19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 173 (100+73)   Starter: 173 (100+73)
Män
M 100 m     

Vind: +0.2

Final A

Final

Vind: +0.2
1Jens Löfgren
10.75
Malmö AI
10.75
  
M 200 m     

Vind: +0.2

Final A

Final

Vind: +0.2
1Mario Bassani
Mario Bassani 83, ITA
21.23
83ITA
21.23
SB
  
2Oskar Åberg
21.56
Solna FK
21.56
PB
  
3Benjamin Olsson
21.57
IFK Helsingborg
21.57
SB
  
4Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.60
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
46.24
IFK Helsingborg
46.24
SB
  
2Cédric Van Branteghem
Cédric Van Branteghem 79, BEL
46.27
79BEL
46.27
  
3Nil de Oliveira
46.88
Kungsängen FK
46.88
PB
  
4Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
47.11
87DEN
47.11
PB
  
5Nils Duerinck
Nils Duerinck 84, BEL
47.59
84BEL
47.59
  
6Fredrik Johansson
47.59
IF Göta
47.59
SB
  
7Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
48.31
84DEN
48.31
  
M 800 m     


Final A

Final

1Samson Ngoepe
Samson Ngoepe 85, RSA
1:46.47
85RSA
1:46.47
  
2Mattias Claesson
1:46.60
Hässelby SK
1:46.60
  
3Andy Baddeley
Andy Baddeley 82, GBR
1:48.28
82GBR
1:48.28
SB
  
4Robert Rotkirch
Robert Rotkirch 84, FIN
1:49.46
84FIN
1:49.46
SB
  
5Raphael Asafo-Agyei
Raphael Asafo-Agyei 83, USA
1:49.47
83USA
1:49.47
  
6Jørgen Hasle Johansen
Jørgen Hasle Johansen 86, NOR
1:50.13
86NOR
1:50.13
PB
  
7Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:50.51
GoIF Tjalve
1:50.51
SB
  
8Tristan Garrett
Tristan Garrett 88, AUS
1:50.52
88AUS
1:50.52
PB
  
9Björn Margeirsson
1:51.29
Örgryte IS
1:51.29
SB
  
Final B
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:51.53
F Stenungsunds FI
1:51.53
PB
  
2Johan Walldén
1:52.23
Gefle IF
1:52.23
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Niclas Sandells
Niclas Sandells 84, FIN
3:40.30
84FIN
3:40.30
PB
  
2Dave Campbell
Dave Campbell 82, IRL
3:40.35
82IRL
3:40.35
SB
  
3Olle Walleräng
3:41.35
Spårvägens FK
3:41.35
PB
  
4Thomas Chamney
Thomas Chamney 84, IRL
3:41.38
84IRL
3:41.38
PB
  
5Riku Marttinen
Riku Marttinen 87, FIN
3:43.14
87FIN
3:43.14
PB
  
6Mikael Bergdahl
Mikael Bergdahl 83, FIN
3:44.03
83FIN
3:44.03
PB
  
7Jonas Hamm
Jonas Hamm 80, FIN
3:44.46
80FIN
3:44.46
  
8Rizak Dirshe
3:44.85
Malmö AI
3:44.85
SB
  
9Kim Ruell
Kim Ruell 87, BEL
3:44.92
87BEL
3:44.92
  
10Morten Toft Munkholm
Morten Toft Munkholm 85, DEN
3:45.16
85DEN
3:45.16
  
11Nacerddine Hallil
3:46.60
Hässelby SK
3:46.60
PB
  
12John Laselle
3:47.77
Turebergs FK
3:47.77
SB
  
13Rolf Steier
Rolf Steier 84, USA
3:51.96
84USA
3:51.96
SB
  
14Adnan Taees Akkar
3:53.23
Hässelby SK
3:53.23
SB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Jonas Cheruiyot
Jonas Cheruiyot 84, KEN
13:21.77
84KEN
13:21.77
SB
  
2Henry Kiplagat
Henry Kiplagat 82, KEN
13:23.09
82KEN
13:23.09
PB
  
3Mike Tiony
Mike Tiony 85, KEN
13:25.03
85KEN
13:25.03
SB
  
4Richard Kipkoros
Richard Kipkoros 90, KEN
13:29.46
90KEN
13:29.46
PB
  
5Edwin Kipkorir
Edwin Kipkorir 89, KEN
13:31.22
89KEN
13:31.22
  
6Collis Birmingham
Collis Birmingham 84, AUS
13:32.10
84AUS
13:32.10
  
7Stephen Kiprotich
Stephen Kiprotich 89, UGA
13:37.60
89UGA
13:37.60
SB
  
8Mustafa Mohamed
13:43.72
Hälle IF
13:43.72
SB
  
9Mark Draper
Mark Draper 84, GBR
13:44.64
84GBR
13:44.64
PB
  
10Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
13:46.82
Spårvägens FK
13:46.82
SB
  
11Dickson Huru
Dickson Huru 90, UGA
13:50.46
90UGA
13:50.46
  
12Sindre Buraas
Sindre Buraas 89, NOR
14:03.81
89NOR
14:03.81
PB
  
13Henrik Them Andersen
Henrik Them Andersen 82, DEN
14:04.20
82DEN
14:04.20
SB
  
14Johan WallersteinIFK Lund
14:08.59
PB
  
15Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
14:09.54
91NOR
14:09.54
SB
  
16Michael Skinner
Michael Skinner 79, GBR
14:15.85
79GBR
14:15.85
SB
  
17Janne Holmén
14:33.06
Rånäs 4H
14:33.06
SB
  
Final B
1Moses Tirban
Moses Tirban 91, KEN
14:18.52
91KEN
14:18.52
PB
  
2Dabaya Badhaso
Dabaya Badhaso 84, ETH
14:18.88
84ETH
14:18.88
SB
  
3Japhet Kipkorir
Japhet Kipkorir 81, KEN
14:19.58
81KEN
14:19.58
SB
  
4Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:29.62
Strömstad LK
14:29.62
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Fred Townsend
Fred Townsend 82, USA
13.62
82USA
13.62
SB
  
2Jared MacLeod
Jared MacLeod 80, CAN
13.92
80CAN
13.92
  
3Robert KronbergIF Kville
13.94
SB
  
4Juha Sonck
Juha Sonck 81, FIN
13.94
81FIN
13.94
SB
  
5Nicklas Wiberg
14.71
Kalmar SK
14.71
  
6Josua GustafssonUllevi FK
14.78
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Rhys Williams
Rhys Williams 84, GBR
50.17
84GBR
50.17
SB
  
2Jussi Heikkilä
Jussi Heikkilä 83, FIN
50.23
83FIN
50.23
SB
  
3Andreas TotsåsIF Kville
52.06
  
4Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
52.61
Spårvägens FK
52.61
SB
  
Thomas Kortbeek
Thomas Kortbeek 81, NED
DNF
81NED
DNF
  
M Höjd     


Final A

Final

1Aleksandr Shustov
Aleksandr Shustov 84, RUS
2.28
84RUS
2.28
  
2Alessandro Talotti
Alessandro Talotti 80, ITA
2.24
80ITA
2.24
  
3Linus ThörnbladMalmö AI
2.24
  
4Osku Torro
Osku Torro 79, FIN
2.21
79FIN
2.21
SB
  
5Mehdi AlkhatibHellas FK
2.10
  
5Ben Challenger
Ben Challenger 78, GBR
2.10
78GBR
2.10
SB
  
7Emil Svensson
2.05
IFK Växjö
2.05
  
M Stav     


Final A

Final

1Gustaf Hultgren
5.12
Örgryte IS
5.12
  
2Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
5.12
89DEN
5.12
SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Andreas Otterling
15.56
KFUM Örebro
15.56
+0.3 SB
  
2Daniel LennartssonIFK Växjö
15.25
+1.6
  
3Peder P. Nielsen
Peder P. Nielsen 88, DEN
15.22
88DEN
15.22
+0.1
  
4Daniel Falk
15.01
IK Lerum FI
15.01
–0.1 PB
  
5Anders Møller
Anders Møller 77, DEN
14.99
77DEN
14.99
+0.4
  
M Kula     


Final A

Final

1Raigo Toompuu
Raigo Toompuu 81, EST
19.59
81EST
19.59
SB
  
2Kim Christensen
Kim Christensen 84, DEN
19.16
84DEN
19.16
  
3Mats Olsson
17.35
Järvsö IF
17.35
PB
  
4Christian EhrenborgMölndals AIK
16.11
SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Fredrik Amundgård
Fredrik Amundgård 89, NOR
58.57
89NOR
58.57
  
2Gaute Myklebust
Gaute Myklebust 79, NOR
58.31
79NOR
58.31
  
3Per Rosell
56.74
Ullevi FK
56.74
  
4Ulf Ankarling
53.45
IF Göta
53.45
  
5Axel Härstedt
51.24
Malmö AI
51.24
  
M Spjut     


Final A

Final

1Ēriks Rags
Ēriks Rags 75, LAT
78.00
75LAT
78.00
  
2Jonas Lohse
75.72
Mölndals AIK
75.72
SB
  
3Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
74.22
Södertälje IF
74.22
  
4Daniel Ragnvaldsson
71.97
IFK Umeå
71.97
  
5Ingmar Veinberg
70.90
Spårvägens FK
70.90
  
6Andreas Wulff
65.68
IFK Växjö
65.68
  
M 4x100 m     


Final A

Final

1 
40.66
40.66
  
  , Fredrik Johansson  86, Erik Karlsson  87, Oskar Åberg  89
P19 800 m     


Final A

Final

1Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:52.51
91NOR
1:52.51
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Lena Berntsson
11.82
Ullevi FK
11.82
SB
  
2Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
11.87
90NOR
11.87
  
3Emma Rienas
11.87
IF Göta
11.87
  
4Isabelle EureniusUme FI
12.05
SB
  
5Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.05
Glanshammars IF
12.05
  
7Katja Salivaara
Katja Salivaara 80, FIN
12.34
80FIN
12.34
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Irene Høvik Helgesen
Irene Høvik Helgesen 85, NOR
54.22
85NOR
54.22
SB
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
55.60
  
K 800 m     


Final A

Final

1Ingvill Måkestad
Ingvill Måkestad 81, NOR
2:06.08
81NOR
2:06.08
SB
  
2Nelly Jepkosgei
Nelly Jepkosgei 91, KEN
2:07.69
91KEN
2:07.69
PB
  
3Lovisa Lindh
2:08.37
Ullevi FK
2:08.37
PB
  
4Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen 75, NOR
2:10.57
75NOR
2:10.57
  
5Vendela Mindelöf
2:11.43
Hässelby SK
2:11.43
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Katrina Wootton
Katrina Wootton 85, GBR
4:16.69
85GBR
4:16.69
SB
  
2Kaila McKnight
Kaila McKnight 86, AUS
4:17.11
86AUS
4:17.11
  
3Heidi Eriksson
Heidi Eriksson 86, FIN
4:24.64
86FIN
4:24.64
PB
  
4Sofia Öberg
4:24.82
IFK Lidingö
4:24.82
PB
  
5Annika Rikberg
Annika Rikberg 81, FIN
4:24.98
81FIN
4:24.98
SB
  
6Nathalie Rohlén
4:27.92
IFK Lidingö
4:27.92
SB
  
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Ulrika Johansson
9:48.93
Rånäs 4H
9:48.93
PB
  
2Sandra Eriksson
10:02.89
Hammarby IF
10:02.89
SB
  
3Jekaterina Patjuk
Jekaterina Patjuk 83, EST
10:11.67
83EST
10:11.67
PB NR
  
4Lena Örn
Lena Örn 88, Spårvägen
10:12.38
Spårvägens FK
10:12.38
SB
  
5Alice Mason
Alice Mason 87, NZL
10:27.92
87NZL
10:27.92
SB
  
6Jolanda Verstraten
Jolanda Verstraten 83, NED
10:33.36
83NED
10:33.36
SB
  
7Sara Sajanti
Sara Sajanti 87, FIN
10:43.18
87FIN
10:43.18
SB
  
8Charlotta Fougberg
10:59.69
Ullevi FK
10:59.69
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Stine Meland Tomb
58.24
Hammarby IF
58.24
=PB
  
2Ulrika Johansson
58.34
IFK Växjö
58.34
SB
  
3Frida Persson
59.48
Hammarby IF
59.48
SB
  
4Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:00.75
Östersunds GIF
1:00.75
SB
  
5Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
1:01.14
KFUM Örebro
1:01.14
  
6Tine Teigene Dalen
Tine Teigene Dalen 90, NOR
1:01.19
90NOR
1:01.19
SB
  
7Nuulu Ndiwabene
1:01.29
Spårvägens FK
1:01.29
  
8Rachel Nordtømme
Rachel Nordtømme 89, NOR
1:02.31
89NOR
1:02.31
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.91
Örgryte IS
1.91
SB
  
2Marina Aitova
Marina Aitova 82, KAZ
1.91
82KAZ
1.91
  
3Erika Wiklund
Erika Wiklund 88, Trångsviken
1.84
Trångsvikens IF
1.84
  
4Stine Kufaas
Stine Kufaas 86, NOR
1.80
86NOR
1.80
  
5Ebba Jungmark
1.80
Mölndals AIK
1.80
=SB
  
6Anna Alexson
Anna Alexson 87, Spårvägen
1.75
Spårvägens FK
1.75
  
K Stav     


Final A

Final

1Malin Dahlström
Malin Dahlström 89, Göteborgs KIK
4.12
Göteborgs KIK
4.12
PB
  
2Michaela Meijer
4.02
Örgryte IS
4.02
PB
  
3Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
3.76
Göteborgs KIK
3.76
SB
  
4Isabell Lilja
3.76
Malmö AI
3.76
  
5Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
3.76
90DEN
3.76
  
5Lisa WälitaloKA 2 IF
3.76
SB
  
7Sara Eriksson
3.76
Ullevi FK
3.76
SB
  
K Längd     


Final A

Final

1Olga Kucherenko
Olga Kucherenko 85, RUS
6.85
85RUS
6.85
+0.6 PB
  
2Carolina KlüftIFK Växjö
6.53
+1.0 SB
  
3Melanie Bauschke
Melanie Bauschke 88, GER
6.42
88GER
6.42
+0.8
  
4Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm 85, NOR
6.23
85NOR
6.23
+0.8 SB
  
5Noora Pesola
Noora Pesola 87, FIN
6.20
87FIN
6.20
–1.6 SB
  
6Linda Berntsson
5.90
Mölndals AIK
5.90
+1.1 SB
  
7Malin Olsson
5.87w
Malmö AI
5.87w
+2.9
  
8Jessica SamuelssonHässelby SK
5.86
–0.4
  
9Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
5.69
Spårvägens FK
5.69
–1.0 SB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Żaneta Glanc
Żaneta Glanc 83, POL
60.76
83POL
60.76
  
2Sofia Larsson
58.65
IF Göta
58.65
PB
  
3Grete Etholm
Grete Etholm 76, NOR
51.84
76NOR
51.84
  
4Elinor Forssander
48.69
Hässelby SK
48.69
  
5Angela Åkesson
46.42
IF Göta
46.42
  
K Slägga     


Final A

Final

1Tracey Andersson
66.61
IFK Trelleborg
66.61
  
2Cecilia Nilsson
Cecilia Nilsson 79, Råby-Rekarne
64.78
Råby-Rekarne FIF
64.78
SB
  
3Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg 83, NOR
64.66
83NOR
64.66
  
4Emma JohannessonUllevi FK
60.49
  
5Karolina PedersenUllevi FK
60.47
  
6Rebecka Kvist
60.03
Alvesta FI
60.03
SB
  
7Susan McKelvie
Susan McKelvie 85, GBR
59.88
85GBR
59.88
SB
  
8Karin Engström
58.93
Spårvägens FK
58.93
  
K 4x100 m     


Final A

Final

1 
45.81
IFK Göteborg
45.81
  
 Emma Rienas  82, Lena Berntsson  78, Julia Skugge  88, Jessica Samuelsson  85
F19 800 m     


Final A

Final

1Ingeborg Løvnes
Ingeborg Løvnes 92, NOR
2:10.98
92NOR
2:10.98
PB
  
2Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
2:10.99
90NOR
2:10.99
PB