17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Arena: JSM-USM17,
Tävlande: 672 (370+302)   Starter: 1341 (732+609)

Män
M22 100 m     
9 aug
Vind: +2.1

Final A

Final
9 aug
Vind: +2.1
1Björn Skoglund
10.61w
Bollnäs FIK
10.61w
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.64w
Bollnäs FIK
10.64w
  
3David Sennung
10.72w
Ullevi FK
10.72w
  
4Patrik Andersson
10.77w
Ullevi FK
10.77w
  
5Jan Wocalewski
10.78w
Huddinge AIS
10.78w
  
6Emmanuel Amoh
10.89w
Malmö AI
10.89w
  
7Benjamin Olsson
11.34w
IFK Helsingborg
11.34w
  
Sunday Ojuri
DNS
Hammarby IF
DNS
  
Semi 1
9 aug Vind: +2.8
9 augVind: +2.8
1Benjamin Olsson
10.50w
IFK Helsingborg
10.50w
  
2Björn Skoglund
10.54w
Bollnäs FIK
10.54w
  
3Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.55w
Bollnäs FIK
10.55w
  
4David Sennung
10.60w
Ullevi FK
10.60w
  
5Andreas Engwall
10.85w
Hammarby IF
10.85w
  
6Emil Lyrberg
10.88w
Ullevi FK
10.88w
  
7Tobias Carlsson
11.16w
Ullevi FK
11.16w
  
Rasmus KarlssonIK Orient
DQ
  
Semi 2
9 aug Vind: +2.9
9 augVind: +2.9
1Sunday Ojuri
10.65w
Hammarby IF
10.65w
  
2Emmanuel Amoh
10.68w
Malmö AI
10.68w
  
3Jan Wocalewski
10.69w
Huddinge AIS
10.69w
  
4Patrik Andersson
10.71w
Ullevi FK
10.71w
  
5Robin Nordkvist
10.83w
Huddinge AIS
10.83w
  
6Christopher Brusenback
10.88w
Spårvägens FK
10.88w
  
7Johan Forsberg
11.14w
Hässelby SK
11.14w
  
8Niklas Johansson
11.18w
Ullevi FK
11.18w
  
Heat 1
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.87
Bollnäs FIK
10.87
PB
  
2David Sennung
10.88
Ullevi FK
10.88
  
3Jan Wocalewski
11.00
Huddinge AIS
11.00
  
4Rasmus KarlssonIK Orient
11.09
PB
  
5Oscar Johansson
11.29
Hammarby IF
11.29
  
6Mikael Storm
Mikael Storm 91, Eksjö Södra
11.69
Eksjö Södra IK
11.69
SB
  
Heat 2
9 aug Vind: +0.5
9 augVind: +0.5
1Sunday Ojuri
10.82
Hammarby IF
10.82
  
2Björn Skoglund
10.84
Bollnäs FIK
10.84
  
3Emil Lyrberg
11.00
Ullevi FK
11.00
PB
  
4Tobias CarlssonUllevi FK
11.18
SB
  
5Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
11.29
Västerås FK
11.29
  
6Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
11.49
IK Hakarpspojkarna
11.49
  
Heat 3
9 aug Vind: +2.6
9 augVind: +2.6
1Robin Nordkvist
10.85w
Huddinge AIS
10.85w
  
2Patrik Andersson
10.87w
Ullevi FK
10.87w
  
3Christopher Brusenback
10.89w
Spårvägens FK
10.89w
  
4Daniel Nordmark
11.22w
Västerås FK
11.22w
  
5Daniel Andersson
Daniel Andersson 91, KFUM Örebro
11.36w
KFUM Örebro
11.36w
  
6Robin Weetom
11.44w
Ullevi FK
11.44w
  
7Sebastian Johansson
25.87w
IFK Halmstad
25.87w
  
Heat 4
9 aug Vind: +2.7
9 augVind: +2.7
1Benjamin Olsson
10.59w
IFK Helsingborg
10.59w
  
2Emmanuel Amoh
10.87w
Malmö AI
10.87w
  
3Andreas Engwall
10.87w
Hammarby IF
10.87w
  
4Niklas Johansson
11.16w
Ullevi FK
11.16w
  
5Johan Forsberg
11.17w
Hässelby SK
11.17w
  
6Martin Astner
11.74w
Ullevi FK
11.74w
  
M22 200 m     
10 aug
Vind: +2.0

Final A

Final
10 aug
Vind: +2.0
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.21
Bollnäs FIK
21.21
PB
  
2Patrik AnderssonUllevi FK
21.66
SB
  
3Emil Lyrberg
21.72
Ullevi FK
21.72
PB
  
4Emmanuel Amoh
21.93
Malmö AI
21.93
PB
  
5David Sennung
22.10
Ullevi FK
22.10
  
6Robin Nordkvist
22.26
Huddinge AIS
22.26
  
Semi 1
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.89
Bollnäs FIK
21.89
  
2Emil Lyrberg
22.01
Ullevi FK
22.01
PB
  
3Patrik AnderssonUllevi FK
22.17
SB
  
4Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
22.88
IK Hakarpspojkarna
22.88
  
5Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
22.97
Västerås FK
22.97
  
6Martin Astner
23.03
Ullevi FK
23.03
  
Semi 2
10 aug Vind: +0.9
10 augVind: +0.9
1Emmanuel Amoh
21.99
Malmö AI
21.99
PB
  
2Robin Nordkvist
22.09
Huddinge AIS
22.09
SB
  
3David Sennung
22.25
Ullevi FK
22.25
  
4Filip Nilsson
22.62
Kalmar SK
22.62
SB
  
5Tobias CarlssonUllevi FK
23.14
  
6Philip Green
23.36
Hammarby IF
23.36
  
Heat 1
10 aug Vind: +2.2
10 augVind: +2.2
1David Sennung
22.04w
Ullevi FK
22.04w
  
2Filip Nilsson
22.34w
Kalmar SK
22.34w
  
3Patrik Sjöö
22.92w
Hässelby SK
22.92w
  
4Daniel Andersson
Daniel Andersson 91, KFUM Örebro
22.95w
KFUM Örebro
22.95w
  
5Erik Holmberg
23.00w
Rånäs 4H
23.00w
  
Heat 2
10 aug Vind: +1.6
10 augVind: +1.6
1Emil Lyrberg
22.02
Ullevi FK
22.02
PB
  
2Martin Astner
22.70
Ullevi FK
22.70
SB
  
3Alexander LesserUllevi FK
22.78
  
4Daniel Nordmark
22.90
Västerås FK
22.90
  
5Oscar Johansson
23.00
Hammarby IF
23.00
  
Heat 3
10 aug Vind: +1.5
10 augVind: +1.5
1Emmanuel Amoh
22.14
Malmö AI
22.14
SB
  
2Robin Nordkvist
22.15
Huddinge AIS
22.15
SB
  
3Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
22.76
IK Hakarpspojkarna
22.76
SB
  
4Mikael Storm
Mikael Storm 91, Eksjö Södra
23.19
Eksjö Södra IK
23.19
SB
  
5Niklas Ragneberg
Niklas Ragneberg 91, Trollhättan FIK
23.73
Trollhättan FIK
23.73
  
6Karl Schenström
23.99
Nyköpings BIS
23.99
PB
  
Heat 4
10 aug Vind: +2.1
10 augVind: +2.1
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
22.42w
Bollnäs FIK
22.42w
  
2Philip Green
22.72w
Hammarby IF
22.72w
  
3Adam Danielsson
22.81w
Ullevi FK
22.81w
  
4Johan Forsberg
23.81w
Hässelby SK
23.81w
  
Rasmus KarlssonIK Orient
DNF
  
Heat 5
10 aug Vind: +1.5
10 augVind: +1.5
1Patrik AnderssonUllevi FK
22.40
SB
  
2Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
22.52
Västerås FK
22.52
PB
  
3Tobias CarlssonUllevi FK
22.54
  
4Marcus Backman
23.35
Eskilstuna FI
23.35
SB
  
Andreas EngwallHammarby IF
DNS
  
M22 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Hampus Widlund
48.80
IFK Växjö
48.80
PB
  
2Filip Nilsson
49.26
Kalmar SK
49.26
PB
  
3Adam DanielssonUllevi FK
49.27
  
4Alexander LesserUllevi FK
49.74
  
5Patrik Sjöö
50.57
Hässelby SK
50.57
  
6Sakaria Hussien
50.68
Falkenbergs IK
50.68
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Adam DanielssonUllevi FK
50.09
  
2Filip Nilsson
50.50
Kalmar SK
50.50
  
3Daniel Skatt
52.38
Örgryte IS
52.38
PB
  
4Erik Holmberg
53.60
Rånäs 4H
53.60
  
Sebastian JohanssonIFK Halmstad
DNS
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Alexander LesserUllevi FK
49.58
SB
  
2Patrik Sjöö
50.47
Hässelby SK
50.47
  
3Dennis Wikström-Roos
50.56
Skellefteå AIK
50.56
PB
  
4Pontus Petersson
Pontus Petersson 92, Skillingaryd
52.03
Skillingaryds FK
52.03
PB
  
5Arvid Berglund
53.21
Tranås AIF
53.21
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Hampus Widlund
49.81
IFK Växjö
49.81
  
2Sakaria Hussien
50.53
Falkenbergs IK
50.53
  
3Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
51.28
Glanshammars IF
51.28
PB
  
4Oscar Wahlqvist
52.69
Örgryte IS
52.69
PB
  
M22 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:51.68
F Stenungsunds FI
1:51.68
  
2Rickard Gunnarsson
1:51.95
Hässelby SK
1:51.95
  
3Jonas Wahl-SjömanBromma IF
1:53.53
  
4Klas Persson
1:54.20
Turebergs FK
1:54.20
  
5Ahmed Tahir
1:54.25
Malmö AI
1:54.25
  
6Elias Johansson
1:56.30
Sävedalens AIK
1:56.30
PB
  
7Simon Ståhl
2:00.00
Tranås AIF
2:00.00
  
8Håkan Carlberg
2:01.32
Malmö AI
2:01.32
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:58.23
F Stenungsunds FI
1:58.23
  
2Jonas Wahl-SjömanBromma IF
1:58.59
  
3Ahmed Tahir
2:00.34
Malmö AI
2:00.34
  
4Dennis Wikström-Roos
2:01.52
Skellefteå AIK
2:01.52
  
5Niklas Könberg
2:02.11
Spårvägens FK
2:02.11
  
6Arvid Berglund
2:02.45
Tranås AIF
2:02.45
  
7Adam Bills
Adam Bills 93, Hässelby
2:06.64
Hässelby SK
2:06.64
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Klas Persson
1:57.83
Turebergs FK
1:57.83
  
2Rickard Gunnarsson
1:57.88
Hässelby SK
1:57.88
  
3Elias Johansson
1:58.34
Sävedalens AIK
1:58.34
  
4Håkan Carlberg
1:59.00
Malmö AI
1:59.00
PB
  
5Simon Ståhl
1:59.48
Tranås AIF
1:59.48
PB
  
6Elmar Engholm
2:07.42
Hässelby SK
2:07.42
  
M22 1500 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:47.73
F Stenungsunds FI
3:47.73
SB
  
2Jonas Leanderson
3:49.16
Malmö AI
3:49.16
SB
  
3Rickard Gunnarsson
3:50.13
Hässelby SK
3:50.13
PB
  
4Ababa Lama
3:53.03
Hälle IF
3:53.03
  
5Klas Persson
3:53.96
Turebergs FK
3:53.96
  
6Albin Sjöblom
3:54.96
Turebergs FK
3:54.96
  
7Elias Johansson
3:58.23
Sävedalens AIK
3:58.23
PB
  
8Daniel Gleimar
3:59.12
Turebergs FK
3:59.12
  
9Henrik Petersson
3:59.59
Malmö AI
3:59.59
PB
  
10Erik Norrbom
4:00.01
Turebergs FK
4:00.01
  
11Niklas Jonsson
4:01.48
Hammarby IF
4:01.48
  
12Adil Abdiwahab HusseinMalmö AI
4:08.19
PB
  
13Adam Lindström
4:10.10
Hässelby SK
4:10.10
SB
  
14Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
4:17.86
GoIF Tjalve
4:17.86
  
M22 5000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Ababa Lama
14:02.16
Hälle IF
14:02.16
  
2Alexander Palm
Alexander Palm 93, Spårvägen
14:58.34
Spårvägens FK
14:58.34
PB
  
3John Kingstedt
15:02.19
Hammarby IF
15:02.19
  
4John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
15:07.59
Spårvägens FK
15:07.59
PB
  
5Elmar Engholm
15:16.52
Hässelby SK
15:16.52
PB
  
6André Rangelind
15:18.81
IF Göta Karlstad
15:18.81
SB
  
7Linus Rosdal
Linus Rosdal 92, KFUM Örebro
15:21.58
KFUM Örebro
15:21.58
  
8Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
15:48.05
Sävedalens AIK
15:48.05
  
9Said Nur
16:11.67
Malmö AI
16:11.67
  
Johan Leek
DNF
Varbergs GIF
DNF
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M22 2000 m hinder     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Emil Blomberg
6:00.14
Hässelby SK
6:00.14
SB
  
2Albin Sjöblom
6:01.71
Turebergs FK
6:01.71
PB
  
3Erik Norrbom
6:03.32
Turebergs FK
6:03.32
  
4Daniel Gleimar
6:08.37
Turebergs FK
6:08.37
PB
  
5Niklas Jonsson
6:09.16
Hammarby IF
6:09.16
PB
  
6Carl Senorski
6:16.75
Örgryte IS
6:16.75
SB
  
7Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
6:17.14
Sävedalens AIK
6:17.14
SB
  
8Muntadhar Saleh
6:20.14
Malmö AI
6:20.14
SB
  
9Said Nur
6:20.45
Malmö AI
6:20.45
PB
  
10Adil Abdiwahab HusseinMalmö AI
6:20.53
PB
  
11André Rangelind
6:23.55
IF Göta Karlstad
6:23.55
PB
  
12Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
6:35.52
GoIF Tjalve
6:35.52
PB
  
13Jesper Rahm
Jesper Rahm 92, Lidköpings IS
7:18.26
Lidköpings IS
7:18.26
SB
  
M22 110 m häck     
11 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
11 aug
Vind: 0.0
1Martin Kallur
14.31
Falu IK
14.31
PB
  
38 SWE AT
2Hampus Widlund
14.38
IFK Växjö
14.38
PB
  
3Petter Olson
14.51
Hässelby SK
14.51
  
4Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
14.59
IFK Helsingborg
14.59
SB
  
5Dennis ErikssonFalu IK
15.46
PB
  
M22 400 m häck     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Petter Olson
51.93
Hässelby SK
51.93
SB
  
2Oliwer Åstrand
52.47
Örgryte IS
52.47
PB
  
3Fabian Rosenquist
53.21
GoIF Tjalve
53.21
SB
  
4Tobias Nilsson
53.99
Alvesta FI
53.99
PB
  
5Philip Green
54.36
Hammarby IF
54.36
  
6Mattias Bäckman
55.96
Bollnäs FIK
55.96
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Fabian Rosenquist
53.66
GoIF Tjalve
53.66
SB
  
2Oliwer Åstrand
53.81
Örgryte IS
53.81
  
3Philip Green
54.35
Hammarby IF
54.35
PB
  
4Arvid Berglund
56.23
Tranås AIF
56.23
SB
  
5Dennis ErikssonFalu IK
57.43
  
6Filip Rubin
Filip Rubin 93, Hovslätt
1:01.93
Hovslätts IK
1:01.93
SB
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Petter Olson
54.21
Hässelby SK
54.21
SB
  
2Tobias Nilsson
54.46
Alvesta FI
54.46
PB
  
3Mattias Bäckman
54.79
Bollnäs FIK
54.79
  
4Nuraldin Eljammal
1:00.68
Riviera FI
1:00.68
  
5Alexander Rahm JohanssonIK Orient
1:01.19
  
M22 Höjd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Jesper Borg
2.11
Ullevi FK
2.11
PB
  
2Yuan-Zhong Wu
2.06
IFK Växjö
2.06
SB
  
3Nils Carlsson
2.00
Riviera FI
2.00
  
3Adam Chiguer
2.00
Huddinge AIS
2.00
SB
  
5Marcus LundquistRånäs 4H
2.00
  
6Viktor HusmarkUllevi FK
2.00
PB
  
Erik LibergUllevi FK
DQ
  
M22 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Carl Sténson
5.12
Hellas FK
5.12
  
2Arvid Lindahl
5.02
KA 2 IF
5.02
  
3Petter Olson
4.97
Hässelby SK
4.97
SB
  
4Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.91
PB
  
5Filip GyllenstenIF Kville
4.77
  
Jonathan Jansson
NH
Östhammar FI
NH
  
Simon AnderssonIFK Växjö
NH
  
M22 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Fabian Rosenquist
7.41
GoIF Tjalve
7.41
0.0
  
2Adam Chiguer
7.38
Huddinge AIS
7.38
0.0
  
3Mattias Abulu
7.28
Ullevi FK
7.28
+1.1
  
4Alexander Wittlock
7.22
Spårvägens FK
7.22
–0.4 SB
  
5Filip HjorthFalu IK
7.13
+1.1 SB
  
6Adam Stålberg
Adam Stålberg 91, KFUM Örebro
7.12w
KFUM Örebro
7.12w
+2.3
  
7Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.96
Västerås FK
6.96
0.0 SB
  
8Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.80
Spårvägens FK
6.80
+0.3 SB
  
9Jonas Arbinge
6.77
Hellas FK
6.77
+1.3 PB
  
10Andreas AnderssonBollnäs FIK
6.67
–0.4
  
11Robin Weetom
6.36
Ullevi FK
6.36
–0.1
  
M22 Tresteg     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Adam Stålberg
Adam Stålberg 91, KFUM Örebro
14.44
KFUM Örebro
14.44
+1.4 PB
  
2Adam Chiguer
14.36w
Huddinge AIS
14.36w
+2.2
  
3Jonas Arbinge
14.31
Hellas FK
14.31
+1.1 PB
  
4Erik Liberg
14.26
Ullevi FK
14.26
0.0 PB
  
5Gustav Fridh
13.80
Huddinge AIS
13.80
+1.0 PB
  
6Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
13.60
Spårvägens FK
13.60
+0.8 PB
  
7Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
13.24
Västerås FK
13.24
+0.6 PB
  
8Richard Berg
12.65
IFK Halmstad
12.65
–0.3
  
9Karl Schenström
12.35
Nyköpings BIS
12.35
+1.0
  
M22 Kula     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
18.78
Spårvägens FK
18.78
PB
  
2Niklas Lindstedt
16.29
Hässelby SK
16.29
PB
  
3Arwid Koskinen
15.96
Huddinge AIS
15.96
  
4Anton Larsson
12.42
Järvsö IF
12.42
  
M22 Diskus     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
59.30
Spårvägens FK
59.30
  
2Micael Ljungberg
51.33
Nyköpings BIS
51.33
  
3Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
45.86
Södertälje IF
45.86
  
4Anton Larsson
44.01
Järvsö IF
44.01
  
5Sami Luttinen
Sami Luttinen 91, GoIF Tjalve
40.34
GoIF Tjalve
40.34
  
6Oskar TörnrosIFK Sala
38.92
  
M22 Slägga     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Elias Håkansson
62.87
Spårvägens FK
62.87
  
2Mikael Larsson
56.30
IF Göta Karlstad
56.30
SB
  
3Emil Olars
Emil Olars 91, Södertälje IF
54.04
Södertälje IF
54.04
  
4Sami Luttinen
Sami Luttinen 91, GoIF Tjalve
48.26
GoIF Tjalve
48.26
SB
  
5Mattias Grundström
46.91
Ängelholms IF
46.91
  
6David JohanssonÅhus FIK
42.26
  
7Oscar Arlestrand
40.22
IF Göta Karlstad
40.22
  
M22 Spjut     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Johan CarlqvistFalu IK
69.33
PB
  
2Sebastian ThörngrenIFK Växjö
65.74
  
3David JohanssonÅhus FIK
63.23
  
4Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
62.76
KFUM Örebro
62.76
  
5Erik Olofsson
61.63
IFK Umeå
61.63
  
6Johannes HenrikssonIF Göta Karlstad
58.60
  
7Anton Larsson
57.77
Järvsö IF
57.77
PB
  
8Fredrik Persson
54.27
Riviera FI
54.27
  
9Björn Brink
47.52
Hanvikens SK
47.52
SB
  
10Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
44.08
Södertälje IF
44.08
  
P19 100 m     
9 aug
Vind: +1.7

Final A

Final
9 aug
Vind: +1.7
1Adam DenguirIFK Lund
10.59
PB
  
2Jonathan Wulff
10.73
Hammarby IF
10.73
PB
  
3Dennis Forsman
10.73
Ullevi FK
10.73
PB
  
4Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.88
PB
  
5Filip SjövallIFK Lund
10.90
PB
  
6Jakob Lindbom
10.97
KA 2 IF
10.97
PB
  
7Jacob Ewertzh
10.97
Hammarby IF
10.97
  
8Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
11.13
IK Hakarpspojkarna
11.13
  
Semi 1
9 aug Vind: +1.3
9 augVind: +1.3
1Adam DenguirIFK Lund
10.70
PB
  
2Jonathan Wulff
10.80
Hammarby IF
10.80
SB
  
3Dennis Forsman
10.86
Ullevi FK
10.86
PB
  
4Jacob Ewertzh
10.94
Hammarby IF
10.94
  
5Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
11.01
IK Hakarpspojkarna
11.01
  
6Fabian Revilla
11.11
Rånäs 4H
11.11
  
7Nils Thornberg
11.19
Bollnäs FIK
11.19
PB
  
8Martin AnderssonIK Ymer
11.28
PB
  
Semi 2
9 aug Vind: +0.7
9 augVind: +0.7
1Filip SjövallIFK Lund
10.97
PB
  
2Jakob Lindbom
11.01
KA 2 IF
11.01
PB
  
3Jean-Christian ZirignonPiteå IF
11.03
  
4Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
11.15
Mariestads AIF
11.15
SB
  
5Johan Andersson
11.20
IFK Växjö
11.20
  
6Victor Ivarsson
11.28
IFK Växjö
11.28
  
7Eddy MeyerdierksUllevi FK
11.31
SB
  
8Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.51
  
Heat 1
9 aug Vind: +1.2
9 augVind: +1.2
1Jonathan Wulff
10.90
Hammarby IF
10.90
  
2Dennis Forsman
10.91
Ullevi FK
10.91
PB
  
3Johan Andersson
11.21
IFK Växjö
11.21
  
4Samuel Johansson
11.31
Rånäs 4H
11.31
PB
  
5Carl Dath
11.37
Täby IS
11.37
  
6Hjalmar Sundvall
11.40
Riviera FI
11.40
PB
  
7Oskar Olofsson
Oskar Olofsson 94, Södertälje IF
11.53
Södertälje IF
11.53
PB
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.7
9 augVind: +1.7
1Adam DenguirIFK Lund
11.00
  
2Fabian Revilla
11.03
Rånäs 4H
11.03
PB
  
3Nils Thornberg
11.21
Bollnäs FIK
11.21
PB
  
4Victor Ivarsson
11.22
IFK Växjö
11.22
  
5Michael LuxemburgTäby IS
11.28
  
6Eric Bergvall
11.52
Hässelby SK
11.52
=SB
  
7Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
11.75
Östersunds GIF
11.75
  
Heat 3
9 aug Vind: +2.0
9 augVind: +2.0
1Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.99
SB
  
2Filip SjövallIFK Lund
11.01
  
3Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.05
SB
  
4Henrik Malmberg
11.31
Huddinge AIS
11.31
  
5Martin Lindén
11.40
Hanvikens SK
11.40
  
6Sami Gassan
Sami Gassan 95, Råby-Rekarne
11.46
Råby-Rekarne FIF
11.46
PB
  
7Sebastian EliassonIK Lerum FI
11.80
PB
  
8Sebastian Knutsson
Sebastian Knutsson 95, Mariestads AIF
11.87
Mariestads AIF
11.87
SB
  
Heat 4
9 aug Vind: +2.6
9 augVind: +2.6
1Jakob Lindbom
10.92w
KA 2 IF
10.92w
  
2Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.92w
Mariestads AIF
10.92w
  
3Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
10.94w
IK Hakarpspojkarna
10.94w
  
4Jacob Ewertzh
10.96w
Hammarby IF
10.96w
  
5Eddy Meyerdierks
11.21w
Ullevi FK
11.21w
  
6Martin AnderssonIK Ymer
11.23w
  
7Martin JonssonSK Bore
12.01w
  
8Per Lundin
12.39w
Istrums SK
12.39w
  
P19 200 m     
11 aug
Vind: -0.4

Final A

Final
11 aug
Vind: -0.4
1Dennis Forsman
21.53
Ullevi FK
21.53
PB
  
2Adam DenguirIFK Lund
21.99
  
3Fabian Revilla
22.00
Rånäs 4H
22.00
PB
  
4Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
22.10
Sundsvalls FI
22.10
  
5Jakob Lindbom
22.38
KA 2 IF
22.38
  
6Jacob Ewertzh
22.59
Hammarby IF
22.59
  
Semi 1
11 aug Vind: +0.6
11 augVind: +0.6
1Dennis Forsman
21.61
Ullevi FK
21.61
  
2Fabian Revilla
22.09
Rånäs 4H
22.09
PB
  
3Jacob Ewertzh
22.23
Hammarby IF
22.23
  
4Filip SjövallIFK Lund
22.23
SB
  
Carl Sjöstedt
DNS
IF Göta Karlstad
DNS
  
Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
DNS
  
Semi 2
11 aug Vind: +0.5
11 augVind: +0.5
1Adam DenguirIFK Lund
22.02
  
2Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
22.08
Sundsvalls FI
22.08
  
3Jakob Lindbom
22.16
KA 2 IF
22.16
PB
  
4Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.38
Mariestads AIF
22.38
  
5Nils Thornberg
22.57
Bollnäs FIK
22.57
  
6Henrik Malmberg
22.66
Huddinge AIS
22.66
  
Heat 1
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.28
Mariestads AIF
22.28
SB
  
2Adam DenguirIFK Lund
22.28
  
3Nils Thornberg
22.31
Bollnäs FIK
22.31
PB
  
4Samuel Johansson
23.21
Rånäs 4H
23.21
SB
  
5Jacob Öman
23.23
Danderyds SK
23.23
PB
  
Heat 2
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
22.38
Sundsvalls FI
22.38
  
2Jakob Lindbom
22.47
KA 2 IF
22.47
=PB
  
3Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
22.72
SB
  
4Martin Lindén
22.99
Hanvikens SK
22.99
PB
  
5Sami Gassan
Sami Gassan 95, Råby-Rekarne
23.48
Råby-Rekarne FIF
23.48
  
6Per Lundin
25.02
Istrums SK
25.02
PB
  
Heat 3
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Filip SjövallIFK Lund
22.39
SB
  
2Carl Sjöstedt
22.56
IF Göta Karlstad
22.56
  
3Michael LuxemburgTäby IS
23.42
  
4Sebastian EliassonIK Lerum FI
23.80
  
5Niklas NilssonSkeninge IK
24.72
SB
  
Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
DNS
IK Hakarpspojkarna
DNS
  
Heat 4
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Dennis Forsman
22.12
Ullevi FK
22.12
  
2Henrik Malmberg
22.75
Huddinge AIS
22.75
  
3Carl Dath
22.88
Täby IS
22.88
  
4Douglas Hellbratt
23.38
Huddinge AIS
23.38
PB
  
5Hjalmar Sundvall
23.60
Riviera FI
23.60
PB
  
Heat 5
10 aug Vind: +1.5
10 augVind: +1.5
1Fabian Revilla
22.41
Rånäs 4H
22.41
PB
  
2Jacob Ewertzh
22.48
Hammarby IF
22.48
  
3Eddy MeyerdierksUllevi FK
22.74
SB
  
4Martin AnderssonIK Ymer
23.18
  
5Martin Löfblom
24.46
Hanvikens SK
24.46
SB
  
Sebastian Knutsson
Sebastian Knutsson 95, Mariestads AIF
DQ
Mariestads AIF
DQ
  
P19 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Carl Sjöstedt
49.24
IF Göta Karlstad
49.24
SB
  
2Alex Torgersson
49.81
Hammarby IF
49.81
PB
  
3Martin Selin
50.94
Ullevi FK
50.94
PB
  
4Hampus CorneliussonIK Lerum FI
51.09
PB
  
5Christopher NilssonUllevi FK
52.13
PB
  
6Edom Abreham
56.07
Hässelby SK
56.07
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Carl Sjöstedt
51.3m
IF Göta Karlstad
51.3m
  
2Christopher NilssonUllevi FK
51.8m
  
3Abdiaziz Warsame Abdulle
52.3m
Råby-Rekarne FIF
52.3m
  
4Jacob Enblom
53.4m
Hässelby SK
53.4m
  
5Christopher SentellTurebergs FK
55.0m
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Martin Selin
51.80
Ullevi FK
51.80
PB
  
2Petter Berner-WikUpsala IF
52.04
PB
  
3Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
52.06
  
Fredrik Orrsveden
DQ 53.06
Sundbybergs IK
DQ 53.06
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Alex Torgersson
50.29
Hammarby IF
50.29
PB
  
2Hampus CorneliussonIK Lerum FI
51.11
PB
  
3Edom Abreham
51.24
Hässelby SK
51.24
PB
  
4Jacob Öman
52.01
Danderyds SK
52.01
PB
  
5Tobias Karlsson
53.26
Sävedalens AIK
53.26
  
P19 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Andreas Almgren
1:52.39
Turebergs FK
1:52.39
SB
  
2Alex Torgersson
1:53.54
Hammarby IF
1:53.54
  
3Johan Sandsten
1:54.72
Oskarshamns SK
1:54.72
PB
  
4Hampus Börjesson
1:55.02
Ullevi FK
1:55.02
PB
  
5Mattias Ohlsson
1:55.29
Öresund FK
1:55.29
  
6Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
1:57.17
Hässelby SK
1:57.17
  
7Joel Zachrisson
1:58.14
Ullevi FK
1:58.14
  
8Jesper Bokefors
2:04.31
Upsala IF
2:04.31
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Mattias Ohlsson
1:57.29
Öresund FK
1:57.29
  
2Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
1:57.37
Hässelby SK
1:57.37
  
3Joel Zachrisson
1:57.84
Ullevi FK
1:57.84
  
4Martin Hammar
1:57.94
Rånäs 4H
1:57.94
  
5Tobias Karlsson
1:59.54
Sävedalens AIK
1:59.54
PB
  
6Fredrik Orrsveden
1:59.65
Sundbybergs IK
1:59.65
  
7Erik Laggren
1:59.97
Alingsås IF
1:59.97
SB
  
8Benjamin Akyol
2:00.64
Ullevi FK
2:00.64
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Andreas Almgren
1:57.46
Turebergs FK
1:57.46
SB
  
2Jesper Bokefors
1:57.72
Upsala IF
1:57.72
PB
  
3Hampus Börjesson
1:57.85
Ullevi FK
1:57.85
  
4Kevin Hermansson
Kevin Hermansson 95, Trollhättan FIK
1:59.52
Trollhättan FIK
1:59.52
  
5David Sjöblom
2:03.28
Rånäs 4H
2:03.28
PB
  
6Lucas Grönborg
2:04.62
Hellas FK
2:04.62
PB
  
7Christopher NilssonUllevi FK
2:09.70
  
Heat 3
10 aug
10 aug
1Alex Torgersson
1:58.37
Hammarby IF
1:58.37
  
2Johan Sandsten
1:58.43
Oskarshamns SK
1:58.43
SB
  
3David Nilsson
1:58.63
Mölndals AIK
1:58.63
PB
  
4Abshir Awees
Abshir Awees 95, KFUM Örebro
1:58.65
KFUM Örebro
1:58.65
  
5Gustav Berlin
1:59.31
IK Akele
1:59.31
PB
  
6Alexander Nilsson
1:59.67
Mölndals AIK
1:59.67
SB
  
7Ludvig Danielsson
Ludvig Danielsson 95, IK Norrköping FI
2:06.62
IK Norrköping FI
2:06.62
PB
  
P19 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
3:56.02
Hässelby SK
3:56.02
PB
  
2Napoleon Solomon
3:56.04
Fredrikshofs FIF
3:56.04
PB
  
3Joel Zachrisson
3:57.07
Ullevi FK
3:57.07
PB
  
4Hampus Börjesson
3:57.54
Ullevi FK
3:57.54
PB
  
5Johan Sandsten
3:59.20
Oskarshamns SK
3:59.20
  
6Oliver Lämber
3:59.71
Hälle IF
3:59.71
  
7Alexander Nilsson
4:01.26
Mölndals AIK
4:01.26
  
8Ken Slättengren
4:01.69
Högby IF
4:01.69
PB
  
9Gustaf Lidfelt
4:04.44
Hammarby IF
4:04.44
PB
  
10Abshir Awees
Abshir Awees 95, KFUM Örebro
4:15.95
KFUM Örebro
4:15.95
PB
  
11Emil Tostrup
4:18.82
Malmö AI
4:18.82
  
12Oliver LangseliusGefle IF
4:25.74
  
Alexander Holmblad
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
P19 5000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Napoleon Solomon
15:16.64
Fredrikshofs FIF
15:16.64
  
2Oliver Lämber
15:36.85
Hälle IF
15:36.85
  
3Emil Svensson
15:44.92
Åsarna IK
15:44.92
PB
  
4Daniel Strandberg
15:45.78
Malmö AI
15:45.78
PB
  
5Jonathan Weichbrodt
15:49.48
Mölndals AIK
15:49.48
SB
  
6Jakob Ranglin GrisslerMajornas IK
15:49.96
PB
  
7Samuel Lundell Vakkuri
15:57.35
Enhörna IF
15:57.35
PB
  
8Hugo Lindell
16:02.93
Rånäs 4H
16:02.93
  
9Awet Mengsteab
16:08.50
Örgryte IS
16:08.50
PB
  
10Otto Kingstedt
16:09.28
Huddinge AIS
16:09.28
  
11Ludvig Danielsson
Ludvig Danielsson 95, IK Norrköping FI
16:30.41
IK Norrköping FI
16:30.41
PB
  
12Anders Fox
Anders Fox 95, Enhörna
17:13.03
Enhörna IF
17:13.03
PB
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  
P19 2000 m hinder     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Napoleon Solomon
5:55.05
Fredrikshofs FIF
5:55.05
PB
  
2Gustaf Lidfelt
6:01.93
Hammarby IF
6:01.93
PB
  
3Samuel Lundell VakkuriEnhörna IF
6:05.32
  
4Ken Slättengren
6:10.86
Högby IF
6:10.86
PB
  
5Benjamin Akyol
6:25.11
Ullevi FK
6:25.11
PB
  
6Jakob Ranglin GrisslerMajornas IK
6:28.76
  
7Hugo Lindell
6:37.89
Rånäs 4H
6:37.89
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
11 aug
Vind: +0.7

Final A

Final
11 aug
Vind: +0.7
1Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
14.16
PB
  
2Fredrick Ekholm
14.19
Huddinge AIS
14.19
  
3Jonathan Holm
14.43
Strands IF
14.43
PB
  
4Victor Ivarsson
14.49
IFK Växjö
14.49
PB
  
5Philip Ngwe
14.82
Mölndals AIK
14.82
PB
  
6Rickard Willman
14.94
Västerås FK
14.94
  
Linus Otto BoyerUpsala IF
DNS
  
Andreas AlmlöfHammarby IF
DNS
  
P19 110 m häck     
Heat 1
11 aug Vind: +0.7
11 augVind: +0.7
1Fredrick Ekholm
14.51
Huddinge AIS
14.51
=PB
  
2Jonathan Holm
14.65
Strands IF
14.65
PB
  
3Linus Otto BoyerUpsala IF
14.69
PB
  
4Andreas Almlöf
15.34
Hammarby IF
15.34
PB
  
5Kevin Fankl
15.65
Ullevi FK
15.65
PB
  
Heat 2
11 aug Vind: -0.5
11 augVind: -0.5
1Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
14.50
PB
  
2Victor Ivarsson
14.84
IFK Växjö
14.84
PB
  
3Philip Ngwe
15.03
Mölndals AIK
15.03
PB
  
4Rickard Willman
15.45
Västerås FK
15.45
PB
  
5Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
15.80
Skellefteå AIK
15.80
PB
  
6Rikard HällbergUpsala IF
17.49
PB
  
P19 300 m häck     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Andreas Almlöf
39.38
Hammarby IF
39.38
PB
  
2Eric Bergvall
39.46
Hässelby SK
39.46
  
3Oskar Greilert
40.21
Hanvikens SK
40.21
  
4Petter Berner-WikUpsala IF
40.35
PB
  
5Malcolm Frithiof-SterkyIFK Lidingö
40.61
  
6Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
40.84
IK Hakarpspojkarna
40.84
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Oskar Greilert
39.98
Hanvikens SK
39.98
PB
  
2Andreas Almlöf
40.11
Hammarby IF
40.11
PB
  
3Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
40.30
IK Hakarpspojkarna
40.30
PB
  
4Rikard HällbergUpsala IF
40.73
PB
  
5Jack Johansson
40.90
Laholm IF
40.90
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Eric Bergvall
39.41
Hässelby SK
39.41
  
2Malcolm Frithiof-SterkyIFK Lidingö
40.23
  
3Petter Berner-WikUpsala IF
40.50
PB
  
4Gustav Schölin
41.40
Finspångs AIK
41.40
SB
  
5Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
42.27
PB
  
P19 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Fredrik KonradssonIFK Umeå
2.10
  
2Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.08
PB
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
1.96
  
4Jonathan KruseUpsala IF
1.92
  
5Edvin Heggemann
Edvin Heggemann 94, KFUM Örebro
1.92
KFUM Örebro
1.92
=PB
  
6Olle Willsund
1.86
Högby IF
1.86
  
6Martin Sundgren
1.86
Finspångs AIK
1.86
SB
  
8Henning Rydström
1.80
Hässelby SK
1.80
  
9Philip AnderssonSOK Träff
1.80
  
Sebastian EngströmHuddinge AIS
NH
  
P19 Stav     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Melker Svärd JacobssonMalmö AI
5.30
  
2Magnus Jomyr
4.83
Örgryte IS
4.83
PB
  
3David Kappelin
4.57
Örgryte IS
4.57
  
4Micael Fagö
4.43
Kalmar SK
4.43
  
5Anton EvertssonHabo FIF-04
4.23
PB
  
5Johan KnutssonMalmö AI
4.23
PB
  
7Rasmus ElfgaardHabo FIF-04
3.93
SB
  
Patric RodåsUllevi FK
NH
  
Andreas CarlssonIK Ymer
DNS
  
P19 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.37
Eskilstuna FI
7.37
+0.8
  
2Simon Karlén
7.06
IF Göta Karlstad
7.06
+1.0
  
3Rickard Willman
6.96
Västerås FK
6.96
+0.9 SB
  
4Max AnderssonTierps IF
6.91
+0.9 SB
  
5Adam DenguirIFK Lund
6.78
–1.1
  
6Joel ValdemarssonIF Göta Karlstad
6.64
0.0
  
7Johan MeckbachTäby IS
6.63
+1.4
  
8Kevin Fankl
6.60
Ullevi FK
6.60
+1.9
  
9Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
6.39
Östersunds GIF
6.39
–0.1 PB
  
10Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
5.65
Skellefteå AIK
5.65
0.0
  
Andreas CarlssonIK Ymer
DNS
  
Christopher SwenningMalmö AI
DNS
  
Kval
9 aug
9 aug
1Simon Karlén
7.23
IF Göta Karlstad
7.23
+0.9 SB
  
2Adam DenguirIFK Lund
7.04
+0.7
  
3Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
6.82
Eskilstuna FI
6.82
+1.5
  
4Andreas CarlssonIK Ymer
6.74w
+3.6
  
5Christopher SwenningMalmö AI
6.73
+1.4
  
6Rickard Willman
6.73 nwi
Västerås FK
6.73 nwi
  
7Kevin Fankl
6.72w
Ullevi FK
6.72w
+2.2
  
8Max Andersson
6.71w
Tierps IF
6.71w
+2.2
  
9Johan MeckbachTäby IS
6.68
+1.1 SB
  
10Joel ValdemarssonIF Göta Karlstad
6.60
+1.1
  
11Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
6.15
Östersunds GIF
6.15
+1.8 SB
  
12Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
5.97
Skellefteå AIK
5.97
+1.4
  
13Sebastian Knutsson
Sebastian Knutsson 95, Mariestads AIF
5.85w
Mariestads AIF
5.85w
+3.4
  
14Martin JonssonSK Bore
5.34
+1.3 PB
  
15Karl Teiffel
4.70
Mölndals AIK
4.70
+0.7
  
16Samuel Grip
4.55w
IK Orient
4.55w
+2.5
  
P19 Tresteg     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Isak Persson
Isak Persson 95, Spårvägen
14.79
Spårvägens FK
14.79
+0.9 PB
  
2Antonis DinopoulosUpsala IF
14.52w
+3.0
  
3Fredrik LöfgrenIFK Lund
14.20w
+2.3
  
4Joel Valdemarsson
13.88
IF Göta Karlstad
13.88
+1.2 SB
  
5Martin Selin
13.74
Ullevi FK
13.74
+1.5
  
6Samuel Grip
13.09w
IK Orient
13.09w
+3.7
  
7Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
12.43
Skellefteå AIK
12.43
+2.0
  
8Emil Quick
Emil Quick 95, Kalmar SK
11.19
Kalmar SK
11.19
+1.5
  
P19 Kula (6.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Viktor GardenkransMalmö AI
17.17
  
2Tim Wunger
16.37
Falu IK
16.37
  
3Simon PetterssonUpsala IF
16.37
  
4Gabriel Heen
15.86
Huddinge AIS
15.86
PB
  
5Johan Berggren
15.49
Eslövs AI
15.49
PB
  
6Gustav Sondell
15.11
IFK Umeå
15.11
PB
  
7Alexander Persson
15.10
Huddinge AIS
15.10
PB
  
8Gustav Liberg
13.99
Ullevi FK
13.99
  
9Tor Lindberg
13.73
IFK Umeå
13.73
PB
  
10Timothy Gottlieb
12.37
Hässelby SK
12.37
PB
  
11Andreas Gustavsson
11.10
Dals Södra FFI
11.10
  
12Marcus JohanssonTanums IF
10.71
PB
  
Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Råby-Rekarne
NM
Råby-Rekarne FIF
NM
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Simon PetterssonUpsala IF
52.17
  
2Gustav Liberg
50.27
Ullevi FK
50.27
  
3Viktor GardenkransMalmö AI
49.00
  
4Timothy Gottlieb
45.41
Hässelby SK
45.41
PB
  
5Victor Ivarsson
44.85
IFK Växjö
44.85
PB
  
6Kim Fransson
44.16
IFK Halmstad
44.16
  
7Tor Lindberg
37.56
IFK Umeå
37.56
  
8Martin Löfblom
36.70
Hanvikens SK
36.70
  
9Gabriel Heen
33.72
Huddinge AIS
33.72
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Anders Eriksson
67.77
Hovslätts IK
67.77
  
2Love Litzell
Love Litzell 94, Östersunds GIF
67.02
Östersunds GIF
67.02
  
3Simon Persson
Simon Persson 95, Västerås
58.62
Västerås FK
58.62
PB
  
4Alexander Persson
56.05
Huddinge AIS
56.05
PB
  
5Tim Söderqvist
54.64
Dals Södra FFI
54.64
PB
  
6André NymanIK Ymer
50.56
  
7Andreas MagnussonFIF Gnistan
49.44
  
P19 Spjut     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Axel Lönegren
66.03
Upsala IF
66.03
PB
  
2Quincy AnderssonMalmö AI
64.74
PB
  
3Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
59.45
IFK Helsingborg
59.45
PB
  
4Christoffer BengtssonOskarshamns SK
58.65
PB
  
5Jacob LarssonIFK Lund
55.57
  
6Samuel Olsson LundhKA 2 IF
52.20
PB
  
7Kevin Fankl
49.43
Ullevi FK
49.43
  
8Emil Persson
48.54
KA 2 IF
48.54
PB
  
9Marcus JohanssonTanums IF
45.00
SB
  
10Fredrik LundgrenGefle IF
44.92
  
P17 100 m     
9 aug
Vind: +3.8

Final A

Final
9 aug
Vind: +3.8
1Emil von Barth
10.77w
Ullevi FK
10.77w
  
2Isak Andersson
10.96w
Upsala IF
10.96w
  
3Erik MartinssonGefle IF
10.99w
  
4Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
11.02w
  
5Herman Olvik
11.17w
Ullevi FK
11.17w
  
6Sebastian Kadestål
11.19w
Öresund FK
11.19w
  
7Anton Sigurdsson
11.24w
Malmö AI
11.24w
  
8Viktor BjörklundUpsala IF
11.31w
  
Heat 1
9 aug Vind: +4.1
9 augVind: +4.1
1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
10.89w
  
2Anton Sigurdsson
11.21w
Malmö AI
11.21w
  
3Sebastian Kadestål
11.22w
Öresund FK
11.22w
  
4Viktor BjörklundUpsala IF
11.26w
  
5Victor Fingal
11.57w
Ullevi FK
11.57w
  
6Jean de Dieu IrakizaGefle IF
11.59w
  
7Noah Elliott
11.81w
Ullevi FK
11.81w
  
Heat 2
9 aug Vind: +2.7
9 augVind: +2.7
1Emil von Barth
10.97w
Ullevi FK
10.97w
  
2Isak Andersson
11.11w
Upsala IF
11.11w
  
3Gustav Kjell
11.27w
Turebergs FK
11.27w
  
4Daniel Rosberg
11.47w
Hammarby IF
11.47w
  
5Tobias Jonsson
11.50w
IK Orient
11.50w
  
6Melker Karlsson
11.53w
Ullevi FK
11.53w
  
7Jakob Lindström
11.88w
IF Castor
11.88w
  
Heat 3
9 aug Vind: +3.6
9 augVind: +3.6
1Erik MartinssonGefle IF
11.05w
  
2Herman Olvik
11.17w
Ullevi FK
11.17w
  
3Martin JönssonIFK Lund
11.43w
  
4Radyar Mohammad
11.61w
Ullevi FK
11.61w
  
5Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
11.65w
KFUM Örebro
11.65w
  
6Akram Adinda
11.68w
Upsala IF
11.68w
  
7Jacob Folkesson
11.69w
Oskarshamns SK
11.69w
  
8Joakim Bäckman
12.34w
Varbergs GIF
12.34w
  
P17 200 m     
11 aug
Vind: +0.9

Final A

Final
11 aug
Vind: +0.9
1Emil von Barth
22.13
Ullevi FK
22.13
  
2Gustav Kjell
22.69
Turebergs FK
22.69
PB
  
3Anton SigurdssonMalmö AI
22.76
SB
  
4Andreas Movin
23.24
IFK Lidingö
23.24
  
Sebastian KadestålÖresund FK
DQ
  
Erik MartinssonGefle IF
DNS
  
Heat 1
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Sebastian KadestålÖresund FK
22.90
  
2Gustav Kjell
22.90
Turebergs FK
22.90
PB
  
3Victor Fingal
23.30
Ullevi FK
23.30
SB
  
4Melker KarlssonUllevi FK
23.33
  
5Jacob Folkesson
23.80
Oskarshamns SK
23.80
SB
  
6Radyar MohammadUllevi FK
24.41
  
Heat 2
10 aug Vind: +1.6
10 augVind: +1.6
1Emil von Barth
22.07
Ullevi FK
22.07
PB
  
2Anton SigurdssonMalmö AI
22.87
SB
  
3Andreas Movin
22.96
IFK Lidingö
22.96
  
4Daniel Rosberg
23.47
Hammarby IF
23.47
  
5Jean de Dieu IrakizaGefle IF
23.89
PB
  
Heat 3
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Erik MartinssonGefle IF
22.66
  
2Erik Hermelin
22.96
IFK Lidingö
22.96
PB
  
3Martin JönssonIFK Lund
23.11
=PB
  
4Noah Elliott
23.68
Ullevi FK
23.68
  
5Tobias Jonsson
23.71
IK Orient
23.71
  
P17 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Erik MartinssonGefle IF
48.33
  
2Andreas Movin
49.70
IFK Lidingö
49.70
PB
  
3Anton SigurdssonMalmö AI
50.33
PB
  
4Erik Hermelin
50.84
IFK Lidingö
50.84
  
5Gustav Bivstedt
52.89
Hässelby SK
52.89
SB
  
P17 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Kalle Berglund
1:58.81
UF Contact
1:58.81
  
2Anton Persson
1:59.86
Hässelby SK
1:59.86
  
3Karl Wallén
Karl Wallén 96, Sävedalen
2:00.93
Sävedalens AIK
2:00.93
  
4Björn Seifert
2:02.06
Upsala IF
2:02.06
PB
  
5Gustav Bivstedt
2:02.39
Hässelby SK
2:02.39
SB
  
6Filip Wendelin
2:02.41
IFK Sala
2:02.41
  
7Abdi Yusuf
Abdi Yusuf 96, Hammarby
2:02.55
Hammarby IF
2:02.55
PB
  
8Martin Axelsson
Martin Axelsson 96, Trollhättan FIK
2:04.83
Trollhättan FIK
2:04.83
PB
  
9Mohammed Loukili
2:04.95
IFK Lidingö
2:04.95
  
P17 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:51.94
Spårvägens FK
3:51.94
PB
  
2Vidar Johansson
3:58.13
Sävedalens AIK
3:58.13
PB
  
3Andreas Jansson
3:59.84
Hässelby SK
3:59.84
  
4Johan Lindgren
4:03.73
Mölndals AIK
4:03.73
PB
  
5Gabriel Steffensen
4:09.57
Sävedalens AIK
4:09.57
  
6Abdi Yusuf
Abdi Yusuf 96, Hammarby
4:14.15
Hammarby IF
4:14.15
PB
  
7Christopher Koos
4:18.02
Malmö AI
4:18.02
PB
  
8Joakim Ekström
4:32.91
Ärla IF
4:32.91
SB
  
P17 3000 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Vidar Johansson
8:38.78
Sävedalens AIK
8:38.78
  
2Andreas Jansson
8:40.96
Hässelby SK
8:40.96
  
3Gabriel Steffensen
9:12.17
Sävedalens AIK
9:12.17
SB
  
Filip Artursson
DNS
Hässelby SK
DNS
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Johan Lindgren
5:49.61
Mölndals AIK
5:49.61
PB
  
2Vidar Johansson
5:51.83
Sävedalens AIK
5:51.83
PB
  
3Andreas Jansson
5:53.25
Hässelby SK
5:53.25
PB
  
4Joakim Ekström
6:39.16
Ärla IF
6:39.16
PB
  
5Filip Artursson
6:43.80
Hässelby SK
6:43.80
SB
  
6Mohammed Loukili
7:08.89
IFK Lidingö
7:08.89
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
10 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
10 aug
Vind: 0.0
1Charles Mitala
14.12
Malmö AI
14.12
  
2Mathieu Nilsson
15.02
IF Göta Karlstad
15.02
  
3Adam Nygårds JacobssonFalu IK
15.12
  
4Viktor BjörklundUpsala IF
15.41
  
5Per Johansson
Per Johansson 96, Sävedalen
15.42
Sävedalens AIK
15.42
PB
  
6Nicklas Karlsson
15.43
Finspångs AIK
15.43
PB
  
7Sebastian GyllenstenIFK Växjö
15.65
  
8Joakim StenströmIK Hinden
15.85
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Isak Andersson
37.07
Upsala IF
37.07
SB
  
2Alexander LundskogUllevi FK
37.50
  
3Joakim StenströmIK Hinden
41.55
  
4Emil Jönsson
41.98
Umedalens IF
41.98
  
5Sebastian GyllenstenIFK Växjö
42.03
  
Erik MartinssonGefle IF
DNF
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Isak Andersson
40.26
Upsala IF
40.26
SB
  
2Sebastian GyllenstenIFK Växjö
40.74
  
3Emil Jönsson
41.25
Umedalens IF
41.25
PB
  
Per Johansson
Per Johansson 96, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Alexander LundskogUllevi FK
39.14
  
2Erik MartinssonGefle IF
39.76
PB
  
3Joakim StenströmIK Hinden
42.40
  
4Joakim Bäckman
46.13
Varbergs GIF
46.13
SB
  
P17 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Henrik Thoms
2.00
Hanvikens SK
2.00
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.00
  
3Herman Olvik
1.90
Ullevi FK
1.90
  
4Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
1.84
Hässelby SK
1.84
  
5Jakob LindströmIF Castor
1.76
  
P17 Stav     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Hannes GidlöfGefle IF
4.42
  
2Hannes Burman
Hannes Burman 96, Skellefteå
4.36
Skellefteå AIK
4.36
  
3Carl IvarssonIK Lerum FI
4.30
  
4Esa Hiltunen
4.22
Ullevi FK
4.22
  
5Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
4.14
Hässelby SK
4.14
PB
  
6Jonathan Nordh
4.14
Örgryte IS
4.14
SB
  
7Isak Hampel Klang
4.02
Hässelby SK
4.02
  
8Jacob Staaf
3.72
F Bålsta IK
3.72
SB
  
8Alfred Delefors-HedbergGoIF Tjalve
3.72
  
Gustav Burman
Gustav Burman 96, Skellefteå
NH
Skellefteå AIK
NH
  
P17 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Adam Nygårds JacobssonFalu IK
6.72
0.0 PB
  
2Marcus RostmarkIFK Märsta
6.59
+0.4
  
3Samuel IngvarssonFalu IK
6.43
0.0 PB
  
4Jesper Frykholm
6.38
Glanshammars IF
6.38
+0.7 PB
  
5Tobias JonssonIK Orient
6.33
–1.0
  
6Alexander ThunbergIK Stål
6.30
+1.1 SB
  
7Nicklas Karlsson
6.22
Finspångs AIK
6.22
+0.8 PB
  
8Artur EngströmUllevi FK
6.11
+0.2
  
9Manne Persson
5.74
Hammarby IF
5.74
+0.7 SB
  
10Anton Östebo
Anton Östebo 96, Glanshammar
5.73
Glanshammars IF
5.73
0.0
  
11Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
5.71
KFUM Örebro
5.71
+0.4
  
P17 Tresteg     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Jonathan Persgården
13.56
Kongahälla AIK
13.56
+0.9 PB
  
2Mathieu Nilsson
13.53w
IF Göta Karlstad
13.53w
+2.6
  
3Gustav Norén
13.34
Upsala IF
13.34
+1.8 SB
  
4Artur EngströmUllevi FK
13.19
+1.2
  
5Jesper Frykholm
12.73
Glanshammars IF
12.73
0.0 =SB
  
6Manne Persson
12.60
Hammarby IF
12.60
+1.3 PB
  
7Eric Hallquist
12.11
IF Castor
12.11
+1.4 SB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
15.93
Hässelby SK
15.93
  
2Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
15.26
KFUM Örebro
15.26
  
3Eric Hacksell
14.65
Hässelby SK
14.65
  
4William Ullberg
13.79
Riviera FI
13.79
PB
  
5Jonathan GunningeIK Sisu
13.67
  
Kamil Kaminski
Kamil Kaminski 96, Linköpings GIF
NM
Linköpings GIF
NM
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
5.63
KFUM Örebro
5.63
SB
  
2Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
48.44
Hässelby SK
48.44
  
3Fredrik GerdsdorffTimrå AIF
46.80
  
4William Ullberg
41.70
Riviera FI
41.70
  
5Emil Berggren
Emil Berggren 96, Eslövs AI
4.60
Eslövs AI
4.60
SB
  
6Eric Hacksell
40.10
Hässelby SK
40.10
  
7Tobias HagströmIstrums SK
39.30
SB
  
Jonathan GunningeIK Sisu
NM
  
Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
NM
KFUM Örebro
NM
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Chris Arnoldsson
66.46
Turebergs FK
66.46
  
2Anton Andersson
62.14
Umedalens IF
62.14
PB
  
3Tobias HagströmIstrums SK
52.57
PB
  
4Fredrik GerdsdorffTimrå AIF
52.29
SB
  
5Pontus Lantz
47.01
Bottnaryds IF
47.01
  
6Andreas HolmgrenSK Bore
40.80
PB
  
P17 Spjut (700 g)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
58.56
Hässelby SK
58.56
  
2Florian Plathe
55.36
IK Orient
55.36
  
3Kamil Kaminski
Kamil Kaminski 96, Linköpings GIF
54.64
Linköpings GIF
54.64
  
4Joar Husmark
54.25
Falu IK
54.25
SB
  
5Eric Hacksell
47.65
Hässelby SK
47.65
  
Kvinnor
K Slägga     
9 aug

Final A

Final
9 aug
2Sofie Davoust
44.57
IFK Tumba
44.57
PB
  
3Sofie Hammar
44.40
IF Rigor
44.40
PB
  
4Lisa Carlsson
40.99
Falu IK
40.99
PB
  
5Linnea Sieker
Linnea Sieker 95, Falkenberg
38.73
Falkenbergs IK
38.73
PB
  
6Jennifer Björklund
38.57
Enköpings AI
38.57
PB
  
7Frida Jansson
31.75
IFK Växjö
31.75
PB
  
K22 100 m     
9 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
9 aug
Vind: 0.0
1Daniella Busk
11.72
Malmö AI
11.72
  
2Caroline Sandsjoe
11.77
IF Göta Karlstad
11.77
SB
  
3Hanna Adriansson
11.96
IFK Lidingö
11.96
  
4Elina PalmquistUllevi FK
12.12
SB
  
5Linnea KillanderMalmö AI
12.30
PB
  
6Lisa Skagersten
12.33
Varbergs GIF
12.33
  
7Lisa Linnell
12.33
IFK Växjö
12.33
PB
  
8Jessica Östlund
12.34
Hässelby SK
12.34
SB
  
Heat 1
9 aug Vind: +2.5
9 augVind: +2.5
1Elina Palmquist
11.97w
Ullevi FK
11.97w
  
2Hanna Adriansson
11.98w
IFK Lidingö
11.98w
  
3Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
12.32w
IFK Helsingborg
12.32w
  
4Madeleine Eriksson
12.33w
IFK Lidingö
12.33w
  
5Maj Johansson
12.47w
Turebergs FK
12.47w
  
6Gabriella Nykvist
12.58w
Tranås AIF
12.58w
  
7Rebecca Ilehag
12.68w
Hellas FK
12.68w
  
Heat 2
9 aug Vind: +2.8
9 augVind: +2.8
1Caroline Sandsjoe
11.95w
IF Göta Karlstad
11.95w
  
2Lisa Skagersten
12.12w
Varbergs GIF
12.12w
  
3Lisa Linnell
12.21w
IFK Växjö
12.21w
  
4Jessica Östlund
12.26w
Hässelby SK
12.26w
  
5Sara Österberg
12.33w
Hammarby IF
12.33w
  
6Frida HogstrandTäby IS
12.62w
  
7Josefine Gabrielsson
12.83w
Oskarshamns SK
12.83w
  
Heat 3
9 aug Vind: +2.8
9 augVind: +2.8
1Daniella Busk
11.96w
Malmö AI
11.96w
  
2Linnea Killander
12.22w
Malmö AI
12.22w
  
3Marie Sönnerfors
12.37w
Spårvägens FK
12.37w
  
4Sara Kviberg
12.56w
Hellas FK
12.56w
  
5Hanna Mattisson
12.75w
Ullevi FK
12.75w
  
6Elin Johansson
Elin Johansson 93, Mariestads AIF
13.08w
Mariestads AIF
13.08w
  
7Lovisa Bauer
Lovisa Bauer 92, Eksjö Södra
13.49w
Eksjö Södra IK
13.49w
  
K22 200 m     
11 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
11 aug
Vind: 0.0
1Daniella Busk
24.12
Malmö AI
24.12
  
2Hanna Adriansson
24.58
IFK Lidingö
24.58
  
3Pernilla NilssonMalmö AI
24.70
SB
  
4Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
24.89
Hässelby SK
24.89
  
5Elina PalmquistUllevi FK
25.05
SB
  
6Elin Moraiti
25.13
Hässelby SK
25.13
  
Semi 1
11 aug Vind: 0.0
11 augVind: 0.0
1Pernilla NilssonMalmö AI
24.83
  
2Elina PalmquistUllevi FK
25.08
SB
  
3Linda Frödin GladTurebergs FK
25.09
  
4Jessica Östlund
25.89
Hässelby SK
25.89
  
5Lisa Skagersten
26.14
Varbergs GIF
26.14
  
Evelin HindrikesIFK Växjö
DNF
  
Semi 2
11 aug Vind: 0.0
11 augVind: 0.0
1Daniella Busk
24.42
Malmö AI
24.42
  
2Hanna Adriansson
24.79
IFK Lidingö
24.79
  
3Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
25.03
Hässelby SK
25.03
  
4Elin Moraiti
25.09
Hässelby SK
25.09
  
5Matilda HellqvistIK Orient
25.15
  
6Maj Johansson
25.90
Turebergs FK
25.90
  
Heat 1
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
25.11
Hässelby SK