Lovisa Ellström

Född: 10 september 2000

Ålder: 21 år 336 dagar

Förening:
IF Göta Karlstad
Förening:
 IF Göta Karlstad
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

200 m (1)
26.35i
PB  ÖrebroÖrebro15.1.22
400 m (12)
57.73i
PB  ÖrebroÖrebro16.1.22
57.22i
PB  VäxjöVäxjö22.1.22
57.21i
PB  KarlstadKarlstad28.1.22
57.79i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
57.22i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
56.02
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
56.22
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
56.69
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
55.38
PB  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22
56.33
  VästeråsVästerås31.7.22
56.55
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
57.14
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
800 m (8)
2:13.91i
PB  VäxjöVäxjö23.1.22
2:14.20i
  KarlstadKarlstad30.1.22
2:13.01i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
DNFi
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
2:12.98
PB  HallsbergHallsberg10.7.22
2:11.74
PB  VästeråsVästerås30.7.22
2:16.36
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
4x400 m (2)
3:39.88
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S29.5.22
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Lova Perman
Lathifa Afrah, Hanna Karlsson
3:43.26
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
 Sweden
Tyra Landin, Ebba Gustafsson
Ebba Åhman, Lovisa Ellström
4x800 m (1)
8:57.20
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S28.5.22
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Ella Holmqvist, Lova Perman

2021

400 m (3)
58.05
PB  SödertäljeSödertälje6.6.21
58.55
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
57.09
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
800 m (3)
2:18.21
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
2:14.35
PB  HallsbergHallsberg7.8.21
2:13.04
PB  SMBoråsSM, Borås28.8.21
400 m häck (3)
1:04.56
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:05.45
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
1:03.54
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
4x400 m (1)
3:40.42
SB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Lova Perman
Hanna Karlsson, Minna Svärd
4x800 m (1)
8:50.85
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Wilma Karlsson, Lova Perman

2020

200 m (2)
26.48
PB  EskilstunaEskilstuna27.6.20+0.5
26.20w
  KarlstadKarlstad5.9.20+2.7
400 m (6)
1:01.95i
SB  VästeråsVästerås19.1.20
59.24
SB  KarlstadKarlstad14.6.20
58.90
SB  EskilstunaEskilstuna28.6.20
1:00.30
  KarlstadKarlstad30.6.20
59.33
  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
59.77
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
800 m (3)
2:19.72
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
2:20.93
  SollentunaSollentuna9.8.20
DNF
  KarlstadKarlstad5.9.20
3000 m hinder (1)
18:19.02
PB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
400 m häck (3)
1:05.28
PB  KarlstadKarlstad18.7.20
1:03.81
PB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1:04.20
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
4x400 m (1)
3:47.79
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Hanna Karlsson
Lathifa Afrah, Lova Perman
4x800 m (1)
9:10.34
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Wilma Karlsson, Lova Perman

2019

60 m (1)
8.21i
PB  KarlstadKarlstad9.2.19
200 m (1)
26.88
SB  KilKil1.6.19-0.2
400 m (3)
1:00.45
PB  SollentunaSollentuna7.6.19
59.12
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
58.88
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
800 m (5)
2:22.52
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
2:22.39
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
2:20.51
SB  KarlstadKarlstad3.7.19
2:18.92
PB  VästeråsVästerås3.8.19
2:21.35
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
400 m häck (1)
1:09.76
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19

2018

800 m (2)
2:32.03i
PB  VästeråsVästerås28.1.18
2:28.06i
PB  KarlstadKarlstad10.2.18

2017

100 m (1)
13.13
=PB  SunneSunne8.7.17+0.1
200 m (1)
27.11
SB  SunneSunne8.7.17+1.2
400 m (2)
1:03.01i
SB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH18.2.17
1:01.12
SB  KarlstadKarlstad23.7.17
800 m (1)
2:20.47
SB  USMGävleUSM, Gävle13.8.17
1500 m (1)
5:47.78
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
1500 m hinder (1)
5:47.78
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
300 m häck (3)
46.44
PB  USMGävleUSM, Gävle12.8.17
46.20
PB  USMGävleUSM, Gävle13.8.17
46.59
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
4x100 m (2)
51.69
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 IF Göta Karlstad
Ebba Gustavsson, Lovisa Ellström
Maja Jernetz, Olivia Österling Strömstedt
53.67
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
 IF Göta Karlstad
Maja Jernetz, Lovisa Ellström
Olivia Österling Strömstedt, Felicia Lindahl

2016

100 m (3)
13.13
PB  ArvikaArvika30.7.16+1.3
13.06w
  Karlstad/MKarlstad/M13.8.16+3.2
61.36
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
200 m (1)
26.80
PB  HelsingborgHelsingborg9.7.16+1.4
400 m (3)
1:01.77i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
1:02.54i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
1:00.49
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
800 m (3)
2:20.06
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.16
2:24.86
  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
2:21.15
  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
1500 m (2)
5:23.03i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
5:21.58i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
300 m häck (1)
47.93
PB  Stockholm/SStockholm/S18.6.16
4x100 m (2)
50.23
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 IF Göta Karlstad
Camilla Appel, Linn Bäcklin
Lovisa Ellström, Klara Hallgren
52.41
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
 IF Göta Karlstad
Ebba Gustavsson, Lovisa Ellström
Camilla Appel, Klara Hallgren
1000 m stafett (2)
2:20.46
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 IF Göta Karlstad
Camilla Appel, Klara Hallgren
Linn Bäcklin, Lovisa Ellström
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 IF Göta Karlstad
Camilla Appel, Klara Hallgren
Linn Bäcklin, Lovisa Ellström

2015

300 m (2)
43.53
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15
43.38
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15
800 m (1)
2:37.96
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
1500 m hinder (1)
6:04.79
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
2:29.58
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15
4x100 m (1)
55.94
  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Martina Bergqvist
Ida Holmberg, Jonna Uttman
1000 m stafett (1)
2:33.66
  USMSollentunaUSM, Sollentuna16.5.15
 IF Göta Karlstad
Ebba Gustavsson, Klara Hallgren
Lovisa Ellström, Ida Holmberg

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.21
Karlstad9.2.19
100 m
Ute
13.13
Arvika30.7.16+1.3
200 m
Ute
26.48
Eskilstuna27.6.20+0.5
Inne
26.35
Örebro15.1.22
300 m
Ute
43.38
Karlskrona23.8.15
400 m
Ute
55.38
Malmö/S16.7.22
Inne
57.21
Karlstad28.1.22
800 m
Ute
2:11.74
Västerås30.7.22
Inne
2:13.01
Göteborg/FH5.2.22
1500 m
Ute
5:47.78
Tanumshede19.8.17
Inne
5:21.58
Uddevalla5.3.16
1500 m hinder
Ute
5:47.78
Tanumshede19.8.17
3000 m hinder
Ute
18:19.02
Göteborg/S6.8.20
300 m häck
Ute
46.20
Gävle13.8.17
400 m häck
Ute
1:03.54
Linköping22.8.21

Junior-ungdom
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
2:29.58
Karlskrona21.8.15
400 m
55.38
5
22
NordicCMalmö/S16.7.22
56.02
5
B
Sollentuna12.6.22
56.22
6
Club ChUppsala21.6.22
56.33
1
Västerås31.7.22
56.55
4
h2
SMNorrköping5.8.22
56.69
3
B
Karlstad3.7.22
57.09
2
22
JSMLinköping21.8.21
57.14
8
SMNorrköping6.8.22
57.21i
2
B
Karlstad28.1.22
57.22i
1
C
Växjö22.1.22
Visa/dölj alla resultat
57.22i
3
22
IJSMSkellefteå6.3.22
57.73i
2
B
Örebro16.1.22
57.79i
2
22
h1
IJSMSkellefteå5.3.22
58.05
7
A
Södertälje6.6.21
58.55
5
B
Sollentuna13.6.21
58.88
7
19
JSMGöteborg/S10.8.19
58.90
3
Eskilstuna28.6.20
59.12
4
19
h1
JSMGöteborg/S9.8.19
59.24
2
Karlstad14.6.20
59.33
4
Karlstad8.7.20
59.77
1
22
B
JSMLinköping22.8.20
1:00.30
2
Karlstad30.6.20
1:00.45
-
Sollentuna7.6.19
1:00.49
6
C
Göteborg/U2.7.16
1:01.12
1
Karlstad23.7.17
1:01.77i
2
16
h2
NC-yUddevalla5.3.16
1:01.95i
2
Västerås19.1.20
1:02.54i
3
16
B
NC-yUddevalla5.3.16
1:03.01i
3
17
h2
IUSMGöteborg/FH18.2.17
10-bästasnitt: 56.585
800 m
2:11.74
2
Västerås30.7.22
2:12.98
1
B
Hallsberg10.7.22
2:13.01i
3
B
Göteborg/FH5.2.22
2:13.04
7
h2
SMBorås28.8.21
2:13.91i
4
Växjö23.1.22
2:14.20i
3
Karlstad30.1.22
2:14.35
1
B
Hallsberg7.8.21
2:16.36
7
h2
SMNorrköping6.8.22
2:18.21
6
VUSGöteborg/U11.7.21
2:18.92
1
B
Västerås3.8.19
Visa/dölj alla resultat
2:19.72
4
Club ChGöteborg/S6.8.20
2:20.06
1
B
Göteborg/U1.7.16
2:20.47
2
17
USMGävle13.8.17
2:20.51
4
D
Karlstad3.7.19
2:20.93
5
Sollentuna9.8.20
2:21.15
2
16
NC-yVellinge7.8.16
2:21.35
4
19
JSMGöteborg/S11.8.19
2:22.39
1
C
VUSGöteborg/U30.6.19
2:22.52
4
Lag-SMHelsingborg26.6.19
2:24.86
1
16
h1
NC-yVellinge6.8.16
2:28.06i
1
Karlstad10.2.18
2:32.03i
1
Västerås28.1.18
2:37.96
3
17
B
teamNCEnskede29.8.15
10-bästasnitt: 2:14.672

Total results in database: 101
By event:
60 m:1
100 m:4
200 m:6
300 m:2
400 m:29
800 m:26
1500 m:3
1500 m hinder:2
3000 m hinder:1
300 m häck:4
400 m häck:7
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
4x100 m:5
4x400 m:4
4x800 m:3
1000 m stafett:3
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
8.21
3h2
Karlstad
9.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
13.13
1-16
Arvika
30.7
 +1.3
61.36
1 rB-17
Huddinge
20.8
 
13.06w
 3
Karlstad/M
13.8
 +3.2
2017
13.13
 2-17
Sunne
8.7
 +0.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
26.80
 2h3-17
Helsingborg
9.7
 +1.4
2017
27.11
 1-17
Sunne
8.7
 +1.2
2019
26.88
 1
Kil
1.6
-0.2
2020
26.48
4
Eskilstuna
27.6
 +0.5
26.20w
 2
Karlstad
5.9
 +2.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
26.35
1rD
Örebro
15.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
43.38
2rB-15
Karlskrona
23.8
 
43.53
2h5-15
Karlskrona
22.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:00.49
 6rC
Göteborg/U
2.7
 
2017
1:01.12
 1
Karlstad
23.7
 
2019
58.88
 7 -19
Göteborg/S
10.8
 
59.12
4 h1-19
Göteborg/S
9.8
 
1:00.45
Sollentuna
7.6
 
2020
58.90
 3
Eskilstuna
28.6
 
59.24
2
Karlstad
14.6
 
59.33
4
Karlstad
8.7
 
59.77
1rB-22
Linköping
22.8
 
1:00.30
2
Karlstad
30.6
 
2021
57.09
 2-22
Linköping
21.8
 
58.05
7rA
Södertälje
6.6
 
58.55
5rB
Sollentuna
13.6
 
2022
55.38
5-22
Malmö/S
16.7
 
56.02
5rB
Sollentuna
12.6
 
56.22
6
Uppsala
21.6
 
56.33
1
Västerås
31.7
 
56.55
4h2
Norrköping
5.8
 
56.69
3rB
Karlstad
3.7
 
57.14
8
Norrköping
6.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
1:01.77
 2h2-16
Uddevalla
5.3
 
1:02.54
3rB-16
Uddevalla
5.3
 
2017
1:03.01
 3h2-17
Göteborg/FH
18.2
 
2020
1:01.95
 2
Västerås
19.1
 
2022
57.21
2rB
Karlstad
28.1
 
57.22
1rC
Växjö
22.1
 
57.22
3-22
Skellefteå
6.3
 
57.73
2rB
Örebro
16.1
 
57.79
2h1-22
Skellefteå
5.3
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:37.96
 3 rB-17
Enskede
29.8
 
2016
2:20.06
 1rB
Göteborg/U
1.7
 
2:21.15
2-16
Vellinge
7.8
 
2:24.86
1h1-16
Vellinge
6.8
 
2017
2:20.47
 2-17
Gävle
13.8
 
2019
2:18.92
 1rB
Västerås
3.8
 
2:20.51
4rD
Karlstad
3.7
 
2:21.35
4 -19
Göteborg/S
11.8
 
2:22.39
1rC
Göteborg/U
30.6
 
2:22.52
4
Helsingborg
26.6
 
2020
2:19.72
 4
Göteborg/S
6.8
 
2:20.93
5
Sollentuna
9.8
 
2021
2:13.04
 7h2
Borås
28.8
 
2:14.35
1rB
Hallsberg
7.8
 
2:18.21
6
Göteborg/U
11.7
 
2022
2:11.74
2
Västerås
30.7
 
2:12.98
1rB
Hallsberg
10.7
 
2:16.36
7h2
Norrköping
6.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:28.06
 1
Karlstad
10.2
 
2:32.03
1
Västerås
28.1
 
2022
2:13.01
3rB
Göteborg/FH
5.2
 
2:13.91
4
Växjö
23.1
 
2:14.20
3
Karlstad
30.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:47.78
5-17
Tanumshede
19.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
5:21.58
7-16
Uddevalla
5.3
 
5:23.03
4h2-16
Uddevalla
5.3
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:04.79
 10 -17
Enskede
29.8
 
2017
5:47.78
5-17
Tanumshede
19.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18:19.02
6
Göteborg/S
6.8
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
47.93
 2rB
Stockholm/S
18.6
 
2017
46.20
5-17
Gävle
13.8
 
46.44
2h1-17
Gävle
12.8
 
46.59
2rA-17
Tanumshede
19.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:09.76
 6rC
Göteborg/U
28.6
 
2020
1:03.81
 5h2
Uppsala
15.8
 
1:04.20
4-22
Linköping
23.8
 
1:05.28
2
Karlstad
18.7
 
2021
1:03.54
1-22
Linköping
22.8
 
1:04.56
2rB
Karlstad
22.6
 
1:05.45
6
Göteborg/U
10.7
 

Junior-ungdom
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:29.58
6h1-15
Karlskrona
21.8
 

Ute
400 m
SM 2022 8
57.14
4
h2
56.55
800 m
SM 2021
7
h2
2:13.04
SM 2022
7
h2
2:16.36
400 m häck
SM 2020
5
h2
1:03.81
4x400 m
SM 2020 1
3:47.79
SM 2021 2
3:40.42
SM 2022 1
3:39.88
4x800 m
SM 2020 2
9:10.34
SM 2021 2
8:50.85
SM 2022 1
8:57.20
Inne
800 m
ISM 2022
h2
DNF

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2019 7
19
58.88
JSM 2020 7
22
59.77
JSM 2021 2
22
57.09
800 m
USM 2017 2
17
2:20.47
JSM 2019 4
19
2:21.35
300 m häck
USM 2017 5
17
46.20
400 m häck
JSM 2020 4
22
1:04.20
JSM 2021 1
22
1:03.54
1000 m stafett
USM 2016
17
DQ
Inne
400 m
IJSM 2022 3
22
57.22
Ute
400 m
JSM 2019
4
19
h1
59.12
300 m häck
USM 2017
2
17
h1
46.44
4x100 m
USM 2015
7
17
h2
55.94
USM 2016
4
17
h3
50.23
USM 2017
5
17
h1
51.69
1000 m stafett
USM 2015
6
17
h3
2:33.66
USM 2016
1
17
h3
2:20.46
Inne
400 m
IUSM 2017
3
17
h2
1:03.01
IJSM 2022
2
22
h1
57.79