1‐2.7
29.6
3.7
5.6
19.6
2.7
2.7
18.6
5.6
2.7
3.7
2.7
2‐3.7
2.7
1‐3.7
3.7
28‐29.6
29.6
29.6
29.6
22.6
30.6
28.5
11.6
21.6
29.6
21.6
28.6
18‐19.6
26.6
30.6
8.6
8.6
1.6
24.5
19.5
30.6
4.6
28.6
16.6
28‐29.6
28.6
28.6
28.6
27.6
22.6
21.6
20.6
14.6
27.6
24.6
26.6
21.6
26.6
26.6
19.6
26.6
26.6
26.6
22.6
20.6
23.6
26.6
25‐26.6
22.6
22.6
22.6
16.6
20.6
15.6
22.6
21.6
20.6
18.6
14.6
17‐19.6
17‐19.6
6.6
26.5
18.6
15.6
21.6
21.6
21.6
18.6
30.4
15.5
21.5
22.5
8.6
20.6
20.6
13.6
16.6
14.6
19.6
6.6
6.6
6.6
6.6
Arena: Sollentunavallen
Tävlande: 321 (207+114)   Starter: 328 (212+116)

Män
M 100 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Ramil Guliyev
Ramil Guliyev 90, TUR
10.19
90TUR
10.19
  
2Rytis Sakalauskas
Rytis Sakalauskas 87, LTU
10.37
87LTU
10.37
  
3Josh Norman
Josh Norman 80, USA
10.40
80USA
10.40
  
4Benjamin Olsson
10.42
IFK Helsingborg
10.42
PB
  
27 SWE AT
5Dariusz Kuć
Dariusz Kuć 86, POL
10.60
86POL
10.60
  
6Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.64
  
7Oskar Åberg
10.65
Huddinge AIS
10.65
SB
  
8Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.80
  
Final B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.76
SB
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.79
IFK Umeå
10.79
SB
  
3David Sennung
10.79
Ullevi FK
10.79
  
4André Drummond
10.96
Spårvägens FK
10.96
PB
  
5Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.98
Spårvägens FK
10.98
  
6André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
10.98
Skellefteå AIK
10.98
  
7Robin Nordkvist
11.21
Huddinge AIS
11.21
SB
  
Final C
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Nils-Göran NilssonTurebergs FK
11.03
PB
  
2Jonathan WalterssonBollnäs FIK
11.15
SB
  
3Johan Forsberg
11.20
IFK Lidingö
11.20
PB
  
4Haithan Al-Saadi
Haithan Al-Saadi 94, OMA
11.43
94OMA
11.43
PB
  
5Daniel Goldman
11.60
Turebergs FK
11.60
SB
  
6Idris Al-Azari
Idris Al-Azari 94, OMA
11.64
94OMA
11.64
PB
  
Final D
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Taulant Dautaj
11.00
IF Göta Karlstad
11.00
PB
  
2Oscar Johansson
11.12
Spårvägens FK
11.12
PB
  
3Björn Skoglund
11.15
Bollnäs FIK
11.15
PB
  
4Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköpings BIS
11.20
Nyköpings BIS
11.20
PB
  
5Andrej Ekholm
11.38
Huddinge AIS
11.38
PB
  
6Philip Dahlqvist SjöbergTurebergs FK
11.38
PB
  
7Abdulaziz Al-Shukaili
Abdulaziz Al-Shukaili 94, OMA
11.75
94OMA
11.75
PB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, SUD
45.57
86SUD
45.57
  
2Maksim Dyldin
Maksim Dyldin 87, RUS
45.98
87RUS
45.98
  
3Ahmed Mohamed Al-Merjabi
Ahmed Mohamed Al-Merjabi 90, OMA
46.11
90OMA
46.11
PB
  
4Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
46.27
IFK Helsingborg
46.27
SB
  
5Shaun de Jager
Shaun de Jager 91, RSA
46.58
91RSA
46.58
=SB
  
6Sibusiso Sishi
Sibusiso Sishi 85, RSA
46.68
85RSA
46.68
  
7Sadam Koumi
Sadam Koumi 94, SUD
46.96
94SUD
46.96
  
8Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
47.21
84DEN
47.21
=PB
  
Final B
1Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
46.88
86DEN
46.88
SB
  
2Obaid Al-Quraini
Obaid Al-Quraini 86, OMA
48.25
86OMA
48.25
PB
  
3Andreas Almgren
48.87
Turebergs FK
48.87
PB
  
4Patrik Sjöö
49.37
Hässelby SK
49.37
PB
  
5Gustav Karnebäck
49.95
Turebergs FK
49.95
SB
  
6Kristian Magnussen
Kristian Magnussen 86, NOR
50.00
86NOR
50.00
SB
  
7Christopher SvenssonHälle IF
50.54
SB
  
Final C
1Carl Sjöstedt
50.18
IF Göta Karlstad
50.18
PB
  
2Mohammed Al Shueili
Mohammed Al Shueili 94, OMA
50.24
94OMA
50.24
PB
  
3Edwin Råsberg
50.96
Hässelby SK
50.96
PB
  
4Olle Forslin
51.87
Hässelby SK
51.87
PB
  
5Lasse Ohtamaa
51.99
Väsby IK
51.99
  
6Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
53.42
Hässelby SK
53.42
  
M 800 m     


Final A

Final

1Abubaker Kaki
Abubaker Kaki 89, SUD
1:44.39
89SUD
1:44.39
  
2Mukhtar Mohammed
Mukhtar Mohammed 90, GBR
1:46.58
90GBR
1:46.58
PB
  
3Mohamed Ahmed Hamada
Mohamed Ahmed Hamada 92, EGY
1:46.66
92EGY
1:46.66
PB NR NJR
  
4Mattias Claesson
1:46.73
Hässelby SK
1:46.73
SB
  
5Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
1:47.01
Hammarby IF
1:47.01
PB
  
18 SWE AT
6Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:47.18
F Stenungsunds FI
1:47.18
PB
  
4 SWE P19 AT
7Thobias Ekhamre
1:47.24
Hammarby IF
1:47.24
PB
  
23 SWE AT
8Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:48.26
Spårvägens FK
1:48.26
PB
  
Final B
1Johan Henningsson
1:51.71
Bollnäs FIK
1:51.71
SB
  
2Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani 93, QAT
1:51.83
93QAT
1:51.83
PB
  
3Vidar Dahle
Vidar Dahle 88, NOR
1:51.86
88NOR
1:51.86
SB
  
4Victor Hedin
1:53.21
Huddinge AIS
1:53.21
SB
  
5Matias B. Reedtz
Matias B. Reedtz 87, DEN
1:53.32
87DEN
1:53.32
SB
  
6Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
1:53.47
Spårvägens FK
1:53.47
SB
  
7Alexander Persson
1:54.04
Hammarby IF
1:54.04
PB
  
8Muayad Mohd Ahmed
Muayad Mohd Ahmed 93, QAT
1:54.51
93QAT
1:54.51
PB
  
Final C
1Christoffer Ohlsson
1:52.19
Umedalens IF
1:52.19
PB
  
2Mads Jørgensen
Mads Jørgensen 88, DEN
1:52.82
88DEN
1:52.82
PB
  
3Erik Smedhs
1:53.16
IFK Mora
1:53.16
PB
  
4Klas Persson
1:53.87
Turebergs FK
1:53.87
SB
  
5Ahmed Tahir
1:53.93
Falu IK
1:53.93
PB
  
6Adam Ali Musab
Adam Ali Musab 95, QAT
1:57.61
95QAT
1:57.61
PB
  
7Benjamin Ahlbäck
2:02.49
IF Göta Karlstad
2:02.49
  
Fredrik HallinderTurebergs FK
DNF
  
Final D
1Younes Jilali
Younes Jilali 94, Fredrikshof
1:57.04
Fredrikshofs FIF
1:57.04
PB
  
2Bilal Mohammed Seid
1:57.48
Sundbybergs IK
1:57.48
PB
  
3Salem Sabry
Salem Sabry 97, EGY
1:57.98
97EGY
1:57.98
PB
  
4Patrik Pettersson
1:58.54
Rånäs 4H
1:58.54
  
5Adam Lindström
2:00.15
Hässelby SK
2:00.15
PB
  
6Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
2:01.50
Hässelby SK
2:01.50
SB
  
7Anton Persson
2:03.14
Hässelby SK
2:03.14
PB
  
8Fredrik Orrsveden
2:03.39
Sundbybergs IK
2:03.39
PB
  
9Gustav Bivstedt
2:07.79
Hässelby SK
2:07.79
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Ismael Kombich
Ismael Kombich 85, KEN
3:36.61
85KEN
3:36.61
  
2Ryan Gregson
Ryan Gregson 90, AUS
3:36.64
90AUS
3:36.64
SB
  
3Nick McCormick
Nick McCormick 81, GBR
3:37.00
81GBR
3:37.00
SB
  
4Dmitrijs Jurkevičs
Dmitrijs Jurkevičs 87, LAT
3:37.35
87LAT
3:37.35
PB NR
  
5Collis Birmingham
Collis Birmingham 84, AUS
3:37.61
84AUS
3:37.61
SB
  
6Colin McCourt
Colin McCourt 84, GBR
3:40.02
84GBR
3:40.02
SB
  
7Kemal Koyuncu
Kemal Koyuncu 85, TUR
3:40.10
85TUR
3:40.10
SB
  
8Thomas Solberg Eide
Thomas Solberg Eide 92, NOR
3:40.22
92NOR
3:40.22
PB
  
9Niclas Sandells
Niclas Sandells 84, FIN
3:42.14
84FIN
3:42.14
SB
  
10Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad 89, NOR
3:43.46
89NOR
3:43.46
  
11Erik Johansson
3:43.66
Hässelby SK
3:43.66
PB
  
12Johan Hydén
3:43.86
IK Akele
3:43.86
=PB
  
13Marcus Hallbäck
3:46.97
Hässelby SK
3:46.97
PB
  
14Elmar Engholm
3:48.14
Hässelby SK
3:48.14
PB
  
Final B
1Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
3:45.95
89NOR
3:45.95
PB
  
2Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:46.29
Björnstorps IF
3:46.29
PB
  
3Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman 93, NOR
3:48.59
93NOR
3:48.59
PB
  
4Kjetil Foss Angeltvedt
Kjetil Foss Angeltvedt 85, NOR
3:49.35
85NOR
3:49.35
PB
  
5Vetle Aasland
Vetle Aasland 91, NOR
3:50.02
91NOR
3:50.02
PB
  
6Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
3:50.56
Spårvägens FK
3:50.56
SB
  
7Johannes Alnes
Johannes Alnes 90, NOR
3:53.95
90NOR
3:53.95
  
8Viktor Ekelund
3:54.87
Malmö AI
3:54.87
SB
  
9Martin Stjernlöf
3:57.94
Turebergs FK
3:57.94
SB
  
10Marcus Gustafsson
3:58.45
Spårvägens FK
3:58.45
  
11Aki Nummela
Aki Nummela 85, FIN
3:59.64
85FIN
3:59.64
  
Final C
1Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
3:56.43
IFK Umeå
3:56.43
  
2Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
3:58.03
Kvarnsvedens GoIF
3:58.03
SB
  
3Daniel Gleimar
3:59.26
Turebergs FK
3:59.26
SB
  
4Alexander Holmblad
3:59.66
Spårvägens FK
3:59.66
PB
  
5Hashim Salah Abbas
Hashim Salah Abbas 94, SUD
4:02.95
94SUD
4:02.95
PB
  
6John Foitzik
4:06.07
Ludvika FFI
4:06.07
PB
  
7Albin Sjöblom
4:08.64
Rånäs 4H
4:08.64
SB
  
8Salam Maudihe
Salam Maudihe 96, EGY
4:09.33
96EGY
4:09.33
PB
  
9Kamel Hamada
Kamel Hamada 97, EGY
4:16.10
97EGY
4:16.10
PB
  
10Filemon Mihreteab
4:39.20
Hässelby SK
4:39.20
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
14:08.85
Hässelby SK
14:08.85
  
2Lars Erik Malde
Lars Erik Malde 90, NOR
14:18.48
90NOR
14:18.48
  
3Asbjørn Ellefsen Persen
Asbjørn Ellefsen Persen 87, NOR
14:18.55
87NOR
14:18.55
PB
  
4Ørjan Grønnevig
Ørjan Grønnevig 91, NOR
14:24.67
91NOR
14:24.67
  
5Anton Danielson
14:29.92
GoIF Tjalve
14:29.92
  
6Jarkko Hamberg
Jarkko Hamberg 82, FIN
14:36.67
82FIN
14:36.67
SB
  
7Anders Huun Monsen
Anders Huun Monsen 90, NOR
14:40.71
90NOR
14:40.71
PB
  
8Erik Widing
14:52.90
Turebergs FK
14:52.90
SB
  
9Tomas Windheim
Tomas Windheim 87, NOR
15:00.93
87NOR
15:00.93
SB
  
10Ragnar Stølsmark
Ragnar Stølsmark 85, NOR
15:06.14
85NOR
15:06.14
PB
  
11Oscar Majling
15:09.71
Hässelby SK
15:09.71
PB
  
Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Brandon Bartholomew
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Henri Manninen
Henri Manninen 85, FIN
DNF
85FIN
DNF
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Daniel Lundgren
8:53.09
Turebergs FK
8:53.09
SB
  
2Andreas Åhwall
8:57.06
Hässelby SK
8:57.06
PB
  
3Emil Blomberg
9:03.97
Hässelby SK
9:03.97
PB
  
4Salim Mohammed Salim
Salim Mohammed Salim 93, EGY
9:21.44
93EGY
9:21.44
PB
  
5Aleksander Liss
9:35.47
Turebergs FK
9:35.47
  
Jonas Lurås Hammer
Jonas Lurås Hammer 91, NOR
DNF
91NOR
DNF
  
M 110 m häck     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Andy Turner
Andy Turner 80, GBR
13.34
80GBR
13.34
  
2Dániel Kiss
Dániel Kiss 82, HUN
13.61
82HUN
13.61
  
3Fred Townsend
Fred Townsend 82, USA
13.69
82USA
13.69
  
4Philip Nossmy
13.76
Malmö AI
13.76
  
5Gianni Frankis
Gianni Frankis 88, GBR
13.78
88GBR
13.78
  
6Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.34
Spårvägens FK
14.34
  
7Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.36
Eskilstuna FI
14.36
  
8Louw Smit
Louw Smit 88, RSA
14.59
88RSA
14.59
  
Final B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Philip Nossmy
13.75
Malmö AI
13.75
  
2Petter Olson
14.72
Malmö AI
14.72
PB
  
3Lasse Ohtamaa
15.64
Väsby IK
15.64
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Rhys Williams
Rhys Williams 84, GBR
49.59
84GBR
49.59
SB
  
2Stanislav Melnykov
Stanislav Melnykov 87, UKR
49.78
87UKR
49.78
  
3Lee Moore
Lee Moore 88, USA
50.60
88USA
50.60
  
4Brendan Cole
Brendan Cole 81, AUS
50.72
81AUS
50.72
  
5Jussi Heikkilä
Jussi Heikkilä 83, FIN
51.07
83FIN
51.07
  
6Niclas Åkerström
52.40
IFK Växjö
52.40
PB
  
7Erik Lindahl
54.26
IF Kville
54.26
  
8Jim Christensson
54.58
Mölndals AIK
54.58
  
Final B
1Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
52.84
91NOR
52.84
SB
  
2Christian Laugesen
Christian Laugesen 86, DEN
52.98
86DEN
52.98
  
3Marius Bakken Støle
Marius Bakken Støle 93, NOR
53.37
93NOR
53.37
PB
  
4Jonathan Carbe
54.15
Örgryte IS
54.15
  
5Anton Forsberg
54.62
Turebergs FK
54.62
  
6Jonathan Waern
Jonathan Waern 86, KFUM Örebro
55.93
KFUM Örebro
55.93
PB
  
Andreas TotsåsIF Kville
DNF
  
Final C
1Anton Nilsson
54.15
Huddinge AIS
54.15
PB
  
2Markus JohanssonUme FI
54.21
PB
  
3Mattias Bäckman
55.27
Bollnäs FIK
55.27
PB
  
Johan Edvinsson
DNF
Upsala IF
DNF
  
M Höjd     


Final A

Final

1Dmytro Demyanyuk
Dmytro Demyanyuk 83, UKR
2.27
83UKR
2.27
  
2Kabelo Kgosiemang
Kabelo Kgosiemang 86, BOT
2.12
86BOT
2.12
  
2Mehdi Alkhatib
2.12
Hammarby IF
2.12
  
4Normunds Pūpols
Normunds Pūpols 84, LAT
2.12
84LAT
2.12
  
5Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen 89, NOR
2.12
89NOR
2.12
=SB
  
6Emil Svensson
2.07
Örgryte IS
2.07
  
7Carl Rönnow
Carl Rönnow 90, Club Olympique
2.07
C Olympique
2.07
  
7Adam Chiguer
2.07
Huddinge AIS
2.07
PB
  
9Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.07
  
10Marcus LundquistRånäs 4H
2.07
  
M Längd     


Final A

Final

1Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.99
82DEN
7.99
+0.2
  
2Michel Tornéus
7.84
Hammarby IF
7.84
+0.3
  
3Wilfredo Martínez
Wilfredo Martínez 85, CUB
7.77
85CUB
7.77
–0.3
  
4Luvo Manyonga
Luvo Manyonga 91, RSA
7.69
91RSA
7.69
–0.4
  
5Andreas Otterling
7.47
KFUM Örebro
7.47
+0.5 SB
  
6Björn Wilson
7.22
IK Orient
7.22
–0.3
  
7Petter Olson
6.94
Malmö AI
6.94
–0.3
  
Final B
1Patrik Holmberg
7.15
Huddinge AIS
7.15
–0.4 SB
  
2Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg 90, NOR
7.08
90NOR
7.08
–1.7
  
3Matthias Johansson
7.01
Nedre Soppero IK
7.01
–0.3 SB
  
4Ritchie MobaIFK Tumba
7.00
–1.4 SB
  
5Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
6.98
Hässelby SK
6.98
–0.7
  
6Fotios MakrostergiosHuddinge AIS
6.96
–2.0 SB
  
7Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna FI
6.92
Eskilstuna FI
6.92
–0.6 PB
  
8Adam Chiguer
6.87
Huddinge AIS
6.87
–1.3 SB
  
9Rickard Willman
Rickard Willman 94, Västerås FK
6.82
Västerås FK
6.82
–0.8 PB
  
10Adam Stålberg
6.81
Örbyhus IF
6.81
–0.9
  
11Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
6.68
Sundbybergs IK
6.68
–1.7
  
12Andreas Andersson
6.37
Hässleholms AIS
6.37
–1.1 SB
  
13Per Jonsson
6.26
Bollnäs FIK
6.26
+0.2 SB
  
14Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.02
Spårvägens FK
6.02
–1.4 SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Anton Andersson
15.58
Örgryte IS
15.58
–0.2 =SB
  
2Mathias Ström
15.35
Örgryte IS
15.35
–0.1 SB
  
3Moteba Mohamed
15.03
Alingsås IF
15.03
–0.4
  
4Erik Ehrlin
14.88
Ärla IF
14.88
0.0 SB
  
5Mattias Karlsson
Mattias Karlsson 92, Västerås FK
14.71
Västerås FK
14.71
–0.2 SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Gerd Kanter
Gerd Kanter 79, EST
64.44
79EST
64.44
  
2Märt Israel
Märt Israel 83, EST
62.95
83EST
62.95
  
3Niklas Arrhenius
62.01
Spårvägens FK
62.01
  
4Axel Härstedt
59.61
Malmö AI
59.61
  
5Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
59.31
Spårvägens FK
59.31
  
6Ulf Ankarling
56.35
IF Göta Karlstad
56.35
  
7John Bowman
John Bowman 86, USA
56.32
86USA
56.32
  
8Robert Melin
54.94
Bottnaryds IF
54.94
  
9Johnny Karlsson
52.67
IFK Umeå
52.67
  
Kvinnor
K 200 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Yelena Kozlova
Yelena Kozlova 88, RUS
23.54
88RUS
23.54
SB
  
2Abi Oyepitan
Abi Oyepitan 79, GBR
23.61
79GBR
23.61
  
3Marta Jeschke
Marta Jeschke 86, POL
23.74
86POL
23.74
  
4Yuliya Balykina
Yuliya Balykina 84, BLR
23.83
84BLR
23.83
=PB
  
5Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
24.34
90NOR
24.34
SB
  
6Elin Backman
Elin Backman 88, Helsingborg
24.41
IFK Helsingborg
24.41
  
7Caroline Sandsjoe
24.67
IF Göta Karlstad
24.67
  
8Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
25.27
Spårvägens FK
25.27
  
Final B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Erica Pettersson
24.41
IF Göta Karlstad
24.41
PB
  
2Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
24.46
87FIN
24.46
PB
  
3Sofie Persson
24.76
Hammarby IF
24.76
SB
  
4Anna Olsson
24.84
Tingbergs AIS
24.84
SB
  
5Irene Høvik Helgesen
Irene Høvik Helgesen 85, NOR
25.12
85NOR
25.12
SB
  
6Maria Gustafsson
25.41
IFK Lidingö
25.41
SB
  
7Therese Jernbeck
25.41
IFK Lidingö
25.41
  
8Tasabih Mohamed
Tasabih Mohamed 94, SUD
26.08
94SUD
26.08
PB
  
Final C
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Elina Palmquist
24.80
IF Göta Karlstad
24.80
=PB
  
2Marie Sönnerfors
24.92
Spårvägens FK
24.92
PB
  
3Nuulu Ndiwabene
25.13
Spårvägens FK
25.13
SB
  
4Isabelle Eriksson
25.49
IFK Lidingö
25.49
PB
  
5Caroline Tegel
25.58
IF Göta Karlstad
25.58
  
6Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
25.84
SB
  
7Louise Martin
25.95
Hässelby SK
25.95
SB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Anzhela Shevchenko
Anzhela Shevchenko 87, UKR
4:07.26
87UKR
4:07.26
  
2Zoe Buckman
Zoe Buckman 88, AUS
4:14.12
88AUS
4:14.12
  
3Heidi Eriksson
Heidi Eriksson 86, FIN
4:14.87
86FIN
4:14.87
PB
  
4Viktoria TegenfeldtUme FI
4:15.62
PB
  
5Sofia Öberg
4:17.72
IFK Lidingö
4:17.72
PB
  
6Catherine Riley
Catherine Riley 82, GBR
4:19.30
82GBR
4:19.30
  
7Meraf Bahta
4:19.82
Hälle IF
4:19.82
SB
  
8Mary Alenbratt
4:22.27
Ullevi FK
4:22.27
PB
  
9Fanny Ek
4:22.29
Tjust BRC
4:22.29
PB
  
10Asmarework Bekele
Asmarework Bekele 91, ETH
4:23.23
91ETH
4:23.23
SB
  
11Kajsa Barr
Kajsa Barr 92, Sundbyberg
4:24.17
Sundbybergs IK
4:24.17
PB
  
12Linn Nilsson
4:25.03
Hälle IF
4:25.03
PB
  
13Kaisa Tyni
Kaisa Tyni 90, FIN
4:32.29
90FIN
4:32.29
  
Yekaterina Martynova
Yekaterina Martynova 86, RUS
4:04.64DQ
86RUS
4:04.64DQ
  
Olesya Syreva
Olesya Syreva 83, RUS
4:06.68DQ
83RUS
4:06.68DQ
  
Final B
1Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
4:29.92
Sävedalens AIK
4:29.92
PB
  
2Minna Nummela
Minna Nummela 82, FIN
4:41.34
82FIN
4:41.34
SB
  
3Nina Persson
4:41.35
Örgryte IS
4:41.35
PB
  
4Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
4:42.04
Örgryte IS
4:42.04
PB
  
5Maria Sandström
4:43.41
Malmö AI
4:43.41
  
6Maria Borglund
4:43.69
Sävedalens AIK
4:43.69
SB
  
7Caroline Erlingson
4:44.07
Ängelholms IF
4:44.07
SB
  
8Rebecka Öberg
4:44.09
IFK Lidingö
4:44.09
PB
  
9Hannah Nilsson
4:44.42
Malmö AI
4:44.42
PB
  
10Linnéa Smeds
Linnéa Smeds 85, Spårvägen
4:44.85
Spårvägens FK
4:44.85
PB
  
11Erika Fyrvall
4:47.31
Hässelby SK
4:47.31
SB
  
12Louise Bichler
4:48.25
Sävedalens AIK
4:48.25
  
13Agnes Sjöström
4:49.10
IK Westmannia
4:49.10
SB
  
14Cecilia Norrbom
4:49.77
Spårvägens FK
4:49.77
SB
  
15Tilda Helgesson
4:50.38
Åhus FIK
4:50.38
SB
  
16Julia Forsmark
4:54.52
IK Stål
4:54.52
SB
  
17Therese Moberg
5:25.29
Sundsvalls FI
5:25.29
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Eshetu Degefa
Eshetu Degefa 82, ETH
16:02.63
82ETH
16:02.63
PB
  
2Jeri Emeru
Jeri Emeru 89, Skellefteå AIK
16:23.31
Skellefteå AIK
16:23.31
PB
  
3Jekaterina Patjuk
Jekaterina Patjuk 83, EST
16:25.61
83EST
16:25.61
PB
  
4Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
16:27.07
FK Studenterna
16:27.07
PB
  
5Malin Liljestedt
16:29.85
Spårvägens FK
16:29.85
  
6Elina Lindgren
Elina Lindgren 83, FIN
16:34.97
83FIN
16:34.97
SB
  
7Janica Mäkelä
Janica Mäkelä 86, FIN
16:46.90
86FIN
16:46.90
PB
  
8Lilian Magnusson
16:50.68
Spårvägens FK
16:50.68
SB
  
9Louise Wiker
16:52.71
Hässelby SK
16:52.71
  
10Mira Tuominen
Mira Tuominen 81, FIN
17:06.48
81FIN
17:06.48
SB
  
11Jenny Jansson
17:28.02
IFK Umeå
17:28.02
PB
  
12Nina Chydenius
Nina Chydenius 90, FIN
17:36.72
90FIN
17:36.72
SB
  
Elina Johansson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Meraf Bahta
DNF
Hälle IF
DNF
  
K Höjd     


Final A

Final

1Stine Kufaas
Stine Kufaas 86, NOR
1.88
86NOR
1.88
SB
  
2Ellen BjörklundIFK Lund
1.80
SB
  
3Victoria DronsfieldIF Göta Karlstad
1.80
=SB
  
4Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg 91, NOR
1.80
91NOR
1.80
  
5Evelina Erlandsson
Evelina Erlandsson 94, Nyköpings BIS
1.71
Nyköpings BIS
1.71
  
6Sofie Skoog
1.65
IF Göta Karlstad
1.65
SB
  
7Daniella Eriksson
Daniella Eriksson 87, Västerås FK
1.65
Västerås FK
1.65
  
K Stav     


Final A

Final

1Silke Spiegelburg
Silke Spiegelburg 86, GER
4.50
86GER
4.50
  
2Julia Hütter
Julia Hütter 83, GER
4.40
83GER
4.40
SB
  
3Anastasiya Shvedova
Anastasiya Shvedova 79, BLR
4.40
79BLR
4.40
SB
  
3Kristina Gadschiew
Kristina Gadschiew 84, GER
4.40
84GER
4.40
  
5Malin DahlströmUllevi FK
4.30
  
6Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.30
88FIN
4.30
=SB
  
7Michaela Meijer
4.00
Örgryte IS
4.00
  
8Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
3.80
Göteborgs KIK
3.80
  
Final B
1Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
4.10
90DEN
4.10
SB
  
2Klara Vegerfors
3.80
Spårvägens FK
3.80
SB
  
3Madeleine Nilsson
3.80
Kvarnsvedens GoIF
3.80
SB
  
4Lisa WälitaloKA 2 IF
3.70
  
K Längd     


Final A

Final

1Nastassia Mironchyk-Ivanova
Nastassia Mironchyk-Ivanova 89, BLR
6.72
89BLR
6.72
+0.6
  
2Carolina Klüft
6.38
IFK Växjö
6.38
+1.1
  
3Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
6.00
Hässelby SK
6.00
–0.2 SB
  
4Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
5.80
Västerås FK
5.80
–1.7
  
5Sandra TörnrosGefle IF
5.78
+0.5 SB
  
6Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.78
Hässelby SK
5.78
+1.5
  
7Johanna Froode
5.74
Örgryte IS
5.74
+0.9 SB
  
8Josephine Rohr
5.74
F Bålsta IK
5.74
+0.8 SB
  
9Farydah Inoussa
5.51
Hässelby SK
5.51
+1.4 PB
  
10Sandra Sääw
Sandra Sääw 87, KFUM Örebro
5.39
KFUM Örebro
5.39
+0.7 SB
  
11Angelica Engberg
5.32
Hässelby SK
5.32
+1.2 SB
  
12Riham Abohiba
Riham Abohiba 97, EGY
5.16
97EGY
5.16
+0.1 PB
  
K Kula     


Final A

Final

1Helena Engman
17.45
Riviera FI
17.45
  
2Jessica Cérival
Jessica Cérival 82, FRA
17.37
82FRA
17.37
  
3Anita Márton
Anita Márton 89, HUN
17.27
89HUN
17.27
  
4Anna WikströmIFK Tumba
13.94
SB
  
5Carolina Hjelt
13.13
Huddinge AIS
13.13
  
6Johanna Larsson
12.74
Filipstads IF
12.74
PB
  
7Josephine Rohr
12.59
F Bålsta IK
12.59
  
8Jenny-Lee AngbahUllevi FK
12.54
  
9Matilda Brandtberg
Matilda Brandtberg 94, Nyköpings BIS
11.32
Nyköpings BIS
11.32
  
K Spjut     


Final A

Final

1Annika PeterssonGefle IF
51.34
  
2Anna Wessman
Anna Wessman 89, IFK Växjö
50.59
IFK Växjö
50.59
  
3Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
47.88
  
K Trekamp     


Final A

Final

1Karolina Tymińska
Karolina Tymińska 84, POL
2.790
84POL
2.790
PB
  
2Jennifer Oeser
Jennifer Oeser 83, GER
2.689
83GER
2.689
PB
  
3Jessica Samuelsson
2.637
Hässelby SK
2.637
PB
  
4Helga Margrét Thorsteinsdóttir
Helga Margrét Thorsteinsdóttir 91, ISL
2.347
91ISL
2.347
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik