24.10
24.10
24.10
21.10
17.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
Arena: Grimstafältet   Arrangör: Hässelby SK


select distinct results20.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results20.Ind AS Indiiy, results20.ID AS ID, results20.ID AS IDI, Events.TF AS type, results20.eventname AS en2, results20.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results20.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results20.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results20.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results20.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results20.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results20.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results20.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results20.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results20.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results20.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results20.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results20.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results20.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results20.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results20.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results20 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results20.ID AND CASE WHEN results20.Sex=1 and (results20.secondarypos not rlike ('K|F') or results20.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results20.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results20.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results20.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results20.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results20.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results20.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results20.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results20.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results20.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results20.iid LEFT JOIN world.countries ON results20.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results20.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results20.IID=combinedmen.parentid AND results20.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results20.IID=combinedwomen.parentid AND results20.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results20.iid=womenpbestsweden.iid AND (results20.Sex=2 OR results20.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results20.iid=womensbestsweden.iid AND (results20.Sex=2 OR results20.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results20.CID= 12973276 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results20.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results20.AGO=12 THEN 999999 ELSE results20.AGO END, results20.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
12:00
Spårvägens FK
12:00
  
2Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
12:02
  
3Emil Danielsson
12:05
Spårvägens FK
12:05
  
4Robin Rohlén
12:06
IFK Umeå
12:06
  
5Elmar Engholm
12:07
Hässelby SK
12:07
  
6Axel Djurberg
12:10
Hässelby SK
12:10
  
7Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IK Hakarpspojkarna
12:11
IK Hakarpspojkarna
12:11
  
8Alexander Nilsson
12:12
Mölndals AIK
12:12
  
9Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
12:13
KFUM Örebro
12:13
  
10John Kingstedt
12:13
Huddinge AIS
12:13
  
11Max Peter Bejmer
Max Peter Bejmer 92, IFK Göteborg
12:14
IFK Göteborg
12:14
  
12Jonatan Fridolfsson
12:14
Sävedalens AIK
12:14
  
13Adhanom Abraha
12:15
Eskilstuna FI
12:15
  
14Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
12:17
Västerås FK
12:17
  
15Napoleon Solomon
12:19
Turebergs FK
12:19
  
16Daniel Lundgren
12:20
Turebergs FK
12:20
  
17Hampus BörjessonUllevi FK
12:21
  
18William Lind
William Lind 85, KFUM Örebro
12:22
KFUM Örebro
12:22
  
19Archibald Casteel
12:23
Spårvägens FK
12:23
  
20Otto Kingstedt
12:23
Huddinge AIS
12:23
  
21Eskil Kinneberg
Eskil Kinneberg 92, IFK Göteborg
12:24
IFK Göteborg
12:24
  
22Dag Blandkjenn
Dag Blandkjenn 96, IFK Göteborg
12:25
IFK Göteborg
12:25
  
23Kristofer Låås
12:27
Fredrikshofs FIF
12:27
  
24Fredrik Johansson
12:27
IFK Växjö
12:27
  
24Simon Wallenlind
12:27
Mölndals AIK
12:27
  
26John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
12:30
Spårvägens FK
12:30
  
26Jonatan Gustafsson
12:30
KFUM Örebro
12:30
  
28Johan Fagerberg
12:30
Spårvägens FK
12:30
  
29Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
12:33
Örgryte IS
12:33
  
30Martin Nilsson
12:41
IFK Umeå
12:41
  
31Andreas Jansson
12:44
Hässelby SK
12:44
  
32Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
12:50
Eskilstuna FI
12:50
  
33Andreas Åhwall
12:53
Hässelby SK
12:53
  
34Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
12:55
Eskilstuna FI
12:55
  
35Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
12:55
Löparnas Vänner IF
12:55
  
36Anton JohanssonOk Orion
12:56
  
37Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
12:59
Spårvägens FK
12:59
  
38Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
13:01
Spårvägens FK
13:01
  
39Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
13:02
Spårvägens FK
13:02
  
40Erik Djurberg
13:03
Hässelby SK
13:03
  
41Rickard EmilssonIK Akele
13:06
  
42Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
13:08
Hässelby SK
13:08
  
43Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
13:08
Spårvägens FK
13:08
  
44Ludvig Werkmäster
13:10
IFK Umeå
13:10
  
45Johan Ek-Larsson
13:11
Enhörna IF
13:11
  
46Victor Smångs
Victor Smångs 86, Fredrikshof
13:14
Fredrikshofs FIF
13:14
  
47Geert Tuinstra
13:18
Sävedalens AIK
13:18
  
48Andreas DavidssonHögby IF
13:19
  
49Heshlu Andemariam
13:21
IFK Lidingö
13:21
  
50Patrik Wikström
13:21
IFK Umeå
13:21
  
51Anton Rehn
13:22
Högby IF
13:22
  
52Mirza Nalic
Mirza Nalic 80, Eskilstuna
13:24
Eskilstuna FI
13:24
  
53Nicklas GunnarssonÖrgryte IS
13:29
  
54Tim Yngesjö
Tim Yngesjö 97, Linköpings GIF
13:30
Linköpings GIF
13:30
  
55Henrik Engström
13:31
Fredrikshofs FIF
13:31
  
56Jacob Joh
Jacob Joh 95, IFK Umeå
13:32
IFK Umeå
13:32
  
57David Kjellén
13:50
IF Göta Karlstad
13:50
  
58Jesper Evervall
14:19
Örgryte IS
14:19
  
59Edvin KarlströmRehns BK
14:31
  
60Martin Jansson
14:43
Söderhamns IF
14:43
  
61Yavar Biranvand
Yavar Biranvand 90, Västerås LK
15:48
Västerås LK
15:48
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Erik Barr ZeilonÖrgryte IS
DNF
  
M Terräng lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Spårvägens FK 23
  
  Mohammad Reza  89, Emil Danielsson  97, Archibald Casteel  96
2Hässelby SK 42
  
  Elmar Engholm  92, Axel Djurberg  99, Andreas Jansson  96
3Eskilstuna FI Eskilstuna Fi49
  
  Emil Millán de la Oliva  01, Adhanom Abraha  77, Yared Kidane  99
4KFUM Örebro 53
  
  Martin Regborn  92, William Lind  85, Jonatan Gustafsson  99
5IFK Göteborg 54
  
  Max Peter Bejmer  92, Eskil Kinneberg  92, Dag Blandkjenn  96
6IFK Umeå 78
  
  Robin Rohlén  90, Martin Nilsson  95, Ludvig Werkmäster  92
7Turebergs FK 90
  
  Napoleon Solomon  94, Daniel Lundgren  85, Edvin Karlström  91
8Spårvägens FK 91
  
  John Foitzik  91, Johan Fagerberg  92, Nils Spetz  91
9Hässelby SK 115
  
  Andreas Åhwall  89, Erik Djurberg  97, Yassin Abdi  99
10Spårvägens FK 120
  
  Daniel Gleimar  92, Johan Walldén  87, Anders Fox  95
11Fredrikshofs FIF Fredrikshofs Fif124
  
  Kristofer Låås  92, Victor Urquhart Smångs  86, Henrik Engström  84
12Örgryte IS 140
  
  Chris Gray  92, Nicklas Gunnarsson  96, Jesper Evervall  94
M 10 km terräng     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Samuel Tsegay
30:46
Hälle IF
30:46
  
2Samuel Russom
30:53
IS Göta
30:53
  
3Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
31:22
  
4Jonas Leandersson
31:33
IF Göta Karlstad
31:33
  
5Emil Danielsson
31:46
Spårvägens FK
31:46
  
6Elmar Engholm
31:49
Hässelby SK
31:49
  
7John Kingstedt
31:52
Huddinge AIS
31:52
  
8Gustav Bergman
31:57
OK Ravinen
31:57
  
9Adhanom Abraha
32:00
Eskilstuna FI
32:00
  
10Robin Rohlén
32:02
IFK Umeå
32:02
  
11Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
32:03
KFUM Örebro
32:03
  
12Archibald Casteel
32:07
Spårvägens FK
32:07
  
13Otto Kingstedt
32:09
Huddinge AIS
32:09
  
14Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
32:11
Spårvägens FK
32:11
  
15Max Peter Bejmer
Max Peter Bejmer 92, IFK Göteborg
32:13
IFK Göteborg
32:13
  
16Kristofer Låås
32:27
Fredrikshofs FIF
32:27
  
17Jonatan Fridolfsson
32:34
Sävedalens AIK
32:34
  
18Johan Fagerberg
32:36
Spårvägens FK
32:36
  
19Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IK Hakarpspojkarna
32:36
IK Hakarpspojkarna
32:36
  
20Daniel Lundgren
32:40
Turebergs FK
32:40
  
21Martin Nilsson
32:44
IFK Umeå
32:44
  
22Ruslan Glebov
32:46
OK Ravinen
32:46
  
23Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
32:50
Västerås FK
32:50
  
24Dag Blandkjenn
Dag Blandkjenn 96, IFK Göteborg
32:52
IFK Göteborg
32:52
  
25William Lind
William Lind 85, KFUM Örebro
32:55
KFUM Örebro
32:55
  
26Erik Djurberg
33:00
Hässelby SK
33:00
  
27Eskil Kinneberg
Eskil Kinneberg 92, IFK Göteborg
33:02
IFK Göteborg
33:02
  
28Andreas Jansson
33:06
Hässelby SK
33:06
  
29Arvid Öhrn
33:21
Hälle IF
33:21
  
30Andreas Åhwall
33:29
Hässelby SK
33:29
  
31Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
33:32
Örgryte IS
33:32
  
32Marcus Åberg
Marcus Åberg 88, Tjalve IF Norrköping
33:42
Tjalve IF Norrköping
33:42
  
33Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
33:47
FK Studenterna
33:47
  
34Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
34:02
FK Studenterna
34:02
  
35Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
34:04
FK Studenterna
34:04
  
36Robert AlexanderssonHälle IF
34:08
  
37Olle Ahlberg
34:12
Hälle IF
34:12
  
38Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
34:20
Spårvägens FK
34:20
  
39Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
34:28
Spårvägens FK
34:28
  
40Jacob Joh
Jacob Joh 95, IFK Umeå
34:29
IFK Umeå
34:29
  
41Geert Tuinstra
34:43
Sävedalens AIK
34:43
  
42Anders Grahl
34:47
Hälle IF
34:47
  
43Anton JohanssonOk Orion
34:54
  
44Getacher Tedla
Getacher Tedla 92, Löparnas vänner
34:57
Löparnas Vänner IF
34:57
  
45Anton Rehn
35:12
Högby IF
35:12
  
46Isak Hellström
35:15
FK Studenterna
35:15
  
47Andreas Lundegård
35:16
FK Studenterna
35:16
  
48Erik Barr Zeilon
35:22
Örgryte IS
35:22
  
49Ludvig Werkmäster
35:28
IFK Umeå
35:28
  
50Nicklas GunnarssonÖrgryte IS
35:38
  
51Mirza Nalic
Mirza Nalic 80, Eskilstuna
35:42
Eskilstuna FI
35:42
  
52Henrik Engström
35:46
Fredrikshofs FIF
35:46
  
53Habtamariam Tadesse
Habtamariam Tadesse 93, Löparnas vänner
35:47
Löparnas Vänner IF
35:47
  
54Philip Seweling
35:49
Fredrikshofs FIF
35:49
  
55David Kjellén
35:55
IF Göta Karlstad
35:55
  
56Martin Öhman
36:08
Hässelby SK
36:08
  
57Jakob Lööf
Jakob Lööf 85, Västerviks OK
36:09
Västerviks OK
36:09
  
58Patrik Wikström
36:21
IFK Umeå
36:21
  
59Joel Kronborg
36:53
Hässelby SK
36:53
  
60Jesper Evervall
38:04
Örgryte IS
38:04
  
61Antero Vieira Da Silva
38:05
Fredrikshofs FIF
38:05
  
62Karl Wilenius
Karl Wilenius 85, Lidköpings VSK
38:18
Lidköpings VSK
38:18
  
63Yavar Biranvand
Yavar Biranvand 90, Västerås LK
40:33
Västerås LK
40:33
  
64Filip Zetterlund
Filip Zetterlund 92, Löparnas vänner
42:46
Löparnas Vänner IF
42:46
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M Terräng Lång lagresultat     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Spårvägens FK 31
  
  Emil Danielsson  97, Archibald Casteel  96, Mohammad Reza  89
2Hässelby SK 60
  
  Elmar Engholm  92, Erik Djurberg  97, Andreas Jansson  96
3Eskilstuna FI Eskilstuna Fi63
  
  Emil Millán de la Oliva  01, Adhanom Abraha  77, Mirza Nalic  80
4IFK Göteborg 66
  
  Max Peter Bejmer  92, Dag Blandkjenn  96, Eskil Kinneberg  92
5Hälle IF 66
  
  Samuel Tsegay  88, Arvid Öhrn  94, Robert Alexandersson  90
6IFK Umeå 71
  
  Robin Rohlén  90, Martin Nilsson  95, Jacob Joh  95
7Spårvägens FK 95
  
  Johan Fagerberg  92, Nils Spetz  91, Daniel Gleimar  92
8FK Studenterna Fk Studenterna102
  
  Johan Falk  87, Fred Grönwall  81, Martin Holm  84
9Fredrikshofs FIF Fredrikshofs Fif122
  
  Kristofer Låås  92, Henrik Engström  84, Philip Seweling  90
10Örgryte IS 129
  
  Chris Gray  92, Erik Barr Zeilon  97, Nicklas Gunnarsson  96
11Hässelby SK 145
  
  Andreas Åhwall  89, Martin Öhman  81, Joel Kronborg  92
12Löparnas vänner IF Löparnas Vänner IF161
  
  Getacher Tedla  92, Habtamariam Tadesse  93, Filip Zetterlund  92
M22 8 km terräng     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Samuel FitsumbrhanHälle IF
25:41
  
2Axel Djurberg
25:47
Hässelby SK
25:47
  
3Miguel Palm
25:47
Mölndals AIK
25:47
  
4Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
25:58
Sävedalens AIK
25:58
  
5Simon Sundström
26:02
IFK Lidingö
26:02
  
6Axel Granqvist
26:13
OK Ravinen
26:13
  
7Sebastian Nilsson
26:22
Mölndals AIK
26:22
  
8Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
26:27
Eskilstuna FI
26:27
  
8Jonatan Gustafsson
26:27
KFUM Örebro
26:27
  
10Erik Karlsson
26:31
Högby IF
26:31
  
11Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
26:38
Hässelby SK
26:38
  
12Olof Silvander
26:49
IFK Lidingö
26:49
  
13Daniel Nöu
26:53
Täby IS
26:53
  
14Henrik Johannesson
27:02
Ronneby OK
27:02
  
15Viktor Zackrisson
27:03
Enhörna IF
27:03
  
16Mohamed Nuur
27:03
Örgryte IS
27:03
  
17Nils Hammaräng GripHögby IF
27:06
  
18Felix AxelssonSkene SoIS
27:16
  
19Samuel Eriksson LidbrinkSpårvägens FK
27:20
  
20William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
27:50
KFUM Örebro
27:50
  
21Ahmet Rapi
Ahmet Rapi 98, IK Hakarpspojkarna
27:55
IK Hakarpspojkarna
27:55
  
22Lukas MårtenssonHögby IF
27:56
  
22Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
27:56
Linköpings LK
27:56
  
24Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
28:28
Västerås FK
28:28
  
25Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
28:51
Spårvägens FK
28:51
  
26Erik Jälknäs
29:01
Sävedalens AIK
29:01
  
27Axel Alness-Borg
29:08
IFK Lidingö
29:08
  
28Kristoffer Tengroth
29:18
Hässelby SK
29:18
  
29Rasmus Møller JessLK Roslagen
29:21
  
30Tim Johansson
Tim Johansson 00, Friskus-Varberg
29:54
FK Friskus-Varberg
29:54
  
31Jesper Sjölund
30:55
Spårvägens FK
30:55
  
Hussein IbrahimUllevi FK
DNF
  
Kevin Duvert
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Abdullahi Adan
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Musie Araya
Musie Araya 98, Löparnas vänner
DNF
Löparnas Vänner IF
DNF
  
M22 Terräng lagresultat     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Hässelby SK 41
  
  Axel Djurberg  99, Yassin Abdi  99, Kristoffer Tengroth  00
2IFK Lidingö 44
  
  Simon Sundström  98, Olof Silvander  99, Axel Alness-Borg  98
3Högby IF Högby If49
  
  Erik Karlsson  98, Nils Hammaräng Grip  98, Lukas Mårtensson  98
4Spårvägens FK 75
  
  Samuel Eriksson Lidbrink  99, Tobias Eknor  00, Jesper Sjölund  99
P19 6 km terräng     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Sharmarke AhmedHälle IF
19:54
  
2Andreas Carlsson
20:03
Hässelby SK
20:03
  
3Nils Bredin
20:05
Hälle IF
20:05
  
4Oskar Palm
Oskar Palm 01, Spårvägen
20:26
Spårvägens FK
20:26
  
5Linus Agervig KristianssonIFK Göteborg
20:37
  
6Jimmy Öhman
20:42
Gefle IF
20:42
  
7Oscar Eliasson
20:46
Hässelby SK
20:46
  
8Valter PetterssonOK Tisaren
20:48
  
9Benjamin Claesson
Benjamin Claesson 02, Jönköpings OK
20:54
Jönköpings OK
20:54
  
10Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
20:58
KFUM Örebro
20:58
  
11Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
21:07
Spårvägens FK
21:07
  
12Gustav Lundqvist
21:11
Hovslätts IK
21:11
  
13Victor Wahlgren
21:16
Mölndals AIK
21:16
  
14Leo Johansson
Leo Johansson 01, Kolmården
21:19
OK Kolmården
21:19
  
15Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
21:25
Sävedalens AIK
21:25
  
16Johan Melinder
21:25
Väsby IK
21:25
  
17Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
21:32
Hässelby SK
21:32
  
18Melker Tillenius
21:37
Sävedalens AIK
21:37
  
19Svante HolgerssonKA 2 IF
21:43
  
20Simon Lindblom
21:46
Kalmar RC Triathlon
21:46
  
21Michael RosenqvistMölndals AIK
21:51
  
22Ivan Magnusson
21:55
Sävedalens AIK
21:55
  
23Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
22:02
Kiruna Skidor
22:02
  
24Emil Ellervik
Emil Ellervik 02, Tjalve IF Norrköping
22:07
Tjalve IF Norrköping
22:07
  
25Simon Sandkvist
22:17
IF Triangeln
22:17
  
26Alexander Bucht
22:18
Sävedalens AIK
22:18
  
27Maxim Omelchenko
22:19
Enhörna IF
22:19
  
28Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
22:21
KFUM Örebro
22:21
  
29Anton Axelsson
22:40
Hässelby SK
22:40
  
30Oliver MittbrodtHögby IF
22:49
  
31Oskar Arvidsson
22:51
Fredrikshofs FIF
22:51
  
32Tamás Szüts
Tamás Szüts 02, Västerås
24:00
Västerås FK
24:00
  
33Marian Constantin
24:58
IF Rinkeby Run
24:58
  
34William Fransson
25:27
Spårvägens FK
25:27
  
35Jonathan Cederlund
26:20
IF Rinkeby Run
26:20
  
Michael Mulgeta
Michael Mulgeta 01, Löparnas vänner
DNF
Löparnas Vänner IF
DNF
  
P19 Terräng lagresultat     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Hässelby SK 26
  
  Andreas Carlsson  01, Oscar Eliasson  01, Max Bechtel  01
2Spårvägens FK 49
  
  Oskar Palm  01, Hugo Setthagen  01, William Fransson  02
3Sävedalens AIK 55
  
  Erik Guander  02, Melker Tillenius  01, Ivan Magnusson  02
P17 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
13:07
Borlänge LK
13:07
  
2Hugo Unosson
13:16
Kalmar OK
13:16
  
3Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
13:16
Spårvägens FK
13:16
  
4Carl Erixon
13:26
Mölndals AIK
13:26
  
5Albin Gezelius
13:43
IFK Mora
13:43
  
6Filip Svahn
Filip Svahn 03, Sundsvall
13:46
Sundsvalls FI
13:46
  
7Simon RosenquistKA 2 IF
13:46
  
8Albin Wallenius
14:00
Västerås FK
14:00
  
9Viktor Frisk
14:04
Huddinge AIS
14:04
  
10Simon Wikell
14:04
Mölndals AIK
14:04
  
11Albin Warvelin
14:09
Turebergs FK
14:09
  
12Axel Johansson
14:20
Hälle IF
14:20
  
13Lucas Ahlström
Lucas Ahlström 03, Västerås SOK
14:22
Västerås SOK
14:22
  
14Mikael Alm
14:45
IFK Tumba
14:45
  
15Hampus Björck
14:52
IFK Umeå
14:52
  
16Love Henriksson
14:54
Spårvägens FK
14:54
  
17Alexander CarlssonHälle IF
14:56
  
18Tadesse Johansson
15:10
Spårvägens FK
15:10
  
19Vilhelm Werner
16:09
Hässelby SK
16:09
  
20Felix Fransson
Felix Fransson 03, Fredrikshof
16:51
Fredrikshofs FIF
16:51
  
P17 Terräng lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Mölndals AIK 24
  
  Jonathan Grahn  04, Carl Erixon  03, Simon Wikell  03
2Turebergs FK 68
  
  Albin Warvelin  03, Valter Kjellberg  04, Conor Hogan  04
3Hälle IF 70
  
  Jonas Magnusson  04, Axel Johansson  03, Alexander Carlsson  03
4Spårvägens FK 77
  
  Jonatan Lamy  03, Love Henriksson  03, Tadesse Johansson  03
5Hässelby SK 78
  
  Linus Jansson  04, Axel Månsson  04, Elias Boman  04
P16 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Jonathan Grahn
12:49
Mölndals AIK
12:49
  
2Gabriel ClaessonIF Hallby
13:13
  
3Edvin Nilsson
13:17
LK Roslagen
13:17
  
4Linus Jansson
13:30
Hässelby SK
13:30
  
5Nils Olsson
13:42
IK Lerum FI
13:42
  
6Jonas MagnussonHälle IF
13:45
  
7Valter Kjellberg
14:11
Turebergs FK
14:11
  
8Philip Frick
14:11
Örgryte IS
14:11
  
9Isak Anderberg
14:15
Mölndals AIK
14:15
  
10Jona LindmanKA 2 IF
14:18
  
11Rasmus SundströmÄrla IF
14:18
  
12Nils Holm
Nils Holm 04, Hammarby
14:21
Hammarby IF
14:21
  
13Alfons Råwall
14:25
Sävedalens AIK
14:25
  
14Axel Månsson
14:27
Hässelby SK
14:27
  
15Max Olsson
Max Olsson 04, Sävedalen
14:29
Sävedalens AIK
14:29
  
16Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge
14:31
Tullinge FI
14:31
  
17Hugo Örn
14:32
IF Start
14:32
  
18Lucas Frew
14:41
IK Lerum FI
14:41
  
19Conor Hogan
14:50
Turebergs FK
14:50
  
20Olle Staaf
Olle Staaf 04, Linköpings GIF
15:11
Linköpings GIF
15:11
  
21Viktor Skoglund
15:26
Danderyds SK
15:26
  
22Jonas Serry
Jonas Serry 04, Rinkeby Run
15:30
IF Rinkeby Run
15:30
  
23Elvis Eckerberg
15:31
Oskarshamns SK
15:31
  
24Markus Brodin
15:49
Danderyds SK
15:49
  
25Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
15:50
Hässelby SK
15:50
  
P15 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Markus Andersson
13:16
Västerås FK
13:16
  
2Noah Krikström
13:25
Ängelholms IF
13:25
  
3Sander Petri BereGenarps IF
13:32
  
4Samuel Berhane
13:41
Hässelby SK
13:41
  
5Milian Hentschke
13:43
Tullinge FI
13:43
  
6Adam Sörqvist
13:56
Sävedalens AIK
13:56
  
7Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
14:01
Västerås FK
14:01
  
8Filip Malmros
14:06
IS Göta
14:06
  
9Olle Ackebjer
Olle Ackebjer 05, IFK Göteborg
14:13
IFK Göteborg
14:13
  
10Kalle Öhlund
Kalle Öhlund 05, IK Hakarpspojkarna
14:16
IK Hakarpspojkarna
14:16
  
11Henok Ande
Henok Ande 05, Mölndal
14:27
Mölndals AIK
14:27
  
12Michael Negasi
Michael Negasi 06, Löparnas vänner
14:35
Löparnas Vänner IF
14:35
  
13Algot Wedberg
14:52
Hälle IF
14:52
  
14Leonardo Garavini
14:57
IFK Lidingö
14:57
  
15David RosenkvistKA 2 IF
15:03
  
16Luca Gränzer
15:34
IFK Lidingö
15:34
  
17Truls Andersson
15:42
IS Göta
15:42
  
18Nicklas Östlund
15:47
IFK Lidingö
15:47
  
19Isak HolmgårdGrava SK
16:07
  
20Benjamin Grahm
16:20
Bromma IF
16:20
  
21Lenny Gränzer
16:25
IFK Lidingö
16:25
  
22Yusuf Abdirahim OmarTurebergs FK
16:42
  
23Martin Omberg
Martin Omberg 05, Löparnas vänner
17:06
Löparnas Vänner IF
17:06
  
Aron Broman
Aron Broman 05, Upsala IF
DNF
Upsala IF
DNF
  
M35 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
26:56
FK Studenterna
26:56
  
2Johannes Fahlström
27:04
FK Studenterna
27:04
  
3Martin Öhman
27:09
Hässelby SK
27:09
  
4Jakob Lööf
Jakob Lööf 85, Västerviks OK
28:03
Västerviks OK
28:03
  
5Christofer Salmén
28:03
Spårvägens FK
28:03
  
6Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
28:28
Fredrikshofs FIF
28:28
  
7Daniel Erici
Daniel Erici 84, Löparnas vänner
29:18
Löparnas Vänner IF
29:18
  
8Karl Wilenius
Karl Wilenius 85, Lidköpings VSK
29:26
Lidköpings VSK
29:26
  
9Héctor De Pedro DomingoHässelby SK
29:33
  
10Anders Åhlén
29:41
IFK Lidingö
29:41
  
11Nuray Yassin
29:52
Hälle IF
29:52
  
12Filip Ainouz
Filip Ainouz 84, Fredrikshof
30:07
Fredrikshofs FIF
30:07
  
13Axel Lönnqvist
30:24
Hässelby SK
30:24
  
14Anders Hållberg
31:36
IFK Lidingö
31:36
  
15Petter More
Petter More 84, Studenterna
32:07
FK Studenterna
32:07
  
16Alberto Ramos
32:31
Enhörna IF
32:31
  
17Fredrik RosenqvistHuddinge AIS
35:47
  
18Björn Kjellgren
36:55
Uppsala LK
36:55
  
Erik Bowallius
DNF
Enhörna IF
DNF
  
M35 Terräng lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1FK Studenterna Fk Studenterna
1:24:33
  
  Martin Holm  84, Johannes Fahlström  85, Mikael Lundberg  76
2Hässelby SK 
1:27:06
  
  Martin Öhman  81, Héctor De Pedro Domingo  85, Axel Lönnqvist  81
3Spårvägens FK 
1:27:17
  
  Christofer Salmén  81, Andreas Carlborg  72, Fredrik Nybäck  70
4Fredrikshofs FIF Fredrikshofs Fif
1:28:24
  
  Oskar Lund  84, Fredrik Sohlberg  72, Filip Ainouz  84
5LK Roslagen Lk Roslagen
1:30:43
  
  Tomas Jennerstål  74, Per Jemth  71, Tommy Lindberg  69
6Vallentuna FK Vallentuna Fk
1:31:03
  
  Mattias Willim  75, Fredrik Liw  78, Thomas Nygårds  76
7Fredrikshofs FIF Fredrikshofs Fif
1:32:28
  
  Carl-Johan Ahde  74, Eskil Svensson  64, Staffan Westerdahl  70
8FK Studenterna Fk Studenterna
1:33:09
  
  Mattias Ung  71, Jens Karlsson  78, Lorenzo Nesi  65
9Turebergs FK 
1:33:21
  
  Martin Törnqvist  71, Mårten Barkwall  72, Björn Axelsson  73
10Hälle IF 
1:33:28
  
  Erik Framme  73, Nuray Yassin  81, Nicolaus Fager  67
11Fredrikshofs FIF Fredrikshofs Fif
1:35:47
  
  Jonathon Kiely  69, Mattias Arvidsson  69, Johan Lindblom  71
12Vallentuna FK Vallentuna Fk
1:35:54
  
  Niclas Sjögren  76, Henrik Ljunggren  77, Mikael Söderström  68
13Löparnas vänner IF Löparnas Vänner IF
1:37:06
  
  Daniel Erici  84, Thomas Jansson  69, Lars Holmgren  65
14LK Roslagen Lk Roslagen
1:37:27
  
  Anders Herrmann  76, Liutauras Bilevicius  75, Anders Hjertén  67
15Huddinge AIS 
1:38:36
  
  Henrik Brattander  80, Ulf Eriksson  74, Fredrik Rosenqvist  83
16Hässelby SK 
1:43:06
  
  Niklas Andersson  78, Mikael Rångeby  69, Dan Welin  67
17Hässelby SK 
1:54:39
  
  Henrik Samuelsson  68, Göran Säfverblad  62, Lars Bergsten  69
M40 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Daniel Björkman
Daniel Björkman 76, Pite Runners
28:11
Pite Runners LDK
28:11
  
2Henrik Brattander
29:23
Huddinge AIS
29:23
  
3Anders Soovik
Anders Soovik 76, Kongahälla
29:43
Kongahälla AIK
29:43
  
4Fredrik Liw
Fredrik Liw 78, Vallentuna
30:16
Vallentuna FK
30:16
  
5Thomas Nygårds
30:32
Vallentuna FK
30:32
  
6Mikael Lundberg
30:33
FK Studenterna
30:33
  
7Niclas Sjögren
30:48
Vallentuna FK
30:48
  
8Jens Karlsson
Jens Karlsson 78, Studenterna
30:50
FK Studenterna
30:50
  
9Anders Herrmann
31:21
LK Roslagen
31:21
  
10Henrik Ljunggren
32:03
Vallentuna FK
32:03
  
11Niklas Andersson
32:10
Hässelby SK
32:10
  
12Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
33:43
Fredrikshofs FIF
33:43
  
13Joakim Pihlstrand-TrulpLK Roslagen
34:42
  
14Mats Liljegren
40:51
Team Skavsåret IF
40:51
  
M45 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Andreas Carlborg
28:52
Spårvägens FK
28:52
  
2Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
28:57
Björnstorps IF
28:57
  
3Erik Framme
29:17
Hälle IF
29:17
  
4Tomas Jennerstål
29:34
LK Roslagen
29:34
  
5Rickard WestergrenIK Wilske
29:37
  
6Fredrik Sohlberg
29:49
Fredrikshofs FIF
29:49
  
7Per Jemth
Per Jemth 71, Roslagen
30:01
LK Roslagen
30:01
  
8Mattias Willim
30:15
Vallentuna FK
30:15
  
9Carl-Johan Ahde
30:20
Fredrikshofs FIF
30:20
  
9Stellan Rydin
30:20
Ärla IF
30:20
  
11Martin Törnqvist
30:28
Turebergs FK
30:28
  
12Mårten Barkwall
30:36
Turebergs FK
30:36
  
13Mattias Ung
Mattias Ung 71, Studenterna
30:42
FK Studenterna
30:42
  
14Björn Axelsson
32:17
Turebergs FK
32:17
  
15Niklas Mylfalk
Niklas Mylfalk 73, Studenterna
32:21
FK Studenterna
32:21
  
16Johan Lindblom
Johan Lindblom 71, Fredrikshof
32:36
Fredrikshofs FIF
32:36
  
17Robert Berg
32:45
Enhörna IF
32:45
  
18Stefan Björck
32:49
IFK Umeå
32:49
  
19Svante Franzon
32:50
Upsala IF
32:50
  
20Liutauras BileviciusLK Roslagen
32:57
  
21Ulf Eriksson
33:26
Huddinge AIS
33:26
  
22Fredrik Stene
41:02
Hässelby SK
41:02
  
23Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
41:21
IKJ Haninge
41:21
  
Daniel Förberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
M50 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Jan Karlsson
29:15
IFK Umeå
29:15
  
2Robert Löfgren
29:20
IF Linnéa
29:20
  
3Fredrik Nybäck
30:22
Spårvägens FK
30:22
  
4Peter Lund
Peter Lund 69, Kolmården
30:52
OK Kolmården
30:52
  
5Börje Holst
Börje Holst 66, Borlänge LK
30:53
Borlänge LK
30:53
  
6Staffan Westerdahl
31:05
Fredrikshofs FIF
31:05
  
7Tommy Lindberg
31:08
LK Roslagen
31:08
  
8Jonathon Kiely
Jonathon Kiely 69, Fredrikshof
31:27
Fredrikshofs FIF
31:27
  
9Svante Lenke
31:33
Upsala IF
31:33
  
10Mikael Nilsson
Mikael Nilsson 66, Linköpings GIF
31:34
Linköpings GIF
31:34
  
11Olle Nyman
Olle Nyman 68, Terrible Tuesday
31:42
Terrible Tuesdays TC
31:42
  
12Mattias Arvidsson
31:44
Fredrikshofs FIF
31:44
  
13David Wijk
David Wijk 70, Högbo GIF
31:49
Högbo GIF
31:49
  
14Anders Edvinsson
31:51
Uppsala LK
31:51
  
15Patrik Hentschke
32:25
Tullinge FI
32:25
  
16Mikael Söderström
33:03
Vallentuna FK
33:03
  
17Anders Hjertén
33:09
LK Roslagen
33:09
  
18Jörgen Lindh
33:26
LK Roslagen
33:26
  
19Thomas Jansson
Thomas Jansson 69, Löparnas vänner
33:29
Löparnas Vänner IF
33:29
  
20Bengt Öhlund
Bengt Öhlund 70, IK Hakarpspojkarna
34:04
IK Hakarpspojkarna
34:04
  
21Nicolaus Fager
34:19
Hälle IF
34:19
  
22Mikael Rångeby
34:58
Hässelby SK
34:58
  
23Anders Rehn
35:18
Högby IF
35:18
  
24Dan Welin
Dan Welin 67, Hässelby
35:58
Hässelby SK
35:58
  
25Henrik Samuelsson
37:40
Hässelby SK
37:40
  
26Lars Bergsten
39:18
Hässelby SK
39:18
  
M55 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
29:32
Malungs SoFK
29:32
  
2Sören Persson
30:10
IF Göta Karlstad
30:10
  
3Eskil Svensson
Eskil Svensson 64, Fredrikshof
31:03
Fredrikshofs FIF
31:03
  
4Lorenzo Nesi
Lorenzo Nesi 65, Studenterna
31:37
FK Studenterna
31:37
  
5Jörgen Lindwall
32:12
Team Ultrasweden LK
32:12
  
6Anders Burman
Anders Burman 63, Trångsviken
32:28
Trångsvikens IF
32:28
  
7Sven-Inge LindebergIS Göta
33:14
  
8Lars Holmgren
Lars Holmgren 65, Löparnas vänner
34:19
Löparnas Vänner IF
34:19
  
9Jonas Hellström
Jonas Hellström 61, Terrible Tuesday
34:44
Terrible Tuesdays TC
34:44
  
10Mikael HanssonIF Start
35:00
  
11Lars Holmgård
36:54
Kils OK
36:54
  
12Ola BäckströmIK Stål
37:13
  
13Göran Säfverblad
37:41
Hässelby SK
37:41
  
14Morgan Sällström
38:02
Västerås LK
38:02
  
15Ove Sääf
38:58
F Bålsta IK
38:58
  
M60 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Alexei Smirnov
15:34
Hässelby SK
15:34
  
2Jan Olsson
17:05
Gefle IF
17:05
  
3Björn SandströmSOK Knallen
17:41
  
4Roland JohanssonTärna IK Fjällvinden
18:10
  
5Per Gysing
Per Gysing 60, Studenterna
18:52
FK Studenterna
18:52
  
6Berzani Anter
Berzani Anter 58, Runacademy
19:00
Runacademy IF
19:00
  
7Hans Melin
19:02
Majornas IK
19:02
  
8Lars Olsson
19:16
IF Hagen
19:16
  
9Kjell Kvarfordt
20:21
Fredrikshofs FIF
20:21
  
10Bo Roger Nordström
20:45
Dala-Järna IK
20:45
  
M65 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Gunnar Bengtsson
17:12
Majornas IK
17:12
  
2Bernt Mattsson
17:14
Hässelby SK
17:14
  
3Lars LundqvistIK Sisu
17:24
  
4Jan-Olof Alfredsson
18:17
F&S Tyresö
18:17
  
5Anders Eriksson
18:28
Majornas IK
18:28
  
6Kent Lundquist
19:54
Upsala IF
19:54
  
7Bo Larsson
Bo Larsson 51, Järvsö
21:55
Järvsö IF
21:55
  
Kvinnor
K 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Meraf Bahta
13:38
Hälle IF
13:38
  
2Samrawit MengsteabHälle IF
13:54
  
3Anastasia Denisova
13:55
Sävedalens AIK
13:55
  
4Lina Strand
Lina Strand 88, Gbg-Majorna
14:09
Göteborg-Majorna OK
14:09
  
5Sara Christiansson
14:12
Sävedalens AIK
14:12
  
6Moa Enmark
Moa Enmark 94, Gbg-Majorna
14:13
Göteborg-Majorna OK
14:13
  
7Lisa Risby
14:13
Hälle IF
14:13
  
8Hanna Hermansson
14:19
Turebergs FK
14:19
  
9Charlotte Andersson
14:24
IFK Umeå
14:24
  
10Louise Wiker
14:30
Hässelby SK
14:30
  
11Jessica Edlund
14:32
Umedalens IF
14:32
  
12Johanna Larsson
14:32
Örgryte IS
14:32
  
13Caroline Högardh
14:34
Hässelby SK
14:34
  
14Alice Hugosson
Alice Hugosson 94, Studenterna
14:40
FK Studenterna
14:40
  
15Liduina van Sitteren
14:41
Örebro AIK
14:41
  
16Evelina Henriksson
14:50
IFK Umeå
14:50
  
17Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
14:51
Västerås FK
14:51
  
18Pernilla ElmgrenÄrla IF
14:52
  
19Cecilia Norrbom
14:52
Spårvägens FK
14:52
  
20Olivia Weslien
14:54
IF Göta Karlstad
14:54
  
21Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
14:58
Sävedalens AIK
14:58
  
22Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
15:00
FK Studenterna
15:00
  
23Johanna Widarsson NorbeckÖrgryte IS
15:04
  
24Emy Thorén
15:06
Hälle IF
15:06
  
25Lena Eliasson-LööfHässelby SK
15:07
  
26Ida Tryggveson
15:10
Upsala IF
15:10
  
27Louise Ringström
15:15
Spårvägens FK
15:15
  
28Hanna Kumlin
15:17
Örgryte IS
15:17
  
29Angelica Strandberg
15:24
Spårvägens FK
15:24
  
30Kerstin Axelsson
15:30
Hässelby SK
15:30
  
31Madeleine Björlin-Delmar
15:44
IFK Göteborg
15:44
  
32Josefin TjernlundOK Tisaren
15:49
  
33Edith Blomqvist
15:50
Runacademy IF
15:50
  
34Sabina Korpela
16:14
IF Linnéa
16:14
  
35Filippa Ramberg
16:31
Hammarby IF
16:31
  
36Alexandra Annerklev FahlströmLK Roslagen
16:35
  
37Agnes Leo
Agnes Leo 94, Gbg-Majorna
16:36
Göteborg-Majorna OK
16:36
  
38Jennie Lind
Jennie Lind 85, Hässelby
17:32
Hässelby SK
17:32
  
K Terräng Lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Hälle IF 10
  
 Meraf Bahta  89, Samrawit Mengsteab  90, Lisa Risby  93
2Sävedalens AIK 29
  
 Anastasia Denisova  93, Sara Christiansson  97, Lisa Bergdahl  95
3Göteborg-Majorna OK 47
  
 Lina Strand  88, Moa Enmark  94, Agnes Leo  94
4Hässelby SK 48
  
 Louise Wiker  79, Caroline Högardh  92, Lena Eliasson-Lööf  81
5Örgryte IS 63
  
 Johanna Larsson  93, Johanna Widarsson Norbeck  89, Hanna Kumlin  92
6Spårvägens FK 75
  
 Cecilia Norrbom  88, Louise Ringström  89, Angelica Strandberg  96
K 10 km terräng     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Meraf Bahta
35:00
Hälle IF
35:00
  
2Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
35:05
Hässelby SK
35:05
  
3Anastasia Denisova
36:28
Sävedalens AIK
36:28
  
4Sara Christiansson
36:37
Sävedalens AIK
36:37
  
5Charlotte Andersson
36:57
IFK Umeå
36:57
  
6Hanna Lindholm
37:01
Huddinge AIS
37:01
  
7Samrawit MengsteabHälle IF
37:07
  
8Sanna Mustonen
37:09
Hässelby SK
37:09
  
9Lisa Risby
37:30
Hälle IF
37:30
  
10Emma Bjessmo
37:38
IFK Lidingö
37:38
  
11Lina Strand
Lina Strand 88, Gbg-Majorna
37:41
Göteborg-Majorna OK
37:41
  
12Malin Skoog
Malin Skoog 88, IFK Umeå
37:50
IFK Umeå
37:50
  
13Klara Hofer MattssonIFK Umeå
37:59
  
14Mikaela Arfwedson
38:10
Spårvägens FK
38:10
  
15Louise Wiker
38:11
Hässelby SK
38:11
  
16Malin Starfelt
38:16
Runacademy IF
38:16
  
17Johanna ErikssonMotala AIF
38:20
  
18Liduina van Sitteren
38:33
Örebro AIK
38:33
  
19Cecilia Norrbom
38:51
Spårvägens FK
38:51
  
20Alva Olsson
39:10
IK Akele
39:10
  
21Johanna Larsson
39:14
Örgryte IS
39:14
  
22Hanna Kumlin
39:24
Örgryte IS
39:24
  
23Pernilla ElmgrenÄrla IF
39:25
  
24Lena Eliasson-LööfHässelby SK
39:31
  
25Alice Hugosson
Alice Hugosson 94, Studenterna
39:34
FK Studenterna
39:34
  
26Irina Nyberg
39:40
Hellas FK
39:40
  
27Helena Bjälkemo
Helena Bjälkemo 81, Terrible Tuesday
39:51
Terrible Tuesdays TC
39:51
  
28Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
40:00
FK Studenterna
40:00
  
29Johanna Widarsson NorbeckÖrgryte IS
40:03
  
30Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
40:12
FK Studenterna
40:12
  
31Emy Thorén
40:15
Hälle IF
40:15
  
31Kerstin Axelsson
40:15
Hässelby SK
40:15
  
33Anja Tjärdal
Anja Tjärdal 76, Spårvägen
40:36
Spårvägens FK
40:36
  
34Cecilia KleistIK Akele
40:52
  
35Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
41:18
Sävedalens AIK
41:18
  
36Weronika Brzuchalska
41:34
FK Studenterna
41:34
  
Ida Tryggveson
DNF
Upsala IF
DNF
  
Louise Ringström
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Moa Enmark
Moa Enmark 94, Gbg-Majorna
DNF
Göteborg-Majorna OK
DNF
  
Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
K Terräng Lång Lagresultat     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Hälle IF 17
  
 Meraf Bahta  89, Samrawit Mengsteab  90, Lisa Risby  93
2Hässelby SK 25
  
 Sarah Lahti  95, Sanna Mustonen  91, Louise Wiker  79
3IFK Umeå 30
  
 Charlotte Andersson  85, Malin Skoog  88, Klara Hofer Mattsson  00
4Sävedalens AIK 42
  
 Anastasia Denisova  93, Sara Christiansson  97, Malin Strand  93
5Spårvägens FK 66
  
 Mikaela Arfwedson  85, Cecilia Norrbom  88, Anja Tjärdal  76
6Örgryte IS 72
  
 Johanna Larsson  93, Hanna Kumlin  92, Johanna Widarsson Norbeck  89
7FK Studenterna Fk Studenterna83
  
 Alice Hugosson  94, Anna Jonsson  86, Malin Gibrand  81
K22 6 km terräng     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Linnéa Sennström
22:09
Hässelby SK
22:09
  
2Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
22:50
Trångsvikens IF
22:50
  
3Ida Agervig Kristiansson
23:07
Trollhättans SOK
23:07
  
4Evelina Henriksson
23:23
IFK Umeå
23:23
  
5Malin Dahlbäck
23:42
Eskilstuna FI
23:42
  
6Alice Greberg
24:04
Mölndals AIK
24:04
  
7Emelie Eriksson
Emelie Eriksson 00, Stora Skedvi
24:16
Stora Skedvi IK
24:16
  
8Jessica Borg
Jessica Borg 98, Spårvägen
24:46
Spårvägens FK
24:46
  
Sara Dädeby
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
F19 4 km terräng     
25 okt

Final A

Final
25 okt
1Elsa Wallenius
14:34
Västerås FK
14:34
  
2Tilda Östberg
Tilda Östberg 01, Borlänge LK
14:45
Borlänge LK
14:45
  
3Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
14:49
Göteborgs KIK
14:49
  
4Malin Agervig KristianssonIFK Göteborg
14:52
  
5Lovisa Bivstedt
15:13
Hässelby SK
15:13
  
6Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
15:37
Göteborgs KIK
15:37
  
7Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
15:59
Hässelby SK
15:59
  
8Lisa Wreeby
Lisa Wreeby 02, Sävedalen
16:08
Sävedalens AIK
16:08
  
9Stina Pettersson
16:22
Sävedalens AIK
16:22
  
10Josefine Jonsson
16:33
Eskilstuna FI
16:33
  
11Ebba BerglinKA 2 IF
16:39
  
12Astou Sene
Astou Sene 02, Tullinge
17:01
Tullinge FI
17:01
  
13Johanna Granhällen
17:51
IF Rinkeby Run
17:51
  
Hoa Sjöholm
DNF
Hammarby IF
DNF
  
F17 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Nora Lundin
14:16
Hammarby IF
14:16
  
2Alva Malmsten NilssonIF Skade
14:46
  
3Elvira Bredin
14:48
Turebergs FK
14:48
  
4Filippa Hägglund
14:57
Upsala IF
14:57
  
5Tilda Knauer
15:01
Hälle IF
15:01
  
6Julia SvennbladHälle IF
15:21
  
7Nelly Össmar
15:27
Högby IF
15:27
  
8Saga Hagelin
15:34
Mölndals AIK
15:34
  
9Fanny Andersson
15:39
Falkenbergs IK
15:39
  
10Sofia Amini
Sofia Amini 03, Upsala IF
15:40
Upsala IF
15:40
  
11Lykke SjöbeckYstads IF
15:44
  
12Wilma Karlsson
16:01
IF Göta Karlstad
16:01
  
13Maja Björnsson
16:14
Upsala IF
16:14
  
14Amanda Granqvist
16:26
OK Ravinen
16:26
  
15Linnea Lund
Linnea Lund 03, Kolmården
16:31
OK Kolmården
16:31
  
16Elsa LennartssonTäby IS
16:50
  
17Clara Lidén
16:55
Hammarby IF
16:55
  
18Livia FaraasenKA 2 IF
17:10
  
19Irma TörngårdHälle IF
17:23
  
20Albertina Brandt
17:29
Hammarby IF
17:29
  
21Moa Nilsson
18:39
Turebergs FK
18:39
  
22Victoria PetterssonVäsby IK
21:07
  
F17 Terräng Lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Upsala IF 39
  
 Filippa Hägglund  03, Sofia Amini  03, Maja Björnsson  03
2Hälle IF 43
  
 Tilda Knauer  03, Julia Svennblad  03, Irma Törngård  03
3Mölndals AIK 48
  
 Alma Svantesson  04, Saga Hagelin  03, Dina Cange  04
4Hammarby IF 55
  
 Nora Lundin  03, Clara Lidén  03, Simone Burger  04
F16 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Johanna HofvendahlIS Göta
15:06
  
2Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
15:22
IFK Göteborg
15:22
  
3Alma Svantesson
15:32
Mölndals AIK
15:32
  
4Elina Hellgren
15:37
Vallentuna FK
15:37
  
5Filippa Bergsman
15:41
Spårvägens FK
15:41
  
6Klara Borg
Klara Borg 04, Enhörna
15:49
Enhörna IF
15:49
  
7Julia Meijer
15:53
IFK Mora
15:53
  
8Alma SvennerudKA 2 IF
16:09
  
9Emma Hättestrand
16:44
Högbo GIF
16:44
  
10Dina Cange
Dina Cange 04, Mölndal
16:59
Mölndals AIK
16:59
  
11Simone Burger
17:03
Hammarby IF
17:03
  
12Indra Johansson
Indra Johansson 04, Trollhättan FIK
17:08
Trollhättan FIK
17:08
  
F15 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Alice Magnell MillánEskilstuna FI
14:31
  
2Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
14:40
Upsala IF
14:40
  
3Paulina Hultberg
14:42
Alingsås IF
14:42
  
4Ebba Cronholm
15:14
Ljungby FIK
15:14
  
5Maud De Coninck
15:20
Sävedalens AIK
15:20
  
6Alva Björk
Alva Björk 05, Trollhättan FIK
15:36
Trollhättan FIK
15:36
  
7Elin Hagelin
15:39
Mölndals AIK
15:39
  
8Meija Peterson
15:39
Säffle FIK
15:39
  
9Ella Ohlsson
15:58
IFK Umeå
15:58
  
10Agnes Thundal
Agnes Thundal 05, IFK Göteborg
15:58
IFK Göteborg
15:58
  
11Felicia Jansson
16:02
Upsala IF
16:02
  
12Irma Torvestig
16:06
Hässelby SK
16:06
  
13Annie Lund
Annie Lund 05, Kolmården
16:09
OK Kolmården
16:09
  
14Nicole Tiourine
Nicole Tiourine 05, IFK Göteborg
16:12
IFK Göteborg
16:12
  
15Frida BerglinKA 2 IF
16:17
  
16Amanda Johansson
16:31
IF Göta Karlstad
16:31
  
17Cornelia LingblomIFK Sala
16:35
  
18Elsa Hedin
Elsa Hedin 05, Upsala IF
16:42
Upsala IF
16:42
  
19Hannah Lahti
Hannah Lahti 05, Västerås
16:59
Västerås FK
16:59
  
20Ida Kraft
Ida Kraft 05, Trollhättan FIK
17:04
Trollhättan FIK
17:04
  
21Lathifa Afrah
17:09
IF Göta Karlstad
17:09
  
22Ella Holmqvist
17:11
IF Göta Karlstad
17:11
  
23Evelina Sparf
Evelina Sparf 05, Spårvägen
17:48
Spårvägens FK
17:48
  
24Olivia MelinKA 2 IF
18:01
  
25Ida Franzon
Ida Franzon 05, Upsala IF
18:08
Upsala IF
18:08
  
26Agnes Olsson
20:16
Turebergs FK
20:16
  
27Victoria NilssonKA 2 IF
21:45
  
F15 Terräng Lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Upsala IF 31
  
 Lowa Branth  05, Felicia Jansson  05, Elsa Hedin  05
2IF Göta Karlstad 59
  
 Amanda Johansson  05, Lathifa Afrah  05, Ella Holmqvist  05
3KA 2 IF 66
  
 Frida Berglin  05, Olivia Melin  05, Victoria Nilsson  05
K35 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
31:58
FK Studenterna
31:58
  
2Julia Forslin
Julia Forslin 82, Västerås LK
32:23
Västerås LK
32:23
  
3Carola Eriksson
35:02
LK Roslagen
35:02
  
4Lina Nyman
Lina Nyman 83, Hässelby
36:06
Hässelby SK
36:06
  
K35 Terräng Lagresultat     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1FK Studenterna Fk Studenterna
1:44:01
  
 Malin Gibrand  81, Carin Brink  71, Camilla Höckenström  63
2LK Roslagen Lk Roslagen
1:47:20
  
 Carola Eriksson  81, Inga Kazlauskaitė  77, Rebecka Lindberg  79
3Spårvägens FK 
1:49:37
  
 Anja Tjärdal  76, Katarina Löf Hagström  65, Maria Thomée  65
4IF Start If Start
1:53:05
  
 Maria Nagle  76, Marie Dasler  68, Annica Sjölund  67
5Högby IF Högby If
1:58:03
  
 Frida Össmar  77, Anna-Stina Wanby  64, Camilla Persson  62
6Hässelby SK 
1:58:34
  
 Lina Nyman  83, Katarina Bivstedt  70, Mia Edvardsson  66
K40 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
30:26
Björnstorps IF
30:26
  
2Jessie Ross SkärvadTäby IS
30:31
  
3Anja Tjärdal
Anja Tjärdal 76, Spårvägen
32:16
Spårvägens FK
32:16
  
4Susanne BjörkTTGU IF
33:17
  
5Sofia KlingaIFK Sala
33:20
  
6Susanna Hagelin
34:25
Mölndals AIK
34:25
  
7Frida Össmar
35:18
Högby IF
35:18
  
8Maria ErikssonIF Start
35:25
  
9Inga KazlauskaitėLK Roslagen
35:54
  
10Rebecka Lindberg
36:24
LK Roslagen
36:24
  
K45 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Karin Spjuth
Karin Spjuth 72, IK Hakarpspojkarna
32:50
IK Hakarpspojkarna
32:50
  
2Camilla Lindholm-Borg
32:51
Björnstorps IF
32:51
  
3Carin Brink
Carin Brink 71, Studenterna
33:47
FK Studenterna
33:47
  
4Gunnel Rundström-SchützRunacademy IF
35:33
  
5Marie BerglinKA 2 IF
36:19
  
6Louise Johansson
37:10
LK Roslagen
37:10
  
K50 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Petra Klevmar
32:51
Umara SC
32:51
  
2Marie Dasler
35:30
IF Start
35:30
  
3Åsa Synnerholm
Åsa Synnerholm 68, Löparnas vänner
35:38
Löparnas Vänner IF
35:38
  
4Anna Spjuth
Anna Spjuth 70, Löparnas vänner
36:31
Löparnas Vänner IF
36:31
  
5Ann-Sofie Kullin
39:47
Huddinge AIS
39:47
  
5Katarina Bivstedt
39:47
Hässelby SK
39:47
  
7Annica SjölundIF Start
42:10
  
8Mia Edvardsson
42:41
Hässelby SK
42:41
  
K55 8 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Karin Schön
35:04
IF Kville
35:04
  
2Katarina Löf HagströmSpårvägens FK
35:30
  
3Monica Kingstedt
36:33
Huddinge AIS
36:33
  
4Camilla Höckenström
39:12
FK Studenterna
39:12
  
5Anna-Stina WanbyHögby IF
39:40
  
6Maria Thomée
Maria Thomée 65, Spårvägen
41:51
Spårvägens FK
41:51
  
7Camilla PerssonHögby IF
43:05
  
8Charlotta Thomasson
43:40
Spårvägens FK
43:40
  
9Lotta Ottosson
44:25
Uppsala LK
44:25
  
K60 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Christena Walter
19:35
Enhörna IF
19:35
  
2Kerstin Holmgren
20:41
Hammarby IF
20:41
  
3Kerstin Sjöqvist
21:44
Uppsala LK
21:44
  
4Eva Hallin
Eva Hallin 59, Uppsala LK
26:46
Uppsala LK
26:46
  
K65 4 km terräng     
24 okt

Final A

Final
24 okt
1Ann-Katrin LundqvistIK Sisu
19:06
  
2Ulla Karnebäck
20:47
Turebergs FK
20:47
  
3Ljiljana PerssonAlmby IK
22:48
  
4Maria Björkman
25:00
Turebergs FK
25:00
  
5Ewa Wahlberg
Ewa Wahlberg 55, Uppsala LK
34:10
Uppsala LK
34:10