21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Tävlande: 276 (175+101)   Starter: 279 (176+103)


select distinct results10.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results10.Ind AS Indiiy, results10.ID AS ID, results10.ID AS IDI, Events.TF AS type, results10.eventname AS en2, results10.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results10.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results10.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results10.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results10.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results10.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results10.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results10.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results10.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results10.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results10.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results10.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results10.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results10.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results10.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results10.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results10 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results10.ID AND CASE WHEN results10.Sex=1 and (results10.secondarypos not rlike ('K|F') or results10.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results10.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results10.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results10.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results10.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results10.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results10.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results10.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results10.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results10.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results10.iid LEFT JOIN world.countries ON results10.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results10.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results10.IID=combinedmen.parentid AND results10.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results10.IID=combinedwomen.parentid AND results10.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results10.iid=womenpbestsweden.iid AND (results10.Sex=2 OR results10.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results10.iid=womensbestsweden.iid AND (results10.Sex=2 OR results10.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results10.CID= 12799140 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results10.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results10.AGO=12 THEN 999999 ELSE results10.AGO END, results10.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Dexter Lee
Dexter Lee 91, JAM
10.27
91JAM
10.27
  
2Leevan Yearwood
Leevan Yearwood 88, GBR
10.47
88GBR
10.47
  
3Patrick van Luijk
Patrick van Luijk 84, NED
10.48
84NED
10.48
=SB
  
4J-Mee Samuels
J-Mee Samuels 87, USA
10.51
87USA
10.51
  
5Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.57
  
6Oskar Åberg
10.72
Solna FK
10.72
  
7Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.88
IFK Umeå
10.88
SB
  
8Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
10.93
IFK Växjö
10.93
SB
  
Final B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Paul Anders Holte
Paul Anders Holte 84, NOR
10.96
84NOR
10.96
SB
  
2André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
11.10
Skellefteå AIK
11.10
  
3Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
11.15
Spårvägens FK
11.15
PB
  
4Hampus Forsberg
11.29
IFK Helsingborg
11.29
PB
  
5Adam Andersson
Adam Andersson 91, Skellefteå AIK
11.33
Skellefteå AIK
11.33
  
6Arnór Jónsson
Arnór Jónsson 87, ISL
11.36
87ISL
11.36
SB
  
7Nils-Göran NilssonTurebergs FK
11.41
SB
  
8Daniel Goldman
11.93
Turebergs FK
11.93
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, SUD
45.77
86SUD
45.77
  
2Jeremy Davis
Jeremy Davis 85, USA
46.08
85USA
46.08
  
3Leslie Djhone
Leslie Djhone 81, FRA
46.14
81FRA
46.14
  
4Noah Akwu
Noah Akwu 90, NGR
46.33
90NGR
46.33
  
5Matti Välimäki
Matti Välimäki 87, FIN
47.24
87FIN
47.24
SB
  
6Nil de Oliveira
47.41
Turebergs FK
47.41
SB
  
7Fredrik Johansson
47.88
Vittangi SK
47.88
  
8Andreas Mokdasi
48.43
Hässelby SK
48.43
SB
  
Final B
1Lars Jahr Røine
Lars Jahr Røine 84, NOR
48.45
84NOR
48.45
  
2Kristian Magnussen
Kristian Magnussen 86, NOR
49.02
86NOR
49.02
SB
  
3Fredrik Hallinder
49.48
Turebergs FK
49.48
  
4Gustav Karnebäck
49.60
Turebergs FK
49.60
SB
  
5Markus JohanssonUme FI
49.62
SB
  
Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
DQ
84DEN
DQ
  
M 800 m     


Final A

Final

1Abraham Sawe
Abraham Sawe 86, KEN
1:46.86
86KEN
1:46.86
  
2Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT
1:47.02
89QAT
1:47.02
  
3Mattias Claesson
1:47.36
Hässelby SK
1:47.36
SB
  
4Dmitrijs Jurkevičs
Dmitrijs Jurkevičs 87, LAT
1:47.66
87LAT
1:47.66
SB
  
5Vitalij Kozlov
Vitalij Kozlov 87, LTU
1:47.69
87LTU
1:47.69
SB
  
6Sebastian Keiner
Sebastian Keiner 89, GER
1:47.74
89GER
1:47.74
  
7Thobias Ekhamre
1:48.72
Hammarby IF
1:48.72
PB
  
8Robin Rohlén
1:49.75
IFK Umeå
1:49.75
SB
  
Final B
1Meshack Kirwa
Meshack Kirwa 75, KEN
1:50.37
75KEN
1:50.37
PB
  
2Rickard Gunnarsson
1:51.58
Alingsås IF
1:51.58
  
3Rickard Pell
1:51.94
Hammarby IF
1:51.94
SB
  
4Fredrik Karlsson
1:52.05
Hammarby IF
1:52.05
SB
  
5Thomas Solberg Eide
Thomas Solberg Eide 92, NOR
1:52.30
92NOR
1:52.30
SB
  
6Eivind Jenssen
Eivind Jenssen 88, NOR
1:52.44
88NOR
1:52.44
  
7Vidar Dahle
Vidar Dahle 88, NOR
1:52.94
88NOR
1:52.94
  
8Karim Mohammadi
1:53.90
Spårvägens FK
1:53.90
SB
  
9Ådne Svahn Dæhlin
Ådne Svahn Dæhlin 82, NOR
1:54.47
82NOR
1:54.47
  
Final C
1Håkan Runvik
1:50.84
Malmö AI
1:50.84
SB
  
2Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
1:51.71
91NOR
1:51.71
SB
  
3Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:51.96
91DEN
1:51.96
SB
  
4Johan Henningsson
1:52.15
Bollnäs FIK
1:52.15
SB
  
5Vetle Aasland
Vetle Aasland 91, NOR
1:52.39
91NOR
1:52.39
SB
  
6Snorri Sigurdsson
Snorri Sigurdsson 91, ISL
1:53.08
91ISL
1:53.08
PB NU20R
  
7Eric Hagelin
1:53.13
Hässelby SK
1:53.13
SB
  
8Tajudin Sule Hassen
1:53.92
IFK Umeå
1:53.92
  
9William Taudien
1:54.04
Turebergs FK
1:54.04
  
10Kristoffer G. Janson
Kristoffer G. Janson 89, NOR
1:57.53
89NOR
1:57.53
PB
  
Final D
1Erik Smedhs
1:54.00
IFK Mora
1:54.00
SB
  
2Andreas Karlsson
Andreas Karlsson 88, KFUM Örebro
1:54.02
KFUM Örebro
1:54.02
PB
  
3Tobias Åberg
1:55.11
Hälle IF
1:55.11
  
4Klas Persson
1:56.05
Turebergs FK
1:56.05
  
5André Kahlström
1:56.62
Hammarby IF
1:56.62
SB
  
6Alexander Persson
1:56.87
Hammarby IF
1:56.87
SB
  
7Eirik Myrmel
Eirik Myrmel 83, NOR
1:57.05
83NOR
1:57.05
PB
  
8Andrew Dean-Young
Andrew Dean-Young 87, GBR
1:57.68
87GBR
1:57.68
PB
  
9Andreas Søreng Høiby
Andreas Søreng Høiby 80, NOR
2:00.18
80NOR
2:00.18
PB
  
10Olle Olofsson
2:07.15
Bollnäs FIK
2:07.15
  
Kristoffer VilkancisHässelby SK
DNF
  
Axel Lönnqvist
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Cornelius Ndiwa
Cornelius Ndiwa 88, KEN
3:36.56
88KEN
3:36.56
  
2Colin McCourt
Colin McCourt 84, GBR
3:37.19
84GBR
3:37.19
PB
  
3Mitchell Kealey
Mitchell Kealey 84, AUS
3:38.75
84AUS
3:38.75
  
4Nacerddine Hallil
3:40.55
Hässelby SK
3:40.55
PB
  
5Mark Draper
Mark Draper 84, GBR
3:41.03
84GBR
3:41.03
PB
  
6Zane Robertson
Zane Robertson 89, NZL
3:44.93
89NZL
3:44.93
PB
  
7Jonas Hamm
Jonas Hamm 80, FIN
3:45.36
80FIN
3:45.36
  
8Dominic Mutili
Dominic Mutili 94, KEN
3:46.18
94KEN
3:46.18
PB
  
9Joel Bodén
3:46.20
Hälle IF
3:46.20
  
10James Brewer
James Brewer 88, GBR
3:46.24
88GBR
3:46.24
  
11Kalle Johansson
3:49.29
Hässelby SK
3:49.29
PB
  
Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Benson Esho
Benson Esho 87, KEN
DNF
87KEN
DNF
  
Willy Rotich
Willy Rotich 76, KEN
DNF
76KEN
DNF
  
Riku Marttinen
Riku Marttinen 87, FIN
DNF
87FIN
DNF
  
Kjetil Måkestad
Kjetil Måkestad 85, NOR
DNF
85NOR
DNF
  
Final B
1Daniel Lundgren
3:51.18
Turebergs FK
3:51.18
SB
  
2Johan Bagge
3:53.39
Ume FI
3:53.39
SB
  
3Jakob Hannibal
Jakob Hannibal 81, Spårvägen
3:53.75
Spårvägens FK
3:53.75
  
4Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg 90, DEN
3:54.23
90DEN
3:54.23
PB
  
5Øystein Kværener Svendsen
Øystein Kværener Svendsen 84, NOR
3:54.35
84NOR
3:54.35
SB
  
6Marcus Hallbäck
3:54.80
Hässelby SK
3:54.80
PB
  
7Jeppe Harboe
Jeppe Harboe 92, DEN
3:54.89
92DEN
3:54.89
PB
  
8Thorbergur Ingi Jónsson
Thorbergur Ingi Jónsson 82, ISL
3:55.30
82ISL
3:55.30
SB
  
9Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
3:55.46
IFK Umeå
3:55.46
  
10Bilal Cadimi
3:55.99
Turebergs FK
3:55.99
PB
  
11Jonas Legernes
3:57.68
Ullevi FK
3:57.68
SB
  
12Silas Johansen
Silas Johansen 87, DEN
3:57.97
87DEN
3:57.97
PB
  
13Sigurbjörn Árni Arngrímsson
Sigurbjörn Árni Arngrímsson 73, ISL
3:58.88
73ISL
3:58.88
  
14Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
3:59.49
IK Norrköping FI
3:59.49
SB
  
15Erik Widing
4:02.88
Turebergs FK
4:02.88
SB
  
Robin LeandersonMalmö AI
DNF
  
Matti Virén
Matti Virén 87, FIN
DNF
87FIN
DNF
  
Bill Krohn
DNF
Malmö AI
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Ben St. Lawrence
Ben St. Lawrence 81, AUS
13:39.42
81AUS
13:39.42
  
2Sindre Buraas
Sindre Buraas 89, NOR
13:41.74
89NOR
13:41.74
PB
  
3Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
13:44.43
91NOR
13:44.43
PB NU20R
  
4Lewis Korir
Lewis Korir 86, KEN
13:45.18
86KEN
13:45.18
  
5Jussi Utriainen
Jussi Utriainen 78, FIN
13:45.27
78FIN
13:45.27
SB
  
6Oskar Käck
13:45.58
Hälle IF
13:45.58
PB
  
27 SWE AT
7Geoffrey Kamworor
Geoffrey Kamworor 92, KEN
13:45.66
92KEN
13:45.66
  
8Johan WallersteinIFK Lund
13:45.67
PB
  
28 SWE AT
9Stephen Scullion
Stephen Scullion 88, IRL
14:08.02
88IRL
14:08.02
PB
  
10Henri Manninen
Henri Manninen 85, FIN
14:21.01
85FIN
14:21.01
  
11Christoph Ryffel
Christoph Ryffel 89, SUI
14:35.04
89SUI
14:35.04
SB
  
Charles Bett
Charles Bett 84, KEN
DNF
84KEN
DNF
  
Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Jake Robertson
Jake Robertson 89, NZL
DNF
89NZL
DNF
  
Final B
1Jarkko Hamberg
Jarkko Hamberg 82, FIN
14:20.43
82FIN
14:20.43
PB
  
2Asbjørn Ellefsen Persen
Asbjørn Ellefsen Persen 87, NOR
14:22.01
87NOR
14:22.01
PB
  
3Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
14:23.76
Hässelby SK
14:23.76
PB
  
4Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
14:26.36
89NOR
14:26.36
PB
  
5Andreas Åhwall
14:30.26
Hässelby SK
14:30.26
PB
  
6Petter Eggan
Petter Eggan 76, NOR
14:31.97
76NOR
14:31.97
PB
  
7Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
14:46.16
Hässelby SK
14:46.16
  
8Tomas Windheim
Tomas Windheim 87, NOR
14:48.44
87NOR
14:48.44
PB
  
9Johan Lindberg
14:52.13
Upsala IF
14:52.13
  
10Patrik Andersson
14:57.87
Hälle IF
14:57.87
SB
  
11Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
15:09.25
Kvarnsvedens GoIF
15:09.25
SB
  
12Erik Svahn
15:28.16
Ärla IF
15:28.16
PB
  
Henrik Löfås
DNF
Upsala IF
DNF
  
M 110 m häck     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Richard Phillips
Richard Phillips 83, JAM
13.52
83JAM
13.52
=SB
  
2Philip Nossmy
13.56
Malmö AI
13.56
=SB
  
3Lawrence Clarke
Lawrence Clarke 90, GBR
13.71
90GBR
13.71
PB
  
4Kirk Thornton
Kirk Thornton 86, USA
13.77
86USA
13.77
  
5Mateus Facho Inocêncio
Mateus Facho Inocêncio 81, BRA
13.94
81BRA
13.94
  
6Louw Smit
Louw Smit 88, RSA
14.12
88RSA
14.12
  
7Rafael Askros
14.48
Falu IK
14.48
  
8Joakim Blaschke
14.55
Spårvägens FK
14.55
  
Final B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Rafael Askros
14.55
Falu IK
14.55
  
2Eivind Stavang
Eivind Stavang 82, NOR
14.81
82NOR
14.81
SB
  
3Anton Forsberg
15.16
Turebergs FK
15.16
PB
  
4Nicklas NilssonBromma IF
15.42
PB
  
5Daniel Almgren
15.44
Hässelby SK
15.44
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Justin Gaymon
Justin Gaymon 86, USA
49.09
86USA
49.09
  
2Cornel Fredericks
Cornel Fredericks 90, RSA
49.20
90RSA
49.20
  
3Richard Yates
Richard Yates 86, GBR
50.20
86GBR
50.20
  
4Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
51.49
Spårvägens FK
51.49
SB
  
5Silvio Schirrmeister
Silvio Schirrmeister 88, GER
51.79
88GER
51.79
  
6Niklas Larsson
52.91
Hässelby SK
52.91
  
7Niklas LibergIFK Lund
54.84
  
M Höjd     


Final A

Final

1Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen 89, NOR
2.12
89NOR
2.12
  
2Brede Raa Ellingsen
Brede Raa Ellingsen 88, NOR
2.07
88NOR
2.07
  
3Emil Svensson
Emil Svensson 89, IFK Växjö
2.07
IFK Växjö
2.07
  
4Jakob Thorvaldsson
2.07
Råby-Rekarne FIF
2.07
SB
  
5Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.07
Glanshammars IF
2.07
  
M Längd     


Final A

Final

1Björn Wilson
7.28w
IK Orient
7.28w
+2.5
  
2Adam Johansson
Adam Johansson 91, IK Hakarpspojkarna
7.11w
IK Hakarpspojkarna
7.11w
+2.1
  
3Patrik Holmberg
6.90
Huddinge AIS
6.90
–0.1 PB
  
4Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
6.49
GoIF Tjalve
6.49
+1.2
  
5Mattias Abulu
6.48
Ullevi FK
6.48
+0.3
  
6Per Jonsson
6.44
Bollnäs FIK
6.44
+0.5 SB
  
7Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.32
Spårvägens FK
6.32
+1.8
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Dmitrij Vaľukevič
Dmitrij Vaľukevič 81, SVK
16.58
81SVK
16.58
+0.1
  
2Nathan Douglas
Nathan Douglas 82, GBR
16.48
82GBR
16.48
–0.7
  
3Aleksandr Petrenko
Aleksandr Petrenko 83, RUS
16.12
83RUS
16.12
–0.9
  
4Samyr Laine
Samyr Laine 84, HAI
16.04
84HAI
16.04
–1.4
  
5Anton Andersson
15.81 nwi
Örgryte IS
15.81 nwi
  
6Christan Boe Helland
Christan Boe Helland 91, NOR
14.36
91NOR
14.36
+0.6 PB
  
Daniel LennartssonÖrgryte IS
NM
  
M Diskus     


Final A

Final

1Märt Israel
Märt Israel 83, EST
65.44
83EST
65.44
SB
  
2Niklas Arrhenius
60.00
Spårvägens FK
60.00
  
3Frantz Kruger
Frantz Kruger 75, FIN
59.64
75FIN
59.64
  
4Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
58.54
Spårvägens FK
58.54
  
5Axel Härstedt
56.59
Malmö AI
56.59
  
6Johnny Karlsson
52.81
IFK Umeå
52.81
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Marta Jeschke
Marta Jeschke 86, POL
11.90
86POL
11.90
  
2Isabelle EureniusFalu IK
12.34
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.36
Spårvägens FK
12.36
PB
  
4Petra Larsson
12.38
Gefle IF
12.38
  
5Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.41
KFUM Örebro
12.41
SB
  
6Erica NordqvistFalu IK
12.63
SB
  
7Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
12.66
  
K 200 m     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Ebonie Floyd-Broadnax
Ebonie Floyd-Broadnax 83, USA
22.92
83USA
22.92
SB
  
2Marta Jeschke
Marta Jeschke 86, POL
23.47
86POL
23.47
  
3Natalie Knight
Natalie Knight 86, USA
23.68
86USA
23.68
  
4Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
23.78
90NOR
23.78
SB
  
5Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.83
Spårvägens FK
23.83
PB
  
6Elin Källander
23.91
IFK Helsingborg
23.91
  
7Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
24.03
88NOR
24.03
  
K 400 m     


Final A

Final

1Maris Mägi
Maris Mägi 87, EST
53.62
87EST
53.62
  
2Sofie Persson
Sofie Persson 87, Helsingborg
54.50
IFK Helsingborg
54.50
  
3Josefin MagnussonMalmö AI
54.55
SB
  
4Stine Meland Tomb
54.64
Hammarby IF
54.64
SB
  
5Irene Høvik Helgesen
Irene Høvik Helgesen 85, NOR
54.79
85NOR
54.79
  
6Rebecca Högberg
54.86
Hammarby IF
54.86
  
7Sandra Wagner
Sandra Wagner 92, KFUM Örebro
55.41
KFUM Örebro
55.41
  
Final B
1Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
55.56
Östersunds GIF
55.56
  
2Lotta Lindsén
55.58
Turebergs FK
55.58
PB
  
3Ulrika Johansson
55.59
IFK Växjö
55.59
SB
  
Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
DNF
  
K 800 m     


Final A

Final

1Lovisa Lindh
2:10.29
Ullevi FK
2:10.29
SB
  
2Viktoria TegenfeldtUme FI
2:10.68
SB
  
3Vendela Mindelöf
2:11.50
Hässelby SK
2:11.50
  
4Alvilde Maria Ossum
Alvilde Maria Ossum 82, NOR
2:11.85
82NOR
2:11.85
SB
  
5Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:11.90
94DEN
2:11.90
  
6Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen 75, NOR
2:12.57
75NOR
2:12.57
  
7Jessica Lundmark
Jessica Lundmark 90, Skellefteå AIK
2:14.00
Skellefteå AIK
2:14.00
PB
  
8Julie Bertheussen Falkanger
Julie Bertheussen Falkanger 91, NOR
2:14.22
91NOR
2:14.22
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Abeba Aregawi
4:06.52
Hammarby IF
4:06.52
PB
  
2Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim 81, NOR
4:08.62
81NOR
4:08.62
  
3Natallia Kareiva
Natallia Kareiva 85, BLR
4:09.39
85BLR
4:09.39
  
4Morag MacLarty
Morag MacLarty 86, GBR
4:10.86
86GBR
4:10.86
PB
  
5Kaila McKnight
Kaila McKnight 86, AUS
4:12.27
86AUS
4:12.27
  
6Charlotte Browning
Charlotte Browning 87, GBR
4:12.40
87GBR
4:12.40
PB
  
7Sofia Öberg
4:22.79
IFK Lidingö
4:22.79
PB
  
8Meraf Bahta
4:22.86
Hälle IF
4:22.86
SB
  
9Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset 88, NOR
4:23.80
88NOR
4:23.80
SB
  
10Charlotta FougbergUllevi FK
4:25.35
SB
  
11Kaisa Tyni
Kaisa Tyni 90, FIN
4:26.14
90FIN
4:26.14
PB
  
12Madeleine Larsson
4:26.48
Hässelby SK
4:26.48
SB
  
13Louise Brasen
Louise Brasen 81, DEN
4:29.31
81DEN
4:29.31
  
14Sigrid Jervell Våg
4:36.91
GoIF Tjalve
4:36.91
PB
  
15Hanna Karlsson
4:40.29
Malmö AI
4:40.29
  
16Frida Flodström
4:43.46
Turebergs FK
4:43.46
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Ragnhild Kvarberg
Ragnhild Kvarberg 81, NOR
15:46.99
81NOR
15:46.99
PB
  
2Annie Bersagel
Annie Bersagel 83, USA
15:50.59
83USA
15:50.59
PB
  
3Lara Tamsett
Lara Tamsett 88, AUS
16:06.48
88AUS
16:06.48
  
4Kris Végh
Kris Végh 83, USA
16:17.65
83USA
16:17.65
PB
  
5Lisa Blommé
16:18.17
Hässelby SK
16:18.17
SB
  
6Malin Liljestedt
16:18.62
Spårvägens FK
16:18.62
  
7Susanne Grimfors
16:19.35
FK Studenterna
16:19.35
PB
  
45 SWE AT
8Anna von Schenck
16:22.76
Hässelby SK
16:22.76
PB
  
49 SWE AT
9Gabriella Samuelsson
16:26.66
F Gotländsk FI
16:26.66
PB
  
10Minna-Maria Kangas
Minna-Maria Kangas 83, FIN
16:42.19
83FIN
16:42.19
PB
  
11Sanni Klemelä
Sanni Klemelä 90, FIN
17:01.66
90FIN
17:01.66
SB
  
12Sofie Barkstedt
17:57.03
Oskarshamns SK
17:57.03
  
13Louise Wiker
18:04.29
Hässelby SK
18:04.29
SB
  
Karin Sennvall
Karin Sennvall 80, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: -0.8

Final A

Final

Vind: -0.8
1Marie Hagle
Marie Hagle 87, NOR
13.90
87NOR
13.90
  
2Isabell EnglundMalmö AI
14.41
SB
  
3Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
14.63
89NOR
14.63
  
4Sandra Knezevic
14.67
Huddinge AIS
14.67
PB
  
5Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
14.82
  
6Maja Rogemyr
14.90
IF Göta
14.90
SB
  
7Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
15.06
  
Elin WesterlundKA 2 IF
DQ
  
K Höjd     


Final A

Final

1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.98
Örgryte IS
1.98
PB
  
2Chaunté Lowe
Chaunté Lowe 84, USA
1.95
84USA
1.95
  
3Anna Iljuštšenko
Anna Iljuštšenko 85, EST
1.92
85EST
1.92
=PB NR
  
4Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.85
90NOR
1.85
  
5Anna Alexson
Anna Alexson 87, Spårvägen
1.85
Spårvägens FK
1.85
  
5Stine Kufaas
Stine Kufaas 86, NOR
1.85
86NOR
1.85
  
7Julia Hartmann
Julia Hartmann 86, GER
1.80
86GER
1.80
  
8Victoria DronsfieldIF Göta
1.75
  
K Stav     


Final A

Final

1Anastasiya Shvedova
Anastasiya Shvedova 79, BLR
4.53
79BLR
4.53
SB
  
2Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.38
88FIN
4.38
  
3Angelica BengtssonHässelby SK
4.33
  
4Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
4.33
86NOR
4.33
PB NR
  
5Hanna-Mia PerssonÖrgryte IS
4.23
SB
  
6Michaela Meijer
4.03
Örgryte IS
4.03
  
7Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
3.73
91ISL
3.73
SB
  
Martina Strutz
Martina Strutz 81, GER
NH
81GER
NH
  
Final B
1Klara Persson
Klara Persson 80, Spårvägen
3.88
Spårvägens FK
3.88
SB
  
1Madeleine Nilsson
3.88
Kvarnsvedens GoIF
3.88
SB
  
3Victoria BengtssonKA 2 IF
3.73
SB
  
4Theresia Wängborg Nyberg
3.53
Göteborgs KIK
3.53
=PB
  
K Längd     


Final A

Final

1Sofia Sadeharju
Sofia Sadeharju 89, FIN
6.05
89FIN
6.05
+0.8
  
2Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.87
Hässelby SK
5.87
+0.9 PB
  
3Jasmine Andersson
5.83
GoIF Tjalve
5.83
+0.8 SB
  
4Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.75
Hässelby SK
5.75
+2.0 PB
  
5Frida Lüppert ThomssonHammarby IF
5.61
+1.2 SB
  
6Johanna Froode
5.48
Örgryte IS
5.48
–0.7 SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Anita Márton
Anita Márton 89, HUN
17.93
89HUN
17.93
  
2Helena Engman
17.66
Riviera FI
17.66
  
3Catarina Andersson
15.23
Hässelby SK
15.23
  
4Jessica Samuelsson
14.21
Hässelby SK
14.21
SB
  
5Frida Åkerström
14.18
Huddinge AIS
14.18
SB
  
6Anna WikströmIFK Tumba
13.79
PB