Nora Lundin

Född: 22 december 2003

Ålder: 17 år 217 dagar

Förening:
 Hammarby IF
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
1:01.46+i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
800 m (3)
2:12.01i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
2:08.87i
PB  (34) SollentunaSollentuna13.2.21
2:10.25
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1500 m (5)
4:22.96i
PB  (9) SätraSätra6.2.21
4:23.56i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
DNFi
  SollentunaSollentuna24.2.21
4:21.73
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
4:20.19
PB  (49) FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3000 m (3)
9:29.49
PB  (77) Stockholm/SStockholm/S22.5.21
9:37.55
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST15.7.21
9:31.75
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST17.7.21
5 km (1)
16:32
PB  StockholmStockholm8.5.21

2020

800 m (3)
2:13.47i
PB  (53) (7)UppsalaUppsala8.2.20
2:13.82
PB  SollentunaSollentuna9.8.20
2:15.06
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
1500 m (8)
4:31.97i
PB  (44) (11) (6)SätraSätra18.1.20
4:38.54i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
4:28.70mx
PB  EnskedeEnskede28.6.20
4:25.62mx
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
4:30.00
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4:34.70
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:26.38
  (83) (36) SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
4:30.91
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
3000 m (2)
9:52.42
PB  (67) HallsbergHallsberg1.8.20
10:14.58
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
4x800 m (1)
9:34.12
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Hammarby IF
Clara Lidén, Nora Lundin
Nora Siltberg Almlöf, Filippa Ramberg
3x800 m (1)
7:21.80
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Hammarby IF
Clara Lidén, Nora Lundin, Albertina Brandt,
4 km terräng (1)
14:16
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20
4 km (1)
15:27
  SollentunaSollentuna10.10.20
15 km terräng (1)
38:24
  LidingöLidingö26.9.20

2019

800 m (2)
2:20.69
PB  HuddingeHuddinge15.6.19
2:16.98
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
1500 m (4)
4:55.42i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:51.63i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:47.64
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:51.28
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
3000 m (2)
10:26.35
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
10:16.86
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
3x800 m (1)
7:17.83
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Hammarby IF
4 km terräng (1)
14:39
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19
4.5 km terräng (1)
16:03
  NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat257524.Eventname AS Eventeng, alltwat257524.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat257524.Date),'.',MONTH(alltwat257524.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat257524.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat257524 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat257524.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat257524.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat257524.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat257524.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat257524.Eventname AS Eventeng, alltwat257524.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat257524.Date),'.',MONTH(alltwat257524.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat257524.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat257524 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat257524.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat257524.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat257524.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat257524.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat257524.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat257524.Eventname AS Eventeng, alltwat257524.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat257524.Date),'.',MONTH(alltwat257524.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat257524.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat257524 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat257524.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat257524.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat257524.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat257524.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat257524.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Inne
1:01.46+
Sollentuna13.2.21
800 m
Ute
2:10.25
Göteborg/S27.6.21
Inne
2:08.87
Sollentuna13.2.21
1500 m
Ute
4:20.19
Sollentuna13.6.21
Inne
4:22.96
Sätra6.2.21
3000 m
Ute
9:29.49
Stockholm/S22.5.21
5 km
Ute
16:32
Stockholm8.5.21
1500 m
4:20.19
11
Sollentuna13.6.21
4:21.73
7
Göteborg/S2.6.21
4:22.96i
2
Sätra6.2.21
4:23.56i
5
ISMMalmö/A21.2.21
4:26.38
6
SMUppsala15.8.20
4:30.00
1
22
Söderhamn8.8.20
4:30.91
1
17
USMLinköping22.8.20
4:31.97i
1
17
Sätra18.1.20
4:34.70
4
h2
SMUppsala14.8.20
4:38.54i
1
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
Visa/dölj alla resultat
4:47.64
8
17
VUSGöteborg/U29.6.19
4:51.28
4
16
USMTrollhättan10.8.19
4:51.63i
5
16
IUSMVästerås9.3.19
4:55.42i
2
16
h3
IUSMVästerås9.3.19
10-bästasnitt: 4:28.094

Total results in database: 43
By event:
400 m:1
800 m:8
1500 m:17
3000 m:7
5 km:1
4x800 m:1
3x800 m:2
Terräng Lagresultat:1
4 km terräng:2
4.5 km terräng:1
4 km:1
15 km terräng:1
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
1:01.46+
Sollentuna
13.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:16.98
 2-17
Uppsala
18.8
 
2:20.69
Huddinge
15.6
 
2020
2:13.82
 1
Sollentuna
9.8
 
2:15.06
2-17
Linköping
23.8
 
2021
2:10.25
4
Göteborg/S
27.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:13.47
 1
Uppsala
8.2
 
2021
2:08.87
1
Sollentuna
13.2
 
2:12.01
2
Sollentuna
30.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4:47.64
 8-17
Göteborg/U
29.6
 
4:51.28
4-16
Trollhättan
10.8
 
2020
4:26.38
 6
Uppsala
15.8
 
4:30.00
1-22
Söderhamn
8.8
 
4:30.91
1-17
Linköping
22.8
 
4:34.70
4h2
Uppsala
14.8
 
2021
4:20.19
11
Sollentuna
13.6
 
4:21.73
7
Göteborg/S
2.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:51.63
 5-16
Västerås
9.3
 
4:55.42
2h3-16
Västerås
9.3
 
2020
4:31.97
 1-17
Sätra
18.1
 
4:38.54
1-17
Göteborg/FH
1.3
 
2021
4:22.96
2
Sätra
6.2
 
4:23.56
5
Malmö/A
21.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10:16.86
 3-16
Trollhättan
9.8
 
10:26.35
3rB
Göteborg/U
28.6
 
2020
9:52.42
 3
Hallsberg
1.8
 
10:14.58
1-17
Linköping
23.8
 
2021
9:29.49
1
Stockholm/S
22.5
 
9:31.75
10-19
Tallinn, EST
17.7
 
9:37.55
7h1-19
Tallinn, EST
15.7
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16:32
1
Stockholm
8.5
 
Ute
1500 m
SM 2020 6
4:26.38
4
h2
4:34.70
4x800 m
SM 2020 4
9:34.12
Inne
1500 m
ISM 2021 5
4:23.56

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2020 2
17
2:15.06
1500 m
USM 2019 4
16
4:51.28
USM 2020 1
17
4:30.91
3000 m
USM 2019 3
16
10:16.86
USM 2020 1
17
10:14.58
3x800 m
USM 2019 4
17
7:17.83
USM 2020 6
17
7:21.80
Terräng Lagresultat
USM 2020 4
17
4 km terräng
USM 2019 2
16
14:39
USM 2020 1
17
14:16
Inne
1500 m
IUSM 2019 5
16
4:51.63
2
16
h3
4:55.42
IUSM 2020 1
17
4:38.54

Junior-ungdom
Ute
3000 m
JEM19 2021 10
19
9:31.75
7
19
h1
9:37.55