21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Tävlande: 243 (177+66)   Starter: 252 (185+67)


select distinct results09.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results09.Ind AS Indiiy, results09.ID AS ID, results09.ID AS IDI, Events.TF AS type, results09.eventname AS en2, results09.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results09.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results09.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results09.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results09.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results09.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results09.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results09.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results09.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results09.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results09.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results09.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results09.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results09.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results09.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results09.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results09 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results09.ID AND CASE WHEN results09.Sex=1 and (results09.secondarypos not rlike ('K|F') or results09.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results09.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results09.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results09.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results09.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results09.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results09.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results09.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results09.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results09.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results09.iid LEFT JOIN world.countries ON results09.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results09.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results09.IID=combinedmen.parentid AND results09.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results09.IID=combinedwomen.parentid AND results09.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results09.iid=womenpbestsweden.iid AND (results09.Sex=2 OR results09.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results09.iid=womensbestsweden.iid AND (results09.Sex=2 OR results09.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results09.CID= 12788129 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results09.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results09.AGO=12 THEN 999999 ELSE results09.AGO END, results09.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Patrick van Luijk
Patrick van Luijk 84, NED
10.44
84NED
10.44
  
2Uchenna Emedolu
Uchenna Emedolu 76, NGR
10.50
76NGR
10.50
  
3Stefan Tärnhuvud
10.60
Sundsvalls FI
10.60
  
4Jens Löfgren
10.83
Malmö AI
10.83
  
5Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
10.87
Spårvägens FK
10.87
  
6Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.87
  
7Benjamin Olsson
11.07
IFK Helsingborg
11.07
  
8Arnór Jónsson
Arnór Jónsson 87, ISL
11.21
87ISL
11.21
  
Final B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.81
  
2Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
10.83
Spårvägens FK
10.83
SB
  
3Kristinn Torfason
Kristinn Torfason 84, ISL
11.15
84ISL
11.15
PB
  
4Arnór Jónsson
Arnór Jónsson 87, ISL
11.20
87ISL
11.20
SB
  
5André Drummond
11.28
Spårvägens FK
11.28
PB
  
6Nils-Göran NilssonTurebergs FK
11.46
  
7Viktor Granholm
11.59
Spårvägens FK
11.59
SB
  
8Brett Birkeland
Brett Birkeland 86, USA
11.62
86USA
11.62
PB
  
M 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Tshegofatso Meshoe
Tshegofatso Meshoe 87, RSA
21.24
87RSA
21.24
  
2Mario Bassani
Mario Bassani 83, ITA
21.40
83ITA
21.40
  
3Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.46
  
4Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
21.62
86DEN
21.62
SB
  
5Jasim Al-Junaibi
Jasim Al-Junaibi 83, UAE
21.99
83UAE
21.99
SB
  
6Tom Druce
Tom Druce 86, GBR
22.11
86GBR
22.11
PB
  
7Johan Eriksson
23.02
Turebergs FK
23.02
SB
  
Uchenna Emedolu
Uchenna Emedolu 76, NGR
DQ
76NGR
DQ
  
M 400 m     


Final A

Final

1Ali Babiker Nagmeldin
Ali Babiker Nagmeldin 86, SUD
46.24
86SUD
46.24
SB
  
2Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, SUD
46.39
86SUD
46.39
SB
  
3Myhaylo Knysh
Myhaylo Knysh 83, UKR
46.40
83UKR
46.40
  
4Nil de Oliveira
46.94
Kungsängen FK
46.94
  
5Awad Elkarim Maki
Awad Elkarim Maki 92, SUD
47.73
92SUD
47.73
  
6Cory Innes
Cory Innes 86, NZL
48.14
86NZL
48.14
  
7Fredrik Johansson
48.18
Vittangi SK
48.18
  
8Fredrik Hallinder
49.02
Turebergs FK
49.02
  
Final B
1Tom Druce
Tom Druce 86, GBR
47.18
86GBR
47.18
PB
  
2Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
47.24
87DEN
47.24
  
3Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
47.71
84DEN
47.71
SB
  
4Jasim Al-Junaibi
Jasim Al-Junaibi 83, UAE
48.82
83UAE
48.82
  
5Johan Eriksson
49.32
Turebergs FK
49.32
  
6Trausti Stefánsson
49.54
Spårvägens FK
49.54
  
7Mohamed Elsaeed Hemeda
Mohamed Elsaeed Hemeda 93, EGY
50.29
93EGY
50.29
PB
  
8Oskar Borbos
50.63
Gefle IF
50.63
SB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Ahmad Ismail
Ahmad Ismail 84, SUD
1:46.65
84SUD
1:46.65
  
2Abdallah Abdelgader
Abdallah Abdelgader 87, SUD
1:47.27
87SUD
1:47.27
PB
  
3Damien Moss
Damien Moss 82, GBR
1:47.67
82GBR
1:47.67
PB
  
4Mattias Claesson
1:47.76
Hässelby SK
1:47.76
  
5Dmitrijs Jurkevičs
Dmitrijs Jurkevičs 87, LAT
1:48.08
87LAT
1:48.08
SB
  
6Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:49.64
GoIF Tjalve
1:49.64
SB
  
7Anton Asplund
1:50.51
Ume FI
1:50.51
  
8Ahmed Sabah Faraj
Ahmed Sabah Faraj 84, EGY
1:50.67
84EGY
1:50.67
  
Final B
1Hillary Kirongo
Hillary Kirongo 84, KEN
1:50.42
84KEN
1:50.42
  
2Tristan Garrett
Tristan Garrett 88, AUS
1:50.71
88AUS
1:50.71
  
3Björn Margeirsson
1:51.16
Örgryte IS
1:51.16
SB
  
4Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:51.33
Spårvägens FK
1:51.33
SB
  
5Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
1:51.46
91NOR
1:51.46
  
6Torje Klevmo
Torje Klevmo 87, NOR
1:51.51
87NOR
1:51.51
  
7Thobias Ekhamre
1:51.61
Hammarby IF
1:51.61
SB
  
8Johan Walldén
1:51.71
Gefle IF
1:51.71
=SB
  
9Henrik Astfors
1:53.22
Västerås FK
1:53.22
  
10Albin Johansson
1:55.27
Hässelby SK
1:55.27
  
11Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
1:55.79
Spårvägens FK
1:55.79
SB
  
12Rickard Pell
2:05.42
Hammarby IF
2:05.42
  
Final C
1Johan Bagge
1:51.58
Ume FI
1:51.58
  
2Vidar Dahle
Vidar Dahle 88, NOR
1:51.91
88NOR
1:51.91
PB
  
3Eric Hagelin
1:54.34
Hässelby SK
1:54.34
SB
  
4Klas Persson
1:54.69
Nyköpings BIS
1:54.69
  
5William Taudien
1:55.34
Turebergs FK
1:55.34
  
6André Kahlström
1:55.52
Hammarby IF
1:55.52
SB
  
7Martin Stjernlöf
1:56.65
Turebergs FK
1:56.65
  
8Christopher Svensson
1:57.34
IFK Helsingborg
1:57.34
SB
  
9Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:57.97
KFUM Örebro
1:57.97
  
10Karim Mohammadi
2:00.82
Spårvägens FK
2:00.82
SB
  
Tor Pöllänen
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Johan KlinteskogHammarby IF
DNF
  
Final D
1Olle Olofsson
1:55.60
Bollnäs FIK
1:55.60
SB
  
2Kristoffer Fransson
1:56.25
Turebergs FK
1:56.25
SB
  
3Alexander Persson
1:56.43
Hammarby IF
1:56.43
SB
  
4Snorri Sigurdsson
Snorri Sigurdsson 91, ISL
1:56.54
91ISL
1:56.54
  
5Kristian Nedregård
Kristian Nedregård 74, NOR
1:56.80
74NOR
1:56.80
PB
  
6Kristoffer Vilkancis
1:56.99
Hässelby SK
1:56.99
SB
  
7Jonathan Waern
Jonathan Waern 86, KFUM Örebro
1:57.22
KFUM Örebro
1:57.22
  
8Sami Araya
Sami Araya 87, Spårvägen
1:57.87
Spårvägens FK
1:57.87
PB
  
9Eirik Myrmel
Eirik Myrmel 83, NOR
1:59.38
83NOR
1:59.38
SB
  
Final E
1Ólafur Konrád Albertsson
Ólafur Konrád Albertsson 89, ISL
1:56.68
89ISL
1:56.68
PB
  
2Adam Uhrdin
1:58.53
Enhörna IF
1:58.53
PB
  
3Erik Inge
Erik Inge 92, Råby-Rekarne
1:59.49
Råby-Rekarne FIF
1:59.49
PB
  
4Patrik Pettersson
2:00.96
Rånäs 4H
2:00.96
SB
  
5Johan Jonsson Dahl
2:01.52
Spårvägens FK
2:01.52
PB
  
6Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
2:02.76
Västerås FK
2:02.76
SB
  
7Philip Lundell
Philip Lundell 91, Österhaninge
2:03.10
Österhaninge IF
2:03.10
SB
  
8Karl Engström
Karl Engström 81, Spårvägen
2:05.69
Spårvägens FK
2:05.69
PB
  
9Jens Bengtsson
2:06.66
IF Göta
2:06.66
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Abubaker Kaki
Abubaker Kaki 89, SUD
3:39.89
89SUD
3:39.89
SB
  
2Dave Campbell
Dave Campbell 82, IRL
3:40.15
82IRL
3:40.15
SB
  
3Daniel Njiroine
Daniel Njiroine 89, KEN
3:42.53
89KEN
3:42.53
  
4Olle Walleräng
3:45.48
Spårvägens FK
3:45.48
  
5Riku Marttinen
Riku Marttinen 87, FIN
3:45.78
87FIN
3:45.78
  
6Rizak Dirshe
3:46.70
Malmö AI
3:46.70
  
7Nacerddine Hallil
3:47.38
Hässelby SK
3:47.38
  
8Ruben Ramolefi
Ruben Ramolefi 78, RSA
3:47.83
78RSA
3:47.83
  
9Per Jacobsen
3:48.18
IF Göta
3:48.18
SB
  
10Oskar Käck
3:49.00
Hälle IF
3:49.00
SB
  
11Johan WallersteinIFK Lund
3:51.10
SB
  
12Nick Bromley
Nick Bromley 84, AUS
3:51.85
84AUS
3:51.85
SB
  
13Rolf Steier
Rolf Steier 84, USA
3:55.31
84USA
3:55.31
  
Adnan Taees AkkarHässelby SK
DNF
  
John Laselle
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Final B
1Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
3:48.69
KFUM Örebro
3:48.69
PB
  
2Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
3:50.99
IK Norrköping FI
3:50.99
PB
  
3Johan Hydén
3:51.87
IK Akele
3:51.87
  
4Daniel Lundgren
3:51.89
Turebergs FK
3:51.89
  
5Ahmed Abdelkareem Faraj
Ahmed Abdelkareem Faraj 93, EGY
3:53.55
93EGY
3:53.55
PB
  
6Andreas Rehnborg
3:55.91
Hässelby SK
3:55.91
SB
  
7Thorbergur Ingi Jónsson
Thorbergur Ingi Jónsson 82, ISL
3:56.16
82ISL
3:56.16
SB
  
8Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
3:56.71
IK Norrköping FI
3:56.71
  
9Tuomo Salonen
Tuomo Salonen 89, FIN
3:56.74
89FIN
3:56.74
SB
  
10Patrik Andersson
3:57.68
Hälle IF
3:57.68
PB
  
11Marcus Hallbäck
3:57.95
F Bålsta IK
3:57.95
PB
  
12Marcus Gustafsson
3:58.89
Spårvägens FK
3:58.89
SB
  
13Halfdan-Emil Færø
Halfdan-Emil Færø 91, NOR
4:02.49
91NOR
4:02.49
PB
  
14Mikael Röjerås
4:06.19
Västerås FK
4:06.19
PB
  
15Tomas Windheim
Tomas Windheim 87, NOR
4:07.37
87NOR
4:07.37
PB
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Mike Tiony
Mike Tiony 85, KEN
7:53.23
85KEN
7:53.23
  
2Sammy Kirui
Sammy Kirui 87, KEN
7:55.27
87KEN
7:55.27
  
3Richard Kipkoros
Richard Kipkoros 90, KEN
7:56.10
90KEN
7:56.10
  
4Mark Draper
Mark Draper 84, GBR
7:57.74
84GBR
7:57.74
PB
  
5Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
8:18.31
91NOR
8:18.31
SB
  
6Abdel Fattah Zaki Abdelhalem
Abdel Fattah Zaki Abdelhalem 91, EGY
8:20.80
91EGY
8:20.80
PB
  
7Joachim Brøndbo
Joachim Brøndbo 85, NOR
8:23.46
85NOR
8:23.46
SB
  
8Eric Senorski
8:24.41
Örgryte IS
8:24.41
PB
  
9Noam Neeman
Noam Neeman 87, ISR
8:24.66
87ISR
8:24.66
  
10Magnus Jensen
8:25.11
Hammarby IF
8:25.11
PB
  
11Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
8:27.22
Hässelby SK
8:27.22
SB
  
12Asle Rønning Tjelta
Asle Rønning Tjelta 85, NOR
8:27.62
85NOR
8:27.62
SB
  
13Kjetil Foss Angeltvedt
Kjetil Foss Angeltvedt 85, NOR
8:30.75
85NOR
8:30.75
PB
  
14Andreas Åhwall
8:31.25
Hässelby SK
8:31.25
PB
  
15Tobias Lundgren
8:35.98
Spårvägens FK
8:35.98
SB
  
16Daniel Woldu
Daniel Woldu 89, Spårvägen
8:36.24
Spårvägens FK
8:36.24
PB
  
17David Nilsson
8:41.11
Högby IF
8:41.11
SB
  
18Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
8:44.11
Hässelby SK
8:44.11
SB
  
19Salim Mohammed Salim
Salim Mohammed Salim 93, EGY
8:47.07
93EGY
8:47.07
PB
  
20Nicklas Källmén
8:56.44
KFUM Örebro
8:56.44
SB
  
M 110 m häck     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Philip Nossmy
13.80
Malmö AI
13.80
SB
  
2Robert KronbergIF Kville
13.81
SB
  
3Callum Priestley
Callum Priestley 89, GBR
14.23
89GBR
14.23
  
4Andreas Andersson
14.60
Upsala IF
14.60
PB
  
5Rasmus Olofsson
15.57
Hässelby SK
15.57
  
6Jaime de la Cruz RodriguezSpårvägens FK
16.19
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Jussi Heikkilä
Jussi Heikkilä 83, FIN
50.07
83FIN
50.07
SB
  
2Rhys Williams
Rhys Williams 84, GBR
50.20
84GBR
50.20
  
3Ali Obaid Shirook
Ali Obaid Shirook 79, UAE
51.62
79UAE
51.62
  
4Niklas Larsson
52.46
Hässelby SK
52.46
SB
  
5Henrik Encke
52.80
Hässelby SK
52.80
SB
  
6Nicklas NilssonBromma IF
54.46
  
7Ramon Huber
Ramon Huber 88, SUI
55.99
88SUI
55.99
SB
  
Final B
1Niklas LibergIFK Lund
55.40
PB
  
2Anton Forsberg
55.66
Turebergs FK
55.66
PB
  
3Markus JohanssonUme FI
56.19
PB
  
4Hans Erik B. Vist
Hans Erik B. Vist 88, NOR
56.66
88NOR
56.66
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Yaroslav Rybakov
Yaroslav Rybakov 80, RUS
2.30
80RUS
2.30
  
2Linus ThörnbladMalmö AI
2.22
  
3Viktor Shapoval
Viktor Shapoval 79, UKR
2.18
79UKR
2.18
  
4Mehdi AlkhatibHellas FK
2.18
SB
  
5Oleksandr Nartov
Oleksandr Nartov 88, UKR
2.14
88UKR
2.14
  
6Carl Rönnow
Carl Rönnow 90, Club Olympique
2.10
C Olympique
2.10
PB
  
7Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.05
Glanshammars IF
2.05
  
M Stav     


Final A

Final

1Alhaji Jeng
5.55
Örgryte IS
5.55
SB
  
2Oscar Janson
5.45
Ullevi FK
5.45
SB
  
3Adam Kolasa
Adam Kolasa 75, POL
5.45
75POL
5.45
SB
  
4Igor Pavlov
Igor Pavlov 79, RUS
5.45
79RUS
5.45
  
5Jesper Fritz
5.25
Malmö AI
5.25
SB
  
Giuseppe Gibilisco
Giuseppe Gibilisco 79, ITA
NH
79ITA
NH
  
Rasmus CarlssonFalu IK
NH
  
Gustaf HultgrenÖrgryte IS
NH
  
M Längd     


Final A

Final

1Greg Rutherford
Greg Rutherford 86, GBR
7.98
86GBR
7.98
–0.4 SB
  
2Michel TornéusIFK Tumba
7.78
+0.9
  
3Mauro da Silva
Mauro da Silva 86, BRA
7.47
86BRA
7.47
+0.2
  
4Björn Wilson
7.08
IK Orient
7.08
+0.6 SB
  
5Kristinn Torfason
Kristinn Torfason 84, ISL
6.95
84ISL
6.95
+0.6
  
6Mattias Sunneborn
6.88
Spårvägens FK
6.88
–0.2 SB
  
7Alexander WittlockHanvikens SK
6.73
0.0 SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Omar El-Ghazaly
Omar El-Ghazaly 84, EGY
66.34
84EGY
66.34
SB
  
2Märt Israel
Märt Israel 83, EST
62.35
83EST
62.35
  
3Per Rosell
57.12
Ullevi FK
57.12
  
4Axel Härstedt
53.14
Malmö AI
53.14
  
5Robert Melin
53.03
Bottnaryds IF
53.03
  
6Johnny Karlsson
43.59
IFK Umeå
43.59
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Yelena Chebanu
Yelena Chebanu 81, UKR
11.78
81UKR
11.78
  
2Emma Rienas
11.79
IF Göta
11.79
  
3Sari Keskitalo
Sari Keskitalo 85, FIN
11.94
85FIN
11.94
  
4Isabelle EureniusUme FI
11.96
  
5Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.06
Glanshammars IF
12.06
  
6Katja Salivaara
Katja Salivaara 80, FIN
12.39
80FIN
12.39
  
Final B
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1Katja Salivaara
Katja Salivaara 80, FIN
12.24w
80FIN
12.24w
  
2Hrafnhild Eir Hermódsdóttir
Hrafnhild Eir Hermódsdóttir 89, ISL
12.65w
89ISL
12.65w
  
3Haley Birkeland
Haley Birkeland 87, USA
12.69w
87USA
12.69w
  
4Sharouk Mahmod Hasan
Sharouk Mahmod Hasan 93, EGY
13.28w
93EGY
13.28w
  
K 400 m     


Final A

Final

1Nawal Al-Jak
Nawal Al-Jak 88, SUD
52.96
88SUD
52.96
  
2Vicky Barr
Vicky Barr 82, GBR
53.17
82GBR
53.17
  
3Barbara Petráhn
Barbara Petráhn 78, HUN
53.49
78HUN
53.49
  
4Irene Høvik Helgesen
Irene Høvik Helgesen 85, NOR
55.10
85NOR
55.10
  
5Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
55.46
PB
  
6Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
55.74
KFUM Örebro
55.74
  
7Sofia Thorin
Sofia Thorin 89, KFUM Örebro
56.48
KFUM Örebro
56.48
SB
  
Final B
1Elin Moraiti
55.97
Falu IK
55.97
  
2Lotta Lindsén
57.35
Turebergs FK
57.35
SB
  
3Helena Schmidt-Scherer
Helena Schmidt-Scherer 84, DEN
57.45
84DEN
57.45
  
4Mia Sylwan
Mia Sylwan 91, Lidingö
1:00.10
IFK Lidingö
1:00.10
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Malika Akkaoui
Malika Akkaoui 87, MAR
2:02.18
87MAR
2:02.18
PB
  
2Alwya Maki
Alwya Maki 92, GoIF Tjalve
2:03.66
GoIF Tjalve
2:03.66
PB
  
3Sofia Öberg
2:04.57
IFK Lidingö
2:04.57
  
4Charlotte Schönbeck
2:04.91
IFK Lidingö
2:04.91
PB
  
5Tara Bird
Tara Bird 87, GBR
2:04.97
87GBR
2:04.97
  
6Heidi Pappila
Heidi Pappila 89, FIN
2:09.43
89FIN
2:09.43
  
7Elin Wiik
Elin Wiik 85, Hässelby
2:09.62
Hässelby SK
2:09.62
  
8Vendela Mindelöf
2:11.43
Hässelby SK
2:11.43
  
9Samia Adan
Samia Adan 90, Hässelby
2:12.68
Hässelby SK
2:12.68
  
Cecilie Benedicte Isern
Cecilie Benedicte Isern 88, NOR
DNF
88NOR
DNF
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Kaila McKnight
Kaila McKnight 86, AUS
4:10.01
86AUS
4:10.01
PB
  
2Ulrika Johansson
4:20.25
Rånäs 4H
4:20.25
  
3Mari Järvenpää
Mari Järvenpää 81, FIN
4:24.45
81FIN
4:24.45
  
4Heidi Eriksson
Heidi Eriksson 86, FIN
4:27.11
86FIN
4:27.11
  
5Hanne Lyngstad
Hanne Lyngstad 75, NOR
4:27.36
75NOR
4:27.36
SB
  
6Lina Alainentalo
4:33.32
Hässelby SK
4:33.32
SB
  
7Petra Kindlund
4:33.33
Huddinge AIS
4:33.33
PB
  
8Mary Alenbratt
Mary Alenbratt 90, Kongahälla
4:34.81
Kongahälla AIK
4:34.81
  
9Sara Sjökvist
4:36.04
Täby IS
4:36.04
SB
  
10Lisa Voltaire
4:36.93
Täby IS
4:36.93
SB
  
11Nathalie Rohlén
4:38.92
IFK Lidingö
4:38.92
  
Amina Bakhit
Amina Bakhit 90, SUD
4:15.95DQ
90SUD
4:15.95DQ
NU20R
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Ida Nilsson
16:07.95
Högby IF
16:07.95
  
2Živilė Balčiūnaitė
Živilė Balčiūnaitė 79, LTU
16:27.99
79LTU
16:27.99
SB
  
3Christina Bus Holth
Christina Bus Holth 80, NOR
16:35.43
80NOR
16:35.43
PB
  
4Tove Ramos Berg
16:38.54
Spårvägens FK
16:38.54
PB
  
Malin Liljestedt
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Louise Wiker
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Mona Jabir Ahmed
Mona Jabir Ahmed 87, SUD
57.49
87SUD
57.49
SB
  
2Lamiae Lhabze
Lamiae Lhabze 84, MAR
1:00.08
84MAR
1:00.08
SB
  
3Stine Meland Tomb
1:00.44
Hammarby IF
1:00.44
  
4Rachel Nordtømme
Rachel Nordtømme 89, NOR
1:02.87
89NOR
1:02.87
  
K Längd     


Final A

Final

1Eliane Martins
Eliane Martins 86, BRA
6.44
86BRA
6.44
+0.4
  
2Jóhanna Ingadóttir
Jóhanna Ingadóttir 82, ISL
5.95
82ISL
5.95
+1.4
  
3Malin Marmbrandt
5.74
Västerås FK
5.74
+1.4
  
4Johanna VikströmHuddinge AIS
5.52
–0.1 PB
  
5Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.52
Hässelby SK
5.52
+1.8 SB
  
6Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
5.29
KFUM Örebro
5.29
+0.3 SB
  
7Angelica Engberg
5.24
Hässelby SK
5.24
+1.9 SB
  
8Sara Wilkinson
Sara Wilkinson 80, Spårvägen
5.01
Spårvägens FK
5.01
–0.1 SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Helena Engman
16.40
Riviera FI
16.40
  
2Rebecca Peake
Rebecca Peake 83, GBR
14.88
83GBR
14.88
  
3Carolina Hjelt
14.83
Huddinge AIS
14.83
SB
  
4Linda NestorssonUllevi FK
13.97
SB
  
5Frida Åkerström
13.45
Huddinge AIS
13.45
SB
  
6Fredrica KremlhoferHuddinge AIS
11.10