0

19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
23.1
15.1
22.1
23.1
23.1
19.1
22.1
16.1
20.1
13.1
21.1
20‐21.1
20‐21.1
19‐21.1
20‐21.1
19‐21.1
Tävlande: 151 (101+50)   Starter: 154 (104+50)

Män
M 100 m     

Vind: -0.1

Final A

Final

Vind: -0.1
1Darrel Brown
Darrel Brown 84, TTO
10.61
84TTO
10.61
  
2Abraham Morlu
Abraham Morlu 81, LBR
10.62
81LBR
10.62
  
3Libor Žilka
Libor Žilka 86, CZE
10.88
86CZE
10.88
  
4Stefan Tärnhuvud
10.88
Sundsvalls FI
10.88
  
5Chris Lawson
Chris Lawson 83, USA
10.92
83USA
10.92
  
6Oskar Åberg
11.04
Solna FK
11.04
  
Andrew Hinds
Andrew Hinds 84, BAR
DQ
84BAR
DQ
  
Final B
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes 88, JAM
10.59
88JAM
10.59
  
2Ainsley Waugh
Ainsley Waugh 81, JAM
10.62
81JAM
10.62
  
3Nil de Oliveira
10.87
Kungsängen FK
10.87
  
4Edmund Yeboah
10.99
Hässelby SK
10.99
  
M 200 m     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.03
IFK Helsingborg
21.03
  
2Nil de Oliveira
21.42
Kungsängen FK
21.42
  
3Fredrik Johansson
21.69
Vittangi SK
21.69
  
4Chris Lawson
Chris Lawson 83, USA
22.03
83USA
22.03
  
Final B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Oskar Åberg
21.87
Solna FK
21.87
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, SUD
46.47
86SUD
46.47
  
2Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
47.45
87DEN
47.45
  
3Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
47.85
86DEN
47.85
  
4Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
48.15
84DEN
48.15
  
5Cory Innes
Cory Innes 86, NZL
48.72
86NZL
48.72
  
M 1000 m     


Final A

Final

1Abubaker Kaki
Abubaker Kaki 89, SUD
2:20.18
89SUD
2:20.18
SB
  
2Mattias Claesson
2:21.00
Hässelby SK
2:21.00
PB
  
3Christian Smith
Christian Smith 83, USA
2:21.35
83USA
2:21.35
SB
  
4Nick Bromley
Nick Bromley 84, AUS
2:21.36
84AUS
2:21.36
PB
  
5Ryan Brown
Ryan Brown 84, USA
2:21.83
84USA
2:21.83
PB
  
6Daniel Njiroine
Daniel Njiroine 89, KEN
2:22.97
89KEN
2:22.97
PB
  
7Jacob Gustafsson
2:23.01
Ullevi FK
2:23.01
PB
  
8Ahmed Sabah Faraj
Ahmed Sabah Faraj 84, EGY
2:23.27
84EGY
2:23.27
PB
  
Final B
1Johan Walldén
2:23.93
Gefle IF
2:23.93
PB
  
2Thobias Ekhamre
2:24.99
Hammarby IF
2:24.99
PB
  
3Jørgen Hasle Johansen
Jørgen Hasle Johansen 86, NOR
2:25.32
86NOR
2:25.32
PB
  
4John Laselle
2:26.50
Turebergs FK
2:26.50
SB
  
5Håkon Brox
Håkon Brox 85, NOR
2:27.19
85NOR
2:27.19
PB
  
6Ahmed Abdelkareem Faraj
Ahmed Abdelkareem Faraj 93, EGY
2:27.27
93EGY
2:27.27
PB
  
7Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
2:27.45
88DEN
2:27.45
PB
  
8Henrik Astfors
Henrik Astfors 87, Västerås FK
2:27.55
Västerås FK
2:27.55
PB
  
9Joakim Löfwing
2:27.76
Hammarby IF
2:27.76
PB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Collins Kosgei
Collins Kosgei 86, KEN
8:36.58
86KEN
8:36.58
  
2Yusuf Biwott
Yusuf Biwott 86, KEN
8:39.27
86KEN
8:39.27
PB
  
3Sammy Kirui
Sammy Kirui 87, KEN
8:40.19
87KEN
8:40.19
  
4Ben Bruce
Ben Bruce 82, USA
8:40.35
82USA
8:40.35
  
5Tom Kloos
Tom Kloos 77, USA
8:49.72
77USA
8:49.72
  
6Alexandre Genest
Alexandre Genest 86, CAN
8:50.52
86CAN
8:50.52
  
7Ryan Warrenburg
Ryan Warrenburg 84, USA
8:51.13
84USA
8:51.13
  
8Per Jacobsen
8:55.81
IF Göta
8:55.81
  
9Jakub Wiśniewski
Jakub Wiśniewski 77, POL
8:56.03
77POL
8:56.03
  
10Øystein Sylta
Øystein Sylta 78, NOR
9:01.52
78NOR
9:01.52
  
11Moses Tirban
Moses Tirban 91, KEN
9:03.98
91KEN
9:03.98
  
12Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
9:08.20
89NOR
9:08.20
PB
  
13Daniel Lundgren
9:08.86
Turebergs FK
9:08.86
  
14Stephan Alex Jensen
Stephan Alex Jensen 83, DEN
9:12.62
83DEN
9:12.62
  
15Abdel Fattah Zaki Abdelhalem
Abdel Fattah Zaki Abdelhalem 91, EGY
9:18.18
91EGY
9:18.18
  
M 110 m häck     

Vind: -1.1

Final A

Final

Vind: -1.1
1Jeff Porter
Jeff Porter 85, USA
13.72
85USA
13.72
  
2Philip Nossmy
13.85
Malmö AI
13.85
  
3Robert KronbergIF Kville
13.90
  
4Fred Townsend
Fred Townsend 82, USA
13.91
82USA
13.91
  
5Jared MacLeod
Jared MacLeod 80, CAN
14.27
80CAN
14.27
  
6Mariusz Kubaszewski
Mariusz Kubaszewski 82, POL
14.43
82POL
14.43
  
7Eivind Stavang
Eivind Stavang 82, NOR
14.86
82NOR
14.86
  
Final B
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1Jon Yde Bentsen
Jon Yde Bentsen 85, DEN
14.61
85DEN
14.61
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Kazuaki Yoshida
Kazuaki Yoshida 87, JPN
50.88
87JPN
50.88
  
2Ali Obaid Shirook
Ali Obaid Shirook 79, UAE
51.55
79UAE
51.55
  
3Takayuki Koike
Takayuki Koike 84, JPN
51.67
84JPN
51.67
  
4Hiroaki Masuoka
Hiroaki Masuoka 86, JPN
52.22
86JPN
52.22
  
5Niklas Larsson
53.12
Hässelby SK
53.12
  
6Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
53.46
Spårvägens FK
53.46
  
M Stav     


Final A

Final

1Jarno Kivioja
Jarno Kivioja 82, FIN
5.01
82FIN
5.01
  
2Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
4.61
89DEN
4.61
  
Toby StevensonHammarby IF
NH
  
Jesper FritzMalmö AI
NH
  
Dustin Deleo
Dustin Deleo 86, USA
NH
86USA
NH
  
Brian Mondschein
Brian Mondschein 83, USA
NH
83USA
NH
  
Chris Bencomo
Chris Bencomo 85, USA
NH
85USA
NH
  
Bobby Talley
Bobby Talley 86, USA
NH
86USA
NH
  
Rasmus CarlssonFalu IK
NH
  
Gustaf HultgrenÖrgryte IS
NH
  
M Längd     


Final A

Final

1Michel TornéusIFK Tumba
7.66
–0.3
  
2Bashir Ramzy
Bashir Ramzy 79, USA
7.48
79USA
7.48
–0.9
  
3Trevell Quinley
Trevell Quinley 83, USA
7.38
83USA
7.38
–0.4
  
4David Frykholm
7.16
IF Göta
7.16
–0.2
  
5Daniel Almgren
7.01
Hässelby SK
7.01
–0.4
  
M Kula     


Final A

Final

1Māris Urtāns
Māris Urtāns 81, LAT
19.87
81LAT
19.87
SB
  
2Taavi Peetre
Taavi Peetre 83, EST
19.41
83EST
19.41
  
3Russ Winger
Russ Winger 84, USA
19.26
84USA
19.26
  
4Nick Petersen
Nick Petersen 87, DEN
17.37
87DEN
17.37
  
5Christopher Götz
Christopher Götz 81, GER
17.15
81GER
17.15
  
6Kim Christensen
Kim Christensen 84, DEN
16.95
84DEN
16.95
  
7Mats Olsson
16.61
Järvsö IF
16.61
  
8Robert Melin
16.54
Bottnaryds IF
16.54
  
M Slägga     


Final A

Final

1Mattias Jons
70.19
Hässelby SK
70.19
  
2Stefan Kvist
63.81
Alvesta FI
63.81
  
3Robert AlnerothGefle IF
61.88
  
4Pär Järlebrant
61.58
IFK Strömsund
61.58
  
5Karl-Erik LudvigssonIF Göta
61.07
  
6Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
60.33
IFK Växjö
60.33
  
7Hans ErikssonSK Bore
58.16
  
M Spjut     


Final A

Final

1Jonas Lohse
71.64
Mölndals AIK
71.64
  
2Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
71.43
Södertälje IF
71.43
  
3Thomas Smet
Thomas Smet 88, BEL
71.40
88BEL
71.40
  
4Daniel Ragnvaldsson
66.89
IFK Umeå
66.89
  
5Timo Moorast
65.74
Hammarby IF
65.74
  
6Markus Hayden
63.20
Hässelby SK
63.20
  
7Marcus Persson
63.15
IF Göta
63.15
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.1

Final A

Final

Vind: +0.1
1Lashauntea Moore
Lashauntea Moore 83, USA
11.43
83USA
11.43
  
2Tianna Madison
Tianna Madison 85, USA
11.63
85USA
11.63
  
3Sherone Simpson
Sherone Simpson 84, JAM
11.69
84JAM
11.69
  
4Anna Bahdanovich
Anna Bahdanovich 83, BLR
11.87
83BLR
11.87
  
5Lena Berntsson
11.92
Ullevi FK
11.92
  
6Carrie Russell
Carrie Russell 90, JAM
11.99
90JAM
11.99
  
7Emma Rienas
12.00
IF Göta
12.00
  
Final B
Vind: -0.3
Vind: -0.3
1Donita Harmon
Donita Harmon 83, USA
11.91
83USA
11.91
  
2Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson 88, JAM
11.95
88JAM
11.95
PB
  
3Siri Eritsland
Siri Eritsland 85, NOR
12.11
85NOR
12.11
  
4Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.15
Glanshammars IF
12.15
  
K 800 m     


Final A

Final

1Nicole Edwards
Nicole Edwards 86, CAN
2:03.57
86CAN
2:03.57
  
2Ingvill Måkestad
Ingvill Måkestad 81, NOR
2:04.24
81NOR
2:04.24
  
3Veronika Mráčková
Veronika Mráčková 82, CZE
2:05.24
82CZE
2:05.24
  
4Christiane Ritz
Christiane Ritz 81, USA
2:05.44
81USA
2:05.44
PB
  
5Lisa Forsberg
2:11.59
Falu IK
2:11.59
SB
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Karolina Jarzyńska
Karolina Jarzyńska 81, POL
9:16.91
81POL
9:16.91
PB
  
2Ulrika Johansson
9:23.37
Rånäs 4H
9:23.37
PB
  
3Lisa Blommé
9:36.74
Hässelby SK
9:36.74
SB
  
4Meraf Bahta
9:44.68
Hälle IF
9:44.68
PB
  
5Sharon Kipsang
Sharon Kipsang 88, KEN
9:45.45
88KEN
9:45.45
PB
  
6Madeleine Larsson
9:46.83
Hässelby SK
9:46.83
SB
  
7Charlotta FougbergUllevi FK
9:51.81
PB
  
8Tove Ramos Berg
9:53.56
Spårvägens FK
9:53.56
  
9Sara Sjökvist
9:54.78
Täby IS
9:54.78
  
K 100 m häck     

Vind: -1.2

Final A

Final

Vind: -1.2
1Michelle Perry
Michelle Perry 79, USA
13.02
79USA
13.02
  
2Miriam Bobková
Miriam Bobková 79, SVK
13.39
79SVK
13.39
  
3Derval O'Rourke
Derval O'Rourke 81, IRL
13.59
81IRL
13.59
  
4Jessica Samuelsson
14.21
Hässelby SK
14.21
  
5Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.40
IFK Växjö
14.40
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Latosha Wallace
Latosha Wallace 85, USA
57.42
85USA
57.42
  
2Mona Jabir Ahmed
Mona Jabir Ahmed 87, SUD
57.63
87SUD
57.63
  
3Ilona Ranta
Ilona Ranta 82, FIN
59.24
82FIN
59.24
  
4Ulrika Johansson
59.86
IFK Växjö
59.86
  
5Frida Persson
1:00.91
Hammarby IF
1:00.91
  
Nawal Al-Jak
Nawal Al-Jak 88, SUD
DNF
88SUD
DNF
  
Final B
1Stine Meland Tomb
59.86
Hammarby IF
59.86
  
2Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
1:00.22
KFUM Örebro
1:00.22
  
3Nuulu Ndiwabene
1:00.23
Spårvägens FK
1:00.23
  
K Höjd     


Final A

Final

1Stine Kufaas
Stine Kufaas 86, NOR
1.76
86NOR
1.76
  
2Ebba Jungmark
1.72
Mölndals AIK
1.72
  
3Anna Alexson
Anna Alexson 87, Spårvägen
1.72
Spårvägens FK
1.72
  
4Natālija Čakova
Natālija Čakova 80, LAT
1.72
80LAT
1.72
  
4Elena Brambilla
Elena Brambilla 83, ITA
1.72
83ITA
1.72
  
Julia Hartmann
Julia Hartmann 86, GER
NH
86GER
NH
  
K Diskus     


Final A

Final

1Becky Breisch
Becky Breisch 83, USA
57.26
83USA
57.26
  
2Anna SöderbergUllevi FK
57.08
  
3Sofia Larsson
56.16
IF Göta
56.16
  
4Sabine Rumpf
Sabine Rumpf 83, GER
53.56
83GER
53.56
  
5Elinor Forssander
46.78
Hässelby SK
46.78