19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Arena: Sandskogens IP   Arrangör: Ystads IF
Tävlande: 89 (68+21)   Starter: 89 (68+21)

Män
M 3000 m     
Final A
1Isak Bjeregaard
8:51.20
Björnstorps IF
8:51.20
SB
  
2Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
9:05.50
Björnstorps IF
9:05.50
PB
  
3Marcus Sollvén
9:06.21
Björnstorps IF
9:06.21
PB
  
4Henrik Holmgren
9:19.83
Kyrkhults SK
9:19.83
PB
  
5Henrik Nord
9:26.31
Ystads IF
9:26.31
SB
  
6Sander Petri Bere
9:27.45
Genarps IF
9:27.45
PB
  
7Karl Dannestam
Karl Dannestam 80, Björnstorp
9:34.74
Björnstorps IF
9:34.74
SB
  
8Gaute Bere
9:36.00
Genarps IF
9:36.00
PB
  
9Oscar Lilja
Oscar Lilja 04, Frosta MSK
9:38.91
Frosta MSK
9:38.91
PB
  
10Kristoffer Karlsson
9:51.06
UF Contact
9:51.06
SB
  
11Christoffer DanaröÅhus FIK
9:55.42
PB
  
12Thomas Rödin Hulth
9:56.60
IS Göta
9:56.60
PB
  
13Anders Nilsson
10:01.06
Ystads IF
10:01.06
PB
  
14Arvid Jiwestam
10:17.77
Åhus FIK
10:17.77
  
Sebastian Fannon
DNF
Eslövs IF
DNF
  
Final B
1Johanna Hofvendahl
10:06.85
IS Göta
10:06.85
SB
  
K 1
2Bo-Göran Nilensjö
10:11.20
IS Göta
10:11.20
SB
  
3Henric Höglind
10:12.45
Åhus FIK
10:12.45
SB
  
4Viktor Karlsson
10:15.27
Genarps IF
10:15.27
PB
  
5Max Lundberg
Max Lundberg 70, Björnstorp
10:15.95
Björnstorps IF
10:15.95
PB
  
6Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
10:16.71
Björnstorps IF
10:16.71
SB
  
K 2
7Julia Nilsson
10:17.01
IK Pallas
10:17.01
SB
  
K 3
8Lykke Sjöbeck
10:20.39
Ystads IF
10:20.39
SB
  
K 4
9Mattias Larsson
10:23.30
IS Göta
10:23.30
PB
  
10Sara Liljegren
10:27.86
IS Göta
10:27.86
SB
  
K 5
11Leif Larsson
10:31.01
Genarps IF
10:31.01
PB
  
12Erik Weineisen
Erik Weineisen 03, Björnstorp
10:39.41
Björnstorps IF
10:39.41
PB
  
13Oscar Hajny-LandgrenIF Kronan
10:46.30
PB
  
14Andreas Cederström
10:48.79
Björnstorps IF
10:48.79
SB
  
15Annelie Blomqvist
11:15.19
IS Göta
11:15.19
SB
  
K 6
Final C
1Håkan Reistad
10:35.23
IS Göta
10:35.23
PB
  
2Pelle Sjöberg
Pelle Sjöberg 81, Björnstorp
10:38.52
Björnstorps IF
10:38.52
PB
  
3Erik Månsson
10:43.18
Åhus FIK
10:43.18
PB
  
4Jörgen Olsson
Jörgen Olsson 72, Björnstorp
10:44.46
Björnstorps IF
10:44.46
PB
  
5Linnea Björkvald
10:45.50
Björnstorps IF
10:45.50
PB
  
K 1
6Andreas Nilsson
10:46.56
IS Göta
10:46.56
PB
  
7Mikael Sjöstrand
10:47.33
Genarps IF
10:47.33
PB
  
8Matilda Gend
10:50.53
Ystads IF
10:50.53
PB
  
K 2
9Mats Berglund
10:54.55
FK Athlet
10:54.55
SB
  
10Daniel Ohlin
Daniel Ohlin 73, Björnstorp
11:00.52
Björnstorps IF
11:00.52
PB
  
11Erik Olsson
Erik Olsson 04, Björnstorp
11:05.04
Björnstorps IF
11:05.04
PB
  
12Fredrik Aplander
11:07.47
IS Göta
11:07.47
SB
  
Final D
1Adam E Olsson
10:47.56
UF Contact
10:47.56
PB
  
2Anders Olsson
Anders Olsson 60, Trelleborg
10:51.57
IFK Trelleborg
10:51.57
PB
  
3Mia Havinder
Mia Havinder 69, Björnstorp
10:58.97
Björnstorps IF
10:58.97
PB
  
K 1
4Patrik Persson
11:02.11
Ystads IF
11:02.11
SB
  
5Paul Bredhe
11:08.91
IS Göta
11:08.91
PB
  
6Cedrik Wreme
11:09.72
IK Finish
11:09.72
PB
  
7Håkan Ekfors
Håkan Ekfors 68, Björnstorp
11:11.20
Björnstorps IF
11:11.20
PB
  
8Heikki Rytkönen
11:13.52
UF Contact
11:13.52
SB
  
9Karolin Wennerbeck
11:18.42
Björnstorps IF
11:18.42
SB
  
K 2
10Caroline Norrsand
11:34.25
Ystads IF
11:34.25
SB
  
K 3
11Jörgen Holmqvist
11:44.33
Heleneholms IF
11:44.33
SB
  
12Nils-Arvid OlofssonYstads IF
11:49.59
SB
  
Final E
1Magnus Lundberg
11:25.46
IFK Trelleborg
11:25.46
PB
  
2Francois Travert
11:37.64
Ystads IF
11:37.64
PB
  
3Håkan Larsson
11:40.70
IFK Trelleborg
11:40.70
PB
  
4Raimo Arvola
11:46.24
UF Contact
11:46.24
PB
  
5Tina Lilja
Tina Lilja 74, Frosta MSK
11:56.12
Frosta MSK
11:56.12
PB
  
K 1
6Dennis Due
Dennis Due 73, IS Göta
12:06.30
IS Göta
12:06.30
PB
  
7Anders Håkansson
12:08.66
Björnstorps IF
12:08.66
PB
  
8Jan Forsberg
12:21.65
LK Myran
12:21.65
SB
  
9Johan Johansson
12:25.12
Björnstorps IF
12:25.12
PB
  
10Tommy Arnesson
12:35.57
Simrishamns AIF
12:35.57
PB
  
11Lars Uddbäck
12:48.01
Malmö AI
12:48.01
PB
  
Final F
1Mikael Karlsson
12:59.59
Björnstorps IF
12:59.59
PB
  
2Katarina Hansson
13:24.10
Björnstorps IF
13:24.10
PB
  
K 1
3Bo Andersson
13:25.43
Genarps IF
13:25.43
PB
  
4Paul Simonsson
13:26.90
Simrishamns AIF
13:26.90
PB
  
5Lars-Henrik OttossonYstads IF
13:41.99
PB
  
6Eva Lönnqvist
13:42.43
Ystads IF
13:42.43
SB
  
K 2
7Gunnar Sterner
13:43.87
Heleneholms IF
13:43.87
PB
  
8Åke Jonson
14:07.48
Malmö AI
14:07.48
PB
  
9Luisa Jönsson
14:12.72
Ystads IF
14:12.72
SB
  
K 3
10Beatrice Christensson
14:19.45
Heleneholms IF
14:19.45
SB
  
K 4
11Bengt Pedersen
14:30.19
IK Pallas
14:30.19
PB
  
12Ann-Magret Friberg
14:45.66
Björnstorps IF
14:45.66
PB
  
K 5
13Ulla Engelby
Ulla Engelby 54, Pan-Kristianstad
15:14.64
OK Pan-Kristianstad
15:14.64
PB
  
K 6
14Erwin Apitzsch
16:05.97
IFK Lund
16:05.97
PB
  
15Klas Paulsson
17:51.31
Höörs IS
17:51.31
PB
  
P15 2000 m     


Final A

Final

1Mikel Månsson
6:30.22
Åhus FIK
6:30.22
PB
  
2Freja Bjerström
6:41.89
Björnstorps IF
6:41.89
PB
  
F 1
3Melker Johansson
6:52.33
Ystads IF
6:52.33
PB
  
4Babak Lindberg
7:01.08
Genarps IF
7:01.08
PB
  
5Elias Gibbs
Elias Gibbs 07, Björnstorp
7:11.66
Björnstorps IF
7:11.66
PB
  
6Valter Wennerbeck
7:24.25
Björnstorps IF
7:24.25
PB
  
7Ella Törnblom
7:36.95
Åhus FIK
7:36.95
PB
  
F 2
8Melvin Bertilsson
7:43.32
Björnstorps IF
7:43.32
PB
  
9Alicia Larsson
Alicia Larsson 10, IS Göta
8:00.30
10IS Göta
8:00.30
PB
  
F 3