0

10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
Arena: Österåker Friidrottsarena   Arrangör: Åkersberga SK
Tävlande: 77 (37+40)   Starter: 124 (59+65)

Män
M 100 m     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Desmond Rogo
10.50
Upsala IF
10.50
  
2Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.61
PB
  
3Lion Martinez
10.80
Upsala IF
10.80
  
4Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.99
SB
  
5Michael LuxemburgTäby IS
11.04
  
6Rickard WillmanTäby IS
11.31
SB
  
7Julian Benitez
12.60
Turebergs FK
12.60
SB
  
Final B
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.83
KFUM Örebro
10.83
=PB
  
2Elliot Duvert
11.32
Hässelby SK
11.32
PB
  
3Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
11.62
Eskilstuna FI
11.62
  
4Konrad Sundbom KopparbergSpårvägens FK
11.67
PB
  
5Adam Mittjas
11.73
Strands IF
11.73
  
Final C
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1David Elander
David Elander 08, KFUM Örebro
11.59
KFUM Örebro
11.59
PB
  
2Kevin Duvert
11.82
Hässelby SK
11.82
SB
  
3Theodor Duvert
11.83
Hässelby SK
11.83
PB
  
4Felix ÖsterbergBoo IF
11.91
PB
  
5Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
11.94
Linköpings GIF
11.94
PB
  
6Joel Djerf
Joel Djerf 78, Tureberg
12.43
Turebergs FK
12.43
SB
  
Final D
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Tristan StenmanHellas FK
12.36
PB
  
2Hunter S Mabon
12.69
Turebergs FK
12.69
  
3Tobias Rauch
12.94
IFK Lidingö
12.94
SB
  
4Adam Elias
13.09
Hellas FK
13.09
PB
  
5Staffan Gudin
Staffan Gudin 76, Åkersberga
13.12
Åkersberga SK
13.12
  
6Bengt O Hallberg
18.45
IFK Lidingö
18.45
PB
  
M 200 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
21.81
KFUM Örebro
21.81
SB
  
2Elliot Duvert
23.03
Hässelby SK
23.03
PB
  
3Felix ÖsterbergBoo IF
24.07
PB
  
4Kevin Duvert
24.12
Hässelby SK
24.12
SB
  
5Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
24.13
Linköpings GIF
24.13
  
6Theodor Duvert
24.52
Hässelby SK
24.52
PB
  
Final B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Lion Martinez
22.14
Upsala IF
22.14
SB NR45
  
2Dennis Karanda
23.06
Malmö AI
23.06
SB
  
3Konrad Sundbom KopparbergSpårvägens FK
23.30
  
4Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
23.65
Eskilstuna FI
23.65
SB
  
Final C
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Joel Djerf
Joel Djerf 78, Tureberg
25.24
Turebergs FK
25.24
SB
  
2Hunter S Mabon
26.18
Turebergs FK
26.18
PB
  
3Staffan Gudin
Staffan Gudin 76, Åkersberga
26.48
Åkersberga SK
26.48
  
4Tobias Rauch
26.70
IFK Lidingö
26.70
  
5Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
40.99
IKJ Haninge
40.99
SB
  
P15 80 m     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Evert Östlind
9.37
Turebergs FK
9.37
PB
  
2William BlomquistTurebergs FK
9.50
PB
  
3David Elander
David Elander 08, KFUM Örebro
9.52
KFUM Örebro
9.52
PB
  
4Victor JohnssonTäby IS
9.69
PB
  
5Algot Eriksson
10.47
IF Linden
10.47
PB
  
6Auke Brands
10.77
Hellas FK
10.77
PB
  
P15 200 m     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
1Evert Östlind
23.09
Turebergs FK
23.09
PB
  
2Victor JohnssonTäby IS
23.97
PB
  
P13 60 m     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1Henrik Östlind
8.09
Åkersberga SK
8.09
PB
  
P13 1
2Malte Sandén
8.47
Turebergs FK
8.47
=PB
  
P13 2
3Nellie Eiving
Nellie Eiving 11, Åkersberga
8.88
Åkersberga SK
8.88
PB
  
F13 1
4Svante JohanssonVäsby IK
9.17
  
P13 3
5Ruben Bos
Ruben Bos 10, Tureberg
9.39
Turebergs FK
9.39
PB
  
P13 4
6Cajsa Bååthe
Cajsa Bååthe 11, Åkersberga
9.51
Åkersberga SK
9.51
  
F13 2
7Valter Enbuske
Valter Enbuske 11, Åkersberga
9.58
Åkersberga SK
9.58
PB
  
P13 5
8Grim PameliusTäby IS
9.59
  
P13 6
P13 200 m     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1Henrik Östlind
27.56
Åkersberga SK
27.56
PB
  
2Malte Sandén
30.54
Turebergs FK
30.54
PB
  
3Svante JohanssonVäsby IK
30.79
  
4Grim Pamelius
31.77
Täby IS
31.77
PB
  
5Ruben Bos
Ruben Bos 10, Tureberg
31.99
Turebergs FK
31.99
PB
  
6Valter Enbuske
Valter Enbuske 11, Åkersberga
33.72
Åkersberga SK
33.72
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
11.82
Upsala IF
11.82
  
2Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
11.83
SB
  
3Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.20
Mälarhöjdens IK
12.20
  
4Klara Helander
12.31
Upsala IF
12.31
SB
  
4Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.31
Mälarhöjdens IK
12.31
  
6Maria SödergrenTäby IS
12.59
SB
  
7Maja Almgren
12.84
Täby IS
12.84
  
8Anna Björkstedt
13.12
Spårvägens FK
13.12
SB
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Ebba Jernmark BurrowsTäby IS
12.62
PB
  
2Marie Ebbestad
12.96
Upsala IF
12.96
SB
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
13.01
  
4Eleonora WahlinTäby IS
13.14
PB
  
5Amanda CederbergTäby IS
13.29
PB
  
6Freja Avebäck
13.31
Malmö AI
13.31
SB
  
7Ebba SjöströmTäby IS
13.42
  
Final C
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Emelie Edholm
13.50
Malmö AI
13.50
SB
  
2Lena Axelson
Lena Axelson 72, Spårvägen
13.84
Spårvägens FK
13.84
SB
  
3Rebecka SjöbergTäby IS
13.95
SB
  
4Rose Masoudi
14.04
Bromma IF
14.04
  
5Sanne Lopez
Sanne Lopez 87, Åkersberga
14.12
Åkersberga SK
14.12
  
6Charlotta HäggströmTurebergs FK
14.40
SB
  
7Charlotte Cederberg
15.66
Åkersberga SK
15.66
  
Final D
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Jessica Bené
Jessica Bené 76, Åkersberga
15.29
Åkersberga SK
15.29
  
2Kerstin Grape
15.61
Turebergs FK
15.61
SB
  
3Yvonne Wiberg
Yvonne Wiberg 62, Spårvägen
16.08
Spårvägens FK
16.08
SB
  
4Ulla Karnebäck
16.34
Turebergs FK
16.34
SB
  
5Gunnel Tolfes
16.61
Turebergs FK
16.61
  
6Maria Björkman
17.74
Turebergs FK
17.74
  
7Annelie SchöldströmTurebergs FK
17.83
PB
  
K 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
24.44
SB
  
2Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
24.95
Upsala IF
24.95
PB
  
3Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
25.07
Mälarhöjdens IK
25.07
SB
  
4Klara Helander
25.11
Upsala IF
25.11
SB
  
5Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
25.62
Mälarhöjdens IK
25.62
=PB
  
6Maria SödergrenTäby IS
25.91
SB
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Ebba Jernmark BurrowsTäby IS
26.20
PB
  
2Sofia Fröberg
26.56
IFK Lidingö
26.56
  
3Freja Avebäck
27.26
Malmö AI
27.26
SB
  
4Eleonora WahlinTäby IS
27.36
PB
  
5Maja Almgren
27.78
Täby IS
27.78
SB
  
6Emelie Edholm
28.14
Malmö AI
28.14
  
7Lena Axelson
Lena Axelson 72, Spårvägen
29.05
Spårvägens FK
29.05
SB
  
Final C
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Jessica Bené
Jessica Bené 76, Åkersberga
32.43
Åkersberga SK
32.43
PB
  
2Gunnel Tolfes
32.98
Turebergs FK
32.98
SB
  
3Ulla Karnebäck
34.38
Turebergs FK
34.38
SB
  
4Annelie SchöldströmTurebergs FK
39.25
PB
  
5Maria Björkman
39.84
Turebergs FK
39.84
SB
  
F15 80 m     

Vind: +0.8

Final A

Final

Vind: +0.8
1Ema Avramova
10.75
Väsby IK
10.75
PB
  
2Saga Berg Ojeda
10.78
Turebergs FK
10.78
PB
  
2Ida Olsson
10.78
Hellas FK
10.78
PB
  
4Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
10.85
Åkersberga SK
10.85
PB
  
5Elsa Eriksson
11.06
Rånäs 4H
11.06
PB
  
6Arwen PameliusTäby IS
11.57
PB
  
7Julia Kirk
11.95
Hellas FK
11.95
PB
  
8Stephanie Thorén
12.53
Åkersberga SK
12.53
PB
  
F15 200 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Elsa Eriksson
28.14
Rånäs 4H
28.14
PB
  
2Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
28.61
Åkersberga SK
28.61
PB
  
3Arwen PameliusTäby IS
29.33
PB
  
4Julia Kirk
30.47
Hellas FK
30.47
PB
  
5Stephanie Thorén
32.98
Åkersberga SK
32.98
PB
  
F13 200 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Ema Avramova
27.66
Väsby IK
27.66
PB
  
2Nellie Eiving
Nellie Eiving 11, Åkersberga
29.05
Åkersberga SK
29.05
PB
  
3Cajsa Bååthe
Cajsa Bååthe 11, Åkersberga
31.18
Åkersberga SK
31.18
PB