4‐5.12
5.12
2.12
31.10
4‐5.12
4.12
27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
Arena: Telekonsult Arena
Tävlande: 194 (96+98)   Starter: 205 (103+102)


select distinct results16.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results16.Ind AS Indiiy, results16.ID AS ID, results16.ID AS IDI, Events.TF AS type, results16.eventname AS en2, results16.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results16.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results16.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results16.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results16.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results16.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results16.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results16.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results16.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results16.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results16.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results16.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results16.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results16.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results16.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results16.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results16 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results16.ID AND CASE WHEN results16.Sex=1 and (results16.secondarypos not rlike ('K|F') or results16.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results16.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results16.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results16.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results16.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results16.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results16.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results16.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results16.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results16.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results16.iid LEFT JOIN world.countries ON results16.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results16.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results16.IID=combinedmen.parentid AND results16.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results16.IID=combinedwomen.parentid AND results16.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results16.iid=womenpbestsweden.iid AND (results16.Sex=2 OR results16.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results16.iid=womensbestsweden.iid AND (results16.Sex=2 OR results16.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results16.CID= 12869850 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results16.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results16.AGO=12 THEN 999999 ELSE results16.AGO END, results16.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
6.72
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
6.73
IFK Umeå
6.73
  
3Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
6.80
95DEN
6.80
  
4Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure 84, NOR
6.81
84NOR
6.81
  
5Otto Ahlfors
Otto Ahlfors 94, FIN
6.83
94FIN
6.83
  
6Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo 96, NOR
6.86
96NOR
6.86
  
7Ville Myllymäki
Ville Myllymäki 90, FIN
6.88
90FIN
6.88
  
8Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
6.92
96DEN
6.92
  
M 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
20.92
96NOR
20.92
PB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.07
PB
  
3Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson 95, FIN
21.34
95FIN
21.34
PB
  
4Even Meinseth
Even Meinseth 96, NOR
21.41
96NOR
21.41
  
6Jani Koskela
Jani Koskela 93, FIN
21.64
93FIN
21.64
SB
  
7Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson 95, ISL
21.84
95ISL
21.84
  
8Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
21.94
91DEN
21.94
PB
  
Final B
5Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.59
Atleticum Växjö SK
21.59
SB
  
M 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.32
SB
  
2Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen 89, NOR
47.36
89NOR
47.36
  
3Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
47.46
97DEN
47.46
PB NU20R DUR-19
  
5Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
47.89
Bollnäs FIK
47.89
  
6Erik Back
Erik Back 94, FIN
49.32
94FIN
49.32
PB
  
7Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
49.35
95NOR
49.35
PB
  
8Antti Kokkonen
Antti Kokkonen 86, FIN
49.90
86FIN
49.90
SB
  
Final B
4Felix Francois
47.53
Örgryte IS
47.53
SB
  
M 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:48.60
91NOR
1:48.60
SB
  
2Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:48.61
87DEN
1:48.61
  
3Andreas Kramer
1:49.07
Sävedalens AIK
1:49.07
SB
  
4Markus Einan
Markus Einan 97, NOR
1:50.01
97NOR
1:50.01
  
5Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
1:50.26
94DEN
1:50.26
PB NU23R DUR-22
  
6Jaakko Laakso
Jaakko Laakso 92, FIN
1:50.37
92FIN
1:50.37
PB
  
7Rickard Gunnarsson
1:52.49
Hässelby SK
1:52.49
SB
  
8Markus Teijula
Markus Teijula 98, FIN
1:55.28
98FIN
1:55.28
PB
  
Johan Eriksson
DNF
Turebergs FK
DNF
  pace
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
3:44.75
88DEN
3:44.75
  
2Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
3:48.73
Huddinge AIS
3:48.73
  
3Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
3:50.10
89NOR
3:50.10
PB
  
4Tommi Sundell
Tommi Sundell 90, FIN
3:50.79
90FIN
3:50.79
SB
  
5Ilari Piipponen
Ilari Piipponen 88, FIN
3:52.39
88FIN
3:52.39
SB
  
6Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
3:52.42
89NOR
3:52.42
  
7Simon Wallenlind
3:52.52
Mölndals AIK
3:52.52
PB
  
8Michael Schmidt
Michael Schmidt 85, DEN
3:55.75
85DEN
3:55.75
PB
  
Johan Eriksson
DNF
Turebergs FK
DNF
  
M 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
8:10.92
Huddinge AIS
8:10.92
PB
  
2Emil Blomberg
8:13.68
Hässelby SK
8:13.68
SB
  
3Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen 94, NOR
8:14.95
94NOR
8:14.95
SB
  
4Jeppe Harboe
Jeppe Harboe 92, DEN
8:15.37
92DEN
8:15.37
PB
  
5Ossi Kekki
Ossi Kekki 93, FIN
8:17.50
93FIN
8:17.50
PB
  
6Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken 94, NOR
8:24.08
94NOR
8:24.08
PB
  
7Jimmy Finnholm
Jimmy Finnholm 91, FIN
8:33.28
91FIN
8:33.28
PB
  
8Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
8:39.30
98DEN
8:39.30
SB
  
Jonatan FridolfssonSävedalens AIK
DNF
  pace
M 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
7.75
Atleticum Växjö SK
7.75
SB
  
2Elmo Lakka
Elmo Lakka 93, FIN
7.76
93FIN
7.76
PB
  
3Ville Rajala
Ville Rajala 93, FIN
8.00
93FIN
8.00
  
4Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
8.03
Spårvägens FK
8.03
  
5Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
8.03
90DEN
8.03
  
6Mathias Mørk
Mathias Mørk 97, DEN
8.27
97DEN
8.27
PB
  
7Eivind Kleven Hagen
Eivind Kleven Hagen 96, NOR
8.35
96NOR
8.35
PB
  
8Henrik Holmberg
Henrik Holmberg 89, NOR
8.40
89NOR
8.40
SB
  
M Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Emil Svensson
2.16
Örgryte IS
2.16
SB
  
2Mehdi Katib
2.16
Hammarby IF
2.16
SB
  
3Janick Klausen
Janick Klausen 93, DEN
2.14
93DEN
2.14
  
4Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen 89, NOR
2.06
89NOR
2.06
  
5Mauri Kaattari
Mauri Kaattari 86, FIN
2.06
86FIN
2.06
  
6Samuli Eriksson
Samuli Eriksson 95, FIN
1.98
95FIN
1.98
  
7Massin Ait Bouziad
Massin Ait Bouziad 95, DEN
1.98
95DEN
1.98
SB
  
8Henrik Holmberg
Henrik Holmberg 89, NOR
1.86
89NOR
1.86
  
1.861.921.982.022.062.092.122.142.162.182.20
Svensson----o-o-xo-xxx
Katib----oxxooxoxxo-xxx
Klausen----xxoo-xo-xxx
Nilsen--oxooxxx
Kaattari--ooxoxxx
Eriksson--oxxx
Bouziadoxxoxxoxxx
Holmbergo
M Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Eemeli Salomäki
Eemeli Salomäki 87, FIN
5.27
87FIN
5.27
  
2Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag 93, NOR
5.21
93NOR
5.21
SB
  
3Erik Thorstensson
5.21
Spårvägens FK
5.21
  
4Carl Sténson
5.15
Hellas FK
5.15
  
5Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve 95, NOR
5.06
95NOR
5.06
SB
  
6Mikkel M. Nielsen
Mikkel M. Nielsen 88, DEN
5.06
88DEN
5.06
  
Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
NH
89DEN
NH
  
Niko Koskinen
Niko Koskinen 96, FIN
NH
96FIN
NH
  
4.834.975.065.155.215.275.325.425.55
Salomäki---o-xo-xxx
Florvaag--xxo-xo-xxx
Thorstensson-oxxooxxoxxx
Sténson--ooxxx
Dolveoxooxxx
Nielsen--xoxxx
Jørgensen--xxx
Koskinen---xxx
M Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Andreas Otterling
8.01
KFUM Örebro
8.01
SB
  
2Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.57
  
3Kristian Bäck
Kristian Bäck 96, FIN
7.48
96FIN
7.48
  
4Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
7.44
96NOR
7.44
  
5Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.35
95DEN
7.35
SB
  
6Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg 90, NOR
7.28
90NOR
7.28
=SB
  
7Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti 94, FIN
7.23
94FIN
7.23
  
8Thorsteinn IngvarssonUllevi FK
7.14
  
Otterling7.677.697.45x7.798.01
Nilsson Montler7.357.517.452.177.57
Bäckx7.29xxx7.48
Warholm7.107.447.327.34
Gabrielsen7.047.35x7.07
Mögenburg7.11x7.12x7.157.28
Kaukolahti7.017.19xx7.237.11
Ingvarssonx7.14x7.04x7.11
M Tresteg     
Inne

Final A

Final
Inne
1Simo Lipsanen
Simo Lipsanen 95, FIN
16.01
95FIN
16.01
  
2Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad 87, NOR
15.73
87NOR
15.73
SB
  
3Erik Ehrlin
15.65
Hammarby IF
15.65
SB
  
4Ville Mylläri
Ville Mylläri 85, FIN
15.16
85FIN
15.16
SB
  
5Jesper Vestbø
Jesper Vestbø 92, NOR
14.92
92NOR
14.92
  
6Anders Møller
Anders Møller 77, DEN
14.77
77DEN
14.77
SB
  
7Moteba Mohamed
14.70
Hässelby SK
14.70
  
8Massin Ait Bouziad
Massin Ait Bouziad 95, DEN
14.40
95DEN
14.40
SB
  
Lipsanen15.7016.01xx15.2815.52
Onstad15.73
Ehrlinxx15.6515.2315.3715.30
Mylläri14.7115.1614.87xxx
Vestbø14.3014.5714.9214.5114.7514.75
Møller14.4314.3714.77x
Mohamed14.69x14.70xxx
Bouziad14.22x14.16x14.4014.27
M Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Arttu Kangas
Arttu Kangas 93, FIN
19.54
93FIN
19.54
SB
  
2Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
18.92
Spårvägens FK
18.92
  
3Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä 94, FIN
18.64
94FIN
18.64
  
4Ódinn Björn Thorsteinsson
Ódinn Björn Thorsteinsson 81, ISL
18.23
81ISL
18.23
  
5Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
18.03
98NOR
18.03
PB
  
6Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad 95, NOR
17.50
95NOR
17.50
  
7Jonas Meyer
17.44
Örgryte IS
17.44
  
8Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason 95, ISL
16.82
95ISL
16.82
  
Kangas19.52xxx19.0219.54
Arrhenius18.92xx18.68xx
Kööpikkä17.9617.96x18.6418.32x
Thorsteinsson17.83x17.8017.7518.23x
Thomsen16.8517.5717.5217.0817.5618.03
Skagestad17.27x17.4517.50xx
Meyer15.15x17.44xxx
Gudnason15.8716.1616.2616.3516.82x
M 4x200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Norge 
Norge  
1:24.59
NOR
1:24.59
NR
  
  Karsten Warholm, Jonathan Quarcoo, Even Meinseth, Jaysuma Saidy Ndure
2Finland 
Finland  
1:26.22
FIN
1:26.22
  
  Samuli Samuelsson, Otto Ahlfors, Ville Mylläri, Jani Koskela
3 
1:26.66
1:26.66
  
  Austin Hamilton  97, Felix Svensson  97, Marcus Tornée  98, Alexander Lesser  93
DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
DQ
MIX
DQ
  
  Morten Dalgaard Madsen, Nick Ekelund-Arenander, Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Benjamin Lobo Vedel
Kvinnor
K 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
7.34
88NOR
7.34
  
2Susanna KallurFalu IK
7.35
SB
  
3Henriikka Parpala
Henriikka Parpala 98, FIN
7.51
98FIN
7.51
  
4Caroline Larsson
7.54
Hässelby SK
7.54
  
4Jasmin Showlah
Jasmin Showlah 89, FIN
7.54
89FIN
7.54
  
6Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
7.55
98NOR
7.55
  
7Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
7.63
93DEN
7.63
  
8Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen 96, DEN
7.75
96DEN
7.75
SB
  
K 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Irene Ekelund
23.64
Malmö AI
23.64
SB
  
2Jonna Berghem
Jonna Berghem 93, FIN
23.90
93FIN
23.90
SB
  
3Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
23.95
98NOR
23.95
PB
  
4Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
23.99
95DEN
23.99
PB NU23R DUR-21
  
5Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
24.21
94NOR
24.21
SB
  
6Frida Persson
24.25
Hammarby IF
24.25
  
7Anna Hämäläinen
Anna Hämäläinen 94, FIN
24.29
94FIN
24.29
PB
  
8Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 00, ISL
24.78
00ISL
24.78
PB
  
K 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen 87, DEN
52.59
87DEN
52.59
PB NR
  
2Emily Rose Norum
Emily Rose Norum 96, NOR
53.92
96NOR
53.92
PB
  
3Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir 95, ISL
54.48
95ISL
54.48
  
4Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.54
Spårvägens FK
54.54
  
5Katri Mustola
Katri Mustola 92, FIN
54.57
92FIN
54.57
PB
  
6Josefin MagnussonMalmö AI
55.00
SB
  
7Kirsi Pekkanen
Kirsi Pekkanen 95, FIN
55.46
95FIN
55.46
PB
  
8Karoline Daland
Karoline Daland 99, NOR
55.72
99NOR
55.72
PB
  
K 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:01.59
96ISL
2:01.59
SB
  
2Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:01.82
90NOR
2:01.82
PB NR
  
3Lovisa Lindh
2:02.33
Ullevi FK
2:02.33
PB
  
4Stina Troest
Stina Troest 94, DEN
2:03.46
94DEN
2:03.46
  
5Anna Silvander
2:05.06
IFK Lidingö
2:05.06
SB
  
6Venla Paunonen
Venla Paunonen 90, FIN
2:09.20
90FIN
2:09.20
PB
  
7Caroline Fleischer
Caroline Fleischer 96, NOR
2:11.57
96NOR
2:11.57
PB
  
8Aino Paunonen
Aino Paunonen 92, FIN
2:12.03
92FIN
2:12.03
PB
  
Ebba SvantessonUllevi FK
DNF
  pace
K 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Linn Nilsson
4:14.81
Hälle IF
4:14.81
PB
  
2Line K Schulz
Line K Schulz 96, DEN
4:17.84
96DEN
4:17.84
PB DUR-20
  
3Yolanda Ngarambe
4:21.33
Turebergs FK
4:21.33
PB
  
4Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 00, NOR
4:32.87
00NOR
4:32.87
PB
  
5Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck 99, DEN
4:35.51
99DEN
4:35.51
PB
  
6Saara Norrgrann
Saara Norrgrann 87, FIN
4:37.04
87FIN
4:37.04
PB
  
7Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
4:41.11
90NOR
4:41.11
  
Lovisa LindhUllevi FK
DNF
  
K 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
9:01.16
Hässelby SK
9:01.16
PB
  
7 SWE AT
2Charlotta FougbergUllevi FK
9:06.78
SB
  
3Simone Glad
Simone Glad 90, DEN
9:30.52
90DEN
9:30.52
PB
  
4Camilla Richardsson
Camilla Richardsson 93, FIN
9:38.92
93FIN
9:38.92
SB
  
5Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
9:47.18
96DEN
9:47.18
SB
  
6Live Solheimdal
Live Solheimdal 96, NOR
9:56.86
96NOR
9:56.86
SB
  
7Saara Nikander
Saara Nikander 94, FIN
10:01.31
94FIN
10:01.31
PB
  
8Annikken Amos Ruud
Annikken Amos Ruud 91, NOR
10:14.85
91NOR
10:14.85
  
Lisa ÖhbergHälle IF
DNF
  pace
K 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
8.11
92FIN
8.11
SB
  
2Maja Rogemyr
8.34
IF Göta Karlstad
8.34
  
3Reetta Hurske
Reetta Hurske 95, FIN
8.37
95FIN
8.37
  
4Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
8.57
95DEN
8.57
  
5Mathilde Heltbech
Mathilde Heltbech 95, DEN
8.61
95DEN
8.61
=PB
  
6Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset 98, NOR
8.63
98NOR
8.63
PB
  
7Renate Grimstad
Renate Grimstad 92, NOR
8.78
92NOR
8.78
  
8Madeleine ErikssonIFK Lidingö
8.90
  
K Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Sofie Skoog
1.94
IF Göta Karlstad
1.94
PB
  
4 SWE AT
2Lisa EngmanKils AIK
1.85
=SB
  
2Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg 91, NOR
1.85
91NOR
1.85
  
4Linda Sandblom
Linda Sandblom 89, FIN
1.79
89FIN
1.79
  
5Elina Smolander
Elina Smolander 89, FIN
1.79
89FIN
1.79
  
6Caroline Fleischer
Caroline Fleischer 96, NOR
1.75
96NOR
1.75
  
7Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen 94, DEN
1.71
94DEN
1.71
=SB
  
8Agnes Skovgaard
Agnes Skovgaard 96, DEN
1.59
96DEN
1.59
  
1.53
1.94
1.59
1.96
1.65
1.71
1.75
1.79
1.82
1.85
1.87
1.89
1.92
Skoog-
xo
-
xxx
-
-
o
o
o
o
o
o
xo
Engman-
-
-
o
o
o
o
xxo
xxx


Mögenburg-
-
-
-
o
o
o
xxo
x
xx

Sandblom-
-
-
o
o
o
xxx




Smolander-
-
-
o
xo
xo
xxx




Fleischer-
-
o
xxo
xxo
xxx





Diekema Jensen-
-
o
xo
xxx






Skovgaardo
o
xxx








K Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.66
SB
  
2Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.61
88FIN
4.61
PB
  
3Michaela Meijer
4.51
Örgryte IS
4.51
=SB
  
4Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.30
96NOR
4.30
PB
  
5Wilma Murto
Wilma Murto 98, FIN
4.30
98FIN
4.30
  
6Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
3.72
86NOR
3.72
SB
  
6Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.72
92DEN
3.72
  
Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
NH
91ISL
NH
  
3.723.934.074.214.304.394.454.514.614.664.71
Bengtsson----xoxo-xxooxoxxx
Nikkanen---xooo-xooxxx
Meijer---xxo-o-xxoxxx
Retziusoooooxxx
Murto----xxo-xxx
Larsåsenoxxx
Jensenoxxx
Thorsteinsdóttirxxx
K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Khaddi Sagnia
6.52
Ullevi FK
6.52
  
2Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
6.33
87ISL
6.33
  
3Malin Marmbrandt
6.33
Västerås FK
6.33
PB
  
4Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa 95, NOR
6.30
95NOR
6.30
SB
  
5Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen 93, FIN
6.02
93FIN
6.02
  
6Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm 85, NOR
5.99
85NOR
5.99
  
7Saara Hakanen
Saara Hakanen 99, FIN
5.96
99FIN
5.96
  
8Laura Tølløse
Laura Tølløse 97, DEN
5.79
97DEN
5.79
  
Sagnia6.506.436.356.526.40
Sigurdardóttir5.926.136.296.306.156.33
Marmbrandtx6.17x6.28x6.33
Akpana Assa6.175.986.306.216.04
Mäkinen6.00x5.956.025.175.95
Renstrøm5.995.905.92x5.83x
Hakanen5.835.875.835.95x5.96
Tølløse5.795.535.76x5.60x
K Tresteg     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä 92, FIN
13.86
92FIN
13.86
  
2Fanny Ernestam
Fanny Ernestam 98, KFUM Örebro
13.13
KFUM Örebro
13.13
  
3Sanna Nygård
13.04
Hammarby IF
13.04
  
4Janne Nielsen
Janne Nielsen 93, DEN
12.91
93DEN
12.91
SB
  
5Jasmin Sabir
12.84
Hammarby IF
12.84
  
6Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud 96, NOR
12.43
96NOR
12.43
  
7Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo 92, NOR
12.43
92NOR
12.43
  
8Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
12.22
83DEN
12.22
  
Mäkelä13.8613.7113.62
Ernestam12.7812.9513.1313.00x13.05
Nygård13.0412.8512.9813.04xx
Nielsenx12.83x12.8812.91x
Sabirx12.8412.5212.4712.4312.81
Benserud12.4312.37x12.15xx
Okparaebo12.2712.43xx11.8912.16
Ipsen12.22x12.1411.9811.8611.95
K Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö
16.81
Atleticum Växjö SK
16.81
  
2Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
16.00
90DEN
16.00
  
3Maria Sløk
Maria Sløk 83, DEN
15.27
83DEN
15.27
SB
  
4Kristin Sundsteigen
Kristin Sundsteigen 88, NOR
14.91
88NOR
14.91
SB
  
5Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali 97, FIN
14.84
97FIN
14.84
PB
  
6Sara Lennman
Sara Lennman 96, Katrineholm
14.83
Katrineholms SK
14.83
PB
  
7Senja Mäkitörmä
Senja Mäkitörmä 94, FIN
14.21
94FIN
14.21
  
8Matilde Roe
Matilde Roe 96, NOR
13.40
96NOR
13.40
PB
  
Roos16.5616.8116.8016.65xx
Mulbjerg15.8515.75x15.7716.0015.89
Sløk15.10x14.3215.2714.1714.09
Sundsteigen14.2614.91xxxx
Rouvali14.84xxxx13.85
Lennmanx14.8314.32xxx
Mäkitörmä13.4113.36x14.2113.6813.76
Roe13.4013.3313.1413.0812.9213.07
K 4x200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Norge 
Norge  
1:35.60
NOR
1:35.60
NR
  
 Ezinne Okparaebo, Astrid Mangen Ingebrigtsen, Emily Rose Norum, Tonje Fjellet Kristiansen
2 
1:36.86
1:36.86
NR
  
 Pernilla Nilsson  92, Moa Hjelmer  90, Isabelle Eurenius  89, Josefin Magnusson  89
3Denmark-Iceland 
Denmark-Iceland  
1:37.85
MIX
1:37.85
  
 Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer, Anne Sofie Kirkegaard, Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Finland 
Finland  
DQ
FIN
DQ
  
 Nooralotta Neziri, Emmi Mäkinen, Anna Hämäläinen, Jonna Berghem