21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Gunder Hägg Stadion (kula på Rådhusorget)   Arrangör: Gefle IF
Tävlande: 414 (225+189)   Starter: 710 (402+308)


select distinct results11.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results11.Ind AS Indiiy, results11.ID AS ID, results11.ID AS IDI, Events.TF AS type, results11.eventname AS en2, results11.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results11.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results11.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results11.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results11.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results11.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results11.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results11.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results11.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results11.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results11.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results11.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results11.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results11.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results11.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results11.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results11 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results11.ID AND CASE WHEN results11.Sex=1 and (results11.secondarypos not rlike ('K|F') or results11.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results11.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results11.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results11.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results11.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results11.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results11.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results11.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results11.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results11.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results11.iid LEFT JOIN world.countries ON results11.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results11.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results11.IID=combinedmen.parentid AND results11.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results11.IID=combinedwomen.parentid AND results11.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results11.iid=womenpbestsweden.iid AND (results11.Sex=2 OR results11.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results11.iid=womensbestsweden.iid AND (results11.Sex=2 OR results11.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results11.CID= 12813854 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results11.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results11.AGO=12 THEN 999999 ELSE results11.AGO END, results11.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
12 aug
Vind: -0.9

Final A

Final
12 aug
Vind: -0.9
1Nil de Oliveira
10.65
Spårvägens FK
10.65
  
2David Sennung
10.70
Ullevi FK
10.70
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.76
  
4Stefan Tärnhuvud
10.79
Sundsvalls FI
10.79
  
5Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.91
IFK Umeå
10.91
  
6Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.96
  
7Benjamin Olsson
10.99
IFK Helsingborg
10.99
  
8Oskar Åberg
11.06
Huddinge AIS
11.06
  
Semi 1
12 aug Vind: -0.5
12 augVind: -0.5
1David Sennung
10.67
Ullevi FK
10.67
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.73
  
3Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.88
  
4Oskar Åberg
10.92
Huddinge AIS
10.92
  
5Nasser Sebabi
10.92
IF Kville
10.92
  
6André Drummond
11.00
Spårvägens FK
11.00
  
7Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
11.01
Spårvägens FK
11.01
  
8Patrik AnderssonIF Kville
11.08
  
Semi 2
12 aug Vind: -1.2
12 augVind: -1.2
1Nil de Oliveira
10.58
Spårvägens FK
10.58
  
2Stefan Tärnhuvud
10.70
Sundsvalls FI
10.70
  
3Benjamin Olsson
10.77
IFK Helsingborg
10.77
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.88
IFK Umeå
10.88
  
5Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.92
  
6Jonathan WalterssonBollnäs FIK
11.09
  
7Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
11.12
Spårvägens FK
11.12
  
8Jonathan Wulff
11.55
Hammarby IF
11.55
  
Heat 1
12 aug Vind: -2.0
12 augVind: -2.0
1Stefan Tärnhuvud
10.88
Sundsvalls FI
10.88
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.98
  
3Nasser Sebabi
11.04
IF Kville
11.04
  
4Andreas EngwallBromma IF
11.24
  
5André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
11.26
Skellefteå AIK
11.26
  
6Morgan Ohlström
11.28
IF Göta Karlstad
11.28
  
7Erik Näsman
11.84
Bollnäs FIK
11.84
  
Heat 2
12 aug Vind: +0.6
12 augVind: +0.6
1Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.83
  
2Oskar Åberg
10.93
Huddinge AIS
10.93
  
3Benjamin Olsson
10.97
IFK Helsingborg
10.97
  
4André Drummond
11.00
Spårvägens FK
11.00
  
5Oscar Johansson
11.18
Spårvägens FK
11.18
  
6Björn Skoglund
11.24
Bollnäs FIK
11.24
  
Heat 3
12 aug Vind: -0.9
12 augVind: -0.9
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.78
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.84
IFK Umeå
10.84
  
3Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
11.00
Spårvägens FK
11.00
  
4Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
11.00
Spårvägens FK
11.00
  
5Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
11.14
Sundbybergs IK
11.14
  
6Nils-Göran NilssonTurebergs FK
11.25
  
7Daniel Goldman
11.60
Turebergs FK
11.60
  
Heat 4
12 aug Vind: -0.5
12 augVind: -0.5
1Nil de Oliveira
10.75
Spårvägens FK
10.75
  
2David Sennung
10.97
Ullevi FK
10.97
  
3Jonathan Wulff
11.04
Hammarby IF
11.04
  
4Patrik AnderssonIF Kville
11.05
  
5Jonathan WalterssonBollnäs FIK
11.08
  
6Sunday Ojuri
11.32
Hammarby IF
11.32
  
7Andrej Ekholm
11.51
Huddinge AIS
11.51
  
M 200 m     
14 aug
Vind: +2.2

Final A

Final
14 aug
Vind: +2.2
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
20.57w
IFK Helsingborg
20.57w
  
2Nil de Oliveira
20.88w
Spårvägens FK
20.88w
  
3Tom Kling-Baptiste
21.02w
Huddinge AIS
21.02w
  
4Alexander Nordkvist
21.24w
Huddinge AIS
21.24w
  
5Mathias Dufournier
21.29w
IF Göta Karlstad
21.29w
  
6Oskar Åberg
21.64w
Huddinge AIS
21.64w
  
7Patrik Andersson
21.73w
IF Kville
21.73w
  
8David Sennung
22.06w
Ullevi FK
22.06w
  
Semi 1
14 aug Vind: -1.6
14 augVind: -1.6
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.72
IFK Helsingborg
21.72
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.89
SB
  
3Oskar Åberg
21.96
Huddinge AIS
21.96
  
4David Sennung
22.27
Ullevi FK
22.27
  
5Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
22.40
Spårvägens FK
22.40
  
6Hampus Forsberg
22.66
IFK Helsingborg
22.66
  
7Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
22.88
IFK Umeå
22.88
  
Nasser SebabiIF Kville
DNS
  
Semi 2
14 aug Vind: -1.7
14 augVind: -1.7
1Nil de Oliveira
21.79
Spårvägens FK
21.79
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.82
  
3Mathias DufournierIF Göta Karlstad
21.88
PB
  
4Patrik AnderssonIF Kville
22.32
  
5Viktor Jönsson
Viktor Jönsson 92, Råby-Rekarne
22.69
Råby-Rekarne FIF
22.69
  
6Jonathan Wulff
22.76
Hammarby IF
22.76
  
7Sunday Ojuri
22.80
Hammarby IF
22.80
  
8Erik Lindahl
22.90
IF Kville
22.90
  
Heat 1
13 aug Vind: -0.5
13 augVind: -0.5
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.86
IFK Helsingborg
21.86
  
2Mathias DufournierIF Göta Karlstad
21.98
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
22.61
IFK Umeå
22.61
  
4Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
22.75
Spårvägens FK
22.75
  
5Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
23.02
Nyköpings BIS
23.02
  
6Nils-Göran NilssonTurebergs FK
23.12
  
7Patrik Sjöö
23.41
Hässelby SK
23.41
  
Heat 2
13 aug Vind: -1.5
13 augVind: -1.5
1Nil de Oliveira
22.43
Spårvägens FK
22.43
  
2Patrik AnderssonIF Kville
22.64
  
3Hampus Forsberg
22.69
IFK Helsingborg
22.69
  
4Sunday Ojuri
22.84
Hammarby IF
22.84
  
5Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
23.05
Sundbybergs IK
23.05
  
6Per-Erik SöderqvistBollnäs FIK
23.23
  
7Olle Forslin
23.50
Hässelby SK
23.50
  
Heat 3
13 aug Vind: -1.1
13 augVind: -1.1
1Oskar Åberg
22.22
Huddinge AIS
22.22
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
22.38
SB
  
3Viktor Jönsson
Viktor Jönsson 92, Råby-Rekarne
22.61
Råby-Rekarne FIF
22.61
SB
  
4Erik Lindahl
22.72
IF Kville
22.72
  
5Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
23.03
Spårvägens FK
23.03
  
6Andreas EfverströmGefle IF
24.21
  
Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
DQ
Bollnäs FIK
DQ
  
Heat 4
13 aug Vind: -2.4
13 augVind: -2.4
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.76
  
2David Sennung
22.36
Ullevi FK
22.36
  
3Jonathan Wulff
22.75
Hammarby IF
22.75
  
4Nasser Sebabi
22.77
IF Kville
22.77
  
5Andrej Ekholm
24.01
Huddinge AIS
24.01
SB
  
Morgan OhlströmIF Göta Karlstad
DQ
  
Niklas Larsson
DNS
Hässelby SK
DNS
  
M 400 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
45.82
IFK Helsingborg
45.82
SB
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, IFK Göteborg
47.04
IFK Göteborg
47.04
PB
  
31 SWE AT, 5 SWE P19 AT
3Andreas Mokdasi
48.13
Hässelby SK
48.13
SB
  
4Felix Francois
48.28
Örgryte IS
48.28
PB
  
5Andreas Almgren
48.33
Turebergs FK
48.33
PB
  
6Elias Amado
49.17
Falu IK
49.17
PB
  
7Johan Eriksson
49.36
Turebergs FK
49.36
SB
  
8Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
50.43
Spårvägens FK
50.43
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, IFK Göteborg
48.17
IFK Göteborg
48.17
  
2Felix Francois
48.98
Örgryte IS
48.98
PB
  
3Elias Amado
49.47
Falu IK
49.47
  
4Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
50.54
Nyköpings BIS
50.54
PB
  
5Patrik Sjöö
50.61
Hässelby SK
50.61
  
6Olle Forslin
51.17
Hässelby SK
51.17
  
7Gustav Karnebäck
52.87
Turebergs FK
52.87
  
8Andreas EfverströmGefle IF
53.53
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
46.24
IFK Helsingborg
46.24
  
2Andreas Mokdasi
48.84
Hässelby SK
48.84
SB
  
3Andreas Almgren
49.03
Turebergs FK
49.03
  
4Johan Eriksson
50.23
Turebergs FK
50.23
SB
  
5Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
50.24
Spårvägens FK
50.24
SB
  
6Christoffer OhlssonUmedalens IF
50.86
SB
  
7Per Johnsson
Per Johnsson 84, Söderhamn
51.04
Söderhamns IF
51.04
  
M 800 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
1:53.07
Hammarby IF
1:53.07
  
2Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:53.34
Spårvägens FK
1:53.34
  
3Rickard Gunnarsson
1:54.38
Hässelby SK
1:54.38
  
4Thobias Ekhamre
1:54.53
Hammarby IF
1:54.53
  
5Mattias Claesson
1:54.59
Hässelby SK
1:54.59
  
6Johan Henningsson
1:54.59
Bollnäs FIK
1:54.59
  
7Albin Johansson
1:55.03
Hässelby SK
1:55.03
  
8Elmar Engholm
1:55.06
Hässelby SK
1:55.06
  
9Christoffer Ohlsson
1:55.45
Umedalens IF
1:55.45
  
Heat 1
13 aug
13 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
1:51.76
Hammarby IF
1:51.76
  
2Rickard Gunnarsson
1:52.62
Hässelby SK
1:52.62
  
3Elmar Engholm
1:53.17
Hässelby SK
1:53.17
PB
  
4Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
1:55.56
Sävedalens AIK
1:55.56
  
5Martin Stjernlöf
1:57.08
Turebergs FK
1:57.08
  
6John Foitzik
1:59.35
Ludvika FFI
1:59.35
  
7Benjamin Ahlbäck
1:59.56
IF Göta Karlstad
1:59.56
  
Viktor EkelundMalmö AI
DNF
  
Heat 2
13 aug
13 aug
1Mattias Claesson
1:50.88
Hässelby SK
1:50.88
  
2Johan Henningsson
1:53.39
Bollnäs FIK
1:53.39
  
3Christoffer Ohlsson
1:54.00
Umedalens IF
1:54.00
  
4Klas Persson
1:54.49
Turebergs FK
1:54.49
  
5Emil Blomberg
1:58.28
Hässelby SK
1:58.28
  
6Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:58.55
KFUM Örebro
1:58.55
  
7Lars Lindberg
2:00.79
Ume FI
2:00.79
  
Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 3
13 aug
13 aug
1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:53.67
Spårvägens FK
1:53.67
  
2Albin Johansson
1:53.83
Hässelby SK
1:53.83
SB
  
3Thobias Ekhamre
1:53.86
Hammarby IF
1:53.86
  
4Erik Smedhs
1:55.93
IFK Mora
1:55.93
  
5Daniel Gleimar
1:56.63
Turebergs FK
1:56.63
  
6Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
1:57.54
Strömstad LK
1:57.54
  
7Grälls Johan KvarnströmFalu IK
1:58.34
  
8Tomas Hultgren
2:05.50
Ludvika FFI
2:05.50
  
M 1500 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:59.95
F Stenungsunds FI
3:59.95
  
2Johan Walldén
3:59.99
Gefle IF
3:59.99
  
3Thobias Ekhamre
4:01.76
Hammarby IF
4:01.76
  
4Jonas Leanderson
4:01.79
Malmö AI
4:01.79
  
5Martin Nilson
4:01.91
Malmö AI
4:01.91
  
6Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
4:02.26
Björnstorps IF
4:02.26
  
7Anton Wåhlin
4:05.08
Malmö AI
4:05.08
  
8Marcus Gustafsson
4:07.44
Spårvägens FK
4:07.44
  
9William Levay
William Levay 96, Danderyd Athletics
4:08.21
FI Danderyd Athletics
4:08.21
  
10Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
4:12.32
Strömstad LK
4:12.32
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
4:07.43
F Stenungsunds FI
4:07.43
  
2Martin Nilson
4:07.54
Malmö AI
4:07.54
  
3Thobias Ekhamre
4:07.66
Hammarby IF
4:07.66
  
4Elmar Engholm
4:07.79
Hässelby SK
4:07.79
  
5Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
4:08.85
IFK Umeå
4:08.85
  
6Daniel Gleimar
4:10.10
Turebergs FK
4:10.10
  
7Emil Blomberg
4:11.59
Hässelby SK
4:11.59
  
8Victor Hedin
4:13.76
Huddinge AIS
4:13.76
  
9Martin Stjernlöf
4:14.25
Turebergs FK
4:14.25
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Jonas Leanderson
3:53.64
Malmö AI
3:53.64
  
2Johan Walldén
3:53.68
Gefle IF
3:53.68
SB
  
3Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:55.04
Björnstorps IF
3:55.04
  
4William Levay
William Levay 96, Danderyd Athletics
3:55.21
FI Danderyd Athletics
3:55.21
PB
  
5Anton Wåhlin
3:55.24
Malmö AI
3:55.24
  
6Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
3:56.39
Strömstad LK
3:56.39
SB
  
7Marcus Gustafsson
3:58.15
Spårvägens FK
3:58.15
  
8Filip Johansson
4:00.41
Sävedalens AIK
4:00.41
PB
  
9Viktor Ekelund
4:01.65
Malmö AI
4:01.65
  
10Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
4:06.32
Kvarnsvedens GoIF
4:06.32
  
M 5000 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Eric Senorski
14:21.57
Örgryte IS
14:21.57
  
2Adil Bouafif
14:21.89
Hässelby SK
14:21.89
PB
  
3Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
14:22.11
Katrineholms SK
14:22.11
  
4Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
14:22.38
Spårvägens FK
14:22.38
  
5Johan WallersteinIFK Lund
14:22.52
  
6Olle Walleräng
14:24.22
Spårvägens FK
14:24.22
SB
  
7Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:27.79
Strömstad LK
14:27.79
  
8Anton Danielson
14:34.45
GoIF Tjalve
14:34.45
  
9Emil Lerdahl
14:41.51
Hammarby IF
14:41.51
PB
  
10Andreas Åhwall
14:46.62
Hässelby SK
14:46.62
SB
  
11Patrik Andersson
14:49.99
Hälle IF
14:49.99
SB
  
12Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
15:09.92
Hässelby SK
15:09.92
SB
  
13Henrik Löfås
15:18.73
Upsala IF
15:18.73
  
14Oscar Majling
15:24.01
Hässelby SK
15:24.01
  
Filip Johansson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Johan Lindberg
DNF
Upsala IF
DNF
  
M 10 000 m     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Adil Bouafif
29:50.27
Hässelby SK
29:50.27
SB
  
2Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
29:51.54
Spårvägens FK
29:51.54
  
3Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
30:15.17
Hässelby SK
30:15.17
SB
  
4Emil Lerdahl
30:20.68
Hammarby IF
30:20.68
PB
  
5Johan Larsson
30:36.17
IFK Lund
30:36.17
PB
  
6Mathias Borg
30:36.35
Ullevi FK
30:36.35
  
7Patrik Engström
31:11.50
FK Studenterna
31:11.50
SB
  
8Oscar Majling
31:16.23
Hässelby SK
31:16.23
PB
  
9Henrik Löfås
31:38.17
Upsala IF
31:38.17
SB
  
10Erik Widing
31:52.62
Turebergs FK
31:52.62
PB
  
Kristoffer ÖsterlundIFK Umeå
DNF
  
Patrik AnderssonHälle IF
DNF
  
M 3000 m hinder     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Eric Senorski
8:39.75
Örgryte IS
8:39.75
PB
  
29 SWE AT
2Daniel Lundgren
8:40.80
Turebergs FK
8:40.80
PB
  
3Fredrik Johansson
8:51.79
IFK Växjö
8:51.79
SB
  
4Robin Lindgren
8:59.27
Örgryte IS
8:59.27
PB
  
5Johan Lindberg
8:59.93
Upsala IF
8:59.93
PB
  
6Andreas Åhwall
9:05.74
Hässelby SK
9:05.74
  
7Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
9:18.96
KFUM Örebro
9:18.96
  
8Jan Westerberg
9:27.77
IFK Umeå
9:27.77
PB
  
9Henrik Jakobsson
9:35.40
Spårvägens FK
9:35.40
PB
  
10Aleksander Liss
9:44.04
Turebergs FK
9:44.04
  
Marcus Hallbäck
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 110 m häck     
14 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.4
1Robert KronbergIF Kville
13.87
SB
  
2Philip Nossmy
14.02
Malmö AI
14.02
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.30
Spårvägens FK
14.30
  
4Rafael Askros
14.56
IFK Lidingö
14.56
  
5Joakim Blaschke
14.71
Spårvägens FK
14.71
SB
  
6Martin Kallur
14.76
Falu IK
14.76
  
Dennis Acson
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
Heat 1
14 aug Vind: -0.8
14 augVind: -0.8
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.42
Spårvägens FK
14.42
  
2Philip Nossmy
14.52
Malmö AI
14.52
  
3Martin Kallur
14.94
Falu IK
14.94
  
4Joakim Blaschke
15.00
Spårvägens FK
15.00
  
5Alexander Brorsson
15.17
IFK Växjö
15.17
  
6Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
15.21
IFK Helsingborg
15.21
PB
  
7Eric Ringdahl
16.83
Turebergs FK
16.83
SB
  
Heat 2
14 aug Vind: -1.9
14 augVind: -1.9
1Robert KronbergIF Kville
14.52
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.77
Eskilstuna FI
14.77
  
3Rafael Askros
14.90
IFK Lidingö
14.90
  
4Dennis Acson
14.95
Hammarby IF
14.95
  
5Andreas Andersson
15.19
Hässelby SK
15.19
  
6Josua GustafssonUllevi FK
15.52
  
M 400 m häck     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Niclas Åkerström
52.18
IFK Växjö
52.18
  
2Petter Olson
52.59
Malmö AI
52.59
PB
  
3Niklas Larsson
52.85
Hässelby SK
52.85
SB
  
4Jonathan Carbe
54.13
Örgryte IS
54.13
  
5Mattias Sunneborn
54.46
Spårvägens FK
54.46
  
6Jim Christensson
54.53
Mölndals AIK
54.53
  
7Fabian Rosenquist
54.58
GoIF Tjalve
54.58
  
8Henrik Encke
56.66
Hässelby SK
56.66
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Niklas Larsson
53.18
Hässelby SK
53.18
SB
  
2Petter Olson
53.26
Malmö AI
53.26
PB
  
3Henrik Encke
53.40
Hässelby SK
53.40
  
4Jonathan Carbe
53.55
Örgryte IS
53.55
PB
  
5Jim Christensson
53.93
Mölndals AIK
53.93
  
6Fabian Rosenquist
53.99
GoIF Tjalve
53.99
SB
  
7Johan Eriksson
55.37
Turebergs FK
55.37
SB
  
8Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
55.84
IFK Helsingborg
55.84
PB
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Niclas Åkerström
53.08
IFK Växjö
53.08
  
2Mattias Sunneborn
54.06
Spårvägens FK
54.06
  
3Anton Nilsson
54.14
Huddinge AIS
54.14
PB
  
4Erik Lindahl
54.53
IF Kville
54.53
  
5Mattias Bäckman
55.57
Bollnäs FIK
55.57
  
6Fredric Linansky
55.82
IFK Helsingborg
55.82
SB
  
7Oliver WillskyttUllevi FK
57.17
  
Anton Forsberg
DNS
Turebergs FK
DNS
  
M Höjd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Emil Svensson
2.16
Örgryte IS
2.16
=SB
  
2Mehdi Alkhatib
2.13
Hammarby IF
2.13
  
3Jakob Thorvaldsson
2.10
Råby-Rekarne FIF
2.10
SB
  
4Joel Spolén
2.07
Örgryte IS
2.07
SB
  
5Ola Carlsson
2.07
Örgryte IS
2.07
SB
  
6Adam Chiguer
2.04
Huddinge AIS
2.04
  
7Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.04
  
8Oskar Rybo
2.04
IF Kville
2.04
PB
  
9Fredrik KonradssonIFK Umeå
2.00
=PB
  
10Yuan-Zhong Wu
Yuan-Zhong Wu 91, IFK Växjö
2.00
IFK Växjö
2.00
  
11Martin Eriksson
2.00
Örgryte IS
2.00
=SB
  
12Erik Liberg
1.96
Ullevi FK
1.96
  
13Jesper Borg
1.91
IK Lerum FI
1.91
  
Kval
13 aug
13 aug
1Emil Svensson
2.01
Örgryte IS
2.01
  
1Mehdi Alkhatib
2.01
Hammarby IF
2.01
  
3Adam Chiguer
2.01
Huddinge AIS
2.01
  
4Erik Liberg
1.98
Ullevi FK
1.98
  
4Jakob Thorvaldsson
1.98
Råby-Rekarne FIF
1.98
SB
  
4Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
1.98
  
7Oskar Rybo
1.98
IF Kville
1.98
PB
  
8Yuan-Zhong Wu
Yuan-Zhong Wu 91, IFK Växjö
1.98
IFK Växjö
1.98
  
9Fredrik KonradssonIFK Umeå
1.98
SB
  
10Ola Carlsson
1.94
Örgryte IS
1.94
  
10Martin Eriksson
1.94
Örgryte IS
1.94
  
10Joel Spolén
1.94
Örgryte IS
1.94
  
10Jesper Borg
1.94
IK Lerum FI
1.94
PB
  
14Fredrik SangbergIF Kville
1.89
  
14Jakob Sandman
Jakob Sandman 93, Helsingborg
1.89
IFK Helsingborg
1.89
  
M Stav     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Alhaji Jeng
5.33
Örgryte IS
5.33
  
2Gustaf Hultgren
5.07
Örgryte IS
5.07
  
3Erik Thorstensson
4.93
Spårvägens FK
4.93
SB
  
4Robert Warensjö
4.93
Nyköpings BIS
4.93
  
5Simon Gyllensten
4.85
Örgryte IS
4.85
  
6Arvid LindahlKA 2 IF
4.85
  
7Carl Sténson
4.85
Hellas FK
4.85
  
8Anders AndreassonÖrgryte IS
4.73
  
9Per Drageryd
Per Drageryd 91, KFUM Örebro
4.61
KFUM Örebro
4.61
PB
  
10Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.43
  
10Viktor FröbergIF Kville
4.43
  
Deniz Mahshid
NH
Örgryte IS
NH
  
Rasmus CarlssonFalu IK
NH
  
M Längd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Andreas Otterling
7.97w
KFUM Örebro
7.97w
+2.3
  
2Michel Tornéus
7.79w
Hammarby IF
7.79w
+2.4
  
3Matthias Johansson
7.54
Nedre Soppero IK
7.54
+1.3 PB
  
46 SWE AT
4Adam Chiguer
7.43
Huddinge AIS
7.43
+1.6
  
5Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.28w
Eskilstuna FI
7.28w
+3.1
  
6Björn Wilson
7.24
IK Orient
7.24
+1.8
  
7David Frykholm
7.20
IF Göta Karlstad
7.20
–0.3
  
8Mattias Abulu
7.10w
Ullevi FK
7.10w
+3.0
  
9Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
7.09
Hässelby SK
7.09
+1.3
  
10Filip HjorthGefle IF
7.05
+1.3
  
11Andreas AnderssonBollnäs FIK
6.88
+0.4 SB
  
Ritchie MobaIFK Tumba
NM
  
Kval
12 aug
12 aug
1Michel Tornéus
7.70w
Hammarby IF
7.70w
+2.1
  
2Andreas Otterling
7.47w
KFUM Örebro
7.47w
+2.7
  
3Andreas Andersson
7.41w
Bollnäs FIK
7.41w
+2.8
  
4Björn Wilson
7.35
IK Orient
7.35
+1.6
  
5David Frykholm
7.30
IF Göta Karlstad
7.30
+1.8 SB
  
6Adam Chiguer
7.29
Huddinge AIS
7.29
+1.2
  
7Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.28w
Eskilstuna FI
7.28w
+2.5
  
8Matthias Johansson
7.23w
Nedre Soppero IK
7.23w
+2.4
  
9Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
7.17
Hässelby SK
7.17
+1.3
  
10Filip HjorthGefle IF
7.12
+1.4 SB
  
11Ritchie MobaIFK Tumba
6.93
+0.7
  
12Mattias Abulu
6.85
Ullevi FK
6.85
+2.0
  
13Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.81
+0.7 SB
  
14Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.81
Västerås FK
6.81
+2.0
  
15Rickard Willman
6.71
Västerås FK
6.71
+0.2
  
16Per Jonsson
6.63w
Bollnäs FIK
6.63w
+2.3
  
Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
NM
Sundbybergs IK
NM
  
Adam StålbergÖrbyhus IF
NM
  
M Tresteg     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Christian Olsson
17.19
Örgryte IS
17.19
+1.4
  
2Andreas Otterling
16.53w
KFUM Örebro
16.53w
+2.6
  
3Anton Andersson
16.21w
Örgryte IS
16.21w
+2.9
  
4Daniel Falk
15.98
IK Lerum FI
15.98
+2.0 PB
  
26 SWE AT
5Daniel Lennartsson
15.90w
Örgryte IS
15.90w
+3.4
  
6Mathias Ström
15.79
Örgryte IS
15.79
+1.8 SB
  
7Moteba Mohamed
15.65w
Alingsås IF
15.65w
+2.5
  
8Sebastian Ekstrand
15.04w
Öresund FK
15.04w
+2.1
  
9Mattias Sunneborn
14.87w
Spårvägens FK
14.87w
+2.2
  
10Sadeeh Mbye
14.37w
Ullevi FK
14.37w
+3.7
  
Erik EhrlinÄrla IF
NM
  
M Diskus     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Niklas Arrhenius
63.09
Spårvägens FK
63.09
  
2Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
59.37
Spårvägens FK
59.37
  
3Ulf Ankarling
59.21
IF Göta Karlstad
59.21
PB
  
4Axel Härstedt
58.08
Malmö AI
58.08
  
6Johnny Karlsson
53.83
IFK Umeå
53.83
  
7Micael Ljungberg
48.95
Nyköpings BIS
48.95
PB
  
8Erik Schenström
47.98
GoIF Tjalve
47.98
SB
  
9Per Rosell
43.12
Ullevi FK
43.12
  
M Slägga     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Mattias Jons
73.37
Hässelby SK
73.37
  
2Markus Johansson
72.18
IF Göta Karlstad
72.18
  
3Karl-Erik LudvigssonIF Göta Karlstad
67.15
PB
  
27 SWE AT
4Stefan Kvist
65.95
Alvesta FI
65.95
SB
  
5Elias Håkansson
65.69
IFK Halmstad
65.69
PB
  
6Oscar VestlundKils AIK
63.63
PB
  
7Robert AlnerothGefle IF
61.99
SB
  
8Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
61.03
IFK Växjö
61.03
  
9Hans ErikssonSK Bore
60.81
  
10Jonas Birgersson
59.38
Nyköpings BIS
59.38
  
11Tommy LarssonSK Bore
58.32
  
12Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
57.54
Skellefteå AIK
57.54
  
Kval
12 aug
12 aug
1Mattias Jons
67.74
Hässelby SK
67.74
  
2Markus Johansson
65.24
IF Göta Karlstad
65.24
  
3Elias Håkansson
63.93
IFK Halmstad
63.93
PB
  
4Stefan Kvist
63.84
Alvesta FI
63.84
  
5Oscar VestlundKils AIK
62.44
PB
  
6Karl-Erik LudvigssonIF Göta Karlstad
61.93
  
7Robert AlnerothGefle IF
61.23
  
8Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
60.30
IFK Växjö
60.30
  
9Jonas Birgersson
59.82
Nyköpings BIS
59.82
PB
  
10Hans ErikssonSK Bore
59.70
  
11Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
57.91
Skellefteå AIK
57.91
PB
  
12Tommy LarssonSK Bore
57.43
  
13Erik Romberg
55.72
Högby IF
55.72
  
14Joakim Axelsson
Joakim Axelsson 86, Trollhättans SOK
54.78
Trollhättans SOK
54.78
  
15Torbjörn Sörman
54.31
KFUM Örebro
54.31
  
16David Nyman
David Nyman 92, Östhammar
48.19
Östhammar FI
48.19
PB
  
17Fredric Andersson
46.04
Bollnäs FIK
46.04
PB
  
M Spjut     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
80.09
F Bålsta IK
80.09
PB
  
2Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
77.18
Södertälje IF
77.18
  
3Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
75.72
KFUM Örebro
75.72
  
4Daniel Ragnvaldsson
71.39
IFK Umeå
71.39
  
5Sebastian ThörngrenSK Bore
69.06
PB
  
6Olof Hansson
68.23
Hässelby SK
68.23
SB
  
7Adam Petersson
67.13
Alvesta FI
67.13
PB
  
8Richard Olsson
65.84
IF Göta Karlstad
65.84
  
9Pontus Bjärkvik
63.61
Hovslätts IK
63.61
  
10Marcus Persson
63.39
IF Göta Karlstad
63.39
  
11Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
60.42
KFUM Örebro
60.42
  
Kvinnor
K 100 m     
12 aug
Vind: -0.6

Final A

Final
12 aug
Vind: -0.6
1Carolina Klüft
11.81
IFK Växjö
11.81
  
2Caroline Sandsjoe
11.93
IF Göta Karlstad
11.93
  
3Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.04
Glanshammars IF
12.04
  
4Lena Berntsson
12.06
Ullevi FK
12.06
  
5Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
12.15
IFK Helsingborg
12.15
  
6Erica Pettersson
12.20
IF Göta Karlstad
12.20
  
7Hanna Adriansson
12.30
Wärnamo SK
12.30
  
8Daniella Busk
12.38
Malmö AI
12.38
  
Heat 1
12 aug Vind: +0.2
12 augVind: +0.2
1Lena Berntsson
11.97
Ullevi FK
11.97
  
2Erica Pettersson
12.16
IF Göta Karlstad
12.16
  
3Daniella Busk
12.20
Malmö AI
12.20
  
4Elin Källander
12.21
IFK Helsingborg
12.21
  
5Petra Larsson
12.23
Gefle IF
12.23
SB
  
6Stephanie OlssonKA 2 IF
12.38
SB
  
7Caroline Tegel
12.95
IF Göta Karlstad
12.95
SB
  
Heat 2
12 aug Vind: -1.6
12 augVind: -1.6
1Carolina Klüft
11.83
IFK Växjö
11.83
  
2Hanna Adriansson
12.23
Wärnamo SK
12.23
  
3Elina Palmquist
12.30
IF Göta Karlstad
12.30
  
4Linnéa AlstermarkHammarby IF
12.30
SB
  
5Caroline LundahlKA 2 IF
12.30
SB
  
6Marie Sönnerfors
12.47
Spårvägens FK
12.47
PB
  
7Farydah Inoussa
12.51
Hässelby SK
12.51
PB
  
Heat 3
12 aug Vind: -0.5
12 augVind: -0.5
1Caroline Sandsjoe
11.88
IF Göta Karlstad
11.88
  
2Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.97
Glanshammars IF
11.97
  
3Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
12.19
IFK Helsingborg
12.19
  
4Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.41
Spårvägens FK
12.41
  
5Isabelle EureniusFalu IK
12.46
  
6Josefin Palm
12.48
Gefle IF
12.48
SB
  
7Johanna Aalto
13.01
IF Kville
13.01
PB
  
K 200 m     
14 aug
Vind: +2.6

Final A

Final
14 aug
Vind: +2.6
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.16w
Spårvägens FK
23.16w
  
2Caroline Sandsjoe
23.99w
IF Göta Karlstad
23.99w
  
3Elin Källander
24.11w
IFK Helsingborg
24.11w
  
4Lena Berntsson
24.37w
Ullevi FK
24.37w
  
5Erica Pettersson
24.41w
IF Göta Karlstad
24.41w
  
6Pernilla Nilsson
24.69w
IFK Trelleborg
24.69w
  
7Josefin MagnussonMalmö AI
24.85w
  
8Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
25.14w
Spårvägens FK
25.14w
  
Heat 1
14 aug Vind: -2.2
14 augVind: -2.2
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.09
Spårvägens FK
24.09
  
2Elin Källander
24.69
IFK Helsingborg
24.69
  
3Lena Berntsson
24.95
Ullevi FK
24.95
SB
  
4Daniella Busk
25.35
Malmö AI
25.35
SB
  
5Marie Sönnerfors
25.55
Spårvägens FK
25.55
  
6Therése Bohlén-KinnUllevi FK
25.69
  
7Stephanie OlssonKA 2 IF
25.94
  
Heat 2
14 aug Vind: -1.5
14 augVind: -1.5
1Caroline Sandsjoe
24.80
IF Göta Karlstad
24.80
  
2Erica Pettersson
24.91
IF Göta Karlstad
24.91
  
3Pernilla Nilsson
25.01
IFK Trelleborg
25.01
  
4Josefin MagnussonMalmö AI
25.03
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
25.18
Spårvägens FK
25.18
  
6Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
25.50
Råby-Rekarne FIF
25.50
  
7Emmy Olsson
26.33
Gefle IF
26.33
  
8Malin JohanssonHellas FK
26.80
  
K 400 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
51.58
Spårvägens FK
51.58
PB
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
54.37
  
3Elin Moraiti
55.11
Falu IK
55.11
PB
  
4Pernilla TornemarkMalmö AI
56.61
SB
  
5Vendela Mindelöf
56.77
Hässelby SK
56.77
SB
  
6Caroline Kihlblom
56.92
Huddinge AIS
56.92
PB
  
7Linnéa Collin
57.15
Malmö AI
57.15
  
8Josefin la FleurYstads IF
58.01
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.69
Spårvägens FK
54.69
  
1Isabelle Eriksson
1:02.10
IFK Lidingö
1:02.10
SB
  
2Elin Moraiti
55.47
Falu IK
55.47
  
2Nuulu Ndiwabene
1:03.17
Spårvägens FK
1:03.17
  
3Vendela Mindelöf
57.20
Hässelby SK
57.20
SB
  
3Therese Jernbeck
1:03.44
IFK Lidingö
1:03.44
PB
  
4Caroline Kihlblom
58.04
Huddinge AIS
58.04
PB
  
4Malin Lindblom
1:03.72
Turebergs FK
1:03.72
  
5Emelie Gabrielsson
58.49
Oskarshamns SK
58.49
  
5Sofia Linde
1:05.25
Täby IS
1:05.25
PB
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Josefin MagnussonMalmö AI
55.50
  
1Jennie Hurkmans
1:02.22
Turebergs FK
1:02.22
SB
  
2Pernilla TornemarkMalmö AI
56.74
SB
  
2Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:02.48
GoIF Tjalve
1:02.48
SB
  
3Josefin la FleurYstads IF
56.91
  
3Louise Martin
1:02.99
Hässelby SK
1:02.99
SB
  
4Linnéa Collin
56.92
Malmö AI
56.92
PB
  
4Madeleine ErikssonGefle IF
1:03.34
  
5Linda Frödin GladGefle IF
58.96
PB
  
5Evelin Hindrikes
1:03.70
Kvarnsvedens GoIF
1:03.70
  
6Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
59.79
  
6Sofia Johnsson
1:07.02
Hässelby SK
1:07.02
  
K 800 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Viktoria TegenfeldtUme FI
2:08.33
  
2Sofia Öberg
2:10.08
IFK Lidingö
2:10.08
  
3Lovisa Lindh
2:10.30
Ullevi FK
2:10.30
  
4Elin Moraiti
2:10.91
Falu IK
2:10.91
  
5Lisa Forsberg
2:11.46
Falu IK
2:11.46
  
6Caroline Högardh
2:12.99
IFK Halmstad
2:12.99
  
7Sofie Näslund
2:15.23
IF Vingarna
2:15.23
  
Betty StrandbergGefle IF
DNS
  
Heat 1
13 aug
13 aug
1Sofia Öberg
2:11.60
IFK Lidingö
2:11.60
  
2Lovisa Lindh
2:12.04
Ullevi FK
2:12.04
  
3Lisa Forsberg
2:12.63
Falu IK
2:12.63
  
4Caroline Högardh
2:13.90
IFK Halmstad
2:13.90
  
5Sara Rönnby
2:21.13
Enhörna IF
2:21.13
  
Maria Westher
DNF
Karlskoga FI
DNF
  
Heat 2
13 aug
13 aug
1Viktoria TegenfeldtUme FI
2:13.33
  
2Betty Strandberg
2:13.42
Gefle IF
2:13.42
  
3Elin Moraiti
2:13.97
Falu IK
2:13.97
  
4Sofie Näslund
2:14.11
IF Vingarna
2:14.11
  
5Ida Holm
2:14.81
IK Lerum FI
2:14.81
  
6Isabell Norstedt
2:19.03
IFK Helsingborg
2:19.03
  
7Erika Fyrvall
2:19.48
Hässelby SK
2:19.48
  
K 1500 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Viktoria TegenfeldtUme FI
4:28.36
  
2Linn Nilsson
4:30.13
Hälle IF
4:30.13
  
3Lisa Forsberg
4:30.35
Falu IK
4:30.35
SB
  
4Fanny Ek
4:31.61
Tjust BRC
4:31.61
  
5Caroline Högardh
4:33.17
IFK Halmstad
4:33.17
SB
  
6Hanna Bartholomew
4:36.28
FK Studenterna
4:36.28
SB
  
7Maria Westher
4:40.01
Karlskoga FI
4:40.01
SB
  
8Erika Fyrvall
4:40.21
Hässelby SK
4:40.21
SB
  
9Linnéa Smeds
Linnéa Smeds 85, Spårvägen
4:41.50
Spårvägens FK
4:41.50
  
10Rebecka Öberg
4:41.78
IFK Lidingö
4:41.78
PB
  
11Isabell Norstedt
4:51.44
IFK Helsingborg
4:51.44
SB
  
Nathalie RohlénIFK Lidingö
DNS
  
K 5000 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Meraf Bahta
16:37.96
Hälle IF
16:37.96
  
2Malin Liljestedt
16:38.20
Spårvägens FK
16:38.20
  
3Louise Wiker
16:40.08
Hässelby SK
16:40.08
PB
  
4Charlotta Fougberg
16:52.39
Ullevi FK
16:52.39
PB
  
5Hanna Bartholomew
17:07.15
FK Studenterna
17:07.15
SB
  
6Nina Persson
17:11.68
Örgryte IS
17:11.68
PB
  
7Fanny Ek
17:20.63
Tjust BRC
17:20.63
PB
  
8Cecilia Kleist
17:22.11
IK Akele
17:22.11
PB
  
9Linn Nilsson
17:29.28
Hälle IF
17:29.28
PB
  
10Maria Sandström
17:40.20
Malmö AI
17:40.20
  
11Gabriella Samuelsson
17:44.92
Hässelby SK
17:44.92
SB
  
Anna Lindh
DNF
Rånäs 4H
DNF
  
Emma Jansson
DNF
Ludvika FFI
DNF
  
K 10 000 m     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Louise Wiker
35:27.76
Hässelby SK
35:27.76
PB
  
2Anna von Schenck
35:33.77
Hässelby SK
35:33.77
SB
  
3Charlotte KarlssonIFK Tumba
36:02.46
PB
  
4Josephine Ambjörnsson
36:17.05
Villstad GIF
36:17.05
PB
  
5Cecilia Kleist
36:20.13
IK Akele
36:20.13
PB
  
6Rebecka Törner
36:25.37
Västerås FK
36:25.37
PB
  
7Hanna Michaelsson
36:28.03
Rånäs 4H
36:28.03
PB
  
8Cecilia Fager
37:28.75
Hässelby SK
37:28.75
PB
  
Nina Persson
DNF
Örgryte IS
DNF
  
Jenny Jansson
DNF
IFK Umeå
DNF
  
Lilian Magnusson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
K 3000 m hinder     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Charlotta Fougberg
10:13.13
Ullevi FK
10:13.13
  
2Klara Bodinson
10:19.39
IFK Lidingö
10:19.39
  
3Maria Borglund
10:42.21
Sävedalens AIK
10:42.21
PB
  
4Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:50.54
Örgryte IS
10:50.54
PB
  
5Emma Jansson
11:02.81
Ludvika FFI
11:02.81
PB
  
6Erika Svanborg
11:11.58
Bromma IF
11:11.58
PB
  
7Cecilia Norrbom
11:15.73
Spårvägens FK
11:15.73
  
K 100 m häck     
14 aug
Vind: +3.1

Final A

Final
14 aug
Vind: +3.1
1Ellinore Hallin
13.78w
IFK Växjö
13.78w
  
2Caroline LundahlKA 2 IF
13.80w
  
3Fatima Makakala
13.86w
Hammarby IF
13.86w
  
4Sofia Linde
14.15w
Täby IS
14.15w
  
5Ida Hansen
14.36w
KFUM Arvika
14.36w
  
6Isabelle EureniusFalu IK
14.52w
  
7Elina Palmquist
14.77w
IF Göta Karlstad
14.77w
  
Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
DQ
IFK Helsingborg
DQ
  
Heat 1
14 aug Vind: -2.0
14 augVind: -2.0
1Fatima Makakala
14.08
Hammarby IF
14.08
  
2Ellinore Hallin
14.12
IFK Växjö
14.12
  
3Sofia Linde
14.52
Täby IS
14.52
PB
  
4Elina Palmquist
14.67
IF Göta Karlstad
14.67
  
5Ida Hansen
14.73
KFUM Arvika
14.73
PB
  
6Isabelle EureniusFalu IK
14.75
  
7Lisa Linnell
14.96
Ljungby FIK
14.96
  
8Lina MarcussenIK Lerum FI
15.47
  
Heat 2
14 aug Vind: -2.1
14 augVind: -2.1
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
13.76
IFK Helsingborg
13.76
  
2Caroline LundahlKA 2 IF
14.35
  
3Maja Rogemyr
14.87
IF Göta Karlstad
14.87
  
4Charlotte SkogströmTäby IS
14.89
PB
  
5Madeleine ErikssonGefle IF
15.14
PB
  
6Josephine Rohr
15.32
F Bålsta IK
15.32
  
7Sofia Johnsson
15.59
Hässelby SK
15.59
PB
  
8Caroline Tegel
15.95
IF Göta Karlstad
15.95
  
K 400 m häck     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Isabelle Eriksson
1:00.32
IFK Lidingö
1:00.32
PB
  
2Nuulu Ndiwabene
1:00.65
Spårvägens FK
1:00.65
  
3Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:00.81
GoIF Tjalve
1:00.81
PB
  
3Therese Jernbeck
1:00.81
IFK Lidingö
1:00.81
PB
  
5Jennie Hurkmans
1:00.82
Turebergs FK
1:00.82
PB
  
6Louise Martin
1:01.94
Hässelby SK
1:01.94
SB
  
7Evelin Hindrikes
1:02.65
Kvarnsvedens GoIF
1:02.65
  
8Madeleine ErikssonGefle IF
1:05.36
PB
  
K Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Emma Green-TregaroÖrgryte IS
1.93
  
2Ebba Jungmark
1.93
Mölndals AIK
1.93
PB
  
3Erika Wiklund
Erika Wiklund 88, Trångsviken
1.82
Trångsvikens IF
1.82
  
4Victoria DronsfieldIF Göta Karlstad
1.79
  
5Ellen BjörklundIFK Lund
1.79
  
6My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.75
IK Norrköping FI
1.75
  
7Erika Chytraeus
1.71
Huddinge AIS
1.71
  
7Caroline AnderssonGefle IF
1.71
  
9Madeleine SerenhovIFK Lidingö
1.66
  
9Jessica SamuelssonHässelby SK
1.66
  
11Lisa Thelander
1.66
IFK Halmstad
1.66
  
11Sofie Skoog
1.66
IF Göta Karlstad
1.66
  
K Stav     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Malin DahlströmUllevi FK
4.29
  
2Alissa Söderberg
4.19
Spårvägens FK
4.19
PB
  
3Michaela Meijer
4.14
Örgryte IS
4.14
  
4Madeleine Nilsson
3.94
Kvarnsvedens GoIF
3.94
SB
  
5Lisa WälitaloKA 2 IF
3.74
  
6Klara Vegerfors
3.74
Spårvägens FK
3.74
  
7Sara Eriksson
3.74
Ullevi FK
3.74
  
8Linda CarlssonIK Ymer
3.62
SB
  
9Hanna JanssonFalu IK
3.44
PB
  
10Lisa Lantz
Lisa Lantz 92, IFK Växjö
3.44
IFK Växjö
3.44
  
Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
NH
Göteborgs KIK
NH
  
K Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Carolina Klüft
6.74w
IFK Växjö
6.74w
+2.6
  
2Jessica Samuelsson
6.35w
Hässelby SK
6.35w
+2.8
  
3Khaddi Sagnia
6.28w
Ullevi FK
6.28w
+2.5
  
4Malin Marmbrandt
6.25w
Västerås FK
6.25w
+2.4
  
5Jasmine Andersson
6.12w
GoIF Tjalve
6.12w
+2.6
  
6Malin Olsson
6.10
Malmö AI
6.10
+2.0
  
7Angelica StrömGefle IF
6.01w
+3.1
  
8Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.93
Hässelby SK
5.93
+1.4
  
9Kim McCabe
5.90
IFK Lund
5.90
+1.7 =PB
  
10Linda Berntsson
5.82w
Mölndals AIK
5.82w
+2.9
  
11Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.76
Hässelby SK
5.76
+0.4
  
12Sofie SandbergGefle IF
5.68
+0.7
  
Kval
13 aug
13 aug
1Carolina Klüft
6.29
IFK Växjö
6.29
+0.9
  
2Malin Marmbrandt
6.09
Västerås FK
6.09
+1.7
  
3Malin Olsson
6.04
Malmö AI
6.04
+1.0
  
4Linda Berntsson
6.03
Mölndals AIK
6.03
+0.5
  
5Khaddi Sagnia
6.00
Ullevi FK
6.00
+0.5
  
6Jessica Samuelsson
6.00w
Hässelby SK
6.00w
+2.1
  
7Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.97w
Hässelby SK
5.97w
+2.2
  
8Sofie SandbergGefle IF
5.93
+1.7 PB
  
9Angelica StrömGefle IF
5.92
+0.5 SB
  
10Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.91
Hässelby SK
5.91
+0.5
  
11Kim McCabe
5.90
IFK Lund
5.90
+1.4 PB
  
12Jasmine Andersson
5.88
GoIF Tjalve
5.88
–0.4 SB
  
13Johanna Nilsson
5.87
Mölndals AIK
5.87
–0.6 SB
  
14Sandra TörnrosGefle IF
5.86w
+2.6
  
15Johanna Froode
5.86w
Örgryte IS
5.86w
+2.6
  
16Josephine Rohr
5.76w
F Bålsta IK
5.76w
+4.2
  
17Sofia NilssonGefle IF
5.73
+1.7 =PB
  
18Matilda Holm
5.72
Ullevi FK
5.72
+1.3 PB
  
19Sofia Andersson
5.71
Upsala IF
5.71
+1.9 SB
  
20Lynn Johnson
5.66
Ullevi FK
5.66
+1.4 SB
  
21Julia WigrenGefle IF
5.66
+0.1 SB
  
22Elin SångbergStrands IF
5.64
+1.5 SB
  
23Lisa Linnell
5.61
Ljungby FIK
5.61
+1.9
  
24Hanna Adriansson
5.56
Wärnamo SK
5.56
+1.7 SB
  
25Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
5.50w
KFUM Örebro
5.50w
+3.1
  
26Fanny Anonsen
5.43w
Gefle IF
5.43w
+2.5
  
27Johanna Aalto
5.30
IF Kville
5.30
+1.9
  
28Farydah Inoussa
5.21
Hässelby SK
5.21
+0.1
  
29Caroline Taxén
4.48
Enköpings AI
4.48
0.0
  
K Tresteg     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Khaddi Sagnia
13.49
Ullevi FK
13.49
+0.6
  
2Lynn Johnson
13.26
Ullevi FK
13.26
+1.1 PB
  
3Angelica StrömGefle IF
12.94
+1.2
  
4Sofia Nilsson
12.53
Gefle IF
12.53
+1.5 PB
  
5Sofie SandbergGefle IF
12.14
+0.7 PB
  
6Jasmin Sabir
12.10
Hammarby IF
12.10
+0.3
  
7Fanny Anonsen
11.98
Gefle IF
11.98
+0.2 PB
  
8Madeleine NilssonGefle IF
11.73w
+2.6
  
9Louise Arvidsson
11.65
Vittsjö GIK
11.65
+1.2
  
K Diskus     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Anna SöderbergUllevi FK
50.05
SB
  
2Sandra AnderssonUllevi FK
50.03
  
3Anna WikströmIFK Tumba
49.40
  
4Jenny Johansson
48.59
Västerås FK
48.59
  
5Matilda Gunnarsson
46.28
Västerås FK
46.28
SB
  
6Heidi Schmidt
45.63
Täby IS
45.63
  
7Elinor ForssanderUllevi FK
43.78
  
8Moa Eskilsson
43.67
Villstad GIF
43.67
  
9Julia Wiberg
42.45
UF Contact
42.45
  
10Lena Björk
Lena Björk 76, Hofors AIF
41.41
Hofors AIF
41.41
  
11Maria Wennlund
39.97
Filipstads IF
39.97
  
12Emma Ljungberg
39.25
Nyköpings BIS
39.25
  
13Matilda Brandtberg
37.85
Nyköpings BIS
37.85
  
K Slägga     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Tracey AnderssonUllevi FK
68.61
SB
  
1Cecilia Nilsson
Cecilia Nilsson 79, Råby-Rekarne
63.00
Råby-Rekarne FIF
63.00
  
2Emma JohannessonUllevi FK
63.32
  
2Emma JohannessonUllevi FK
61.39
  
3Cecilia Nilsson
Cecilia Nilsson 79, Råby-Rekarne
62.28
Råby-Rekarne FIF
62.28
  
3Tracey AnderssonUllevi FK
59.60
  
4Josefin Berg
60.43
IF Göta Karlstad
60.43
SB
  
4Josefin Berg
58.65
IF Göta Karlstad
58.65
  
5Karolina PedersenUllevi FK
60.08
  
5Karolina PedersenUllevi FK
58.36
  
6Karin Engström
59.35
Spårvägens FK
59.35
  
6Karin Engström
57.62
Spårvägens FK
57.62
  
7Ida Storm
58.76
Malmö AI
58.76
  
7Anneli Ståhl
Anneli Ståhl 90, Spårvägen
56.98
Spårvägens FK
56.98
  
8Malin Johansson
Malin Johansson 92, Atleticum Växjö
57.10
Atleticum Växjö SK
57.10
  
8Johanna Rydberg
56.62
Västerås FK
56.62
SB
  
9Anneli Ståhl
Anneli Ståhl 90, Spårvägen
56.85
Spårvägens FK
56.85
  
9Rebecka Kvist
56.22
Alvesta FI
56.22
  
10Rebecka Kvist
55.63
Alvesta FI
55.63
  
10Malin Johansson
Malin Johansson 92, Atleticum Växjö
55.39
Atleticum Växjö SK
55.39
  
11Eleni Larsson
54.99
Huddinge AIS
54.99
  
11Ida Storm
54.16
Malmö AI
54.16
  
12Johanna Rydberg
53.80
Västerås FK
53.80
  
12Eleni Larsson
53.49
Huddinge AIS
53.49
  
13Madelene FahlstedtIFK Lidingö
53.48
  
14Petra Öberg
Petra Öberg 89, Södertälje IF
52.59
Södertälje IF
52.59
  
15Amanda Rydberg
52.04
Västerås FK
52.04
  
16Freja LiljedahlGefle IF
50.99
PB
  
17Matilda ÅströmGefle IF
49.92
PB
  
18Madelene ÖstblomGefle IF
43.40
SB
  
K Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Anna Wessman
Anna Wessman 89, IFK Växjö
53.74
IFK Växjö
53.74
  
2Annika PeterssonGefle IF
53.10
  
3Emelie Larsson
49.00
Ullevi FK
49.00
  
4Marie BarenfeldUllevi FK
47.43
PB
  
35 SWE AT
5Matilda ElfgaardHabo FIF-04
47.41
SB
  
6Matilda Gunnarsson
44.77
Västerås FK
44.77
SB
  
7Anna Pihlgren
44.22
Huddinge AIS
44.22
SB
  
8Isabell Gradin
43.97
Hässelby SK
43.97
SB
  
9Lisa Carlsson
40.77
Falu IK
40.77
SB
  
10Gabriella Sundin
39.97
Hovslätts IK
39.97
SB
  
11Linda Åkerman
39.69
IFK Halmstad
39.69
SB
  
12Alexandra Johansson
38.89
KFUM Örebro
38.89
PB
  
13Angeliqua Lafon
38.12
Söderhamns IF
38.12
  
Marléne LindströmUnunge IF
NM