18.10 Tumba
M : 1) Mattias Hammarwall Tumba 1.183, 2) Roger Karlsson Tumba 862, 3) Tomas Ackeberg Tumba 856, 4) Mikael Magnusson Tumba 742, 5) Leopold Stavmark Tumba 708, 6) Tim Engqvist Tumba 685, 7) Daniel Adelly Tumba 659;
K : 1) Mathilda Eriksson Malmö 2.991 (12.37  32.27  41.91  44.98), 2) Sofia Hammarwall Tumba 2.144, 3) Tilde Hammarwall Tumba 1.370, 4) Helena Hammarwall Tumba 1.100, 5) Lisa Adelly Tumba 1.086, 6) Karolina Busznyak Tumba 990, 7) Anja Adelly Tumba 972, 8) Kajsa Adelly Tumba 836
18.10 Gnesta
M : 1) Marcus Karlsson Gnesta 1.972, 2) Kristoffer Grönroos Gnesta 1.212
18.10 Märsta
M : 1) Thomas Granström Märsta 1.583, 2) Hans Nordberg Märsta 1.510, 3) Ludvig Fredman Märsta 1.483, 4) Henric Fredman Märsta 1.099, 5) Jöran Westberg Märsta 1.062, 6) Tomas Bengtsson Märsta 876, 7) Morten Linnes Märsta 665;
K : 1) Inez Atterhag Märsta 1.085, 2) Elisabet Kartunovic Märsta 1.050, 3) Nour Kababji Märsta 818
18.10 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.611, 2) Peter Ljung Nyköping 1.002, 3) Seppo Simola Nyköping 980;
K : 1) Amanda Eklund Nyköping 1.817, 2) Hanna Löfgren Nyköping 1.583
18.10 Eskilstuna
M : 1) Markus Åskag Råby-Rekarne 861, 2) Jonas Essman Råby-Rekarne 567;
K : 1) Kristina Andersson Råby-Rekarne 2.151, 2) Desiree Essman Råby-Rekarne 1.873, 3) Ida Arnerdal Råby-Rekarne 1.670, 4) Rebecka Essman Råby-Rekarne 1.578, 5) Maja Åskag Råby-Rekarne 1.443, 6) Sofie Moroni Råby-Rekarne 1.340, 7) Elinor Essman Råby-Rekarne 740
18.10 Olofström
M : 1) Bengt Loo Contact 1.717, 2) Livio Monas Contact 1.509, 3) Christer Stensson Contact 314, 4) Anders Persson Contact 187;
K : 1) Aleksandra Josipovic Contact 1.404
18.10 Bottnaryd
M : 1) Pontus Lantz Bottnaryd 1.577, 2) Viktor Henningsson Bottnaryd 1.129, 3) Patrik Melin Bottnaryd 946, 4) Johan Airaksinen Bottnaryd 584, 5) Greger Melin Bottnaryd 304, 6) Christer Lantz Bottnaryd 208, 7) Lars Fransson Bottnaryd 0, 7) Göran Holst Bottnaryd 0
18.10 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.760, 2) Östen Eriksson Valö 1.100, 3) Joakim Andersson Valö 637, 4) Bernhard Karlsson Valö 527, 5) Per Andersson Valö 512;
K : 1) Carina Nilsson Valö 897, 2) Alva Andersson Valö 682
17.10 Nässjö
M : 1) Filip Sörmander Sisu 2.167, 2) Jonathan Gunninge Sisu 2.052, 3) Christer Nilsson Sisu 1.347, 4) Patrik Persson Sisu 1.076, 5) Andreas Karlsson Sisu 932, 6) Peter Gunninge Sisu 682;
K : 1) Lisa Nilsson Sisu 1.162
17.10 Lekeryd
M : 1) Didrik Andersson Lekeryd-Svarttorp 1.673, 2) Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.296, 3) Magnus Jansson Lekeryd-Svarttorp 955, 4) Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 817;
K : 1) Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp 550
17.10 Tranås
M : 1) Jonathan Ekvall Tranås 2.150, 2) Axel Nykvist Tranås 1.958, 3) David Lindh Tranås 980;
K : 1) Rebecca Ekvall Tranås 2.472
17.10 Enköping
M : 1) David Sahi Enköping 1.704, 2) Petrus Grip Enköping 1.526, 3) Fredrik Wicksell Enköping 1.286, 4) Christian Räim Enköping 935, 5) Per-Olof Larsson Enköping 931,  Oskar Bergström Enköping DNF;
K : 1) Madeleine Lahti Enköping 1.151, 2) Linda Lundback Enköping 915, 3) Lina Svensson-Sjöström Enköping 788
17.10 Västerås
M : 1) Krister Larsson Västerås 2.641, 2) Håkan Setthammar Västerås 2.083;
K : 1) Midea Allard Västerås 1.769
17.10 Sätra
M : 1) Bengt Petersson Spårvägen 1.853, 2) Christopher Ripén Spårvägen 1.471;
K : 1) Eleni Larsson Spårvägen 2.587, 2) Anna Ek Hakarpspojkarna 2.350
17.10 Gnesta
M : 1) Robert Danielsson Gnesta 1.254, 2) Pontus Nilsson Gnesta 681
16.10 Huddinge
M : 1) Tony Karlsson Huddinge 1.885, 2) Matthias Sjöström Huddinge 1.173, 3) Björn Särnbrink Huddinge 945, 4) Erik Yllén Huddinge 740, 5) Jonas Åberg Huddinge 479
16.10 Mölndal
K : 1) Ebba Molinder Mölndal 2.234, 2) Jessica Preiman Haparanda SKT 1.919
14.10 Tingstäde
M : 1) Mats Burvall Visby 1.506;
K : 1) Marie Forsberg Spårvägen 1.421
14.10 Gnesta
M : 1) Bertil Karlsson Gnesta 29
14.10 Nässjö
K : 1) Ellen Adolfsson Sisu 1.898, 2) Tilda Eriksson Sisu 1.303
14.10 Hässelby
M : 1) Per Östlund Hässelby 1.744, 2) Jan Samuelsson Hässelby 1.669
12.10 Jönköping
M : 1) Svante Curenstam Hakarpspojkarna 1.386, 2) Per Wernersson Hakarpspojkarna 1.128, 3) Stefano Tomai Hakarpspojkarna 865, 4) Anders Grönvall Hakarpspojkarna 623, 5) Axel Wernersson Hakarpspojkarna 513
11.10 Gnesta
M : 1) Kent Danielsson Gnesta 394, 2) Håkan Vestberg Gnesta 344, 3) Bo Johnsson Gnesta 257
11.10 Tingstäde
M : 1) Mats Burvall Visby 1.484, 2) Jörgen Wallin Spårvägen 1.188, 3) Jöran Westberg Märsta 997;
K : 1) Marie Forsberg Spårvägen 1.400
11.10 Nynäshamn
M : 1) Henrik Friberg Ösmo Nynäs 1.706, 2) Johan Jergander Ösmo Nynäs 1.483;
K : 1) Sara Jergander Ösmo Nynäs 1.598
11.10 Sollentuna/E
M : 1) Edvin Hagberg Tureberg 2.228, 2) Christian Josefsson Tureberg 1.632, 3) Emil Johansson Tureberg 1.004,  Fredrik Frunck Tureberg DNF;
K : 1) Lina Hagberg Tureberg 2.455, 2) Tilde All Tureberg 2.239, 3) Hannah Luxemburg Tureberg 1.834, 4) Sandra Friberg Tureberg 1.487
11.10 Karlstad
K : 1) Erica Larsson IF Göta 2.588, 2) Amanda Fridberg IF Göta 2.527, 3) Amanda Malmehed IF Göta 2.451
11.10 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.793, 2) Hans Nordberg Märsta 1.369, 3) Stefan Rydåker Alunda 1.062, 4) Per Andersson Valö 517, 5) Joakim Andersson Valö 452, 6) Åke Lindén Valö 363;
K : 1) Alva Andersson Valö 566
11.10 Ljungby
M : 1) Hans Palmqvist Ljungby 987, 2) Peter Jansson Ljungby 880
11.10 Gävle
M : 1) Guido Ripke Gefle 1.616, 2) Gustaf Vennerholm Gefle 1.613, 3) Thomas Persson Gefle 1.318;
K : 1) Christin Ripke Gefle 1.129, 2) Ingegerd Björk Hofors AIF 868, 3) Sarah Vennerholm Gefle 695
10.10 Tumba
M : 1) Erik Liberg Ullevi 2.398, 2) Mattias Hammarwall Tumba 1.210, 3) Erik Karlsson Tumba 929, 4) Tomas Ackeberg Tumba 902, 5) Mikael Magnusson Tumba 790, 6) Alexander Lundholm Sthlm Snipers 775, 7) Mattias Gradin Sthlm Snipers 676, 8) Björn Oback Tumba 0;
K : 1) Sofia Hammarwall Tumba 2.271, 2) Marika Rydell Tumba 1.731, 3) Tilde Hammarwall Tumba 1.383, 4) Helena Hammarwall Tumba 1.075, 5) Karolina Busznyak Tumba 1.029
10.10 Skara
M : 1) Alexander Sätterman Trollhättan FIK 1.666, 3) Per-Joan Lorentzon Orient 1.603, 4) Kristian Savolainen Trollhättan FIK 1.450, 5) Melker Drackner Lidköpings IS 1.236, 6) Urban Håkansson Istrum 1.065, 7) Per Jolbäck Lidköpings IS 887, 8) Robert Blomdahl Lidköpings IS 847, 9) Ulf Genitz Istrum 691, 10) Hampus Andersson Lidköpings IS 532, 11) Fredrik Drackner Lidköpings IS 412;
K : 1) Nora Jolbäck Lidköpings IS 2.243, 2) Jenny Jonsson Lidköpings IS 2.196, 3) Lisa Holmberg Lidköpings IS 1.821, 4) Ebba Zachrisson Lidköpings IS 1.736, 5) Alma Jolbäck Lidköpings IS 1.567, 6) Anna-Carin Jonsson Lidköpings IS 1.436, 7) Rahwa George Istrum 1.360, 8) Anna Holmberg Lidköpings IS 992
10.10 Lekeryd
M : 1) Leif Carlsson Lekeryd-Svarttorp 953, 2) Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 824;
K : 1) Annie Skaar Lekeryd-Svarttorp 1.795, 2) Sara Vesterberg Lekeryd-Svarttorp 1.710, 3) Kerstin Panzar Lekeryd-Svarttorp 1.075
10.10 Sätra
K : 1) Caroline Wallin Spårvägen 1.641
10.10 Värnamo
M : 1) Jörgen Karlsson Wallstenius Wärnamo 1.644, 2) Pether Askestam Wärnamo 1.340, 3) Peter Sjölin Wärnamo 1.198, 4) Per Andersson Wärnamo 1.130, 5) Per Falkman Wärnamo 722, 6) Elias Andersson Wärnamo 719, 7) Kjell Hillblom Wärnamo 629, 8) Axel Andersson Wärnamo 0;
K : 1) Maria Jonasson Wärnamo 1.771, 2) Ebba Wallstenius Wärnamo 1.412, 3) Jeanette Jarl Ågren Wärnamo 1.367, 4) Satu Nyberg Schoug Wärnamo 1.075
10.10 Torsby
M : 1) Torkel Persson Bore 620, 2) Jan Lausmaa Ransäter 596, 3) Ulf Norberg Ransäter 227;
K : 1) Ida Stenbäck Bore 2.654, 2) Edvina Norberg Ransäter 2.630, 3) Erika Mähler Bore 1.183, 4) Ann-Christin Andersson Ransäter 934, 5) Maria Stenbäck Bore 736, 6) Jolanta Nowicki Ransäter 198
10.10 Västerås
M : 1) Alfons Haals Västerås 2.474, 2) Leo Bystedt Västerås 2.034, 3) Johannes Nilsson Västerås 1.980, 4) Olof Wallin Wedevåg 1.478;
K : 1) Midea Allard Västerås 1.613
10.10 Göteborg/S-K
M : 1) Marthin Krantz Bohus 986;
K : 1) Linnéa Claeson Fransson Mölndal 1.879
10.10 Jönköping
M : 1) Marcus Samuelsson Hakarpspojkarna 1.940, 2) Erik Rosberg Hakarpspojkarna 1.353, 3) David Engvall Hakarpspojkarna 1.342, 4) Jan Palmqvist Hakarpspojkarna 1.184, 5) Måns Sjödell Hakarpspojkarna 1.168, 6) Stefano Tomai Hakarpspojkarna 932, 7) Simon Gustafsson Hakarpspojkarna 872, 8) Petter Libell Hakarpspojkarna 778, 9) Darko Josifovski Hakarpspojkarna 698, 10) Stefan Mennborg Hakarpspojkarna 682, 11) Erik Lindén Hakarpspojkarna 629, 12) Tommy Johansson Hakarpspojkarna 524;
K : 1) Anna Ek Hakarpspojkarna 2.263, 2) Alma Mennborg Hakarpspojkarna 1.678, 3) Linda Manderhjelm Hakarpspojkarna 1.546, 4) Alexandra Wernersson Hakarpspojkarna 1.172, 5) Anne Fältström Hakarpspojkarna 1.078, 6) Anoma Walltin Hakarpspojkarna 1.064
10.10 Enskede
M : 1) Oscar Niklasson Hanviken 2.397, 2) Martin Sundberg Hammarby 2.150;
K : 1) Embla Wihk Hammarby 2.481
9.10 Göteborg/S-K
M : 1) Markus Lundborg Ullevi 1.052;
K : 1) Luana Lund Klaric Göteborgs KIK 2.495, 2) Ebba Molinder Mölndal 2.311, 3) Linnéa Claeson Fransson Mölndal 1.863
8.10 Linköping
M : 1) Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.228, 2) Alf Nede IFK Linköping 959
8.10 Hässelby
M : 1) Elias Lind Hässelby 2.199, 2) Tobias Solberg Hässelby 1.633, 3) Ludvig Wallén Bromma 1.559, 4) Malte Fuchs Edberg Bromma 1.407, 5) Gustav Elinder Hässelby 1.281, 6) Linus Jonsson Hässelby 1.172, 7) Mårten Nystrand Hässelby 1.169, 8) Vincent Arousell Hässelby 1.157, 9) Elias Boman Hässelby 1.150, 10) Irving Lind Hässelby 539, 11) Marcus Beckman Hässelby 501;
K : 1) Sofia Boman Hässelby 2.329, 2) Emelie Beckman Hässelby 2.079, 3) Wilja Wickert Hässelby 2.056
7.10 Mölndal
M : 1) Emil Predan Mölndal 1.566, 2) Vilmer Elovsson Mölndal 1.517, 3) Oskar Weidenholm Mölndal 1.330, 4) Philip Bayer Mölndal 1.275, 5) Lars Frison Mölndal 1.180, 6) Simon Wiklund Wilske 1.133;
K : 1) Ebba Molinder Mölndal 2.269, 2) Evelina Wikell Mölndal 1.815, 3) Jessica Preiman Haparanda SKT 1.808, 4) Linnéa Claeson Fransson Mölndal 1.747
7.10 Tingstäde
M : 1) Jörgen Wallin Spårvägen 1.155;
K : 1) Marie Forsberg Spårvägen 1.406
6.10 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.449
4.10 Ängelholm
M : 1) Henrik Fridholm Ängelholm 1.308, 2) Robert Nilsson Ängelholm 1.170,  Agim Sadiku Ängelholm DNF;
K : 1) Cornelia Wikström Ängelholm 1.739
4.10 Bottnaryd
M : 1) Sonny Stridh Bottnaryd 1.082, 2) Sonny Gustafsson Bottnaryd 608, 3) Christer Lantz Bottnaryd 202
4.10 Märsta
M : 1) Simon Thor Hässelby 1.533, 2) Jöran Westberg Märsta 1.081, 3) Henric Fredman Märsta 920, 4) Christos Saltsidis Märsta 905, 5) Magnus Thor Märsta 867;
K : 1) Elisabet Kartunovic Märsta 1.146, 2) Nour Kababji Märsta 841
4.10 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.815, 2) Henrik Johansson Valö 1.601, 3) Alf Nede IFK Linköping 872, 4) Joakim Andersson Valö 602, 5) Per Andersson Valö 524, 6) Gustav Benkowski Valö 422;
K : 1) Moa Andersson Valö 933, 2) Carina Nilsson Valö 929, 3) Eva Wennbom Valö 774, 4) Lillemor Johansson Valö 687
4.10 Olofström
M : 1) Mikael Persson Contact 2.017, 2) Björn Olofsson Contact 1.181, 3) Heikki Rytkönen Contact 761;
K : 1) Ida-Maria Rigoll Kyrkhult 2.042
4.10 Vallentuna
M : 1) Martin Nilsson Diehl Vallentuna 1.230, 2) Michael Welin Lidingö 1.209, 3) Joakim Dymling Vallentuna 950, 4) Henry Hicks Vallentuna 853, 5) Fabian Lidbaum Vallentuna 780, 6) Per Tollefors Vallentuna 653, 7) Kari Elfvengrén Vallentuna 263;
K : 1) Sanna Tollefors Vallentuna 2.158, 2) Isabella Andersson Vallentuna 2.008, 3) Elina Hellgren Vallentuna 1.294, 4) Helena Hellgren Vallentuna 1.110, 5) Lizette Carlsson Vallentuna 1.057, 6) Amanda Pettersson Vallentuna 931, 7) Isabella Brink Vallentuna 858, 8) Melina Karagianni Vallentuna 674, 9) Heike Tollefors Vallentuna 361
4.10 Kalmar
K : 1) Nova Brideau Kalmar SK 2.238, 2) Tova Lindahl Kalmar SK 2.053, 3) Emilia Muhr Kalmar SK 1.913
3.10 Henån
M : 1) Christoffer Johansson Brattås 1.814, 2) Alexander Sätterman Trollhättan FIK 1.801, 3) Per-Joan Lorentzon Orient 1.684, 4) Magnus Almegius Brattås 1.655, 5) Samuel Grip Brattås 1.500, 6) Gustav Magnusson Orient 1.453, 7) Patrik Hägg Hälle 1.111;
K : 1) Marielle Bengtsson Trollhättan FIK 2.491, 2) Angelica Kela Brattås 1.758, 3) Weronica Hägg Hälle 1.757
3.10 Kristianstad
M : 1) Halldór Lárusson Åhus 2.379, 2) Peter Rosenlöf Hörby 1.751, 3) Lukas Lindbladh Åhus 1.635, 4) Ian Dahlqvist Åhus 1.183;
K : 1) Amanda Rohlin Åhus 1.959, 2) Josefine Englund Åhus 1.729,  Kajsa Andersson Åhus DNF
3.10 Västerås
M : 1) Leo Bystedt Västerås 2.148, 2) Johannes Nilsson Västerås 2.067, 3) Daniel Berr Västerås 1.769, 4) Pontus Gustavsson Västerås 1.719, 5) Martin Astfors Västerås 1.572, 6) August Kallin Västerås 1.503, 7) Olof Wallin Wedevåg 1.469, 8) Henrik Astfors Västerås 1.211, 9) David Mörck Västerås 1.113, 10) Oliver Smidskog Västerås 1.072, 11) Lucas Ulegård Västerås 975, 12) Tim Singmandeewised Västerås 852;
K : 1) Maja Gustavsson Västerås 2.441, 2) Maj Yngveson Västerås 2.132, 3) Isabella Wiklund Västerås 2.096, 4) Matilda Eriksson Västerås 2.039, 5) Maja Åkerblom Västerås 1.763, 6) Midea Allard Västerås 1.710, 7) Primrose Ulegård Västerås 1.638, 8) Lovisa Ulegård Västerås 1.605, 9) Elin Jansson Västerås 1.563
3.10 Eksjö
M : 1) Kjell Sandstedt Sisu 1.190, 2) Christer Bjärnlöv Eksjö Södra 545;
K : 1) Ebba Hultqvist Eksjö Södra 1.894, 2) Malin Lundgren Eksjö Södra 1.691, 3) Ellen Adolfsson Sisu 1.427
3.10 Karlshamn
M : 1) Martin Arnemar Udd 2.362, 2) Lennie Axelsson Udd 1.792, 3) Erik Dahlin Udd 1.503, 4) Anders Bergdén Udd 1.217, 5) Tony Kjellberg Udd 958;
K : 1) Ebba Mårtensson Viksten Udd 933, 2) Nilla Dahlin Udd 928, 3) Olivia Hansén Udd 857, 4) Klara Dahlin Udd 809
3.10 Krokom
M : 1) Håkan Svedberg Brunflo 868
3.10 Karlstad
M : 1) Johan Askmar IF Göta 1.654, 2) Oskar Aronsson 872, 3) Hans Askmar IF Göta 653, 4) Bernt Karlsson IF Göta 318, 5) Isak Eriksson 224;
K : 1) Erica Larsson IF Göta 2.549, 2) Josefin Berg IF Göta 2.470, 3) Julia Karlsson IF Göta 2.098, 4) Josefine Andersson Kristinehamn 1.944
3.10 Timrå
M : 1) Fredrik Gerdsdorff Timrå 2.380, 2) Jens Forslund Timrå 2.171, 3) Martin Johansson Timrå 1.520, 4) Tomas Gerdsdorff Timrå 1.302;
K : 1) Frida Bååth Timrå 2.644, 2) Marlene Broman Timrå 2.400, 3) Emma Vikström Timrå 1.899
3.10 Växjö
M : 1) Stefan Möricke Växjö 967;
K : 1) Elizabeth Franklin Nordin Växjö 1.560
3.10 Tranås
M : 1) Jonathan Ekvall Tranås 2.020, 2) Arvid Berglund Tranås 1.151, 3) Joakim Berg Tranås 1.101, 4) Martin Levander Tranås 890, 5) Anders Nykvist Tranås 769, 6) Albin Berg Tranås 706, 7) Mats Aztor Tranås 639, 8) Gösta Berglund Tranås 526, 9) Erik Hellquist Tranås 516, 10) Vifast Berglund Tranås 468, 11) Anders Gustafsson Tranås 460, 12) Claes Johansson Tranås 218, 13) Daniel Lantz Tranås 120;
K : 1) Rebecca Ekvall Tranås 2.393, 2) Gabriella Nykvist Tranås 2.151, 3) Ronja Hedström Tranås 1.444, 4) Ingela Carlsson Tranås 1.389, 5) Amina Poljak Tranås 1.284, 6) Martina Klasson Tranås 1.176, 7) Anna Nykvist Tranås 816, 8) Malin Gustafsson Tranås 774, 9) Elin Gustafsson Tranås 344
2.10 Huddinge
M : 1) Tony Karlsson Huddinge 2.031, 2) Caspar Larsson Huddinge 1.943;
K : 1) Anna-Karin Wikström Huddinge 1.815
2.10 Blacksburg, VA
M : 1) Tyson Jones 2.644, 2) Matthew Reinhart 1.500;
K : 1) Essence Henderson 3.012 (14.96  15.07  53.14  47.97), 2) Emma Thor Tureberg 2.843 (11.13  25.96  36.25  55.60),  Pavla Kuklová DNF
1.10 Mölndal
K : 1) Ebba Molinder Mölndal 2.254, 2) Jessica Preiman Haparanda SKT 1.806
30.9 Visby
M : 1) Jacob Wiklund Visby 1.629, 2) Gustav Melén Visby 1.622, 3) Johan Burvall Visby 1.392, 4) Jorma Jääskeläinen Visby 1.244, 5) Ahmed Arba Visby 1.205, 6) Sebastian Gustavsson Visby 711, 7) Albin Ahlin Visby 446;
K : 1) Annie Gardell Visby 2.133, 2) Katla Danielsdóttir 1.672, 3) Ylva Garvén Visby 1.507, 4) Anna Östergren Visby 1.505, 5) Hilda Östergren Visby 1.394
30.9 Tingstäde
M : 1) Mats Burvall Visby 1.541, 2) Jörgen Wallin Spårvägen 1.241
29.9 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.451, 2) Peter Ljung Nyköping 1.108, 3) Michael Gibson Nyköping 1.106, 4) Seppo Simola Nyköping 998;
K : 1) Amanda Eklund Nyköping 1.929, 2) Hanna Löfgren Nyköping 1.414, 3) Selma Bektasevic Nyköping 1.362, 4) Ida Gibson Nyköping 1.187, 5) Carina Olsson Nyköping 1.109, 6) Alva Selinder Nyköping 1.094
29.9 Falun
M : 1) Ivar Moisander Spårvägen 2.347, 2) Nicklas Karlsson Falun 1.879;
K : 1) Sara Lennman Spårvägen 3.086 (15.69  25.27  40.22  49.30), 2) Lydia Sundin Hässelby 2.216
29.9 Bottnaryd
M : 1) Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.399, 2) Inge Melin Bottnaryd 710, 3) Greger Melin Bottnaryd 359;
K : 1) Inga Melin Bottnaryd 619
28.9 Timrå
M : 1) Tomas Gerdsdorff Timrå 1.342, 2) Kjell Åke Forslund Timrå 877;
K : 1) Marlene Broman Timrå 2.396, 2) Elin Söderberg Timrå 1.980
27.9 Nynäshamn
M : 1) Mikael Nyström Ösmo Nynäs 1.807, 2) Johan Jergander Ösmo Nynäs 1.516, 3) Tobias Hertzman Ösmo Nynäs 1.477, 4) Anton Dahlberg Ösmo Nynäs 1.266, 5) Jim Carlsson Ösmo Nynäs 1.230, 6) Johan Löfstedt Ösmo Nynäs 1.084, 7) Erik Löfstedt Ösmo Nynäs 736;
K : 1) Joanna Nilsson Ösmo Nynäs 2.086, 2) Wilma Wilkman Ösmo Nynäs 1.314, 3) Moa Lundgren Ösmo Nynäs 900
27.9 Gnesta
M : 1) Marcus Karlsson Gnesta 1.990, 2) Carl Rosenquist Gnesta 1.851, 3) Roger Andersson Gnesta 1.690, 4) Stefan Andersson Gnesta 1.641, 5) Hampus Pettersson Gnesta 868
27.9 Sollentuna/E
M : 1) Emil Holm Tureberg 1.767;
K : 1) Tilde All Tureberg 2.358, 2) Hanna Mårtensson Tureberg 2.327, 3) Sandra Friberg Tureberg 2.236, 4) Hannah Luxemburg Tureberg 2.021
27.9 Västerås
M : 1) Patric Hjort Västerås 1.658, 2) Håkan Setthammar Västerås 1.543;
K : 1) Isabella Wiklund Västerås 2.075, 2) Midea Allard Västerås 1.648, 3) Elin Jansson Västerås 1.618, 4) Maja Åkerblom Västerås 1.475
27.9 Nyköping
M : 1) Jonas Birgersson Nyköping 2.149;
K : 1) Amanda Jönsson Linköpings GIF 1.714
27.9 Sätra
M : 1) David Gustafsson Spårvägen 2.098, 2) Anton Johansson Spårvägen 1.358,  Andrus Klaar Spårvägen DNF;
K : 1) Hannah Hilding Spårvägen 2.984 (12.11  34.68  40.75  44.18), 2) Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.753, 3) Caroline Wallin Spårvägen 1.748
27.9 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.791, 2) Henrik Johansson Valö 1.607, 3) Linus Johansson Valö 1.041, 4) Joakim Andersson Valö 553, 5) Per Andersson Valö 529, 6) Ulf Sandén Valö 397, 7) Kjell Jansson Valö 214;
K : 1) Eva Wennbom Valö 759, 2) Lillemor Johansson Valö 568
27.9 Jönköping
M : 1) Jan Palmqvist Hakarpspojkarna 1.148, 2) Mats Lindberg Hakarpspojkarna 963, 3) Anders Melander Hakarpspojkarna 296;
K : 1) Anna Ek Hakarpspojkarna 2.281, 2) Anne Fältström Hakarpspojkarna 1.016
27.9 Södertälje
M : 1) Fredrik Andersson Södertälje IF 1.850, 2) Carl-Einar Söderström Eskonniemi Hellas 1.800, 3) Carl Sténson Hellas 1.725, 4) Olle Billgren Hellas 1.059, 5) Oskar Liwell Södertälje IF 0,  Malek Emghemes Södertälje IF DNF;
K : 1) Cecilia Hellberg Södertälje IF 1.021, 2) Ingela Liwell Södertälje IF 849, 3) Anna Möller Södertälje IF 492, 4) Ebba Persson Södertälje IF 347, 5) Tuva Jolstermo Södertälje IF 172, 6) Ebba Hellberg Södertälje IF 131
26.9 Lekeryd
M : 1) Leif Gustavsson Lekeryd-Svarttorp 1.428, 2) Pierre Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.381, 3) Emil Johansson Lekeryd-Svarttorp 1.300, 4) Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.206, 5) Jan Svensson Lekeryd-Svarttorp 1.162;
K : 1) Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp 509
26.9 Skellefteå
M : 1) Niklas Wiklund Skellefteå 2.411, 2) Robert Lindberg Skellefteå 1.874, 3) Urban Lindberg Skellefteå 1.208, 4) Lars Bergsten Skellefteå 1.149, 5) Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 941, 6) Marcus Andersson Skellefteå 871, 7) Edde Johansson Skellefteå 723;
K : 1) Emma Granlund Skellefteå 1.788, 2) Mikaela Nyroos Skellefteå 1.758, 3) Helena Fridenborg Skellefteå 530
26.9 Linköping
M : 1) Martin Rudberg Linköpings GIF 2.195, 2) Andreas Nyman Linköpings GIF 2.039, 3) Anton Östebo Linköpings GIF 1.327, 4) Tim Yngesjö Linköpings GIF 1.158, 5) Emil Renholm Linköpings GIF 981, 6) Erik Grundberg Linköpings GIF 891;
K : 1) Tilde Jönsson Linköpings GIF 1.828, 2) Amanda Jönsson Linköpings GIF 1.616, 3) Sofie Nyman Linköpings GIF 1.537, 4) Ebba Brånby Linköpings GIF 1.445, 5) Clara Zarotti Linköpings GIF 1.434, 6) Sara Lundqvist Linköpings GIF 1.126
26.9 Lerum
M : 1) Linus Pihl Lerum 1.389, 2) Anders Pihl Lerum 1.061;
K : 1) Linnea Pihl Lerum 1.296, 2) Johanna Friberg Lerum 642
26.9 Sätra
M : 1) Andreas Almlöf Spårvägen 2.107, 2) Kristian Svensson Spårvägen 1.020, 3) Kristian Efremov Spårvägen 616;
K : 1) Elin Westerlund Spårvägen 1.725, 2) Saga Berneryd Spårvägen 1.679, 3) Celina Reichardt Spårvägen 1.649, 4) Moa Hjelmer Spårvägen 1.438, 5) Isabelle Eurenius Spårvägen 1.301, 6) Maia Eppelin Spårvägen 1.224
26.9 Tumba
M : 1) Tomas Ackeberg Tumba 963, 2) Mikael Magnusson Tumba 750;
K : 1) Karolina Busznyak Tumba 968
26.9 Olofström
M : 1) Martin Arnemar Udd 2.455, 2) Mikael Persson Contact 1.942, 3) Bengt Loo Contact 1.756, 4) Björn Olofsson Contact 1.278;
K : 1) Ida-Maria Rigoll Kyrkhult 2.101, 2) Isabell Fagerström Udd 1.564, 3) Lina Öhman Contact 1.066
26.9 Nässjö
M : 1) Mikael Hernberg Sisu 2.213, 2) Erik Östergren Sisu 1.507, 3) Peter Fritz Sisu 1.403, 4) Jonathan Bruksås Sisu 1.278, 5) Kjell Sandstedt Sisu 1.241, 6) Patrik Persson Sisu 1.090, 7) Inge Melin Bottnaryd 551, 8) Lars Lindberg Sisu 254;
K : 1) Ellen Adolfsson Sisu 1.956, 2) Frida Persson Sisu 1.328, 3) Hanna Lundqvist Sisu 1.226, 4) Maria Wahlgren Sisu 1.129, 5) Anna Nero Sisu 683
26.9 Karlstad
M : 1) Albin Johansson IF Göta 2.266, 2) Mikael Larsson IF Göta 2.148, 3) Tommy Larsson IF Göta 1.894, 4) Johan Engberg IF Göta 1.798, 5) Per-Ola Andersson IF Göta 1.580, 6) Mattias Olsson IF Göta 1.555;
K : 1) Amanda Fridberg IF Göta 2.558, 2) Erica Jarder IF Göta 1.578, 3) Madelen Olsson IF Göta 1.505
26.9 Oskarshamn
M : 1) Patrik Eriksson Oskarshamn 1.718, 2) Tomas Fanta Oskarshamn 1.676;
K : 1) Sandra Ronneteg Oskarshamn 1.103
26.9 Torsby
M : 1) Hans Eriksson Bore 2.429, 2) Patrik Jonsson Bore 943, 3) Adnan Ossily Bore 691, 4) Mustafa Sharifi Bore 626, 5) Gustav Jonsson Bore 614, 6) Mohammed Sharifi Bore 457, 7) Ulf Norberg Ransäter 235;
K : 1) Edvina Norberg Ransäter 2.681, 2) Ida Stenbäck Bore 2.619, 3) Ellen Mähler Bore 2.035, 4) Wilma Lindberg Bore 1.363, 5) Erika Mähler Bore 1.154, 6) Jolanta Nowicki Ransäter 149
26.9 Kristinehamn
K : 1) Josefin Berg IF Göta 2.521, 2) Camilla Mattson Kil 2.468, 3) Sabine Steen KFUM Örebro 2.315, 4) Josefine Andersson Kristinehamn 1.874, 5) Lina Jernberg Kristinehamn 1.714, 6) Emma Larsson Kil 1.500
25.9 Göteborg/S-K
M : 1) Gabriel Wallmark Örgryte 1.872, 2) Daniel Adolfsson Örgryte 1.793, 3) Fredrik Grund Kville 1.748, 4) Fabian Steene Kville 1.620, 5) Richie Leong Ullevi 828, 6) Jesper Hermansson Mölndal 721, 7) Erik Guander Sävedalen 526, 8) Victor Wahlgren Mölndal 506;
K : 1) Wendela Yhlen Graf Ullevi 1.372, 2) Stina Pettersson Sävedalen 931
24.9 Ljungby
M : 1) Jacob Thelander Ljungby 1.454, 2) Johan Stenbäck Ljungby 1.042, 3) Jörgen Alm Ljungby 990, 4) Georg Persic Ljungby 786, 5) Isac Thelander Ljungby 604;
K : 1) Gabriella Jansson Ljungby 1.965, 2) Elin Karlsson Ljungby 1.244
24.9 Linköping
K : 1) Frida Starck Härlin Linköpings GIF 1.979, 2) Martina Appel IF Göta 1.164
24.9 Göteborg/S
M : 1) Emil Persson Örgryte 2.131, 2) Erik Olsson Örgryte 2.071, 3) Tobias Larsson Örgryte 1.826, 4) Fredrik Sangberg Örgryte 1.788, 5) Victor Koch Örgryte 1.082, 6) Gustav Ölund Örgryte 541
23.9 Visby
M : 1) Erik Larsson Visby 2.625, 2) Gustav Melén Visby 1.679, 3) Jorma Jääskeläinen Visby 1.302, 4) Ahmed Arba Visby 1.265, 5) Juliuz Lindgren De Flon Visby 840, 6) Sebastian Gustavsson Visby 683, 7) Sofian Arba Visby 541, 8) Thomas Wallentin Visby 521;
K : 1) Angelica Vinberg Visby 1.513, 2) Bella Lindgren De Flon Visby 1.508, 3) Ylva Garvén Visby 1.500, 4) Hilda Östergren Visby 1.491, 5) Anna Östergren Visby 1.344
23.9 Kalmar
K : 1) Nova Brideau Kalmar SK 2.382, 2) Tova Lindahl Kalmar SK 2.174
23.9 Göteborg/S-K
M : 1) Simon Wikell Mölndal 868, 2) Carl Erixon Mölndal 649, 3) Victor Hering Ullevi 625, 4) Fabian Haeffler Mölndal 370;
K : 1) Evelina Wikell Mölndal 2.132, 2) Ida Elmén Kville 2.089, 3) Amanda Rönn Malmö 1.831, 4) Julia Svennblad Hälle 1.408, 5) Sandra Åberg Göteborgs KIK 920,  Ebba Toorell Lerum DNF
23.9 Eskilstuna
K : 1) Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.847 (12.52  33.80  39.92  35.74), 2) Tilda Bernhult KFUM Örebro 2.683, 3) Sofie Fransson KFUM Örebro 1.724
22.9 Växjö/A
M : 1) Fredrik Ahlström Växjö 1.448, 2) David Stridfeldt Växjö 723;
K : 1) Johanna Vikström Växjö 2.374, 2) Mikaela Wieslander Mayer Växjö 2.245
22.9 Sollentuna/E
M : 1) Stellan Back Tureberg 2.675;
K : 1) Bianca Salming Tureberg 2.768, 2) Tilde All Tureberg 2.339, 3) Sofia Jäger Stenberg Tureberg 2.244
22.9 Mölndal
K : 1) Ebba Molinder Mölndal 2.276, 2) Jessica Preiman Haparanda SKT 1.888
22.9 Ljungby
M : 1) Alfred Steen Ljungby 1.401;
K : 1) Elina Kilpeläinen Ljungby 2.027, 2) Nora Larsson Ljungby 1.800, 3) Siri Prytz Ljungby 1.623, 4) Aléa Gunnarsson Ljungby 1.303, 5) Ella Blom Ljungby 1.232
21.9 Lerum
M : 1) Philip Åman Lerum 1.944, 2) Christer Björkander Lerum 1.775, 3) Linus Pihl Lerum 1.589, 4) Hugo Kajsjö Lerum 1.530, 5) Henrik Klingener Lerum 1.418, 6) Rizvan Ektymaev Lerum 1.217, 7) Göran Åberg Lerum 1.147, 8) Fredrik Wållgren Lerum 1.121, 9) Anders Pihl Lerum 1.050, 10) Martin Sahlin Lerum 845, 11) Ralf Ivarsson Lerum 802, 12) Joakim Hansson Lerum 750, 13) Mikael Romell Lerum 301, 14) Elias Wranker Lerum 84,  Jonas Petersson Lerum DNF;
K : 1) Mia Callenberg Lerum 2.458, 2) Josefine Holmesson Lerum 2.088, 3) Linnéa Svensson Lerum 2.070, 4) Molly Klingener Lerum 1.934, 5) Elsa Wållgren Lerum 1.749, 6) Alice Bengtsson Lerum 1.708, 7) Maria Holmesson Lerum 1.158, 8) Ulrika Bengtsson Lerum 1.142, 9) Beatrix Algurèn Lerum 1.126, 10) Leah Rohbrahn Lerum 740, 11) Johanna Friberg Lerum 621
21.9 Göteborg/S-K
M : 1) Felix Steene Ullevi 1.579, 2) Philip Karlsson Ullevi 770, 3) Oskar Davidsson Varberg 693, 4) Jonathan Grahn Mölndal 525, 5) Robin Turan IFK Göteborg 519, 6) Isak Anderberg Mölndal 345, 7) Philip Frick Örgryte 250, 8) Anthon Bokelund Singh IFK Göteborg 154, 9) Lucas Frew Lerum 115;
K : 1) Nora Jolbäck Lidköpings IS 2.171, 2) Emilia Wernerliv Kongahälla 1.573, 3) Malin Prytz Bohus 1.439, 4) Ester Schenck Ullevi 1.104, 5) Saga Provci IFK Göteborg 922, 6) Tilda Mjörnell Ullevi 862, 7) Elvira Tanderud Trollhättan FIK 618, 8) Alma Svantesson Mölndal 463
20.9 Kungsbacka
M : 1) Wille Öhman Rigor 1.564, 2) Göran Johansson Rigor 1.503, 3) Peter Svensson Rigor 1.449, 4) Robert Fritzson Rigor 1.383, 5) Bengt Svensson Rigor 1.153, 6) Fredrik Öhman Rigor 1.120, 7) Viktor Hellström Rigor 1.074, 8) Daniel Lääs Rigor 1.051, 9) Markus Röstlund Rigor 912, 10) Gustav Thyrman Rigor 760, 11) Leo Thorbjörnsson Rigor 593, 12) Simon Sahlström Rigor 219, 13) Elton Öhman Rigor 97,  Johan Olsson Rigor DNF;
K : 1) Sofia Lundgren Rigor 2.093, 2) Alma Olsson Rigor 1.809, 3) Jenny Lundin Rigor 1.766, 4) Sofia Olsson Rigor 1.671, 5) Klara Hillman Rigor 1.610, 6) Amelia Röstlund Rigor 1.433, 7) Ann-Louise Svensson Rigor 1.349, 8) Paula Ronge Rigor 1.331, 9) Maria Lundin Rigor 1.138, 10) Ingrid Ronge Rigor 1.093
20.9 Habo
M : 1) Rasmus Elfgaard Athletics 24Seven 2.518, 2) Lars Elfgaard Habo 1.281
20.9 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.767, 2) Östen Eriksson Valö 1.139, 3) Per Andersson Valö 572, 4) Joakim Andersson Valö 532, 5) Bernhard Karlsson Valö 440, 6) Kjell Jansson Valö 216,  Yngve Wiik Valö NM;
K : 1) Carina Nilsson Valö 829, 2) Christina Andersson Valö 800, 3) Eva Wennbom Valö 746, 4) Alva Andersson Valö 660
20.9 Olofström
M : 1) Martin Arnemar Udd 2.509, 2) Albert Liddle Contact 1.543;
K : 1) Freja Olofsson Contact 2.174
20.9 Ljungby
M : 1) Leif Persson Ljungby 819, 2) Horst Marchner Ljungby 107;
K : 1) Meja Stridsberg Ljungby 1.796, 2) Linn Johansson Ljungby 1.595, 3) Annie Rosén Andersson Ljungby 1.425, 4) Freja Winberg Johansson Ljungby 1.219, 5) Maria Jansson Ljungby 1.137, 6) Sigrid Bylander Ljungby 1.095
20.9 Gävle
M : 1) Teodor Lundvall Bollnäs 2.079, 2) Jonathan Waltersson Bollnäs 1.109,  Filip Regnander Gefle DNF;
K : 1) Maria Olsson Gefle 2.577, 2) Elina Erlandsson Hedesunda 1.670
20.9 Umeå
M : 1) Lukas Hamrin Timrå 2.933 (13.37  58.32  45.51  43.84), 2) Albin Silén Strand 2.267, 3) Oskar Antonsson Trångsviken 2.233, 4) Albert Ottander Estuna 2.171, 5) Rasmus Hellberg IFK Umeå 2.159;
K : 1) Amanda Nordin Skellefteå 2.013, 2) Lovisa Rutfors IFK Umeå 923
20.9 Norrköping
M : 1) Erik Schenström Tjalve IF 2.230, 2) Henrik Renz Tjalve IF 1.947, 3) Karl Schenström Tjalve IF 1.382, 4) Örjan Fritiofsson Finspång 1.360, 5) Julian Swanberg Roscher Tjalve IF 1.320, 6) Noak Ringman Tjalve IF 1.229, 7) Fredrik Schöllin Tjalve IF 1.099, 8) Joakim Wadstein Tjalve IF 992, 9) Linus Backström Finspång 977, 10) Anders Ringman Tjalve IF 607;
K : 1) Jennifer Ahlstedt Tjalve IF 2.383, 2) Nova Renåker Tjalve IF 2.314, 3) Sara Söderberg Tjalve IF 2.129, 4) Anna Hall Tjalve IF 1.949, 5) Jonna Kowalski Tjalve IF 1.688, 6) Sofie Kjellström Tjalve IF 1.617, 7) Emma Ekberg Tjalve IF 1.589, 8) Maja Frid Tjalve IF 1.531, 9) Elin Arshi Tjalve IF 1.415
19.9 Karlstad
M : 1) Oscar Vestlund IF Göta 3.110 (15.01  45.77  42.71  65.76), 2) Sebastian Thörngren Växjö 2.923 (12.14  66.92  37.68  52.13), 3) Gustav Liberg Ullevi 2.853 (13.84  39.63  48.82  49.70), 4) Anton Larsson Järvsö 2.675, 5) Tim Wunger Upsala 2.639, 6) Johannes Henriksson IF Göta 2.569, 7) Ivar Moisander Spårvägen 2.480, 8) Anton Andersson Tureberg 2.013, 9) Jesper Hellström Hässelby 1.825, 10) Tobias Inedahl Kil 1.428, 11) Anders Borgström IF Göta 682, 12) Erik Gustavsson IF Göta 434;
K : 1) Vanessa Kamga Upsala 3.455 (13.36  35.84  53.91  55.78), 2) Caisa-Marie Lindfors Upsala 3.065 (14.32  25.14  49.55  42.61), 3) Ellen Pettersson Upsala 2.744, 4) Michaela Norrbelius Gefle 2.458, 5) Linnéa Jönsson Upsala 2.457, 6) Carolin Näslund IF Göta 2.314, 7) Emilia Malmehed Linköpings GIF 2.294, 8) Kaiza Karlén IF Göta 2.160, 9) Zandra Sjöström Upsala 1.014
19.9 Tumba
M : 1) Lasse Ohtamaa Strand 2.587, 2) Roger Karlsson Tumba 972, 3) Peter Kokai Strand 751;
K : 1) Tilde Hammarwall Tumba 1.381
19.9 Nyköping
M : 1) Jonas Birgersson Nyköping 2.213, 2) Jerry Jönsson Nyköping 1.735;
K : 1) Tilde Jönsson Linköpings GIF 1.816, 2) Amanda Jönsson Linköpings GIF 1.627, 3) Josefin Jönsson Nyköping 1.027
19.9 Provo, UT
M : 1) Leif Arrhenius Spårvägen 3.534 (19.04  49.27  59.70  54.10), 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 3.434 (18.17  44.96  62.00  51.96)
19.9 Kristianstad
M : 1) Magnus Jiwestam Persson Åhus 1.320, 2) Ian Dahlqvist Åhus 1.108;
K : 1) Maria Johansson Åhus 2.250, 2) Kajsa Andersson Åhus 2.179, 3) Amanda Rohlin Åhus 1.896, 4) Ellen Rohlén Åhus 1.463, 5) Nora Kindberg Åhus 1.184, 6) Sana Al-Ani Åhus 648
19.9 Uppsala
M : 1) Matija Muhar 2.458, 2) Chris Arnoldsson Upsala 2.139;
K : 1) Kajsa Wennberg Upsala 2.728
19.9 Malmö
K : 1) Emilia Wamsler Heleneholm 2.150, 2) Karolina Wamsler Lund 2.087, 3) Sofie Andersson Lund 1.502
19.9 Lerum
M : 1) Linus Pihl Lerum 1.531, 2) Håkan Samor Lerum 1.060;
K : 1) Mia Callenberg Lerum 2.563, 2) Josefine Holmesson Lerum 2.029, 3) Alice Bengtsson Lerum 1.678, 4) Elin Jansson Lerum 1.253, 5) Leah Rohbrahn Lerum 784, 6) Johanna Friberg Lerum 614
19.9 Boden
M : 1) Nils Pettersson Boden FI 2.120, 2) Jesper Lindqvist Boden FI 1.921, 3) Mattias Grahn Boden FI 675, 4) Samuel Grahn Boden FI 355;
K : 1) Linda Hedlund Boden FI 1.790, 2) Tova Lindbäck Luleå 1.548
19.9 Villstad
M : 1) Svante Edvardsson Villstad 1.363, 2) Jan Erlandsson Villstad 773, 3) Richard Brüel Villstad 696, 4) Mikael Johansson Villstad 626, 5) Max Brüel Villstad 432;
K : 1) Annelie Dravnieks Villstad 727
17.9 Hässelby
M : 1) Simon Pettersson Hässelby 3.734 (17.17  60.72  67.02  57.21), 2) Daniel Ståhl Spårvägen 3.400 (17.89  41.77  68.54  46.73), 3) Gabriel Heen Hässelby 2.962 (17.15  56.80  43.53  35.01), 4) Rasmus Olofsson Hässelby 2.528, 5) Isak Hampel Klang Hässelby 1.383;
K : 1) Vanessa Kamga Upsala 3.435 (13.45  34.58  56.53  52.47), 2) Rebecka Hallerth Spårvägen 2.891 (12.32  30.18  29.38  57.80)
17.9 Ljungby
M : 1) Alfred Steen Ljungby 1.470, 2) Jacob Nilsson Ljungby 1.399, 3) Leif Persson Ljungby 711;
K : 1) Elina Kilpeläinen Ljungby 1.879, 2) Nora Larsson Ljungby 1.752, 3) Julia Almén Ljungby 1.610, 4) Vera Pernu Andersson Ljungby 1.456, 5) Agnes Bylander Ljungby 1.229
17.9 Lekeryd
M : 1) Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 740;
K : 1) Kerstin Larsson Lekeryd-Svarttorp 1.106, 2) Gunilla Pettersson Lekeryd-Svarttorp 1.035, 3) Åsa Danielsson Lekeryd-Svarttorp 884, 4) Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp 500
17.9 Stensjön
M : 1) Roger Karlsson Stensjön 1.210, 2) Ambjörn Martinsson Stensjön 873, 3) Laszlo Komaromy Stensjön 772
17.9 Borås
M : 1) Robert Fabian Herrljunga 1.901
16.9 Växjö/A
M : 1) Oscar Vestlund IF Göta 3.051 (14.87  44.49  42.08  64.08), 2) John Kelly 2.948 (17.70  41.97  42.39  46.48), 3) Cai Bolö Växjö 1.347;
K : 1) Fanny Roos Malmö 3.817 (18.75  37.02  55.55  57.84), 2) Frida Åkerström Hässelby 3.473 (16.52  30.76  51.79  52.97), 3) Emma Ljungberg Spårvägen 3.248 (12.03  32.51  55.26  49.05), 4) Jennifer Rudberg Athletics 24Seven 2.624, 5) Frida Bergvall Växjö 2.511, 6) Daniella Persson Spårvägen 2.449, 7) Johanna Vikström Växjö 2.421, 8) Thea Björk Växjö 2.192, 9) Elise Malmberg Växjö 2.090,  Mikaela Wieslander Mayer Växjö DNF,  Enny Björk Växjö DNF
16.9 Falun
M : 1) Victor Visén Upsala 2.631, 2) Hugo Sörby Upsala 2.211, 3) Tim Svantesson Nyköping 2.169, 4) Håkon Hjelle Roset 2.127, 5) Emil Uhlin Falun 2.058, 6) Viktor Rydåker Alunda 2.019, 7) Melker Albertsson Brännan 1.965, 8) Adam Hellbom Falun 1.762, 9) Oliver Ellström IF Göta 1.718, 10) Viktor Hedlund Falun 1.594, 11) Birck Wärnström Falun 1.283, 12) Olof Hedin Eksjö Södra 1.004,  Joel Andersson Kvarnsveden DNF,  Kristoffer Andersson Falun DNF;
K : 1) Linnea Westerberg Bålsta 2.564, 2) Justina Esangbedo Kvarnsveden 2.531, 3) Nicolina Eriksson Djurmo Sifferbo 2.201, 4) Anna Klingberg Kvarnsveden 2.118, 5) Lina Arousell Iggesund 2.097, 6) Saga Berg Östhammar 2.082, 7) Alma Uhlin Falun 1.957, 8) Hannah Stenbeck Täby 1.739, 9) Ebba Lind Hanviken 1.640, 10) Hilma Hindsberg Kvarnsveden 1.621, 11) Gabriella Lindström Falun 1.504, 12) Elin Molinder Mölndal 1.321,  Ebba Hedberg Kvarnsveden DNF
16.9 Lerum
M : 1) Christer Björkander Lerum 1.882, 2) Linus Pihl Lerum 1.345, 3) Anders Pihl Lerum 1.119;
K : 1) Josefine Holmesson Lerum 1.853, 2) Alice Bengtsson Lerum 1.630, 3) Moa Bengtsson Lerum 1.343, 4) Maria Holmesson Lerum 1.130, 5) Leah Rohbrahn Lerum 636, 6) Johanna Friberg Lerum 635
16.9 Göteborg/S
M : 1) Erik Olsson Örgryte 2.071, 2) Kevin Fankl Örgryte 2.070, 3) Jonathan Carbe Örgryte 2.019, 4) Fredrik Sangberg Örgryte 1.736, 5) Karl Wållgren Lerum 1.712, 6) Samuel Wiik Örgryte 1.423, 7) Felix Larsen Nilsson Örgryte 1.294, 8) Otto Hammarström Örgryte 1.003, 9) Victor Koch Örgryte 956;
K : 1) Jenny Lestander Örgryte 1.740,  Maja Nilsson Örgryte DNF,  Amanda Hansson Hässelby DNF
15.9 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.447, 2) Seppo Simola Nyköping 1.066
15.9 Bottnaryd
M : 1) Roger Hegg Stridh Bottnaryd 1.935, 2) Stefan Holst Bottnaryd 1.424, 3) Fredrik Lantz Bottnaryd 1.325, 4) Adam Stridh Bottnaryd 1.188, 5) Sonny Stridh Bottnaryd 1.065, 6) Viktor Henningsson Bottnaryd 963, 7) Patrik Melin Bottnaryd 790, 8) Greger Melin Bottnaryd 166, 9) Lars Fransson Bottnaryd 0;
K : 1) Helena Hegg-Stridh Bottnaryd 1.033, 2) Inga Melin Bottnaryd 503
14.9 Olofström
K : 1) Filippa Kardum Contact 1.243, 2) Ellen Holmberg Contact 882
14.9 Visby
M : 1) Ahmed Arba Visby 1.130, 2) Sofian Arba Visby 514, 3) Thomas Wallentin Visby 378;
K : 1) Kristina Jacobsson Tjelvar 2.063, 2) Ylva Garvén Visby 1.606, 3) Angelica Vinberg Visby 1.592, 4) Bella Lindgren De Flon Visby 1.539, 5) Anna Östergren Visby 1.484, 6) Hilda Östergren Visby 1.393, 7) Sara Valleräng Visby 930
13.9 Olofström
M : 1) Bengt Loo Contact 1.714, 2) Björn Olofsson Contact 1.286;
K : 1) Ida-Maria Rigoll Kyrkhult 2.202, 2) Freja Olofsson Contact 2.184
13.9 Sollentuna/E
M : 1) Fredrik Frunck Tureberg 2.505;
K : 1) Fanny Öhrn Selahn Tureberg 2.810 (11.86  29.38  40.97  39.71), 2) Tilde All Tureberg 2.257, 3) Sofia Jäger Stenberg Tureberg 2.133, 4) Hannah Luxemburg Tureberg 1.957
13.9 Ljungby
M : 1) Alfred Steen Ljungby 1.494, 2) Henrik Johansson Ljungby 1.019, 3) Thomas Stenqvist Ljungby 981, 4) Peter Jansson Ljungby 839, 5) Tobias Cronholm Ljungby 733, 6) Michael Robisch Ljungby 475;
K : 1) Ebba Cronholm Ljungby 1.385, 2) Amanda Stenbäck Ljungby 1.357
13.9 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.868, 2) Henrik Johansson Valö 1.840, 3) Claes Littorin Alunda 1.537, 4) Stefan Rydåker Alunda 1.270, 5) Patrik Eriksson Alunda 1.214, 6) Östen Eriksson Valö 1.074, 7) Niklas Ek Valö 1.003, 8) Per Andersson Valö 590, 9) Bernhard Karlsson Valö 545, 10) Joakim Andersson Valö 507;
K : 1) Josefin Andersson Valö 965, 2) Carina Nilsson Valö 835, 3) Eva Wennbom Valö 742, 4) Johanna Brattström Valö 632, 5) Alva Andersson Valö 626, 6) Niina Andersson Valö 438
13.9 Malmö
M : 1) Peter Rosenlöf Hörby 1.741
13.9 Uppsala
M : 1) Hugo Sörby Upsala 2.281, 2) Oscar Janson Ullevi 2.108, 3) Melker Albertsson Brännan 1.903, 4) Victor Visén Upsala 1.882, 5) Andreas Gustafsson Upsala 1.848, 6) Lars Gustafsson Upsala 1.777, 7) Niklas Uhlin Upsala 1.766, 8) Juhan Nöps Upsala 1.659, 9) Isak Persson Örgryte 1.499,  Pontus Lindell Upsala DNF;
K : 1) Vanessa Kamga Upsala 3.363 (13.82  28.06  58.14  52.27), 2) Mathilda Eriksson Malmö 3.188 (13.37  34.94  48.98  43.25), 3) Ellen Pettersson Upsala 2.817 (10.29  29.21  49.93  37.28), 4) Kajsa Wennberg Upsala 2.671, 5) Molly Broback Sävedalen 2.655, 6) Emma Holmgren Löf Upsala 2.643, 7) Victoria Engström Kindmark Upsala 2.611, 8) Victoria Wickman Alunda 2.527, 9) Michaela Norrbelius Gefle 2.421, 10) Lovisa Östervall Upsala 2.276,  Caisa-Marie Lindfors Upsala DNF
13.9 Bottnaryd
M : 1) Hampus Wallin Hovslätt 2.681, 2) Christoffer Melin Bottnaryd 2.018, 3) Stefan Holst Bottnaryd 1.425, 4) Adam Stridh Bottnaryd 936, 5) Thor Antonsson Hovslätt 697;
K : 1) Hillevi Carlsson Hässelby 2.936 (10.82  30.30  40.62  52.03)
12.9 Sätra
M : 1) Anton Johansson Spårvägen 1.405, 2) Olov Andrén Spårvägen 1.124,  Kheris Leedan Niyonkuru Brännan DNF,  Bengt Petersson Spårvägen DNF;
K : 1) Hannah Hilding Spårvägen 2.884 (11.36  31.77  37.47  48.06), 2) Rebecka Hallerth Spårvägen 2.883 (12.00  29.66  30.20  58.14), 3) Heidi Schmidt Spårvägen 2.697, 4) Daniela Gherman Åhus 2.580, 5) Caroline Wallin Spårvägen 1.810
12.9 Tumba
M : 1) Mattias Hammarwall Tumba 1.229, 2) Hans Svensson Tumba 970, 3) Tomas Ackeberg Tumba 935, 4) Mattias Magnusson Tumba 932, 5) Daniel Adelly Tumba 875, 6) Leopold Stavmark Tumba 777, 7) Mikael Magnusson Tumba 751, 8) Jan Hanell Tumba 664;
K : 1) Sofia Hammarwall Tumba 2.155, 2) Elvira Magnusson Tumba 1.746, 3) Tilde Hammarwall Tumba 1.328, 4) Vendela Magnusson Tumba 1.093, 5) Kajsa Adelly Tumba 825, 6) Pernilla Magnusson Tumba 624
12.9 Växjö/A
M : 1) Linus Leveau Växjö 2.030, 2) Abbas Taheri Nilsson Växjö 1.908, 3) Hampus Widlund Växjö 1.423, 4) Oscar Hjerm KA2 1.314, 5) Johan Claeson Linköpings GIF 1.247, 6) Anton Bertilsson Växjö 898;
K : 1) Elise Malmberg Växjö 2.300, 2) Amanda Hjalmarsson Växjö 1.845, 3) Stina Hedvall Växjö 1.717, 4) Vanja Blomberg Klippan 1.281
12.9 Skellefteå
M : 1) Niklas Wiklund Skellefteå 1.890, 2) Urban Lindberg Skellefteå 1.269, 3) Lars Bergsten Skellefteå 1.130, 4) Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.003
12.9 Huddinge
M : 1) Johannes Lilius Huddinge 2.482, 2) Tony Karlsson Huddinge 1.941, 3) Tomas Classon Huddinge 1.508, 4) Anders Lundström Huddinge 1.336;
K : 1) Hedda Lundström Huddinge 1.929, 2) Jennie Gregestam Huddinge 1.833, 3) Anna-Karin Wikström Huddinge 1.797, 4) Louise Lilius Huddinge 1.544, 5) Simone Adolfsson Huddinge 1.436, 6) Birgitta Berglund Huddinge 1.100
12.9 Nyköping
K : 1) Tilde Jönsson Linköpings GIF 1.803, 2) Malin Zackrisson Linköpings GIF 909
12.9 Timrå
M : 1) Lukas Hamrin Timrå 2.943 (13.44  58.87  46.89  42.01), 2) Jens Forslund Timrå 2.120, 3) Anton Feuk Timrå 1.410;
K : 1) Emelie Gerdsdorff Timrå 2.620, 2) Marlene Broman Timrå 2.522, 3) Emma Vikström Timrå 1.685, 4) Elin Granlöf Timrå 1.008
12.9 Trelleborg
M : 1) Andreé Gentile Persson Trelleborg 1.648, 2) Lars Andersson Trelleborg 1.512, 3) Kauko Harjuniemi Trelleborg 1.141, 4) Thomas Hansson Trelleborg 1.040;
K : 1) Kristina Ponton Trelleborg 1.916, 2) Emilia Pai Trelleborg 1.560
12.9 Högby
M : 1) Magnus Schütz Färjestaden 1.549;
K : 1) Nadja Casadei Athletics 24Seven 1.983, 2) Caroline Isberg Färjestaden 1.569, 3) Marija Bodrova Högby 1.407, 4) Katarina Nilsson Högby 886
11.9 Växjö/A
M : 1) Rasmus Elfgaard Athletics 24Seven 2.434, 2) Hannes Kvist Wirdmo Athletics 24Seven 1.444, 3) Emil Östergren Växjö 1.145;
K : 1) Matilda Elfgaard Athletics 24Seven 2.738, 2) Lovisa Karlsson Högby 2.402, 3) Frida Bergvall Växjö 2.342, 4) Nikki Berglund Färjestaden 2.048, 5) Vendela Mörstam Växjö 1.543, 6) Moa Ullgren Athletics 24Seven 1.043
11.9 Huddinge
K : 1) Louise Lilius Huddinge 1.600
11.9 Bottnaryd
M : 1) Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.339, 2) Inge Melin Bottnaryd 633, 3) Greger Melin Bottnaryd 431
11.9 Lekeryd
M : 1) Pierre Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.338, 2) Ulf Ekfelddt Lekeryd-Svarttorp 1.023, 3) Mattias Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 969, 4) Filiph Karlsson Lekeryd-Svarttorp 880, 5) Bengt Johansson Lekeryd-Svarttorp 863, 6) Markus Johannesson Lekeryd-Svarttorp 802, 7) Ulf Isaksson Lekeryd-Svarttorp 690, 8) Jakob Leijon Lekeryd-Svarttorp 566, 9) Johnny Segerhammar Lekeryd-Svarttorp 511, 10) Magnus Claar Lekeryd-Svarttorp 345;
K : 1) Lisa Johannesson Lekeryd-Svarttorp 1.193
10.9 Falun
M : 1) Ragnar Carlsson Hässelby 3.147 (15.44  50.06  38.43  68.75);
K : 1) Axelina Johansson Hässelby 3.246 (15.66  32.02  44.58  46.62)
10.9 Boden
M : 1) Nils Pettersson Boden FI 2.100, 2) Melvin Nyström Boden FI 1.209, 3) Patrik Nyström Boden FI 1.156, 4) Nils Johansson Boden FI 199;
K : 1) Therese Hedlund Boden FI 1.859, 2) Nellie Senbom Boden FI 1.704, 3) Hanna Grahn Boden FI 1.507, 4) Erika Gustafsson Boden FI 1.311, 5) Josefine Åström Boden FI 1.070, 6) Alinn Eriksson Boden FI 1.036, 7) Mina Nyström Boden FI 886, 8) Smilla Löfvenhaft Boden FI 739
9.9 Tingstäde
M : 1) Mats Burvall Visby 1.498, 2) Johan Burvall Visby 1.387, 3) Jöran Westberg Märsta 1.140
9.9 Falun
K : 1) Hillevi Carlsson Hässelby 3.039 (11.02  33.32  41.37  53.81)
9.9 Växjö/A
M : 1) Hampus Wallin Hovslätt 2.616, 2) Leo Janén Kalmar SK 2.246, 3) Alexander Karlsson Skruv 1.838;
K : 1) Jenny Jonsson Lidköpings IS 2.382, 2) Moa Feldt Hässleholm 2.197
8.9 Växjö
M : 1) Fredrik Ahlström Växjö 1.423, 2) Mikael Fröberg Växjö 666, 3) David Stridfeldt Växjö 402;
K : 1) Mikaela Wieslander Mayer Växjö 2.396, 2) Johanna Vikström Växjö 2.254, 3) Ingela Nilsson Växjö 807
8.9 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.430, 2) Peter Ljung Nyköping 1.094, 3) Seppo Simola Nyköping 1.045,  Fredrik Hegefors Nyköping DNF
8.9 Kalmar
K : 1) Nova Brideau Kalmar SK 2.411, 2) Tova Lindahl Kalmar SK 2.091, 3) Emilia Muhr Kalmar SK 1.920
7.9 Visby
M : 1) Daniel Örevik Visby 1.745, 2) Ahmed Arba Visby 1.298, 3) Jorma Jääskeläinen Visby 1.270, 4) Sebastian Gustavsson Visby 643;
K : 1) Ylva Garvén Visby 1.649, 2) Bella Lindgren De Flon Visby 1.525, 3) Angelica Vinberg Visby 1.507, 4) Anna Östergren Visby 1.337
7.9 Hässelby
M : 1) Niklas Lindstedt Hässelby 2.871 (16.30  39.94  42.23  48.95), 2) Patrik Lindstedt Hässelby 2.753, 3) Elias Lind Hässelby 2.155, 4) Gustav Elinder Hässelby 1.343;
K : 1) Sofia Boman Hässelby 2.494, 2) Wilja Wickert Hässelby 2.396, 3) Emelie Malmborg Hässelby 2.255, 4) Louise Szwed Hässelby 1.696
7.9 Timrå
M : 1) Jens Forslund Timrå 2.122, 2) Rolf Österholm Timrå 1.121;
K : 1) Marlene Broman Timrå 2.379, 2) Elin Söderberg Timrå 1.893
6.9 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.876, 2) Henrik Johansson Valö 1.823, 3) Stefan Rydåker Alunda 1.258, 4) Per Andersson Valö 557, 5) Bernhard Karlsson Valö 484, 6) Joakim Andersson Valö 393;
K : 1) Eva Wennbom Valö 656
6.9 Uppsala
M : 1) Oscar Janson Ullevi 2.065, 2) Pontus Lindell Upsala 2.025, 3) Andreas Vinghed Upsala 1.913, 4) Gabriel Axelsson Upsala 1.546, 5) Juhan Nöps Upsala 1.497, 6) Niklas Uhlin Upsala 1.274;
K : 1) Caisa-Marie Lindfors Upsala 3.100 (14.95  24.65  53.61  39.13), 2) Ellen Pettersson Upsala 2.726, 3) Linnéa Jönsson Upsala 2.717, 4) Kajsa Wennberg Upsala 2.657, 5) Emma Holmgren Löf Upsala 2.555, 6) Victoria Wickman Alunda 2.552, 7) Michaela Norrbelius Gefle 2.518, 8) Victoria Engström Kindmark Upsala 2.511, 9) Molly Broback Sävedalen 2.488, 10) Daniella Ekström Upsala 2.395
6.9 Gävle
M : 1) Daniel Hedström Valbo 2.056, 2) Teodor Lundvall Bollnäs 2.046, 3) Jani Kuusisto Gefle 1.640, 4) Anders Ekman Gefle 862, 5) Filip Regnander Gefle 526;
K : 1) Maria Olsson Gefle 2.453, 2) Elina Erlandsson Hedesunda 1.739, 3) Louise Ekman Gefle 1.492
6.9 Ljungby
M : 1) Gustav Alm Ljungby 1.376, 2) Alfred Steen Ljungby 1.265, 3) Daniel Pranjic Ljungby 856;
K : 1) Sara Rosén Andersson Ljungby 2.144, 2) Gabriella Jansson Ljungby 1.983, 3) Alicia Byström Hässleholm 1.913, 4) Meja Stridsberg Ljungby 1.882, 5) Nellie Prytz Ljungby 1.678, 6) Ella Blom Ljungby 1.207, 7) Sigrid Bylander Ljungby 1.146, 8) Lovisa Elgán Ljungby 928, 9) Ida Thelander Ljungby 847
6.9 Umeå
M : 1) Lukas Hamrin Timrå 2.819 (11.77  59.94  48.92  37.89), 2) Oskar Antonsson Trångsviken 2.234, 3) Rasmus Hellberg IFK Umeå 2.041, 4) Linus Olofsson Boden FI 1.586, 5) Tor Lindberg IFK Umeå DNF;
K : 1) Amanda Nordin Skellefteå 2.430
6.9 Karlstad
M : 1) Patric Österberg IF Göta 1.037;
K : 1) Erica Larsson IF Göta 2.512, 2) Bea Vold Johannesson Sunne 2.049, 3) Amanda Fridberg IF Göta 1.873, 4) Maja Karlsson IF Göta 1.568, 5) Emmy Nyström Jansson IF Göta 1.331, 6) Elina Andersson IF Göta 1.215, 7) Emilia Breiling IF Göta 1.180, 8) Lisa Källström IF Göta 1.179
6.9 Kil
M : 1) Johan Vestlund Kil 1.316, 2) Patrick Lundström Kil 1.307, 3) Patrik Larsson Kil 468;
K : 1) Camilla Mattson Kil 2.459, 2) Emma Larsson Kil 2.236, 3) Elvira Högman Kil 2.186, 4) Sophie Säwe Kil 1.855, 5) Thyra Lundström Kil 1.675, 6) Cornelia Kennerstad Kil 1.540, 7) Sara Larsson Kil 1.190, 8) Julia Suneson Kil 907, 9) Malin Olsson Kil 125
6.9 Eskilstuna
M : 1) Henrik Arnerdal Råby-Rekarne 1.668, 2) Markus Åskag Råby-Rekarne 981;
K : 1) Desiree Essman Råby-Rekarne 1.999, 2) Rebecka Essman Råby-Rekarne 1.638, 3) Sofie Moroni Råby-Rekarne 1.611, 4) Ida Arnerdal Råby-Rekarne 1.610, 5) Maja Åskag Råby-Rekarne 1.555, 6) Elinor Essman Råby-Rekarne 560
5.9 Sollentuna/E
M : 1) Karl Ludvik Tureberg 3.021 (11.82  59.75  45.45  56.15), 2) Lukas Björninger Tureberg 2.536, 3) Teo Paganus Tureberg 1.930, 4) Emil Holm Tureberg 1.448;
K : 1) Fanny Öhrn Selahn Tureberg 2.643, 2) Annelie Schöldström Tureberg 1.565
5.9 Västerås
M : 1) Rickard Willman Västerås 1.933, 3) Patric Hjort Västerås 1.671, 4) Erik Dahlberg Tureberg 994, 2) Alfons Haals Västerås DNF;
K : 1) Isabella Wiklund Västerås 2.117, 2) Matilda Eriksson Västerås 2.079, 3) Midea Allard Västerås 1.614, 4) Elvira Jonsson Västerås 1.605, 5) Elin Jansson Västerås 1.554
5.9 Kristianstad
M : 1) Halldór Lárusson Åhus 2.325, 2) Asmer Mohamed Åhus 1.705, 3) Peter Rosenlöf Hörby 1.670, 4) Lukas Lindbladh Åhus 1.638, 5) Ævar Örn Úlfarsson Åhus 1.553, 6) Ian Dahlqvist Åhus 1.178, 7) Alexander Nertlinge-Asp Åhus 1.002, 8) Gunnar Neovius Åhus 637;
K : 1) Fanny Lundberg Åhus 2.248, 2) Kajsa Andersson Åhus 2.232, 3) Amanda Rohlin Åhus 1.954, 4) Alicia Byström Hässleholm 1.922, 5) Sydney Karström Åhus 1.855, 6) Cornelia Helgesson Åhus 1.364
5.9 Olofström
M : 1) Mikael Persson Contact 1.936, 2) Bengt Loo Contact 1.769, 3) Björn Olofsson Contact 1.318;
K : 1) Freja Olofsson Contact 2.241
5.9 Falun
K : 1) Hillevi Carlsson Hässelby 3.197 (11.93  34.86  45.62  54.00)
5.9 Östhammar
M : 1) Fredrik Nyman Östhammar 1.903, 2) Johan Berg Östhammar 1.883, 3) Lars Karlsson Östhammar 1.707, 4) Claes Littorin Alunda 1.503, 5) Sebastian Eriksson Alunda 1.441;
K : 1) Yvonne Boivie Östhammar 922
5.9 Kvarnsveden
M : 1) Fred Stenberg Gefle 1.848, 2) Jakob Petersen Klingberg Kvarnsveden 1.682, 3) Johan Skomorowski Kvarnsveden 1.125;
K : 1) Anna Klingberg Kvarnsveden 1.991
3.9 Eskilstuna
K : 1) Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.723
2.9 Göteborg/S
M : 1) Gustav Tartu Kville 1.318;
K : 1) Mari Klaup Ullevi 3.131 (13.74  56.79  37.14  31.20)
1.9 Tingstäde
M : 1) Mats Burvall Visby 1.543, 2) Jöran Westberg Märsta 1.188
1.9 Hässelby
M : 1) Gabriel Heen Hässelby 3.030 (17.36  54.26  45.30  38.40), 2) Jakob Samuelsson Hässelby 3.003 (14.60  68.70  46.85  34.03), 3) Axel Norén Hässelby 2.841 (14.48  47.88  43.05  45.24), 4) Elias Lind Hässelby 2.296, 5) Carl af Forselles Hässelby 1.816, 6) Isak Hampel Klang Hässelby 1.533;
K : 1) Emelie Malmborg Hässelby 788
31.8 Visby
M : 1) Daniel Örevik Visby 1.913, 2) Jorma Jääskeläinen Visby 1.140;
K : 1) Kristina Jacobsson Tjelvar 2.090, 2) Erica Karlström Åhus 2.015, 3) Ylva Garvén Visby 1.658, 4) Angelica Vinberg Visby 1.524, 5) Anna Östergren Visby 1.425, 6) Hilda Östergren Visby 1.383
30.8 Växjö/A
M : 1) Mikael Nordin Växjö 2.005;
K : 1) Elizabeth Franklin Nordin Växjö 1.558, 2) Susanne Möricke Växjö 1.220
30.8 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.924, 2) Östen Eriksson Valö 1.054, 3) John Östlund Hässelby 779, 4) Per Andersson Valö 600, 5) Magnus Rydstrand Rånäs 520, 6) Ulf Sandén Valö 387, 7) Joakim Andersson Valö 374, 8) Joel Eriksson Valö 366, 9) Kjell Jansson Valö 250
30.8 Nynäshamn
M : 1) Johan Jergander Ösmo Nynäs 1.525, 2) Henrik Friberg Ösmo Nynäs 1.369, 3) Palle Storm Ösmo Nynäs 1.125, 4) Jim Carlsson Ösmo Nynäs 1.068, 5) Jörgen Wehmonen Ösmo Nynäs 1.002, 6) Roger Malm Ösmo Nynäs 424;
K : 1) Joanna Nilsson Ösmo Nynäs 2.116
30.8 Ljungby
M : 1) Lucas Jansson Ljungby 1.148, 2) Daniel Pranjic Ljungby 845, 3) Peter Jansson Ljungby 760, 4) Andreas Hall Ljungby 739;
K : 1) Elina Kilpeläinen Ljungby 2.024, 2) Gabriella Jansson Ljungby 1.999, 3) Alva Sundström Ljungby 1.896, 4) Nora Larsson Ljungby 1.747, 5) Julia Almén Ljungby 1.474, 6) Elvira Hall Ljungby 1.345, 7) Natalie Ljung Ljungby 1.190, 8) Aléa Gunnarsson Ljungby 1.170, 9) Ella Blom Ljungby 1.111, 10) Lovisa Elgán Ljungby 1.046, 11) Kyra Gunnarsson Ljungby 914, 12) Elice Gunnarsson Ljungby 749
30.8 Eskilstuna
M : 1) Henrik Arnerdal Råby-Rekarne 1.814, 2) Klas Arnerdal Ösmo Nynäs 1.048;
K : 1) Ida Arnerdal Råby-Rekarne 1.715
29.8 Skellefteå
M : 1) Robert Lindberg Skellefteå 1.993, 2) Urban Lindberg Skellefteå 1.240, 3) Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.133;
K : 1) Mikaela Nyroos Skellefteå 1.781, 2) Galina Kuznetsova Skellefteå 1.191
29.8 Olofström
M : 1) Martin Arnemar Udd 2.351, 2) Mikael Persson Contact 1.854;
K : 1) Isabell Fagerström Udd 2.046
29.8 Gävle
M : 1) Mikael Norrbelius Gefle 1.762, 2) Jani Kuusisto Gefle 1.098;
K : 1) Maria Olsson Gefle 2.522, 2) Michaela Norrbelius Gefle 2.481, 4) Carina Lindblom Bollnäs 1.488
26.8 Tingstäde
M : 1) Mats Burvall Visby 1.570, 2) Jöran Westberg Märsta 1.095
25.8 Göteborg/S-K
M : 1) Theodor Walther Ullevi 3.041 (14.13  53.32  50.08  46.60), 2) Esa Hiltunen Ullevi 2.511;
K : 1) Ásdís Hjálmsdóttir Annerud Spårvägen 3.732 (15.78  60.49  52.29  42.43), 2) Mari Klaup Ullevi 3.120 (14.01  54.79  35.34  33.06)
24.8 Västerås
M : 1) Johannes Nilsson Västerås 2.033, 2) Fred Schumacher Västerås 1.911, 3) Patric Hjort Västerås 1.699, 4) Lukas Nordèn Västerås 1.004, 5) Thomas P Karlsson Västerås 595;
K : 1) Nina Björkman Västerås 2.608, 2) Jennifer Andersson Västerås 2.481, 3) Isabella Wiklund Västerås 2.035, 4) Maja Åkerblom Västerås 1.795, 5) Midea Allard Västerås 1.605, 6) Elin Jansson Västerås 1.526, 7) Maj Yngveson Västerås 1.308, 8) Molly Åkerblom Västerås 1.283
23.8 Nynäshamn
M : 1) Henrik Friberg Ösmo Nynäs 1.712, 2) Johan Jergander Ösmo Nynäs 1.564, 3) Jim Carlsson Ösmo Nynäs 1.188;
K : 1) Wilma Wilkman Ösmo Nynäs 1.432
23.8 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.925, 2) Henrik Johansson Valö 1.824, 3) Bernhard Karlsson Valö 564, 4) Per Andersson Valö 557, 5) Joakim Andersson Valö 441
23.8 Kristianstad
M : 1) Mikael Persson Contact 1.925, 2) Peter Rosenlöf Hörby 1.707, 3) Matthias Byström Hässleholm 809;
K : 1) Amanda Rohlin Åhus 2.026, 2) Alicia Byström Hässleholm 2.012, 3) Linnea Frisk Åhus 1.924
22.8 Ljungby
M : 1) Daniel Pranjic Ljungby 840, 2) Peter Jansson Ljungby 839, 3) Reino Jansson Ljungby 383;
K : 1) Gabriella Jansson Ljungby 1.787, 2) Evelina Jansson Ljungby 1.564, 3) Maria Jansson Ljungby 975

Nytt rapporteringssystem för Castorama-resultat

Tävlingsperioden för kastfyrkampen Castorama pågår 22 augusti till 18 oktober 2020 och innehåller som vanligt både individuell tävling för män respektive kvinnor samt en gemensam föreningstävling där poängen för de tolv bästa räknas. Nytt är att resultaten rapporteras in via formuläret nedan.

Mer om hur Castorama-formuläret fylls i

Tävlingsinfo

 HuvudarenaKastfält
Kula
Spjut
Diskus
Slägga

Resultat