21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Uppsala Friidrottsarena   Arrangör: Upsala IF
Tävlande: 481 (253+228)   Starter: 746 (373+373)


select distinct results20.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results20.Ind AS Indiiy, results20.ID AS ID, results20.ID AS IDI, Events.TF AS type, results20.eventname AS en2, results20.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results20.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results20.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results20.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results20.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results20.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results20.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results20.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results20.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results20.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results20.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results20.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results20.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results20.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results20.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results20.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results20 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results20.ID AND CASE WHEN results20.Sex=1 and (results20.secondarypos not rlike ('K|F') or results20.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results20.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results20.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results20.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results20.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results20.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results20.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results20.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results20.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results20.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results20.iid LEFT JOIN world.countries ON results20.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results20.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results20.IID=combinedmen.parentid AND results20.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results20.IID=combinedwomen.parentid AND results20.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results20.iid=womenpbestsweden.iid AND (results20.Sex=2 OR results20.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results20.iid=womensbestsweden.iid AND (results20.Sex=2 OR results20.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results20.CID= 12968582 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results20.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results20.AGO=12 THEN 999999 ELSE results20.AGO END, results20.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
14 aug
Vind: -0.5

Final A

Final
14 aug
Vind: -0.5
1Henrik Larsson
10.37
IF Göta Karlstad
10.37
=SB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.52
  
3Thomas Jones
Thomas Jones 01, IFK Växjö
10.56
IFK Växjö
10.56
PB
  
4Zion Eriksson
10.71
Täby IS
10.71
  
5Stefan Tärnhuvud
10.73
Sundsvalls FI
10.73
  
6William Thor
10.76
Strands IF
10.76
  
7Austin HamiltonMalmö AI
10.82
  
Emmanuel DawlsonMalmö AI
DNS
  
Heat 1
14 aug Vind: +2.2
14 augVind: +2.2
1Henrik Larsson
10.39w
IF Göta Karlstad
10.39w
Q
  
2Thomas Jones
Thomas Jones 01, IFK Växjö
10.45w
IFK Växjö
10.45w
Q
  
3Emmanuel Dawlson
10.57w
Malmö AI
10.57w
q
  
4Filip Schwartz
10.63w
Mölndals AIK
10.63w
  
5Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.78w
KFUM Örebro
10.78w
  
6Nils Thornberg
10.81w
Ullevi FK
10.81w
  
7Adam Denguir
10.83w
Ullevi FK
10.83w
  
8David Cenner
11.49w
Upsala IF
11.49w
  
Heat 2
14 aug Vind: +1.6
14 augVind: +1.6
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.51
Q
  
2Stefan Tärnhuvud
10.61
Sundsvalls FI
10.61
=SB NR35
Q
  
3Austin HamiltonMalmö AI
10.61
SB
q
  
4Erik Annerfalk
10.63
Ullevi FK
10.63
SB
  
5Alexander Hult
10.79
IF Göta Karlstad
10.79
SB
  
6Tarley Allison
10.90
Mölndals AIK
10.90
  
7Patrik AnderssonUllevi FK
10.92
  
8Marcus Lehto
12.36
Boden FI
12.36
PB
  
Heat 3
14 aug Vind: +0.5
14 augVind: +0.5
1Zion Eriksson
10.62
Täby IS
10.62
Q
  
2William Thor
10.64
Strands IF
10.64
PB
Q
  
3Viktor Thor
10.71
Strands IF
10.71
  
3Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.71
SB
  
5Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.87
IFK Helsingborg
10.87
  
6Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
10.94
Upsala IF
10.94
SB
  
7Simon Plesse
11.06
Upsala IF
11.06
  
8Marcus Berggren
11.08
Spårvägens FK
11.08
PB
  
M 200 m     
16 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
16 aug
Vind: 0.0
1Felix Svensson
20.80
Mölndals AIK
20.80
SB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
20.93
SB
  
3Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.32
KFUM Örebro
21.32
SB
  
4Erik Annerfalk
21.42
Ullevi FK
21.42
SB
  
5Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.43
IFK Helsingborg
21.43
  
6Desmond RogoAIK
21.64
  
7Filip Schwartz
21.71
Mölndals AIK
21.71
  
8Nils Thornberg
21.81
Ullevi FK
21.81
  
Heat 1
15 aug Vind: +0.7
15 augVind: +0.7
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.18
SB
Q
  
2Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.54
IFK Helsingborg
21.54
Q
  
3Filip Schwartz
21.61
Mölndals AIK
21.61
SB
q
  
4Nils Thornberg
21.76
Ullevi FK
21.76
SB
q
  
5Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
21.79
KFUM Örebro
21.79
PB
  
6William Thor
21.96
Strands IF
21.96
PB
  
7Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
21.97
Upsala IF
21.97
PB
  
8Jacob Ewertzh
21.99
Malmö AI
21.99
SB
  
Heat 2
15 aug Vind: -1.9
15 augVind: -1.9
1Felix Svensson
21.55
Mölndals AIK
21.55
Q
  
2Erik Annerfalk
21.70
Ullevi FK
21.70
SB
Q
  
3Zion Eriksson
21.79
Täby IS
21.79
  
4Olle Forslin
21.87
Hässelby SK
21.87
SB
  
5Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
21.92
SB
  
6Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
22.20
IFK Helsingborg
22.20
SB
  
7Paul Förnestig
22.47
Hammarby IF
22.47
  
Heat 3
15 aug Vind: -2.4
15 augVind: -2.4
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.54
KFUM Örebro
21.54
Q
  
2Desmond RogoAIK
21.77
Q
  
3Emil Johansson
21.84
Turebergs FK
21.84
  
4Dennis Otieno
22.04
Hammarby IF
22.04
  
5Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
22.36
KFUM Örebro
22.36
  
6Viktor Thor
22.39
Strands IF
22.39
  
7Marcus Berggren
22.66
Spårvägens FK
22.66
  
8Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
23.21
  
M 400 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
46.60
SB
  
20 SWE AT
2Emil Johansson
47.51
Turebergs FK
47.51
PB
  
3Kasper KadestålMalmö AI
48.08
SB
  
4Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
48.32
SB
  
5Filip NilssonIFK Lund
48.64
SB
  
6Karl WållgrenIK Lerum FI
48.95
  
7Andreas Movin
49.02
IFK Lidingö
49.02
SB
  
8Alexander LesserUllevi FK
49.82
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Emil Johansson
48.38
Turebergs FK
48.38
Q
  
2Kasper KadestålMalmö AI
48.92
Q
  
3Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
49.08
q
  
4Filip NilssonIFK Lund
49.25
q
  
5Martin Selin
49.32
Ullevi FK
49.32
SB
  
6Mattias Waernulf
49.91
Västerås FK
49.91
  
7Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
51.48
Löparnas Vänner IF
51.48
PB
  
8Mikael Gerlach
53.76
Sundsvalls FI
53.76
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
48.70
Q
  
2Andreas Movin
49.06
IFK Lidingö
49.06
SB
Q
  
3Karl WållgrenIK Lerum FI
49.18
q
  
4Alexander LesserUllevi FK
49.29
q
  
5Markus Ögren
50.39
IF Göta Karlstad
50.39
PB
  
6Samuel Wiik
50.66
Örgryte IS
50.66
  
7Olle Billgren
50.82
Hellas FK
50.82
  
M 800 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Andreas Kramer
1:45.53
Sävedalens AIK
1:45.53
MR
  
2Felix Francois
1:46.96
Örgryte IS
1:46.96
PB
  
16 SWE AT
3Erik Martinsson
1:47.58
Gefle IF
1:47.58
  
4Alexander LundskogUllevi FK
1:49.37
PB
  
5Abubakar AbdullahiMalmö AI
1:49.62
PB
  
6Anton Persson
1:49.63
Hässelby SK
1:49.63
PB
  
7Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:54.09
Eskilstuna FI
1:54.09
  
Joakim Andersson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Andreas Kramer
1:49.40
Sävedalens AIK
1:49.40
Q
  
2Alexander LundskogUllevi FK
1:50.31
Q
  
3Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:50.85
Eskilstuna FI
1:50.85
q
  
4Warsame Doley
1:52.16
Malmö AI
1:52.16
  
5Gustav Bivstedt
1:53.35
Hässelby SK
1:53.35
  
6Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
1:54.24
Löparnas Vänner IF
1:54.24
PB
  
7Henry Jacobson
Henry Jacobson 99, Spårvägen
1:57.65
Spårvägens FK
1:57.65
  
8Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:58.39
Hässelby SK
1:58.39
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Felix Francois
1:50.05
Örgryte IS
1:50.05
Q
  
2Abubakar AbdullahiMalmö AI
1:50.23
PB
Q
  
3Joakim Andersson
1:50.40
Spårvägens FK
1:50.40
q
  
4Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:51.87
F Stenungsunds FI
1:51.87
  
5Björn Seifert
1:52.15
Upsala IF
1:52.15
SB
  
6Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
1:57.00
Sävedalens AIK
1:57.00
  
7Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:57.19
Linköpings LK
1:57.19
  
Jimmy ÖhmanGefle IF
DQ
  
Heat 3
15 aug
15 aug
1Erik Martinsson
1:51.32
Gefle IF
1:51.32
Q
  
2Anton Persson
1:51.55
Hässelby SK
1:51.55
Q
  
3Robin Rohlén
1:51.79
IFK Umeå
1:51.79
SB
  
4Johan Eriksson
1:52.21
Turebergs FK
1:52.21
  
5Benjamin Åberg
1:53.21
Hälle IF
1:53.21
  
6Bienvenue Musore
1:55.53
Spårvägens FK
1:55.53
  
7Gustav Harning
1:56.20
Upsala IF
1:56.20
PB
  
8Anton Axelsson
2:03.15
Hässelby SK
2:03.15
  
M 1500 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:53.99
F Stenungsunds FI
3:53.99
  
2Andreas Almgren
3:54.45
Turebergs FK
3:54.45
  
3Samuel Pihlström
3:54.84
Hälle IF
3:54.84
  
4Emil Danielsson
3:55.11
Spårvägens FK
3:55.11
  
5Hampus Börjesson
3:56.86
Ullevi FK
3:56.86
  
6Alexander Nilsson
3:57.39
Mölndals AIK
3:57.39
  
7Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
3:58.24
Spårvägens FK
3:58.24
  
8Jonatan Fridolfsson
3:58.41
Sävedalens AIK
3:58.41
  
9Omar Ismail
4:00.79
Högby IF
4:00.79
  
10Gustav Berlin
4:01.58
Hässelby SK
4:01.58
  
11Sharmarke Ahmed
4:03.93
Hälle IF
4:03.93
  
12Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
4:04.26
Linköpings LK
4:04.26
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Emil Danielsson
3:50.90
Spårvägens FK
3:50.90
Q
  
2Samuel Pihlström
3:51.18
Hälle IF
3:51.18
Q
  
3Hampus Börjesson
3:51.81
Ullevi FK
3:51.81
Q
  
4Gustav Berlin
3:52.80
Hässelby SK
3:52.80
Q
  
5Alexander Nilsson
3:54.41
Mölndals AIK
3:54.41
q
  
6Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
3:56.76
Linköpings LK
3:56.76
PB
q
  
7Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
3:57.94
Örgryte IS
3:57.94
  
8Andreas Davidsson
3:58.95
Högby IF
3:58.95
PB
  
9Elmar Engholm
4:04.10
Hässelby SK
4:04.10
SB
  
10Jimmy Öhman
4:05.78
Gefle IF
4:05.78
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Jonatan Fridolfsson
3:51.08
Sävedalens AIK
3:51.08
Q
  
2Andreas Almgren
3:51.21
Turebergs FK
3:51.21
Q
  
3Omar Ismail
3:51.28
Högby IF
3:51.28
Q
  
4Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:51.75
F Stenungsunds FI
3:51.75
Q
  
5Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
3:52.68
Spårvägens FK
3:52.68
PB
q
  
6Sharmarke Ahmed
3:54.25
Hälle IF
3:54.25
q
  
7Jonatan Gustafsson
3:58.20
KFUM Örebro
3:58.20
  
8Erik Djurberg
4:08.98
Hässelby SK
4:08.98
  
Abubakar AbdullahiMalmö AI
DQ
  
Mattias Ohlsson
DNF
Heleneholms IF
DNF
  
M 5000 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Suldan Hassan
13:57.27
Ullevi FK
13:57.27
  
2Emil Danielsson
13:58.33
Spårvägens FK
13:58.33
PB
  
3Emil Millán de la Oliva
14:01.33
Eskilstuna FI
14:01.33
SB
  
4Samuel Tsegay
14:05.60
Hälle IF
14:05.60
SB
  
5John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
14:06.39
Spårvägens FK
14:06.39
PB
  
6Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
14:14.47
Spårvägens FK
14:14.47
  
7Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
14:18.81
IFK Växjö
14:18.81
SB
  
8Hampus Börjesson
14:21.85
Ullevi FK
14:21.85
  
9Arvid Öhrn
14:25.78
Hälle IF
14:25.78
  
10Emil Svensk
Emil Svensk 93, Tjalve IF Norrköping
14:27.38
Tjalve IF Norrköping
14:27.38
  
11Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
14:27.88
KFUM Örebro
14:27.88
PB
  
12Otto Kingstedt
14:36.76
Huddinge AIS
14:36.76
  
Daniel LundgrenTurebergs FK
DNF
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Jonatan FridolfssonSävedalens AIK
DNF
  
Adhanom Abraha
DQ
Eskilstuna FI
DQ
  
Final B
16 aug
16 aug
1Olle Ahlberg
14:29.87
Hälle IF
14:29.87
PB
  
2Anders Grahl
14:30.17
Hälle IF
14:30.17
  
3Oliver Löfqvist
14:45.67
Spårvägens FK
14:45.67
  
4Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
14:52.22
Västerås FK
14:52.22
  
5Heshlu Andemariam
14:55.87
IFK Lidingö
14:55.87
  
6Axel Djurberg
14:59.46
Hässelby SK
14:59.46
  
7Samuel Fitsumbrhan
15:05.52
Hälle IF
15:05.52
  
8Alexander Nilsson
15:13.30
Mölndals AIK
15:13.30
  
9Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
15:25.17
Spårvägens FK
15:25.17
  
10Erik Djurberg
15:29.09
Hässelby SK
15:29.09
  
Andreas Jansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
M 10 000 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Emil Millán de la Oliva
29:49.05
Eskilstuna FI
29:49.05
  
2David Nilsson
29:50.75
Högby IF
29:50.75
  
3Samuel Russom
29:52.92
IS Göta
29:52.92
  
4Daniel Lundgren
29:54.09
Turebergs FK
29:54.09
SB
  
5Samuel Tsegay
30:06.16
Hälle IF
30:06.16
  
6Otto Kingstedt
30:06.23
Huddinge AIS
30:06.23
  
7Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
30:07.53
Spårvägens FK
30:07.53
  
8Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
30:07.62
KFUM Örebro
30:07.62
  
9Adhanom Abraha
30:10.24
Eskilstuna FI
30:10.24
  
10Emil Svensk
Emil Svensk 93, Tjalve IF Norrköping
30:12.84
Tjalve IF Norrköping
30:12.84
PB
  
11Heshlu Andemariam
30:15.21
IFK Lidingö
30:15.21
  
12Archibald Casteel
30:28.56
Spårvägens FK
30:28.56
SB
  
13Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IK Hakarpspojkarna
30:29.14
IK Hakarpspojkarna
30:29.14
  
14John Kingstedt
30:30.93
Huddinge AIS
30:30.93
SB
  
15John Börjesson
30:32.12
Spårvägens FK
30:32.12
  
16Gustav Bergman
30:37.20
OK Ravinen
30:37.20
PB
  
17Linus Rosdal
30:43.81
IK Akele
30:43.81
PB
  
18Joacim Lantz
30:50.87
Ockelbo SK
30:50.87
  
19Johan Fagerberg
31:04.19
Spårvägens FK
31:04.19
  
20Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
31:13.08
FK Studenterna
31:13.08
  
21Per Wangel
Per Wangel 91, Terrible Tuesday
31:36.05
Terrible Tuesdays TC
31:36.05
  
22Andreas Åhwall
31:41.39
Hässelby SK
31:41.39
  
23Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
31:47.50
Spårvägens FK
31:47.50
  
24Isak Hellström
31:53.02
FK Studenterna
31:53.02
  
25Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
32:21.06
Spårvägens FK
32:21.06
  
26Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
32:38.05
FK Studenterna
32:38.05
  
Erik KarlssonHögby IF
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Victor Smångs
Victor Smångs 86, Fredrikshof
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
M 3000 m hinder     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Simon Sundström
8:48.33
IFK Lidingö
8:48.33
  
2Emil Blomberg
8:53.18
Hässelby SK
8:53.18
SB
  
3Vidar Johansson
8:55.07
Sävedalens AIK
8:55.07
SB
  
4Miguel Palm
9:02.19
Mölndals AIK
9:02.19
  
5Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
9:02.48
Sävedalens AIK
9:02.48
SB
  
6Axel Djurberg
9:09.02
Hässelby SK
9:09.02
SB
  
7Fredrik Johansson
9:12.60
IFK Växjö
9:12.60
SB
  
8Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
9:28.37
Eskilstuna FI
9:28.37
PB
  
9Olof Silvander
9:32.35
IFK Lidingö
9:32.35
SB
  
10Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
9:44.82
Spårvägens FK
9:44.82
SB
  
11Hassan Abdiqadir
9:52.95
Västerås FK
9:52.95
SB
  
Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
DNF
IFK Växjö
DNF
  
Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
DNF
Västerås FK
DNF
  
M 110 m häck     
15 aug
Vind: -1.8

Final A

Final
15 aug
Vind: -1.8
1Max Hrelja
14.00
Malmö AI
14.00
  
2Anton Levin
14.48
Malmö AI
14.48
  
3Fredrick Ekholm
14.49
IFK Lidingö
14.49
  
4Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
14.74
IFK Växjö
14.74
  
5Staffan Risberg
14.82
Turebergs FK
14.82
  
6Fredrik Samuelsson
14.98
Hässelby SK
14.98
  
7Andreas Gustafsson
15.06
Upsala IF
15.06
  
Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 1
15 aug Vind: +1.7
15 augVind: +1.7
1Max Hrelja
14.03
Malmö AI
14.03
Q
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.20
Spårvägens FK
14.20
SB
Q
  
3Anton Levin
14.29
Malmö AI
14.29
SB
q
  
4Staffan Risberg
14.55
Turebergs FK
14.55
PB
q
  
5Andreas Gustafsson
14.69
Upsala IF
14.69
SB
q
  
Heat 2
15 aug Vind: +0.9
15 augVind: +0.9
1Fredrick Ekholm
14.52
IFK Lidingö
14.52
Q
  
2Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
14.59
IFK Växjö
14.59
SB
Q
  
3Fredrik Samuelsson
14.71
Hässelby SK
14.71
q
  
4Hannes Kvist Wirdmo
Hannes Kvist Wirdmo 94, Athletics 24Seven
14.77
Athletics 24Seven SK
14.77
  
5Philip StömneValbo AIF
15.05
PB
  
6David Adrian
15.45
Huddinge AIS
15.45
PB
  
M 400 m häck     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Oskar Edlund
50.15
Täby IS
50.15
PB NU20R
  
11 SWE AT, 1 SWE P19 AT
2Carl Bengtström
50.42
Örgryte IS
50.42
SB
  
3Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
51.56
Linköpings GIF
51.56
  
4Markus Moberg
52.03
Hammarby IF
52.03
PB
  
5Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.40
=PB
  
6Anton Bertilsson
52.51
IFK Växjö
52.51
SB
  
7Fredrik Kihlblom
53.54
Huddinge AIS
53.54
  
8Isak Andersson
54.16
Upsala IF
54.16
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Carl Bengtström
52.28
Örgryte IS
52.28
Q
  
2Isak Andersson
53.11
Upsala IF
53.11
Q
  
3Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.39
q
  
4Erik Lindahl
54.29
Ullevi FK
54.29
SB
  
5Jonathan Carbe
54.45
Örgryte IS
54.45
SB
  
6Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
57.94
  
7Viktor Bondesson
1:01.28
Malmö AI
1:01.28
  
Jesper RilegårdTäby IS
DNF
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Oskar Edlund
52.26
Täby IS
52.26
Q
  
2Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
52.45
Linköpings GIF
52.45
Q
  
3Markus Moberg
52.50
Hammarby IF
52.50
PB
q
  
4Anton Bertilsson
52.82
IFK Växjö
52.82
q
  
5Fredrik Kihlblom
53.82
Huddinge AIS
53.82
q
  
6Samuel Wiik
54.36
Örgryte IS
54.36
SB
  
7Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
54.70
KFUM Örebro
54.70
  
8Petter Berner-WikGefle IF
1:00.96
  
M Höjd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Melwin Lycke HolmKils AIK
2.13
  
2Oskar Lundqvist
2.11
Upsala IF
2.11
SB
  
3Emil Uhlin
2.08
Falu IK
2.08
  
3Fabian DelrydTäby IS
2.08
  
5Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.05
  
6Arvid Ryberg
2.00
IF Göta Karlstad
2.00
  
7Samuel FranssonMalmö AI
1.95
  
8Henrik Thoms
1.95
IF Göta Karlstad
1.95
  
8Elliot Duvert
1.95
Turebergs FK
1.95
  
10Theodor Duvert
1.88
Turebergs FK
1.88
  
1.811.881.952.002.052.082.112.132.18
Lycke Holm--oooxooxoxxx
Lundqvist--ooooxoxxx
Uhlin--oooxoxxx
Delryd----oxoxxx
Ericsson-Sotterman-ooxoxxoxxx
Ryberg-oooxxx
Franssonoxooxxx
Thomsooxoxxx
Duvert-oxoxxx
Duvertooxxx
M Stav     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Armand Duplantis
5.63
Upsala IF
5.63
  
2Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.53
SB
  
3Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
5.18
Hässelby SK
5.18
PB
  
46 SWE AT
4Carl Sténson
5.08
Hellas FK
5.08
SB
  
5Oscar Janson
4.96
Ullevi FK
4.96
SB NR45
  
6Jonas Asplund
4.79
IFK Märsta
4.79
  
7Fredrik SamuelssonHässelby SK
4.79
  
8Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 00, Tjalve IF Norrköping
4.69
Tjalve IF Norrköping
4.69
  
4.41
5.33
4.55
5.53
4.69
5.63
4.79
5.81
4.89
4.96
5.03
5.08
5.13
5.18
5.23
Duplantis-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
Svärd Jacobsson-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
-
Thor-
-
-
o
-
xxo
o
xp
o
o
xxx
Sténson-
-
o
o
xo
o
xp
o
-
xp
xx
Janson-
-
-
xxo
o
o
xxx




Asplundo
o
o
o
xxx






Samuelsson-
-
xxo
xo
xxx






Magnusson-
o
xxo
xxx







Final B
16 aug
16 aug
1Magnus HerstedtMalmö AI
4.89
SB
  
2Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
4.79
PB
  
3Emil Carlsson
Emil Carlsson 02, IFK Växjö
4.69
IFK Växjö
4.69
  
4Samuel ErikssonRånäs 4H
4.55
PB
  
4Jonathan KarlssonTäby IS
4.55
PB
  
6Linus Jönsson
Linus Jönsson 05, Tjalve IF Norrköping
4.41
Tjalve IF Norrköping
4.41
  
7Teodor Borgius
4.23
Hammarby IF
4.23
  
4.234.414.554.694.794.895.03
Herstedt--xxo-xooxxx
Söderström Eskonniemi--oxoxxoxxx
Carlsson--xoxoxxx
Erikssonoxooxxx
Karlssonoxooxxx
Jönssonxoxoxxx
Borgiusoxxx
M Längd     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Thobias MontlerMalmö AI
8.15
0.0 MR SB
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
7.64
–0.2
  
3Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.55
0.0
  
4Erik JohanssonUllevi FK
7.42
+0.5
  
5Jesper Hellström
7.36
Hässelby SK
7.36
–0.5 SB
  
6Carl af Forselles
7.15
Hässelby SK
7.15
–0.8
  
7Rickard Willman
7.01
Västerås FK
7.01
+1.2
  
8Andreas GustafssonUpsala IF
6.94
0.0
  
9Artur Engström
6.81
Örgryte IS
6.81
–0.2
  
10Henning André
6.72
Nyköpings BIS
6.72
–0.5
  
Tobias Carlryd
DNS
Örgryte IS
DNS
  
Marko Pestić
Marko Pestić 94, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Montler8.15
0.0
8.07
-0.7
2.17
-2.7
7.87
-0.5
7.92
-1.8
x
-1.2
Carlsson7.02
-1.2
x
+0.2
7.34
0.0
7.53
0.0
7.64
-0.2
x
-0.1
Otterling7.39
+0.5
7.19
-1.7
x
-2.1
x
-1.2
x
-0.7
7.55
0.0
Johansson6.90
-0.4
4.24
-0.5
x
+0.3
7.20
-0.3
7.23
-0.6
7.42
+0.5
Hellström7.36
-0.5
x
-0.7
x
-1.5
x
-0.7
x
+0.8
x
+0.2
af Forselles7.13
-0.4
x
+0.5
x
-0.1
7.00
-1.1

0.0
7.15
-0.8
Willman7.01
+1.2
6.92
-0.1
x
-1.1
4.79
+0.5
x
0.0
x
-0.1
Gustafsson6.75
-0.5
x
-1.0
6.90
+0.1
4.89
-0.3
5.05
-1.0
6.94
0.0
Engström6.81
-0.2
x
-0.1
x
+0.2
André6.72
-0.5
x
-0.2
6.69
-1.1
Carlryd
Pestićx
-0.3
x
-1.2
x
-0.9
Kval
15 aug
15 aug
1Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.31
–0.5
Q
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
7.28
–0.1
Q
  
3Thobias MontlerMalmö AI
7.25
–2.7
Q
  
4Erik JohanssonUllevi FK
7.21
–0.5
Q
  
5Jesper Hellström
7.21
Hässelby SK
7.21
–0.6 SB
Q
  
6Rickard Willman
7.09
Västerås FK
7.09
–0.3
q
  
7Carl af Forselles
7.07
Hässelby SK
7.07
–0.2
q
  
8Andreas GustafssonUpsala IF
7.05
–0.3
q
  
9Artur Engström
7.01
Örgryte IS
7.01
–0.4 SB
q
  
10Henning André
6.97
Nyköpings BIS
6.97
–0.1 SB
q
  
11Marko Pestić
Marko Pestić 94, Spårvägen
6.96
Spårvägens FK
6.96
–1.0
q
  
12Tobias Carlryd
6.95
Örgryte IS
6.95
–0.2
q
  
13Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.90
Västerås FK
6.90
–0.3
  
14Oskar Erixon
6.88
IF Göta Karlstad
6.88
–0.7
  
15Jonatan Hirsh
6.77
Örgryte IS
6.77
–0.5
  
16Victor PetterssonIF Göta Karlstad
6.76
–0.7 SB
  
17Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.72
–0.2
  
18Wilhelm EidenstedtHässelby SK
6.59
–0.5
  
Otterling7.31
-0.5
Carlsson7.05
-1.4
7.28
-0.1
Montler7.25
-2.7
Johansson6.70
-1.1
7.21
-0.5
Hellström7.21
-0.6
Willman6.80
-0.6
7.09
-0.3
x
-0.8
af Forselles6.93
-0.5
6.88
-0.9
7.07
-0.2
Gustafsson6.62
-1.3
x
-0.3
7.05
-0.3
Engström6.72
-0.6
x
-0.7
7.01
-0.4
André6.53
-0.6
x
-1.1
6.97
-0.1
Pestićx
-1.1
6.67
-0.3
6.96
-1.0
Carlrydx
-0.7
6.85
-0.3
6.95
-0.2
Hjort6.64
-2.0
6.90
-0.3
6.89
-1.1
Erixon6.73
-1.3
6.85
-0.2
6.88
-0.7
Hirsh6.77
-0.5
6.64
-0.7
x
-0.8
Petterssonx
-1.3
6.76
-0.7
x
-1.4
Elhendy Gunnarssonx
+0.3
6.60
-0.5
6.72
-0.2
Eidenstedtx
-0.7
6.59
-0.5
6.26
0.0
M Tresteg     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Jesper Hellström
16.09
Hässelby SK
16.09
+0.1
  
2Isak Persson
15.76
Örgryte IS
15.76
+0.7
  
3Erik Ehrlin
15.40
Hammarby IF
15.40
+0.1
  
4Artur Engström
15.36
Örgryte IS
15.36
+0.4
  
5Gustaf BålströmUllevi FK
15.25
–0.1
  
6Gabriel Wallmark
15.24
Örgryte IS
15.24
+1.2 PB
  
7Oskar Weidenholm
15.15w
Mölndals AIK
15.15w
+2.5
  
8Antonis Dinopoulos
14.96
Upsala IF
14.96
+1.1
  
9Lukas Edqvist
14.85
Örgryte IS
14.85
–0.3 PB
  
10Markus LundborgUllevi FK
14.66
+1.8
  
Hellström16.07
+0.4
x
+0.3
16.09
+0.1
x
+0.9
x
+1.3
x
0.0
Persson15.40
+0.4
15.16
-0.1
x
+0.8
x
-0.6
15.76
+0.7
x
+0.8
Ehrlin15.40
+0.1
x
-0.5
x
-1.8
x
-0.4
x
-0.4
x
-0.3
Engström15.20
+0.6
15.16
+0.1
x
-0.1
15.36
+0.2
x
+0.3
15.36
+0.4
Bålström14.63
+0.1
15.22
+1.5
x
+0.1
x
-1.5
15.06
-0.6
15.25
-0.1
Wallmarkx
+0.6
15.24
+1.2

0.0

0.0

0.0

0.0
Weidenholm15.15w
+2.5
x
-0.1
14.67
+0.1
14.88
+1.6
14.96
+0.4
15.04
+0.5
Dinopoulosx
+2.3
14.96
+1.1
14.77w
+2.7
x
+0.2
14.83
+0.6
13.30
+0.3
Edqvist14.85
-0.3
14.79
+1.6
x
+0.6
Lundborg14.66
+1.8
14.63
+0.6
14.63
+0.3
M Kula     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Wictor PeterssonMalmö AI
20.60
MR
  
2Viktor Gardenkrans
19.32
Upsala IF
19.32
PB
  
22 SWE AT
3Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.80
Spårvägens FK
18.80
  
4Simon Pettersson
17.39
Hässelby SK
17.39
SB
  
5Gabriel Heen
17.09
Hässelby SK
17.09
  
6Niklas Lindstedt
16.70
Hässelby SK
16.70
SB
  
7Lukas Björninger
16.08
Turebergs FK
16.08
  
8Sebastian Löschner
15.47
Spårvägens FK
15.47
  
Petersson20.2320.02x20.5520.4320.60
Gardenkrans18.2018.7318.7318.8519.3218.03
Arbinge18.74x18.7318.8018.75x
Pettersson17.15xx17.3917.09x
Heen16.88x16.42xx17.09
Lindstedtx16.70xxxx
Björninger16.08xxxxx
Löschner14.4815.47x14.93xx
M Diskus     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
68.74
Spårvägens FK
68.74
  
2Simon Pettersson
64.73
Hässelby SK
64.73
  
3Axel Härstedt
58.77
Malmö AI
58.77
  
4Jakob Gardenkrans
55.67
Upsala IF
55.67
  
5Theodor WaltherUllevi FK
49.00
  
6Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
47.83
Hammarby IF
47.83
  
7Tor Lindberg
46.72
IFK Umeå
46.72
  
8Sebastian Löschner
45.57
Spårvägens FK
45.57
  
9Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
43.64
Södertälje IF
43.64
  
10Patrik Lindstedt
42.99
Hässelby SK
42.99
  
11Victor Visén
41.74
Upsala IF
41.74
SB
  
12Lukas Hamrin
39.82
Timrå AIF
39.82
  
Ståhl65.26xxx68.74x
Petterssonx64.73xxxx
Härstedt55.6158.77x58.3358.6658.11
Gardenkransx54.94x55.67xx
Walther45.6847.46x48.3949.00x
Brownxx47.5247.1647.83x
Lindberg45.4346.5046.72xx43.52
Löschnerx45.5744.8643.5444.71x
Kiviniemixx43.64
Lindstedtxx42.99
Visénx41.74x
Hamrinx38.6139.82
M Slägga     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Ragnar Carlsson
70.83
Hässelby SK
70.83
PB
  
2Oscar Vestlund
69.31
IF Göta Karlstad
69.31
  
3Ryan McCulloughMalmö AI
66.01
SB
  
4Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
63.51
Spårvägens FK
63.51
PB
  
5Hugo Sörby
Hugo Sörby 01, Upsala IF
59.71
Upsala IF
59.71
PB
  
6Stefan Kvist
58.43
Alvesta FI
58.43
SB
  
7Patrik Lindstedt
57.46
Hässelby SK
57.46
  
8Hampus Wallin
57.40
Hovslätts IK
57.40
  
9Karl Ludvik
55.04
Turebergs FK
55.04
  
10Johannes Nilsson
54.91
Västerås FK
54.91
PB
  
11David Sahi
David Sahi 00, Enköping
46.10
Enköpings AI
46.10
SB
  
Carlsson70.4663.9470.8368.2767.9868.60
Vestlund66.3967.1067.19x69.2469.31
McCullough62.1561.2763.70x66.0163.68
Moisander61.3163.5162.6462.8161.6262.01
Sörby55.7156.3459.71x57.0658.69
Kvistx50.4655.4658.4357.5856.56
Lindstedt54.5455.82x57.4654.9356.77
Wallin53.7755.1757.3957.4055.8356.80
Ludvikx55.0451.76
Nilssonx54.4954.91
Sahi46.10xx
M Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
83.60
F Bålsta IK
83.60
  
2Jakob Samuelsson
71.31
Hässelby SK
71.31
SB
  
3Sebastian Thörngren
68.93
IFK Växjö
68.93
  
4Esa Hiltunen
68.70
Ullevi FK
68.70
  
5Joni Kaartinen
66.96
Örgryte IS
66.96
SB
  
6Sebastian Ruthström
63.19
Spårvägens FK
63.19
  
7Kamil Kaminski
62.28
Hässelby SK
62.28
=SB
  
8Albert OttanderEstuna IF
59.30
  
9Tim Holmberg
58.73
Upsala IF
58.73
  
10Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard 94, Athletics 24Seven
57.43
Athletics 24Seven SK
57.43
  
11Stellan Back
57.29
Turebergs FK
57.29
  
12Otto Sundell
Otto Sundell 00, Söderhamn
53.65
Söderhamns IF
53.65
  
13Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
51.18
Södertälje IF
51.18
  
14Max Fors
Max Fors 04, Upsala IF
50.21
Upsala IF
50.21
PB
  
Amb83.60x77.6080.8383.3777.74
Samuelsson71.3164.63xx64.96x
Thörngren67.2568.8262.0566.2760.9968.93
Hiltunen64.8166.1261.8364.8268.70x
Kaartinen61.8961.3464.8562.5366.96x
Ruthström58.8362.8359.1563.1957.6958.98
Kaminski62.2859.1757.1860.35x55.73
Ottander59.30x58.8758.9553.82x
Holmberg57.5456.4558.73
Elfgaard57.4354.50x
Back57.2954.67x
Sundell53.6549.7553.20
Andersson51.1849.4148.10
Fors50.2144.0746.14
Kvinnor
K 100 m     
14 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.5
1Nikki AnderbergMalmö AI
11.47
PB
  
2Claudia Payton
11.53
Ullevi FK
11.53
  
3Daniella Busk
11.74
Malmö AI
11.74
  
4Filippa SivnertMalmö AI
11.84
PB
  
5Nikki Sjöberg
11.92
Bollnäs FIK
11.92
=SB
  
6Julia Henriksson
11.96
IFK Helsingborg
11.96
  
7Emelie RantzowIK Ymer
12.00
  
8Greta Deltin
12.06
Hässelby SK
12.06
  
Heat 1
14 aug Vind: +2.2
14 augVind: +2.2
1Claudia Payton
11.68w
Ullevi FK
11.68w
Q
  
2Filippa Sivnert
11.90w
Malmö AI
11.90w
Q
  
3Nikki Sjöberg
11.99w
Bollnäs FIK
11.99w
q
  
4Josefin Nilsson
12.01w
Kalmar SK
12.01w
  
5Ella Hagman
12.15w
Huddinge AIS
12.15w
  
6Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.21w
Mälarhöjdens IK
12.21w
  
7Nikki Berglund
Nikki Berglund 94, Färjestaden
12.22w
FIK Färjestaden
12.22w
  
Heat 2
14 aug Vind: +1.9
14 augVind: +1.9
1Nikki AnderbergMalmö AI
11.50
PB
Q
  
2Daniella Busk
11.75
Malmö AI
11.75
Q
  
3Emelie RantzowIK Ymer
11.93
SB
q
  
4Julia Henriksson
11.95
IFK Helsingborg
11.95
PB
q
  
5Greta Deltin
11.96
Hässelby SK
11.96
PB
q
  
6Isabelle Eurenius
12.07
Spårvägens FK
12.07
  
7Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.27
Mälarhöjdens IK
12.27
PB
  
8Elina Gunnarsson
12.28
Hovslätts IK
12.28
  
K 200 m     
16 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
16 aug
Vind: +1.1
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.47
Spårvägens FK
23.47
SB
  
2Lisa Lilja
23.53
Ullevi FK
23.53
  
3Daniella Busk
24.05
Malmö AI
24.05
SB
  
4Nikki Sjöberg
24.13
Bollnäs FIK
24.13
PB
  
5Matilda HellqvistUllevi FK
24.28
  
6Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.38
KFUM Örebro
24.38
  
7Julia Henriksson
24.70
IFK Helsingborg
24.70
  
Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
DNS
KFUM Örebro
DNS
  
Heat 1
15 aug Vind: +0.3
15 augVind: +0.3
1Lisa Lilja
23.48
Ullevi FK
23.48
PB
Q
  
2Nikki Sjöberg
24.18
Bollnäs FIK
24.18
SB
Q
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
24.29
q
  
4Julia Henriksson
24.40
IFK Helsingborg
24.40
PB
q
  
5Felicia AscardIFK Lund
24.95
PB
  
6Ida Jansson
Ida Jansson 95, Upsala IF
25.03
Upsala IF
25.03
SB
  
7Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
25.10
Mälarhöjdens IK
25.10
PB
  
Heat 2
15 aug Vind: -1.2
15 augVind: -1.2
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.03
KFUM Örebro
24.03
Q
  
2Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.52
KFUM Örebro
24.52
Q
  
3Linnéa Frobe
25.16
Täby IS
25.16
SB
  
4Elina Gunnarsson
25.17
Hovslätts IK
25.17
  
5Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
25.18
Spårvägens FK
25.18
PB
  
6Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
25.67
Mälarhöjdens IK
25.67
SB
  
7Nikki Berglund
Nikki Berglund 94, Färjestaden
25.68
FIK Färjestaden
25.68
  
8Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
25.83
SB
  
Heat 3
15 aug Vind: -1.7
15 augVind: -1.7
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.72
Spårvägens FK
23.72
SB
Q
  
2Daniella Busk
24.46
Malmö AI
24.46
Q
  
3Josefin Nilsson
24.56
Kalmar SK
24.56
PB
  
4Emelie RantzowIK Ymer
25.07
SB
  
5Clara AugustssonIK Ymer
25.56
  
6Celina Reichardt
25.71
Spårvägens FK
25.71
PB
  
Virva Rylander
DNS
Västerås FK
DNS
  
K 400 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.39
Spårvägens FK
53.39
SB
  
2Sandra Knezevic
54.08
Hammarby IF
54.08
PB
  
3Klara Helander
54.59
Upsala IF
54.59
PB
  
4Lova Perman
54.89
IF Göta Karlstad
54.89
  
5Lovisa Linde
55.01
Täby IS
55.01
PB
  
6Linnea KillanderMalmö AI
55.03
SB
  
7Marie Kimumba
Marie Kimumba 95, Spårvägen
55.30
Spårvägens FK
55.30
SB
  
8Matilda HellqvistUllevi FK
56.00
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.88
Spårvägens FK
54.88
Q
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
55.47
Q
  
3Linnea KillanderMalmö AI
55.58
q
  
4Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
56.36
KFUM Örebro
56.36
  
5Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
56.94
SB
  
6Linnéa Frobe
58.18
Täby IS
58.18
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Sandra Knezevic
55.45
Hammarby IF
55.45
Q
  
2Klara Helander
55.65
Upsala IF
55.65
Q
  
3Lova Perman
55.79
IF Göta Karlstad
55.79
q
  
4Lovisa Linde
55.98
Täby IS
55.98
q
  
5Marie Kimumba
Marie Kimumba 95, Spårvägen
56.20
Spårvägens FK
56.20
SB
q
  
6Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
58.61
Spårvägens FK
58.61
  
K 800 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Lovisa Lindh
2:04.89
Ullevi FK
2:04.89
  
2Hanna Hermansson
2:04.95
Turebergs FK
2:04.95
SB
  
3Senna Ohlsson
Senna Ohlsson 00, Sävedalen
2:06.05
Sävedalens AIK
2:06.05
PB
  
4Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
2:06.52
KFUM Örebro
2:06.52
  
5Linn Söderholm
2:06.94
Sävedalens AIK
2:06.94
SB
  
6Alice Magnell Millán
2:08.31
Eskilstuna FI
2:08.31
PB
  
7Lovisa Bivstedt
2:10.14
Hässelby SK
2:10.14
  
8Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:12.10
Göteborgs KIK
2:12.10
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Senna Ohlsson
Senna Ohlsson 00, Sävedalen
2:10.65
Sävedalens AIK
2:10.65
Q
  
2Hanna Hermansson
2:10.65
Turebergs FK
2:10.65
Q
  
3Jessica Edlund
2:10.91
Umedalens IF
2:10.91
  
4Maria Freij
2:12.68
Malmö AI
2:12.68
  
5Sara Liljegren
2:12.93
IS Göta
2:12.93
PB
  
Rebecka Öberg
DNF
IFK Lidingö
DNF
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Linn Söderholm
2:09.93
Sävedalens AIK
2:09.93
SB
Q
  
2Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
2:10.55
KFUM Örebro
2:10.55
Q
  
3Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:10.87
Göteborgs KIK
2:10.87
q
  
4Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:12.25
Göteborgs KIK
2:12.25
  
5Klara Frih
2:12.60
Åsbro GoIF
2:12.60
PB
  
6Maja Björnsson
2:21.90
Upsala IF
2:21.90
  
Heat 3
15 aug
15 aug
1Lovisa Lindh
2:09.81
Ullevi FK
2:09.81
Q
  
2Lovisa Bivstedt
2:10.54
Hässelby SK
2:10.54
Q
  
3Alice Magnell Millán
2:10.61
Eskilstuna FI
2:10.61
q
  
4Madeleine Björlin-Delmar
2:12.55
IFK Göteborg
2:12.55
  
5Greta Graziani
2:19.18
Täby IS
2:19.18
  
6Emelie Svensson
2:25.21
IFK Mora
2:25.21
  
7Susanna Nilsson
Susanna Nilsson 93, Löparnas vänner
2:33.29
Löparnas Vänner IF
2:33.29
PB
  
K 1500 m     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Hanna Hermansson
4:16.07
Turebergs FK
4:16.07
  
2Sara Christiansson
4:18.76
Sävedalens AIK
4:18.76
SB
  
3Alice Magnell Millán
4:20.11
Eskilstuna FI
4:20.11
PB
  
4Jessica Edlund
4:20.52
Umedalens IF
4:20.52
PB
  
5Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
4:25.30
Mölndals AIK
4:25.30
  
6Nora Lundin
4:26.38
Hammarby IF
4:26.38
  
7Hanna Bergström
4:30.60
Huddinge AIS
4:30.60
  
8Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
4:31.14
Göteborgs KIK
4:31.14
  
9Olivia Weslien
4:31.79
IF Göta Karlstad
4:31.79
SB
  
10Elsa Wallenius
4:34.24
Västerås FK
4:34.24
SB
  
Heat 1
14 aug
14 aug
1Sara Christiansson
4:32.39
Sävedalens AIK
4:32.39
Q
  
2Jessica Edlund
4:33.22
Umedalens IF
4:33.22
Q
  
3Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
4:34.96
Mölndals AIK
4:34.96
Q
  
4Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
4:35.53
Göteborgs KIK
4:35.53
Q
  
5Emilia Lillemo
4:37.69
Täby IS
4:37.69
  
6Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
4:43.02
Trångsvikens IF
4:43.02
  
7Malin Dahlbäck
4:45.23
Eskilstuna FI
4:45.23
  
8Malin Persson
4:47.45
Bollnäs FIK
4:47.45
SB
  
9Ida Tryggveson
4:51.28
Upsala IF
4:51.28
  
10Sofia Amini
Sofia Amini 03, Upsala IF
4:53.34
Upsala IF
4:53.34
PB
  
Heat 2
14 aug
14 aug
1Alice Magnell Millán
4:32.82
Eskilstuna FI
4:32.82
Q
  
2Hanna Hermansson
4:33.71
Turebergs FK
4:33.71
Q
  
3Hanna Bergström
4:33.97
Huddinge AIS
4:33.97
Q
  
4Nora Lundin
4:34.70
Hammarby IF
4:34.70
Q
  
5Olivia Weslien
4:36.64
IF Göta Karlstad
4:36.64
q
  
6Elsa Wallenius
4:37.14
Västerås FK
4:37.14
q
  
7Ida Knutsson
4:41.76
Upsala IF
4:41.76
  
8Filippa Ramberg
4:54.79
Hammarby IF
4:54.79
  
9Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
4:56.34
Upsala IF
4:56.34
  
K 5000 m     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Meraf Bahta
16:27.13
Hälle IF
16:27.13
SB
  
2Linn Nilsson
16:27.50
Hälle IF
16:27.50
  
3Sara Christiansson
16:30.51
Sävedalens AIK
16:30.51
SB
  
4Cecilia Norrbom
16:46.60
Spårvägens FK
16:46.60
  
5Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
16:52.34
Örgryte IS
16:52.34
  
6Linnéa Sennström
16:54.49
Hässelby SK
16:54.49
  
7Louise Wiker
17:02.01
Hässelby SK
17:02.01
  
8Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
17:16.28
Sävedalens AIK
17:16.28
SB
  
9Liduina van Sitteren
17:34.82
Örebro AIK
17:34.82
  
10Johanna Larsson
17:43.36
Örgryte IS
17:43.36
  
11Ida Tryggveson
17:47.41
Upsala IF
17:47.41
PB
  
12Angelica Strandberg
17:51.90
Spårvägens FK
17:51.90
  
13Julia Nilsson
18:11.70
IK Pallas
18:11.70
PB
  
14Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
18:14.65
Sävedalens AIK
18:14.65
  
15Weronika Brzuchalska
18:15.40
FK Studenterna
18:15.40
  
K 10 000 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Meraf Bahta
34:07.21
Hälle IF
34:07.21
SB
  
2Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
34:07.54
Hässelby SK
34:07.54
SB
  
3Linn Nilsson
34:07.99
Hälle IF
34:07.99
SB
  
4Carolina Wikström
34:12.62
LK Roslagen
34:12.62
  
5Anastasia Denisova
34:29.00
Sävedalens AIK
34:29.00
SB
  
6Linnéa Sennström
34:50.58
Hässelby SK
34:50.58
PB
  
7Cecilia Norrbom
34:57.62
Spårvägens FK
34:57.62
  
8Charlotte Andersson
35:04.69
IFK Umeå
35:04.69
PB
  
9Johanna Salminen
35:04.83
FK Studenterna
35:04.83
  
10Lina Strand
Lina Strand 88, Gbg-Majorna
35:17.84
Göteborg-Majorna OK
35:17.84
PB
  
11Johanna Anvell
35:21.31
Mölndals AIK
35:21.31
PB
  
12Liduina van Sitteren
35:55.48
Örebro AIK
35:55.48
  
13Malin Skoog
Malin Skoog 88, IFK Umeå
36:00.38
IFK Umeå
36:00.38
PB
  
14Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
36:05.74
Fredrikshofs FIF
36:05.74
PB
  
15Emma Bjessmo
36:17.02
IFK Lidingö
36:17.02
PB
  
16Louise Wiker
36:20.19
Hässelby SK
36:20.19
  
17Johanna Larsson
36:55.27
Örgryte IS
36:55.27
SB
  
18Helena Bjälkemo
Helena Bjälkemo 81, Terrible Tuesday
36:56.63
Terrible Tuesdays TC
36:56.63
  
19Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
37:09.56
Sävedalens AIK
37:09.56
  
20Fanny Schulstad
37:12.30
Runacademy IF
37:12.30
  
21Weronika Brzuchalska
37:15.65
FK Studenterna
37:15.65
  
Mikaela Arfwedson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Hanna Kumlin
DNF
Örgryte IS
DNF
  
Gabriella SamuelssonHässelby SK
DNF
  
K 3000 m hinder     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Amélie Svensson
10:17.75
Sävedalens AIK
10:17.75
  
2Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:19.24
Örgryte IS
10:19.24
SB
  
3Julia Samuelsson
10:26.23
Högby IF
10:26.23
  
4Hanna Bergström
10:42.56
Huddinge AIS
10:42.56
  
5Alva Malmsten NilssonIF Skade
11:10.87
PB
  
Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
K 100 m häck     
15 aug
Vind: -1.5

Final A

Final
15 aug
Vind: -1.5
1Lovisa KarlssonHögby IF
13.67
  
2Tilde Johansson
13.80
Falkenbergs IK
13.80
  
3Julia WennerstenIK Ymer
13.82
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
13.89
Lidköpings IS
13.89
  
5Katharina GråmanTyresö FK
13.97
  
6Maja MaunsbachIFK Lund
14.19
  
7Estelle MontlerUllevi FK
14.31
  
8Ebba Åhman
14.37
IK Ymer
14.37
  
Heat 1
15 aug Vind: +0.7
15 augVind: +0.7
1Lovisa KarlssonHögby IF
13.62
PB
Q
  
30 SWE AT
2Ebba Åhman
14.04
IK Ymer
14.04
PB
Q
  
3Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, IFK Växjö
14.21
IFK Växjö
14.21
  
4Maria SödergrenTäby IS
14.38
PB
  
Elin Westerlund
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Freja AndersdotterMalmö AI
DNF
  
Heat 2
15 aug Vind: -0.4
15 augVind: -0.4
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
13.67
Lidköpings IS
13.67
PB
Q
  
32 SWE AT
2Tilde Johansson
13.76
Falkenbergs IK
13.76
Q
  
3Estelle MontlerUllevi FK
14.13
PB
q
  
4Elin Lindeblad
14.53
Kalmar SK
14.53
  
5Sofia Lindh
Sofia Lindh 98, Upsala IF
15.04
Upsala IF
15.04
  
Heat 3
15 aug Vind: +0.7
15 augVind: +0.7
1Julia WennerstenIK Ymer
13.65
Q
  
2Katharina GråmanTyresö FK
13.73
PB
Q
  
38 SWE AT
3Maja MaunsbachIFK Lund
13.94
PB
q
  
4Alva von Gerber
14.45
Huddinge AIS
14.45
PB
  
5Levina Ahlgren
15.42
Upsala IF
15.42
SB
  
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
DQ
Göteborgs KIK
DQ
  
K 400 m häck     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Hanna Palmqvist
57.33
Mölndals AIK
57.33
SB
  
2Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
58.06
Vallentuna FK
58.06
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
58.64
Lidköpings IS
58.64
PB
  
4Lovisa Linde
58.92
Täby IS
58.92
PB
  
39 SWE AT
5Jonna Tilgner
Jonna Tilgner 84, Linköpings GIF
59.96
Linköpings GIF
59.96
SB NR35
  
6Ebba Åhman
1:00.95
IK Ymer
1:00.95
  
7Caroline Larsson
1:01.30
Täby IS
1:01.30
PB
  
8Ebba Svantesson
1:03.29
Upsala IF
1:03.29
  
Heat 1
15 aug
15 aug
1Hanna Palmqvist
59.31
Mölndals AIK
59.31
Q
  
2Jonna Tilgner
Jonna Tilgner 84, Linköpings GIF
1:00.02
Linköpings GIF
1:00.02
SB
Q
  
3Ebba Åhman
1:00.64
IK Ymer
1:00.64
PB
q
  
4Vendela Rydbäck
1:02.62
IFK Växjö
1:02.62
  
Ella Hagman
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
Heat 2
15 aug
15 aug
1Lovisa Linde
1:00.38
Täby IS
1:00.38
Q
  
2Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:01.23
Lidköpings IS
1:01.23
Q
  
3Frida Johansson
Frida Johansson 95, Tjalve IF Norrköping
1:02.92
Tjalve IF Norrköping
1:02.92
  
4Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås
1:03.76
Västerås FK
1:03.76
SB
  
5Lovisa Ellström
1:03.81
IF Göta Karlstad
1:03.81
PB
  
6Celina Reichardt
1:04.14
Spårvägens FK
1:04.14
  
Heat 3
15 aug
15 aug
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
59.59
Vallentuna FK
59.59
Q
  
2Ebba Svantesson
1:01.11
Upsala IF
1:01.11
Q
  
3Caroline Larsson
1:01.71
Täby IS
1:01.71
q
  
4Hanna Karlsson
1:03.65
IF Göta Karlstad
1:03.65
  
5Emelie Öberg
1:03.78
Ullevi FK
1:03.78
  
6Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
1:07.46
F Stenungsunds FI
1:07.46
  
K Höjd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.95
Trångsvikens IF
1.95
SB
  
2Sofie Skoog
1.89
IF Göta Karlstad
1.89
SB
  
3Bianca Salming
1.87
Turebergs FK
1.87
SB
  
4Ellen Ekholm
1.83
Ullevi FK
1.83
=PB
  
5Louise EkmanGefle IF
1.80
  
6Maja Nilsson
1.80
Örgryte IS
1.80
  
7Lovisa Östervall
1.80
Upsala IF
1.80
SB
  
8Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.73
  
8Linda Skantze
1.73
IFK Lidingö
1.73
SB
  
10Matilda NilssonIFK Lund
1.73
SB
  
11Emma Häggblom
1.73
Upsala IF
1.73
PB
  
12Kajsa Engblom
1.63
Huddinge AIS
1.63
  
1.57
1.95
1.63
1.98
1.69
1.73
1.77
1.80
1.83
1.85
1.87
1.89
1.91
Kinsey-
o
-
xxx
-
o
o
o
-
o
o
o
o
Skoog-
-
-
o
xo
o
o
o
o
o
xxx
Salming-
-
o
o
o
o
xo
o
xxo
xxx

Ekholm-
-
o
o
o
xxo
o
xxx



Ekman-
-
o
o
o
o
xxx




Nilsson-
-
-
o
o
xo
xxx




Östervall-
-
o
xo
xo
xxo
xxx




Erlandsson-
-
o
o
xxx






Skantze-
o
o
o
xxx






Nilsson-
o
xo
xo
xxx






Häggblomo
o
xo
xxo
xxx






Engblomo
xo
xxx








K Stav     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.71
MR SB
  
2Lisa Gunnarsson
4.46
Hässelby SK
4.46
SB
  
3Michaela Meijer
4.36
Örgryte IS
4.36
  
4Linnea Jönsson
4.09
IFK Helsingborg
4.09
PB
  
5Sandra Alvero
Sandra Alvero 01, IFK Växjö
4.02
IFK Växjö
4.02
SB
  
6Sara WinbergTäby IS
4.02
  
7Gabriella Jönsson
3.91
IFK Helsingborg
3.91
  
8Filippa Miller
3.91
Hovslätts IK
3.91
PB
  
9Fanny Berglund
3.80
Örgryte IS
3.80
SB
  
10Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.80
SB
  
11Annika Jönsson
3.50
IFK Helsingborg
3.50
  
12Clara Billing
3.35
Turebergs FK
3.35
  
3.35
4.46
3.50
4.56
3.65
4.71
3.80
4.84
3.91
4.02
4.09
4.16
4.26
4.36
4.41
Bengtsson-
-
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
xp
o
Gunnarsson-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
xo
o
xo
-
Meijer-
-
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
-
Jönsson-
-
o
o
o
o
o
xxx



Alvero-
xo
xo
o
xo
o
xxx




Winberg-
-
o
-
xxo
xo
xxx




Jönsson-
-
xo
o
o
xxx





Miller-
o
o
xxo
xo
xxx





Berglund-
-
o
o
xxx






Kiviniemi Andersson-
o
xxo
xo
xxx






Jönssonxo
o
xxx








Billingo
xxx









K Längd     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Khaddi Sagnia
6.72
Ullevi FK
6.72
+0.1
  
2Erica Jarder
6.42
IF Göta Karlstad
6.42
+0.5
  
3Tilde Johansson
6.33
Falkenbergs IK
6.33
0.0 SB
  
4Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
6.21
+0.9
  
5Jenny Lestander
6.03w
Örgryte IS
6.03w
+2.1
  
6Kaiza Karlén
5.94
IF Göta Karlstad
5.94
+0.5
  
7Emilia Kjellberg
5.93
IF Göta Karlstad
5.93
0.0 SB
  
8Sandra TörnrosGefle IF
5.90
–1.1
  
9Emelie EklundTäby IS
5.81
+0.9
  
10Jonna Lindéen
5.62
Kalmar SK
5.62
+0.7
  
11Lovisa KarlssonHögby IF
5.57
+0.1
  
Sagniax
+0.6
6.42
+0.8
6.28
-2.2
x
+0.6
x
+0.6
6.72
+0.1
Jarder6.32
0.0
4.13
+1.9
x
-0.3
x
+0.2
x
+2.0
6.42
+0.5
Johanssonx
-0.5
6.17
+0.3
x
+0.8
x
-0.5
6.24
-0.5
6.33
0.0
Otterling Marmbrandt5.43
-1.2
5.87
-0.1
6.15
+1.5
5.91
-1.9
6.14
+0.5
6.21
+0.9
Lestander5.96w
+2.1
6.03w
+2.1
4.74
+1.3
5.39
-2.1
5.70
0.0
5.69
+0.6
Karlén5.94
+0.5
x
+1.0
x
+0.7
5.82
-2.1
x
0.0
x
+1.9
Kjellbergx
+2.1
x
+1.9
5.93
0.0
x
-0.1
x
-0.1
x
-0.7
Törnros5.81
-1.2
5.80
+0.8
5.88
+1.2
5.90
-1.1
x
+1.5
x
+0.4
Eklundx
+2.1
5.81
+0.9
5.58
-0.4
Lindéen5.62
+0.7
x
+1.7
x
+0.2
Karlsson5.57
+0.1
5.46
-0.9
5.51
-0.2
Kval
14 aug
14 aug
1Khaddi Sagnia
6.74
Ullevi FK
6.74
+1.5
Q
  
2Tilde Johansson
6.13
Falkenbergs IK
6.13
+0.3
Q
  
3Kaiza Karlén
6.10
IF Göta Karlstad
6.10
+0.3
Q
  
4Erica Jarder
6.01
IF Göta Karlstad
6.01
+0.7
Q
  
5Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
5.99
+1.8
Q
  
6Emelie EklundTäby IS
5.92
+1.8 PB
Q
  
7Emilia Kjellberg
5.91
IF Göta Karlstad
5.91
+0.2 SB
Q
  
8Lovisa KarlssonHögby IF
5.88
0.0
Q
  
9Sandra TörnrosGefle IF
5.84
+0.7
Q
  
10Jenny Lestander
5.82
Örgryte IS
5.82
+0.1
Q
  
11Emilia HammarströmMölndals AIK
5.78
+0.5
Q
  
12Jonna Lindéen
5.77
Kalmar SK
5.77
+1.5 SB
Q
  
13Thilda Särnevång
5.66
IFK Växjö
5.66
+0.7
  
14Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
5.63w
Athletics 24Seven SK
5.63w
+2.2
  
15Amanda Hansson
5.46
Hässelby SK
5.46
+1.5
  
16Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.39
IF Göta Karlstad
5.39
+1.7
  
Sagnia6.74
+1.5
Johansson6.13
+0.3
Karlén6.10
+0.3
Jarder6.01
+0.7
Otterling Marmbrandt5.99
+1.8
Eklundx
+0.2
4.35
+0.7
5.92
+1.8
Kjellberg5.66
-0.6
5.91
+0.2
Karlsson5.64
-0.3
5.88
0.0
Törnros5.84
+0.7
Lestander5.82
+0.1
Hammarström5.78
+0.5
Lindéen5.55
-0.7
3.80
-0.1
5.77
+1.5
Särnevång5.66
+0.7
5.62
+0.3
5.52
+0.9
Ullgren5.63w
+2.2
5.30
-0.8
x
+0.8
Hansson5.38
+1.9
5.10
+0.3
5.46
+1.5
Hansen5.39
+1.7
x
-0.6
5.18
+0.7
K Tresteg     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.56
–1.9 PB
  
2Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
13.42
Råby-Rekarne FIF
13.42
–1.1 PB
  
3Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.09
Spårvägens FK
13.09
–1.3
  
4Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
12.99
–0.1 SB NR35
  
5Madeleine NilssonGefle IF
12.56
0.0 SB
  
6Elvira Richardsson
Elvira Richardsson 96, Göteborgs KIK
12.15
Göteborgs KIK
12.15
+2.0 SB
  
7Lisa Weyhenmeyer
12.05
Upsala IF
12.05
+0.4
  
8Jenny Lestander
11.95
Örgryte IS
11.95
–1.0
  
9Frida AnderssonMalmö AI
11.73
–0.2
  
10Amanda Hjalmarsson
11.68
IFK Växjö
11.68
0.0
  
Abrahamsson13.18
-1.4
x
+0.3
x
+0.8
13.15
-1.5
13.34
-0.6
13.56
-1.9
Åskag13.04
-2.4
13.34
-0.9
13.18
-0.5
13.32
-1.1
13.25
-0.3
13.42
-1.1
Griksaite13.09
-1.3
x
-0.3
x
-1.5
x
0.0
x
-0.4
x
-0.5
Otterling Marmbrandtx
-0.1
12.91
+0.2
12.99
-0.1
x
-2.0
x
-0.8
x
-0.8
Nilsson12.45
-1.7
12.51
-0.2
12.45
-0.6
12.56
0.0
x
+0.7
11.16
-0.7
Richardsson11.73
-1.3
11.79
-1.3
12.15
+2.0
x
-1.3
11.70
-2.1
x
-1.7
Weyhenmeyerx
-0.3
11.83
+0.5
12.05
+0.4
11.78
-0.4
12.04
-1.1
x
-0.7
Lestanderx
-1.4
11.78
-0.9
x
+1.3
x
-1.5
11.95
-1.0
x
-1.3
Anderssonx
-1.3
x
0.0
11.73
-0.2
Hjalmarssonx
-1.2
11.68
0.0
x
+0.2
K Kula     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Fanny Roos
18.59
Malmö AI
18.59
MR
  
2Frida Åkerström
17.10
Hässelby SK
17.10
  
3Axelina Johansson
16.85
Hässelby SK
16.85
  
4Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
15.76
Spårvägens FK
15.76
  
5Caisa-Marie LindforsUpsala IF
15.11
  
6Maria Nilsson
14.99
IK Orient
14.99
SB
  
7Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
14.94
  
8Amanda Lejros
14.22
Hässelby SK
14.22
PB
  
9Emilia Malmehed
Emilia Malmehed 01, Linköpings GIF
13.75
Linköpings GIF
13.75
PB
  
10Victoria Engström KindmarkUpsala IF
13.40
SB
  
11Mathilda ErikssonMalmö AI
13.10
SB
  
12Beatrice Lantz
Beatrice Lantz 97, IFK Växjö
12.92
IFK Växjö
12.92
  
13Nina Björkman
12.80
Västerås FK
12.80
SB
  
14Victoria QuainooMalmö AI
12.76
  
15Emilia Stenström
11.85
Huddinge AIS
11.85
  
Roos17.5517.6718.59x17.8818.46
Åkerström16.9817.1016.7016.91xx
Johansson16.74x16.1316.3016.8516.47
Lennman15.7615.68x15.5315.5815.42
Lindfors14.2514.5514.83x15.0315.11
Nilsson13.51x14.9914.66x14.33
Hjálmsdóttir Annerud14.82xx14.8814.6414.94
Lejros12.7114.22xxxx
Malmehedx13.3213.75
Engström Kindmark12.3913.40x
Eriksson13.1012.89x
Lantz12.84x12.92
Björkmanx12.80x
Quainooxx12.76
Stenström11.4611.85x
K Diskus     
16 aug

Final A

Final
16 aug
1Vanessa Kamga
56.11
Upsala IF
56.11
  
2Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
55.92
Spårvägens FK
55.92
  
3Fanny Roos
54.85
Malmö AI
54.85
  
4Caisa-Marie LindforsUpsala IF
54.24
  
5Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
50.86
SB
  
6Ellen Pettersson
50.33
Upsala IF
50.33
  
7Frida Åkerström
48.71
Hässelby SK
48.71
  
8Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg 98, Athletics 24Seven
47.79
Athletics 24Seven SK
47.79
  
9Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
46.47
Spårvägens FK
46.47
  
10Daniella Persson
45.48
Spårvägens FK
45.48
  
11Erica Larsson
44.35
IF Göta Karlstad
44.35
  
12Nina Björkman
43.39
Västerås FK
43.39
  
Kamgaxx54.11x56.11x
Ljungberg53.3151.0052.93x55.9250.56
Roos49.92x54.5354.85x54.37
Lindfors54.2453.91xxx51.75
Hjálmsdóttir Annerud45.4143.0250.8650.6047.21x
Pettersson47.0448.9045.8150.3349.43x
Åkerström47.70x43.4348.7147.2943.59
Rudberg44.04x47.79x44.5446.09
Schmidt44.4346.4746.29
Persson43.9745.48x
Larsson44.3543.98x
Björkman43.39x41.12
Kval
15 aug
15 aug
1Vanessa Kamga
57.48
Upsala IF
57.48
Q
  
2Fanny Roos
53.72
Malmö AI
53.72
Q
  
3Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
52.25
Spårvägens FK
52.25
Q
  
4Caisa-Marie LindforsUpsala IF
50.19
Q
  
5Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg 98, Athletics 24Seven
48.03
Athletics 24Seven SK
48.03
Q
  
6Frida Åkerström
46.00
Hässelby SK
46.00
Q
  
7Erica Larsson
45.84
IF Göta Karlstad
45.84
Q
  
8Ellen Pettersson
45.42
Upsala IF
45.42
Q
  
9Daniella Persson
45.27
Spårvägens FK
45.27
Q
  
10Nina Björkman
44.79
Västerås FK
44.79
PB
q
  
11Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
44.44
q
  
12Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
44.23
Spårvägens FK
44.23
q
  
13Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
44.21
Spårvägens FK
44.21
  
14Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
43.33
  
15Lydia Sundin
43.24
Hässelby SK
43.24
  
16Molly Broback
Molly Broback 01, Sävedalen
40.83
Sävedalens AIK
40.83
  
17Amanda Fridberg
39.38
IF Göta Karlstad
39.38
  
18Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
38.99
Hovslätts IK
38.99
  
Kamga57.48
Roos53.72
Ljungberg44.5952.25
Lindfors44.9450.19
Rudberg44.9143.6348.03
Åkerström46.00
Larssonx45.84
Pettersson45.42
Persson45.27
Björkman44.79xx
Hjálmsdóttir Annerudx44.44x
Schmidt44.2341.2143.23
Hilding43.1444.2140.85
Öhrn Selahnxx43.33
Sundin42.4343.2441.01
Brobackx40.8339.65
Fridbergxx39.38
Rubinxx38.99
K Slägga     
15 aug

Final A

Final
15 aug
1Ida Storm
68.54
Malmö AI
68.54
  
2Tracey AnderssonUllevi FK
67.75
  
3Grete Ahlberg
64.13
Hammarby IF
64.13
  
4Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
63.71
Spårvägens FK
63.71
  
5Frida Bååth
61.14
Timrå AIF
61.14
SB
  
6Sara Forssell
60.20
Motala AIF
60.20
  
7Jennifer Andersson
59.00
Västerås FK
59.00
  
8Kajsa Wennberg
58.27
Upsala IF
58.27
  
9Kristina Andersson
58.01
Råby-Rekarne FIF
58.01
SB
  
10Rebecka Hallerth
57.86
Spårvägens FK
57.86
  
11Michaela NorrbeliusGefle IF
56.11
SB
  
12Hillevi Carlsson
54.66
Hässelby SK
54.66
  
Storm65.3964.1367.5968.5465.9166.03
Andersson65.9963.3967.7564.7463.0564.96
Ahlberg63.68x63.3962.5164.1361.49
Larsson60.1758.6663.7163.4961.44x
Bååth61.1455.3359.77xx59.77
Forssell58.2360.20x58.49x59.25
Andersson57.8659.0058.9958.2358.9456.84
Wennbergx58.08x53.29x58.27
Andersson53.5555.0558.01
Hallerth57.8655.7757.85
Norrbelius53.5556.11x
Carlssonx52.8954.66
Kval
14 aug
14 aug
1Tracey AnderssonUllevi FK
62.77
Q
  
2Grete Ahlberg
62.40
Hammarby IF
62.40
Q
  
3Sara Forssell
61.86
Motala AIF
61.86
PB
Q
  
4Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
58.55
Spårvägens FK
58.55
Q
  
5Frida Bååth
58.21
Timrå AIF
58.21
Q
  
6Ida Storm
57.87
Malmö AI
57.87
Q
  
7Kristina Andersson
57.18
Råby-Rekarne FIF
57.18
Q
  
8Hillevi Carlsson
56.67
Hässelby SK
56.67
Q
  
9Rebecka Hallerth
56.07
Spårvägens FK
56.07
Q
  
10Kajsa Wennberg
56.00
Upsala IF
56.00
Q
  
11Michaela NorrbeliusGefle IF
55.72
SB
Q
  
12Jennifer Andersson
54.93
Västerås FK
54.93
q
  
13Emma Holmgren Löf
54.85
Upsala IF
54.85
PB
  
14Josefin Berg
53.18
IF Göta Karlstad
53.18
  
15Luana Lund Klaric
Luana Lund Klaric 99, Göteborgs KIK
51.39
Göteborgs KIK
51.39
  
16Amanda Fridberg
51.01
IF Göta Karlstad
51.01
  
17Linnéa Jönsson
50.26
Upsala IF
50.26
  
18Sanna Tollefors
42.72
Vallentuna FK
42.72
  
Anderssonx62.77
Ahlberg62.40
Forssell61.86
Larsson58.55
Bååth58.21
Storm57.87
Andersson57.18
Carlsson52.3253.8756.67
Hallerth54.9356.07
Wennberg56.00
Norrbelius55.72
Andersson52.3754.9353.62
Holmgren Löfx54.85x
Berg50.0349.8553.18
Lund Klaricx48.9551.39
Fridbergx50.2551.01
Jönssonxx50.26
Tolleforsxx42.72
K Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
57.27
  
2Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
55.10
Västerås FK
55.10
SB
  
3Matilda Elfgaard
Matilda Elfgaard 92, Athletics 24Seven
50.30
Athletics 24Seven SK
50.30
  
4Carolin Näslund
49.76
IF Göta Karlstad
49.76
SB
  
5Bianca Salming
48.16
Turebergs FK
48.16
  
6Elisabeth Lithell
46.97
KFUM Örebro
46.97
  
7Maja Gustavsson
46.25
Västerås FK
46.25
  
8Beatrice Lantz
Beatrice Lantz 97, IFK Växjö
45.19
IFK Växjö
45.19
  
9Angel Richmore
43.49
Malmö AI
43.49
  
10Maria Olsson
40.67
Gefle IF
40.67
  
11Emilia Stenström
37.16
Huddinge AIS
37.16
SB
  
12Daniella Ekström
36.03
Upsala IF
36.03
  
Hjálmsdóttir Annerud54.6154.31x52.4157.2754.90
Flink50.4653.0454.3849.4455.10x
Elfgaard47.6347.4145.9447.1750.3049.69
Näslundx48.11x45.6649.76x
Salming46.5445.4045.5342.8944.0948.16
Lithell46.9746.1345.59xxx
Gustavsson43.6042.44xx44.0946.25
Lantz45.1941.73x44.6544.82x
Richmore43.49x37.87
Olsson40.6440.6740.59
Stenström36.2136.2537.16
Ekström35.0536.03x