Nora Lundin

Född: 22 december 2003

Ålder: 17 år 72 dagar

Förening:
 Hammarby IF
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
1:01.46+i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
800 m (2)
2:12.01i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
2:08.87i
PB  (33) SollentunaSollentuna13.2.21
1500 m (3)
4:22.96i
PB  (9) SätraSätra6.2.21
4:23.56i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
DNFi
  SollentunaSollentuna24.2.21

2020

800 m (3)
2:13.47i
PB  (54) (7)UppsalaUppsala8.2.20
2:13.82
PB  SollentunaSollentuna9.8.20
2:15.06
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
1500 m (8)
4:31.97i
PB  (44) (11) (6)SätraSätra18.1.20
4:38.54i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
4:28.70mx
PB  EnskedeEnskede28.6.20
4:25.62mx
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
4:30.00
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4:34.70
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:26.38
  (81) (34) SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
4:30.91
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
3000 m (2)
9:52.42
PB  (62) HallsbergHallsberg1.8.20
10:14.58
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
4x800 m (1)
9:34.12
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Hammarby IF
Clara Lidén, Nora Lundin
Nora Siltberg Almlöf, Filippa Ramberg
3x800 m (1)
7:21.80
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Hammarby IF
Clara Lidén, Nora Lundin, Albertina Brandt,
Terräng (2)
38
(15 km)  LidingöLidingö26.9.20
14
(4 km)  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20
4 km (1)
15:27
  SollentunaSollentuna10.10.20

2019

800 m (2)
2:20.69
PB  HuddingeHuddinge15.6.19
2:16.98
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
1500 m (4)
4:55.42i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:51.63i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:47.64
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:51.28
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
3000 m (2)
10:26.35
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
10:16.86
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
Terräng (2)
14
(4 km)  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19
16
(4.5 km)  NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

400 m
Inne
1:01.46+
Sollentuna13.2.21
800 m
Ute
2:13.82
Sollentuna9.8.20
Inne
2:08.87
Sollentuna13.2.21
1500 m
Ute
4:25.62mx
Huddinge11.7.20
Inne
4:22.96
Sätra6.2.21
3000 m
Ute
9:52.42
Hallsberg1.8.20
1500 m
4:22.96i
2
Sätra6.2.21
4:23.56i
5
ISMMalmö/A21.2.21
4:26.38
6
SMUppsala15.8.20
4:30.00
1
22
Söderhamn8.8.20
4:30.91
1
17
USMLinköping22.8.20
4:31.97i
1
17
Sätra18.1.20
4:34.70
4
h2
SMUppsala14.8.20
4:38.54i
1
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
4:47.64
8
17
VUSGöteborg/U29.6.19
4:51.28
4
16
USMTrollhättan10.8.19
Visa/dölj alla resultat
4:51.63i
5
16
IUSMVästerås9.3.19
4:55.42i
2
16
h3
IUSMVästerås9.3.19
10-bästasnitt: 4:33.794

Total results in database: 35
By event:
400 m:1
800 m:7
1500 m:15
3000 m:4
4x800 m:1
3x800 m:1
Terräng Lagresultat:1
4 km terräng:2
4.5 km terräng:1
4 km:1
15 km terräng:1
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
1:01.46+
Sollentuna
13.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:16.98
 2-17
Uppsala
18.8
 
2:20.69
Huddinge
15.6
 
2020
2:13.82
1
Sollentuna
9.8
 
2:15.06
2-17
Linköping
23.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:13.47
 1
Uppsala
8.2
 
2021
2:08.87
1
Sollentuna
13.2
 
2:12.01
2
Sollentuna
30.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4:47.64
 8-17
Göteborg/U
29.6
 
4:51.28
4-16
Trollhättan
10.8
 
2020
4:26.38
6
Uppsala
15.8
 
4:30.00
1-22
Söderhamn
8.8
 
4:30.91
1-17
Linköping
22.8
 
4:34.70
4h2
Uppsala
14.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:51.63
 5-16
Västerås
9.3
 
4:55.42
2h3-16
Västerås
9.3
 
2020
4:31.97
 1-17
Sätra
18.1
 
4:38.54
1-17
Göteborg/FH
1.3
 
2021
4:22.96
2
Sätra
6.2
 
4:23.56
5
Malmö/A
21.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10:16.86
 3-16
Trollhättan
9.8
 
10:26.35
3rB
Göteborg/U
28.6
 
2020
9:52.42
3
Hallsberg
1.8
 
10:14.58
1-17
Linköping
23.8
 
Ute
1500 m
SM 2020 6
4:26.38
4
h2
4:34.70
4x800 m
SM 2020 4
9:34.12
Inne
1500 m
ISM 2021 5
4:23.56

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2020 2
17
2:15.06
1500 m
USM 2019 4
16
4:51.28
USM 2020 1
17
4:30.91
3000 m
USM 2019 3
16
10:16.86
USM 2020 1
17
10:14.58
3x800 m
USM 2020 6
17
7:21.80
Terräng Lagresultat
USM 2020 4
17
4 km terräng
USM 2019 2
16
14:39
USM 2020 1
17
14:16
Inne
1500 m
IUSM 2019 5
16
4:51.63
2
16
h3
4:55.42
IUSM 2020 1
17
4:38.54