29.7
3.8
26.7
31.7‐1.8
31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
Tävlande: 459 (204+255)   Starter: 982 (420+562)

Män
P16 60 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
7.26
KFUM Kristianstad
7.26
  
2Tobias Block
7.27
Mölndals AIK
7.27
  
3Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
7.27
Råby-Rekarne FIF
7.27
PB
  
4Arjan Abdullah FarajMalmö AI
7.32
  
5Lucas Andersson
7.35
IFK Halmstad
7.35
  
6Jens Lundberg
7.41
Riviera FI
7.41
  
7Jonathan PeterssonUF Contact
7.45
  
8Joakim Djuvfeldt
7.46
IF Göta
7.46
  
Heat 1
8 mar
8 mar
1Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
7.34
Råby-Rekarne FIF
7.34
PB
  
2Tobias Block
7.39
Mölndals AIK
7.39
  
3Robin Nordkvist
7.54
Huddinge AIS
7.54
  
4Fabrel Kibondzi
7.56
Filipstads IF
7.56
PB
  
5Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
7.60
Spårvägens FK
7.60
  
6David Sundström
7.71
Spårvägens FK
7.71
PB
  
Carl LychouHabo FIF-04
DNS
  
Heat 2
8 mar
8 mar
1Arjan Abdullah FarajMalmö AI
7.40
  
2Jonathan PeterssonUF Contact
7.40
  
3Joakim Djuvfeldt
7.44
IF Göta
7.44
  
4Christopher BengtssonHässelby SK
7.44
  
5Niklas Cederlöf
7.56
Sundbybergs IK
7.56
PB
  
6Patrik MohlinGefle IF
7.64
SB
  
7Daniel Nordmark
7.75
Västerås FK
7.75
PB
  
8David LiljedahlIF Udd
8.04
PB
  
Heat 3
8 mar
8 mar
1Oscar Olausson
Oscar Olausson 93, Kristianstad
7.22
KFUM Kristianstad
7.22
PB
  
2Lucas Andersson
7.39
IFK Halmstad
7.39
  
3Jens Lundberg
7.41
Riviera FI
7.41
  
4Simon Tofft
7.47
FIF Gnistan
7.47
PB
  
5Truls AxelsonIFK Lund
7.58
  
6Simon Ståhl
7.71
PB
  
7Erik Holmberg
7.71
Rånäs 4H
7.71
PB
  
8Gabriel GonzalezRånäs 4H
7.88
PB
  
P16 400 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
52.00
Nyköpings BIS
52.00
PB
  
2Jakob Rockmyr
53.07
IK Lerum FI
53.07
PB
  
3Olle Forslin
53.24
Hässelby SK
53.24
PB
  
4Alexander Lesser
53.26
Sävedalens AIK
53.26
PB
  
Semi 1
7 mar
7 mar
1Oscar Larsson
54.92
Rånäs 4H
54.92
PB
  
Semi 2
7 mar
7 mar
1Filip Gärdefors
Filip Gärdefors 93, KFUM Örebro
56.11
KFUM Örebro
56.11
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Jakob Rockmyr
54.04
IK Lerum FI
54.04
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Alexander Lesser
53.43
Sävedalens AIK
53.43
PB
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Kalle Härlebo
Kalle Härlebo 93, Eksjö Södra
57.24
Eksjö Södra IK
57.24
PB
  
P16 1500 m     
Inne
Inne
Heat 1
7 mar
7 mar
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
4:18.18
F Stenungsunds FI
4:18.18
PB
  
2Alexander Lötvall
4:19.76
Mölndals AIK
4:19.76
PB
  
3Fredrik Eråker
4:20.48
IF Göta
4:20.48
PB
  
4Sebastian RobertssonKlippans FK
4:29.05
PB
  
5Kristoffer Holm
4:31.88
Huddinge AIS
4:31.88
PB
  
Eskil Åslund
Eskil Åslund 93, Mälarhöjden
DNF
Mälarhöjdens IK
DNF
  
Måns Abo Reslan
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
4:18.97
IFK Umeå
4:18.97
PB
  
2Jonas Wahl-SjömanBromma IF
4:19.62
PB
  
3Simon Samuelsson
4:20.28
Västerås FK
4:20.28
PB
  
4Alexander Palm
Alexander Palm 93, IK Norrköping FI
4:31.28
IK Norrköping FI
4:31.28
PB
  
5Erik Norrbom
4:34.83
Turebergs FK
4:34.83
PB
  
6Alexander Björnberg MowinskiHuddinge AIS
4:35.65
PB
  
7Alfred Wreeby
4:38.29
Mosjö FK
4:38.29
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
4:01.30
F Stenungsunds FI
4:01.30
PB
  
2Jonas Wahl-SjömanBromma IF
4:05.09
PB
  
3Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
4:06.44
IFK Umeå
4:06.44
PB
  
4Alexander Lötvall
4:11.83
Mölndals AIK
4:11.83
PB
  
5Fredrik Eråker
4:12.83
IF Göta
4:12.83
PB
  
6Simon Samuelsson
4:14.07
Västerås FK
4:14.07
PB
  
7Sebastian RobertssonKlippans FK
4:32.11
  
8Alexander Palm
Alexander Palm 93, IK Norrköping FI
4:36.31
IK Norrköping FI
4:36.31
  
P16 60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Tobias Block
8.40
Mölndals AIK
8.40
PB
  
2Wilhelm Sjöland
8.56
Sävedalens AIK
8.56
=PB
  
3Niclas RichardssonGefle IF
8.58
  
4Filip Hjorth
8.68
Säters IF
8.68
PB
  
5Gunnar Odenman
8.84
Hammarby IF
8.84
  
6Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
8.91
Linköpings GIF
8.91
  
Martin RydenborgIFK Växjö
DNS
  
Kevin Perera
Kevin Perera 93, Helsingborg
DNF
IFK Helsingborg
DNF
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1Wilhelm Sjöland
8.56
Sävedalens AIK
8.56
PB
  
2Kevin Perera
Kevin Perera 93, Helsingborg
8.75
IFK Helsingborg
8.75
PB
  
3Lucas Andersson
8.78
IFK Halmstad
8.78
PB
  
4Philip Green
8.93
Hammarby IF
8.93
PB
  
5Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
8.94
Spårvägens FK
8.94
PB
  
6Simon Gunnarsson
9.22
Västerås FK
9.22
PB
  
7Simon Karlsson
9.66
Västerås FK
9.66
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Tobias Block
8.55
Mölndals AIK
8.55
PB
  
2Martin RydenborgIFK Växjö
8.77
PB
  
3Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
8.77
Linköpings GIF
8.77
PB
  
4Dennis Eriksson
8.78
Sundsvalls FI
8.78
PB
  
5Melker ZettermanLomma FIK
9.05
PB
  
6Jonne Hautala
Jonne Hautala 93, Västerås
9.16
Västerås FK
9.16
PB
  
7Daniel Flisak
9.47
Ullevi FK
9.47
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Niclas RichardssonGefle IF
8.53
PB
  
2Gunnar Odenman
8.65
Hammarby IF
8.65
PB
  
3Filip Hjorth
8.70
Säters IF
8.70
PB
  
4Filip Gärdefors
Filip Gärdefors 93, KFUM Örebro
8.91
KFUM Örebro
8.91
PB
  
5Marcus Hawkins
9.17
Rånäs 4H
9.17
PB
  
6Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
9.40
Västerås FK
9.40
PB
  
P16 Höjd     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Oskar Norström
1.91
Stocksäters IF
1.91
PB
  
2Adrian RavenellÄrla IF
1.89
  
3Magnus Almegius
1.85
Brattås CK
1.85
PB
  
4Anton Krutov
Anton Krutov 93, Helsingborg
1.85
IFK Helsingborg
1.85
  
5Robin Nordkvist
1.82
Huddinge AIS
1.82
PB
  
6Sebastian Andersson
Sebastian Andersson 93, IK Hakarpspojkarna
1.82
IK Hakarpspojkarna
1.82
PB
  
7Pär Karlberg
1.79
IFK Sävsjö
1.79
PB
  
8Johannes Nilsson
1.79
Mölndals AIK
1.79
  
9Filip PerssonIFK Lund
1.79
PB
  
9Anton Lossev
1.79
Hovslätts IK
1.79
PB
  
11Erik Liberg
Erik Liberg 93, Sävedalen
1.75
Sävedalens AIK
1.75
PB
  
11Jakob Sandman
Jakob Sandman 93, Helsingborg
1.75
IFK Helsingborg
1.75
PB
  
13Fabrel Kibondzi
1.75
Filipstads IF
1.75
PB
  
14Geir Thyresson
Geir Thyresson 93, Stocksäter
1.71
Stocksäters IF
1.71
  
14Joakim Wirén
1.71
FIF Gnistan
1.71
  
14Rasmus JeppssonFK Athlet
1.71
  
17Daniel Flisak
1.71
Ullevi FK
1.71
PB
  
17Jonatan BörnellIK Lerum FI
1.71
  
19Hampus Larsson
Hampus Larsson 93, Katrineholm
1.71
Katrineholms SK
1.71
  
20Emil Nyberg
1.71
Hulåns IF
1.71
PB
  
21Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
1.65
Södertälje IF
1.65
PB
  
Kristian HjerténIstrums SK
NH
  
Simon Karlsson
NH
Västerås FK
NH
  
P16 Stav     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Carl Sténson
Carl Sténson 93, Spårvägen
4.38
Spårvägens FK
4.38
PB
  
2Oskar Norström
4.38
Stocksäters IF
4.38
PB
  
3Filip Hjorth
4.23
Säters IF
4.23
PB
  
4Johan Ehlinger
4.18
Örgryte IS
4.18
PB
  
5Simon Gunnarsson
3.90
Västerås FK
3.90
PB
  
6Philip Green
3.78
Hammarby IF
3.78
PB
  
7Ken Braesch-AndersenHammarby IF
3.66
PB
  
8Henrik Hansson
3.48
Hanvikens SK
3.48
  
9Tom Tuvhag
3.30
IFK Växjö
3.30
PB
  
Viktor MoenUllevi FK
NH
  
P16 Längd     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Filip Hjorth
6.34
Säters IF
6.34
  
2Niclas RichardssonGefle IF
6.25
PB
  
3Oskar Persson
6.19
Ullevi FK
6.19
PB
  
4Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
6.17
Linköpings GIF
6.17
PB
  
5Gustav Fridh
6.08
Huddinge AIS
6.08
PB
  
6Simon Pankalla
Simon Pankalla 93, IK Hakarpspojkarna
6.06
IK Hakarpspojkarna
6.06
  
7Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
6.04
Råby-Rekarne FIF
6.04
PB
  
8Truls AxelsonIFK Lund
5.95
  
9Robin Nordkvist
5.89
Huddinge AIS
5.89
  
10Philip Green
5.86
Hammarby IF
5.86
PB
  
11Philip Bäck
5.74
Hammarby IF
5.74
  
12Hannes Carlsson
5.58
FI Kalmarsund
5.58
  
Kval
7 mar
7 mar
1Filip Hjorth
6.44
Säters IF
6.44
PB
  
2Niclas RichardssonGefle IF
6.08
PB
  
3Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
6.03
Linköpings GIF
6.03
PB
  
4Robin Nordkvist
6.02
Huddinge AIS
6.02
  
5Gustav Fridh
5.99
Huddinge AIS
5.99
PB
  
6Oskar Persson
5.96
Ullevi FK
5.96
SB
  
7Simon Pankalla
Simon Pankalla 93, IK Hakarpspojkarna
5.95
IK Hakarpspojkarna
5.95
  
8Philip Bäck
5.92
Hammarby IF
5.92
PB
  
9Hannes Carlsson
5.85
FI Kalmarsund
5.85
PB
  
10Philip Green
5.84
Hammarby IF
5.84
PB
  
11Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
5.81
Råby-Rekarne FIF
5.81
PB
  
12Truls AxelsonIFK Lund
5.80
  
13Jonne Hautala
Jonne Hautala 93, Västerås
5.75
Västerås FK
5.75
PB
  
14David Sundström
5.73
Spårvägens FK
5.73
PB
  
15Fredrik LindebergUpsala IF
5.72
PB
  
16Anton BergIF Udd
5.67
PB
  
16Gunnar Odenman
5.67
Hammarby IF
5.67
PB
  
18Axel Engvall
5.59
Ullevi FK
5.59
  
19Hampus Widlund
5.46
IFK Växjö
5.46
PB
  
20Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
5.43
Västerås FK
5.43
PB
  
21Kristian HjerténIstrums SK
5.29
PB
  
22Emil Nyberg
4.92
Hulåns IF
4.92
PB
  
23Karl Sandberg
4.59
IK Orient
4.59
PB
  
P16 Tresteg     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Dennis Eriksson
13.20
Sundsvalls FI
13.20
PB
  
2Axel Engvall
13.00
Ullevi FK
13.00
PB
  
3Fredrik LindebergUpsala IF
12.82
PB
  
4Niclas RichardssonGefle IF
12.79
PB
  
5Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
12.77
Linköpings GIF
12.77
PB
  
6Oskar Persson
12.68
Ullevi FK
12.68
  
7Gunnar Odenman
12.58
Hammarby IF
12.58
PB
  
8Simon Pankalla
Simon Pankalla 93, IK Hakarpspojkarna
12.28
IK Hakarpspojkarna
12.28
  
9Anton Berg
11.98
IF Udd
11.98
PB
  
10Joakim Wirén
11.83
FIF Gnistan
11.83
PB
  
11Daniel Flisak
11.81
Ullevi FK
11.81
  
12Rasmus JeppssonFK Athlet
11.78
  
13Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
11.76
Södertälje IF
11.76
  
14Pär Karlberg
11.55
IFK Sävsjö
11.55
PB
  
15Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
11.27
Spårvägens FK
11.27
PB
  
16Albert Karlsson
Albert Karlsson 93, Eksjö Södra
10.99
Eksjö Södra IK
10.99
PB
  
Hampus WidlundIFK Växjö
NM
  
Adrian RavenellÄrla IF
DNS
  
P16 Kula (5.0 kg)     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Niklas Lindstedt
16.96
Hässelby SK
16.96
PB
  
2Oscar VestlundKils AIK
16.69
PB
  
3Anders PetterssonSäffle FIK
14.02
  
4Filip Hjorth
13.19
Säters IF
13.19
PB
  
5Adrian RavenellÄrla IF
13.16
PB
  
6John Malm
13.03
Istrums SK
13.03
PB
  
7Alexander Hase
Alexander Hase 93, Helsingborg
13.00
IFK Helsingborg
13.00
PB
  
8David Sundström
12.66
Spårvägens FK
12.66
PB
  
9John Plate
11.31
IK Orient
11.31
PB
  
10Philip Bäck
10.40
Hammarby IF
10.40
PB
  
P15 60 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1André Ilve
7.25
IK Pallas
7.25
  
2David Andersson
7.32
Skellefteå AIK
7.32
  
3Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
7.50
Råby-Rekarne FIF
7.50
  
4Jonathan Wulff
7.63
Hammarby IF
7.63
  
5Max Lexert
7.63
IFK Växjö
7.63
  
6Axel LönegrenUpsala IF
7.64
  
7Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
7.65
Västerås FK
7.65
  
8Alexander Larsson
7.74
Karlskoga FI
7.74
  
Semi 1
7 mar
7 mar
1David Andersson
7.30
Skellefteå AIK
7.30
  
2Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
7.49
Råby-Rekarne FIF
7.49
  
3Max Lexert
7.52
IFK Växjö
7.52
PB
  
4Alexander Larsson
7.57
Karlskoga FI
7.57
PB
  
5Eric Bergvall
7.60
Hässelby SK
7.60
PB
  
6Albin Ekberg
7.62
Istrums SK
7.62
PB
  
7Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
7.72
=PB
  
8Mattias QvarfordtHammarby IF
7.95
  
Semi 2
7 mar
7 mar
1André Ilve
7.23
IK Pallas
7.23
  
2Jonathan Wulff
7.53
Hammarby IF
7.53
  
3Axel LönegrenUpsala IF
7.55
PB
  
4Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
7.58
Västerås FK
7.58
  
5Niklas Pålsson
7.59
Mölndals AIK
7.59
PB
  
6Zagros Noa
Zagros Noa 94, Mölndal
7.70
Mölndals AIK
7.70
PB
  
7Victor Lundberg
7.74
Solna FK
7.74
  
Isac Persson
DNS
Enköpings AI
DNS
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1André Ilve
7.35
IK Pallas
7.35
  
2Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
7.55
Västerås FK
7.55
PB
  
3Yann Palm
7.73
IFK Lund
7.73
PB
  
4Gustav Schölin
7.74
Finspångs AIK
7.74
PB
  
5Erik AnnerfalkIF Hagen
7.85
PB
  
6Erik Stenemo
7.90
Säffle FIK
7.90
PB
  
7Joakim Felixson
7.97
Wärnamo SK
7.97
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1David Andersson
7.34
Skellefteå AIK
7.34
  
2Victor Lundberg
7.69
Solna FK
7.69
PB
  
3Albin Ekberg
7.69
Istrums SK
7.69
PB
  
4Zagros Noa
Zagros Noa 94, Mölndal
7.71
Mölndals AIK
7.71
PB
  
5Adrian HanssonLomma FIK
7.79
PB
  
6André Josefsson
7.99
Hässelby SK
7.99
PB
  
7Johan Nilsson
7.99
Edsbyns IF
7.99
PB
  
8Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
8.08
Hässelby SK
8.08
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
7.57
Råby-Rekarne FIF
7.57
  
2Alexander Larsson
7.64
Karlskoga FI
7.64
PB
  
3Mattias QvarfordtHammarby IF
7.68
PB
  
4Gustaf Petersen
7.72
Hässelby SK
7.72
PB
  
5Martin Lindén
7.82
Hanvikens SK
7.82
PB
  
6Tobias Westman
7.93
Rånäs 4H
7.93
PB
  
7Oliver Olguin Jönsson
7.98
KFUM Kristianstad
7.98
PB
  
8Martin SvenssonSkeninge IK
8.18
PB
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Jonathan Wulff
7.54
Hammarby IF
7.54
  
2Axel LönegrenUpsala IF
7.63
PB
  
3Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
7.72
PB
  
4Robin LundgrenLuleå FIF
7.79
PB
  
5Carl Sjöstedt
7.89
IF Göta
7.89
PB
  
6Josef Moensjö
Josef Moensjö 94, Falköpings AIK
7.93
Falköpings AIK
7.93
PB
  
7Christopher SentellTurebergs FK
7.99
PB
  
8Patrik ThimanIFK Lund
8.15
PB
  
Heat 5
7 mar
7 mar
1Max Lexert
7.57
IFK Växjö
7.57
PB
  
2Eric Bergvall
7.64
Hässelby SK
7.64
PB
  
3Niklas Pålsson
7.66
Mölndals AIK
7.66
PB
  
4Isac Persson
7.70
Enköpings AI
7.70
PB
  
5Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
7.77
F Gotländsk FI
7.77
PB
  
6Jesper LundbergAlvesta FI
7.77
PB
  
7Robin SkärströmTanums IF
7.98
PB
  
8Gabriel Eriksson
8.08
Sävedalens AIK
8.08
PB
  
P15 200 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
23.51
Råby-Rekarne FIF
23.51
PB
  
2David Andersson
24.19
Skellefteå AIK
24.19
  
3Niklas Pålsson
24.26
Mölndals AIK
24.26
  
4Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
24.73
  
Semi 1
8 mar
8 mar
1David Andersson
23.79
Skellefteå AIK
23.79
  
2Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
24.57
F Gotländsk FI
24.57
PB
  
3Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
25.58
Hässelby SK
25.58
  
Max Lexert
DNS
IFK Växjö
DNS
  
Semi 2
8 mar
8 mar
1Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
24.09
Råby-Rekarne FIF
24.09
  
2Gustav Schölin
24.92
Finspångs AIK
24.92
  
3Zagros Noa
Zagros Noa 94, Mölndal
25.27
Mölndals AIK
25.27
=PB
  
Alexander LarssonKarlskoga FI
DNS
  
Semi 3
8 mar
8 mar
1Niklas Pålsson
24.18
Mölndals AIK
24.18
  
2Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
24.26
PB
  
3Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
24.40
Västerås FK
24.40
PB
  
4Robin SkärströmTanums IF
25.34
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1David Andersson
23.51
Skellefteå AIK
23.51
PB
  
2Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
24.51
PB
  
3Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
25.44
Hässelby SK
25.44
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Mattias Backman
Mattias Backman 94, Råby-Rekarne
24.27
Råby-Rekarne FIF
24.27
  
2Tobias Westman
25.57
Rånäs 4H
25.57
PB
  
3Albin Ekberg
25.69
Istrums SK
25.69
PB
  
4Gustaf Petersen
25.84
Hässelby SK
25.84
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Max Lexert
24.74
IFK Växjö
24.74
  
2Zagros Noa
Zagros Noa 94, Mölndal
25.27
Mölndals AIK
25.27
PB
  
3André Josefsson
25.53
Hässelby SK
25.53
PB
  
4Joakim Felixson
26.18
Wärnamo SK
26.18
PB
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
24.82
F Gotländsk FI
24.82
PB
  
2Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
24.94
Västerås FK
24.94
PB
  
3Robin SkärströmTanums IF
25.20
PB
  
Albin VasterssonVarbergs GIF
DNS
  
Heat 5
7 mar
7 mar
1Niklas Pålsson
24.51
Mölndals AIK
24.51
  
2Gustav Schölin
24.89
Finspångs AIK
24.89
PB
  
3Josef Moensjö
Josef Moensjö 94, Falköpings AIK
25.56
Falköpings AIK
25.56
PB
  
4Gabriel Eriksson
25.95
Sävedalens AIK
25.95
PB
  
Heat 6
7 mar
7 mar
1Alexander Larsson
24.60
Karlskoga FI
24.60
PB
  
2Yann Palm
25.60
IFK Lund
25.60
PB
  
3Christopher SentellTurebergs FK
25.73
PB
  
4Martin SvenssonSkeninge IK
26.50
PB
  
P15 1000 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Benjamin Ahlbäck
2:37.64
IF Göta
2:37.64
  
2Bilal Cadimi
2:43.61
Turebergs FK
2:43.61
PB
  
3Adrian Hansson
2:44.22
Lomma FIK
2:44.22
PB
  
4Oscar Johansson
2:44.69
Klippans FK
2:44.69
PB
  
5Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
2:46.33
Hässelby SK
2:46.33
PB
  
6Jesper Bokefors
2:49.02
Upsala IF
2:49.02
  
7David Roos
David Roos 94, Eslövs AI
2:49.09
Eslövs AI
2:49.09
PB
  
8Petter Kroon
Petter Kroon 94, KFUM Örebro
2:49.51
KFUM Örebro
2:49.51
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1Benjamin Ahlbäck
2:48.70
IF Göta
2:48.70
  
2David Roos
David Roos 94, Eslövs AI
2:49.19
Eslövs AI
2:49.19
PB
  
3Alexander Holmblad
2:51.15
Spårvägens FK
2:51.15
PB
  
4Alexander AbrahamssonIK Akele
2:53.85
PB
  
5Jacob Stenström
3:02.58
Upsala IF
3:02.58
PB
  
6Rasmus Hartman
3:02.85
Upsala IF
3:02.85
PB
  
Eddie Strand
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Adrian Hansson
2:46.52
Lomma FIK
2:46.52
PB
  
2Petter Kroon
Petter Kroon 94, KFUM Örebro
2:47.35
KFUM Örebro
2:47.35
PB
  
3Jesper Bokefors
2:48.34
Upsala IF
2:48.34
PB
  
4Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
2:48.34
Hässelby SK
2:48.34
PB
  
5Gustav SandströmIF Udd
2:51.32
PB
  
6Emanuel Örtengren
2:52.32
IFK Lidingö
2:52.32
PB
  
7Gunnar Grimsdahl
2:57.56
IK Akele
2:57.56
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Bilal Cadimi
2:51.79
Turebergs FK
2:51.79
PB
  
2Oscar Johansson
2:52.24
Klippans FK
2:52.24
PB
  
3Carl Andersson
2:52.64
IFK Växjö
2:52.64
PB
  
4Pontus Ahlstedt
2:54.12
IK Lerum FI
2:54.12
PB
  
5Philip Örnborg
2:54.91
Danderyds SK
2:54.91
PB
  
6Adam Wendelin
2:56.95
IFK Sala
2:56.95
PB
  
7Alexander Bernhardsson
3:03.04
Kongahälla AIK
3:03.04
PB
  
P15 60 m häck (83.8 cm)     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Anton NordbackUpsala IF
8.33
PB
  
2Eric Bergvall
8.45
Hässelby SK
8.45
PB
  
3Fredrick Ekholm
8.54
Huddinge AIS
8.54
PB
  
4Ayad Shaker Anid
8.91
Eskilstuna FI
8.91
PB
  
5Victor IvarssonIFK Växjö
8.94
  
6Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
9.21
F Gotländsk FI
9.21
  
Jesper LundbergAlvesta FI
DQ
  
Rickard Willman
DNS
Västerås FK
DNS
  
Heat 1
8 mar
8 mar
1Jesper LundbergAlvesta FI
8.67
PB
  
2Fredrick Ekholm
8.69
Huddinge AIS
8.69
PB
  
3Victor IvarssonIFK Växjö
8.79
PB
  
4Jacob Shatohin
Jacob Shatohin 94, Gotländsk FI
9.16
F Gotländsk FI
9.16
PB
  
5Pierre Strand
9.19
Filipstads IF
9.19
PB
  
6Mathias Arnesson
9.24
FI Kalmarsund
9.24
PB
  
7Johan Kang
9.50
IFK Lund
9.50
PB
  
Heat 2
8 mar
8 mar
1Eric Bergvall
8.48
Hässelby SK
8.48
PB
  
2Anton NordbackUpsala IF
8.50
PB
  
3Ayad Shaker Anid
9.06
Eskilstuna FI
9.06
PB
  
4Rickard Willman
9.10
Västerås FK
9.10
PB
  
5Erik Mårtensson
9.16
Sundsvalls FI
9.16
PB
  
6Carl Sjöstedt
9.44
IF Göta
9.44
PB
  
7Hampus CorneliussonIK Lerum FI
9.44
PB
  
8Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
9.61
IK Hakarpspojkarna
9.61
PB
  
P15 Höjd     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Wiktor ÅstrandIK Ymer
1.90
PB
  
2Samuel DahlqvistHabo FIF-04
1.88
PB
  
3Fredrik KonradssonIFK Umeå
1.84
PB
  
3Fredrick Ekholm
1.84
Huddinge AIS
1.84
PB
  
5Mattias de Graaf
1.81
FI Kalmarsund
1.81
PB
  
6Anton E LarssonUllevi FK
1.78
=SB
  
7Isac Persson
1.74
Enköpings AI
1.74
PB
  
8Johannes HildingMotala AIF
1.74
PB
  
9Samuel Grip
1.74
Brattås CK
1.74
  
10Martin Lindén
1.70
Hanvikens SK
1.70
PB
  
11Eric Zetterman
1.70
Huddinge AIS
1.70
PB
  
12Johan Talèus
Johan Talèus 94, Råby-Rekarna FI
1.70
Råby-Rekarna FI
1.70
  
13Viktor Eriksson
Viktor Eriksson 94, Gillberga-Lista
1.70
Gillberga-Lista IF
1.70
  
13Simon SöderlundUpsala IF
1.70
PB
  
15Jack JohanssonLaholm IF
1.64
  
15Erik Grundberg
1.64
Hammarby IF
1.64
PB
  
15Micael Fagö
1.64
Kalmar SK
1.64
  
18Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
1.58
IK Hakarpspojkarna
1.58
PB
  
19Erik Stenemo
1.58
Säffle FIK
1.58
PB
  
19Mathias Arnesson
1.58
FI Kalmarsund
1.58
PB
  
P15 Stav     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Anders AndreassonÖrgryte IS
4.07
PB
  
2Trolle Olson
4.07
Malmö AI
4.07
PB
  
3Micael Fagö
3.55
Kalmar SK
3.55
PB
  
4Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
3.37
Enköpings AI
3.37
PB
  
4Jonathan Wulff
3.37
Hammarby IF
3.37
PB
  
6Teodor Aleksejev
3.19
Hanvikens SK
3.19
PB
  
7Rickard Willman
3.19
Västerås FK
3.19
  
8Simon SöderlundUpsala IF
2.83
PB
  
9Rasmus ElfgaardHabo FIF-04
2.83
PB
  
9André Lundin
2.83
Örgryte IS
2.83
PB
  
P15 Längd     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Simon Karlén
6.51
KFUM Arvika
6.51
PB
  
2André Ilve
6.44
IK Pallas
6.44
PB
  
3Max Lexert
6.38
IFK Växjö
6.38
PB
  
4Johan Talèus
Johan Talèus 94, Råby-Rekarna FI
6.06
Råby-Rekarna FI
6.06
PB
  
5Rickard Willman
5.95
Västerås FK
5.95
PB
  
6Samuel Grip
5.93
Brattås CK
5.93
PB
  
7Anton E LarssonUllevi FK
5.92
  
8Erik AnnerfalkIF Hagen
5.72
PB
  
9Jesper SvenssonTibro AIK
5.63
PB
  
10Isac Persson
5.61
Enköpings AI
5.61
  
11Mattias QvarfordtHammarby IF
5.49
PB
  
12Axel LönegrenUpsala IF
5.43
  
13Kalle Örstadius
Kalle Örstadius 94, Kristianstad
5.37
KFUM Kristianstad
5.37
PB
  
14Teodor Aleksejev
5.35
Hanvikens SK
5.35
PB
  
15Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
5.33
Enköpings AI
5.33
  
16Erik Stenemo
5.30
Säffle FIK
5.30
PB
  
17Robin LundgrenLuleå FIF
5.28
PB
  
18Johan Kang
5.26
IFK Lund
5.26
PB
  
19Tobias Westman
5.06
Rånäs 4H
5.06
PB
  
19Joel ValdemarssonIF Göta
5.06
PB
  
21Patrik BirgerssonLaholm IF
4.77
PB
  
Ayad Shaker Anid
DNS
Eskilstuna FI
DNS
  
Robin Forsell
Robin Forsell 94, KFUM Örebro
DNS
KFUM Örebro
DNS
  
P15 Tresteg     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Simon Karlén
14.03
KFUM Arvika
14.03
PB
  
2Fredrick Ekholm
13.08
Huddinge AIS
13.08
PB
  
3Samuel Grip
12.83
Brattås CK
12.83
PB
  
4Simon Pettersson
12.66
Örbyhus IF
12.66
PB
  
5Jack Johansson
12.14
Laholm IF
12.14
  
6Isac Persson
12.03
Enköpings AI
12.03
PB
  
7Joel Valdemarsson
11.64
IF Göta
11.64
PB
  
8Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
11.60
Enköpings AI
11.60
PB
  
9Patrik BirgerssonLaholm IF
11.50
PB
  
10Erik Stenemo
10.59
Säffle FIK
10.59
PB
  
11Johan Andersson
10.31
IFK Växjö
10.31
  
P15 Kula (4.0 kg)     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Simon Pettersson
15.71
Örbyhus IF
15.71
PB
  
2Robert Nilsson
15.38
Oskarshamns SK
15.38
PB
  
3Simon Karlén
15.33
KFUM Arvika
15.33
PB
  
4Robin Forsell
Robin Forsell 94, KFUM Örebro
13.86
KFUM Örebro
13.86
PB
  
5Wiktor ÅstrandIK Ymer
13.46
  
6Victor Ivarsson
13.16
IFK Växjö
13.16
PB
  
7Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
13.05
Västerås FK
13.05
  
8Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
12.91
Enköpings AI
12.91
  
9Axel Lönegren
12.70
Upsala IF
12.70
  
10Alfred Rahm
12.48
Habo FIF-04
12.48
PB
  
11Johan Nilsson
11.77
Edsbyns IF
11.77
  
12Robin Lundgren
11.60
Luleå FIF
11.60
PB
  
13Patrik ThimanIFK Lund
11.40
PB
  
14Tobias Westman
11.22
Rånäs 4H
11.22
PB
  
Richard DavidssonHässelby SK
NM
  
Albin VasterssonVarbergs GIF
DNS
  
Kvinnor
F16 60 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Ulrika Nyhlén
7.71
Mölndals AIK
7.71
  
2Daniella Busk
7.85
Malmö AI
7.85
  
3Sara Kviberg
7.86
Hellas FK
7.86
PB
  
4Rebecca NilssonUllevi FK
7.88
  
5Sara Österberg
7.92
Hammarby IF
7.92
  
6Caroline LarssonIK Orient
7.94
PB
  
7Anna HildingssonIK Lerum FI
7.99
  
8Marine AlfredssonRånäs 4H
8.06
  
Semi 1
8 mar
8 mar
1Ulrika Nyhlén
7.82
Mölndals AIK
7.82
  
2Anna HildingssonIK Lerum FI
7.98
  
3Caroline LarssonIK Orient
7.99
PB
  
4Daniella Busk
8.01
Malmö AI
8.01
  
5Caroline Ståhl
Caroline Ståhl 93, KFUM Örebro
8.06
KFUM Örebro
8.06
  
6Ida Peterson
8.09
Turebergs FK
8.09
  
7Isabel AnnerfalkIF Hagen
8.18
  
Jessica Östlund
DNS
Hässelby SK
DNS
  
Semi 2
8 mar
8 mar
1Rebecca NilssonUllevi FK
7.89
  
2Sara Kviberg
7.91
Hellas FK
7.91
PB
  
3Sara Österberg
7.94
Hammarby IF
7.94
  
4Marine AlfredssonRånäs 4H
8.00
  
5Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
8.04
IK Hakarpspojkarna
8.04
=PB
  
6Johanna Panboon
8.06
Skellefteå AIK
8.06
  
7Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
8.18
IK Hakarpspojkarna
8.18
  
Matilda HolmUllevi FK
DNS
  
Heat 1
8 mar
8 mar
1Ulrika Nyhlén
7.87
Mölndals AIK
7.87
  
2Anna HildingssonIK Lerum FI
7.97
  
3Jessica Östlund
8.08
Hässelby SK
8.08
SB
  
4Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
8.11
IK Hakarpspojkarna
8.11
=PB
  
5Ida Hansen
8.28
KFUM Arvika
8.28
  
6Mathilda FredTibro AIK
8.67
PB
  
Maja VasterssonVarbergs GIF
DQ
  
Heat 2
8 mar
8 mar
1Rebecca NilssonUllevi FK
7.96
  
2Caroline LarssonIK Orient
8.06
PB
  
3Johanna Panboon
8.07
Skellefteå AIK
8.07
  
4Matilda Holm
8.09
Ullevi FK
8.09
  
5Julia WigrenGefle IF
8.21
  
6Emma Hermansson
8.29
Villstad GIF
8.29
PB
  
7Moa Grate
Moa Grate 93, Umedalen
8.43
Umedalens IF
8.43
PB
  
Heat 3
8 mar
8 mar
1Daniella Busk
7.98
Malmö AI
7.98
  
2Sara Kviberg
8.04
Hellas FK
8.04
  
3Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
8.07
IK Hakarpspojkarna
8.07
  
4Isabel AnnerfalkIF Hagen
8.13
  
5Nicole UddénIK Sisu
8.28
SB
  
6Johanna Hermansson
8.32
Spårvägens FK
8.32
PB
  
7Nellie NordströmIstrums SK
8.44
PB
  
Heat 4
8 mar
8 mar
1Sara Österberg
7.88
Hammarby IF
7.88
PB
  
2Marine AlfredssonRånäs 4H
7.98
PB
  
3Ida Peterson
7.98
Turebergs FK
7.98
  
4Caroline Ståhl
Caroline Ståhl 93, KFUM Örebro
8.03
KFUM Örebro
8.03
=PB
  
5Maria Krogh
Maria Krogh 93, Falköpings AIK
8.19
Falköpings AIK
8.19
PB
  
6Madeleine ErikssonGefle IF
8.21
PB
  
7Emilia BengtssonVarbergs GIF
8.31
PB
  
F16 200 m     
Inne
Inne
Heat 6
7 mar
7 mar
1Kajsa Jönsson
27.07
Malmö AI
27.07
PB
  
2Ellen Mattsson
Ellen Mattsson 94, Stocksäter
27.18
Stocksäters IF
27.18
PB
  
3Sanna Ohlström
27.24
Rånäs 4H
27.24
PB
  
4Lisa Grönlund
Lisa Grönlund 94, IK Norrköping FI
28.38
IK Norrköping FI
28.38
PB
  
F16 400 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Daniella Busk
57.62
Malmö AI
57.62
PB
  
2Sara Rönnby
58.42
Enhörna IF
58.42
  
3Sara Jernfält
Sara Jernfält 93, KFUM Örebro
58.43
KFUM Örebro
58.43
PB
  
4Åsa Söderlund
59.46
Västerås FK
59.46
PB
  
Semi 1
7 mar
7 mar
1Sara Jernfält
Sara Jernfält 93, KFUM Örebro
59.93
KFUM Örebro
59.93
PB
  
2Jessica Bloodworth
1:00.59
Tranås AIF
1:00.59
PB
  
3Ellinor Norman
1:01.14
Hellas FK
1:01.14
  
4Annie Dahlgren
1:02.56
IK Lerum FI
1:02.56
  
Semi 2
7 mar
7 mar
1Sara Rönnby
59.64
Enhörna IF
59.64
  
2Daniella Busk
59.66
Malmö AI
59.66
PB
  
3Marine Alfredsson
1:02.57
Rånäs 4H
1:02.57
=PB
  
4Matilda OlaussonIK Ymer
1:03.12
PB
  
Semi 3
7 mar
7 mar
1Åsa Söderlund
1:00.17
Västerås FK
1:00.17
PB
  
2Evelina Åhman
1:00.19
Sundsvalls FI
1:00.19
PB
  
3Melina Nordström
1:01.90
Hellas FK
1:01.90
PB
  
4Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
1:03.28
Leksands FIK
1:03.28
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Ida Holm
1:02.49
IK Lerum FI
1:02.49
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Johanna Gateman
Johanna Gateman 93, Strömstads IF
1:03.51
Strömstads IF
1:03.51
  
Heat 5
7 mar
7 mar
1Julia Karlsson
1:02.09
Hammarby IF
1:02.09
  
Heat 6
7 mar
7 mar
1Annie Dahlgren
1:01.68
IK Lerum FI
1:01.68
  
F16 1500 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Frida Johansson
4:42.08
Täby IS
4:42.08
PB
  
2Johanna Busk
4:47.72
Enhörna IF
4:47.72
PB
  
3Malin Strand
4:52.75
Istrums SK
4:52.75
PB
  
4Michaela HallqvistFalu IK
4:55.63
PB
  
5Viktoria Ämting
4:55.76
Hellas FK
4:55.76
PB
  
6Johanna Nissén Karlsson
4:59.03
Lidköpings IS
4:59.03
PB
  
7Jennifer Himaj
5:00.46
Örgryte IS
5:00.46
  
8Lovisa Grönros
5:21.80
Hammarby IF
5:21.80
PB
  
9Johanna Hultgren
5:21.87
Ludvika FFI
5:21.87
  
10Helén Andreasson
5:34.16
IK Orient
5:34.16
  
F16 60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Ulrika Nyhlén
8.41
Mölndals AIK
8.41
PB
  
2Ida Hansen
8.90
KFUM Arvika
8.90
PB
  
3Evelina StrömbergSundsvalls FI
9.02
PB
  
4Ewa Marcinkiewicz
9.06
Västerås FK
9.06
PB
  
5Charlotte SkogströmTäby IS
9.06
PB
  
6Jasmine Burestam
9.07
Huddinge AIS
9.07
PB
  
7Jennifer CzerapowiczUllevi FK
9.10
  
8Hanna Edvardsson
9.33
Västerås FK
9.33
  
Semi 1
7 mar
7 mar
1Ulrika Nyhlén
8.60
Mölndals AIK
8.60
=PB
  
2Charlotte SkogströmTäby IS
9.07
PB
  
3Evelina StrömbergSundsvalls FI
9.08
=PB
  
4Ewa Marcinkiewicz
9.12
Västerås FK
9.12
PB
  
5Michaela Meijer
9.26
Örgryte IS
9.26
  
6Emma Ehrlin
9.32
Ärla IF
9.32
PB
  
7Frida LöfvenborgMölndals AIK
9.44
PB
  
8Lina MarcussenIK Lerum FI
9.46
PB
  
Semi 2
7 mar
7 mar
1Ida Hansen
9.10
KFUM Arvika
9.10
  
2Jasmine Burestam
9.16
Huddinge AIS
9.16
  
3Jennifer CzerapowiczUllevi FK
9.20
  
4Hanna Edvardsson
9.25
Västerås FK
9.25
  
5Lowisa Hanning
9.28
Sundsvalls FI
9.28
PB
  
6Madeleine ErikssonGefle IF
9.33
  
7Jessica BloodworthTranås AIF
9.42
  
Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
DNF
IK Hakarpspojkarna
DNF
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1Ulrika Nyhlén
8.80
Mölndals AIK
8.80
  
2Hanna Edvardsson
9.12
Västerås FK
9.12
PB
  
3Jessica BloodworthTranås AIF
9.31
PB
  
4Emma Ehrlin
9.38
Ärla IF
9.38
PB
  
5Natalie WestmanVarbergs GIF
9.55
PB
  
6Elina Rapp
10.32
IK Sisu
10.32
PB
  
7Josefin EllmarkerIK Orient
10.80
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Ida Hansen
9.06
KFUM Arvika
9.06
PB
  
2Jasmine Burestam
9.13
Huddinge AIS
9.13
PB
  
3Madeleine ErikssonGefle IF
9.32
PB
  
4Lowisa Hanning
9.39
Sundsvalls FI
9.39
PB
  
5Fredrika Norén
9.60
Kvarnsvedens GoIF
9.60
PB
  
6Maria Krogh
Maria Krogh 93, Falköpings AIK
9.63
Falköpings AIK
9.63
PB
  
7Elin Magnusson
9.69
IFK Växjö
9.69
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Jennifer CzerapowiczUllevi FK
9.08
PB
  
2Evelina StrömbergSundsvalls FI
9.08
PB
  
3Ewa Marcinkiewicz
9.14
Västerås FK
9.14
PB
  
4Ellen Wikström
Ellen Wikström 93, IK Hakarpspojkarna
9.52
IK Hakarpspojkarna
9.52
PB
  
5Ellen Hjort
Ellen Hjort 93, KFUM Örebro
9.58
KFUM Örebro
9.58
PB
  
6Julia WigrenGefle IF
9.74
PB
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Charlotte SkogströmTäby IS
9.12
PB
  
2Michaela Meijer
9.19
Örgryte IS
9.19
PB
  
3Frida LöfvenborgMölndals AIK
9.52
PB
  
4Lina MarcussenIK Lerum FI
9.53
PB
  
5Moa Grate
Moa Grate 93, Umedalen
9.66
Umedalens IF
9.66
PB
  
6Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
9.77
Leksands FIK
9.77
PB
  
F16 Höjd     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Sofie Björklund
Sofie Björklund 93, Båstads GoIF
1.73
Båstads GoIF
1.73
PB
  
2Alexandra HjorthUpsala IF
1.71
PB
  
3Lisa Thelander
1.71
IFK Halmstad
1.71
PB
  
4Caroline AnderssonGefle IF
1.64
  
5Sabina Sandberg
1.64
Spårvägens FK
1.64
PB
  
6Mathilda Sjödin
1.61
Skellefteå AIK
1.61
  
7Erika EskilssonMalmö AI
1.61
  
8Jasmine Burestam
1.57
Huddinge AIS
1.57
  
8Frida LöfvenborgMölndals AIK
1.57
=PB
  
8Hanna Edvardsson
1.57
Västerås FK
1.57
SB
  
11Isabel AnnerfalkIF Hagen
1.57
  
12Frida TunemarSkeninge IK
1.57
SB
  
13Ida Hansen
1.57
KFUM Arvika
1.57
  
14Julia WigrenGefle IF
1.57
PB
  
14Natalie WestmanVarbergs GIF
1.57
=PB
  
16Josefine Eliasson
1.53
Katrineholms SK
1.53
  
17Carin Edlund
Carin Edlund 93, Linköpings GIF
1.53
Linköpings GIF
1.53
  
18Elin Svedlund
Elin Svedlund 93, Haparanda SKT
1.53
Haparanda SKT
1.53
  
18Petronella WikanderUmedalens IF
1.53
  
18Emma HanssonIK Sisu
1.53
PB
  
21Lina MarcussenIK Lerum FI
1.47
SB
  
21Fredrika Norén
1.47
Kvarnsvedens GoIF
1.47
  
21Linda Nilsson
Linda Nilsson 93, Södertälje IF
1.47
Södertälje IF
1.47
  
24Rebecca FrykengårdHellas FK
1.47
  
Eleonore MontlerIK Lerum FI
NH
  
Cecilia MöllerHuddinge AIS
NH
  
Sofie Pettersson
NH
Katrineholms SK
NH
  
F16 Stav     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Angelica BengtssonIFK Växjö
4.22
PB
  
2Michaela Meijer
3.66
Örgryte IS
3.66
  
3Lisa Nilsson
Lisa Nilsson 93, Skellefteå
3.21
Skellefteå AIK
3.21
PB
  
4Emmy Bärjegård
Emmy Bärjegård 93, Leksands FIK
3.06
Leksands FIK
3.06
PB
  
5Camilla SandströmHanvikens SK
3.01
  
6Emma Karlsson
Emma Karlsson 93, Västerås
2.89
Västerås FK
2.89
PB
  
7Erika NyströmMotala AIF
2.73
PB
  
8Emma Eneros
Emma Eneros 93, Kalmarsund
2.73
FI Kalmarsund
2.73
PB
  
Natalie WestmanVarbergs GIF
NH
  
F16 Längd     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Sara Kviberg
5.76
Hellas FK
5.76
PB
  
2Stina Ek
Stina Ek 93, Klippan
5.63
Klippans FK
5.63
PB
  
3Rebecca NilssonUllevi FK
5.56
  
4Sara Österberg
5.50
Hammarby IF
5.50
PB
  
5Anna HildingssonIK Lerum FI
5.32
PB
  
6Charlotte SkogströmTäby IS
5.20
  
7Jessica BloodworthTranås AIF
5.19
  
8Emma Ehrlin
5.17
Ärla IF
5.17
  
9Johanna Panboon
5.14
Skellefteå AIK
5.14
  
10Louise Arvidsson
5.06
Vittsjö GIK
5.06
  
11Matilda Holm
5.02
Ullevi FK
5.02
  
12Frida Rydberg
4.76
KFUM Arvika
4.76
  
Kval
7 mar
7 mar
1Rebecca NilssonUllevi FK
5.38
  
2Stina Ek
Stina Ek 93, Klippan
5.37
Klippans FK
5.37
PB
  
3Sara Kviberg
5.35
Hellas FK
5.35
PB
  
4Johanna Panboon
5.34
Skellefteå AIK
5.34
PB
  
5Sara Österberg
5.33
Hammarby IF
5.33
PB
  
6Charlotte SkogströmTäby IS
5.26
SB
  
7Jessica BloodworthTranås AIF
5.26
PB
  
8Emma Ehrlin
5.26
Ärla IF
5.26
PB
  
9Frida Rydberg
5.25
KFUM Arvika
5.25
=PB
  
10Matilda Holm
5.25
Ullevi FK
5.25
  
11Louise Arvidsson
5.24
Vittsjö GIK
5.24
  
12Anna HildingssonIK Lerum FI
5.24
PB
  
13Emilia BengtssonVarbergs GIF
5.21
PB
  
14Madeleine ErikssonGefle IF
5.11
SB
  
15Rebecca MwakisopileHellas FK
5.10
SB
  
16Erika HåkanssonIK Finish
5.00
  
17Lisa Sernbrandt
4.99
Huddinge AIS
4.99
PB
  
18Linnea Zackrisson
4.98
Kvarnsvedens GoIF
4.98
PB
  
19Elin Magnusson
4.92
IFK Växjö
4.92
PB
  
20Caroline Ståhl
Caroline Ståhl 93, KFUM Örebro
4.91
KFUM Örebro
4.91
  
21Angelica KarlssonTanums IF
4.90
SB
  
21Olivia Danell
Olivia Danell 93, IK Hakarpspojkarna
4.90
IK Hakarpspojkarna
4.90
  
23Linda Nilsson
Linda Nilsson 93, Södertälje IF
4.87
Södertälje IF
4.87
  
24Ellen Hjort
Ellen Hjort 93, KFUM Örebro
4.86
KFUM Örebro
4.86
PB
  
25Erika NyströmMotala AIF
4.83
PB
  
26Emma Hermansson
4.78
Villstad GIF
4.78
PB
  
27Ida Andersson
4.78
IFK Sävsjö
4.78
  
28Nicole UddénIK Sisu
4.74
PB
  
29Rebecca AnderssonIFK Nora
4.73
SB
  
30Johanna Kamph
4.71
Hässelby SK
4.71
  
31Anna Hall
Anna Hall 93, GoIF Tjalve
4.71
GoIF Tjalve
4.71
  
32Emelie Bley
Emelie Bley 93, GoIF Tjalve
4.69
GoIF Tjalve
4.69
  
33Elin Svedlund
Elin Svedlund 93, Haparanda SKT
4.57
Haparanda SKT
4.57
PB
  
34Caroline HjalmarssonHovslätts IK
4.55
SB
  
35Sofie Pettersson
4.40
Katrineholms SK
4.40
PB
  
36Mathilda FredTibro AIK
4.04
PB
  
Alexandra HjorthUpsala IF
NM
  
F16 Tresteg     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Stina Ek
Stina Ek 93, Klippan
12.28
Klippans FK
12.28
PB
  
2Jennifer CzerapowiczUllevi FK
12.04
PB
  
3Ewa Marcinkiewicz
11.70
Västerås FK
11.70
PB
  
4Louise Arvidsson
11.47
Vittsjö GIK
11.47
PB
  
5Elina Rapp
11.24
IK Sisu
11.24
PB
  
6Emma BackströmFalu IK
11.19
SB
  
7Linda Nilsson
Linda Nilsson 93, Södertälje IF
11.10
Södertälje IF
11.10
PB
  
8Emma Ehrlin
10.86
Ärla IF
10.86
PB
  
9Ida Andersson
10.68
IFK Sävsjö
10.68
  
10Caroline HjalmarssonHovslätts IK
10.54
SB
  
11Stina Karlsson
10.50
Sundbybergs IK
10.50
  
12Elisabeth BäckmanBollnäs FIK
10.49
  
13Linnea Zackrisson
10.42
Kvarnsvedens GoIF
10.42
PB
  
14Mathilda Sjödin
10.37
Skellefteå AIK
10.37
  
15Elin Jönsson
10.04
Varbergs GIF
10.04
PB
  
16Frida Rydberg
10.03
KFUM Arvika
10.03
  
Johanna Kamph
DNS
Hässelby SK
DNS
  
F16 Kula (3.0 kg)     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Elina Rapp
13.30
IK Sisu
13.30
PB
  
2Heidi Schmidt
13.16
Täby IS
13.16
PB
  
3Malin Andersson
12.96
Heleneholms IF
12.96
  
4Jennie Söderholm
12.90
Västerås FK
12.90
SB
  
5Moa Eskilsson
12.77
Villstad GIF
12.77
PB
  
6Charlotte SkogströmTäby IS
12.65
PB
  
7Caroline Jönsson
12.48
FI Kalmarsund
12.48
PB
  
8Marielle Bengtsson
Marielle Bengtsson 93, Trollhättan FIK
12.17
Trollhättan FIK
12.17
PB
  
9Frida Tunemar
11.58
Skeninge IK
11.58
PB
  
10Maria Wennlund
11.29
Filipstads IF
11.29
  
11Angelica KarlssonTanums IF
11.22
PB
  
12Eleni Larsson
10.98
Huddinge AIS
10.98
PB
  
13Vendela StrömbeckMotala AIF
10.90
  
14Maja Vastersson
10.63
Varbergs GIF
10.63
  
15Josefin HagströmIstrums SK
9.87
PB
  
16Emelie HenningssonBollnäs FIK
7.82
  
F15 60 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Hanna KoberIFK Lund
7.84
  
2Khaddi Sagnia
7.84
Ullevi FK
7.84
  
3Caroline Taxén
7.89
Enköpings AI
7.89
  
4Sofia AnderssonUpsala IF
7.93
SB
  
5Nikita Burton
7.95
IFK Arboga
7.95
PB
  
6Linnea BjörningerIK Ymer
8.03
  
7Evelina Nilsson
8.09
Skellefteå AIK
8.09
  
8Maja Svensson
8.17
Malmö AI
8.17
  
Semi 1
7 mar
7 mar
1Caroline Taxén
7.85
Enköpings AI
7.85
  
2Sofia AnderssonUpsala IF
7.96
SB
  
3Nikita Burton
8.00
IFK Arboga
8.00
PB
  
4Alice Sjölén
8.11
Sundsvalls FI
8.11
  
5Ida Virdebrant
8.13
IFK Växjö
8.13
  
6Amanda Odesjö
8.15
Alingsås IF
8.15
  
7Fanny LindströmMalmö AI
8.17
=PB
  
8Lovisa Nyrenström-GidehagBromma IF
8.29
  
Semi 2
7 mar
7 mar
1Hanna KoberIFK Lund
7.85
  
2Khaddi Sagnia
7.91
Ullevi FK
7.91
  
3Linnea BjörningerIK Ymer
8.02
PB
  
4Maja Svensson
8.05
Malmö AI
8.05
  
5Evelina Nilsson
8.07
Skellefteå AIK
8.07
  
6Julia Hässel
8.15
Turebergs FK
8.15
  
7Farydah Inoussa
8.29
Hässelby SK
8.29
  
8Pauline MuntersFalu IK
8.40
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1Hanna KoberIFK Lund
7.99
  
2Nikita Burton
8.04
IFK Arboga
8.04
PB
  
2Evelina Nilsson
8.04
Skellefteå AIK
8.04
  
4Fanny LindströmMalmö AI
8.17
PB
  
5Farydah Inoussa
8.18
Hässelby SK
8.18
PB
  
6Sofia Sandgren
Sofia Sandgren 94, KFUM Örebro
8.39
KFUM Örebro
8.39
PB
  
7Felicia Höglund
Felicia Höglund 94, Göteborgs KIK
8.87
Göteborgs KIK
8.87
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Khaddi Sagnia
8.00
Ullevi FK
8.00
  
2Alice Sjölén
8.09
Sundsvalls FI
8.09
=PB
  
3Amanda Odesjö
8.22
Alingsås IF
8.22
  
4Pauline MuntersFalu IK
8.26
SB
  
5Cecilia FurhoffIF Hagen
8.31
PB
  
6Rebecka SchelanderHammarby IF
8.37
PB
  
7Andrea Lennartsson
Andrea Lennartsson 94, Trollhättans SK
8.54
Trollhättans SK
8.54
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Caroline Taxén
7.95
Enköpings AI
7.95
  
2Linnea BjörningerIK Ymer
8.05
PB
  
3Julia Hässel
8.15
Turebergs FK
8.15
  
4Kajsa JönssonMalmö AI
8.35
  
5Matilda Ribaeus
8.35
IF Göta
8.35
PB
  
6Josefine SandeliusHammarby IF
8.39
PB
  
7Louise Harker
8.56
Mosjö FK
8.56
PB
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Sofia AnderssonUpsala IF
8.05
SB
  
2Ida Virdebrant
8.12
IFK Växjö
8.12
PB
  
3Maja Svensson
8.15
Malmö AI
8.15
  
4Lovisa Nyrenström-GidehagBromma IF
8.26
PB
  
5Johanna Carlsson
8.33
IFK Helsingborg
8.33
  
6Elina Gunnarsson
8.44
Hovslätts IK
8.44
PB
  
7Emelinda Engholm
8.49
Hässelby SK
8.49
PB
  
8Emelie Strandberg
8.60
Eskilstuna FI
8.60
PB
  
F15 200 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Hanna Kober
25.39
IFK Lund
25.39
PB
  
2Nikita Burton
25.62
IFK Arboga
25.62
PB
  
3Julia Hässel
26.50
Turebergs FK
26.50
PB
  
4Evelina Nilsson
26.53
Skellefteå AIK
26.53
PB
  
Semi 1
8 mar
8 mar
1Nikita Burton
26.10
IFK Arboga
26.10
PB
  
2Rebecka SvenssonIF Udd
27.03
PB
  
3Kajsa Jönsson
27.24
Malmö AI
27.24
  
4Emma OlssonKils AIK
27.54
PB
  
Semi 2
8 mar
8 mar
1Julia Hässel
26.70
Turebergs FK
26.70
PB
  
2Ellen Mattsson
Ellen Mattsson 94, Stocksäter
26.85
Stocksäters IF
26.85
PB
  
3Amanda Odesjö
27.11
Alingsås IF
27.11
  
Semi 3
8 mar
8 mar
1Hanna Kober
25.96
IFK Lund
25.96
PB
  
2Evelina Nilsson
26.58
Skellefteå AIK
26.58
PB
  
3Lovisa Nyrenström-GidehagBromma IF
26.96
  
4Sanna Ohlström
27.29
Rånäs 4H
27.29
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1Hanna Kober
27.41
IFK Lund
27.41
PB
  
2Emelinda Engholm
27.93
Hässelby SK
27.93
PB
  
3Emelie Strandberg
28.34
Eskilstuna FI
28.34
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Nikita Burton
26.38
IFK Arboga
26.38
PB
  
2Emma OlssonKils AIK
27.58
PB
  
3Amanda Bills
29.28
Hässelby SK
29.28
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Julia Hässel
26.76
Turebergs FK
26.76
PB
  
2Rebecka SvenssonIF Udd
27.13
PB
  
3Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 94, Linköpings GIF
27.86
Linköpings GIF
27.86
SB
  
Erica JohanssonTanums IF
DNS
  
Heat 4
7 mar
7 mar
1Evelina Nilsson
26.82
Skellefteå AIK
26.82
PB
  
2Maja Svensson
27.50
Malmö AI
27.50
PB
  
3Farydah Inoussa
27.78
Hässelby SK
27.78
PB
  
4Amanda JanssonFalu IK
28.72
PB
  
Heat 5
7 mar
7 mar
1Lovisa Nyrenström-GidehagBromma IF
26.81
=PB
  
2Amanda Odesjö
26.84
Alingsås IF
26.84
  
3Louise Harker
28.73
Mosjö FK
28.73
PB
  
4Sara Jonasson
29.36
Laholm IF
29.36
PB
  
F15 1000 m     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Maria Larsson
3:00.51
Ullevi FK
3:00.51
PB
  
2Elin Axelsson
Elin Axelsson 94, Trollhättans IF
3:03.95
Trollhättans IF
3:03.95
PB
  
3Hanna Engholm
Hanna Engholm 94, Kvarnsveden
3:05.23
Kvarnsvedens GoIF
3:05.23
PB
  
4Tova Eurén Magnusson
3:06.04
Göteborgs KIK
3:06.04
  
5Agnes Sjöström
3:10.08
IK Westmannia
3:10.08
  
6Caroline Kihlblom
3:10.60
Huddinge AIS
3:10.60
  
7Alice AnderssonIK Ymer
3:10.68
  
8Josefine MalmborgHabo FIF-04
3:14.99
  
Heat 1
7 mar
7 mar
1Maria Larsson
3:05.93
Ullevi FK
3:05.93
PB
  
2Hanna Engholm
Hanna Engholm 94, Kvarnsveden
3:08.33
Kvarnsvedens GoIF
3:08.33
PB
  
3Josefine MalmborgHabo FIF-04
3:10.78
PB
  
4Frida Wihlborg
3:16.38
IK Finish
3:16.38
PB
  
5Emma Forss
Emma Forss 94, Hammarby
3:17.66
Hammarby IF
3:17.66
PB
  
6Alice KristiansenTanums IF
3:23.11
PB
  
7Linda Gillström
3:24.70
Kvarnsvedens GoIF
3:24.70
PB
  
8Linnea Ivarsson
3:24.76
IK Lerum FI
3:24.76
PB
  
9Linnea Blomberg
3:33.65
Hässelby SK
3:33.65
PB
  
Heat 2
7 mar
7 mar
1Agnes Sjöström
3:10.71
IK Westmannia
3:10.71
  
2Caroline Kihlblom
3:11.01
Huddinge AIS
3:11.01
  
3Anna Hedström
3:11.52
Täby IS
3:11.52
  
4Fanny Sundquist
3:14.45
Åhus FIK
3:14.45
PB
  
5Isabelle Carlsson-PallinMosjö FK
3:17.26
PB
  
6Stina M Jansson
3:17.77
Gefle IF
3:17.77
PB
  
7Sophia Geirup
Sophia Geirup 94, Kongahälla
3:22.54
Kongahälla AIK
3:22.54
PB
  
8Louise Sundström
3:23.11
KFUM Örebro
3:23.11
PB
  
9Filippa Afzelius
3:24.59
Mosjö FK
3:24.59
PB
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Tova Eurén Magnusson
3:09.35
Göteborgs KIK
3:09.35
  
2Elin Axelsson
Elin Axelsson 94, Trollhättans IF
3:09.68
Trollhättans IF
3:09.68
  
3Alice AnderssonIK Ymer
3:10.60
=PB
  
4Moa Enmark
3:11.39
Gefle IF
3:11.39
PB
  
5Stina Åberg
3:20.37
Hammarby IF
3:20.37
PB
  
6Julia Blomberg
3:22.37
Mosjö FK
3:22.37
PB
  
7Hedvig Holgersson
3:22.56
Hammarby IF
3:22.56
PB
  
8Matilda GustafssonIFK Gnesta
3:24.11
PB
  
F15 60 m häck (76.2 cm, 8 m)     
Inne 8 mar

Final A

Final
Inne 8 mar
1Sofia Andersson