24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
Arena: Slottsskogsvallen   Arrangör: Örgryte IS
Tävlande: 175 (78+97)   Starter: 198 (90+108)

   
 Män 
1Örgryte IS58
2Hässelby SK58
3Ullevi FK57
4Spårvägens FK56
5IFK Växjö38
   
 Kvinnor 
1Ullevi FK78
2Spårvägens FK75
3Upsala IF63
4IF Göta62
5Hässelby SK58
6IFK Växjö37
Män
M 100 m     

Vind: -1.8

Final A

Final

Vind: -1.8
1Thomas Jones
10.86
IFK Växjö
10.86
  
2Erik Annerfalk
10.91
Ullevi FK
10.91
SB
  
3Jonatan Hirsh
11.10
Örgryte IS
11.10
  
4Olle Forslin
11.13
Hässelby SK
11.13
  
5Marcus Berggren
11.32
Spårvägens FK
11.32
  
M 200 m     

Vind: -0.6

Final A

Final

Vind: -0.6
1Carl Bengtström
21.44
Örgryte IS
21.44
  
2Dennis Forsman
21.90
Hässelby SK
21.90
SB
  
3Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
21.96
  
4Alexander LesserUllevi FK
22.19
  
5Hannes Egonsson
23.29
IFK Växjö
23.29
  
M 400 m     


Final A

Final

1Carl Bengtström
48.83
Örgryte IS
48.83
  
2Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
49.05
  
3Martin Selin
49.39
Ullevi FK
49.39
SB
  
4Gustav Gahne
51.50
Hässelby SK
51.50
SB
  
5Moltas StrömbergIFK Växjö
53.91
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Felix Francois
1:49.32
Örgryte IS
1:49.32
  
2Joakim Andersson
1:49.69
Spårvägens FK
1:49.69
  
3Alexander LundskogUllevi FK
1:50.06
PB
  
4Anton Persson
1:50.83
Hässelby SK
1:50.83
  
5Anton Bertilsson
2:21.77
IFK Växjö
2:21.77
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
4:40.40
Spårvägens FK
4:40.40
SB
  
2Emil Blomberg
4:41.81
Hässelby SK
4:41.81
  
3Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
4:42.10
Örgryte IS
4:42.10
  
4Hampus Börjesson
4:42.72
Ullevi FK
4:42.72
  
 
  , Växjö
DNS
IFK Växjö
DNS
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Emil Danielsson
14:34.94
Spårvägens FK
14:34.94
SB
  
2Hampus Börjesson
14:49.43
Ullevi FK
14:49.43
  
3Fredrik Johansson
14:58.55
IFK Växjö
14:58.55
SB
  
4Elmar Engholm
15:29.16
Hässelby SK
15:29.16
SB
  
5Erik Barr Zeilon
15:34.50
Örgryte IS
15:34.50
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Omar Nuur
8:53.77
IFK Växjö
8:53.77
PB
  
5 SWE P19 AT
2Axel Djurberg
9:21.41
Hässelby SK
9:21.41
SB
  
3Johan Fagerberg
9:43.27
Spårvägens FK
9:43.27
SB
  
4Jesper Evervall
10:46.51
Örgryte IS
10:46.51
PB
  
 
  , Växjö
DNS
IFK Växjö
DNS
  
M 110 m häck     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.47
Spårvägens FK
14.47
SB
  
2Fredrik Samuelsson
14.88
Hässelby SK
14.88
  
3Jonathan Carbe
15.11
Örgryte IS
15.11
SB
  
4Isak Barrow
15.68
Ullevi FK
15.68
PB
  
 
  , Växjö
DNS
IFK Växjö
DNS
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Anton Bertilsson
53.23
IFK Växjö
53.23
  
2Erik Lindahl
54.49
Ullevi FK
54.49
SB
  
3Samuel Wiik
54.68
Örgryte IS
54.68
SB
  
4Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
56.69
Spårvägens FK
56.69
SB
  
5Fredrik Samuelsson
56.87
Hässelby SK
56.87
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Isak Persson
2.00
Örgryte IS
2.00
  
2Herman Olvik
1.96
Ullevi FK
1.96
  
3Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
1.96
Spårvägens FK
1.96
SB
  
4Yuan-Zhong Wu
1.92
IFK Växjö
1.92
SB
  
5Carl af Forselles
1.75
Hässelby SK
1.75
  
1.751.821.871.921.962.002.10
Persson--ooooxxx
Olvik--ooxoxxx
Chiguer-oooxxoxxx
Wu-oxxoxxoxxx
af Forselleso---xxx
M Stav     


Final A

Final

1Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.40
  
2Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
4.86
Hässelby SK
4.86
  
3Emil Carlsson
4.76
IFK Växjö
4.76
SB
  
4Robin JacobssonUllevi FK
4.76
  
5Erik Thorstensson
4.46
Spårvägens FK
4.46
SB
  
4.164.464.664.764.865.065.265.405.55
Svärd Jacobsson------oxoxxx
Thor---ooxxx
Carlsson--ooxxx
Jacobsson--xooxxx
Thorstenssonooxxx
M Längd     


Final A

Final

1Erik JohanssonUllevi FK
7.50
+0.8
  
2Tobias Carlryd
7.25
Örgryte IS
7.25
+0.2
  
3Carl af Forselles
7.25
Hässelby SK
7.25
+1.5 SB
  
4Albin Månsson
7.22
IFK Växjö
7.22
+0.9 PB
  
5Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.02
Spårvägens FK
7.02
+2.0 SB
  
Johanssonx
-0.5
7.36
+0.7
7.39
+1.0
4.70
+1.1
7.50
+0.8
Carlryd6.94
-0.6
7.25
+0.2
x
+0.7
x
+0.5
7.19
+0.6
af Forselles6.79
-0.5
7.12
+1.4
7.25
+1.5
Månsson6.81
+0.6
6.75w
+2.1
7.22
+0.9
x
+0.2
x
+1.2
Chiguer7.02
+2.0
6.84w
+2.1
x
+1.9
6.67
+1.5
x
+0.8
x
+1.6
M Tresteg     


Final A

Final

1Jesper Hellström
16.37
Hässelby SK
16.37
+0.4 MR SB
  
2Isak Persson
15.96
Örgryte IS
15.96
+0.4 PB
  
27 SWE AT
3Gustaf BålströmUllevi FK
14.99
+0.1
  
4Mattias Sunneborn
13.51
Spårvägens FK
13.51
–0.2 SB
  
5Ludvig Jönsson
12.73
IFK Växjö
12.73
+0.2 PB
  
Hellström16.22
0.0
14.69
-0.1
x
0.0
16.37
+0.4
Persson15.17
+0.1
x
-0.1
15.34
-0.1
15.79
+0.2
15.72
+0.4
15.96
+0.4
Bålström14.99
+0.1
14.15
-0.3
x
0.0
14.55
+0.2
x
+0.3
14.84
+0.1
Sunneborn13.17
+0.1
13.48
+0.3
13.01
-0.1
13.35
-0.1
13.51
-0.2
13.50
+0.1
Jönsson12.73
+0.2
12.73
-0.1
12.65
0.0
x
+0.3
M Kula     


Final A

Final

1Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.86
Spårvägens FK
18.86
PB
  
2Gabriel Heen
17.65
Hässelby SK
17.65
  
3Arwid Koskinen
16.79
Ullevi FK
16.79
SB
  
4Leo Zikovic
14.30
Örgryte IS
14.30
PB
  
5Johan Pyrell
10.81
IFK Växjö
10.81
SB
  
Arbinge18.1418.1018.5418.8618.19x
Heen16.69x16.8217.42x17.65
Koskinen16.6816.7916.6416.6716.60x
Zikovic13.9013.5814.2214.3013.8313.78
Pyrell10.81x
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
68.10
Spårvägens FK
68.10
  
2Simon Pettersson
65.28
Hässelby SK
65.28
  
3Theodor WaltherUllevi FK
52.64
PB
  
4Kevin Fankl
38.37
Örgryte IS
38.37
SB
  
5Pär Wisme
30.30
IFK Växjö
30.30
SB
  
Ståhlxx68.07xx68.10
Pettersson64.7264.13x65.2865.02x
Waltherx49.3350.54x52.64x
Fankl34.5634.82xx38.37x
Wismexxx30.3030.19x
M Slägga     


Final A

Final

1Ragnar Carlsson
66.39
Hässelby SK
66.39
  
2Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
62.90
Spårvägens FK
62.90
PB
  
3August BergstrandUllevi FK
56.75
PB
  
4Sebastian ThörngrenIFK Växjö
47.86
SB
  
5Gustav Jacobson
41.86
Örgryte IS
41.86
SB
  
Carlsson65.1564.8866.3966.04x65.92
Moisander60.9762.9062.1562.1462.54x
Bergstrand56.18x50.0850.94x56.75
Thörngren47.86
Jacobson40.7039.85xx41.86x
M Spjut     


Final A

Final

1Esa Hiltunen
68.38
Ullevi FK
68.38
  
2Jakob Samuelsson
68.10
Hässelby SK
68.10
SB
  
3Sebastian ThörngrenIFK Växjö
66.81
  
4Sebastian Ruthström
66.21
Spårvägens FK
66.21
SB
  
5Joni Kaartinen
65.30
Örgryte IS
65.30
SB
  
Hiltunen64.0866.4868.38xxx
Samuelssonxx64.5859.6765.3568.10
Thörngren66.8161.48
Ruthström61.8166.21xx62.28x
Kaartinen65.30x62.7664.5764.82
M 4x100 m     


Final A

Final

1Ullevi FK 
40.89
  
  Erik Annerfalk  94, Patrik Andersson  91, Alexander Lesser  93, Lucas Bolin  01
2Örgryte IS 
40.97
  
  Jonatan Hirsh  98, Alex Apelgrim  04, Carl Bengtström  00, Jonathan Carbe  90
3Hässelby SK 
41.14
  
  Jesper Hellström  95, Carl af Forselles  01, Grigorios Kyriakoudis  97, Olle Forslin  93
4IFK Växjö 
41.97
  
  Thomas Jones  01, Edvin Månsson  02, Moltas Strömberg  03, Hannes Egonsson  03
5Spårvägens FK 
42.09
  
  André Drummond  90, William Gardell  01, Marvin Tay  90, Kristian Efremov  90
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Claudia Payton
11.76
Ullevi FK
11.76
  
2Erica Jarder
11.95
IF Göta Karlstad
11.95
SB
  
3Greta Deltin
12.19
Hässelby SK
12.19
  
4Isabelle Eurenius
12.26
Spårvägens FK
12.26
  
5Ida Jansson
12.58
Upsala IF
12.58
SB
  
6Amanda LennartssonIFK Växjö
13.13
  
K 200 m     

Vind: -1.8

Final A

Final

Vind: -1.8
1Lisa Lilja
23.74
Ullevi FK
23.74
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.87
Spårvägens FK
23.87
  
3Nora Lindahl
25.16
Hässelby SK
25.16
  
4Ida Jansson
25.38
Upsala IF
25.38
  
5Vendela Rydbäck
25.73
IFK Växjö
25.73
SB
  
6Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
26.75
IF Göta Karlstad
26.75
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Matilda HellqvistUllevi FK
55.01
  
2Lova Perman
55.53
IF Göta Karlstad
55.53
  
3Klara Helander
56.04
Upsala IF
56.04
  
4Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
58.24
Spårvägens FK
58.24
  
5Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
1:01.23
Hässelby SK
1:01.23
SB
  
6Maja Westhoff
1:01.43
IFK Växjö
1:01.43
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Alicia Nilsson
2:16.20
Ullevi FK
2:16.20
  
2Elin Joabsson
2:17.09
IFK Växjö
2:17.09
PB
  
3Hannah Kinane
2:17.17
Hässelby SK
2:17.17
  
4Lovisa Ellström
2:19.72
IF Göta Karlstad
2:19.72
SB
  
5Maja Björnsson
2:19.78
Upsala IF
2:19.78
  
6Elvira Fredin
Elvira Fredin 03, Spårvägen
2:25.79
Spårvägens FK
2:25.79
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Lovisa Lindh
4:34.31
Ullevi FK
4:34.31
SB
  
2Lovisa Bivstedt
4:36.59
Hässelby SK
4:36.59
SB
  
3Olivia Weslien
4:36.81
IF Göta Karlstad
4:36.81
  
4Ida Knutsson
4:39.34
Upsala IF
4:39.34
  
5Cecilia Norrbom
4:40.80
Spårvägens FK
4:40.80
SB
  
6Hanna Joabsson
5:08.82
IFK Växjö
5:08.82
PB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Louise Ringström
18:05.33
Spårvägens FK
18:05.33
SB
  
2Ida Tryggveson
18:17.96
Upsala IF
18:17.96
  
3Madeleine Larsson
18:24.10
Hässelby SK
18:24.10
SB
  
4Olivia Weslien
18:41.52
IF Göta Karlstad
18:41.52
  
5Rebecca Arnesson
19:34.16
IFK Växjö
19:34.16
  
Charlotta FougbergUllevi FK
DQ
  
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Angelica Strandberg
11:29.78
Spårvägens FK
11:29.78
  
2Jill Höstman
11:50.03
Ullevi FK
11:50.03
SB
  
3Filippa Hägglund
11:50.05
Upsala IF
11:50.05
PB
  
4Emma Jansson
12:14.02
Hässelby SK
12:14.02
  
5Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
13:10.55
PB
  
6Lovisa Ellström
18:19.02
IF Göta Karlstad
18:19.02
PB
  
K 100 m häck     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Estelle MontlerUllevi FK
14.21
  
2Amanda Hansson
14.60
Hässelby SK
14.60
SB
  
3Julia Håkansson
15.83
Spårvägens FK
15.83
PB
  
4Olivia Österling StrömstedtIF Göta Karlstad
22.44
SB
  
Sofia Lindh
DNF
Upsala IF
DNF
  
 
  , Växjö
DNS
IFK Växjö
DNS
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Ebba SvantessonUpsala IF
59.82
PB
  
2Hanna Karlsson
1:01.12
IF Göta Karlstad
1:01.12
PB
  
3Celina Reichardt
1:01.29
Spårvägens FK
1:01.29
PB
  
4Vendela Rydbäck
1:02.01
IFK Växjö
1:02.01
SB
  
5Emelie Öberg
1:04.21
Ullevi FK
1:04.21
  
6Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
1:10.63
Hässelby SK
1:10.63
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.88
IF Göta Karlstad
1.88
SB
  
2Ellen Ekholm
1.76
Ullevi FK
1.76
  
3Lovisa ÖstervallUpsala IF
1.73
  
4Klara Rådbo
1.70
Hässelby SK
1.70
SB
  
5Kerstin SiwertssonIFK Växjö
1.47
=SB
  
6Amanda Eriksson
1.40
Spårvägens FK
1.40
SB
  
1.30
1.88
1.40
1.90
1.47
1.54
1.63
1.67
1.70
1.73
1.76
1.82
1.85
Skoog-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
o
xo
Ekholm-
-
-
-
-
o
o
o
xxo
xxx

Östervall-
-
-
-
-
o
o
xo
xxx


Rådbo-
-
-
o
o
xo
o
xxx



Siwertsson-
xxo
xo
xxx







Erikssono
o
xxx








K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.70
MR SB
  
2Hanna Jansson
3.88
Ullevi FK
3.88
  
3Johanna DuplantisUpsala IF
3.78
PB
  
4Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.68
SB
  
5Irma Jonhed
3.00
IF Göta Karlstad
3.00
PB
  
Sandra AlveroIFK Växjö
NH
  
2.30
3.98
2.60
4.38
2.80
4.55
3.00
4.70
3.15
4.84
3.38
3.48
3.58
3.68
3.78
3.88
Bengtsson-
-
-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
Jansson-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
xo
o
o
Duplantis-
-
-
-
-
-
o
xo
o
xo
xxx
Kiviniemi Andersson-
-
-
o
-
o
o
o
o
xxx

Jonhedxo
o
xo
xo
xxx






Alvero-
-
-
-
-
-
xxx




K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.49
Ullevi FK
6.49
+0.4
  
2Kaiza Karlén
6.14
IF Göta Karlstad
6.14
+1.1
  
3Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
6.03
Spårvägens FK
6.03
+0.3
  
4Thilda SärnevångIFK Växjö
5.82
+0.7
  
5Lovisa ÖstervallUpsala IF
5.45
+0.4
  
6Amanda Hansson
4.94
Hässelby SK
4.94
+0.6
  
Sagnia6.49
+0.4
Karlénx
+1.9
6.14
+1.1
x
+2.2
4.40
+1.4
Griksaitex
+1.7
6.03
+0.3
x
+0.9
Särnevång5.69
+1.8
x
+1.4
x
+1.4
5.82
+0.7
5.72
+0.7
x
-0.2
Östervall5.45
+0.4
Hanssonx
+0.6
x
+1.8
x
+0.1
x
+0.9
x
+0.6
4.94
+0.6
K Tresteg     


Final A

Final

1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.34
Spårvägens FK
13.34
+1.7 SB
  
2Lisa WeyhenmeyerUpsala IF
12.15
+2.0
  
3Amanda HjalmarssonIFK Växjö
12.14
+1.3 SB
  
4Emilia Kjellberg
11.87
IF Göta Karlstad
11.87
+1.0 SB
  
5Johanna KonséleusUllevi FK
11.60
+1.6
  
6Nicole Nyberg
11.28
Hässelby SK
11.28
0.0
  
Griksaitex
+0.7
12.84
-0.3
x
+1.0
x
+0.4
x
+1.3
13.34
+1.7
Weyhenmeyerx
+0.7
x
+0.9
12.05
+0.6
12.00
+0.6
12.15
+2.0
x
+2.5
Hjalmarssonx
+0.5
x
+0.4
11.90
+0.6
x
+1.0
12.13
+1.3
12.14
+1.3
Kjellberg11.59
+0.1
x
+1.6
11.34
+0.7
11.51
+0.8
11.80
+1.0
11.87
+1.0
Konséleus11.60
+1.6
x
-0.3
11.55
+0.5
11.59
+1.3
x
+1.8
11.60
+1.6
Nybergx
+0.4
11.27
+0.6
11.28
0.0
x
+0.5
10.97
+0.6
x
+1.3
K Kula     


Final A

Final

1Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
16.33
Spårvägens FK
16.33
SB
  
2Frida Åkerström
16.22
Hässelby SK
16.22
  
3Caisa-Marie LindforsUpsala IF
15.23
  
4Frida Bergvall
11.79
IFK Växjö
11.79
  
5Erica Larsson
11.43
IF Göta Karlstad
11.43
SB
  
6Nicole Dinu
10.24
Ullevi FK
10.24
PB
  
Lennman16.2515.6116.3316.1015.7216.18
Åkerströmx15.8615.8116.0716.22x
Lindfors14.6114.7515.23x14.7514.64
Bergvallx11.38x10.78x11.79
Larsson11.4310.78x10.81xx
Dinux9.209.92xx10.24
K Diskus     


Final A

Final

1Vanessa Kamga
55.00
Upsala IF
55.00
  
2Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
52.41
Spårvägens FK
52.41
  
3Erica Larsson
47.24
IF Göta Karlstad
47.24
  
4Lydia Sundin
44.35
Hässelby SK
44.35
  
5Nina Pyrell
39.97
IFK Växjö
39.97
  
6Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
39.47
SB
  
Kamga55.0054.64xx54.9353.59
Ljungberg52.41xx51.0850.61x
Larsson46.61x44.4947.2445.89x
Sundin41.8942.17x43.6643.2044.35
Pyrell38.4039.9739.1838.8937.3439.13
Hessler-Bergstrand39.24x39.47x23.5539.17
K Slägga     


Final A

Final

1Tracey AnderssonUllevi FK
64.67
  
2Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
61.49
Spårvägens FK
61.49
  
3Kajsa Wennberg
56.42
Upsala IF
56.42
  
4Hillevi Carlsson
54.66
Hässelby SK
54.66
  
5Josefin Berg
52.51
IF Göta Karlstad
52.51
  
6Cecilia Larsson
47.96
IFK Växjö
47.96
SB
  
Andersson63.3663.7864.67xx63.27
Larsson59.3761.35x61.4960.53x
Wennberg56.4255.8556.0955.63x54.90
Carlsson52.9754.29x54.35x54.66
Berg50.4051.5251.91xx52.51
Larsson47.2747.5047.96
K Spjut     


Final A

Final

1Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
58.14
MR
  
2Carolin Näslund
46.53
IF Göta Karlstad
46.53
  
3Beatrice Lantz
46.14
IFK Växjö
46.14
SB
  
4Emelie Larsson
45.17
Ullevi FK
45.17
SB
  
5Klara Rådbo
40.33
Hässelby SK
40.33
  
6Daniella EkströmUpsala IF
36.60
  
Hjálmsdóttir Annerud53.6355.99x58.14xx
Näslund46.24x45.5446.53xx
Lantz43.4844.2746.14x44.2743.61
Larsson45.17x
Rådbo37.93x40.3337.92x38.17
Ekström36.6036.31x35.2635.11x
K 4x100 m     


Final A

Final

1Ullevi FK 
46.20
  
 Ebba Magnusson  01, Lisa Lilja  96, Estelle Montler  91, Matilda Hellqvist  93
2Spårvägens FK 
46.33
  
 Maia Eppelin  96, Isabelle Eurenius  89, Celina Reichardt  99, Moa Hjelmer  90
3Upsala IF 
46.86
  
 Ida Jansson  95, Lovisa Östervall  97, Ebba Svantesson  97, Klara Helander  95
4IF Göta Karlstad 
47.25
  
 Emilia Kjellberg  96, Ida Hansen  93, Lathifa Afrah  05, Irma Jonhed  05
5Hässelby SK 
47.31
  
 Clara Fallenius  03, Greta Deltin  00, Amanda Hansson  99, Nora Lindahl  04
6IFK Växjö 
50.63
  
 Elenie Carlsson  05, Amanda Lennartsson  05, Hanna Joabsson  04, Elin Joabsson  04