19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 155 (102+53)   Starter: 155 (102+53)
Män
M 100 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Christiaan Krone
Christiaan Krone 84, RSA
10.46
84RSA
10.46
  
2Idrissa Sanou
Idrissa Sanou 77, BUR
10.68
77BUR
10.68
  
3Johan Engberg
10.71
IF Göta
10.71
  
4Lee-Roy Newton
Lee-Roy Newton 78, RSA
10.72
78RSA
10.72
  
5Nasser Sebabi
Nasser Sebabi 82, Hofors AIF
10.94
Hofors AIF
10.94
  
6Arnór Jónsson
Arnór Jónsson 87, ISL
11.08
87ISL
11.08
  
7Sebastian Öberg
11.09
Turebergs FK
11.09
  
M 400 m     


Final A

Final

1Éric Milazar
Éric Milazar 75, MRI
46.92
75MRI
46.92
  
2Isaac Makwala
Isaac Makwala 85, BOT
47.37
85BOT
47.37
PB
  
3Andreas Mokdasi
47.98
Hässelby SK
47.98
SB
  
4Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
48.06
GoIF Tjalve
48.06
SB
  
5Mattias Sunneborn
48.74
Spårvägens FK
48.74
  
M 800 m     


Final A

Final

1James McIlroy
James McIlroy 76, GBR
1:48.18
76GBR
1:48.18
  
2Fredrik Karlsson
1:48.31
Hammarby IF
1:48.31
PB
  
49 SWE AT
3Mattias Claesson
1:48.45
Hässelby SK
1:48.45
  
3Gareth Balch
Gareth Balch 83, GBR
1:48.45
83GBR
1:48.45
PB
  
5Ådne Svahn Dæhlin
Ådne Svahn Dæhlin 82, NOR
1:48.79
82NOR
1:48.79
SB
  
6John Litei
John Litei 83, KEN
1:49.24
83KEN
1:49.24
SB
  
7Jon Rankin
Jon Rankin 82, USA
1:49.31
82USA
1:49.31
  
8Tor Pöllänen
1:49.49
Hässelby SK
1:49.49
  
9Joseph Mutua
Joseph Mutua 78, KEN
1:49.83
78KEN
1:49.83
  
10Alfred Kirwa Yego
Alfred Kirwa Yego 86, KEN
1:50.56
86KEN
1:50.56
  
Final B
1Stian Flo
Stian Flo 85, NOR
1:51.52
85NOR
1:51.52
  
2Joakim Löfwing
1:52.01
Hammarby IF
1:52.01
SB
  
3Henrik Astfors
1:52.36
Västerås FK
1:52.36
  
4Thobias Ekhamre
1:52.60
Hammarby IF
1:52.60
  
5Andreas Rehnborg
1:53.37
Hässelby SK
1:53.37
  
6Tapani Virtanen
Tapani Virtanen 85, FIN
1:53.66
85FIN
1:53.66
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Christian Obrist
Christian Obrist 80, ITA
3:41.63
80ITA
3:41.63
  
2Bartosz Nowicki
Bartosz Nowicki 84, POL
3:41.71
84POL
3:41.71
  
3Lachlan Chisholm
Lachlan Chisholm 80, AUS
3:42.64
80AUS
3:42.64
SB
  
4Demma Daba
Demma Daba 89, ETH
3:42.86
89ETH
3:42.86
  
5Corey Tucker
Corey Tucker 78, AUS
3:43.84
78AUS
3:43.84
  
6Trevor O'Brien
Trevor O'Brien 78, CAN
3:46.03
78CAN
3:46.03
  
7Erik Emilsson
3:47.31
Hammarby IF
3:47.31
  
8Johan Wallerstein
3:48.02
Malmö AI
3:48.02
  
9Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
3:52.11
Spårvägens FK
3:52.11
SB
  
10Philip Aagaard
Philip Aagaard 82, Spårvägen
3:52.74
Spårvägens FK
3:52.74
  
11Wesley Cheruiyot
Wesley Cheruiyot 88, KEN
3:53.65
88KEN
3:53.65
  
Final B
1Einar Gauslaa Bergem
Einar Gauslaa Bergem 84, NOR
3:51.86
84NOR
3:51.86
  
2Kjetil Måkestad
Kjetil Måkestad 85, NOR
3:52.24
85NOR
3:52.24
  
3Johan Klinteskog
3:53.85
Hammarby IF
3:53.85
PB
  
4Eric Hagelin
3:54.51
IK Akele
3:54.51
PB
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Mark Bett
Mark Bett 76, KEN
7:58.33
76KEN
7:58.33
  
2Eric Chirchir
Eric Chirchir 83, KEN
7:58.70
83KEN
7:58.70
  
3Abdallah Lamghari
Abdallah Lamghari 79, MAR
7:59.37
79MAR
7:59.37
SB
  
4John Thuo
John Thuo 85, KEN
8:00.74
85KEN
8:00.74
  
5Mustafa Mohamed
8:01.44
Hälle IF
8:01.44
SB
  
6Wilson Busienei
Wilson Busienei 81, UGA
8:01.85
81UGA
8:01.85
SB
  
7William Tarus
William Tarus 87, KEN
8:04.84
87KEN
8:04.84
SB
  
8Oskar Käck
8:06.45
IF Hagen
8:06.45
PB
  
9Thérence MbonabiramaHammarby IF
8:07.43
PB
  
10Rachid Benjira
8:16.52
Hässelby SK
8:16.52
SB
  
11Kári Steinn Karlsson
Kári Steinn Karlsson 86, ISL
8:16.82
86ISL
8:16.82
PB
  
12Mats Granström
8:18.87
Spårvägens FK
8:18.87
SB
  
Final B
1David Nilsson
8:21.12
Högby IF
8:21.12
PB
  
2Asle Rønning Tjelta
Asle Rønning Tjelta 85, NOR
8:22.45
85NOR
8:22.45
PB
  
3Jörgen Johansson
8:22.72
Spårvägens FK
8:22.72
SB
  
4Rory Chesser
Rory Chesser 87, IRL
8:24.84
87IRL
8:24.84
PB
  
5Sindre Buraas
Sindre Buraas 89, NOR
8:24.95
89NOR
8:24.95
PB
  
6Alexander Söderberg
8:29.56
Spårvägens FK
8:29.56
SB
  
7Patrik Engström
8:33.70
FK Studenterna
8:33.70
PB
  
M 10 000 m     


Final A

Final

1Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
29:51.7m
Spårvägens FK
29:51.7m
PB
  
2Jonas Andersson
29:55.8m
Högby IF
29:55.8m
PB
  
3Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
29:59.8m
Hässelby SK
29:59.8m
PB
  
4Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
31:00.6m
Hässelby SK
31:00.6m
PB
  
5Niklas Österberg
31:13.2m
Rånäs 4H
31:13.2m
SB
  
M 110 m häck     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Björn Barrefors
14.75
Hammarby IF
14.75
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Henrik Encke
51.84
Hässelby SK
51.84
SB
  
2Nic O'Brien
Nic O'Brien 80, NZL
52.17
80NZL
52.17
  
3Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
52.96
87DEN
52.96
SB
  
4Roberto Donati
Roberto Donati 83, ITA
53.31
83ITA
53.31
  
5Niklas Larsson
53.50
Hässelby SK
53.50
  
6Johan Szabo
53.87
Väsby IK
53.87
PB
  
7Niclas ÅkerströmIK Ymer
54.38
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Mehdi AlkhatibHellas FK
2.10
  
M Stav     


Final A

Final

1Alhaji Jeng
5.45
Örgryte IS
5.45
SB
  
2Maksym Mazuryk
Maksym Mazuryk 83, UKR
5.25
83UKR
5.25
  
3Fredrik Skoglund
5.05
IFK Lidingö
5.05
SB
  
4Oscar Janson
5.05
Ullevi FK
5.05
  
5Marcus LindhKA 2 IF
4.85
  
6Gustaf Hultgren
4.60
Örgryte IS
4.60
  
Richard Spiegelburg
Richard Spiegelburg 77, GER
NH
77GER
NH
  
Przemysław Czerwiński
Przemysław Czerwiński 83, POL
NH
83POL
NH
  
M Diskus     


Final A

Final

1Niklas Arrhenius
59.71
Spårvägens FK
59.71
  
2Märt Israel
Märt Israel 83, EST
58.44
83EST
58.44
  
3Andrzej Krawczyk
Andrzej Krawczyk 76, POL
57.99
76POL
57.99
  
4Per Rosell
52.19
Ullevi FK
52.19
  
5Christian EhrenborgMölndals AIK
51.61
  
6Staffan Jönsson
51.48
Hässelby SK
51.48
  
7Robert Melin
50.85
Bottnaryds IF
50.85
  
8Peter Berling
Peter Berling 82, DEN
48.83
82DEN
48.83
  
9Manuel Brändeborn
46.67
Råby-Rekarne FIF
46.67
SB
  
10Axel Bernhult
46.29
Huddinge AIS
46.29
  
M Spjut     


Final A

Final

1Magnus ArvidssonKA 2 IF
82.72
  
2Esko Mikkola
Esko Mikkola 75, FIN
81.50
75FIN
81.50
  
3Ēriks Rags
Ēriks Rags 75, LAT
74.42
75LAT
74.42
  
4Tero Järvenpää
Tero Järvenpää 84, FIN
72.45
84FIN
72.45
  
5Justin St. Clair
Justin St. Clair 79, USA
70.58
79USA
70.58
  
6Jonas Lohse
69.65
Mölndals AIK
69.65
  
7Mike Hazle
Mike Hazle 79, USA
69.09
79USA
69.09
  
8Markus Hayden
63.28
Valbo AIF
63.28
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Jade Bailey
Jade Bailey 83, BAR
11.66
83BAR
11.66
  
2Emma Ania
Emma Ania 79, GBR
11.69
79GBR
11.69
  
3Emma Rienas
12.04
IF Göta
12.04
SB
  
4Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.12
Glanshammars IF
12.12
  
5Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
12.13
Råby-Rekarne FIF
12.13
  
6Malin Ström
12.21
Bollnäs FIK
12.21
  
7Stina Smibacker
12.28
IFK Växjö
12.28
SB
  
Final B
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1Evelina Lunner
12.13
Västerås FK
12.13
SB
  
2Pernilla TornemarkMalmö AI
12.32
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Helene NordquistTäby IS
56.09
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Laura Finucane
Laura Finucane 86, GBR
2:02.47
86GBR
2:02.47
  
2Faith Macharia
Faith Macharia 76, KEN
2:02.54
76KEN
2:02.54
  
3Diane Cummins
Diane Cummins 74, CAN
2:03.33
74CAN
2:03.33
  
4Aimee Teteris
Aimee Teteris 79, CAN
2:03.68
79CAN
2:03.68
  
5Johanna Hallberg
2:05.79
Hässelby SK
2:05.79
SB
  
6Kajsa Haglund
2:06.11
Hässelby SK
2:06.11
  
7Ingvill Måkestad
Ingvill Måkestad 81, NOR
2:07.21
81NOR
2:07.21
SB
  
8Frida Flodström
2:08.53
Turebergs FK
2:08.53
  
9Vendela Mindelöf
2:11.37
Hässelby SK
2:11.37
  
Final B
1Liv Miriam Nordtømme
Liv Miriam Nordtømme 84, NOR
2:10.93
84NOR
2:10.93
  
2Magdalena Ottersten
2:11.20
Sävedalens AIK
2:11.20
SB
  
3Hanna Karlsson
2:11.44
Malmö AI
2:11.44
SB
  
4Jenny Olsson
Jenny Olsson 85, KFUM Örebro
2:11.97
KFUM Örebro
2:11.97
  
5Marlin Brown
Marlin Brown 75, Spårvägen
2:12.83
Spårvägens FK
2:12.83
  
6Moa Westman
2:13.14
Rånäs 4H
2:13.14
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Peninah Chepchumba
Peninah Chepchumba 85, KEN
15:57.51
85KEN
15:57.51
  
2Anneli Fransson
16:27.47
Rånäs 4H
16:27.47
  
3Jessica Sparke
Jessica Sparke 87, GBR
16:28.97
87GBR
16:28.97
PB
  
4Jessica Gylfe
16:35.81
Högby IF
16:35.81
PB
  
5Linda Ström
17:00.24
Hässelby SK
17:00.24
SB
  
6Cecilia Jeverstam
17:03.89
Mölndals AIK
17:03.89
PB
  
7Lilian Magnusson
17:06.14
Spårvägens FK
17:06.14
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Emma Björkman
59.78
IF Göta
59.78
PB
  
2Rachel Nordtømme
Rachel Nordtømme 89, NOR
1:01.15
89NOR
1:01.15
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.93
Örgryte IS
1.93
  
2Kajsa Bergqvist
1.90
Turebergs FK
1.90
  
3Antonietta Di Martino
Antonietta Di Martino 78, ITA
1.87
78ITA
1.87
  
4Olena Holosha
Olena Holosha 82, UKR
1.82
82UKR
1.82
  
5Anika Smit
Anika Smit 86, RSA
1.77
86RSA
1.77
  
6Yekaterina Yevseyeva
Yekaterina Yevseyeva 88, KAZ
1.77
88KAZ
1.77
  
K Längd     


Final A

Final

1Karin Melis Mey
Karin Melis Mey 84, RSA
6.51
84RSA
6.51
+0.1
  
2Janice Josephs
Janice Josephs 82, RSA
6.39
82RSA
6.39
–0.1
  
3Yuliya Korneyeva
Yuliya Korneyeva 87, RUS
5.90
87RUS
5.90
–0.2
  
4Erica Jarder
5.81
Väsby IK
5.81
–0.8
  
5Nadja Casadei
5.68
IFK Lidingö
5.68
+0.5 PB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Anna Göransdotter NilssonUmedalens IF
12.53
+0.6 SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Jill Camarena
Jill Camarena 82, USA
17.65
82USA
17.65
  
2Helena Engman
17.41
Riviera FI
17.41
  
3Candice Scott
Candice Scott 80, TTO
15.50
80TTO
15.50
SB
  
4Mojca Črnigoj
Mojca Črnigoj 80, SLO
15.20
80SLO
15.20
  
5Charlotte Lund Abrahamsen
Charlotte Lund Abrahamsen 87, NOR
14.29
87NOR
14.29
  
6Linda NestorssonUllevi FK
14.27
  
7Carolina Hjelt
14.02
Huddinge AIS
14.02