0
2.5 | |
13.4 | |
20.4 | |
27.4 | |
24.4 | |
2.5 | |
27.4 | |
27.4 | |
28.4 | |
1.5 | |
1.5 | |
27.4 | |
1.5 | |
28.4 | |
13.4 | |
27‐28.4 | |
27‐28.4 | |
27.4 | |
29.4 | |
1.4 | |
27.4 | |
28.4 | |
27.4 | |
27.4 | |
25.4 | |
20.4 | |
24.4 | |
24.4 | |
20.4 | |
13.4 | |
22.4 | |
17.4 | |
17.4 | |
21.4 | |
1.4 | |
14.4 | |
17.3 | |
7.4 | |
16.3 | |
29.3 | |
7.4 | |
7.4 | |
14.4 | |
13.4 | |
10.4 | |
27.3 | |
7.4 | |
6.4 | |
9.4 | |
7.4 | |
1.4 | |
6.4 | |
7.4 | |
6.4 | |
28.3 | |
23.3 | |
16.3 | |
4.2 | |
16.3 | |
29.3 | |
29.3 | |
23.3 | |
26.3 | |
21.3 | |
19.3 | |
23‐24.3 | |
23‐24.3 | |
23‐24.3 | |
23.3 | |
22.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23‐24.3 | |
19‐21.3 | |
15‐16.3 | |
15‐16.3 | |
21.3 | |
19.3 | |
17.3 | |
10.3 | |
3.3 | |
16.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
17.3 | |
16‐17.3 | |
16‐17.3 | |
16.3 | |
16.3 | |
9.3 | |
2.3 | |
14.3 | |
9.3 | |
24.2 | |
27.2 | |
5.3 | |
10.3 | |
9‐10.3 |
Men | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men 100m Wind: -2.2 Final A Final | Wind: -2.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ryan Shields Ryan Shields 83, JAM 10.51 | 83 | JAM | 10.51 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Kim Collins Kim Collins 76, SKN 10.56 | 76 | SKN | 10.56 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Sibusiso Matsenjwa Sibusiso Matsenjwa 88, SWZ 10.60 | 88 | SWZ | 10.60 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Maximilian Ruth Maximilian Ruth 94, GER 10.76 | 94 | GER | 10.76 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Eric de Jesús Eric de Jesús 90, BRA 10.91 | 90 | BRA | 10.91 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Daniel Kölsch Daniel Kölsch 94, GER 10.97 | 94 | GER | 10.97 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B Wind: -2.8 | Wind: -2.8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Peter Emelieze Peter Emelieze 88, GER 10.74 | 88 | GER | 10.74 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Nils Löcher Nils Löcher 95, GER 10.83 | 95 | GER | 10.83 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Carlo Weckelmann Carlo Weckelmann 96, GER 10.96 | 96 | GER | 10.96 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Pascal Kirstges Pascal Kirstges 97, GER 10.98 | 97 | GER | 10.98 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Yannik Loth Yannik Loth 94, GER 11.04 | 94 | GER | 11.04 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race C Wind: -0.8 | Wind: -0.8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Martin Brieger Martin Brieger 91, GER 11.02 | 91 | GER | 11.02 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Marc van Rechtern Marc van Rechtern 95, GER 11.06 | 95 | GER | 11.06 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Rico Peth Rico Peth 92, GER 11.08 | 92 | GER | 11.08 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 Wind: +4.0 | Wind: +4.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ryan Shields Ryan Shields 83, JAM 10.32w | 83 | JAM | 10.32w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Robert Polkowski Robert Polkowski 94, GER 10.49w | 94 | GER | 10.49w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Nils Löcher Nils Löcher 95, GER 10.59w | 95 | GER | 10.59w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Oliver Poschwatta Oliver Poschwatta 94, GER 10.86w | 94 | GER | 10.86w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Marc van Rechtern Marc van Rechtern 95, GER 10.89w | 95 | GER | 10.89w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Matthis Leon Wilhelm Matthis Leon Wilhelm 97, GER 11.04w | 97 | GER | 11.04w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Jan Henrik Sykownik Jan Henrik Sykownik 93, GER 11.09w | 93 | GER | 11.09w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 Wind: +1.2 | Wind: +1.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Daniel Kölsch Daniel Kölsch 94, GER 10.76 | 94 | GER | 10.76 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Joshua Koßmann Joshua Koßmann 95, GER 10.78 | 95 | GER | 10.78 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Simon Schlebach Simon Schlebach 92, GER 10.85 | 92 | GER | 10.85 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 3 Wind: +2.3 | Wind: +2.3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Kim Collins Kim Collins 76, SKN 10.56w | 76 | SKN | 10.56w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Pascal Kirstges Pascal Kirstges 97, GER 10.73w | 97 | GER | 10.73w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Martin Brieger Martin Brieger 91, GER 10.93w | 91 | GER | 10.93w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Stefan Sassen Stefan Sassen 97, GER 10.96w | 97 | GER | 10.96w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Rico Peth Rico Peth 92, GER 10.99w | 92 | GER | 10.99w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 4 Wind: +1.8 | Wind: +1.8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sibusiso Matsenjwa Sibusiso Matsenjwa 88, SWZ 10.60 | 88 | SWZ | 10.60 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Carlo Weckelmann Carlo Weckelmann 96, GER 10.74 | 96 | GER | 10.74 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Lorenz Niedrig Lorenz Niedrig 98, GER 10.93 | 98 | GER | 10.93 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Jean-Paul Lawson Hellu Jean-Paul Lawson Hellu 97, GER 11.04 | 97 | GER | 11.04 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 5 Wind: +3.4 | Wind: +3.4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Maximilian Ruth Maximilian Ruth 94, GER 10.42w | 94 | GER | 10.42w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Peter Emelieze Peter Emelieze 88, GER 10.55w | 88 | GER | 10.55w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Yannik Loth Yannik Loth 94, GER 10.78w | 94 | GER | 10.78w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Florian Matthias Rieker Florian Matthias Rieker 90, GER 10.90w | 90 | GER | 10.90w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Florian Drossart Florian Drossart 92, GER 11.07w | 92 | GER | 11.07w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 6 Wind: +1.2 | Wind: +1.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eric de Jesús Eric de Jesús 90, BRA 10.63 | 90 | BRA | 10.63 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann 95, GER 10.66 | 95 | GER | 10.66 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | David Rössel David Rössel 91, GER 10.99 | 91 | GER | 10.99 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Gassimou Kake Gassimou Kake 97, GER 11.04 | 97 | GER | 11.04 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Christian Zick Christian Zick 90, GER 11.09 | 90 | GER | 11.09 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 200m Wind: -3.3 Final A Final | Wind: -3.3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Anaso Jobodwana Anaso Jobodwana 92, RSA 21.73 | 92 | RSA | 21.73 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B Wind: -1.7 | Wind: -1.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Nils Löcher Nils Löcher 95, GER 21.81 | 95 | GER | 21.81 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Carlo Weckelmann Carlo Weckelmann 96, GER 21.94 | 96 | GER | 21.94 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race C Wind: -2.8 | Wind: -2.8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Robert Polkowski Robert Polkowski 94, GER 22.12 | 94 | GER | 22.12 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 400m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Zakithi Nene Zakithi Nene 98, RSA 47.08 | 98 | RSA | 47.08 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jochem Dobber Jochem Dobber 97, NED 47.34 | 97 | NED | 47.34 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Jonas Hanßen Jonas Hanßen 95, GER 47.87 | 95 | GER | 47.87 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 800m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Biemnet Kfle Biemnet Kfle 92, GER 1:51.91 | 92 | GER | 1:51.91 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Dennis Gerhard Dennis Gerhard 95, GER 1:53.02 | 95 | GER | 1:53.02 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Fabian Spinrath Fabian Spinrath 92, GER 1:54.16 | 92 | GER | 1:54.16 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Thorben Juschka Thorben Juschka 91, GER 1:54.78 | 91 | GER | 1:54.78 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Hannes Vohn Hannes Vohn 97, GER 1:55.53 | 97 | GER | 1:55.53 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Felix Bromann Felix Bromann 90, GER 1:55.93 | 90 | GER | 1:55.93 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 1500m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Abraham Rotich Abraham Rotich 93, BRN 3:39.86 | 93 | BRN | 3:39.86 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Rabie Doukkana Rabie Doukkana 87, MAR 3:39.96 | 87 | MAR | 3:39.96 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Nkosinathi Sibiya Nkosinathi Sibiya 94, RSA 3:45.95 | 94 | RSA | 3:45.95 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Viktor Kuk Viktor Kuk 89, GER 3:51.10 | 89 | GER | 3:51.10 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Mohamed Mohumed Mohamed Mohumed 99, GER 3:54.96 | 99 | GER | 3:54.96 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Hendrik Pfeiffer Hendrik Pfeiffer 93, GER 3:52.33 | 93 | GER | 3:52.33 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jan Hense Jan Hense 90, GER 3:52.89 | 90 | GER | 3:52.89 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 110m Hurdles Wind: +2.3 Final A Final | Wind: +2.3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | João Vitor de Oliveira João Vitor de Oliveira 92, BRA 13.96w | 92 | BRA | 13.96w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Stefan Nieuwland Stefan Nieuwland 88, NED 14.46w | 88 | NED | 14.46w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 Wind: +0.5 | Wind: +0.5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Stefan Nieuwland Stefan Nieuwland 88, NED 14.54 | 88 | NED | 14.54 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 Wind: +1.2 | Wind: +1.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | João Vitor de Oliveira João Vitor de Oliveira 92, BRA 13.98 | 92 | BRA | 13.98 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 400m Hurdles Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Christian Heimann Christian Heimann 91, GER 52.47 | 91 | GER | 52.47 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Nils Weispfennig Nils Weispfennig 91, GER 52.96 | 91 | GER | 52.96 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Damien Bourguin Damien Bourguin 92, FRA 53.79 | 92 | FRA | 53.79 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Michel Richert Michel Richert 92, GER 54.08 | 92 | GER | 54.08 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men High Jump Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko 92, GER 2.35 | 92 | GER | 2.35 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Torsten Sanders Torsten Sanders 94, GER 2.13 | 94 | GER | 2.13 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Justin Klandermann Justin Klandermann 94, GER 2.10 | 94 | GER | 2.10 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Remo Cagliesi Remo Cagliesi 98, GER 2.10 | 98 | GER | 2.10 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Pole Vault Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Marvin Caspari Marvin Caspari 91, GER 5.10 | 91 | GER | 5.10 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Daniel Clemens Daniel Clemens 92, GER 5.10 | 92 | GER | 5.10 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Jonas Efferoth Jonas Efferoth 93, GER 5.10 | 93 | GER | 5.10 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Daniel Spiegelhoff Daniel Spiegelhoff 94, GER 5.10 | 94 | GER | 5.10 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Marc Andre Jacobs Marc Andre Jacobs 99, GER 4.60 | 99 | GER | 4.60 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Long Jump Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Matthis Leon Wilhelm Matthis Leon Wilhelm 97, GER 7.50w | 97 | GER | 7.50w | +2.1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Alyn Camara Alyn Camara 89, GER 7.20 | 89 | GER | 7.20 | +1.5 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Triple Jump Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Benjamin Weßling Benjamin Weßling 96, GER 14.88 | 96 | GER | 14.88 | +1.7 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Joshua Record Joshua Record 95, NED 14.68 | 95 | NED | 14.68 | +1.3 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gilles Braun Gilles Braun 96, GER 14.47 | 96 | GER | 14.47 | +1.7 =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Shot Put Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jan Josef Jeuschede Jan Josef Jeuschede 93, GER 18.34 | 93 | GER | 18.34 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Mathijs Damsteegt Mathijs Damsteegt 95, NED 17.99 | 95 | NED | 17.99 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Leonid Ekimov Leonid Ekimov 89, GER 17.52 | 89 | GER | 17.52 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Kai Schmidt Kai Schmidt 93, GER 17.15 | 93 | GER | 17.15 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Christopher Koch Christopher Koch 97, GER 16.60 | 97 | GER | 16.60 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist 97, GER 16.14 | 97 | GER | 16.14 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Discus Throw Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Benedikt Stienen Benedikt Stienen 92, GER 55.90 | 92 | GER | 55.90 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Kai Schmidt Kai Schmidt 93, GER 54.73 | 93 | GER | 54.73 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Rafael Valléry Rafael Valléry 95, GER 51.39 | 95 | GER | 51.39 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Fabian Pudenz Fabian Pudenz 91, GER 50.64 | 91 | GER | 50.64 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Hammer Throw Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jack Dalton Jack Dalton 94, AUS 67.58 | 94 | AUS | 67.58 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Paul Hützen Paul Hützen 91, GER 66.66 | 91 | GER | 66.66 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Dominik Klaffenbach Dominik Klaffenbach 96, GER 62.76 | 96 | GER | 62.76 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Javelin Throw Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lars Hamann Lars Hamann 89, GER 82.29 | 89 | GER | 82.29 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Bernhard Seifert Bernhard Seifert 93, GER 74.11 | 93 | GER | 74.11 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Petr Frydrych Petr Frydrych 88, CZE 70.75 | 88 | CZE | 70.75 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Nils Fischer Nils Fischer 97, GER 68.97 | 97 | GER | 68.97 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Patrick Held Patrick Held 95, GER 62.85 | 95 | GER | 62.85 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 100m Wind: +2.1 Final A Final | Wind: +2.1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto 92, GER 11.21w | 92 | GER | 11.21w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Eefje Boons Eefje Boons 94, NED 11.67w | 94 | NED | 11.67w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Tamiris Liz Tamiris Liz 95, BRA 11.87w | 95 | BRA | 11.87w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Tabea Christ Tabea Christ 98, GER 11.89w | 98 | GER | 11.89w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Taylor Evans Jobodwana Taylor Evans Jobodwana 89, RSA 11.89w | 89 | RSA | 11.89w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Ina Thimm Ina Thimm 89, GER 12.09w | 89 | GER | 12.09w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B Wind: +2.4 | Wind: +2.4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt 94, NED 11.72w | 94 | NED | 11.72w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Monika Zapalska Monika Zapalska 94, GER 11.83w | 94 | GER | 11.83w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Johanna Bechthold Johanna Bechthold 97, GER 11.97w | 97 | GER | 11.97w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Maike Schachtschneider Maike Schachtschneider 94, GER 12.03w | 94 | GER | 12.03w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Kathrin Grenda Kathrin Grenda 99, GER 12.05w | 99 | GER | 12.05w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Alina Kuß Alina Kuß 96, GER 12.21w | 96 | GER | 12.21w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 Wind: +2.4 | Wind: +2.4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto 92, GER 11.30w | 92 | GER | 11.30w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Monika Zapalska Monika Zapalska 94, GER 11.79w | 94 | GER | 11.79w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 2 Wind: +0.2 | Wind: +0.2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Josefina Elsler Josefina Elsler 91, GER 11.86 | 91 | GER | 11.86 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Kathrin Grenda Kathrin Grenda 99, GER 12.20 | 99 | GER | 12.20 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Alina Kuß Alina Kuß 96, GER 12.24 | 96 | GER | 12.24 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 3 Wind: +0.7 | Wind: +0.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Taylor Evans Jobodwana Taylor Evans Jobodwana 89, RSA 12.06 | 89 | RSA | 12.06 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tabea Christ Tabea Christ 98, GER 12.06 | 98 | GER | 12.06 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 4 Wind: +0.9 | Wind: +0.9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tamiris Liz Tamiris Liz 95, BRA 11.96 | 95 | BRA | 11.96 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Maike Schachtschneider Maike Schachtschneider 94, GER 12.13 | 94 | GER | 12.13 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 5 Wind: +3.7 | Wind: +3.7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eefje Boons Eefje Boons 94, NED 11.41w | 94 | NED | 11.41w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt 94, NED 11.59w | 94 | NED | 11.59w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Johanna Bechthold Johanna Bechthold 97, GER 11.85w | 97 | GER | 11.85w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Denise Warrelmann Denise Warrelmann 95, GER 12.28w | 95 | GER | 12.28w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 200m Wind: -3.5 Final A Final | Wind: -3.5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto 92, GER 23.88 | 92 | GER | 23.88 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Laura Marx Laura Marx 97, GER 24.61 | 97 | GER | 24.61 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Maike Schachtschneider Maike Schachtschneider 94, GER 24.87 | 94 | GER | 24.87 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 400m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lena Naumann Lena Naumann 94, GER 55.34 | 94 | GER | 55.34 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Felicitas Ulmer Felicitas Ulmer 93, GER 56.10 | 93 | GER | 56.10 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Joyce Puts Joyce Puts 85, NED 56.44 | 85 | NED | 56.44 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Marilena Scharff Marilena Scharff 92, GER 56.76 | 92 | GER | 56.76 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 800m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lena Klaassen Lena Klaassen 91, GER 2:09.23 | 91 | GER | 2:09.23 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Rebekka Ackers Rebekka Ackers 90, GER 2:10.07 | 90 | GER | 2:10.07 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Christina Zwirner Christina Zwirner 92, GER 2:11.13 | 92 | GER | 2:11.13 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Vera Coutellier Vera Coutellier 95, GER 2:12.77 | 95 | GER | 2:12.77 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Kim Uhlendorf Kim Uhlendorf 97, GER 2:13.53 | 97 | GER | 2:13.53 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 1500m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Denise Krebs Denise Krebs 87, GER 4:23.42 | 87 | GER | 4:23.42 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Tanja Spill Tanja Spill 95, GER 4:29.52 | 95 | GER | 4:29.52 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Linda Wrede Linda Wrede 93, GER 4:30.89 | 93 | GER | 4:30.89 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Susan Robb Susan Robb 92, GER 4:31.49 | 92 | GER | 4:31.49 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Denise Schumacher Denise Schumacher 94, GER 4:33.38 | 94 | GER | 4:33.38 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Franziska Jakobs Franziska Jakobs 99, GER 4:37.59 | 99 | GER | 4:37.59 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Franziska Jacobs Franziska Jacobs 99, GER 4:37.59 | 99 | GER | 4:37.59 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 5000m Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lisa Heimann Lisa Heimann 87, GER 17:28.82 | 87 | GER | 17:28.82 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 100m Hurdles Wind: +3.0 Final A Final | Wind: +3.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eefje Boons Eefje Boons 94, NED 13.19w | 94 | NED | 13.19w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Álkistis-Soultána Yeoryíou Álkistis-Soultána Yeoryíou 95, GRE 14.04w | 95 | GRE | 14.04w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Lisa Steinlage Lisa Steinlage 93, GER 14.21w | 93 | GER | 14.21w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lisa Hampel Lisa Hampel 88, GER 14.23w | 88 | GER | 14.23w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 1 Wind: +5.4 | Wind: +5.4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Eefje Boons Eefje Boons 94, NED 13.00w | 94 | NED | 13.00w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heat 3 Wind: +2.9 | Wind: +2.9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Álkistis-Soultána Yeoryíou Álkistis-Soultána Yeoryíou 95, GRE 13.97w | 95 | GRE | 13.97w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Lisa Hampel Lisa Hampel 88, GER 14.25w | 88 | GER | 14.25w | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 400m Hurdles Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Christine Salterberg Christine Salterberg 94, GER 58.38 | 94 | GER | 58.38 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Djamila Böhm Djamila Böhm 94, GER 58.51 | 94 | GER | 58.51 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women High Jump Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Viktoria Gottlieb Viktoria Gottlieb 95, GER 1.72 | 95 | GER | 1.72 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Lea Halmans Lea Halmans 99, GER 1.72 | 99 | GER | 1.72 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Pole Vault Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Regine Kramer Regine Kramer 93, GER 4.20 | 93 | GER | 4.20 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Tina Rother Tina Rother 97, GER 3.70 | 97 | GER | 3.70 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Anne Berger Anne Berger 99, GER 3.70 | 99 | GER | 3.70 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Long Jump Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Samantha Pretorius Samantha Pretorius 92, RSA 6.05 | 92 | RSA | 6.05 | +0.4 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jovanna Klaczynski Jovanna Klaczynski 94, GER 6.04 | 94 | GER | 6.04 | +1.8 =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Klaudia Kaczmarek Klaudia Kaczmarek 90, GER 5.98 | 90 | GER | 5.98 | +0.9 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Luisa Bodem Luisa Bodem 93, GER 5.88 | 93 | GER | 5.88 | +1.4 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Ronja Frei Ronja Frei 97, GER 5.82 | 97 | GER | 5.82 | +0.7 =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Lea Halmans Lea Halmans 99, GER 5.81 | 99 | GER | 5.81 | +1.2 =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Triple Jump Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Susana Costa Susana Costa 84, POR 13.68 | 84 | POR | 13.68 | +1.1 =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Aina Grikšaitė Aina Grikšaitė 94, LTU 13.61 | 94 | LTU | 13.61 | +0.8 = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Shot Put Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Marie-Theres Bornemeier Marie-Theres Bornemeier 97, GER 14.58 | 97 | GER | 14.58 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Discus Throw Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Marike Steinacker Marike Steinacker 92, GER 55.12 | 92 | GER | 55.12 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg 98, GER 47.45 | 98 | GER | 47.45 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Maike Schmidt Maike Schmidt 92, GER 45.01 | 92 | GER | 45.01 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Ronja Sowalder Ronja Sowalder 98, GER 43.89 | 98 | GER | 43.89 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Hammer Throw Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Michelle Döpke Michelle Döpke 97, GER 60.30 | 97 | GER | 60.30 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Sina Mai Holthuijsen Sina Mai Holthuijsen 96, NED 60.08 | 96 | NED | 60.08 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Javelin Throw Final A Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Franziska Mertens Franziska Mertens 95, GER 46.49 | 95 | GER | 46.49 | =PB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Gwendolyn Fuchs Gwendolyn Fuchs 97, GER 44.81 | 97 | GER | 44.81 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Lisa Winter Lisa Winter 92, GER 44.35 | 92 | GER | 44.35 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Charlotte Wissing Charlotte Wissing 97, GER 44.04 | 97 | GER | 44.04 | =SB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Nele Kämper Nele Kämper 97, GER 42.19 | 97 | GER | 42.19 | =PB |