam DanielssonUllevi FK
48.95
  
Erik MartinssonGefle IF
DNF
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
48.43
Spårvägens FK
48.43
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.58
  
3Adam DanielssonUllevi FK
49.16
  
4Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
49.97
Spårvägens FK
49.97
PB
  
5David Kallebäck
50.34
Varbergs GIF
50.34
  
6Bienvenue Musore
51.09
Tyresö FK
51.09
PB
  
7Elias Amado WengholmHässelby SK
51.12
  
8Jesper Rönnlund
53.99
IFK Umeå
53.99
PB
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Johan Wissman
48.12
Hässelby SK
48.12
  
2Dennis Forsman
48.25
Ullevi FK
48.25
  
3Trausti Stefánsson
48.81
Spårvägens FK
48.81
  
4Olle Forslin
49.84
Hässelby SK
49.84
  
5Alexander LesserUllevi FK
50.83
  
6Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
51.25
IK Hakarpspojkarna
51.25
  
7Filip La FleurYstads IF
51.92
  
8Magnus Rosenqvist
54.93
IFK Umeå
54.93
PB
  
Heat 3
1 aug
1 aug
1Felix Francois
48.63
Örgryte IS
48.63
  
2Erik MartinssonGefle IF
48.83
  
3Sakaria Hussien
49.29
Falkenbergs IK
49.29
  
4Martin Selin
49.78
Ullevi FK
49.78
PB
  
5Hampus Forsberg
50.52
Öresund FK
50.52
SB
  
6Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
50.67
Spårvägens FK
50.67
  
7Mikael Storm
52.96
Tranås AIF
52.96
  
8Daniel Eriksson
54.80
IF Vingarna
54.80
SB
  
M 800 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Andreas Almgren
1:50.24
Turebergs FK
1:50.24
  
2Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:50.76
Spårvägens FK
1:50.76
  
3Robin Rohlén
1:51.23
IFK Umeå
1:51.23
  
4Mattias Claesson
1:51.89
Hässelby SK
1:51.89
  
5Andreas Kramer
1:53.81
Sävedalens AIK
1:53.81
  
6Alexander Holmblad
1:55.09
Spårvägens FK
1:55.09
  
7Bienvenue Musore
1:55.46
Tyresö FK
1:55.46
SB
  
8Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:57.53
Spårvägens FK
1:57.53
  
9Johan Eriksson
2:08.47
Turebergs FK
2:08.47
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Andreas Almgren
1:54.00
Turebergs FK
1:54.00
  
2Mattias Claesson
1:54.08
Hässelby SK
1:54.08
  
3Alexander Holmblad
1:55.97
Spårvägens FK
1:55.97
  
4Martin Hammar
1:57.11
Rånäs 4H
1:57.11
  
5Albin Sjöblom
1:59.71
Turebergs FK
1:59.71
  
6Elmar Engholm
2:02.37
Hässelby SK
2:02.37
  
Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Robin Rohlén
1:56.03
IFK Umeå
1:56.03
  
2Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
1:56.14
Spårvägens FK
1:56.14
  
3Elias Johansson
1:56.59
Sävedalens AIK
1:56.59
SB
  
4Daniel Gleimar
1:57.25
Turebergs FK
1:57.25
  
5Pontus Petersson
Pontus Petersson 92, Skillingaryds FK
2:00.81
Skillingaryds FK
2:00.81
  
6Emil Mårtensson
2:03.43
Hässelby SK
2:03.43
SB
  
Thobias EkhamreHammarby IF
DNS
  
Heat 3
2 aug
2 aug
1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:53.98
Spårvägens FK
1:53.98
  
2Johan Eriksson
1:54.33
Turebergs FK
1:54.33
  
3Andreas Kramer
1:54.68
Sävedalens AIK
1:54.68
  
4Bienvenue Musore
1:55.86
Tyresö FK
1:55.86
SB
  
5Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
1:56.59
Hässelby SK
1:56.59
  
6Gustav Karnebäck
1:57.45
Turebergs FK
1:57.45
SB
  
Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
DNS
Hammarby IF
DNS
  
M 1500 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Rickard Gunnarsson
3:55.94
Hässelby SK
3:55.94
  
2Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:56.09
Björnstorps IF
3:56.09
  
3Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:56.25
Spårvägens FK
3:56.25
  
4William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:57.16
Spårvägens FK
3:57.16
  
5Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:57.92
KFUM Örebro
3:57.92
  
6Johan Hydén
3:57.94
Hammarby IF
3:57.94
  
7Jonas Leanderson
3:58.14
Malmö AI
3:58.14
  
8Elmar Engholm
3:59.02
Hässelby SK
3:59.02
  
9Nacerddine Hallil
3:59.19
Hässelby SK
3:59.19
  
10Robin Rohlén
4:00.41
IFK Umeå
4:00.41
  
11Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
4:00.57
Hässelby SK
4:00.57
  
12John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
4:17.46
Spårvägens FK
4:17.46
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Jonas Leanderson
3:51.50
Malmö AI
3:51.50
  
2Johan Hydén
3:51.51
Hammarby IF
3:51.51
  
3Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:51.58
Björnstorps IF
3:51.58
  
4Nacerddine Hallil
3:51.61
Hässelby SK
3:51.61
SB
  
5John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:52.41
Spårvägens FK
3:52.41
  
6Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
3:54.07
Hässelby SK
3:54.07
  
7Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
3:55.77
Spårvägens FK
3:55.77
  
8Daniel Gleimar
3:58.41
Turebergs FK
3:58.41
  
9Niklas Jonsson
4:03.35
Hammarby IF
4:03.35
  
10Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
4:08.31
Västerås FK
4:08.31
  
11Martin Hammar
4:12.83
Rånäs 4H
4:12.83
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:50.59
Spårvägens FK
3:50.59
  
2Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:50.65
Spårvägens FK
3:50.65
  
3Elmar Engholm
3:50.75
Hässelby SK
3:50.75
  
4Rickard Gunnarsson
3:51.16
Hässelby SK
3:51.16
  
5Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:51.86
KFUM Örebro
3:51.86
  
6Robin Rohlén
3:52.28
IFK Umeå
3:52.28
PB
  
7Thobias Ekhamre
3:59.84
Hammarby IF
3:59.84
SB
  
8Albin Sjöblom
4:04.63
Turebergs FK
4:04.63
  
9Marcus Gustafsson
4:06.47
Spårvägens FK
4:06.47
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  
M 5000 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Ababa Lama
14:24.30
Hälle IF
14:24.30
  
2Adil Bouafif
14:28.88
Hässelby SK
14:28.88
  
3Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
14:31.06
Spårvägens FK
14:31.06
  
4Nacerddine Hallil
14:35.38
Hässelby SK
14:35.38
SB
  
5Napoleon Solomon
14:35.70
Fredrikshofs FIF
14:35.70
PB
  
6Daniel Lundgren
14:36.75
Turebergs FK
14:36.75
  
7Rasmus Grelsson
Rasmus Grelsson 88, Trångsviken
14:44.80
Trångsvikens IF
14:44.80
  
8Joel Zachrisson
14:48.87
Ullevi FK
14:48.87
PB
  
9Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
14:54.27
Hässelby SK
14:54.27
SB
  
10Andreas Åhwall
14:58.14
Hässelby SK
14:58.14
  
11Anton Danielson
15:08.56
GoIF Tjalve
15:08.56
SB
  
12Emil Danielsson
15:38.04
Dala-Järna IK
15:38.04
PB
  
Jens Munk Nielsen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Marcus Gustafsson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Abdikadir AbdiUllevi FK
DNF
  
Erik Widing
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Olle Walleräng
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 10 000 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Adil Bouafif
29:15.88
Hässelby SK
29:15.88
  
2Ababa Lama
29:20.53
Hälle IF
29:20.53
SB
  
3Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
29:46.35
Hässelby SK
29:46.35
PB
  
4David Nilsson
29:50.22
Högby IF
29:50.22
PB
  
5Johan Larsson
Johan Larsson 83, Strömstad LK
29:54.47
Strömstad LK
29:54.47
SB
  
6Andreas Åhwall
29:59.34
Hässelby SK
29:59.34
PB
  
7Andreas Fahlén
30:01.71
IFK Umeå
30:01.71
PB
  
8Lars Södergård
30:15.02
Vallentuna FK
30:15.02
SB
  
9Erik Widing
30:30.95
Turebergs FK
30:30.95
PB
  
10Oscar Carlsson
30:32.34
Apladalens LK
30:32.34
PB
  
11Martin Stjernlöf
30:47.95
Eskilstuna FI
30:47.95
PB
  
12Martin Öhman
30:56.62
Hässelby SK
30:56.62
PB
  
13Anders Grahl
30:58.30
Enhörna IF
30:58.30
PB
  
14John Börjesson
31:00.90
Ullevi FK
31:00.90
PB
  
15Jens Munk Nielsen
31:30.36
Spårvägens FK
31:30.36
PB
  
16Kristoffer Österlund
32:03.68
IFK Umeå
32:03.68
SB
  
17Andreas Bergstedt
32:30.92
Enhörna IF
32:30.92
SB
  
18Magnus Lindberg
33:28.57
Ockelbo SK
33:28.57
SB
  
Magnus Hansson
DNF
IFK Trelleborg
DNF
  
M 3000 m hinder     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Daniel Lundgren
8:51.50
Turebergs FK
8:51.50
  
2Napoleon Solomon
8:56.70
Fredrikshofs FIF
8:56.70
  
3Eric Senorski
9:00.03
Örgryte IS
9:00.03
SB
  
4Abdikadir Abdi
9:19.01
Ullevi FK
9:19.01
PB
  
5Johan Lindgren
9:20.56
Mölndals AIK
9:20.56
  
6Rickard Emilsson
9:24.27
GoIF Tjalve
9:24.27
PB
  
7Erik Norrbom
9:27.75
Turebergs FK
9:27.75
PB
  
8Jonas Carrass
Jonas Carrass 91, Västerås
9:37.97
Västerås FK
9:37.97
PB
  
9Johan Lindberg
9:40.64
Upsala IF
9:40.64
SB
  
10Jan Westerberg
9:52.49
IFK Umeå
9:52.49
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 110 m häck     
2 aug
Vind: +1.3

Final A

Final
2 aug
Vind: +1.3
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
13.86
Atleticum Växjö SK
13.86
PB
  
2Philip Nossmy
13.89
Malmö AI
13.89
  
3Anton Levin
14.13
Malmö AI
14.13
PB
  
4Fredrick Ekholm
14.22
Huddinge AIS
14.22
  
5Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
14.57
IK Hakarpspojkarna
14.57
PB
  
6Filip Lööv
14.80
IF Göta Karlstad
14.80
SB
  
Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
DNF
Råby-Rekarne FIF
DNF
  
Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 1
2 aug Vind: +2.0
2 augVind: +2.0
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
14.06
Atleticum Växjö SK
14.06
  
2Anton Levin
14.27
Malmö AI
14.27
  
3Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
14.30
Råby-Rekarne FIF
14.30
  
4Jonathan Holm
14.96
Strands IF
14.96
  
5Victor Ivarsson
14.97
IFK Växjö
14.97
SB
  
Rickard Willman
DNS
Västerås FK
DNS
  
Heat 2
2 aug Vind: +1.8
2 augVind: +1.8
1Philip Nossmy
14.06
Malmö AI
14.06
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.07
Spårvägens FK
14.07
  
3Fredrick Ekholm
14.12
Huddinge AIS
14.12
=PB
  
4Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
14.65
IK Hakarpspojkarna
14.65
PB
  
5Filip Lööv
14.91
IF Göta Karlstad
14.91
SB
  
6Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
15.75
Upsala IF
15.75
SB
  
M 400 m häck     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Petter Olson
51.81
Hässelby SK
51.81
SB
  
2Oliwer Åstrand
52.06
Örgryte IS
52.06
  
3Jonathan Carbe
52.27
Örgryte IS
52.27
SB
  
4Isak Andersson
52.40
Upsala IF
52.40
PB
  
5Erik Lindahl
53.12
Ullevi FK
53.12
  
6Anton Nilsson
53.85
Huddinge AIS
53.85
  
7Benjamin Mullen
54.29
Turebergs FK
54.29
  
Jim ChristenssonMölndals AIK
DNF
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Erik Lindahl
52.60
Ullevi FK
52.60
SB
  
2Oliwer Åstrand
53.22
Örgryte IS
53.22
  
3Isak Andersson
53.77
Upsala IF
53.77
  
4Benjamin Mullen
54.07
Turebergs FK
54.07
SB
  
5Fredrik Samuelsson
54.59
Hässelby SK
54.59
  
6Tobias Nilsson
Tobias Nilsson 92, IFK Växjö
54.66
IFK Växjö
54.66
  
7Carl Sjöstedt
55.37
IF Göta Karlstad
55.37
  
8Jonatan Andersson CederUme FI
1:01.71
SB
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Jim Christensson
53.21
Mölndals AIK
53.21
SB
  
2Petter Olson
53.45
Hässelby SK
53.45
SB
  
3Jonathan Carbe
53.62
Örgryte IS
53.62
SB
  
4Anton Nilsson
53.77
Huddinge AIS
53.77
  
5Mattias Bäckman
55.45
Bollnäs FIK
55.45
SB
  
6Arvid Berglund
55.55
Tranås AIF
55.55
PB
  
7Martin Astner
55.88
Ullevi FK
55.88
  
8Markus Johansson
56.06
IFK Umeå
56.06
SB
  
M Höjd     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Mehdi Alkhatib
2.16
Hammarby IF
2.16
=SB
  
2Emil Svensson
2.16
Örgryte IS
2.16
  
3Jesper Borg
2.14
Ullevi FK
2.14
PB
  
42 SWE AT
4Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.11
SB
  
5Fredrik KonradssonIFK Umeå
2.08
SB
  
6Andreas CarlssonIK Ymer
2.08
SB
  
7Fabian DelrydTäby IS
2.04
  
7Henrik Thoms
2.04
Hanvikens SK
2.04
  
9Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.04
Spårvägens FK
2.04
  
10Erik Liberg
2.00
Ullevi FK
2.00
=SB
  
10Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.00
  
12Ola Carlsson
1.94
Örgryte IS
1.94
  
12Yuan-Zhong Wu
Yuan-Zhong Wu 91, IFK Växjö
1.94
IFK Växjö
1.94
  
Fredrik SangbergIF Kville
NH
  
1.942.002.042.082.112.122.142.162.182.20
Alkhatib--ooooxxxxxx
Svensson-o-oxooxoxxxxx
Borgoxoooxo-xoxxx
Frifelt Lundqvist-oooo-xxx
Konradssonooooxxx
Carlssonooxoxoxxx
Delrydooxoxxx
Thomsooxoxxx
Chiguer-xoxoxxx
Libergooxxx
Thorvaldsson-o-xxx
Carlssonoxxx
Wuoxxx
Sangberg-xxx
M Stav     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Alhaji Jeng
5.52
Örgryte IS
5.52
  
2Melker Svärd JacobssonMalmö AI
5.32
  
3Simon Assarsson
5.17
IFK Växjö
5.17
PB
  
4Oscar Janson
5.12
Ullevi FK
5.12
SB
  
5Arvid LindahlKA 2 IF
5.07
  
6Carl Sténson
5.07
Hellas FK
5.07
  
7Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
5.00
KFUM Örebro
5.00
SB
  
8Björn Johansson
5.00
Västerås FK
5.00
  
9Per Drageryd
Per Drageryd 91, KFUM Örebro
4.82
KFUM Örebro
4.82
SB
  
10David Kappelin
4.82
Örgryte IS
4.82
  
11Jonathan Eklund
4.69
Hammarby IF
4.69
  
12Joakim Norman
4.69
Mölndals AIK
4.69
  
13Hampus CorneliussonIK Lerum FI
4.54
  
14Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, IF Göta
4.54
IF Göta Karlstad
4.54
SB
  
15Jonas Asplund
4.33
IFK Märsta
4.33
  
Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
NH
  
Erik Thorstensson
NH
Spårvägens FK
NH
  
Filip GyllenstenIF Kville
NH
  
Carl IvarssonIK Lerum FI
NH
  
4.33
5.52
4.54
5.62
4.69
4.82
4.91
5.00
5.07
5.12
5.17
5.22
5.32
Jeng-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
-
o
Svärd Jacobsson-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
-
-
o
Assarsson-
-
-
o
o
xxo
-
xo
o
xxx

Janson-
-
-
-
-
xo
o
o
xxx


Lindahl-
-
-
-
-
o
o
-
xxx


Sténson-
-
-
-
xxo
-
o
-
x
xx

Carlsson-
-
-
xo
-
o
-
xxx



Johansson-
-
-
o
-
xxo
-
xxx



Drageryd-
-
o
o
xxx






Kappelin-
-
-
xo
-
xxx





Eklund-
o
o
xxx







Norman-
xxo
xo
xxx







Corneliussonxo
o
xxx








Nimo
xxo
xxx








Asplundo
xxx









Fransson Bergetoft-
-
-
xxx







Thorstensson-
-
-
-
-
xxx





Gyllensten-
-
-
-
xxx






Ivarsson-
xxx









M Längd     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Michel Tornéus
8.01
Hammarby IF
8.01
+1.7
  
2Alexander Wittlock
7.72
Spårvägens FK
7.72
+1.7 PB
  
23 SWE AT
3Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.66
+1.7 PB
  
4Andreas Otterling
7.59
KFUM Örebro
7.59
+1.2 SB
  
5Fabian Rosenquist
7.41w
GoIF Tjalve
7.41w
+2.9
  
6Andreas CarlssonIK Ymer
7.37
+1.0 SB
  
7Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.37
Spårvägens FK
7.37
+1.3
  
8Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.26
Eskilstuna FI
7.26
+1.2
  
9Max AnderssonTierps IF
7.03
+0.7
  
10Daniel ÖrevikVisby IF Gute
7.01
+1.4
  
11Jesper Hellström
6.82
Hässelby SK
6.82
+1.5
  
Mattias Sunneborn
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Tornéus5.61
-1.1
7.76
+1.3
7.99
+1.1
x
-0.4
7.69
+0.2
8.01
+1.7
Wittlockx
+0.2
7.35w
+3.0
7.53
+0.9
7.52
+1.6
7.34
+0.9
7.72
+1.7
Nilsson Montler7.43
+1.1
7.66
+1.7

+5.6
5.63
+1.4
7.21
Otterlingx
+0.2
7.32
+1.7
7.37
-0.7
x
+0.5
7.59
+1.2
x
+2.0
Rosenquist7.41w
+2.9
7.12
-0.1
7.29
+1.5
7.29
+1.8
7.19
+2.0
x
+0.9
Carlsson7.28
-0.3
7.16
+1.6
x
+1.7
6.94w
+2.1
x
+1.5
7.37
+1.0
Chiguerx
+1.9
x
+1.9
7.37
+1.3
x
-1.1
x
+1.1
x
+0.7
Talèus7.26
+1.2
7.19
+1.4
x
+1.0
5.48
+1.1
6.95
+0.8
7.19
+1.0
Anderssonx
+0.9
x
+1.1
7.03
+0.7
Örevik6.89
+0.8
7.01
+1.4
6.77
+1.2
Hellström6.82
+1.5
x6.31
-0.1
Sunneborn
Kval
1 aug
1 aug
1Michel Tornéus
7.73
Hammarby IF
7.73
–0.5
  
2Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.46
+1.2
  
3Andreas Otterling
7.32
KFUM Örebro
7.32
–0.7 SB
  
4Alexander Wittlock
7.31w
Spårvägens FK
7.31w
+2.8
  
5Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.26
Spårvägens FK
7.26
+1.5
  
6Fabian Rosenquist
7.17w
GoIF Tjalve
7.17w
+3.1
  
7Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.07
Eskilstuna FI
7.07
+0.6
  
8Andreas CarlssonIK Ymer
7.00
+0.6
  
9Max AnderssonTierps IF
6.97
+0.7
  
10Mattias Sunneborn
6.96
Spårvägens FK
6.96
–0.3 SB
  
11Daniel ÖrevikVisby IF Gute
6.96
+0.2
  
12Jesper Hellström
6.94
Hässelby SK
6.94
+1.5
  
13Love Fältström
6.92
Hammarby IF
6.92
+0.8
  
14Adam DenguirIFK Lund
6.92
+1.6 SB
  
15David Östling
6.89
IF Göta Karlstad
6.89
–0.2 SB
  
16Per Jonsson
6.84
Bollnäs FIK
6.84
+0.4
  
17Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.79
Västerås FK
6.79
–0.3
  
18Patrik Holmberg
6.76
Huddinge AIS
6.76
+0.5
  
19Adam Stålberg
6.75w
Upsala IF
6.75w
+2.3
  
20Victor Ivarsson
6.75
IFK Växjö
6.75
+1.9
  
21Rickard Willman
6.67
Västerås FK
6.67
+1.5
  
22Kevin Fankl
6.48
Ullevi FK
6.48
+1.3
  
23Babatunde Adedokun
6.45
F Gotländsk FI
6.45
+0.7 SB
  
24Marcus Rostmark
6.41w
IFK Märsta
6.41w
+2.3
  
25Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.36
+1.9
  
Tornéus7.73
-0.5
Nilsson Montlerx
+0.7
7.46
+1.2
Otterling7.32
-0.7
Wittlock6.99
+0.6
7.31w
+2.8
Chiguer7.26
+1.5
Rosenquist7.08w
+2.5
7.17w
+3.1
7.16
+0.4
Talèus7.04
+2.0
7.07
+0.6
6.86
+0.7
Carlsson6.83w
+3.1
x
+0.5
7.00
+0.6
Andersson6.97
+0.7
x
+1.2
6.85
+0.6
Sunneborn6.63
+0.7
6.81
+0.2
6.96
-0.3
Örevik6.78
+0.6
6.96
+0.2
6.65
-0.4
Hellström6.94
+1.5
x
+1.9
x
+1.8
Fältström6.62
+0.5
6.92
+0.8
6.83w
+2.5
Denguir6.61w
+2.4
6.63
-1.1
6.92
+1.6
Östling6.89
-0.2
6.42
+0.7
6.45
-1.9
Jonsson6.64
+0.6
6.84
+0.4
x
+2.3
Hjort6.79
-0.3
6.63
+1.1
x
+0.9
Holmberg6.76
+0.5
6.60
+2.0
6.72
+0.6
Stålberg6.75w
+2.3
x
+2.9
6.72w
+2.3
Ivarssonx
+0.4
x
+1.6
6.75
+1.9
Willman6.67
+1.5
x
-1.0
x
+1.3
Fankl6.48
+1.3
6.47
+1.6
x
+1.7
Adedokun6.45
+0.7
6.38
+1.5
6.27
+1.0
Rostmark6.41w
+2.3
4.88
+1.2
4.73
+2.0
Siljebäck Larsen6.36
+1.9
6.21
-0.1
6.27
+1.6
M Tresteg     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Erik Ehrlin
16.15w
Hammarby IF
16.15w
+2.5
  
2Daniel LennartssonÖrgryte IS
16.12
+0.8 PB
  
16 SWE AT
3Simon Karlén
15.46
IF Göta Karlstad
15.46
+0.2 =SB
  
4Moteba Mohamed
15.19
Hässelby SK
15.19
+1.5
  
5Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
14.40
Spårvägens FK
14.40
+0.2
  
6Henry Rebane
14.22
Huddinge AIS
14.22
+0.9 PB
  
7Jesper Hellström
14.17
Hässelby SK
14.17
–0.6
  
8Erik Olsson
14.17
Örgryte IS
14.17
+1.2
  
9Erik Liberg
13.66
Ullevi FK
13.66
–0.5
  
Ehrlin14.93
+0.6
x
+0.5
15.45
+0.7
15.43w
+2.2
16.15w
+2.5
x
+2.9
Lennartsson15.46
+0.5
x
+1.7
15.88
+1.9
15.58
+1.0
16.12
+0.8
x
Karlén15.15
-0.6
15.40
+1.9
15.13
+1.3
13.28
-0.9
15.23
+0.3
15.46
+0.2
Mohamed14.91
-0.9
14.76
+0.4
13.71
+1.4
15.19
+1.5
14.11
-0.4
14.11
-1.1
Chiguer14.40
+0.2
14.19
+1.8
13.52w
+2.8
x
+2.0
x
+0.9
x
+1.1
Rebane14.05
+1.6
14.22
+0.9
x
+0.2
13.34
-0.1
x
+0.8
13.78
+0.3
Hellströmx
+2.0
x
+0.8
14.17
-0.6
14.05
+0.5
14.11
+0.1
13.95
-1.1
Olsson13.68w
+2.3
14.05
-0.5
x
+1.3
14.17
+0.1
x
+1.2
Liberg13.66
-0.5
x
+0.4
M Kula     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
19.98
Spårvägens FK
19.98
SB
  
2Niklas Arrhenius
19.39
Spårvägens FK
19.39
SB
  
3Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
19.17
Spårvägens FK
19.17
PB
  
4Simon GustafssonUllevi FK
18.24
SB
  
5Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
17.40
Hässelby SK
17.40
SB
  
6Arwid Koskinen
17.18
Huddinge AIS
17.18
  
7Ulf Ankarling
16.48
IF Göta Karlstad
16.48
  
8Simon Pettersson
16.00
Upsala IF
16.00
PB
  
9Jeffrey Ige
14.99
Huddinge AIS
14.99
  
10Tim Wunger
14.63
Falu IK
14.63
  
Arrhenius19.98x18.8219.2718.9818.83
Arrhenius18.3119.3918.67xxx
Ståhlx19.1718.57x18.6118.80
Gustafsson17.7217.9518.24xxx
Olsson16.2317.0317.17xx17.40
Koskinenx15.90x17.18x16.88
Ankarlingxx16.1716.3316.4816.39
Pettersson15.1715.6615.9015.6816.00x
Ige14.3014.9114.99
Wunger14.6014.6314.42
M Diskus     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
63.69
Spårvägens FK
63.69
  
2Axel Härstedt
62.39
Malmö AI
62.39
  
3Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
60.46
Spårvägens FK
60.46
  
4Ulf Ankarling
59.42
IF Göta Karlstad
59.42
  
5Niklas Arrhenius
58.42
Spårvägens FK
58.42
  
6Simon Pettersson
55.39
Upsala IF
55.39
PB
  
7Per Rosell
55.17
Ullevi FK
55.17
SB
  
8Micael Ljungberg
52.91
Nyköpings BIS
52.91
  
9Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
50.86
Södertälje IF
50.86
  
10Simon GustafssonUllevi FK
50.62
PB
  
11Tor Lindberg
45.00
IFK Umeå
45.00
PB
  
Ståhl61.64x57.06x63.69x
Härstedt59.7561.2162.39xx
Arrhenius56.9459.1059.3158.6858.7660.46
Ankarling48.9349.7254.7757.4458.7959.42
Arrhenius48.7856.0358.4257.61xx
Pettersson50.4853.3255.2155.3953.8654.65
Rosell51.25xxx50.9455.17
Ljungbergx52.91xxxx
Kiviniemi50.86xx
Gustafssonxx50.62
Lindberg38.0845.0040.13
M Slägga     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Markus Johansson
69.80
IF Göta Karlstad
69.80
  
2Oscar VestlundKils AIK
67.37
  
3Alexander Larsson
65.41
Upsala IF
65.41
  
4Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
62.86
IFK Växjö
62.86
SB
  
5Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
62.23
Skellefteå AIK
62.23
  
6Stefan Kvist
62.07
Alvesta FI
62.07
  
7Hans Eriksson
Hans Eriksson 86, Västerås
61.38
Västerås FK
61.38
  
8Johan BjörnstadUllevi FK
56.41
  
9Mikael Larsson
55.01
IF Göta Karlstad
55.01
  
10Tommy Larsson
52.50
IF Göta Karlstad
52.50
  
11Anton Andersson
51.88
Umedalens IF
51.88
PB
  
Johanssonx66.5768.8869.6769.8069.09
Vestlund64.7467.3763.67x65.6765.13
Larsson65.4165.06x62.95x64.91
Nymanx57.3662.0660.8162.0462.86
Lindberg60.6162.2360.6861.0860.1259.45
Kvist61.5060.5562.0758.8557.3161.33
Eriksson59.0159.7659.62x59.7861.38
Björnstad51.9155.0756.3952.8656.4156.07
Larsson55.0154.19x
Larsson52.5050.39x
Andersson48.3451.8850.09
M Spjut     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
76.83
Södertälje IF
76.83
  
2Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
75.23
KFUM Örebro
75.23
  
3Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
74.99
F Bålsta IK
74.99
  
4Simon Litzell
74.01
Hässelby SK
74.01
PB
  
5Joachim Ivarsson
70.05
Spårvägens FK
70.05
  
6Quincy AnderssonMalmö AI
68.71
  
7Johan CarlqvistFalu IK
68.62
  
8Daniel Ragnvaldsson
64.63
IFK Umeå
64.63
  
9Erik Olofsson
62.48
IFK Umeå
62.48
  
10Sebastian Thörngren
62.24
IFK Växjö
62.24
  
11Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
61.13
KFUM Örebro
61.13
  
12Niklas Wiklund
Niklas Wiklund 85, Skellefteå AIK
60.05
Skellefteå AIK
60.05
  
13Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
57.92
IFK Helsingborg
57.92
  
Wallinx67.7076.8373.6174.16x
Smalios73.78x75.2373.7075.00x
Ambx70.13xx74.99x
Litzell68.3767.3966.3766.2268.2574.01
Ivarsson65.0962.59x62.1165.1770.05
Andersson68.71xxx65.12x
Carlqvist67.1966.6467.1767.1368.62x
Ragnvaldsson60.0864.63xxx62.13
Olofssonx59.2662.48
Thörngren62.2461.35x
Thor56.98x61.13
Wiklund59.46x60.05
Kvist57.92xx
Kvinnor
K 100 m     
1 aug
Vind: -1.6

Final A

Final
1 aug
Vind: -1.6
1Isabelle Eurenius
12.00
Spårvägens FK
12.00
  
2Daniella Busk
12.14
Malmö AI
12.14
  
3Hanna Adriansson
12.14
IFK Lidingö
12.14
  
4Susanna KallurFalu IK
12.16
  
5Maria Margot GustafssonIFK Lidingö
12.16
  
6Emilia KjellbergIFK Sunne
12.17
  
7Pernilla NilssonMalmö AI
12.30
  
8Tove Ågren
12.48
Falu IK
12.48
  
Heat 1
1 aug Vind: +0.5
1 augVind: +0.5
1Daniella Busk
11.84
Malmö AI
11.84
  
2Maria Margot GustafssonIFK Lidingö
11.91
SB
  
3Karolina Nikamo
11.97
Upsala IF
11.97
PB
  
4Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.02
Spårvägens FK
12.02
PB
  
5Sandra TörnrosGefle IF
12.14
  
6Malin Johansson
Malin Johansson 90, Atleticum Växjö
12.23
Atleticum Växjö SK
12.23
PB
  
7Julia Hässel
12.27
Turebergs FK
12.27
SB
  
Heat 2
1 aug Vind: +0.8
1 augVind: +0.8
1Susanna KallurFalu IK
11.73
SB
  
2Isabelle Eurenius
11.79
Spårvägens FK
11.79
PB
  
3Pernilla NilssonMalmö AI
11.84
  
4Linnea KillanderMalmö AI
12.00
  
5Jessica Östlund
12.00
Hässelby SK
12.00
PB
  
6Evelina Nilsson
Evelina Nilsson 94, Skellefteå AIK
12.43
Skellefteå AIK
12.43
SB
  
7Farydah Inoussa
12.49
Hässelby SK
12.49
  
8Fanny Panboon
Fanny Panboon 95, Skellefteå AIK
12.74
Skellefteå AIK
12.74
SB
  
Heat 3
1 aug Vind: +3.5
1 augVind: +3.5
1Emilia KjellbergIFK Sunne
11.65w
  
2Hanna Adriansson
11.73w
IFK Lidingö
11.73w
  
3Tove Ågren
11.89w
Falu IK
11.89w
  
4Erica Pettersson
11.97w
IF Göta Karlstad
11.97w
  
5Marie Sönnerfors
11.98w
Spårvägens FK
11.98w
  
6Sara Söderberg
12.09w
GoIF Tjalve
12.09w
  
7Kim McCabe
12.32w
IFK Lund
12.32w
  
8Paula Israelsson
12.89w
Umedalens IF
12.89w
  
K 200 m     
3 aug
Vind: +1.3

Final A

Final
3 aug
Vind: +1.3
1Irene Ekelund
23.38
Malmö AI
23.38
SB
  
2Daniella Busk
23.83
Malmö AI
23.83
  
3Isabelle Eurenius
23.89
Spårvägens FK
23.89
PB
  
38 SWE AT
4Pernilla NilssonMalmö AI
23.94
PB
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.31
Spårvägens FK
24.31
PB
  
6Hanna Adriansson
24.41
IFK Lidingö
24.41
SB
  
7Tove Ågren
24.53
Falu IK
24.53
  
8Linnea KillanderMalmö AI
24.66
  
Heat 1
2 aug Vind: +1.7
2 augVind: +1.7
1Daniella Busk
24.16
Malmö AI
24.16
  
2Hanna Adriansson
24.51
IFK Lidingö
24.51
SB
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.52
Spårvägens FK
24.52
PB
  
4Linnea KillanderMalmö AI
24.62
  
5Kim McCabe
25.39
IFK Lund
25.39
  
6Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
25.62
  
Heat 2
2 aug Vind: +0.2
2 augVind: +0.2
1Pernilla NilssonMalmö AI
24.19
  
2Tove Ågren
24.59
Falu IK
24.59
  
3Marie Sönnerfors
24.84
Spårvägens FK
24.84
SB
  
4Julia Hässel
24.97
Turebergs FK
24.97
SB
  
5Erica Pettersson
25.07
IF Göta Karlstad
25.07
  
6Ebba Svantesson
25.35
Sävedalens AIK
25.35
  
Heat 3
2 aug Vind: +0.1
2 augVind: +0.1
1Irene Ekelund
23.78
Malmö AI
23.78
  
2Isabelle Eurenius
24.33
Spårvägens FK
24.33
PB
  
3Maria Margot GustafssonIFK Lidingö
24.68
  
4Sara Söderberg
24.88
GoIF Tjalve
24.88
SB
  
5Jessica Östlund
24.91
Hässelby SK
24.91
PB
  
6Malin Johansson
Malin Johansson 90, Atleticum Växjö
25.01
Atleticum Växjö SK
25.01
  
7Alice Svantesson
26.15
Sävedalens AIK
26.15
  
K 400 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Elin Moraiti
54.01
Hässelby SK
54.01
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
54.77
  
3Pernilla TornemarkMalmö AI
55.76
SB
  
4Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
55.95
  
5Helene BourdinTäby IS
56.78
SB
  
6Frida GrindheimMalmö AI
56.90
  
7Ebba Svantesson
58.07
Sävedalens AIK
58.07
  
8Alice Svantesson
1:01.49
Sävedalens AIK
1:01.49
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Josefin MagnussonMalmö AI
55.73
  
2Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
56.07
  
3Helene BourdinTäby IS
57.44
SB
  
4Ebba Svantesson
57.75
Sävedalens AIK
57.75
PB
  
5Josefin la FleurYstads IF
58.02
SB
  
Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
DNF
  
Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
DQ
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Elin Moraiti
55.56
Hässelby SK
55.56
  
2Pernilla TornemarkMalmö AI
56.46
SB
  
3Frida GrindheimMalmö AI
57.55
  
4Alice Svantesson
57.81
Sävedalens AIK
57.81
  
5Madeleine Björlin-Delmar
58.26
IFK Göteborg
58.26
SB
  
6Linnéa HarryssonUllevi FK
58.32
  
7Frida Wallström
1:01.61
IFK Umeå
1:01.61
SB
  
K 800 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Charlotte Schönbeck
2:06.37
IFK Lidingö
2:06.37
  
2Linn Nilsson
2:07.42
Hälle IF
2:07.42
  
3Viktoria Tegenfeldt
2:08.34
IFK Umeå
2:08.34
  
4Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
2:08.36
Spårvägens FK
2:08.36
SB
  
5Anna Silvander
2:08.55
IFK Lidingö
2:08.55
PB
  
6Ida Holm
2:09.80
Täby IS
2:09.80
  
7Madeleine Björlin-Delmar
2:11.90
IFK Göteborg
2:11.90
PB
  
8Jessica Edlund
2:12.03
Umedalens IF
2:12.03
PB
  
9Hanna Palmgren
Hanna Palmgren 88, Spårvägen
2:16.44
Spårvägens FK
2:16.44
SB
  
10Sara Rönnby
Sara Rönnby 93, GoIF Tjalve
2:20.11
GoIF Tjalve
2:20.11
SB
  
Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
DNF
  
K 1500 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Viktoria Tegenfeldt
4:30.73
IFK Umeå
4:30.73
  
2Charlotte Schönbeck
4:31.64
IFK Lidingö
4:31.64
  
3Linn Nilsson
4:31.97
Hälle IF
4:31.97
  
4Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
4:34.00
Spårvägens FK
4:34.00
  
5Agnes Sjöström
4:35.14
Hässelby SK
4:35.14
  
6Kajsa Petersson
4:35.56
Hässelby SK
4:35.56
SB
  
7Hanna Bartholomew
4:38.04
Hässelby SK
4:38.04
SB
  
8Hannah Nilsson
4:39.23
Malmö AI
4:39.23
  
9Nathalie Rohlén
4:40.84
Spårvägens FK
4:40.84
  
10Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
4:44.04
Västerås FK
4:44.04
PB
  
11Elina Johansson
4:45.00
Spårvägens FK
4:45.00
  
Emma Jansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 5000 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
16:37.37
Sävedalens AIK
16:37.37
SB
  
2Madeleine Larsson
16:39.50
Hässelby SK
16:39.50
  
3Louise Nilsson
16:48.99
Malmö AI
16:48.99
PB
  
4Hanna Bartholomew
16:55.75
Hässelby SK
16:55.75
  
5Malin Liljestedt
16:56.35
Spårvägens FK
16:56.35
SB
  
6Maria Larsson
17:00.16
Örgryte IS
17:00.16
PB
  
7Agnes Sjöström
17:01.92
Hässelby SK
17:01.92
  
8Ronja Fjellner
17:04.23
Örgryte IS
17:04.23
PB
  
9Cecilia Kleist
17:10.03
IK Akele
17:10.03
SB
  
10Louise Wiker
17:11.47
Hässelby SK
17:11.47
SB
  
11Therese Olin
17:12.26
Ullevi FK
17:12.26
  
12Amanda Bohlin
Amanda Bohlin 89, GoIF Tjalve
17:14.38
GoIF Tjalve
17:14.38
PB
  
13Kajsa Petersson
17:17.51
Hässelby SK
17:17.51
PB
  
14Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, Spårvägen
17:24.26
Spårvägens FK
17:24.26
SB
  
15Cecilia Norrbom
17:25.63
Spårvägens FK
17:25.63
SB
  
16Johanna Bäcklund
17:42.30
Rånäs 4H
17:42.30
SB
  
17Dace Landström
17:59.01
Vallentuna FK
17:59.01
SB
  
18Jenny Jansson
18:06.96
IFK Umeå
18:06.96
SB
  
19Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
18:10.58
Sävedalens AIK
18:10.58
SB
  
20Maria Sandström
18:15.11
Malmö AI
18:15.11
SB
  
21Nora Falaki
18:46.70
Malmö AI
18:46.70
PB
  
Anna Lindh
DNF
Rånäs 4H
DNF
  
Elina Johansson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
K 10 000 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Madeleine Larsson
34:02.68
Hässelby SK
34:02.68
PB
  
29 SWE AT
2Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
34:10.93
FK Studenterna
34:10.93
PB
  
36 SWE AT
3Louise Nilsson
34:27.53
Malmö AI
34:27.53
PB
  
4Hanna Lindholm
35:07.05
Hammarby IF
35:07.05
PB
  
5Charlotte Karlsson
35:09.05
Hässelby SK
35:09.05
PB
  
6Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
35:19.82
Sävedalens AIK
35:19.82
PB
  
7Cecilia Norrbom
36:33.60
Spårvägens FK
36:33.60
PB
  
8Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
37:14.94
Sävedalens AIK
37:14.94
PB
  
9Johanna Bäcklund
38:08.81
Rånäs 4H
38:08.81
  
10Sandra Södergren
38:30.52
FIF Gnistan
38:30.52
SB
  
Nora Falaki
DNF
Malmö AI
DNF
  
Cecilia KleistIK Akele
DNF
  
K 3000 m hinder     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Klara Bodinson
10:08.78
Sävedalens AIK
10:08.78
SB
  
2Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:15.66
Örgryte IS
10:15.66
  
3Ronja Fjellner
10:18.09
Örgryte IS
10:18.09
PB
  
4Maria Borglund
10:34.28
Sävedalens AIK
10:34.28
SB
  
5Frida KristianssonIK Ymer
10:38.40
  
6Emma Jansson
10:56.39
Hässelby SK
10:56.39
PB
  
7Erika Svanborg
11:09.00
Sävedalens AIK
11:09.00
  
K 100 m häck     
2 aug
Vind: +3.1

Final A

Final
2 aug
Vind: +3.1
1Ellinore Hallin
13.35w
IFK Växjö
13.35w
  
2Maja Rogemyr
13.45w
IF Göta Karlstad
13.45w
  
3Khaddi Sagnia
13.62w
Ullevi FK
13.62w
  
4Adriana Janic
13.83w
Malmö AI
13.83w
  
5Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
13.93w
Atleticum Växjö SK
13.93w
  
6Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
14.09w
Västerås FK
14.09w
  
7Stine Meland Tomb
14.33w
Hammarby IF
14.33w
  
Madeleine ErikssonIFK Lidingö
DNF
  
Heat 1
2 aug Vind: +2.0
2 augVind: +2.0
1Ellinore Hallin
13.42
IFK Växjö
13.42
PB
  
11 SWE AT
2Adriana Janic
13.86
Malmö AI
13.86
  
3Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
13.96
Västerås FK
13.96
  
4Stine Meland Tomb
14.06
Hammarby IF
14.06
PB
  
5Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
14.48
  
Heat 2
2 aug Vind: +0.7
2 augVind: +0.7
1Madeleine ErikssonIFK Lidingö
13.82
  
2Maja Rogemyr
13.83
IF Göta Karlstad
13.83
  
3Khaddi Sagnia
14.02
Ullevi FK
14.02
PB
  
4Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
14.14
Atleticum Växjö SK
14.14
  
5Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
14.15
KFUM Örebro
14.15
SB
  
6Sofia Johnsson
14.55
Hässelby SK
14.55
  
K 400 m häck     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Frida Persson
58.47
Hammarby IF
58.47
  
2Lynette Morgan
58.71
Hammarby IF
58.71
PB
  
31 SWE AT
3Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
59.41
Hässleholms AIS
59.41
PB
  
4Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
59.51
GoIF Tjalve
59.51
SB
  
5Jessica Bloodworth
1:00.27
IFK Växjö
1:00.27
PB
  
6Sofia Johnsson
1:02.13
Hässelby SK
1:02.13
  
7Evelin Hindrikes
Evelin Hindrikes 91, Atleticum Växjö
1:02.96
Atleticum Växjö SK
1:02.96
  
8Isabelle Eriksson
1:03.33
IFK Lidingö
1:03.33
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Lynette Morgan
1:00.72
Hammarby IF
1:00.72
  
2Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:01.88
GoIF Tjalve
1:01.88
  
3Isabelle Eriksson
1:01.92
IFK Lidingö
1:01.92
SB
  
4Sofia Johnsson
1:02.28
Hässelby SK
1:02.28
  
5Johanna Holmén SvenssonAlingsås IF
1:03.12
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Frida Persson
1:00.71
Hammarby IF
1:00.71
  
2Jessica Bloodworth
1:01.42
IFK Växjö
1:01.42
  
3Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
1:01.91
Hässleholms AIS
1:01.91
  
4Evelin Hindrikes
Evelin Hindrikes 91, Atleticum Växjö
1:01.97
Atleticum Växjö SK
1:01.97
SB
  
5Rakel Rosshagen
1:03.43
Hässelby SK
1:03.43
SB
  
K Höjd     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.90
Örgryte IS
1.90
  
2My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.86
IK Norrköping FI
1.86
PB
  
19 SWE AT
3Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.84
Trångsvikens IF
1.84
  
4Ebba Jungmark
1.84
Mölndals AIK
1.84
SB
  
5Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.78
  
6Sofie Skoog
1.74
IF Göta Karlstad
1.74
  
7Ellen BjörklundIFK Lund
1.74
  
8Sofia Linde
1.70
Täby IS
1.70
  
9Ida Virdebrant
Ida Virdebrant 94, IFK Växjö
1.70
IFK Växjö
1.70
  
10Moa Thorstensson
1.64
Spårvägens FK
1.64
  
1.581.641.701.741.781.811.841.861.881.901.94
Green-----xo-xo-xoxxx
Nordström---ooooxxoxxx
Kinsey--ooxoxooxxx
Jungmark----o-xo-xxx
von Corswant-oooxxoxxx
Skoog--ooxxx
Björklund-ooxxoxxx
Lindeoxooxxx
Virdebrant-oxoxxx
Thorstenssonoxoxxx
K Stav     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.50
SB
  
2Michaela Meijer
4.13
Örgryte IS
4.13
  
3Madeleine Nilsson
3.95
Kvarnsvedens GoIF
3.95
  
4Alissa Söderberg
3.95
Spårvägens FK
3.95
SB
  
5Annika Jönsson
3.95
IFK Helsingborg
3.95
PB
  
5Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.95
Hovslätts IK
3.95
PB
  
7Sara Eriksson
3.81
Ullevi FK
3.81
  
8Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.67
  
8Josefin Herstedt
3.67
Hammarby IF
3.67
  
Theresia Wängborg NybergÖrgryte IS
NH
  
3.463.673.813.954.044.134.194.354.504.60
Bengtsson------ooxoxxx
Meijer----oxo-xxx
Nilsson--ooxxx
Söderberg-xxoxoxoxxx
Jönssonoooxxoxxx
Cannmooooxxoxxx
Eriksson-xoxoxxx
Kiviniemi Anderssonoxoxxx
Herstedtoxoxxx
Wängborg Nybergxxx
K Längd     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.65
Spårvägens FK
6.65
+0.4
  
2Malin Olsson
6.31w
IFK Lidingö
6.31w
+2.5
  
3Jessica Samuelsson
6.30w
Hässelby SK
6.30w
+3.5
  
4Khaddi Sagnia
6.25
Ullevi FK
6.25
+1.3
  
5Emilia KjellbergIFK Sunne
6.24w
+4.1
  
6Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
6.13w
Atleticum Växjö SK
6.13w
+2.1
  
7Malin Marmbrandt
6.00
Västerås FK
6.00
–0.3
  
8Jasmin Sabir
6.00w
Hammarby IF
6.00w
+2.2
  
9Matilda HellqvistIK Orient
5.84w
+2.6
  
10Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.70
IF Göta Karlstad
5.70
+0.9
  
Sandra TörnrosGefle IF
NM
  
Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
DNS
Hässleholms AIS
DNS
  
Jarder6.47
+1.4
6.58
+1.3
6.56
+1.4
6.54
+0.9
x
+1.5
6.65
+0.4
Olssonx
+1.2
x
+1.0
6.12w
+3.6
6.31w
+2.5
x
+1.0
x
+2.1
Samuelsson6.30w
+3.5
6.23
+1.1
6.16
+0.7
Sagnia4.31
+2.0
x
+1.2
5.95
-0.1
6.22w
+2.9
6.25
+1.3
6.10
+1.1
Kjellberg5.91
+0.4
x
+0.8
6.02w
+2.7
5.86
+2.0
x
+1.5
6.24w
+4.1
Linnell6.04w
+2.3
6.06w
+2.1
5.97w
+2.4
6.10
+1.0
x6.13w
+2.1
Marmbrandtx
+1.7
5.90
+2.0
x
+1.2
x
+1.8
x
+2.1
6.00
-0.3
Sabirx
+0.8
5.82
+1.5
6.00w
+2.2
5.72
+1.3
x
+1.4
x
+2.6
Hellqvist5.75
+0.7
5.13
+0.6
5.84w
+2.6
Hansen5.61
+2.0
x
+2.1
5.70
+0.9
Törnrosx
+1.2
x
+1.1
x
+1.2
Malmberg
Kval
2 aug
2 aug
1Malin Marmbrandt
6.21
Västerås FK
6.21
+1.1 SB
  
1Khaddi Sagnia
6.16
Ullevi FK
6.16
+1.4
  
2Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.17
Spårvägens FK
6.17
+1.2
  
2Jessica Samuelsson
6.15w
Hässelby SK
6.15w
+2.2
  
3Sandra TörnrosGefle IF
6.10w
+3.1
  
3Jasmin Sabir
5.87
Hammarby IF
5.87
+0.2 PB
  
4Malin Olsson
6.00
IFK Lidingö
6.00
+0.1
  
4Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.86
IF Göta Karlstad
5.86
+1.8
  
5Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
5.90
Atleticum Växjö SK
5.90
+0.6
  
5Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
5.78
GoIF Tjalve
5.78
+0.5 SB
  
6Emilia KjellbergIFK Sunne
5.86
+0.2
  
6Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, KFUM Örebro
5.66
KFUM Örebro
5.66
+1.6
  
7Matilda HellqvistIK Orient
5.85
+0.9
  
7Victoria JoängMalmö AI
5.63
+0.7
  
8Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
5.80
Hässleholms AIS
5.80
+1.5
  
8Johanna Aalto
5.47
IF Kville
5.47
+1.6
  
9Andrea Nybäck
5.79
IF Göta Karlstad
5.79
+1.3 SB
  
9Farydah Inoussa
5.44
Hässelby SK
5.44
+2.0
  
10Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.58
Hässelby SK
5.58
+1.3
  
10Madeleine Dalberg
5.33
Piteå IF
5.33
+1.0
  
11Sara Söderberg
5.55
GoIF Tjalve
5.55
+0.9
  
12Sara Kviberg
5.29
Hellas FK
5.29
+0.3
  
Angelica Ström
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Marmbrandt6.21
+1.1
Sagnia6.16
+1.4
Jarder6.17
+1.2
Samuelsson6.15w
+2.2
Törnrosx
+0.5
x
+0.5
6.10w
+3.1
Sabir5.87
+0.2
5.61
+0.1
x
+1.7
Olsson5.86
-1.1
6.00
+0.1
Hansen5.62
+0.5
5.61w
+3.0
5.86
+1.8
Linnell5.71
+1.8
5.90
+0.6
x
+1.1
Ullgren5.78
+0.5
5.77
-0.3
5.58
+1.9
Kjellberg5.75
+1.6
5.86
+0.2
x
+1.5
Runheim5.51
+0.8
5.61
+1.6
5.66
+1.6
Hellqvist5.85
+0.9
5.64
+1.4
5.67
+1.8
Joäng5.63
+0.7
5.38
+1.5
5.62w
+2.2
Malmberg5.75
+1.4
5.76
+1.8
5.80
+1.5
Aaltox
+0.7
x
+0.2
5.47
+1.6
Nybäck5.55
+0.1
5.17
+0.2
5.79
+1.3
Inoussa5.44
+2.0
5.24
+0.9
x
+1.0
Lund5.40
+1.0
5.20w
+2.5
5.58
+1.3
Dalberg5.33
+1.0
Söderbergx
+1.1
5.55
+0.9
x
+1.0
Kviberg5.18
+0.5
5.29
+0.3
x
+1.8
Ström
K Tresteg     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Jasmin Sabir
13.28
Hammarby IF
13.28
+1.2 PB
  
16 SWE AT
2Angelica Ström
13.08
Spårvägens FK
13.08
0.0
  
3Madeleine NilssonGefle IF
12.76
+0.9 PB
  
4Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
12.46w
Trångsvikens IF
12.46w
+2.9
  
5Emma Ehrlin
12.38w
Ärla IF
12.38w
+2.5
  
6Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
12.13w
Spårvägens FK
12.13w
+2.3
  
7Elina Rapp
Elina Rapp 93, IFK Växjö
11.69
IFK Växjö
11.69
+1.4
  
Sabir13.06
+0.8
13.20
+2.0
13.22
+1.3
13.25
+1.1
13.28
+1.2
13.10
+1.0
Ström13.08x
+2.9
12.98
+0.1
12.25
+0.6
x
+0.4
13.03w
+2.1
Nilsson12.2912.76
+0.9
x
+0.5
10.96
+1.6
12.65
+1.7
x
+0.3
Kinseyx
-0.3
12.46w
+2.9
x
-0.2
10.64
+0.9
Ehrlinx
+2.6
x
+1.7
12.07
+0.9
12.38w
+2.5
x
-0.1
x
+0.9
Griksaite11.85
+1.3
x
+2.6
12.13w
+2.3
11.92
+1.6
x
+1.2
x
+2.7
Rapp11.26
-0.8
11.69
+1.4
xx
+1.2
11.35
+0.8
K Kula     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Fanny Roos
16.21
Ljungby FIK
16.21
  
2Frida Åkerström
16.12
Huddinge AIS
16.12
  
3Jessica Samuelsson
15.03
Hässelby SK
15.03
PB
  
21 SWE AT
4Anna WikströmIFK Tumba
14.52
PB
  
36 SWE AT
5Lina Bengtson
14.32
Öresund FK
14.32
  
6Sofia Larsson
13.62
Ullevi FK
13.62
PB
  
7Sofia Linde
13.49
Täby IS
13.49
  
8Jennie Söderholm
13.44
Västerås FK
13.44
SB
  
9Erica Lantz
Erica Lantz 94, Atleticum Växjö
12.95
Atleticum Växjö SK
12.95
SB
  
10Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
12.82
Västerås FK
12.82
  
11Julia Svärd Axelsson
12.56
IFK Helsingborg
12.56
PB
  
12Sophie Kling
12.14
Hammarby IF
12.14
  
Roos16.19x15.9515.6516.2115.89
Åkerström15.9215.90x15.59x16.12
Samuelsson15.0314.22x14.3214.28
Wikströmx14.2414.5214.2314.39x
Bengtson13.7414.3214.04x13.79x
Larsson13.5013.4813.62x13.24x
Linde13.36x13.49xx
Söderholmxx13.04x13.44x
Lantz12.4112.4412.95
Stenlöf12.4512.8212.78
Svärd Axelsson12.5611.9011.59
Kling10.5012.0012.14
K Diskus     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Sofia Larsson
57.58
Ullevi FK
57.58
SB
  
2Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
56.37
Spårvägens FK
56.37
PB
  
3Anna WikströmIFK Tumba
50.59
SB
  
4Heidi Schmidt
48.60
Täby IS
48.60
  
5Lina Bengtson
48.24
Öresund FK
48.24
  
6Moa Eskilsson
48.04
Villstad GIF
48.04
  
7Sandra AnderssonUllevi FK
45.65
  
8Maria Wennlund
43.54
IF Göta Karlstad
43.54
SB
  
9Nadia Shirafkan-NejadIF Göta Karlstad
41.94
SB
  
10Lovisa SjöstrandIF Castor
40.68
  
11Lydia Sundin
40.51
IFK Mora
40.51
  
12Fanny Roos
39.87
Ljungby FIK
39.87
  
13Emma Swärd
Emma Swärd 89, Södertälje IF
38.82
Södertälje IF
38.82
  
14Erica Larsson
Erica Larsson 90, Falkenberg
38.59
Falkenbergs IK
38.59
  
15Jenny Johansson
38.42
Västerås FK
38.42
  
16Sophie Kling
34.63
Hammarby IF
34.63
  
Emma Ljungberg
NM
Nyköpings BIS
NM
  
Larsson54.59x54.0657.2155.3057.58
Viberg52.9854.02x56.3755.5056.06
Wikström50.1249.6549.5948.9850.5947.86
Schmidtx48.60xxxx
Bengtson48.24x43.90x47.0044.49
Eskilsson46.3547.37x47.5848.0447.10
Andersson45.4945.6542.6442.70xx
Wennlund42.9243.5440.13xxx
Shirafkan-Nejadx41.94x
Sjöstrandx39.4240.68
Sundin40.5137.46x
Roos38.4939.8239.87
Swärd38.82x36.73
Larsson36.28x38.59
Johanssonx38.42x
Kling34.63xx
Ljungbergxxx
K Slägga     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Tracey AnderssonUllevi FK
67.44
  
2Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
65.06
Hässelby SK
65.06
  
3Eleni Larsson
63.19
Huddinge AIS
63.19
  
4Josefin Berg
62.67
IF Göta Karlstad
62.67
  
5Karolina PedersenUllevi FK
61.70
  
6Emma JohannessonUllevi FK
60.84
  
7Amanda Rydberg
58.97
Västerås FK
58.97
  
8Marinda PeterssonMalmö AI
57.82
  
9Malin Johansson
Malin Johansson 92, Atleticum Växjö
56.14
Atleticum Växjö SK
56.14
  
10Rebecka Kvist
55.64
Alvesta FI
55.64
  
11Linnéa Jönsson
52.13
Upsala IF
52.13
  
12Amanda ErikssonFalu IK
52.03
  
Andersson66.7564.7967.4464.7365.6764.73
Storm65.0663.1863.66xx62.67
Larssonx59.8963.19x60.5456.41
Berg60.6360.1860.6462.6762.59x
Pedersen60.0560.1559.2960.8861.0461.70
Johannesson57.29x57.7058.7760.8458.60
Rydbergx58.9756.79xx57.92
Petersson53.7857.53xx57.4157.82
Johanssonx56.1454.82
Kvistxx55.64
Jönsson51.1051.0352.13
Erikssonx52.0335.63
Kval
2 aug
2 aug
1Tracey AnderssonUllevi FK
63.93
  
2Eleni Larsson
63.51
Huddinge AIS
63.51
  
3Josefin Berg
63.19
IF Göta Karlstad
63.19
  
4Karolina PedersenUllevi FK
61.67
  
5Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
61.26
Hässelby SK
61.26
  
6Amanda Rydberg
59.39
Västerås FK
59.39
  
7Marinda PeterssonMalmö AI
58.74
  
8Emma JohannessonUllevi FK
57.87
  
9Amanda ErikssonFalu IK
56.65
  
10Malin Johansson
Malin Johansson 92, Atleticum Växjö
55.34
Atleticum Växjö SK
55.34
  
11Rebecka Kvist
54.99
Alvesta FI
54.99
  
12Linnéa Jönsson
54.88
Upsala IF
54.88
  
13Kristina Andersson
53.62
Råby-Rekarne FIF
53.62
  
14Annika Larsson
50.60
Upsala IF
50.60
  
15Frida Norlund
Frida Norlund 95, Skellefteå AIK
49.54
Skellefteå AIK
49.54
  
16Madelene ÖstblomGefle IF
48.81
  
Andersson63.93
Larsson63.51
Berg63.19
Pedersen59.47x61.67
Storm61.26
Rydbergx58.3859.39
Petersson58.7458.70x
Johannessonx57.6957.87
Erikssonx56.6555.98
Johansson55.34x55.11
Kvistx54.9953.48
Jönssonx54.8854.74
Andersson50.2753.6252.73
Larsson48.7449.4650.60
Norlundx49.54x
Östblom48.8146.2947.10
K Spjut     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
51.36
PB
  
2Matilda ElfgaardHabo FIF-04
50.97
  
3Linn Peura
47.34
Flens FS
47.34
PB
  
4Malin Haglund
47.30
Ullevi FK
47.30
  
5Isabell Gradin
45.96
Hässelby SK
45.96
SB
  
6Malin Andersson
45.27
Öresund FK
45.27
  
7Emilia Amb
42.83
F Bålsta IK
42.83
  
8Matilda Gunnarsson
42.57
Västerås FK
42.57
  
9Jessica Samuelsson
39.28
Hässelby SK
39.28
  
Höglund51.3650.25x49.21x
Elfgaard46.8946.5249.13x49.0050.97
Peura45.7947.3444.86x44.7346.31
Haglund47.3046.1145.56xxx
Gradin45.96x41.9144.8643.61x
Andersson36.9843.31x41.98x45.27
Amb37.9440.7642.7539.0542.8339.90
Gunnarsson40.3841.2442.5740.73x40.03
Samuelsson39.1237.3339.28