0
27.4 | |
27.4 | |
28.4 | |
1.5 | |
1.5 | |
27.4 | |
1.5 | |
28.4 | |
13.4 | |
27‐28.4 | |
27‐28.4 | |
27.4 | |
29.4 | |
1.4 | |
27.4 | |
28.4 | |
27.4 | |
27.4 | |
25.4 | |
20.4 | |
24.4 | |
24.4 | |
20.4 | |
13.4 | |
22.4 | |
17.4 | |
17.4 | |
21.4 | |
1.4 | |
14.4 | |
17.3 | |
7.4 | |
16.3 | |
29.3 | |
7.4 | |
7.4 | |
14.4 | |
13.4 | |
10.4 | |
27.3 | |
7.4 | |
6.4 | |
9.4 | |
7.4 | |
1.4 | |
6.4 | |
7.4 | |
6.4 | |
28.3 | |
23.3 | |
16.3 | |
4.2 | |
16.3 | |
29.3 | |
29.3 | |
23.3 | |
26.3 | |
21.3 | |
19.3 | |
23‐24.3 | |
23‐24.3 | |
23‐24.3 | |
23.3 | |
22.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23‐24.3 | |
19‐21.3 | |
15‐16.3 | |
15‐16.3 | |
21.3 | |
19.3 | |
17.3 | |
10.3 | |
3.3 | |
16.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
17.3 | |
16‐17.3 | |
16‐17.3 | |
16.3 | |
16.3 | |
9.3 | |
2.3 | |
14.3 | |
9.3 | |
24.2 | |
27.2 | |
5.3 | |
10.3 | |
9‐10.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
3.3 | |
21.2 |
Men | |||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men Long Jump 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | James Beckford James Beckford 75, JAM 6.94 | 75 | JAM | 6.94 | –0.3 =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
1 | Morten Jensen Morten Jensen 82, DEN 6.78 | 82 | DEN | 6.78 | +0.3 = | ||||||||||||||||||||||||||||
U20 M Hammer Throw (6kg) 4 Sep Final A Final | 4 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Adrián Marzo Adrián Marzo 68, ARG 62.31 | 68 | ARG | 62.31 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Balázs Lezsák Balázs Lezsák 65, HUN 61.02 | 65 | HUN | 61.02 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 100m 6 Sep Wind: -0.2 Final A Final | 6 Sep | Wind: -0.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker 83, USA 10.85 | 83 | USA | 10.85 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jonathan Browne Jonathan Browne 83, GBR 10.87 | 83 | GBR | 10.87 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Terrance Roland Terrance Roland , USA 10.90 | USA | 10.90 | = | |||||||||||||||||||||||||||||
4 | Ben Clark Ben Clark 80, USA 11.02 | 80 | USA | 11.02 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Asaf Malka Asaf Malka 80, ISR 11.02 | 80 | ISR | 11.02 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Mark Hanson Mark Hanson 81, GBR 11.10 | 81 | GBR | 11.10 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
7 | Edoardo Calderaro Edoardo Calderaro 83, ITA 11.11 | 83 | ITA | 11.11 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 5 Sep Wind: +0.7 | 5 Sep | Wind: +0.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Asaf Malka Asaf Malka 80, ISR 11.01 | 80 | ISR | 11.01 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Edoardo Calderaro Edoardo Calderaro 83, ITA 11.11 | 83 | ITA | 11.11 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Mantas Semčenko Mantas Semčenko 82, LTU 11.11 | 82 | LTU | 11.11 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 5 Sep Wind: +1.4 | 5 Sep | Wind: +1.4 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker 83, USA 10.73 | 83 | USA | 10.73 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Mark Hanson Mark Hanson 81, GBR 11.03 | 81 | GBR | 11.03 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 3 5 Sep Wind: -0.7 | 5 Sep | Wind: -0.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne 83, GBR 10.91 | 83 | GBR | 10.91 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Ben Clark Ben Clark 80, USA 10.94 | 80 | USA | 10.94 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Terrance Roland Terrance Roland , USA 10.97 | USA | 10.97 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 5 Sep Wind: +1.6 | 5 Sep | Wind: +1.6 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker 83, USA 10.80 | 83 | USA | 10.80 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 5 Sep Wind: +1.8 | 5 Sep | Wind: +1.8 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tom Musinde Tom Musinde 79, KEN 10.88 | 79 | KEN | 10.88 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Ben Clark Ben Clark 80, USA 11.06 | 80 | USA | 11.06 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 3 5 Sep Wind: +1.2 | 5 Sep | Wind: +1.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Asaf Malka Asaf Malka 80, ISR 11.01 | 80 | ISR | 11.01 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 4 5 Sep | 5 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Terrance Roland Terrance Roland , USA 10.85 | USA | 10.85 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
Heat 6 5 Sep Wind: +0.5 | 5 Sep | Wind: +0.5 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne 83, GBR 11.02 | 83 | GBR | 11.02 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 7 5 Sep Wind: +1.7 | 5 Sep | Wind: +1.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Mark Hanson Mark Hanson 81, GBR 11.10 | 81 | GBR | 11.10 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 200m 9 Sep Wind: -1.6 Final A Final | 9 Sep | Wind: -1.6 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne 83, GBR 21.93 | 83 | GBR | 21.93 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Rondrick Parker Rondrick Parker 83, USA 22.19 | 83 | USA | 22.19 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 7 Sep Wind: -0.6 | 7 Sep | Wind: -0.6 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jonathan Browne Jonathan Browne 83, GBR 21.90 | 83 | GBR | 21.90 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Rondrick Parker Rondrick Parker 83, USA 22.22 | 83 | USA | 22.22 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 400m 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Stewart Marshall Stewart Marshall 80, GBR 49.37 | 80 | GBR | 49.37 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Rick Beardsell Rick Beardsell 79, GBR 49.48 | 79 | GBR | 49.48 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 5000m 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Isaac Rico Isaac Rico 80, ESP 14:53.07 | 80 | ESP | 14:53.07 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 110m Hurdles (99.1cm) 14 Sep Wind: -0.7 Final A Final | 14 Sep | Wind: -0.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts 83, BEL 13.89 | 83 | BEL | 13.89 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Hiroyuki Fukuda Hiroyuki Fukuda 78, JPN 14.41 | 78 | JPN | 14.41 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Jackson Hinton Jackson Hinton 87, CAN 14.52 | 87 | CAN | 14.52 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 14 Sep Wind: -1.6 | 14 Sep | Wind: -1.6 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts 83, BEL 14.09 | 83 | BEL | 14.09 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 400m Hurdles 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Pieter Koekemoer Pieter Koekemoer 82, RSA 52.93 | 82 | RSA | 52.93 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Andy Clements Andy Clements 82, GBR 54.73 | 82 | GBR | 54.73 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 3 5 Sep | 5 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Andy Clements Andy Clements 82, GBR 54.85 | 82 | GBR | 54.85 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men High Jump 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lysvanys Pérez Lysvanys Pérez 82, ESP 2.02 | 82 | ESP | 2.02 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Richard White Richard White , USA 1.99 | USA | 1.99 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men Pole Vault 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Stéphane Diaz Stéphane Diaz 78, FRA 4.75 | 78 | FRA | 4.75 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jonathan Pérez Jonathan Pérez 81, ESP 4.65 | 81 | ESP | 4.65 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Pascal Couturier Pascal Couturier 79, FRA 4.55 | 79 | FRA | 4.55 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men Triple Jump 15 Sep Final A Final | 15 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lysvanys Pérez Lysvanys Pérez 82, ESP 14.86 | 82 | ESP | 14.86 | +0.0 = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Andreas Beraz Andreas Beraz 79, GER 14.17 | 79 | GER | 14.17 | –0.3 = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men Shot Put 6 Sep Final A Final | 6 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Genro Paas Genro Paas 79, EST 16.25 | 79 | EST | 16.25 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Dominik Lewin Dominik Lewin 80, GER 16.13 | 80 | GER | 16.13 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Zdeněk Cejnar Zdeněk Cejnar 82, CZE 15.98 | 82 | CZE | 15.98 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men Discus Throw 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez 81, ESP 56.65 | 81 | ESP | 56.65 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva 83, POR 54.42 | 83 | POR | 54.42 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Pedro José Cuesta Pedro José Cuesta 83, ESP 53.37 | 83 | ESP | 53.37 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Matt Brown Matt Brown 80, GBR 49.70 | 80 | GBR | 49.70 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Aurelien Carcenac Aurelien Carcenac 81, FRA 49.06 | 81 | FRA | 49.06 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Petri Käräjäoja Petri Käräjäoja 83, FIN 47.12 | 83 | FIN | 47.12 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men Hammer Throw 4 Sep Final A Final | 4 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ignacio Fernandez Ignacio Fernandez 79, ESP 58.50 | 79 | ESP | 58.50 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jiří Koukal Jiří Koukal 82, SVK 57.33 | 82 | SVK | 57.33 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men Javelin Throw 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Björn Lange Björn Lange 79, GER 67.21 | 79 | GER | 67.21 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Tero Savolainen Tero Savolainen 80, FIN 63.01 | 80 | FIN | 63.01 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Sandris Linbergs Sandris Linbergs 80, LAT 60.79 | 80 | LAT | 60.79 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dominic King Dominic King 83, GBR 44:40 | 83 | GBR | 44:40 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Stephane Poirout Stephane Poirout 76, FRA 45:31 | 76 | FRA | 45:31 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Andreas Janker Andreas Janker 83, GER 45:53 | 83 | GER | 45:53 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Dan King Dan King 83, GBR 46:42 | 83 | GBR | 46:42 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Men 20km Race Walk 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dominic King Dominic King 83, GBR 1:35:04 | 83 | GBR | 1:35:04 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 100m 6 Sep Wind: -1.0 Final A Final | 6 Sep | Wind: -1.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dominic Bradley Dominic Bradley 76, GBR 11.08 | 76 | GBR | 11.08 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 800m 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Octavio Perez Octavio Perez , ESP 1:55.61 | ESP | 1:55.61 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
2 | Charlie Thurstan Charlie Thurstan 75, GBR 1:55.66 | 75 | GBR | 1:55.66 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Bruno Anicet Bruno Anicet 76, FRA 1:55.82 | 76 | FRA | 1:55.82 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Stéphane Michaud Stéphane Michaud , FRA 1:55.87 | FRA | 1:55.87 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
5 | Steffen Co Steffen Co 77, GER 1:56.15 | 77 | GER | 1:56.15 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 5000m 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Samuel Ndereba Samuel Ndereba 77, KEN 14:25.43 | 77 | KEN | 14:25.43 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Silas Sang Silas Sang 78, KEN 14:25.95 | 78 | KEN | 14:25.95 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Eliud Kirui Eliud Kirui 75, KEN 14:34.12 | 75 | KEN | 14:34.12 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 10km, Road 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Samuel Ndereba Samuel Ndereba 77, KEN 30:43 | 77 | KEN | 30:43 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom 77, SWE 31:08 | 77 | SWE | 31:08 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | David Langat David Langat 83, KEN 31:27 | 83 | KEN | 31:27 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Manuel Ángel Penas Manuel Ángel Penas 77, ESP 31:45 | 77 | ESP | 31:45 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | José Carlos Hernández José Carlos Hernández 78, ESP 31:50 | 78 | ESP | 31:50 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Half Marathon 16 Sep Final A Final | 16 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Silas Sang Silas Sang 78, KEN 1:07:22 | 78 | KEN | 1:07:22 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 3000m Steeplechase 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eliud Kirui Eliud Kirui 75, KEN 9:09.14 | 75 | KEN | 9:09.14 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Antonio Dávid Jiménez Antonio Dávid Jiménez 77, ESP 9:14.29 | 77 | ESP | 9:14.29 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Ciaran Doherty Ciaran Doherty 91, IRL 9:28.30 | 91 | IRL | 9:28.30 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 110m Hurdles (99.1cm) 15 Sep Wind: -1.3 Final A Final | 15 Sep | Wind: -1.3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz 78, GER 14.17 | 78 | GER | 14.17 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Mensah Elliott Mensah Elliott 76, GAM 14.76 | 76 | GAM | 14.76 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 14 Sep Wind: -0.7 | 14 Sep | Wind: -0.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz 78, GER 14.13 | 78 | GER | 14.13 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 14 Sep Wind: +0.1 | 14 Sep | Wind: +0.1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Mensah Elliott Mensah Elliott 76, GAM 14.48 | 76 | GAM | 14.48 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 400m Hurdles 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Edivaldo Monteiro Edivaldo Monteiro 76, POR 54.63 | 76 | POR | 54.63 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men High Jump 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ola Carlsson Ola Carlsson 75, SWE 2.02 | 75 | SWE | 2.02 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Nils Portemer Nils Portemer 75, FRA 1.99 | 75 | FRA | 1.99 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Mika Polku Mika Polku 75, FIN 1.96 | 75 | FIN | 1.96 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Pole Vault 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Gaspar Mateu Gaspar Mateu 77, ESP 4.60 | 77 | ESP | 4.60 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Triple Jump 15 Sep Final A Final | 15 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Samuel Okantey Samuel Okantey 74, GHA 14.30 | 74 | GHA | 14.30 | +1.5 = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Shot Put 6 Sep Final A Final | 6 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Andy Dittmar Andy Dittmar 74, GER 17.72 | 74 | GER | 17.72 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Discus Throw 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | James Dennis James Dennis 76, USA 50.66 | 76 | USA | 50.66 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Bjørn Terje Pay Bjørn Terje Pay 74, NOR 49.23 | 74 | NOR | 49.23 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Filip Peetrain Filip Peetrain 74, BEL 48.33 | 74 | BEL | 48.33 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Petros Mitsides Petros Mitsides 77, CYP 47.98 | 77 | CYP | 47.98 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Morten Bredholt Morten Bredholt 77, NOR 47.31 | 77 | NOR | 47.31 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Hammer Throw 4 Sep Final A Final | 4 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ignacio Calderón Ignacio Calderón 76, ESP 58.07 | 76 | ESP | 58.07 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Aldo Bello Aldo Bello 75, VEN 57.57 | 75 | VEN | 57.57 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men Javelin Throw 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | David García David García 77, ESP 61.72 | 77 | ESP | 61.72 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eric Shikuku Eric Shikuku 74, KEN 43:18 | 74 | KEN | 43:18 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Claudio Erasmo Vargas Claudio Erasmo Vargas 74, MEX 45:23 | 74 | MEX | 45:23 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Men 20km Race Walk 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Rick Liesting Rick Liesting 77, NED 1:35:33 | 77 | NED | 1:35:33 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men 100m 6 Sep Wind: +0.3 Final A Final | 6 Sep | Wind: +0.3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jason Carty Jason Carty 69, GBR 11.01 | 69 | GBR | 11.01 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men 10km, Road 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Peter Bii Peter Bii 73, KEN 31:00 | 73 | KEN | 31:00 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men Pole Vault 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jonas Asplund Jonas Asplund 73, SWE 4.66 | 73 | SWE | 4.66 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men Discus Throw 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ralf Mordhorst Ralf Mordhorst 73, GER 50.47 | 73 | GER | 50.47 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jan Swanepoel Jan Swanepoel 71, RSA 48.93 | 71 | RSA | 48.93 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men Hammer Throw 4 Sep Final A Final | 4 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Zoltán Fábián Zoltán Fábián 69, HUN 65.15 | 69 | HUN | 65.15 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Mariusz Walczak Mariusz Walczak 71, POL 58.43 | 71 | POL | 58.43 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men Javelin Throw 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Danilo Fresnido Danilo Fresnido 72, PHI 63.11 | 72 | PHI | 63.11 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Raymond Hecht Raymond Hecht 68, GER 62.79 | 68 | GER | 62.79 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Harri Hakkarainen Harri Hakkarainen 69, FIN 60.89 | 69 | FIN | 60.89 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Tomasz Damszel Tomasz Damszel 72, POL 60.71 | 72 | POL | 60.71 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Men 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Alex Flórez Alex Flórez 71, SUI 46:07 | 71 | SUI | 46:07 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V50 Men Discus Throw (1.5kg) 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Gabriel Pedroso Gabriel Pedroso 68, CUB 58.63 | 68 | CUB | 58.63 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Helmut Maryniak Helmut Maryniak 68, GER 55.60 | 68 | GER | 55.60 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Ottó Benczenleitner Ottó Benczenleitner 66, HUN 55.30 | 66 | HUN | 55.30 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V50 Men Javelin Throw (700g) 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Wilhelm Pauer Wilhelm Pauer 67, RSA 67.87 | 67 | RSA | 67.87 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Peter Esenwein Peter Esenwein 67, GER 63.02 | 67 | GER | 63.02 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Tommi Huotilainen Tommi Huotilainen 67, FIN 61.82 | 67 | FIN | 61.82 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Graham Morfitt Graham Morfitt 67, CAN 60.26 | 67 | CAN | 60.26 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V55 Men Discus Throw (1.5kg) 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Norbert Demmel Norbert Demmel 63, GER 53.27 | 63 | GER | 53.27 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V55 Men Javelin Throw (700g) 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Roald Bradstock Roald Bradstock 62, GBR 61.72 | 62 | GBR | 61.72 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Peter Blank Peter Blank 62, GER 61.26 | 62 | GER | 61.26 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
Women | |||||||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 400m 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Kelly Johanna Benítez Kelly Johanna Benítez 82, ESP 56.75 | 82 | ESP | 56.75 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Snezana Bechtina Snezana Bechtina 81, LTU 57.58 | 81 | LTU | 57.58 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 800m 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Fiona De Mauny Fiona De Mauny 83, GBR 2:10.24 | 83 | GBR | 2:10.24 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Paula Ramírez Paula Ramírez 83, ESP 2:13.24 | 83 | ESP | 2:13.24 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Olga Koppen Olga Koppen 78, GER 2:14.97 | 78 | GER | 2:14.97 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 1500m 16 Sep Final A Final | 16 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd 80, TUN 4:36.54 | 80 | TUN | 4:36.54 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Fiona De Mauny Fiona De Mauny 83, GBR 4:37.44 | 83 | GBR | 4:37.44 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Beatriz Antolín Beatriz Antolín 82, ESP 4:38.81 | 82 | ESP | 4:38.81 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Tina Faulkner Tina Faulkner 82, NZL 4:39.09 | 82 | NZL | 4:39.09 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Olga Firsova Olga Firsova 83, RUS 4:39.54 | 83 | RUS | 4:39.54 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 15 Sep | 15 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tina Faulkner Tina Faulkner 82, NZL 4:37.14 | 82 | NZL | 4:37.14 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Shayna Boland Shayna Boland , CAN 4:38.04 | CAN | 4:38.04 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
3 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd 80, TUN 4:38.99 | 80 | TUN | 4:38.99 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Olga Firsova Olga Firsova 83, RUS 4:39.81 | 83 | RUS | 4:39.81 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Beatriz Antolín Beatriz Antolín 82, ESP 4:40.74 | 82 | ESP | 4:40.74 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Olga Koppen Olga Koppen 78, GER 4:40.85 | 78 | GER | 4:40.85 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 5000m 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Iness Chenonge Iness Chenonge 82, KEN 16:38.64 | 82 | KEN | 16:38.64 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Olga Firsova Olga Firsova 83, RUS 17:08.39 | 83 | RUS | 17:08.39 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Isabella Ochichi Isabella Ochichi 79, KEN 17:20.75 | 79 | KEN | 17:20.75 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Tina Faulkner Tina Faulkner 82, NZL 17:35.00 | 82 | NZL | 17:35.00 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 10km, Road 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Emily Urciuoli Emily Urciuoli , USA 31:53 | USA | 31:53 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
1 | Iness Chenonge Iness Chenonge 82, KEN 33:40 | 82 | KEN | 33:40 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Isabella Ochichi Isabella Ochichi 79, KEN 35:41 | 79 | KEN | 35:41 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd 80, TUN 36:44 | 80 | TUN | 36:44 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Karina Córdoba Karina Córdoba 82, ARG 37:03 | 82 | ARG | 37:03 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Barbara Zakowiecka Barbara Zakowiecka 82, POL 37:19 | 82 | POL | 37:19 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Rocio Alvite Rocio Alvite 80, ESP 37:23 | 80 | ESP | 37:23 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
7 | Ana Llorens Ana Llorens 82, ESP 37:30 | 82 | ESP | 37:30 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Half Marathon 16 Sep Final A Final | 16 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Aroa Merino Aroa Merino 79, ESP 1:16:02 | 79 | ESP | 1:16:02 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | White Katie White Katie 81, GBR 1:19:53 | 81 | GBR | 1:19:53 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 2000m Steeplechase 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eva Arias Eva Arias 80, ESP 6:51.32 | 80 | ESP | 6:51.32 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Iraia García Iraia García 82, ESP 6:53.10 | 82 | ESP | 6:53.10 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Vanesa Pacha Vanesa Pacha 82, ESP 6:58.91 | 82 | ESP | 6:58.91 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Concepción Hidalgo Concepción Hidalgo 82, ESP 7:04.58 | 82 | ESP | 7:04.58 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Ana Llorens Ana Llorens 82, ESP 7:13.93 | 82 | ESP | 7:13.93 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Susan Nyakeriga Susan Nyakeriga , KEN 7:14.22 | KEN | 7:14.22 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 100m Hurdles 15 Sep Wind: -1.5 Final A Final | 15 Sep | Wind: -1.5 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dedeh Erawati Dedeh Erawati 79, INA 14.50 | 79 | INA | 14.50 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 14 Sep Wind: -0.8 | 14 Sep | Wind: -0.8 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dedeh Erawati Dedeh Erawati 79, INA 14.68 | 79 | INA | 14.68 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 400m Hurdles 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Carolina García Carolina García 79, ESP 1:03.93 | 79 | ESP | 1:03.93 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women High Jump 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez 83, ESP 1.75 | 83 | ESP | 1.75 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Pole Vault 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Marta Cot Marta Cot 81, ESP 3.54 | 81 | ESP | 3.54 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Shot Put 5 Sep Final A Final | 5 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Maria Sløk Maria Sløk 83, DEN 15.53 | 83 | DEN | 15.53 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jana Kárníková Jana Kárníková 81, CZE 15.01 | 81 | CZE | 15.01 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | María Lorena Aguilar María Lorena Aguilar 79, ESP 13.39 | 79 | ESP | 13.39 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Discus Throw 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sabine Rumpf Sabine Rumpf 83, GER 52.25 | 83 | GER | 52.25 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sibylle Retour Sibylle Retour 81, FRA 46.62 | 81 | FRA | 46.62 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Maria Sløk Maria Sløk 83, DEN 46.57 | 83 | DEN | 46.57 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Jana Kárníková Jana Kárníková 81, CZE 42.91 | 81 | CZE | 42.91 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | María Lorena Aguilar María Lorena Aguilar 79, ESP 41.96 | 79 | ESP | 41.96 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Hammer Throw 6 Sep Final A Final | 6 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Vânia Silva Vânia Silva 80, POR 56.72 | 80 | POR | 56.72 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Rebecka Kvist Rebecka Kvist 83, SWE 51.48 | 83 | SWE | 51.48 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Wang Dan Wang Dan 82, CHN 50.28 | 82 | CHN | 50.28 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Javelin Throw 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Mercedes Chilla Mercedes Chilla 80, ESP 47.38 | 80 | ESP | 47.38 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Wilma Jansen Wilma Jansen 80, GER 44.62 | 80 | GER | 44.62 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women Heptathlon 5 - 6 Sep Final A Final | 5 - 6 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Wendy Visser Wendy Visser 81, NED 4.434 | 81 | NED | 4.434 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jodie Albrow Jodie Albrow 82, GBR 4.327 | 82 | GBR | 4.327 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Linda Holmström Linda Holmström 79, SWE 4.075 | 79 | SWE | 4.075 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Kathrin Schulze Kathrin Schulze 81, AUT 54:57 | 81 | AUT | 54:57 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Marta Nogueira Marta Nogueira 81, ESP 55:13 | 81 | ESP | 55:13 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V35 Women 20km Race Walk 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi 77, ITA 1:50:04 | 77 | ITA | 1:50:04 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Christele Jouan Christele Jouan 75, FRA 1:51:56 | 75 | FRA | 1:51:56 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Alexandra Lamas Alexandra Lamas 72, POR 1:57:23 | 72 | POR | 1:57:23 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 800m 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Kelly Neely Kelly Neely 78, IRL 2:12.74 | 78 | IRL | 2:12.74 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Denise Toner Denise Toner 78, IRL 2:13.86 | 78 | IRL | 2:13.86 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Zoe Doyle Zoe Doyle 78, GBR 2:14.62 | 78 | GBR | 2:14.62 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Louise Rudd Louise Rudd 74, GBR 2:16.03 | 74 | GBR | 2:16.03 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 10 Sep | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Denise Toner Denise Toner 78, IRL 2:15.78 | 78 | IRL | 2:15.78 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 1500m 16 Sep Final A Final | 16 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Kelly Neely Kelly Neely 78, IRL 4:36.35 | 78 | IRL | 4:36.35 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Zoe Doyle Zoe Doyle 78, GBR 4:36.64 | 78 | GBR | 4:36.64 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Nelly Jeptanui Nelly Jeptanui 87, KEN 4:37.04 | 87 | KEN | 4:37.04 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lisa Palmer-Blount Lisa Palmer-Blount 77, GBR 4:38.84 | 77 | GBR | 4:38.84 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Elisa Hernández Elisa Hernández 77, ESP 4:39.59 | 77 | ESP | 4:39.59 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Louise Rudd Louise Rudd 74, GBR 4:40.63 | 74 | GBR | 4:40.63 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
7 | Anna Worland-Kasapis Anna Worland-Kasapis 77, AUS 4:40.98 | 77 | AUS | 4:40.98 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 5000m 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Joyce Kirui Joyce Kirui 74, KEN 17:21.66 | 74 | KEN | 17:21.66 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 10km, Road 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lucia Morales Lucia Morales 77, ESP 35:57 | 77 | ESP | 35:57 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Simone Raatz Simone Raatz 76, GER 36:10 | 76 | GER | 36:10 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Joyce Kirui Joyce Kirui 74, KEN 36:20 | 74 | KEN | 36:20 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Dolores Chiclana Dolores Chiclana 77, ESP 37:02 | 77 | ESP | 37:02 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Christl Dörschel Christl Dörschel 76, GER 37:20 | 76 | GER | 37:20 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 2000m Steeplechase 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Danuta Woszczek Danuta Woszczek 78, POL 7:04.33 | 78 | POL | 7:04.33 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Samira Mhamdi Samira Mhamdi , ESP 7:07.02 | ESP | 7:07.02 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
3 | Sonia Lopes Sonia Lopes 75, ITA 7:12.30 | 75 | ITA | 7:12.30 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 400m Hurdles 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Maren Schott Maren Schott 76, GER 1:01.97 | 76 | GER | 1:01.97 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Angela López Angela López 75, ESP 1:03.07 | 75 | ESP | 1:03.07 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Susana Estriga Susana Estriga 75, POR 1:04.52 | 75 | POR | 1:04.52 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women High Jump 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Miyuki Fukumoto Miyuki Fukumoto 77, JPN 1.73 | 77 | JPN | 1.73 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Pole Vault 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ivona Jerković Ivona Jerković 76, CRO 3.50 | 76 | CRO | 3.50 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Long Jump 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sandra Kramer Sandra Kramer 77, GER 5.72 | 77 | GER | 5.72 | +0.0 = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Triple Jump 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sandra Kramer Sandra Kramer 77, GER 12.42 | 77 | GER | 12.42 | –1.6 = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Shot Put 5 Sep Final A Final | 5 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Vera Yepimashka Vera Yepimashka 76, BLR 13.50 | 76 | BLR | 13.50 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Amaia Dublang Amaia Dublang 76, ESP 13.17 | 76 | ESP | 13.17 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Discus Throw 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lena Björk Lena Björk 76, SWE 41.87 | 76 | SWE | 41.87 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Bianca Overkamp Bianca Overkamp 75, GER 41.02 | 75 | GER | 41.02 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Hammer Throw 6 Sep Final A Final | 6 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Byrony Glass Byrony Glass 77, AUS 46.76 | 77 | AUS | 46.76 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Violeta Guzmán Violeta Guzmán 77, MEX 46.14 | 77 | MEX | 46.14 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women Javelin Throw 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Liliia Apolosova Liliia Apolosova 78, UKR 42.20 | 78 | UKR | 42.20 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi 77, ITA 52:12 | 77 | ITA | 52:12 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Bianca Schenker Bianca Schenker 74, GER 52:36 | 74 | GER | 52:36 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Valeria Pedetti Valeria Pedetti 73, ITA 53:21 | 73 | ITA | 53:21 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Erin Talcott Erin Talcott 78, USA 53:49 | 78 | USA | 53:49 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Christele Jouan Christele Jouan 75, FRA 53:55 | 75 | FRA | 53:55 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Brit Schröter Brit Schröter 74, GER 55:09 | 74 | GER | 55:09 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V40 Women 20km Race Walk 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sandra Silva Sandra Silva 75, POR 1:49:52 | 75 | POR | 1:49:52 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi 77, ITA 1:50:04 | 77 | ITA | 1:50:04 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Erin Talcott Erin Talcott 78, USA 1:51:31 | 78 | USA | 1:51:31 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Christele Jouan Christele Jouan 75, FRA 1:51:56 | 75 | FRA | 1:51:56 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Bianca Schenker Bianca Schenker 74, GER 1:53:26 | 74 | GER | 1:53:26 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
6 | Brit Schröter Brit Schröter 74, GER 1:53:38 | 74 | GER | 1:53:38 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women 1500m 16 Sep Final A Final | 16 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Courtney Babcock Courtney Babcock 72, CAN 4:47.88 | 72 | CAN | 4:47.88 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women 10km, Road 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Isabel Almaraz Isabel Almaraz , ESP 37:13 | ESP | 37:13 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women 2000m Steeplechase 7 Sep Final A Final | 7 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Minori Hayakari Minori Hayakari 72, JPN 6:51.51 | 72 | JPN | 6:51.51 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women Pole Vault 12 Sep Final A Final | 12 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Irie Hill Irie Hill 69, GBR 3.40 | 69 | GBR | 3.40 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women Shot Put 5 Sep Final A Final | 5 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Camille Cayet Camille Cayet 71, FRA 12.94 | 71 | FRA | 12.94 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women Discus Throw 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Alice Matejková Alice Matejková 69, ESP 44.45 | 69 | ESP | 44.45 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Latifa Allam Latifa Allam 70, MAR 43.57 | 70 | MAR | 43.57 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Bettina Schardt Bettina Schardt 72, GER 40.82 | 72 | GER | 40.82 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women Hammer Throw 6 Sep Final A Final | 6 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Betina Gabler Betina Gabler 71, GER 46.76 | 71 | GER | 46.76 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women Javelin Throw 11 Sep Final A Final | 11 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Agnes Preisinger Agnes Preisinger 73, HUN 43.69 | 73 | HUN | 43.69 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Dagmar Suhling Dagmar Suhling 69, GER 42.39 | 69 | GER | 42.39 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V45 Women 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Elena Cinca Elena Cinca 70, ITA 53:28 | 70 | ITA | 53:28 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sonia Demon Sonia Demon 72, FRA 53:50 | 72 | FRA | 53:50 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Violaine Bray Violaine Bray 71, FRA 55:06 | 71 | FRA | 55:06 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
4 | Alexandra Lamas Alexandra Lamas 72, POR 55:54 | 72 | POR | 55:54 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V50 Women Shot Put (3kg) 5 Sep Final A Final | 5 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jana Müller-Schmidt Jana Müller-Schmidt 64, GER 14.54 | 64 | GER | 14.54 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V50 Women Discus Throw 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Vivian Kraft Vivian Kraft 66, DEN 41.66 | 66 | DEN | 41.66 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Małgorzata Krzyżan Małgorzata Krzyżan 68, POL 40.89 | 68 | POL | 40.89 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V50 Women 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Valerie Boban Valerie Boban 68, FRA 55:41 | 68 | FRA | 55:41 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Katalin Bodorkos-Horvath Katalin Bodorkos-Horvath 67, HUN 55:50 | 67 | HUN | 55:50 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V50 Women 20km Race Walk 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lisa Kehler Lisa Kehler 67, GBR 1:51:45 | 67 | GBR | 1:51:45 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Katalin Bodorkos-Horvath Katalin Bodorkos-Horvath 67, HUN 1:55:48 | 67 | HUN | 1:55:48 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||
V55 Women 10km, Road 9 Sep Final A Final | 9 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sally Gibbs Sally Gibbs 63, NZL 37:10 | 63 | NZL | 37:10 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V55 Women Discus Throw 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eha Rünne Eha Rünne 63, EST 40.90 | 63 | EST | 40.90 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jorunn Tangen Hole Jorunn Tangen Hole 61, NOR 40.25 | 61 | NOR | 40.25 | = | ||||||||||||||||||||||||||||
V60 Women Discus Throw 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Carol Finsrud Carol Finsrud 57, USA 40.73 | 57 | USA | 40.73 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
V60 Women 10km Race Walk 10 Sep Final A Final | 10 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lyn Ventris Lyn Ventris 56, AUS 53:26 | 56 | AUS | 53:26 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||
2 | Marie Astrid Monmessin Marie Astrid Monmessin , FRA 54:15 | FRA | 54:15 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
3 | Pan Jingjie Pan Jingjie , CHN 56:46 | CHN | 56:46 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||
V60 Women 20km Race Walk 14 Sep Final A Final | 14 Sep | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lyn Ventris Lyn Ventris 56, AUS 1:58:27 | 56 | AUS | 1:58:27 | =SB |