15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
6.9
6.9
6.9
6.9
2.9
Arena: Vellinge IP
Tävlande: 750 (407+343)   Starter: 1481 (808+673)

Män
M22 100 m     
26 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
26 aug
Vind: +1.9
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.48
=PB
  
2David Sennung
10.60
Ullevi FK
10.60
  
3Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.61
PB
  
4Alexander BrorssonIFK Växjö
10.67
PB
  
5Benjamin Olsson
10.70
IFK Helsingborg
10.70
  
6André Drummond
10.83
Spårvägens FK
10.83
  
Semi 1
26 aug Vind: +3.2
26 augVind: +3.2
1Mathias Dufournier
10.59w
IF Göta Karlstad
10.59w
  
2David Sennung
10.60w
Ullevi FK
10.60w
  
3Alexander BrorssonIFK Växjö
10.64w
  
4Morgan Ohlström
10.80w
IF Göta Karlstad
10.80w
  
5Oskar Åberg
10.87w
Huddinge AIS
10.87w
  
6Matthias Johansson
11.03w
Nedre Soppero IK
11.03w
  
Semi 2
26 aug Vind: +2.3
26 augVind: +2.3
1Tom Kling-Baptiste
10.48w
Huddinge AIS
10.48w
  
2Benjamin Olsson
10.60w
IFK Helsingborg
10.60w
  
3André Drummond
10.78w
Spårvägens FK
10.78w
  
4Andreas Andersson
10.87w
Hässleholms AIS
10.87w
  
5Patrik Andersson
10.93w
IF Kville
10.93w
  
6Alexander HåkanssonUmedalens IF
11.17w
  
Heat 1
26 aug Vind: +1.7
26 augVind: +1.7
1Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.73
PB
  
2Oskar Åberg
10.82
Huddinge AIS
10.82
  
3Morgan Ohlström
10.93
IF Göta Karlstad
10.93
PB
  
4Alexander HåkanssonUmedalens IF
11.13
=PB
  
5Tobias CarlssonIF Kville
11.36
  
6Robin Weetom
11.67
Ullevi FK
11.67
=PB
  
Heat 2
26 aug Vind: +2.9
26 augVind: +2.9
1Alexander BrorssonIFK Växjö
10.82w
  
2David Sennung
10.85w
Ullevi FK
10.85w
  
3Adam Andersson
11.13w
Hässelby SK
11.13w
  
4Magnus NielsenIFK Lund
11.72w
  
5Karl Schenström
11.85w
Nyköpings BIS
11.85w
  
Heat 3
26 aug Vind: +1.7
26 augVind: +1.7
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.59
  
2André Drummond
10.75
Spårvägens FK
10.75
PB
  
3Andreas Andersson
10.89
Hässleholms AIS
10.89
SB
  
4Martin Holm
11.49
IF Göta Karlstad
11.49
PB
  
5Viktor BjörklundIFK Lund
11.89
SB
  
6David Eriksson
13.01
Estuna IF
13.01
PB
  
Heat 4
26 aug Vind: +3.1
26 augVind: +3.1
1Benjamin Olsson
10.84w
IFK Helsingborg
10.84w
  
2Patrik Andersson
10.90w
IF Kville
10.90w
  
3Matthias Johansson
11.08w
Nedre Soppero IK
11.08w
  
4Victor Kårelid
11.16w
Hammarby IF
11.16w
  
5Mikael Storm
Mikael Storm 91, Eksjö Södra
11.35w
Eksjö Södra IK
11.35w
  
6Andrej Ekholm
11.45w
Huddinge AIS
11.45w
  
M22 200 m     
28 aug
Vind: +1.7

Final A

Final
28 aug
Vind: +1.7
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.03
PB
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.15
SB
  
3Mathias DufournierIF Göta Karlstad
21.43
PB
  
4Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.76
Bollnäs FIK
21.76
PB
  
5Patrik AnderssonIF Kville
22.14
  
6Morgan Ohlström
22.20
IF Göta Karlstad
22.20
  
Heat 1
27 aug Vind: +0.2
27 augVind: +0.2
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.91
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.93
Bollnäs FIK
21.93
PB
  
3Mikael Storm
Mikael Storm 91, Eksjö Södra
22.82
Eksjö Södra IK
22.82
SB
  
4Tobias CarlssonIF Kville
23.14
  
5Johan Hård
Johan Hård 90, Hässelby
23.50
Hässelby SK
23.50
PB
  
Heat 2
27 aug Vind: +0.1
27 augVind: +0.1
1Mathias DufournierIF Göta Karlstad
21.88
=PB
  
2Patrik AnderssonIF Kville
22.03
  
3Daniel Katuric
22.84
Bromma IF
22.84
PB
  
4Daniel AnderssonIstrums SK
23.45
  
5Andrej Ekholm
23.69
Huddinge AIS
23.69
SB
  
Heat 3
27 aug Vind: +0.2
27 augVind: +0.2
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.76
  
2Morgan Ohlström
22.13
IF Göta Karlstad
22.13
PB
  
3Andreas Andersson
22.47
Hässleholms AIS
22.47
  
4Henrik Nilsson
23.84
IFK Trelleborg
23.84
PB
  
5David Eriksson
26.41
Estuna IF
26.41
PB
  
M22 400 m     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
47.36
PB
  
49 SWE AT
2Felix Francois
48.33
Örgryte IS
48.33
  
3Markus JohanssonUme FI
49.64
SB
  
4Tomas Hultgren
50.41
Ludvika FFI
50.41
PB
  
5Niklas Ragneberg
Niklas Ragneberg 91, Trollhättan FIK
50.67
Trollhättan FIK
50.67
  
6Daniel Katuric
51.46
Bromma IF
51.46
  
Heat 1
26 aug
26 aug
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
49.43
SB
  
2Tomas Hultgren
51.46
Ludvika FFI
51.46
SB
  
3Niklas Ragneberg
Niklas Ragneberg 91, Trollhättan FIK
51.87
Trollhättan FIK
51.87
  
Erik Smedhs
DNF
IFK Mora
DNF
  
Heat 2
26 aug
26 aug
1Felix Francois
49.73
Örgryte IS
49.73
  
2Markus JohanssonUme FI
50.96
SB
  
3Daniel Katuric
51.86
Bromma IF
51.86
  
4Johan Hård
Johan Hård 90, Hässelby
53.22
Hässelby SK
53.22
PB
  
5Henrik Nilsson
54.24
IFK Trelleborg
54.24
SB
  
M22 800 m     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:50.78
Spårvägens FK
1:50.78
  
2Rickard Gunnarsson
1:51.61
Hässelby SK
1:51.61
  
3Johan Henningsson
1:52.67
Bollnäs FIK
1:52.67
  
4Martin Nilson
1:53.56
Malmö AI
1:53.56
  
5Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
1:54.48
Strömstad LK
1:54.48
  
6Viktor Ekelund
1:55.79
Malmö AI
1:55.79
  
7Grälls Johan KvarnströmFalu IK
1:56.69
  
Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
DNS
KFUM Örebro
DNS
  
Heat 1
27 aug
27 aug
1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:55.92
Spårvägens FK
1:55.92
  
2Martin Nilson
1:56.97
Malmö AI
1:56.97
  
3Viktor Ekelund
1:57.26
Malmö AI
1:57.26
  
4Grälls Johan KvarnströmFalu IK
1:58.59
  
5Patrik Pettersson
2:00.41
Rånäs 4H
2:00.41
  
6Lars Lindberg
2:02.22
Ume FI
2:02.22
  
Elias Arshi
Elias Arshi 89, GoIF Tjalve
DNF
GoIF Tjalve
DNF
  
Heat 2
27 aug
27 aug
1Johan Henningsson
1:58.60
Bollnäs FIK
1:58.60
  
2Rickard Gunnarsson
1:58.83
Hässelby SK
1:58.83
  
3Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
1:59.01
Strömstad LK
1:59.01
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:59.67
KFUM Örebro
1:59.67
  
5John Foitzik
2:00.07
Ludvika FFI
2:00.07
  
6Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
2:00.77
Västerås FK
2:00.77
  
M22 1500 m     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
4:07.70
Björnstorps IF
4:07.70
  
2Martin Nilson
4:07.87
Malmö AI
4:07.87
  
3Jonas Leanderson
4:07.92
Malmö AI
4:07.92
  
4Anton Wåhlin
4:08.72
Malmö AI
4:08.72
  
5Anton Danielson
4:09.63
GoIF Tjalve
4:09.63
  
6Klas Persson
4:11.86
Turebergs FK
4:11.86
  
7Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
4:13.06
KFUM Örebro
4:13.06
SB
  
8Victor Hedin
4:15.10
Huddinge AIS
4:15.10
  
9Viktor Stenberg
4:21.53
Ullevi FK
4:21.53
  
10Yassine Bahri
4:22.25
Hässelby SK
4:22.25
SB
  
M22 5000 m     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Eric Senorski
14:05.70
Örgryte IS
14:05.70
  
2Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:12.89
Strömstad LK
14:12.89
  
3Anton Danielson
14:15.72
GoIF Tjalve
14:15.72
  
4Andreas Åhwall
14:24.54
Hässelby SK
14:24.54
PB
  
5Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
14:35.48
Björnstorps IF
14:35.48
PB
  
6Olle Kalered
Olle Kalered 90, IK Norrköping FI
14:42.65
IK Norrköping FI
14:42.65
SB
  
8Robin Lindgren
14:43.25
Örgryte IS
14:43.25
PB
  
8Aleksander Liss
15:23.35
Turebergs FK
15:23.35
PB
  
9Andreas Åkesson
15:24.54
Örgryte IS
15:24.54
PB
  
10Martin Lundqvist
15:39.77
IK Sisu
15:39.77
  
11Oscar Carlsson
15:49.81
Apladalens LK
15:49.81
PB
  
12Patrik Nilsson
16:02.48
Hammarby IF
16:02.48
  
13André Rangelind
16:04.10
IF Göta Karlstad
16:04.10
  
14Yassine Bahri
16:05.01
Hässelby SK
16:05.01
PB
  
15Filip Segerberg
16:10.26
Hammarby IF
16:10.26
  
16Fredrik Grimborg
16:14.83
IF Linden
16:14.83
  
M22 2000 m hinder     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Eric Senorski
5:40.80
Örgryte IS
5:40.80
PB
  
2Robin Lindgren
5:52.89
Örgryte IS
5:52.89
PB
  
3Andreas Åhwall
6:01.78
Hässelby SK
6:01.78
SB
  
4Aleksander Liss
6:16.07
Turebergs FK
6:16.07
SB
  
5Markus Living
6:19.47
Gefle IF
6:19.47
SB
  
6Elias Arshi
Elias Arshi 89, GoIF Tjalve
6:19.65
GoIF Tjalve
6:19.65
SB
  
7Andreas Åkesson
6:35.23
Örgryte IS
6:35.23
SB
  
Martin SvanborgBromma IF
DNF
  
M22 110 m häck     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Alexander BrorssonIFK Växjö
14.21
PB
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.23
Eskilstuna FI
14.23
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.30
Spårvägens FK
14.30
  
4Martin Kallur
14.65
Falu IK
14.65
  
5Marcus Persson
15.04
Ullevi FK
15.04
  
6Marcus Nilsson
15.71
Högby IF
15.71
  
M22 400 m häck     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Jim Christensson
53.70
Mölndals AIK
53.70
  
2Erik Lindahl
53.87
IF Kville
53.87
  
3Mattias Bäckman
54.04
Bollnäs FIK
54.04
PB
  
4Markus JohanssonUme FI
54.60
  
Anton Forsberg
DNS
Turebergs FK
DNS
  
Jonathan Carbe
DNS
Örgryte IS
DNS
  
Heat 1
27 aug
27 aug
1Erik Lindahl
54.42
IF Kville
54.42
  
2Markus JohanssonUme FI
55.26
  
3Anton Forsberg
55.77
Turebergs FK
55.77
  
4Arvid Berglund
57.61
Tranås AIF
57.61
  
5Christoffer Van WoenselFIF Gnistan
1:00.45
  
Heat 2
27 aug
27 aug
1Mattias Bäckman
55.06
Bollnäs FIK
55.06
PB
  
2Jonathan Carbe
55.13
Örgryte IS
55.13
  
3Jim Christensson
55.44
Mölndals AIK
55.44
  
4Fredric Linansky
56.66
IFK Helsingborg
56.66
  
M22 Höjd     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Emil Svensson
2.15
Örgryte IS
2.15
  
2Adam Chiguer
2.06
Huddinge AIS
2.06
  
3Alexander HåkanssonUmedalens IF
2.06
SB
  
4Marcus LundquistRånäs 4H
2.02
  
5Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.02
  
6Kristian OlofssonIK Ymer
2.02
PB
  
7Fredrik SangbergIF Kville
2.02
PB
  
8Yuan-Zhong Wu
1.98
IFK Växjö
1.98
  
8Anton Forsberg
1.98
Turebergs FK
1.98
SB
  
M22 Stav     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Erik Thorstensson
4.91
Spårvägens FK
4.91
  
2Per Drageryd
Per Drageryd 91, KFUM Örebro
4.80
KFUM Örebro
4.80
  
3Simon AssarssonIK Sisu
4.58
  
4Björn AnderssonF Bålsta IK
4.34
SB
  
5Jonathan Jansson
4.16
Östhammar FI
4.16
  
6Marcus NilssonHögby IF
3.98
  
Viktor FröbergIF Kville
NH
  
M22 Längd     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Adam Chiguer
7.45
Huddinge AIS
7.45
+0.6
  
2Björn Wilson
7.41
IK Orient
7.41
+0.4 SB
  
3Fabian Rosenquist
7.32
GoIF Tjalve
7.32
+1.7
  
4Matthias Johansson
7.25
Nedre Soppero IK
7.25
+0.5
  
5Mattias Abulu
7.05
Ullevi FK
7.05
+0.5
  
6Adam Johansson
6.99
Mölndals AIK
6.99
+0.9
  
7Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.77
+0.9
  
8Milan Jovanovic
6.73
Huddinge AIS
6.73
+0.7
  
9Erik Ehrlin
6.60
Ärla IF
6.60
+1.6
  
10Emil Bergqvist
6.59
IK Westmannia
6.59
+0.7
  
11Moteba Mohamed
6.31
Alingsås IF
6.31
+0.9
  
Martin BergqvistMölndals AIK
NM
  
Kval
27 aug
27 aug
1Matthias Johansson
7.09
Nedre Soppero IK
7.09
0.0
  
2Björn Wilson
7.08
IK Orient
7.08
0.0
  
3Fabian Rosenquist
7.06
GoIF Tjalve
7.06
+0.9
  
4Emil Bergqvist
7.06
IK Westmannia
7.06
+0.2 SB
  
5Adam Johansson
7.04
Mölndals AIK
7.04
+0.7 SB
  
6Adam Chiguer
7.03
Huddinge AIS
7.03
+1.2
  
7Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.93
+0.4 SB
  
8Martin Bergqvist
6.75
Mölndals AIK
6.75
+0.2 SB
  
9Mattias Abulu
6.71
Ullevi FK
6.71
+0.4
  
10Moteba Mohamed
6.68
Alingsås IF
6.68
+0.2 SB
  
11Milan Jovanovic
6.66
Huddinge AIS
6.66
+0.2
  
12Erik Ehrlin
6.64
Ärla IF
6.64
+0.7
  
13Axel Fredriksen
6.64
Hovslätts IK
6.64
0.0
  
14David Östling
6.56
Rånäs 4H
6.56
0.0
  
15Erik Olsson
6.52
Örgryte IS
6.52
+0.2
  
16Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
6.48
GoIF Tjalve
6.48
0.0
  
17Robin Weetom
6.30
Ullevi FK
6.30
–0.1
  
Oskar Åberg
NM
Huddinge AIS
NM
  
M22 Tresteg     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Erik Ehrlin
15.56w
Ärla IF
15.56w
+2.2
  
2Moteba Mohamed
15.43w
Alingsås IF
15.43w
+2.1
  
3Emil Svensson
14.49w
Örgryte IS
14.49w
+2.5
  
4Erik Olsson
14.20w
Örgryte IS
14.20w
+2.9
  
5Milan Jovanovic
14.15w
Huddinge AIS
14.15w
+5.3
  
6Axel Fredriksen
13.81
Hovslätts IK
13.81
+1.7
  
7Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
13.63w
+4.3
  
8Karl Schenström
12.89
Nyköpings BIS
12.89
+1.4 PB
  
M22 Kula     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Jonas Meyer
Jonas Meyer 90, Strömstads IF
16.02
Strömstads IF
16.02
  
2Martin Gren
15.23
Ullevi FK
15.23
PB
  
3Pontus Rabe
14.56
F Bålsta IK
14.56
PB
  
4David Kallebäck
14.38
Varbergs GIF
14.38
PB
  
5Martin JönssonUllevi FK
13.80
PB
  
6Erik Schenström
13.66
GoIF Tjalve
13.66
PB
  
7David JohanssonÅhus FIK
12.32
  
M22 Diskus     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Johnny Karlsson
52.58
IFK Umeå
52.58
  
2Erik Schenström
50.23
GoIF Tjalve
50.23
PB
  
3Marcus Nilsson
44.97
Högby IF
44.97
PB
  
4Martin Gren
44.56
Ullevi FK
44.56
PB
  
5David Kallebäck
41.84
Varbergs GIF
41.84
  
6David JohanssonÅhus FIK
39.53
  
7Christian Hansson-BergénHuddinge AIS
39.40
SB
  
8Torbjörn JulinIF Kville
37.09
  
Stefan SundlerSK Bore
NM
  
M22 Slägga     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Mattias Lindberg
60.17
Skellefteå AIK
60.17
PB
  
2Tommy LarssonSK Bore
59.22
  
3Erik Romberg
57.17
Högby IF
57.17
  
4Johan BjörnstadUllevi FK
52.44
PB
  
5Anders ErikssonIF Udd
50.75
  
6Christian Hansson-BergénHuddinge AIS
47.46
  
7Martin JönssonUllevi FK
46.76
  
8Fredric Andersson
45.13
Bollnäs FIK
45.13
  
9David JohanssonÅhus FIK
45.03
PB
  
M22 Spjut     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
71.54
F Bålsta IK
71.54
  
2Joachim Ivarsson
64.89
IFK Växjö
64.89
  
3Pontus Bjärkvik
63.57
Hovslätts IK
63.57
  
4Richard Olsson
63.32
IF Göta Karlstad
63.32
  
5David JohanssonÅhus FIK
61.07
  
6Jaakko Laakkonen
Jaakko Laakkonen 91, Haparanda SKT
54.08
Haparanda SKT
54.08
  
7Björn Brink
53.90
Hanvikens SK
53.90
  
8Fredrik Jansson
Fredrik Jansson 90, Södertälje IF
52.42
Södertälje IF
52.42
PB
  
P19 100 m     
26 aug
Vind: +2.6

Final A

Final
26 aug
Vind: +2.6
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.63w
IFK Umeå
10.63w
  
2Sunday Ojuri
10.80w
Hammarby IF
10.80w
  
3Jan Wocalewski
10.85w
Huddinge AIS
10.85w
  
4Andreas Engwall
10.94w
Bromma IF
10.94w
  
5Filip LöövKils AIK
10.97w
  
6Jesper Lang
11.05w
Malmö AI
11.05w
  
Semi 1
26 aug
26 aug
1Andreas EngwallBromma IF
10.90
  
2Jesper Lang
10.96
Malmö AI
10.96
PB
  
3Filip LöövKils AIK
10.98
  
4Oscar Johansson
11.14
Spårvägens FK
11.14
  
5Rasmus KarlssonIK Orient
11.17
PB
  
6Joakim Djuvfeldt
11.27
IF Göta Karlstad
11.27
  
Semi 2
26 aug
26 aug
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.76
IFK Umeå
10.76
  
2Jan Wocalewski
10.81
Huddinge AIS
10.81
  
3Sunday Ojuri
10.81
Hammarby IF
10.81
PB
  
4Robin Nordkvist
11.06
Huddinge AIS
11.06
=PB
  
5Hampus Widlund
11.15
IFK Växjö
11.15
=PB
  
6Martin Astner
11.17
Ullevi FK
11.17
PB
  
Heat 1
26 aug Vind: +3.3
26 augVind: +3.3
1Sunday Ojuri
10.86w
Hammarby IF
10.86w
  
2Oscar Johansson
11.04w
Spårvägens FK
11.04w
  
3Rasmus Karlsson
11.09w
IK Orient
11.09w
  
4David Sundström
11.37w
Hellas FK
11.37w
  
5Simon Tofft
11.40w
FIF Gnistan
11.40w
  
6Simon Ekström
11.49w
Hovslätts IK
11.49w
  
Heat 2
26 aug Vind: +2.0
26 augVind: +2.0
1Jan Wocalewski
11.01
Huddinge AIS
11.01
  
2Robin Nordkvist
11.06
Huddinge AIS
11.06
PB
  
3Andreas NorströmUllevi FK
11.27
PB
  
4Mattias OlanderHögby IF
11.28
SB
  
Cedric UllbergIK Ymer
DNS
  
Heat 3
26 aug Vind: +3.3
26 augVind: +3.3
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.94w
IFK Umeå
10.94w
  
2Joakim Djuvfeldt
11.21w
IF Göta Karlstad
11.21w
  
3Johan Forsberg
11.26w
IFK Lidingö
11.26w
  
4Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
11.49w
IK Hakarpspojkarna
11.49w
  
5Christoffer Gustavsson
11.65w
GoIF Tjalve
11.65w
  
Heat 4
26 aug
26 aug
1Filip LöövKils AIK
10.87
PB
  
2Martin Astner
11.18
Ullevi FK
11.18
PB
  
3Viktor MalmgrenIFK Lund
11.45
PB
  
4Adam Axelsson
11.49
Finspångs AIK
11.49
PB
  
5Niklas Wahlgren
11.96
Öresund FK
11.96
  
Shahbaz SafdarIF Kville
DNS
  
Heat 5
26 aug
26 aug
1Andreas EngwallBromma IF
10.92
  
2Jesper Lang
11.00
Malmö AI
11.00
PB
  
3Hampus Widlund
11.15
IFK Växjö
11.15
PB
  
4Daniel Nordmark
11.25
Västerås FK
11.25
PB
  
5Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
11.48
Västerås FK
11.48
PB
  
6Truls AxelsonIFK Lund
11.82
SB
  
P19 200 m     
28 aug
Vind: +4.2

Final A

Final
28 aug
Vind: +4.2
1Sunday Ojuri
21.42w
Hammarby IF
21.42w
  
2Jan Wocalewski
21.55w
Huddinge AIS
21.55w
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
21.58w
IFK Umeå
21.58w
  
4Simon Gyllensten
21.95w
Örgryte IS
21.95w
  
5Viktor Jönsson
Viktor Jönsson 92, Råby-Rekarne
21.96w
Råby-Rekarne FIF
21.96w
  
6Joakim Djuvfeldt
22.06w
IF Göta Karlstad
22.06w
  
Semi 1
28 aug Vind: +1.6
28 augVind: +1.6
1Sunday Ojuri
22.06
Hammarby IF
22.06
  
2Viktor Jönsson
Viktor Jönsson 92, Råby-Rekarne
22.22
Råby-Rekarne FIF
22.22
PB
  
3Alexander LesserUllevi FK
22.38
PB
  
4Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
22.50
Nyköpings BIS
22.50
  
5Patrik Sjöö
22.64
Hässelby SK
22.64
  
6Johan Forsberg
22.81
IFK Lidingö
22.81
PB
  
Semi 2
28 aug Vind: +5.1
28 augVind: +5.1
1Jan Wocalewski
22.07w
Huddinge AIS
22.07w
  
2Simon Gyllensten
22.15w
Örgryte IS
22.15w
  
3Robin Nordkvist
22.29w
Huddinge AIS
22.29w
  
4Olle Forslin
22.72w
Hässelby SK
22.72w
  
5Erik Holmberg
22.95w
Rånäs 4H
22.95w
  
6Martin Astner
23.15w
Ullevi FK
23.15w
  
Semi 3
28 aug Vind: +1.6
28 augVind: +1.6
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
21.94
IFK Umeå
21.94
  
2Joakim Djuvfeldt
22.22
IF Göta Karlstad
22.22
  
3Andreas EngwallBromma IF
22.43
PB
  
4Oscar Johansson
22.59
Spårvägens FK
22.59
  
5Niklas Johansson
Niklas Johansson 92, Stenungsunds FI
22.68
F Stenungsunds FI
22.68
PB
  
6Ken Braesch-AndersenHammarby IF
22.97
  
Heat 1
27 aug Vind: +0.6
27 augVind: +0.6
1Sunday Ojuri
22.46
Hammarby IF
22.46
  
2Erik Holmberg
22.95
Rånäs 4H
22.95
  
3Patrik Sjöö
22.98
Hässelby SK
22.98
  
4Martin Astner
23.10
Ullevi FK
23.10
=PB
  
5Ken Braesch-AndersenHammarby IF
23.11
  
Heat 2
27 aug Vind: +0.3
27 augVind: +0.3
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
22.29
IFK Umeå
22.29
  
2Alexander LesserUllevi FK
22.71
  
3Olle Forslin
22.97
Hässelby SK
22.97
  
4Johan Forsberg
23.03
IFK Lidingö
23.03
PB
  
5Niklas Wahlgren
24.88
Öresund FK
24.88
PB
  
Heat 3
27 aug Vind: +0.2
27 augVind: +0.2
1Oscar Johansson
22.77
Spårvägens FK
22.77
  
2Niklas Johansson
Niklas Johansson 92, Stenungsunds FI
22.98
F Stenungsunds FI
22.98
SB
  
3Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
23.16
Glanshammars IF
23.16
PB
  
4Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
23.23
KFUM Kristianstad
23.23
SB
  
Filip LöövKils AIK
DNF
  
Heat 4
27 aug Vind: +1.1
27 augVind: +1.1
1Jan Wocalewski
22.48
Huddinge AIS
22.48
  
2Robin Nordkvist
22.56
Huddinge AIS
22.56
  
3Rasmus KarlssonIK Orient
23.14
  
4Eric Larsson
Eric Larsson 93, IK Hakarpspojkarna
23.34
IK Hakarpspojkarna
23.34
PB
  
5Adam Axelsson
23.48
Finspångs AIK
23.48
PB
  
Heat 5
27 aug Vind: +1.1
27 augVind: +1.1
1Viktor Jönsson
Viktor Jönsson 92, Råby-Rekarne
22.40
Råby-Rekarne FIF
22.40
  
2Joakim Djuvfeldt
22.41
IF Göta Karlstad
22.41
  
3Andreas EngwallBromma IF
22.44
PB
  
4Simon Ekström
23.14
Hovslätts IK
23.14
SB
  
5Emmanuel Amoh
23.74
Malmö AI
23.74
  
Heat 6
27 aug Vind: +0.3
27 augVind: +0.3
1Simon Gyllensten
22.34
Örgryte IS
22.34
  
2Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
22.82
Nyköpings BIS
22.82
  
3Simon Knuters
23.28
Bromma IF
23.28
  
4Daniel Nordmark
23.32
Västerås FK
23.32
  
5Andreas NorströmUllevi FK
23.44
  
Truls AxelsonIFK Lund
DNS
  
P19 400 m     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Alexander LesserUllevi FK
49.61
PB
  
2Christoffer OhlssonUmedalens IF
49.72
PB
  
3Patrik Sjöö
49.76
Hässelby SK
49.76
  
4Joakim Andersson
50.01
IFK Trelleborg
50.01
  
5Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
50.95
Nyköpings BIS
50.95
  
6Ken Braesch-AndersenHammarby IF
51.41
  
Heat 1
26 aug
26 aug
1Christoffer OhlssonUmedalens IF
50.12
PB
  
2Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
50.71
Nyköpings BIS
50.71
  
3Erik Holmberg
50.93
Rånäs 4H
50.93
  
4Emmanuel Amoh
52.50
Malmö AI
52.50
  
5Jonatan Andersson CederUme FI
52.55
  
6Patrik Nilsson
53.11
Oskarshamns SK
53.11
  
Heat 2
26 aug
26 aug
1Alexander LesserUllevi FK
49.62
PB
  
2Joakim Andersson
50.28
IFK Trelleborg
50.28
  
3Ken Braesch-AndersenHammarby IF
50.39
PB
  
4Marcus Hawkins
51.02
Rånäs 4H
51.02
  
5Tobias Block
52.70
Mölndals AIK
52.70
PB
  
6Dennis ForsgrenMalmö AI
55.78
PB
  
Heat 3
26 aug
26 aug
1Patrik Sjöö
50.26
Hässelby SK
50.26
  
2Fredrik ÅströmTäby IS
51.16
  
3Olle Forslin
51.76
Hässelby SK
51.76
  
4Alexander Björnberg MowinskiHuddinge AIS
52.16
PB
  
5Viktor Björnberg MowinskiHuddinge AIS
53.15
PB
  
Martin BengtssonUllevi FK
DQ
  
P19 800 m     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Elmar Engholm
1:53.27
Hässelby SK
1:53.27
  
2Christoffer Ohlsson
1:53.39
Umedalens IF
1:53.39
  
3Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
1:55.95
Sävedalens AIK
1:55.95
  
4Erik Filipovic
1:57.35
Klippans FK
1:57.35
  
5Axel Danielsson-MeilingKFUM Arvika
1:59.07
  
6Christopher Ljung
2:00.47
Hammarby IF
2:00.47
  
Marcus Hallbäck
DNS
Hässelby SK
DNS
  
Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, IFK Göteborg
DNS
IFK Göteborg
DNS
  
Heat 1
27 aug
27 aug
1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, IFK Göteborg
2:01.78
IFK Göteborg
2:01.78
SB
  
2Marcus Hallbäck
2:03.16
Hässelby SK
2:03.16
  
3Linus Rosdal
Linus Rosdal 92, KFUM Örebro
2:04.90
KFUM Örebro
2:04.90
  
4Alexander Lötvall
2:06.36
Mölndals AIK
2:06.36
  
5Matan Mohamed
2:13.15
IK Akele
2:13.15
PB
  
Patrik Nilsson
DNS
Oskarshamns SK
DNS
  
Heat 2
27 aug
27 aug
1Christoffer Ohlsson
1:57.74
Umedalens IF
1:57.74
  
2Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
1:58.33
Sävedalens AIK
1:58.33
  
3Axel Danielsson-MeilingKFUM Arvika
1:58.75
PB
  
4Christopher Ljung
1:59.09
Hammarby IF
1:59.09
PB
  
5Håkan Carlberg
2:05.71
Malmö AI
2:05.71
  
6Joshua SchultheissTibro AIK
2:06.5m
PB
  
7Milad Rajabi
Milad Rajabi 93, Heleneholm
2:13.78
Heleneholms IF
2:13.78
PB
  
Heat 3
27 aug
27 aug
1Erik Filipovic
1:59.87
Klippans FK
1:59.87
  
2Elmar Engholm
2:00.08
Hässelby SK
2:00.08
  
3Axel Andersson
2:00.70
Mölndals AIK
2:00.70
  
4Niklas Könberg
2:06.42
Spårvägens FK
2:06.42
  
5Dennis Forsgren
2:07.03
Malmö AI
2:07.03
PB
  
6Sven Visser
2:22.06
SK Bore
2:22.06
SB
  
P19 1500 m     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Elmar Engholm
4:00.17
Hässelby SK
4:00.17
  
2Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
4:01.10
KFUM Örebro
4:01.10
  
3Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
4:01.43
IFK Umeå
4:01.43
  
4Marcus Hallbäck
4:01.50
Hässelby SK
4:01.50
  
5Emil Blomberg
4:02.19
Hässelby SK
4:02.19
  
6Joakim Eriksson
4:05.48
Estuna IF
4:05.48
PB
  
7Erik Filipovic
4:07.49
Klippans FK
4:07.49
PB
  
8Henrik Petersson
4:13.07
Malmö AI
4:13.07
PB
  
9Linus Rosdal
Linus Rosdal 92, KFUM Örebro
4:14.51
KFUM Örebro
4:14.51
  
10Gustav Milesson
4:15.51
Högby IF
4:15.51
PB
  
11Niklas Könberg
4:15.76
Spårvägens FK
4:15.76
PB
  
12Emil Pettersson
4:31.17
Högby IF
4:31.17
  
13Matan Mohamed
4:37.65
IK Akele
4:37.65
PB
  
14Mohamed Hassan MohamedIK Akele
4:42.56
PB
  
P19 5000 m     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Filip Johansson
15:04.61
Sävedalens AIK
15:04.61
PB
  
2John Kingstedt
15:14.44
Huddinge AIS
15:14.44
PB
  
3Gustav Milesson
15:16.13
Högby IF
15:16.13
PB
  
4Emil Blomberg
15:26.44
Hässelby SK
15:26.44
PB
  
5Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
15:26.70
IFK Umeå
15:26.70
PB
  
6Carl Senorski
15:34.59
Örgryte IS
15:34.59
PB
  
7Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
15:38.44
KFUM Örebro
15:38.44
PB
  
8Niklas Jonsson
15:42.43
Hammarby IF
15:42.43
PB
  
9Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
15:49.54
Sävedalens AIK
15:49.54
PB
  
10Linus Wirén
16:01.36
IK Ymer
16:01.36
PB
  
11Joakim Eriksson
16:12.64
Estuna IF
16:12.64
PB
  
12Erik Cederquist
16:25.68
IS Göta
16:25.68
PB
  
13Sirak Amanuel BelayÅhus FIK
16:41.91
PB
  
14Michele Alemayoh
17:00.67
Hammarby IF
17:00.67
SB
  
15Mohamed Hassan MohamedIK Akele
17:11.07
PB
  
16Joshua SchultheissTibro AIK
17:14.87
PB
  
Alexander ThysellÄrla IF
DNF
  
Felix Hasselberg
Felix Hasselberg 93, Båstads GoIF
DNF
Båstads GOIF
DNF
  
Erik Norrbom
DNS
Turebergs FK
DNS
  
P19 2000 m hinder     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Marcus Hallbäck
6:10.56
Hässelby SK
6:10.56
SB
  
2Emil Blomberg
6:12.03
Hässelby SK
6:12.03
SB
  
3Niklas Jonsson
6:12.69
Hammarby IF
6:12.69
PB
  
4Axel Danielsson-MeilingKFUM Arvika
6:15.37
  
5Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
6:19.32
Sävedalens AIK
6:19.32
  
6Carl Senorski
6:24.10
Örgryte IS
6:24.10
PB
  
7Erik Norrbom
6:30.12
Turebergs FK
6:30.12
  
8Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
6:48.66
GoIF Tjalve
6:48.66
  
9Simon Lundell VakkuriEnhörna IF
7:01.11
PB
  
10Sirak Amanuel BelayÅhus FIK
7:05.37
  
Emil PetterssonHögby IF
DNF
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
28 aug
Vind: +3.3

Final A

Final
28 aug
Vind: +3.3
1Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
14.25w
IFK Helsingborg
14.25w
  
2Hampus Widlund
14.45w
IFK Växjö
14.45w
  
3Anders Leifsson
14.52w
IK Orient
14.52w
  
4Dennis Eriksson
14.74w
Sundsvalls FI
14.74w
  
5Mattias Olander
15.52w
Högby IF
15.52w
  
6Tobias Nilsson
16.10w
Alvesta FI
16.10w
  
Heat 1
28 aug Vind: +2.4
28 augVind: +2.4
1Anders Leifsson
14.46w
IK Orient
14.46w
  
2Dennis Eriksson
15.02w
Sundsvalls FI
15.02w
  
3Mattias Olander
15.39w
Högby IF
15.39w
  
4Tobias Nilsson
15.58w
Alvesta FI
15.58w
  
5Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
16.74w
Södertälje IF
16.74w
  
Heat 2
28 aug Vind: +1.8
28 augVind: +1.8
1Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
14.54
IFK Helsingborg
14.54
  
2Hampus Widlund
15.19
IFK Växjö
15.19
PB
  
3Martin Astner
15.96
Ullevi FK
15.96
PB
  
4Anton Öberg
16.40
Hammarby IF
16.40
PB
  
P19 300 m häck     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Anton Nilsson
37.30
Huddinge AIS
37.30
PB
  
2Hampus Widlund
38.00
IFK Växjö
38.00
PB
  
3Fredrik Lindgren
Fredrik Lindgren 92, Stenungsunds FI
38.21
F Stenungsunds FI
38.21
PB
  
4Fredrik ÅströmTäby IS
38.24
PB
  
5Oliwer ÅstrandIK Ymer
40.85
  
6Oliver WillskyttUllevi FK
PB
  
Heat 1
27 aug
27 aug
1Oliwer ÅstrandIK Ymer
38.75
PB
  
2Fredrik ÅströmTäby IS
38.82
PB
  
3Oliver WillskyttUllevi FK
38.84
PB
  
4Gunnar Odenman
40.22
Hammarby IF
40.22
PB
  
5Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
42.23
Södertälje IF
42.23
  
6Filip Rubin
Filip Rubin 93, Hovslätt
42.90
Hovslätts IK
42.90
PB
  
Heat 2
27 aug
27 aug
1Hampus Widlund
39.53
IFK Växjö
39.53
PB
  
2Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
39.66
IFK Helsingborg
39.66
  
3Marcus Hawkins
40.01
Rånäs 4H
40.01
PB
  
4Jonatan Andersson CederUme FI
42.22
PB
  
5Alexander Rahm JohanssonIK Orient
42.71
  
Heat 3
27 aug
27 aug
1Anton Nilsson
38.31
Huddinge AIS
38.31
PB
  
2Fredrik Lindgren
Fredrik Lindgren 92, Stenungsunds FI
39.08
F Stenungsunds FI
39.08
PB
  
3Philip Green
39.40
Hammarby IF
39.40
PB
  
4Tobias Nilsson
39.47
Alvesta FI
39.47
PB
  
5Anton Öberg
43.19
Hammarby IF
43.19
  
6Andreas JohanssonRiviera FI
46.25
  
P19 Höjd     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Erik Liberg
2.04
Ullevi FK
2.04
PB
  
2Arlind Shaluni
Arlind Shaluni 92, IK Norrköping FI
2.04
IK Norrköping FI
2.04
PB
  
3Valdemar KarlssonHammarby IF
1.97
PB
  
4Fredrik Lindgren
Fredrik Lindgren 92, Stenungsunds FI
1.94
F Stenungsunds FI
1.94
SB
  
5Viktor HusmarkFalu IK
1.94
  
6Jakob Sandman
Jakob Sandman 93, Helsingborg
1.94
IFK Helsingborg
1.94
  
6Nils Carlsson
1.94
Riviera FI
1.94
=PB
  
8Jesper Borg
1.90
IK Lerum FI
1.90
  
9Filip Diogo PerssonIFK Lund
1.86
PB
  
10Fredrik Wahlgren
1.80
Öresund FK
1.80
  
11Simon Svensson
1.74
Eslövs AI
1.74
  
Magnus AlmegiusBrattås CK
NH
  
Filip GyllenstenÖrgryte IS
NH
  
P19 Stav     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Simon Gyllensten
4.85
Örgryte IS
4.85
  
2Carl Sténson
4.77
Hellas FK
4.77
  
3Arvid Lindahl
4.69
KA 2 IF
4.69
  
4Filip Gyllensten
4.57
Örgryte IS
4.57
PB
  
5Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.57
  
6Filip HjorthGefle IF
4.27
  
7Philip Eliasson
4.27
Huddinge AIS
4.27
  
8Samuel Wiktorsson
3.91
Trångsvikens IF
3.91
  
P19 Längd     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Filip HjorthGefle IF
7.17
+0.5 SB
  
2Andreas AnderssonBollnäs FIK
7.07
0.0 SB
  
3Simon Gyllensten
6.98
Örgryte IS
6.98
0.0 PB
  
4Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
6.92
Glanshammars IF
6.92
0.0
  
5Gunnar Odenman
6.71
Hammarby IF
6.71
0.0 PB
  
6Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.70
Västerås FK
6.70
+0.6
  
7Cedric Borglund JansonUllevi FK
6.69
+0.7
  
8Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.53
Spårvägens FK
6.53
+0.2
  
9Gustav Fridh
6.44
Huddinge AIS
6.44
+0.3
  
10Philip Green
6.17
Hammarby IF
6.17
+1.0
  
Simon Gunnarsson
DNS
Västerås FK
DNS
  
Filip GyllenstenÖrgryte IS
DNS
  
Kval
26 aug
26 aug
1Andreas AnderssonBollnäs FIK
6.76
+0.2
  
1Gustav Fridh
6.76w
Huddinge AIS
6.76w
+2.5
  
3Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
6.88
Glanshammars IF
6.88
+1.1
  
4Cedric Borglund JansonUllevi FK
6.71
+1.8
  
5Filip Hjorth
6.68w
Gefle IF
6.68w
+2.1
  
6Simon Gyllensten
6.63
Örgryte IS
6.63
+1.7 SB
  
7Gunnar Odenman
6.60
Hammarby IF
6.60
+0.6 PB
  
8Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.58
Västerås FK
6.58
+0.3
  
9Filip Gyllensten
6.55
Örgryte IS
6.55
+1.1
  
10Philip Green
6.51
Hammarby IF
6.51
+0.3 SB
  
11Simon Gunnarsson
6.43
Västerås FK
6.43
+0.8
  
12Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.37
Spårvägens FK
6.37
+0.2
  
13Oskar Nordberg
6.36w
+3.8
  
14Christoffer GustavssonGoIF Tjalve
6.17
+1.9 SB
  
15Niklas Wahlgren
6.05
Öresund FK
6.05
+0.5
  
16Albert Karlsson
Albert Karlsson 93, Eksjö Södra
5.99
Eksjö Södra IK
5.99
+1.6
  
17Richard Berg
5.95
IFK Halmstad
5.95
+1.5
  
18Fredrik Wahlberg
5.64w
IFK Lidingö
5.64w
+2.9
  
Jonatan Lilja
NM
Hovslätts IK
NM
  
Mahyar NoghaniUllevi FK
NM
  
P19 Tresteg     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Dastid Selmani
14.52 nwi
IFK Lund
14.52 nwi
  
2Sadeeh Mbye
14.33 nwi
Ullevi FK
14.33 nwi
  
3Dennis Eriksson
13.93 nwi
Sundsvalls FI
13.93 nwi
  
4Gustav Fridh
13.23 nwi
Huddinge AIS
13.23 nwi
  
5Richard Berg
13.17 nwi
IFK Halmstad
13.17 nwi
  
6Oscar Wahlqvist
12.41 nwi
Örgryte IS
12.41 nwi
  
7Albert Karlsson
Albert Karlsson 93, Eksjö Södra
11.83 nwi
Eksjö Södra IK
11.83 nwi
  
Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
P19 Kula (6.0 kg)     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Arwid Koskinen
18.42
Huddinge AIS
18.42
PB
  
9 SWE P19 AT
2Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
18.31
Spårvägens FK
18.31
  
3Niklas Lindstedt
17.68
Hässelby SK
17.68
  
4Micael Ljungberg
15.18
Nyköpings BIS
15.18
SB
  
5David SundströmHellas FK
14.17
PB
  
6Oskar TörnrosIFK Sala
13.90
  
7Anton Larsson
13.22
Järvsö IF
13.22
  
8Mattias Hansson-BergénHuddinge AIS
13.15
PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
58.64
Spårvägens FK
58.64
  
2Micael Ljungberg
51.51
Nyköpings BIS
51.51
  
3Anders PetterssonSäffle FIK
48.11
PB
  
4Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
46.86
Södertälje IF
46.86
  
5Anton Larsson
45.56
Järvsö IF
45.56
  
6Andreas Grahn
Andreas Grahn 92, Västerås
45.38
Västerås FK
45.38
  
7Oskar TörnrosIFK Sala
43.99
  
8Mattias Hansson-BergénHuddinge AIS
40.07
PB
  
9John Plate
36.93
IK Orient
36.93
  
10David HammarlingUpsala IF
34.53
PB
  
Anton HilmerssonUllevi FK
NM
  
Niklas LindstedtHässelby SK
NM
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Oscar VestlundKils AIK
67.90
  
2Mattias Hansson-BergénHuddinge AIS
62.71
  
3Kristoffer FagerlundIK Ymer
62.35
  
4Mikael LarssonSK Bore
61.66
PB
  
5Oscar ArlestrandIFK Sunne
49.59
  
6Pontus Lundstedt
Pontus Lundstedt 92, Trångsviken
46.11
Trångsvikens IF
46.11
  
P19 Spjut     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Johan CarlqvistFalu IK
67.53
PB
  
2Sebastian ThörngrenSK Bore
66.45
  
3Jonathan HarleyRydö ASK
60.25
  
4Erik Olofsson
60.10
IFK Umeå
60.10
PB
  
5Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
59.17
KFUM Örebro
59.17
  
6Oskar Nordborg
51.14
FI Kalmarsund
51.14
  
7Fredrik Persson
50.79
Riviera FI
50.79
  
8Albin Olsson
49.77
Ullevi FK
49.77
  
P17 100 m     
26 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
26 aug
Vind: +1.4
1Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.01
PB
  
2Adam Denguir
11.14
Lomma FIK
11.14
PB
  
3Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.21
  
4Erik AnnerfalkIF Hagen
11.21
  
5Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
11.29
Västerås FK
11.29
  
6Marcus Bergstrand
11.34
Öresund FK
11.34
  
Semi 1
26 aug Vind: +0.6
26 augVind: +0.6
1Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.08
PB
  
2Adam Denguir
11.18
Lomma FIK
11.18
PB
  
3Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
11.28
Västerås FK
11.28
  
4Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
11.63
Hässelby SK
11.63
  
5Jacob Rhan
Jacob Rhan 94, Glanshammar
11.65
Glanshammars IF
11.65
  
Jonathan Wulff
DNS
Hammarby IF
DNS
  
Semi 2
26 aug Vind: +2.0
26 augVind: +2.0
1Erik AnnerfalkIF Hagen
11.14
  
2Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.26
  
3Marcus Bergstrand
11.37
Öresund FK
11.37
  
4Philip Dahlqvist SjöbergTurebergs FK
11.55
  
5Nils Thornberg
11.58
Bollnäs FIK
11.58
  
Heat 1
26 aug
26 aug
1Marcus Bergstrand
11.38
Öresund FK
11.38
  
2Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
11.41
Hässelby SK
11.41
  
3Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
11.44
Västerås FK
11.44
  
4Eric Bergvall
11.72
Hässelby SK
11.72
  
5Nils AnderssonSK Bore
12.17
PB
  
Heat 2
26 aug
26 aug
1Erik AnnerfalkIF Hagen
11.07
PB
  
2Trolle Olson
Trolle Olson 94, Spårvägen
11.45
Spårvägens FK
11.45
PB
  
3Jacob Rhan
Jacob Rhan 94, Glanshammar
11.51
Glanshammars IF
11.51
PB
  
4Martin Lindén
11.61
Hanvikens SK
11.61
PB
  
5Pontus AhlstedtIK Lerum FI
11.77
PB
  
Niklas PålssonMölndals AIK
DNS
  
Heat 3
26 aug Vind: +1.0
26 augVind: +1.0
1Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.17
PB
  
2Adam Denguir
11.21
Lomma FIK
11.21
PB
  
3Nils Thornberg
11.52
Bollnäs FIK
11.52
  
4Oskar Swing
11.78
Bromma IF
11.78
PB
  
5Christopher SentellTurebergs FK
11.97
  
Heat 4
26 aug Vind: +2.0
26 augVind: +2.0
1Jonathan Wulff
11.18
Hammarby IF
11.18
  
2Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.18
PB
  
3Philip Dahlqvist SjöbergTurebergs FK
11.37
PB
  
4Jesper Kärki
Jesper Kärki 94, Haparanda SKT
11.93
Haparanda SKT
11.93
PB
  
5Niklas NilssonSkeninge IK
12.04
PB
  
P17 200 m     
28 aug
Vind: +6.0

Final A

Final
28 aug
Vind: +6.0
1Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
21.98w
  
2Erik Annerfalk
22.10w
IF Hagen
22.10w
  
3Niklas Pålsson
22.17w
Mölndals AIK
22.17w
  
4Marcus Bergstrand
22.68w
Öresund FK
22.68w
  
5Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
22.91w
Hässelby SK
22.91w
  
6Nils Thornberg
23.00w
Bollnäs FIK
23.00w
  
Heat 1
27 aug Vind: +0.7
27 augVind: +0.7
1Erik AnnerfalkIF Hagen
22.89
PB
  
2Marcus Bergstrand
23.20
Öresund FK
23.20
  
3Nils Thornberg
23.29
Bollnäs FIK
23.29
PB
  
4Martin Lindén
23.49
Hanvikens SK
23.49
PB
  
5Oskar Swing
23.84
Bromma IF
23.84
  
6Niklas NilssonSkeninge IK
25.04
  
Heat 2
27 aug Vind: +1.6
27 augVind: +1.6
1Niklas Pålsson
22.75
Mölndals AIK
22.75
  
2Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
23.34
Hässelby SK
23.34
  
3Pontus AhlstedtIK Lerum FI
23.82
  
4Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
24.25
F Gotländsk FI
24.25
  
5Micael Fagö
24.46
Kalmar SK
24.46
PB
  
Heat 3
27 aug Vind: +1.8
27 augVind: +1.8
1Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
22.85
PB
  
2Jacob Rhan
Jacob Rhan 94, Glanshammar
23.44
Glanshammars IF
23.44
  
3Robin SkärströmTanums IF
23.78
  
4Gustav Schölin
24.20
Finspångs AIK
24.20
  
5Christopher SentellTurebergs FK
24.45
  
P17 400 m     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Carl Sjöstedt
50.31
IF Göta Karlstad
50.31
  
2Alex Torgersson
50.46
Hammarby IF
50.46
  
3Edwin Råsberg
50.99
Hässelby SK
50.99
  
4Robin SkärströmTanums IF
52.68
  
5Gustav Schölin
52.71
Finspångs AIK
52.71
  
6Alexander BernhardssonUllevi FK
53.30
  
Heat 1
26 aug
26 aug
1Carl Sjöstedt
51.95
IF Göta Karlstad
51.95
  
2Alexander BernhardssonUllevi FK
52.39
PB
  
3Adrian HanssonLomma FIK
52.73
  
4Johan Kullberg
Johan Kullberg 94, Helsingborg
53.57
IFK Helsingborg
53.57
  
5Max Gålnander
54.41
Upsala IF
54.41
  
Heat 2
26 aug
26 aug
1Alex Torgersson
51.84
Hammarby IF
51.84
  
2Edwin Råsberg
51.84
Hässelby SK
51.84
  
3Robin SkärströmTanums IF
52.38
PB
  
4Gustav Schölin
52.39
Finspångs AIK
52.39
PB
  
5Petter Berner-WikUpsala IF
53.06
  
P17 800 m     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Alexander Holmberg
1:55.99
IFK Umeå
1:55.99
PB
  
2Jesper Bokefors
1:57.93
Upsala IF
1:57.93
PB
  
3Simon Spencer
Simon Spencer 94, Strömstad LK
1:58.27
Strömstad LK
1:58.27
PB
  
4Hampus Börjesson
1:58.49
Ullevi FK
1:58.49
PB
  
5Alex Torgersson
1:58.54
Hammarby IF
1:58.54
  
6Mattias Ohlsson
2:00.67
Öresund FK
2:00.67
PB
  
7Gustav SandströmIF Udd
2:00.92
  
Pontus JohanssonIFK Växjö
DNS
  
Heat 1
27 aug
27 aug
1Alexander Holmblad
2:02.32
Spårvägens FK
2:02.32
  
2Alex Torgersson
2:03.47
Hammarby IF
2:03.47
  
3Christopher NilssonUllevi FK
2:03.68
  
4Emanuel Örtengren
2:04.32
IFK Lidingö
2:04.32
  
5Sebastian StöckemannIFK Växjö
2:10.46
  
6Jonathan JärveläIK Akele
2:13.33
PB
  
Heat 2
27 aug
27 aug
1Gustav SandströmIF Udd
2:01.72
  
2Jesper Bokefors
2:01.91
Upsala IF
2:01.91
SB
  
3Benjamin Ahlbäck
2:02.09
IF Göta Karlstad
2:02.09
  
4Erik Laggren
2:03.14
Alingsås IF
2:03.14
PB
  
5Philip Örnborg
2:08.18
Danderyds SK
2:08.18
PB
  
6Noah Berhane
Noah Berhane 94, Fredrikshof
2:13.02
Fredrikshofs FIF
2:13.02
  
Heat 3
27 aug
27 aug
1Simon Spencer
Simon Spencer 94, Strömstad LK
1:59.90
Strömstad LK
1:59.90
PB
  
2Hampus Börjesson
2:00.92
Ullevi FK
2:00.92
SB
  
3Pontus Johansson
2:01.59
IFK Växjö
2:01.59
PB
  
4Mattias Ohlsson
2:01.76
Öresund FK
2:01.76
PB
  
5Petter Berner-Wik
2:04.85
Upsala IF
2:04.85
  
6Felix Jensen
2:09.19
Ärla IF
2:09.19
  
P17 1500 m     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Alexander Holmblad
4:04.23
Spårvägens FK
4:04.23
  
2Jens Petrusson
4:07.98
Ullevi FK
4:07.98
SB
  
3Jesper Bokefors
4:08.36
Upsala IF
4:08.36
PB
  
4Oliver Lämber
4:10.64
Hälle IF
4:10.64
PB
  
5Joel Zachrisson
4:12.83
Ullevi FK
4:12.83
PB
  
6Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
4:14.64
Hässelby SK
4:14.64
  
7Rickard Lindoff
4:20.16
Hässelby SK
4:20.16
PB
  
8Matz Larsson
4:20.63
Mölndals AIK
4:20.63
PB
  
9Christopher NilssonUllevi FK
4:23.04
  
10Otto Kingstedt
4:23.63
Huddinge AIS
4:23.63
  
11Philip Örnborg
4:27.53
Danderyds SK
4:27.53
PB
  
12Noah Berhane
Noah Berhane 94, Fredrikshof
4:29.68
Fredrikshofs FIF
4:29.68
PB
  
13Filemon Mihreteab
4:46.28
Hässelby SK
4:46.28
  
14Simon Strand
4:54.65
IFK Lund
4:54.65
PB
  
P17 3000 m     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
8:49.79
Hässelby SK
8:49.79
PB
  
2Napoleon Solomon
8:51.02
Fredrikshofs FIF
8:51.02
  
3Jens Petrusson
8:52.86
Ullevi FK
8:52.86
SB
  
4Oliver Lämber
8:56.99
Hälle IF
8:56.99
PB
  
5Joel Zachrisson
9:08.01
Ullevi FK
9:08.01
PB
  
6Otto Kingstedt
9:14.17
Huddinge AIS
9:14.17
PB
  
7Benjamin Ahlbäck
9:14.80
IF Göta Karlstad
9:14.80
PB
  
8Jonathan Weichbrodt
9:16.41
Mölndals AIK
9:16.41
PB
  
9Pontus Johansson
9:20.73
IFK Växjö
9:20.73
  
10Philip Lund
Philip Lund 94, Eksjö Södra
9:34.59
Eksjö Södra IK
9:34.59
  
11Rickard Lindoff
9:46.14
Hässelby SK
9:46.14
PB
  
12Emil Särnehed
9:54.41
Motala AIF
9:54.41
  
13Filemon Mihreteab
10:16.59
Hässelby SK
10:16.59
PB
  
14Simon Strand
10:16.71
IFK Lund
10:16.71
PB
  
Erik TholénUnunge IF
DNF
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Napoleon Solomon
6:11.50
Fredrikshofs FIF
6:11.50
SB
  
2Gustav SandströmIF Udd
6:22.60
  
3Erik Tholén
6:29.80
Ununge IF
6:29.80
PB
  
4Philip Örnborg
6:58.49
Danderyds SK
6:58.49
PB
  
5Sebastian StöckemannIFK Växjö
7:10.76
PB
  
6Emil Särnehed
7:18.63
Motala AIF
7:18.63
  
7Lucas Grönborg
7:19.19
Hellas FK
7:19.19
PB
  
Emanuel ÖrtengrenIFK Lidingö
DNF
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
28 aug
Vind: +1.7

Final A

Final
28 aug
Vind: +1.7
1Fredrick Ekholm
13.91
Huddinge AIS
13.91
PB
  
2Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
14.06
PB
  
3Jesper Lundberg
14.53
Alvesta FI
14.53
  
4Victor Ivarsson
14.76
IFK Växjö
14.76
PB
  
Anton NordbackUpsala IF
DNF
  
Rickard Willman
DNF
Västerås FK
DNF
  
Heat 1
28 aug Vind: +0.1
28 augVind: +0.1
1Fredrick Ekholm
14.14
Huddinge AIS
14.14
PB
  
2Jesper Lundberg
14.47
Alvesta FI
14.47
PB
  
3Victor Ivarsson
14.91
IFK Växjö
14.91
SB
  
4Eric Bergvall
15.37
Hässelby SK
15.37
  
Heat 2
28 aug Vind: +0.7
28 augVind: +0.7
1Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
14.46
PB
  
2Rickard Willman
14.60
Västerås FK
14.60
PB
  
3Anton Nordback
14.66
Upsala IF
14.66
  
4Ayad Shaker Anid
15.62
Eskilstuna FI
15.62
SB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Carl Sjöstedt
38.73
IF Göta Karlstad
38.73
  
2Jack Johansson
39.81
Laholm IF
39.81
SB
  
3Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
40.84
F Gotländsk FI
40.84
SB
  
4Erik Mårtensson
40.91
Sundsvalls FI
40.91
PB
  
5Micael Fagö
41.54
Kalmar SK
41.54
PB
  
6John Collin
41.81
Ullevi FK
41.81
PB
  
Heat 1
27 aug
27 aug
1Carl Sjöstedt
41.75
IF Göta Karlstad
41.75
  
2John Collin
42.10
Ullevi FK
42.10
PB
  
3Erik Mårtensson
42.30
Sundsvalls FI
42.30
PB
  
Heat 2
27 aug
27 aug
1Jack Johansson
41.66
Laholm IF
41.66
SB
  
2Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
41.99
F Gotländsk FI
41.99
SB
  
3Micael Fagö
42.29
Kalmar SK
42.29
PB
  
4Johan Kullberg
Johan Kullberg 94, Helsingborg
43.10
IFK Helsingborg
43.10
PB
  
P17 Höjd     
27 aug

Final A

Final
27 aug
1Fredrick Ekholm
2.04
Huddinge AIS
2.04
  
2Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.02
PB
  
3Fredrik KonradssonIFK Umeå
1.98
  
4Oliver Karlsson
1.89
Västerås FK
1.89
PB
  
5Jonathan Holm
1.86
Strands IF
1.86
  
6Adam Lindhe
1.86
IFK Lidingö
1.86
PB
  
7Edvin Heggemann
Edvin Heggemann 94, KFUM Örebro
1.78
KFUM Örebro
1.78
  
8Martin Sundgren
1.78
Finspångs AIK
1.78
  
9Markus Saarela
Markus Saarela 94, Trollhättan FIK
1.72
Trollhättan FIK
1.72
  
Erik GrundbergHammarby IF
NH
  
Jonas NilssonHabo FIF-04
NH
  
P17 Stav     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Anders AndreassonÖrgryte IS
4.50
  
2Trolle Olson
Trolle Olson 94, Spårvägen
4.44
Spårvägens FK
4.44
  
3Micael Fagö
4.28
Kalmar SK
4.28
  
P17 Längd     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.17
Eskilstuna FI
7.17
+0.1
  
2Adam DenguirLomma FIK
6.96
+1.4 PB
  
3Rickard Willman
6.69
Västerås FK
6.69
+0.6
  
4Victor IvarssonIFK Växjö
6.42
+0.4
  
5Joel ValdemarssonIF Göta Karlstad
6.30
+0.3 PB
  
6Kim Fransson
6.17
IFK Halmstad
6.17
+0.1
  
7Erik Mårtensson
6.05
Sundsvalls FI
6.05
+1.1
  
8Gustav Nyberg
5.90w
Strands IF
5.90w
+2.4
  
9Daniel Kamlin
5.87
Karlskoga FI
5.87
+0.4
  
10Nils AnderssonSK Bore
5.74
+0.2
  
11Niklas NilssonSkeninge IK
5.56
+0.5 PB
  
Karl Teiffel
NM
Mölndals AIK
NM
  
Simon KarlénKFUM Arvika
NM
  
Jack JohanssonLaholm IF
DNS
  
P17 Tresteg     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Simon Karlén
14.70
KFUM Arvika
14.70
+1.2 SB
  
2Fredrik Konradsson
14.40
IFK Umeå
14.40
+1.0 PB
  
3Simon Pettersson
14.32
Örbyhus IF
14.32
+1.2 PB
  
4Fredrik LöfgrenIFK Lund
13.92
+1.1 PB
  
5Joel Valdemarsson
13.67
IF Göta Karlstad
13.67
+0.9
  
6Erik Grundberg
13.27
Hammarby IF
13.27
+1.4 PB
  
7Jonathan Holm
13.24w
Strands IF
13.24w
+6.9
  
8Samuel Grip
12.99
IK Orient
12.99
+0.7
  
9Gustav Nyberg
12.42
Strands IF
12.42
+1.9
  
P17 Kula (5.0 kg)     
28 aug

Final A

Final
28 aug
1Simon Pettersson
17.38
Örbyhus IF
17.38
PB
  
2Alexander LarssonUpsala IF
16.72
PB
  
3Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
16.64
Enköpings AI
16.64
PB
  
4Johan Berggren
15.62
Eslövs AI
15.62
PB
  
5Simon Karlén
15.48
KFUM Arvika
15.48
SB
  
6Alfred Rahm
12.91
Habo FIF-04
12.91
  
Robert Nilsson
NM
Oskarshamns SK
NM
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
46.98
Enköpings AI
46.98
PB
  
2Victor Ivarsson
46.42
IFK Växjö
46.42
  
3Anders Eriksson
46.31
Hovslätts IK
46.31
PB
  
4Love Litzell
Love Litzell 94, Östersunds GIF
45.44
Östersunds GIF
45.44
  
5Alexander LarssonUpsala IF
44.66
  
6Alfred Rahm
44.39
Habo FIF-04
44.39
PB
  
7Axel Lönegren
43.64
Upsala IF
43.