15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
6.9
6.9
6.9
6.9
2.9
Arena: Värendsvallen
Tävlande: 530 (239+291)   Starter: 1234 (555+679)

Män
P16 100 m     
14 aug
Vind: +0.5

Final A

Final
14 aug
Vind: +0.5
1Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
11.48
Råby-Rekarne FIF
11.48
PB
  
2Arjan Abdullah FarajMalmö AI
11.48
=PB
  
3Robin Nordkvist
11.52
Huddinge AIS
11.52
  
4Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
11.60
KFUM Kristianstad
11.60
  
5Joakim Djuvfeldt
11.68
IF Göta
11.68
SB
  
6Tobias Nilsson
11.81
Ullevi FK
11.81
PB
  
7Simon Knuters
11.83
Bromma IF
11.83
  
8Simon Tofft
11.92
FIF Gnistan
11.92
  
Heat 1
14 aug Vind: -2.0
14 augVind: -2.0
1Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
11.68
Råby-Rekarne FIF
11.68
SB
  
2Joakim Djuvfeldt
11.72
IF Göta
11.72
SB
  
3Robin Nordkvist
11.75
Huddinge AIS
11.75
  
4Filip Hjorth
11.97
Säters IF
11.97
  
5Christopher BengtssonHässelby SK
11.97
SB
  
6Daniel Nordmark
12.08
Västerås FK
12.08
  
7Carl Lychou
12.10
Habo FIF-04
12.10
PB
  
8Erik Holmberg
12.35
Rånäs 4H
12.35
  
Heat 2
14 aug Vind: 0.0
14 augVind: 0.0
1Arjan Abdullah FarajMalmö AI
11.48
PB
  
2Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
11.69
KFUM Kristianstad
11.69
  
3Simon Knuters
11.70
Bromma IF
11.70
PB
  
4Tobias Nilsson
11.82
Ullevi FK
11.82
PB
  
5Simon Tofft
11.91
FIF Gnistan
11.91
  
6David SundströmHellas FK
11.97
PB
  
7Sven Visser
12.28
SK Bore
12.28
PB
  
8Marcus Dahlberg HermanssonHabo FIF-04
12.70
PB
  
P16 200 m     
16 aug
Vind: -0.4

Final A

Final
16 aug
Vind: -0.4
1Joakim Djuvfeldt
22.81
IF Göta
22.81
PB
  
2Robin Nordkvist
22.84
Huddinge AIS
22.84
PB
  
3Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
23.18
KFUM Kristianstad
23.18
  
4Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
23.25
Råby-Rekarne FIF
23.25
=PB
  
5Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
23.34
Nyköpings BIS
23.34
  
6Tobias Nilsson
23.66
Ullevi FK
23.66
  
7Simon Knuters
24.39
Bromma IF
24.39
  
Arjan Abdullah FarajMalmö AI
DNS
  
Heat 1
15 aug Vind: +2.3
15 augVind: +2.3
1Robin Nordkvist
23.17w
Huddinge AIS
23.17w
  
2Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
23.22w
KFUM Kristianstad
23.22w
  
3Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
23.44w
Råby-Rekarne FIF
23.44w
  
4Simon Knuters
23.99w
Bromma IF
23.99w
  
5Erik Holmberg
24.38w
Rånäs 4H
24.38w
  
6Christopher BengtssonHässelby SK
24.42w
  
7Sven Visser
24.95w
SK Bore
24.95w
  
8Måns Abo Reslan
26.32w
Hässelby SK
26.32w
  
Heat 2
15 aug Vind: +1.5
15 augVind: +1.5
1Joakim Djuvfeldt
23.02
IF Göta
23.02
PB
  
2Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
23.16
Nyköpings BIS
23.16
PB
  
3Arjan Abdullah FarajMalmö AI
23.47
  
4Tobias Nilsson
23.66
Ullevi FK
23.66
  
5Simon Tofft
24.07
FIF Gnistan
24.07
PB
  
6Daniel Nordmark
24.41
Västerås FK
24.41
PB
  
7Marcus GunderydTäby IS
24.88
PB
  
8David LiljedahlIF Udd
25.08
PB
  
P16 400 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
51.07
Nyköpings BIS
51.07
PB
  
2Christoffer OhlssonUmedalens IF
52.28
PB
  
3Fredrik ÅströmTäby IS
52.64
PB
  
4Marcus Hawkins
52.78
Rånäs 4H
52.78
  
5Alexander Lesser
52.96
Sävedalens AIK
52.96
  
6Jakob Rockmyr
52.99
IK Lerum FI
52.99
PB
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Marcus Hawkins
51.98
Rånäs 4H
51.98
PB
  
2Alexander Lesser
53.10
Sävedalens AIK
53.10
  
3Rasmus Fristedt
53.28
IFK Helsingborg
53.28
PB
  
4David LiljedahlIF Udd
57.69
PB
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
51.49
Nyköpings BIS
51.49
PB
  
2Fredrik ÅströmTäby IS
53.22
PB
  
3Ken Braesch-AndersenHammarby IF
53.69
PB
  
4Pontus Ulander
55.54
Sävedalens AIK
55.54
PB
  
Heat 3
14 aug
14 aug
1Christoffer OhlssonUmedalens IF
52.68
PB
  
2Jakob Rockmyr
53.21
IK Lerum FI
53.21
PB
  
3Philip Bäck
54.39
Hammarby IF
54.39
PB
  
4Olle Forslin
56.23
Hässelby SK
56.23
PB
  
5Oskar Lahti
58.27
Klippans FK
58.27
  
P16 800 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Jonas Wahl-SjömanBromma IF
1:55.02
  
2Christoffer Ohlsson
1:59.36
Umedalens IF
1:59.36
PB
  
3Oscar Larsson
1:59.37
Rånäs 4H
1:59.37
PB
  
4Alexander Lötvall
2:00.10
Mölndals AIK
2:00.10
PB
  
5Erik Filipovic
2:03.99
Klippans FK
2:03.99
  
6Niklas Könberg
2:07.07
Spårvägens FK
2:07.07
  
7Alexander Björnberg MowinskiHuddinge AIS
2:10.21
  
Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
DQ
IFK Umeå
DQ
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Oscar Larsson
2:02.67
Rånäs 4H
2:02.67
PB
  
2Jonas Wahl-SjömanBromma IF
2:02.78
  
3Alexander Lötvall
2:04.22
Mölndals AIK
2:04.22
SB
  
4Niklas Könberg
2:06.05
Spårvägens FK
2:06.05
  
5Albin Sjöblom
2:06.75
Rånäs 4H
2:06.75
  
6Joakim Johansson
2:17.19
Tibro AIK
2:17.19
PB
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Erik Filipovic
2:05.44
Klippans FK
2:05.44
  
2Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
2:05.47
IFK Umeå
2:05.47
  
3Christoffer Ohlsson
2:05.59
Umedalens IF
2:05.59
SB
  
4Alexander Björnberg MowinskiHuddinge AIS
2:05.92
  
5Pontus Ulander
2:07.01
Sävedalens AIK
2:07.01
PB
  
6Måns Abo Reslan
2:12.17
Hässelby SK
2:12.17
PB
  
7Kristoffer Holm
2:12.20
Huddinge AIS
2:12.20
  
P16 1500 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:57.40
F Stenungsunds FI
3:57.40
PB
  
2Erik Filipovic
4:14.95
Klippans FK
4:14.95
PB
  
3Fredrik Eråker
4:17.68
IF Göta
4:17.68
  
4Kristoffer Holm
4:19.17
Huddinge AIS
4:19.17
  
5Niklas Könberg
4:19.78
Spårvägens FK
4:19.78
PB
  
6Simon Lundell VakkuriEnhörna IF
4:21.27
  
7Albin Sjöblom
4:23.97
Rånäs 4H
4:23.97
  
8Erik Norrbom
4:28.10
Turebergs FK
4:28.10
  
9Måns Abo Reslan
4:29.99
Hässelby SK
4:29.99
PB
  
10Ludvig von Polgar
4:38.41
Rånäs 4H
4:38.41
  
P16 3000 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
8:56.27
F Stenungsunds FI
8:56.27
PB
  
2Jonas Wahl-SjömanBromma IF
9:01.42
PB
  
3Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
9:10.61
IFK Umeå
9:10.61
PB
  
4Fredrik Eråker
9:16.52
IF Göta
9:16.52
PB
  
5Alexander ThysellÄrla IF
9:28.95
PB
  
6Erik Filipovic
9:29.65
Klippans FK
9:29.65
  
7Adam Lindström
9:30.90
Hässelby SK
9:30.90
PB
  
8Sebastian RobertssonKlippans FK
9:32.54
PB
  
9Simon Lundell VakkuriEnhörna IF
9:33.22
PB
  
10Alexander Palm
Alexander Palm 93, IK Norrköping FI
9:44.76
IK Norrköping FI
9:44.76
  
11Rasmus Söderberg
9:47.33
Enhörna IF
9:47.33
PB
  
12Erik Norrbom
9:49.52
Turebergs FK
9:49.52
  
13Carl Senorski
9:57.74
Örgryte IS
9:57.74
PB
  
14Ludvig von Polgar
9:59.53
Rånäs 4H
9:59.53
PB
  
15Marcus Petersson
10:00.85
Oskarshamns SK
10:00.85
PB
  
P16 2000 m hinder (83.8 cm)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Fredrik Eråker
6:24.97
IF Göta
6:24.97
PB
  
2Alexander ThysellÄrla IF
6:39.30
PB
  
3Christofer RydstedtÄrla IF
6:45.36
PB
  
4Carl Senorski
6:50.55
Örgryte IS
6:50.55
PB
  
5Sebastian RobertssonKlippans FK
7:06.36
PB
  
6Adam Lindström
7:10.49
Hässelby SK
7:10.49
PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
16 aug
Vind: +0.5

Final A

Final
16 aug
Vind: +0.5
1Filip Hjorth
15.18
Säters IF
15.18
PB
  
2Hampus Widlund
15.28
IFK Växjö
15.28
  
3Niclas RichardssonGefle IF
15.31
  
4Lucas Persson
15.54
Mölndals AIK
15.54
  
5Gunnar Odenman
15.80
Hammarby IF
15.80
  
6Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
15.84
Linköpings GIF
15.84
  
7Dennis Eriksson
16.22
Sundsvalls FI
16.22
  
Filip Gärdefors
Filip Gärdefors 93, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Heat 1
16 aug Vind: +0.7
16 augVind: +0.7
1Niclas RichardssonGefle IF
15.12
PB
  
2Lucas Persson
15.30
Mölndals AIK
15.30
  
3Filip Gärdefors
Filip Gärdefors 93, KFUM Örebro
15.39
KFUM Örebro
15.39
PB
  
4Gunnar Odenman
15.90
Hammarby IF
15.90
  
5Philip Green
15.92
Hammarby IF
15.92
PB
  
6Anton Öberg
16.47
Hammarby IF
16.47
PB
  
7Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
16.92
Spårvägens FK
16.92
  
Heat 2
16 aug Vind: +1.3
16 augVind: +1.3
1Filip Hjorth
15.20
Säters IF
15.20
PB
  
2Hampus Widlund
15.59
IFK Växjö
15.59
  
3Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
15.63
Linköpings GIF
15.63
PB
  
4Dennis Eriksson
15.74
Sundsvalls FI
15.74
PB
  
5Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
16.40
Västerås FK
16.40
  
6Jonne Hautala
Jonne Hautala 93, Västerås
16.58
Västerås FK
16.58
  
7Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
17.22
Södertälje IF
17.22
  
P16 300 m häck (83.8 cm)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Marcus Hawkins
40.17
Rånäs 4H
40.17
  
2Filip Gärdefors
Filip Gärdefors 93, KFUM Örebro
40.43
KFUM Örebro
40.43
PB
  
3Philip Green
40.54
Hammarby IF
40.54
  
4Fredrik ÅströmTäby IS
41.04
PB
  
5Rasmus Fristedt
41.40
IFK Helsingborg
41.40
PB
  
Gunnar Odenman
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Marcus Hawkins
41.58
Rånäs 4H
41.58
  
2Gunnar Odenman
42.10
Hammarby IF
42.10
PB
  
3Lucas Persson
43.66
Mölndals AIK
43.66
  
4Fredrik Almén
Fredrik Almén 93, Södertälje IF
44.98
Södertälje IF
44.98
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Fredrik ÅströmTäby IS
41.70
PB
  
2Rasmus Fristedt
41.93
IFK Helsingborg
41.93
PB
  
3Jessin Zigaf
Jessin Zigaf 93, Eslövs AI
42.11
Eslövs AI
42.11
PB
  
4Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
42.48
Södertälje IF
42.48
PB
  
5Anton Öberg
44.11
Hammarby IF
44.11
PB
  
Heat 3
15 aug
15 aug
1Filip Gärdefors
Filip Gärdefors 93, KFUM Örebro
41.45
KFUM Örebro
41.45
PB
  
2Philip Green
41.59
Hammarby IF
41.59
PB
  
3Marcus GunderydTäby IS
44.10
  
4Albert Karlsson
Albert Karlsson 93, Eksjö Södra
44.60
Eksjö Södra IK
44.60
  
5Filip Rubin
Filip Rubin 93, Hovslätt
46.05
Hovslätts IK
46.05
  
P16 Höjd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Fabrel Kibondzi
1.89
Filipstads IF
1.89
PB
  
2Anton Krutov
Anton Krutov 93, Helsingborg
1.89
IFK Helsingborg
1.89
PB
  
3Oskar Norström
1.89
Stocksäters IF
1.89
PB
  
4Marcus Hawkins
1.87
Rånäs 4H
1.87
PB
  
5Sebastian Andersson
Sebastian Andersson 93, IK Hakarpspojkarna
1.87
IK Hakarpspojkarna
1.87
PB
  
6Pär Karlberg
1.82
IFK Sävsjö
1.82
PB
  
7Nils Carlsson
1.82
Riviera FI
1.82
PB
  
8Mattias JällrudRånäs 4H
1.82
  
8Adrian RavenellÄrla IF
1.82
=PB
  
10Robin Nordkvist
1.79
Huddinge AIS
1.79
  
10Erik Liberg
Erik Liberg 93, Sävedalen
1.79
Sävedalens AIK
1.79
PB
  
12Hampus Larsson
Hampus Larsson 93, Katrineholm
1.79
Katrineholms SK
1.79
=PB
  
13Johannes Nilsson
1.75
Mölndals AIK
1.75
  
13Oscar Waldner
Oscar Waldner 93, Sävedalen
1.75
Sävedalens AIK
1.75
  
15Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
1.75
Linköpings GIF
1.75
  
16Ulf Leide
Ulf Leide 93, Helsingborg
1.75
IFK Helsingborg
1.75
  
17Hampus Widlund
1.75
IFK Växjö
1.75
  
18Jakob Sandman
Jakob Sandman 93, Helsingborg
1.71
IFK Helsingborg
1.71
  
19Rasmus JeppssonFK Athlet
1.65
  
19Oskar Nordborg
1.65
FI Kalmarsund
1.65
  
21Kristian HjerténIstrums SK
1.59
PB
  
P16 Stav     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Oskar Norström
4.53
Stocksäters IF
4.53
  
2Carl Sténson
4.53
Hellas FK
4.53
PB
  
3Axel Frisén
Axel Frisén 93, Stocksäter
4.10
Stocksäters IF
4.10
PB
  
4Viktor Moen
3.98
Ullevi FK
3.98
  
5Simon Gunnarsson
3.98
Västerås FK
3.98
  
6Johan Ehlinger
3.86
Örgryte IS
3.86
  
7Tom Tuvhag
3.50
IFK Växjö
3.50
PB
  
8Oskar Nordborg
3.50
FI Kalmarsund
3.50
PB
  
9Gustav Fridh
3.32
Huddinge AIS
3.32
  
P16 Längd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Gustav Fridh
6.58w
Huddinge AIS
6.58w
+2.3
  
2Niclas RichardssonGefle IF
6.54
+1.9
  
3Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
6.46
Linköpings GIF
6.46
+0.8
  
4Carl Sténson
6.34w
Hellas FK
6.34w
+2.1
  
5Philip Green
6.33w
Hammarby IF
6.33w
+2.1
  
6Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.22
Spårvägens FK
6.22
+1.2
  
7Jonne Hautala
Jonne Hautala 93, Västerås
6.18
Västerås FK
6.18
+1.2
  
8Anton Berg
6.08w
IF Udd
6.08w
+3.1
  
9Oskar Persson
6.05w
Ullevi FK
6.05w
+2.8
  
10Philip Bäck
6.04
Hammarby IF
6.04
+0.3
  
11Dennis Eriksson
6.04
Sundsvalls FI
6.04
+1.0
  
12Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
5.77
Västerås FK
5.77
+0.4
  
Kval
14 aug
14 aug
1Niclas RichardssonGefle IF
6.22
–1.2
  
2Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
6.05
Linköpings GIF
6.05
+1.1 SB
  
3Oskar Persson
6.04
Ullevi FK
6.04
–2.0
  
4Jonne Hautala
Jonne Hautala 93, Västerås
6.04
Västerås FK
6.04
0.0 PB
  
5Gustav Fridh
6.03
Huddinge AIS
6.03
–0.2 SB
  
6Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.02
Västerås FK
6.02
+1.0
  
7Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
6.02
Spårvägens FK
6.02
+0.6 PB
  
8Philip Green
6.00
Hammarby IF
6.00
–0.8
  
9Philip Bäck
6.00
Hammarby IF
6.00
–1.1 PB
  
9Carl Sténson
6.00
Hellas FK
6.00
+0.1
  
11Dennis Eriksson
5.97
Sundsvalls FI
5.97
–1.6 PB
  
12Anton BergIF Udd
5.94
+0.1 PB
  
13Hannes Carlsson
5.85
FI Kalmarsund
5.85
+0.3
  
14Axel Engvall
5.77
Ullevi FK
5.77
–0.4 PB
  
15Rasmus JeppssonFK Athlet
5.66
+0.4 PB
  
16Nils Carlsson
5.63
Riviera FI
5.63
+0.4 PB
  
17Fredrik LindebergUpsala IF
5.51
+0.1 PB
  
18Marcus Dahlberg HermanssonHabo FIF-04
5.20
+1.3 PB
  
19Kristian HjerténIstrums SK
5.07
+0.8 PB
  
20Sven VisserSK Bore
4.87
–1.5 PB
  
Joakim JohanssonTibro AIK
NM
  
P16 Tresteg     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Niclas RichardssonGefle IF
13.29
+1.2
  
2Viktor Warg
13.22w
KFUM Arvika
13.22w
+2.2
  
3Gunnar Odenman
13.06
Hammarby IF
13.06
+0.2 PB
  
4Anton Berg
13.05w
IF Udd
13.05w
+2.2
  
5Axel Engvall
12.99
Ullevi FK
12.99
+1.6 PB
  
6Oskar Persson
12.80
Ullevi FK
12.80
+1.0 PB
  
7Dennis Eriksson
12.79w
Sundsvalls FI
12.79w
+3.3
  
8Gustav Fridh
12.77
Huddinge AIS
12.77
+0.4
  
9Mattias Jällrud
12.46
Rånäs 4H
12.46
+0.2 PB
  
10Pär Karlberg
12.04w
IFK Sävsjö
12.04w
+2.1
  
11Rasmus JeppssonFK Athlet
12.01
+0.9 =PB
  
12Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
11.78
Södertälje IF
11.78
+0.7 PB
  
13Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
11.63
Spårvägens FK
11.63
–0.5 PB
  
14Albert Karlsson
Albert Karlsson 93, Eksjö Södra
11.05
Eksjö Södra IK
11.05
–0.2
  
Fredrik LindebergUpsala IF
NM
  
P16 Kula (5.0 kg)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Niklas Lindstedt
18.21
Hässelby SK
18.21
PB
  
2Oscar VestlundKils AIK
16.81
  
3Anders PetterssonSäffle FIK
14.27
  
4Adrian RavenellÄrla IF
13.97
  
5Robert GranströmIFK Märsta
13.67
PB
  
6John Plate
13.46
IK Orient
13.46
PB
  
7Anton Larsson
13.43
Järvsö IF
13.43
PB
  
8David SundströmHellas FK
13.36
PB
  
9Alexander Hase
Alexander Hase 93, Helsingborg
12.50
IFK Helsingborg
12.50
PB
  
10Marcus Hawkins
12.26
Rånäs 4H
12.26
  
11Dennis Martinsson
12.16
Bollnäs FIK
12.16
PB
  
12Fredrik GranströmIFK Märsta
11.78
PB
  
13Mattias Grundström
11.15
Ängelholms IF
11.15
PB
  
14Filip Larsson
Filip Larsson 93, Eksjö Södra
10.88
Eksjö Södra IK
10.88
PB
  
P16 Diskus (1.5 kg)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Niklas Lindstedt
46.93
Hässelby SK
46.93
SB
  
2Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
46.05
Södertälje IF
46.05
  
3Anders PetterssonSäffle FIK
45.40
PB
  
4John Plate
44.90
IK Orient
44.90
PB
  
5Rasmus Gunnervald
Rasmus Gunnervald 93, Svenljunga IK
39.75
Svenljunga IK
39.75
PB
  
6Filip Hjorth
39.48
Säters IF
39.48
PB
  
7Erik Liberg
Erik Liberg 93, Sävedalen
36.26
Sävedalens AIK
36.26
  
8Oskar Nordborg
33.10
FI Kalmarsund
33.10
  
Dennis MartinssonBollnäs FIK
NM
  
Philip Bäck
NM
Hammarby IF
NM
  
Johannes HenrikssonIF Göta
NM
  
Mattias GrundströmÄngelholms IF
NM
  
P16 Slägga (5.0 kg)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Kristoffer FagerlundIK Ymer
61.88
PB
  
2Rikard Karlsson
59.34
Alingsås IF
59.34
PB
  
3Sebastian ThörngrenSK Bore
58.11
PB
  
4Oscar VestlundKils AIK
57.38
PB
  
5Anders PetterssonSäffle FIK
50.68
  
6John Plate
45.27
IK Orient
45.27
PB
  
7Mattias Grundström
39.49
Ängelholms IF
39.49
PB
  
8Dennis Martinsson
39.19
Bollnäs FIK
39.19
PB
  
P16 Spjut (700 g)     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Johannes HenrikssonIF Göta
64.42
PB
  
2Sebastian ThörngrenSK Bore
58.39
  
3Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
57.77
KFUM Örebro
57.77
PB
  
4Erik Olofsson
55.79
IFK Umeå
55.79
  
5Jonathan HarleyRydö ASK
48.96
PB
  
6David SundströmHellas FK
48.69
  
7Rikard Karlsson
47.64
Alingsås IF
47.64
  
8Marcus LarssonKA 3 IF
46.36
  
9Linus Uddh
Linus Uddh 93, Mölndal
45.81
Mölndals AIK
45.81
  
10Gunnar HenrikssonÄrla IF
43.76
  
11Simon Gunnarsson
43.45
Västerås FK
43.45
PB
  
12Alexander Hase
Alexander Hase 93, Helsingborg
42.73
IFK Helsingborg
42.73
PB
  
13Anton Larsson
42.56
Järvsö IF
42.56
  
14Viktor Warg
42.35
KFUM Arvika
42.35
  
15Filip Larsson
Filip Larsson 93, Eksjö Södra
42.05
Eksjö Södra IK
42.05
PB
  
16Oskar Nordborg
40.31
FI Kalmarsund
40.31
PB
  
17Robin Sjölin
Robin Sjölin 92, Kristianstad
34.68
KFUM Kristianstad
34.68
PB
  
P15 100 m     
14 aug
Vind: +3.0

Final A

Final
14 aug
Vind: +3.0
1David Andersson
11.06w
Skellefteå AIK
11.06w
  
2Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
11.32w
Västerås FK
11.32w
  
3Jonathan Wulff
11.49w
Hammarby IF
11.49w
  
4Erik Annerfalk
11.63w
IF Hagen
11.63w
  
5Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
11.66w
Råby-Rekarne FIF
11.66w
  
6Niklas Pålsson
11.70w
Mölndals AIK
11.70w
  
7Gustav Schölin
11.94w
Finspångs AIK
11.94w
  
Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
DNS
  
Heat 1
14 aug Vind: +0.8
14 augVind: +0.8
1Niklas Pålsson
11.81
Mölndals AIK
11.81
PB
  
2Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.87
  
3Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
11.94
Råby-Rekarne FIF
11.94
  
4Gustav Schölin
11.97
Finspångs AIK
11.97
  
5Pontus AhlstedtIK Lerum FI
12.28
  
6Joakim Felixson
12.79
Wärnamo SK
12.79
PB
  
7Nils AnderssonSK Bore
12.81
PB
  
Heat 2
14 aug Vind: -0.5
14 augVind: -0.5
1Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
11.65
Västerås FK
11.65
  
2Jonathan Wulff
11.78
Hammarby IF
11.78
PB
  
3Alexander Larsson
11.98
Karlskoga FI
11.98
  
4Carlos Sandell
11.99
Rånäs 4H
11.99
  
5Axel Lönegren
12.16
Upsala IF
12.16
  
6Yann Palm
12.22
IFK Lund
12.22
PB
  
7Albin Ekberg
12.64
Istrums SK
12.64
  
8Alfred Karonen
12.90
IK Hinden
12.90
PB
  
Heat 3
14 aug Vind: -1.1
14 augVind: -1.1
1David Andersson
11.41
Skellefteå AIK
11.41
PB
  
2Erik AnnerfalkIF Hagen
11.85
PB
  
3Victor Lundberg
12.13
Solna FK
12.13
  
4André Ilve
12.18
IK Pallas
12.18
  
5Carl Sjöstedt
12.38
IF Göta
12.38
PB
  
6Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
12.39
Hässelby SK
12.39
PB
  
7Mattias Qvarfordt
12.57
Hammarby IF
12.57
PB
  
8Robin Forsell
Robin Forsell 94, KFUM Örebro
12.63
KFUM Örebro
12.63
PB
  
P15 300 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
37.43
Råby-Rekarne FIF
37.43
SB
  
2Victor Lundberg
37.63
Solna FK
37.63
  
3Robin Forsell
Robin Forsell 94, KFUM Örebro
37.67
KFUM Örebro
37.67
  
4Adrian HanssonLomma FIK
37.79
  
5Niklas Pålsson
38.01
Mölndals AIK
38.01
  
6Alexander Larsson
38.09
Karlskoga FI
38.09
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
37.79
Råby-Rekarne FIF
37.79
SB
  
2Alexander Larsson
38.17
Karlskoga FI
38.17
  
3Pontus AhlstedtIK Lerum FI
38.26
  
4Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
38.63
Hässelby SK
38.63
PB
  
5Tobias Westman
40.21
Rånäs 4H
40.21
  
6Gustaf PetterssonIFK Växjö
41.44
PB
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Niklas Pålsson
38.00
Mölndals AIK
38.00
  
2Victor Lundberg
38.13
Solna FK
38.13
  
3Robin SkärströmTanums IF
38.83
  
4Carlos Sandell
39.71
Rånäs 4H
39.71
PB
  
5Gabriel Eriksson
40.19
Sävedalens AIK
40.19
  
Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
DNS
Västerås FK
DNS
  
Heat 3
15 aug
15 aug
1Adrian HanssonLomma FIK
37.45
  
2Robin Forsell
Robin Forsell 94, KFUM Örebro
37.61
KFUM Örebro
37.61
PB
  
3Jonathan Wulff
38.55
Hammarby IF
38.55
  
4Gustav Schölin
39.21
Finspångs AIK
39.21
  
5Erik Kullberg
40.15
Högby IF
40.15
  
6Albin Ekberg
41.28
Istrums SK
41.28
  
P15 800 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Benjamin Ahlbäck
2:00.95
IF Göta
2:00.95
PB
  
2Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
2:01.78
Hässelby SK
2:01.78
PB
  
3Jens Petrusson
2:02.05
Ullevi FK
2:02.05
PB
  
4David Roos
David Roos 94, Eslövs AI
2:03.28
Eslövs AI
2:03.28
PB
  
5Adrian Hansson
2:05.07
Lomma FIK
2:05.07
  
6Fredrik Finstad
2:05.90
Ekshärad FI
2:05.90
  
7Pontus Johansson
2:07.24
IFK Växjö
2:07.24
  
8Petter Kroon
Petter Kroon 94, KFUM Örebro
2:11.58
KFUM Örebro
2:11.58
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Benjamin Ahlbäck
2:04.33
IF Göta
2:04.33
SB
  
2Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
2:04.60
Hässelby SK
2:04.60
PB
  
3Pontus Johansson
2:06.39
IFK Växjö
2:06.39
PB
  
4Sebastian StöckemannIFK Växjö
2:13.62
PB
  
5Eddie Strand
2:14.26
Hammarby IF
2:14.26
SB
  
6Zef Kolaj
2:19.70
Högby IF
2:19.70
PB
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Adrian Hansson
2:06.28
Lomma FIK
2:06.28
  
2David Roos
David Roos 94, Eslövs AI
2:07.85
Eslövs AI
2:07.85
SB
  
3Petter Kroon
Petter Kroon 94, KFUM Örebro
2:08.98
KFUM Örebro
2:08.98
  
4Simon Spencer
Simon Spencer 94, Strömstad LK
2:09.43
Strömstad LK
2:09.43
PB
  
5Philip Lund
Philip Lund 94, Eksjö Södra
2:10.55
Eksjö Södra IK
2:10.55
PB
  
6Gunnar Grimsdahl
2:11.46
IK Akele
2:11.46
PB
  
Heat 3
14 aug
14 aug
1Jens Petrusson
2:06.68
Ullevi FK
2:06.68
PB
  
2Fredrik Finstad
2:07.93
Ekshärad FI
2:07.93
  
3Hampus Börjesson
2:09.25
Sävedalens AIK
2:09.25
PB
  
4Alexander Holmblad
2:10.42
Spårvägens FK
2:10.42
  
5Alexander AbrahamssonIK Akele
2:12.64
PB
  
6Gabriel Eriksson
2:16.64
Sävedalens AIK
2:16.64
PB
  
P15 2000 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Benjamin Ahlbäck
5:56.71
IF Göta
5:56.71
SB
  
2Jens Petrusson
5:57.23
Ullevi FK
5:57.23
  
3Napoleon Asmerom
6:03.49
Fredrikshofs FIF
6:03.49
PB
  
4Viktor Johansson
6:05.96
Spårvägens FK
6:05.96
PB
  
5Bilal Cadimi
6:08.32
Turebergs FK
6:08.32
PB
  
6Gustav SandströmIF Udd
6:09.03
PB
  
7Younes Jilali
6:10.59
Huddinge AIS
6:10.59
  
8Simon Spencer
Simon Spencer 94, Strömstad LK
6:12.83
Strömstad LK
6:12.83
PB
  
9Pontus Johansson
6:13.82
IFK Växjö
6:13.82
  
10Philip Lund
Philip Lund 94, Eksjö Södra
6:14.59
Eksjö Södra IK
6:14.59
PB
  
11Alexander Holmblad
6:17.31
Spårvägens FK
6:17.31
  
12Jesper Bokefors
6:18.07
Upsala IF
6:18.07
  
13Petter Kroon
Petter Kroon 94, KFUM Örebro
6:18.68
KFUM Örebro
6:18.68
PB
  
14Jonathan Weichbrodt
6:19.01
Mölndals AIK
6:19.01
PB
  
15Adam Wendelin
6:19.72
IFK Sala
6:19.72
  
16Erik Tholén
6:27.87
Ununge IF
6:27.87
  
17Martin Westling
6:58.21
Oskarshamns SK
6:58.21
PB
  
Matz Larsson
DNS
Mölndals AIK
DNS
  
P15 1500 m hinder (76.2 cm)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Benjamin Ahlbäck
4:35.37
IF Göta
4:35.37
PB
  
2Younes Jilali
4:36.69
Huddinge AIS
4:36.69
  
3Gustav SandströmIF Udd
4:38.96
PB
  
4Napoleon Asmerom
4:41.03
Fredrikshofs FIF
4:41.03
PB
  
5David Roos
David Roos 94, Eslövs AI
4:49.53
Eslövs AI
4:49.53
  
6Erik Tholén
4:49.95
Ununge IF
4:49.95
  
7Adam Wendelin
4:54.76
IFK Sala
4:54.76
  
8Jacob Hjalmarsson
4:56.56
Hovslätts IK
4:56.56
PB
  
9David Fridell
4:59.87
Stensjöns IF
4:59.87
PB
  
10Anders Hagström
Anders Hagström 94, Trångsviken
5:22.66
Trångsvikens IF
5:22.66
PB
  
P15 100 m häck (83.8 cm)     
16 aug
Vind: +1.7

Final A

Final
16 aug
Vind: +1.7
1Jesper Lundberg
13.61
Alvesta FI
13.61
PB
  
2Eric Bergvall
13.80
Hässelby SK
13.80
PB
  
3Wiktor ÅstrandIK Ymer
14.13
PB
  
4Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
14.25
F Gotländsk FI
14.25
PB
  
5Carl Sjöstedt
14.36
IF Göta
14.36
PB
  
6Ayad Shaker Anid
14.43
Eskilstuna FI
14.43
PB
  
7Victor Ivarsson
14.48
IFK Växjö
14.48
PB
  
Fredrick EkholmHuddinge AIS
DNF
  
Heat 1
16 aug Vind: +4.3
16 augVind: +4.3
1Jesper Lundberg
13.57w
Alvesta FI
13.57w
  
2Wiktor ÅstrandIK Ymer
14.06w
  
3Fredrick Ekholm
14.25w
Huddinge AIS
14.25w
  
4Victor Ivarsson
14.36w
IFK Växjö
14.36w
  
5Ayad Shaker Anid
14.43w
Eskilstuna FI
14.43w
  
6Erik Mårtensson
14.91w
Sundsvalls FI
14.91w
  
7Hampus CorneliussonIK Lerum FI
14.94w
  
Heat 2
16 aug Vind: +1.9
16 augVind: +1.9
1Eric Bergvall
13.86
Hässelby SK
13.86
PB
  
2Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
14.52
F Gotländsk FI
14.52
PB
  
3Carl Sjöstedt
14.57
IF Göta
14.57
PB
  
4Rickard Willman
14.57
Västerås FK
14.57
PB
  
5Gustav Schölin
14.85
Finspångs AIK
14.85
PB
  
6Oliver Karlsson
15.28
Västerås FK
15.28
PB
  
7Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
16.17
Hässelby SK
16.17
PB
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
40.12
F Gotländsk FI
40.12
PB
  
2Carl Sjöstedt
40.32
IF Göta
40.32
PB
  
3Eric Bergvall
42.19
Hässelby SK
42.19
  
4Gustav Schölin
42.62
Finspångs AIK
42.62
PB
  
Jesper LundbergAlvesta FI
DQ
  
Ayad Shaker Anid
DQ
Eskilstuna FI
DQ
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
41.08
F Gotländsk FI
41.08
PB
  
2Gustav Schölin
42.64
Finspångs AIK
42.64
PB
  
3Eric Bergvall
43.31
Hässelby SK
43.31
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Jesper Lundberg
40.93
Alvesta FI
40.93
PB
  
2Carl Sjöstedt
40.97
IF Göta
40.97
PB
  
3Ayad Shaker Anid
46.55
Eskilstuna FI
46.55
PB
  
Johan Kullberg
Johan Kullberg 94, Helsingborg
DNF
IFK Helsingborg
DNF
  
P15 Höjd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Fredrick Ekholm
1.91
Huddinge AIS
1.91
  
2Fredrik KonradssonIFK Umeå
1.89
  
3Wiktor ÅstrandIK Ymer
1.89
PB
  
4Samuel DahlqvistHabo FIF-04
1.87
PB
  
5Mattias de Graaf
1.79
FI Kalmarsund
1.79
  
6Oliver Karlsson
1.75
Västerås FK
1.75
  
7Nils Thornberg
1.75
Bollnäs FIK
1.75
PB
  
8Simon SöderlundUpsala IF
1.75
PB
  
9Isac Persson
1.71
Enköpings AI
1.71
  
10Johan Talèus
Johan Talèus 94, Råby-Rekarna FI
1.71
Råby-Rekarna FI
1.71
  
11Albin Strid
1.71
IF Göta
1.71
PB
  
12Jonas NilssonHabo FIF-04
1.65
  
12Kim Fransson
1.65
IFK Halmstad
1.65
  
14Erik Grundberg
1.59
Hammarby IF
1.59
  
Nils AnderssonSK Bore
NH
  
P15 Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Melker Svärd JacobssonMalmö AI
4.31
  
2Anders AndreassonÖrgryte IS
4.21
PB
  
3Trolle Olson
4.16
Malmö AI
4.16
  
4Micael Fagö
3.66
Kalmar SK
3.66
PB
  
5Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
3.36
Enköpings AI
3.36
  
6Hampus CorneliussonIK Lerum FI
3.36
PB
  
7Simon SöderlundUpsala IF
3.18
PB
  
8Johan Berggren
3.00
Eslövs AI
3.00
  
8Rasmus ElfgaardHabo FIF-04
3.00
PB
  
10Oliver Malm
3.00
Örgryte IS
3.00
PB
  
André Lundin
NH
Örgryte IS
NH
  
P15 Längd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Simon Karlén
7.07
KFUM Arvika
7.07
+1.3 PB
  
2Fredrick Ekholm
6.73
Huddinge AIS
6.73
+1.9 PB
  
3Johan Talèus
Johan Talèus 94, Råby-Rekarna FI
6.51
Råby-Rekarna FI
6.51
+1.6 PB
  
4Rickard Willman
6.41
Västerås FK
6.41
+1.2 PB
  
5Eric Bergvall
6.18
Hässelby SK
6.18
+1.5 PB
  
6Fredrik KonradssonIFK Umeå
6.11
+1.2
  
7Jack Johansson
6.08w
Laholm IF
6.08w
+3.0
  
8Isac Persson
6.08
Enköpings AI
6.08
+1.7
  
9Kalle Örstadius
Kalle Örstadius 94, Kristianstad
5.86
KFUM Kristianstad
5.86
+1.7 PB
  
10Marcus BergstrandIK Finish
5.73w
+2.8
  
11Samuel Grip
5.71
Brattås CK
5.71
+1.0
  
Kval
14 aug
14 aug
1Simon Karlén
6.38
KFUM Arvika
6.38
+1.1 PB
  
2Johan Talèus
Johan Talèus 94, Råby-Rekarna FI
6.13
Råby-Rekarna FI
6.13
+1.1 PB
  
3Isac Persson
6.05
Enköpings AI
6.05
+0.5
  
4Rickard Willman
6.00w
Västerås FK
6.00w
+2.6
  
5Victor IvarssonIFK Växjö
5.99
–2.1 PB
  
6Fredrick Ekholm
5.95
Huddinge AIS
5.95
+0.2 PB
  
7Fredrik KonradssonIFK Umeå
5.93
+1.9
  
8Samuel Grip
5.89
Brattås CK
5.89
+1.7
  
9Eric Bergvall
5.85
Hässelby SK
5.85
+0.5 PB
  
10Kalle Örstadius
Kalle Örstadius 94, Kristianstad
5.81
KFUM Kristianstad
5.81
+1.3 PB
  
11Jack JohanssonLaholm IF
5.80
–1.3
  
12Marcus BergstrandIK Finish
5.71
–0.7 PB
  
13Kim Fransson
5.70
IFK Halmstad
5.70
+0.1
  
14Patrik BirgerssonLaholm IF
5.63
–0.3 PB
  
15Erik Kullberg
5.56
Högby IF
5.56
+0.2
  
16Tobias Westman
5.53w
Rånäs 4H
5.53w
+2.5
  
17Nils AnderssonSK Bore
5.52
+0.1 PB
  
18Gustaf PetterssonIFK Växjö
5.47
+1.0 PB
  
19Hampus CorneliussonIK Lerum FI
5.44
+1.2 PB
  
20Yann Palm
5.44
IFK Lund
5.44
+0.4 =PB
  
21Mattias QvarfordtHammarby IF
5.06
+1.3 PB
  
22Joakim Felixson
4.98
Wärnamo SK
4.98
+0.2 PB
  
23Alfred KaronenIK Hinden
4.90
+1.6 PB
  
Joel ValdemarssonIF Göta
NM
  
P15 Tresteg     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Simon Karlén
14.65w
KFUM Arvika
14.65w
+2.8
  
2Fredrick Ekholm
13.90w
Huddinge AIS
13.90w
+4.0
  
3Simon Pettersson
13.22
Örbyhus IF
13.22
+1.0 PB
  
4Fredrik Konradsson
13.15w
IFK Umeå
13.15w
+2.8
  
5Samuel Grip
13.13w
Brattås CK
13.13w
+4.1
  
6Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
12.55
Enköpings AI
12.55
+1.7 PB
  
7Erik Grundberg
12.32w
Hammarby IF
12.32w
+2.6
  
8Isac Persson
12.20w
Enköpings AI
12.20w
+3.6
  
9Patrik BirgerssonLaholm IF
12.05
+0.2 PB
  
10Pierre Savela
11.99w
Ärla IF
11.99w
+3.3
  
11Joel Valdemarsson
11.33w
IF Göta
11.33w
+2.5
  
Jack JohanssonLaholm IF
DNS
  
P15 Kula (4.0 kg)     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Simon Karlén
15.95
KFUM Arvika
15.95
PB
  
2Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
14.74
Enköpings AI
14.74
  
3Emil Sjödin
14.64
Kovlands IF
14.64
  
4Jonatan JardelidSK Bore
13.47
PB
  
5Johan Berggren
13.42
Eslövs AI
13.42
PB
  
6Axel Lönegren
13.39
Upsala IF
13.39
  
7Jonas Hansson-BergénNyköpings BIS
12.53
  
8Tobias Westman
11.79
Rånäs 4H
11.79
PB
  
9Patrik ThimanIFK Lund
11.27
PB
  
Simon PetterssonÖrbyhus IF
NM
  
P15 Diskus (1.0 kg)     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Simon Pettersson
54.90
Örbyhus IF
54.90
PB
  
2Jonas Hansson-BergénNyköpings BIS
49.34
PB
  
3Love Litzell
Love Litzell 94, Östersunds GIF
46.94
Östersunds GIF
46.94
  
4Victor Ivarsson
45.86
IFK Växjö
45.86
PB
  
5Albin Vastersson
44.06
Varbergs GIF
44.06
PB
  
6Alfred Rahm
42.48
Habo FIF-04
42.48
PB
  
7Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
42.02
Enköpings AI
42.02
  
8Anders Eriksson
41.17
Hovslätts IK
41.17
PB
  
9Jonas NilssonHabo FIF-04
36.89
PB
  
10Micael Fagö
33.25
Kalmar SK
33.25
SB
  
11Axel Lönegren
32.13
Upsala IF
32.13
SB
  
Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
NH
IFK Helsingborg
NH
  
P15 Spjut (600 g)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Jonas Hansson-BergénNyköpings BIS
63.56
PB
  
1Emil Sjödin
57.20
Kovlands IF
57.20
PB
  
2Love Litzell
Love Litzell 94, Östersunds GIF
57.43
Östersunds GIF
57.43
PB
  
2Axel Lönegren
53.74
Upsala IF
53.74
PB
  
3Albin Johansson
51.31
IFK Halmstad
51.31
PB
  
3Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
51.05
IFK Helsingborg
51.05
  
4Markus Vaarala
49.72
Ullevi FK
49.72
PB
  
4Anders Eriksson
47.74
Hovslätts IK
47.74
PB
  
5Love Litzell
Love Litzell 94, Östersunds GIF
48.70
Östersunds GIF
48.70
  
5Jonatan JardelidSK Bore
46.98
PB
  
6Victor Ivarsson
48.00
IFK Växjö
48.00
PB
  
6Johan Askmar
39.90
IF Göta
39.90
PB
  
7Gustav Wik
46.67
Rånäs 4H
46.67
=PB
  
7Micael Fagö
36.82
Kalmar SK
36.82
PB
  
8Kim Fransson
45.32
IFK Halmstad
45.32
  
8Tobias Westman
31.87
Rånäs 4H
31.87
PB
  
9Alfred Rahm
43.02
Habo FIF-04
43.02
PB
  
10Anders Eriksson
42.92
Hovslätts IK
42.92
  
11Christian Hämäläinen
42.12
Råby-Rekarne FIF
42.12
  
12Jonas Hansson-BergénNyköpings BIS
41.48
  
13Oliver Karlsson
40.14
Västerås FK
40.14
  
14Rickard Willman
38.82
Västerås FK
38.82
PB
  
15Johan Berggren
34.36
Eslövs AI
34.36
PB
  
16Zef Kolaj
33.47
Högby IF
33.47
PB
  
Patrik ThimanIFK Lund
NM
  
Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
NM
Enköpings AI
NM
  
Kvinnor
F16 100 m     
14 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
14 aug
Vind: 0.0
1Daniella Busk
12.21
Malmö AI
12.21
  
2Anna HildingssonIK Lerum FI
12.42
PB
  
3Ulrika Nyhlén
12.51
Mölndals AIK
12.51
SB
  
4Ida Hansen
12.52
KFUM Arvika
12.52
PB
  
5Matilda HellqvistIK Orient
12.54
  
6Madeleine ErikssonGefle IF
12.83
  
7Marine AlfredssonRånäs 4H
12.86
  
Sara ÖsterbergHammarby IF
DNF
  
Semi 1
14 aug Vind: +1.0
14 augVind: +1.0
1Sara Österberg
12.43
Hammarby IF
12.43
  
2Anna HildingssonIK Lerum FI
12.50
  
3Matilda HellqvistIK Orient
12.53
PB
  
4Marine AlfredssonRånäs 4H
12.59
  
5Madeleine ErikssonGefle IF
12.65
PB
  
6Isabel AnnerfalkIF Hagen
12.73
  
7Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
12.77
IK Hakarpspojkarna
12.77
SB
  
8Emelie BjuremoSK Bore
13.03
  
Semi 2
14 aug Vind: -0.8
14 augVind: -0.8
1Daniella Busk
12.42
Malmö AI
12.42
  
2Ida Hansen
12.59
KFUM Arvika
12.59
SB
  
3Ulrika Nyhlén
12.60
Mölndals AIK
12.60
SB
  
4Jessica Östlund
12.73
Hässelby SK
12.73
=SB
  
5Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
12.84
IK Hakarpspojkarna
12.84
  
6Caroline LarssonIK Orient
12.92
  
7Julia Wigren
13.07
Gefle IF
13.07
  
8Ellen Hjort
Ellen Hjort 93, KFUM Örebro
13.11
KFUM Örebro
13.11
  
Heat 1
14 aug Vind: +0.2
14 augVind: +0.2
1Daniella Busk
12.46
Malmö AI
12.46
  
2Matilda HellqvistIK Orient
12.81
SB
  
3Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
13.02
IK Hakarpspojkarna
13.02
SB
  
4Lucky GrönborgMalmö AI
13.16
  
5Sofie Pettersson
13.35
Katrineholms SK
13.35
  
6Mathilda Fred
14.43
Tibro AIK
14.43
PB
  
Heat 2
14 aug Vind: +0.8
14 augVind: +0.8
1Sara Österberg
12.42
Hammarby IF
12.42
SB
  
2Anna HildingssonIK Lerum FI
12.45
PB
  
3Marine AlfredssonRånäs 4H
12.57
  
4Madeleine ErikssonGefle IF
12.70
PB
  
5Ellen Hjort
Ellen Hjort 93, KFUM Örebro
12.97
KFUM Örebro
12.97
  
6Emelie BjuremoSK Bore
12.99
SB
  
7Erika HåkanssonIK Finish
13.27
PB
  
Heat 3
14 aug Vind: -0.4
14 augVind: -0.4
1Isabel AnnerfalkIF Hagen
12.71
  
2Jessica Östlund
12.73
Hässelby SK
12.73
SB
  
3Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
12.76
IK Hakarpspojkarna
12.76
  
4Julia Wigren
12.98
Gefle IF
12.98
  
5Sara Jernfält
Sara Jernfält 93, KFUM Örebro
13.38
KFUM Örebro
13.38
SB
  
Heat 4
14 aug Vind: -0.8
14 augVind: -0.8
1Ida Hansen
12.64
KFUM Arvika
12.64
SB
  
2Ulrika Nyhlén
12.66
Mölndals AIK
12.66
SB
  
3Caroline LarssonIK Orient
12.71
  
4Caroline Ståhl
Caroline Ståhl 93, KFUM Örebro
13.03
KFUM Örebro
13.03
SB
  
5Emelie Bley
Emelie Bley 93, GoIF Tjalve
13.22
GoIF Tjalve
13.22
  
F16 200 m     
16 aug
Vind: -0.7

Final A

Final
16 aug
Vind: -0.7
1Ida Hansen
24.90
KFUM Arvika
24.90
PB
  
2Daniella Busk
24.93
Malmö AI
24.93
PB
  
3Anna HildingssonIK Lerum FI
25.30
PB
  
4Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
25.63
IK Hakarpspojkarna
25.63
  
5Emma Hermansson
25.74
Villstad GIF
25.74
  
6Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
25.85
IK Hakarpspojkarna
25.85
PB
  
7Marine AlfredssonRånäs 4H
25.97
PB
  
8Jessica Östlund
26.09
Hässelby SK
26.09
  
Heat 1
15 aug Vind: +1.5
15 augVind: +1.5
1Daniella Busk
25.54
Malmö AI
25.54
PB
  
2Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
25.73
IK Hakarpspojkarna
25.73
  
3Emma Hermansson
25.95
Villstad GIF
25.95
  
4Marine AlfredssonRånäs 4H
26.10
PB
  
5Sara Jernfält
Sara Jernfält 93, KFUM Örebro
26.74
KFUM Örebro
26.74
PB
  
6Eleonor Broström
Eleonor Broström 93, Linköpings GIF
26.83
Linköpings GIF
26.83
  
7Rebecca AnderssonIFK Nora
27.94
PB
  
Heat 2
15 aug Vind: +1.4
15 augVind: +1.4
1Ida Hansen
25.20
KFUM Arvika
25.20
PB
  
2Anna HildingssonIK Lerum FI
25.77
PB
  
3Jessica Östlund
26.00
Hässelby SK
26.00
PB
  
4Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
26.22
IK Hakarpspojkarna
26.22
PB
  
5Nicole UddénIK Sisu
26.29
  
6Caroline Ståhl
Caroline Ståhl 93, KFUM Örebro
26.70
KFUM Örebro
26.70
PB
  
7Lisa Duffy
26.91
Bromma IF
26.91
  
F16 400 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Evelina Åhman
59.41
Sundsvalls FI
59.41
  
2Nicole UddénIK Sisu
59.46
PB
  
3Sara Rönnby
59.47
Enhörna IF
59.47
PB
  
4Åsa Söderlund
59.71
Västerås FK
59.71
  
5Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
1:00.28
Leksands FIK
1:00.28
  
6Matilda OlaussonIK Ymer
1:00.70
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Evelina Åhman
58.81
Sundsvalls FI
58.81
PB
  
2Åsa Söderlund
59.02
Västerås FK
59.02
  
3Matilda OlaussonIK Ymer
1:00.09
PB
  
4Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
1:00.15
Leksands FIK
1:00.15
PB
  
5Emelie Bley
Emelie Bley 93, GoIF Tjalve
1:00.91
GoIF Tjalve
1:00.91
PB
  
6Melina Nordström
1:01.43
Hellas FK
1:01.43
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Sara Rönnby
59.53
Enhörna IF
59.53
PB
  
2Nicole UddénIK Sisu
59.88
PB
  
3Frida Åhsberg
1:01.58
Villstad GIF
1:01.58
PB
  
4Ida Linder
1:01.87
IFK Tumba
1:01.87
  
5Johanna Gateman
Johanna Gateman 93, Strömstads IF
1:02.33
Strömstads IF
1:02.33
PB
  
6Annie Dahlgren
1:03.63
IK Lerum FI
1:03.63
  
F16 800 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Jessica Bloodworth
2:17.82
Tranås AIF
2:17.82
PB
  
2Ida Holm
2:20.33
IK Lerum FI
2:20.33
  
3Sara Rönnby
2:22.34
Enhörna IF
2:22.34
SB
  
4Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
2:25.29
Leksands FIK
2:25.29
  
5Julia Jakobsson
2:27.08
Skellefteå AIK
2:27.08
  
6Ellinor Norman
2:29.43
Hellas FK
2:29.43
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Sara Rönnby
2:23.21
Enhörna IF
2:23.21
SB
  
2Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
2:23.53
Leksands FIK
2:23.53
  
3Julia Jakobsson
2:24.34
Skellefteå AIK
2:24.34
  
4Therese Moberg
2:31.52
F Ånge BI-81
2:31.52
SB
  
5Elin Henriksson
2:42.11
Tibro AIK
2:42.11
PB
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Ida Holm
2:24.84
IK Lerum FI
2:24.84
  
2Jessica Bloodworth
2:24.90
Tranås AIF
2:24.90
PB
  
3Ellinor Norman
2:25.05
Hellas FK
2:25.05
  
4Josefin Ellmarker
2:30.84
IK Orient
2:30.84
  
5Helén Andreasson
2:31.49
IK Orient
2:31.49
PB
  
6Johanna Hultgren
2:33.82
Ludvika FFI
2:33.82
SB
  
F16 1500 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Johanna Busk
4:46.23
Enhörna IF
4:46.23
  
2Jenny Håland
4:48.31
IFK Tumba
4:48.31
PB
  
3Malin Strand
4:50.63
Istrums SK
4:50.63
  
4Viktoria Ämting
4:51.19
Hellas FK
4:51.19
  
5Julia Jakobsson
5:00.27
Skellefteå AIK
5:00.27
  
6Elin Henriksson
5:33.90
Tibro AIK
5:33.90
PB
  
F16 3000 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Johanna Busk
10:17.12
Enhörna IF
10:17.12
  
2Malin Strand
10:27.09
Istrums SK
10:27.09
PB
  
3Jenny Håland
10:33.59
IFK Tumba
10:33.59
PB
  
4Johanna Nissén Karlsson
10:47.01
Lidköpings IS
10:47.01
PB
  
5Frida Johansson
10:48.78
Täby IS
10:48.78
  
6Rebecka Andersson
Rebecka Andersson 93, Strömstad LK
10:49.94
Strömstad LK
10:49.94
  
7Jennifer Himaj
11:01.88
Örgryte IS
11:01.88
  
8Kristin Edquist-ServoldIF Göta
11:12.08
  
9Therese Moberg
11:29.47
F Ånge BI-81
11:29.47
PB
  
F16 1500 m hinder     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Jenny Håland
5:07.22
IFK Tumba
5:07.22
PB
  
2Viktoria Ämting
5:09.74
Hellas FK
5:09.74
PB
  
3Julia Forsmark
5:11.46
IK Stål
5:11.46
PB
  
4Malin Strand
5:19.32
Istrums SK
5:19.32
SB
  
5Johanna Nissén Karlsson
5:22.54
Lidköpings IS
5:22.54
PB
  
6Therese Moberg
5:39.82
F Ånge BI-81
5:39.82
PB
  
7Kristin Edquist-ServoldIF Göta
5:41.53
  
8Caroline Hjalmarsson
5:48.81
Hovslätts IK
5:48.81
SB
  
9Johanna Hultgren
5:50.22
Ludvika FFI
5:50.22
  
10Louise Augustsson
5:57.43
Istrums SK
5:57.43
SB
  
Elin HenrikssonTibro AIK
DNF
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
16 aug
Vind: +0.2

Final A

Final
16 aug
Vind: +0.2
1Ulrika Nyhlén
13.99
Mölndals AIK
13.99
  
2Jasmine Burestam
14.35
Huddinge AIS
14.35
  
3Evelina Strömberg
14.36
Sundsvalls FI
14.36
PB
  
4Charlotte SkogströmTäby IS
14.77
PB
  
5Ellen Hjort
Ellen Hjort 93, KFUM Örebro
15.02
KFUM Örebro
15.02
PB
  
6Madeleine ErikssonGefle IF
15.21
  
7Jennifer CzerapowiczUllevi FK
15.42
PB
  
Ida Hansen
DNF
KFUM Arvika
DNF
  
Heat 1
16 aug Vind: +2.5
16 augVind: +2.5
1Ulrika Nyhlén
14.22w
Mölndals AIK
14.22w
  
2Evelina Strömberg
14.40w
Sundsvalls FI
14.40w
  
3Charlotte SkogströmTäby IS
14.56w
  
4Ellen Hjort
Ellen Hjort 93, KFUM Örebro
15.13w
KFUM Örebro
15.13w
  
5Jennifer CzerapowiczUllevi FK
15.22w
  
6Linnea Killander
15.75w
Malmö AI
15.75w
  
Heat 2
16 aug Vind: +3.0
16 augVind: +3.0
1Ida Hansen
14.43w
KFUM Arvika
14.43w
  
2Jasmine Burestam
14.73w
Huddinge AIS
14.73w
  
3Madeleine ErikssonGefle IF
15.02w
  
4Lina Marcussen
15.33w
IK Lerum FI
15.33w
  
5Sofie Pettersson
15.37w
Katrineholms SK
15.37w
  
6Natalie Westman
16.17w
Varbergs GIF
16.17w
  
7Elin Magnusson
16.51w
IFK Växjö
16.51w
  
F16 300 m häck     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Ewa Marcinkiewicz
43.95
Västerås FK
43.95
  
2Hanna Edvardsson
46.01
Västerås FK
46.01
PB
  
3Emma Ehrlin
46.44
Ärla IF
46.44
PB
  
4Johanna BromarkTierps IF
46.87
PB
  
5Josefin Edwall
46.97
Bromma IF
46.97
PB
  
6Lovisa Grönros
48.85
Hammarby IF
48.85
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Ewa Marcinkiewicz
45.31
Västerås FK
45.31
  
2Lovisa Grönros
47.67
Hammarby IF
47.67
PB
  
3Sofie Wilhelmsson
48.38
Västerås FK
48.38
  
4Josefin EllmarkerIK Orient
50.37
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Johanna BromarkTierps IF
46.89
PB
  
2Emma Ehrlin
47.21
Ärla IF
47.21
SB
  
3Clara von CorswantMölndals AIK
48.87
PB
  
4Melina NordströmHellas FK
49.18
SB
  
5Jennifer CzerapowiczUllevi FK
49.27
SB
  
Heat 3
15 aug
15 aug
1Hanna Edvardsson
47.06
Västerås FK
47.06
PB
  
2Josefin Edwall
48.10
Bromma IF
48.10
PB
  
3Ida Linder
48.10
IFK Tumba
48.10
PB
  
4Rebecca AnderssonIFK Nora
48.99
PB
  
5Elin Magnusson
49.29
IFK Växjö
49.29
  
F16 Höjd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Caroline GyllenbernTurebergs FK
1.72
=PB
  
2Sofie Björklund
Sofie Björklund 93, Båstads GoIF
1.70
Båstads GoIF
1.70
  
3Caroline AnderssonGefle IF
1.67
SB
  
4Julia WigrenGefle IF
1.67
PB
  
5Hanna Edvardsson
1.64
Västerås FK
1.64
PB
  
6Erika EskilssonMalmö AI
1.60
  
7Linda Nilsson
Linda Nilsson 93, Södertälje IF
1.56
Södertälje IF
1.56
PB
  
7Alexandra HjorthUpsala IF
1.56
  
9Sabina Sandberg
1.50
Spårvägens FK
1.50
  
9Emma HanssonIK Sisu
1.50
  
9Linnea KillanderMalmö AI
1.50
  
12Natalie WestmanVarbergs GIF
1.50
  
13Kristin Dahlin HedqvistIK Viking
1.50
  
13Carin Edlund
Carin Edlund 93, Linköpings GIF
1.50
Linköpings GIF
1.50
=PB
  
15Lina MarcussenIK Lerum FI
1.50
  
F16 Stav     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Angelica BengtssonIFK Växjö
4.37
PB
  
2Michaela Meijer
4.03
Örgryte IS
4.03
  
3Lisa Nilsson
Lisa Nilsson 93, Skellefteå
3.13
Skellefteå AIK
3.13
  
4Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
3.02
Leksands FIK
3.02
PB
  
5Jenny Jansson
Jenny Jansson 93, Östhammar
2.88
Östhammar FI
2.88
SB
  
6Emma Karlsson
Emma Karlsson 93, Västerås
2.80
Västerås FK
2.80
PB
  
7Erika NyströmMotala AIF
2.80
PB
  
8Emma Eneros
Emma Eneros 93, Kalmarsund
2.56
FI Kalmarsund
2.56
  
F16 Längd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Stina Ek
Stina Ek 93, Klippan
5.86w
Klippans FK
5.86w
+2.9
  
2Matilda HellqvistIK Orient
5.69
+1.3
  
3Jessica BloodworthTranås AIF
5.66
+0.2 PB
  
4Rebecca NilssonUllevi FK
5.61
+1.8 SB
  
5Daniella Busk
5.61
Malmö AI
5.61
+1.6
  
6Julia Wigren
5.57w
Gefle IF
5.57w
+2.3
  
7Anna HildingssonIK Lerum FI
5.35
+1.1
  
8Louise Arvidsson
5.32
Vittsjö GIK
5.32
+1.2
  
9Emma Ehrlin
5.24w
Ärla IF
5.24w
+2.3
  
10Hanna Jängnemyr
5.08
Mölndals AIK
5.08
+1.8
  
11Madeleine ErikssonGefle IF
5.04
+1.7
  
Kval
14 aug
14 aug
1Rebecca NilssonUllevi FK
5.56
+0.2 SB
  
2Daniella Busk
5.53
Malmö AI
5.53
–0.9
  
3Stina Ek
Stina Ek 93, Klippan
5.51
Klippans FK
5.51
–1.7 PB
  
4Jessica BloodworthTranås AIF
5.50
+0.8 PB
  
5Matilda HellqvistIK Orient
5.49w
+3.2
  
6Anna HildingssonIK Lerum FI
5.43
+1.4
  
7Madeleine ErikssonGefle IF
5.33
+1.9
  
8Julia WigrenGefle IF
5.30
+1.4 PB
  
9Emma Ehrlin
5.28
Ärla IF
5.28
–0.9 PB
  
10Louise Arvidsson
5.27
Vittsjö GIK
5.27
+1.4
  
10Hanna Jängnemyr
5.27
Mölndals AIK
5.27
+0.5
  
12Sara Österberg
5.24
Hammarby IF
5.24
+0.4
  
13Susanna BäckerMalmö AI
5.22
–0.7
  
14Erika EskilssonMalmö AI
5.19
+0.3
  
15Emilia BengtssonVarbergs GIF
5.10
+0.1
  
16Lisa Sernbrandt
5.10w
Huddinge AIS
5.10w
+2.6
  
17Erika Axelsson-LusthHabo FIF-04
5.04
+0.2 SB
  
18Elin Magnusson
5.01
IFK Växjö
5.01
–0.3
  
19Charlotte SkogströmTäby IS
5.00
–0.4
  
20Emma BackströmFalu IK
4.98
+0.9 SB
  
21Annie Johansson
4.97
IFK Umeå
4.97
+1.2
  
22Erika NyströmMotala AIF
4.83
–0.5
  
23Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
4.83
Leksands FIK
4.83
+0.8 PB
  
24Elina Rapp
4.73
IK Sisu
4.73
+0.7 PB
  
25Rebecca AnderssonIFK Nora
4.69
+0.4 PB
  
26Caroline Ståhl
Caroline Ståhl 93, KFUM Örebro
4.65
KFUM Örebro
4.65
–0.4 SB
  
27Nicole UddénIK Sisu
4.60
+0.7
  
28Erika HåkanssonIK Finish
4.50
–1.1
  
29Mathilda FredTibro AIK
4.21
+0.3 PB
  
F16 Tresteg     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Ewa Marcinkiewicz
12.26
Västerås FK
12.26
+2.0 PB
  
2Elina Rapp
11.88w
IK Sisu
11.88w
+5.0
  
3Louise Arvidsson
11.88
Vittsjö GIK
11.88
–1.4
  
4Jennifer Czerapowicz