15.9 Lerum
M : 1) Philip Åman Lerum 2.124, 2) Linus Pihl Lerum 1.754, 3) Linus Wahl Lerum 1.443, 4) Göran Åberg Lerum 1.145, 5) Anders Pihl Lerum 978,  Henrik Klingener Lerum DNF;
K : 1) Josefine Holmesson Lerum 2.042, 2) Elsa Wållgren Lerum 1.578, 3) Cornelia Lindberg Lerum 1.520, 4) Agnes Dahlberg Lerum 1.231, 5) Maria Holmesson Lerum 1.116, 6) Leah Rohbrahn Lerum 787,  Beatrix Algurèn Lerum DNF
15.9 Eskilstuna
K : 1) Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.791, 2) Hanna Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.312, 3) Jenny Jansson Råby-Rekarne 2.229
15.9 Märsta
M : 1) Ludvig Fredman Märsta 1.815, 2) Peter Lundmark Bålsta 1.412, 3) Tomas Bengtsson Märsta 1.150, 4) Henric Fredman Märsta 1.091, 5) Jöran Westberg Märsta 947, 6) Åke Lundberg Upsala 287
14.9 Göteborg/S-K
M : 1) Oskar Greilert Ullevi 1.650, 2) Nils Thornberg Ullevi 1.410, 3) Alexander Lesser Ullevi 1.173, 4) Adam Denguir Ullevi 1.159, 5) Lucas Andersson Ullevi 1.098, 6) Linus Jonsheden Ullevi 899, 7) Niklas Rittblad Ullevi 604;
K : 1) Nora Jolbäck Ullevi 2.314, 2) Emelie Öberg Ullevi 1.352, 3) Matilda Hellqvist Ullevi 1.269
14.9 Växjö/A
K : 1) Frida Åkerström Hässelby 3.356 (15.84  30.19  48.56  51.44), 2) Jennifer Rudberg Växjö 2.655
13.9 Visby
M : 1) Robert Ruthström Visby 1.809, 2) Gustav Melén Visby 1.613, 3) Ahmed Arba Visby 1.180, 4) Thomas Wallentin Visby 709;
K : 1) Bella Lindgren De Flon Visby 1.645, 2) Sara Valleräng Visby 1.352
13.9 Lerum
M : 1) Ulf Gimlegård Lerum 2.191, 2) Karl Wållgren Örgryte 2.031, 3) Linus Wahl Lerum 1.583, 4) Henrik Klingener Lerum 1.331, 5) Anders Pihl Lerum 1.090, 6) Patrik Wahl Lerum 907;
K : 1) Elsa Wållgren Lerum 2.051, 2) Josefine Holmesson Lerum 1.979, 3) Alice Bengtsson Lerum 1.634, 4) Moa Bengtsson Lerum 1.524, 5) Elin Jansson Lerum 1.413, 6) Maria Holmesson Lerum 1.230, 7) Annie Andreasson Lerum 1.168, 8) Leia Holm Lerum 736, 9) Johanna Friberg Lerum 676
13.9 Nyköping
M : 1) Olof Wallin Wedevåg 1.679, 2) Johan Dahlrot Nyköping 1.632, 3) Peter Ljung Nyköping 1.149, 4) Seppo Simola Nyköping 1.002, 5) Fredrik Svensson Nyköping 665, 6) Christer Svensson Nyköping 287
13.9 Lekeryd
M : 1) Emil Johansson Lekeryd-Svarttorp 1.238, 2) Leif Carlsson Lekeryd-Svarttorp 914, 3) Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 763
12.9 Ljungby
M : 1) Alfred Steen Ljungby 1.386, 2) Jesper Ullbing Ljungby 1.019;
K : 1) Alva Sundström Ljungby 1.886, 2) Gabriella Jansson Ljungby 1.844
12.9 Sundsvall
M : 1) Fredrik Gerdsdorff Timrå 2.149, 2) Anton Feuk Timrå 1.438, 3) Tomas Gerdsdorff Timrå 1.176,  Ulf Nilsson Kovland DNF;
K : 1) Emelie Gerdsdorff Timrå 2.384, 2) Elin Granlöf Timrå 1.918
11.9 Tumba
M : 1) Mattias Hammarwall Tumba 896, 2) Tim Engqvist Tumba 736;
K : 1) Sofia Hammarwall Tumba 2.308, 2) Ella Nilsson Hanviken 2.131, 3) Elvira Magnusson Tumba 1.917, 4) Tilde Hammarwall Tumba 1.555, 5) Helena Hammarwall Tumba 1.089
10.9 Lekeryd
M : 1) Magnus Jansson Lekeryd-Svarttorp 1.062, 2) Ulf Ekfeldt Lekeryd-Svarttorp 1.034, 3) Johnny Segerhammar Lekeryd-Svarttorp 815, 4) Markus Johannesson Lekeryd-Svarttorp 800, 5) Jakob Leijon Lekeryd-Svarttorp 799, 6) Bengt Johansson Lekeryd-Svarttorp 780, 7) Ulf Isaksson Lekeryd-Svarttorp 713, 8) Mattias Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 643, 9) Magnus Claar Lekeryd-Svarttorp 181;
K : 1) Lisa Johannesson Lekeryd-Svarttorp 1.241
10.9 Eskilstuna
K : 1) Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.866 (13.29  32.95  38.96  36.07), 2) Tilda Bernhult KFUM Örebro 2.683, 3) Hanna Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 2.326, 4) Jenny Jansson Råby-Rekarne 2.146, 5) Desiree Essman Råby-Rekarne 1.395
8.9 Falun
M : 1) Alfons Haals Västerås 2.695, 2) Adam Hellbom Falun 2.420, 3) Melker Albertsson Brännan 2.314, 4) Gustav Rydåker Alunda 2.297, 5) Viktor Rydåker Alunda 2.289, 6) Leo Bystedt Västerås 2.269, 7) Niklas Lundahl Väsby 2.185, 8) Noa Skomorowski Kvarnsveden 2.009, 9) Jacob Nilsson Spårvägen 1.792, 10) Zion Eriksson Täby 1.451, 11) Jonatan Borg Hammarby 982;
K : 1) Edvina Norberg Ransäter 2.666, 2) Ebba Lind Hanviken 2.663, 3) Hanna Andersson Falun 2.365, 4) Saga Berg Östhammar 2.324, 5) Ebba Hedberg Kvarnsveden 2.310, 6) Malin Garbell Östhammar 2.293, 7) Moa Ehrenbrand Strand 2.196, 8) Justina Esangbedo Kvarnsveden 2.031, 9) Towa Korsell Istrum 1.985, 10) Elin Molinder Mölndal 1.444
8.9 Falun
M : 1) Nicklas Karlsson Falun 2.138, 2) Johan Nordström Falun 1.801, 3) Max Andersson Upsala 1.728, 4) Simon Björnstedt Upsala 1.661, 5) Henning André Nyköping 1.045
8.9 Lerum
M : 1) Philip Åman Lerum 2.160, 2) Linus Wahl Lerum 1.440, 3) Anders Pihl Lerum 936, 4) Patrik Wahl Lerum 853, 5) Patrik Söderqvist Lerum 738, 6) Viggo Nielsen Lerum 464;
K : 1) Josefine Holmesson Lerum 2.049, 2) Molly Klingener Lerum 1.982, 3) Elsa Wållgren Lerum 1.972, 4) Alice Bengtsson Lerum 1.673, 5) Maria Holmesson Lerum 1.199
7.9 Göteborg/S
M : 1) Emil Persson Örgryte 2.239, 2) Erik Olsson Örgryte 2.148, 3) Jonathan Carbe Örgryte 2.085, 4) Karl Wållgren Örgryte 1.898, 5) Fredrik Sangberg Örgryte 1.771, 6) Jonatan Hirsh Örgryte 1.610, 7) Samuel Wiik Örgryte 1.545, 8) Vidar Stenqvist Örgryte 400;
K : 1) Cajsa Augustsson Örgryte 2.470, 2) Jenny Lestander Örgryte 1.860, 3) Emilia Hammarström Mölndal 1.475, 4) Judith Wagersten Örgryte 1.271, 5) Hilma Hofström Örgryte 1.235, 6) Matilda Bloom Örgryte 1.220, 7) Clara Weetom Örgryte 1.145
6.9 Uppsala
M : 1) Andreas Gustafsson Upsala 2.262;
K : 1) Mathilda Eriksson Malmö 3.369 (13.75  36.46  53.64  47.34), 2) Ellen Pettersson Upsala 2.929 (10.91  30.55  47.08  43.24), 3) Kajsa Wennberg Upsala 2.686, 4) Molly Broback Sävedalen 2.578
6.9 Visby
M : 1) Johan Burvall Visby 1.465, 2) Gabriel Vikic Visby 1.359, 3) Jorma Jääskeläinen Visby 1.256, 4) Tomas Larsson Visby 998;
K : 1) Erica Karlström Åhus 1.942, 2) Bella Lindgren De Flon Visby 1.706, 3) Ylva Garvén Visby 1.527, 4) Sara Valleräng Visby 1.219
6.9 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.564, 2) Peter Ljung Nyköping 1.062, 3) Michael Gibson Nyköping 1.044, 4) Christer Svensson Nyköping 271
6.9 Lerum
M : 1) Linus Pihl Lerum 1.665, 2) Hugo Kajsjö Lerum 1.521, 3) Henrik Klingener Lerum 1.503, 4) Kristoffer Kellgren Lerum 1.275, 5) Rizvan Ektymaev Lerum 1.244, 6) Fredrik Wållgren Lerum 1.216, 7) Albin Östman Lerum 1.215, 8) Theodor Johner Lerum 1.000, 9) Anders Pihl Lerum 979, 10) Marklan Jackson Lerum 939, 11) Björn Carlén Bengtsson Lerum 927, 12) Viggo Nielsen Lerum 373, 13) Elias Wranker Lerum 209;
K : 1) Elsa Wållgren Lerum 2.226, 2) Molly Klingener Lerum 2.060, 3) Josefine Holmesson Lerum 1.990, 4) Alice Bengtsson Lerum 1.761, 5) Linnea Pihl Lerum 1.482, 6) Maria Holmesson Lerum 1.125,  Agnes Dahlberg Lerum DNF
6.9 Blacksburg, VA
M : 1) James Holt 1.997;
K : 1) Emma Thor Tureberg 2.779, 2) Rebecca Mammel 2.763
5.9 Nyköping
M : 1) Jonas Birgersson Nyköping 2.143, 2) Jerry Jönsson Nyköping 1.651, 3) Henrik Wiesel Linköpings GIF 867;
K : 1) Tilde Jönsson Linköpings GIF 1.734
5.9 Olofström
M : 1) Mikael Persson Contact 1.890, 2) Björn Olofsson Contact 1.306;
K : 1) Freja Olofsson Contact 2.337, 2) Aleksandra Josipovic Contact 1.668
4.9 Kristianstad
M : 1) Peter Rosenlöf Hörby 1.766, 2) Lukas Lindbladh Åhus 1.627, 3) Albin Warhed Åhus 1.267, 4) Alexander Nertlinge-Asp Åhus 1.062, 5) Emil Hansson Åhus 911;
K : 1) Kajsa Andersson Åhus 2.211, 2) Tilde Schack Åhus 1.890
4.9 Skellefteå
M : 1) Christoffer Aspevind Skellefteå 2.536, 2) Niklas Wiklund Skellefteå 2.511, 3) Urban Lindberg Skellefteå 1.184, 4) Lars Bergsten Skellefteå 1.095;
K : 1) Mikaela Nyroos Skellefteå 1.771
4.9 Gnesta
M : 1) Marcus Karlsson Gnesta 2.216, 2) Stefan Andersson Gnesta 1.626, 3) Robert Danielsson Gnesta 1.384, 4) Markus Kleinerud Gnesta 661,  Bertil Karlsson Gnesta NM
4.9 Västerås
M : 1) Alfons Haals Västerås 2.689, 2) Krister Larsson Västerås 2.517, 3) Johannes Nilsson Västerås 2.065, 4) Patric Hjort Västerås 1.891, 5) Leo Bystedt Västerås 1.815, 6) Michael Oesten Nora 1.240;
K : 1) Maja Åkerblom Västerås 1.753, 2) Ulrika Lindgren Nora 1.605, 3) Molly Åkerblom Västerås 1.562, 4) Emelie Lindgren Nora 1.451
30.8 Nyköping
M : 1) Johan Dahlrot Nyköping 1.624, 2) Peter Ljung Nyköping 1.106, 3) Seppo Simola Nyköping 932, 4) Christer Svensson Nyköping 180
30.8 Visby
M : 1) Gabriel Vikic Visby 1.312, 2) Ahmed Arba Visby 1.278, 3) Jorma Jääskeläinen Visby 1.248, 4) Tomas Larsson Visby 975, 5) Sebastian Gustavsson Visby 576, 6) Jens Forthmann Fries Visby 140,  Thomas Wallentin Visby DNF;
K : 1) Kristina Jacobsson Tjelvar 2.092, 2) Sara Persson Wärnamo 1.964, 3) Ylva Garvén Visby 1.680, 4) Bella Lindgren De Flon Visby 1.657, 5) Hilda Östergren Visby 1.577, 6) Angelica Vinberg Visby 1.417,  Randi Aagaard DNF
29.8 Valö
M : 1) Tobias Andersson Valö 1.846, 2) Östen Eriksson Valö 976, 3) Per Andersson Valö 591, 4) Joakim Andersson Valö 577, 5) Kjell Jansson Valö 80
28.8 Gnesta
M : 1) Robert Danielsson Gnesta 1.495, 2) Markus Kleinerud Gnesta 946, 3) Håkan Vestberg Gnesta 442, 4) Kent Danielsson Gnesta 438, 5) Bo Jonsson Gnesta 296, 6) Bertil Karlsson Gnesta 27;
K : 1) Carola Jonsson Gnesta 188

Nytt rapporteringssystem för Castorama-resultat

Tävlingsperioden för kastfyrkampen Castorama pågår 28 augusti till 24 oktober 2021 och innehåller som vanligt både individuell tävling för män respektive kvinnor samt en gemensam föreningstävling där poängen för de tolv bästa räknas. Nytt är att resultaten rapporteras in via formuläret nedan.

Mer om hur Castorama-formuläret fylls i

Tävlingsinfo

 HuvudarenaKastfält
Kula
Spjut
Diskus
Slägga

Resultat