0



Olle Walleräng

Född: 5 februari 1985

Ålder: 39 år 78 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
15.11.2008–
Tidigare förening(ar):

 Hammarby IF 2.12.2004–14.11.2008

 Råby-Rekarne FIF –1.12.2004
Förening:
 Spårvägens FK
 15.11.2008–

Tidigare förening(ar):
Hammarby IF 2.12.2004–14.11.2008
Råby-Rekarne FIF –1.12.2004

  •  3 SM‐guld, 6 SM‐silver, 5 SM‐brons
  •  3 ISM‐silver, 3 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

Inga resultat 2024. Senaste resultatet är från 2023.

2023

10 km väg (1)
31:09
SB  StockholmStockholm19.8.23

2022

10 km väg (2)
30:14
SB  EskilstunaEskilstuna10.9.22
30:06
SB  HässelbyHässelby9.10.22
Halvmaraton (4)
1:03:52
SB  Ostia, ITAOstia, ITA6.3.22
DNF
  Berlin, GERBerlin, GER3.4.22
1:06:18
  StockholmStockholm7.5.22
DNF
  København, DENKøbenhavn, DEN18.9.22
Maraton (2)
2:20:05
PB  StockholmStockholm4.6.22
DNF
  Valencia, ESPValencia, ESP4.12.22

2021

10 000 m (1)
DNF
  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
5 km väg (4)
DNF
  JordbroJordbro16.4.21
10 km väg (6)
30:03
SB  SMAnderstorpSM, Anderstorp13.7.21
DNF
  KalmarKalmar28.7.21
30:13
  StockholmStockholm14.8.21
31:16+
  Berlin, GERBerlin, GER22.8.21
30:39
  EskilstunaEskilstuna28.8.21
31:17+
  StockholmStockholm11.9.21
Halvmaraton (3)
DNF
  Riegersdorf-Speltenbach, AUTRiegersdorf-Speltenbach, AUT23.5.21
1:06:33
SB  Berlin, GERBerlin, GER22.8.21
1:06:06
SB  StockholmStockholm11.9.21
15 km terräng (1)
47:51
  LidingöLidingö26.9.21

2020

10 km väg (1)
DNF
  SMAnderstorpSM, Anderstorp10.10.20
15 km terräng (1)
46:54
  LidingöLidingö26.9.20

2019

10 km väg (2)
29:42
SB  SMStockholmSM, Stockholm13.6.19
29:00
PB  Valencia, ESPValencia, ESP1.12.19
Halvmaraton (1)
1:03:47
PB  (6)StockholmStockholm7.9.19

2018

5000 m (1)
DNF
  Heusden, BELHeusden, BEL21.7.18
10 000 m (1)
DNF
  ECupLondon, GBRECup, London, GBR19.5.18
10 km väg (5)
30:07
SB  ParelloopBrunssum, NEDParelloop, Brunssum, NED18.3.18
29:57
SB  Paderborn, GERPaderborn, GER31.3.18
29:27
PB  StockholmStockholm5.5.18
29:41
  SMStockholmSM, Stockholm14.6.18
29:46
  MidnattsloppetStockholmMidnattsloppet, Stockholm18.8.18
Halvmaraton (2)
1:06:42
PB  Barcelona, ESPBarcelona, ESP11.2.18
1:04:39
PB  (6)StockholmStockholm15.9.18
4x1500 m (1)
16:07.34
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Spårvägens FK
Anders Fox, Daniel Gleimar
Olle Walleräng, Joakim Eriksson
4 km terräng (1)
12:17
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18
10.3 km terräng (1)
31:36
  ECCCMira, PORECCC, Mira, POR4.2.18
30 km terräng (1)
1:39:49
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18

2017

10 km väg (3)
29:51
SB  Laredo, ESPLaredo, ESP18.3.17
30:21
  Brunssum, NEDBrunssum, NED2.4.17
30:14
  SMStockholmSM, Stockholm15.6.17
4 km terräng (1)
12:35
  SMFlemingsbergSM, Flemingsberg28.10.17
9.7 km terräng (1)
31:09
  ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR5.2.17
15 km terräng (1)
48:48
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö23.9.17

2016

1000 m (1)
2:35.53+i
PB  Stockholm/GStockholm/G17.2.16
2000 m (1)
5:17.09+i
PB  Stockholm/GStockholm/G17.2.16
3000 m (4)
8:04.64i
SB  SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH30.1.16
7:59.40i
SB  (1)GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
8:07.85i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
9:01.85+
SB  SollentunaSollentuna28.8.16
5000 m (1)
14:35.76
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
10 000 m (1)
30:04.45
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16
8 km (1)
24:10
PB  Trier, GERTrier, GER31.12.16
10 km väg (1)
30:18
SB  StockholmStockholm13.8.16
4 km terräng (1)
12:12
  SMVästeråsSM, Västerås22.10.16
9 km terräng (1)
30:20
  NordicCKristiansand, NORNordicC, Kristiansand, NOR12.11.16
9.94 km terräng (1)
29.59
  EMChia, ITAEM, Chia, ITA11.12.16
10 km terräng (1)
30:55
  Soria, ESPSoria, ESP20.11.16
12 km terräng (1)
38:22
  SMVästeråsSM, Västerås23.10.16
15 km terräng (1)
47:15
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö24.9.16

2015

3000 m (3)
8:11.70
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
8:04.42
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S5.9.15
8:24.4m+
  Stockholm/SStockholm/S13.9.15
5000 m (4)
13:57.50
SB  (3)IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL23.5.15
DNF
  IberoamHuelva, ESPIberoam, Huelva, ESP10.6.15
DNF
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL18.7.15
13:57.50
=SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
10 000 m (1)
DNF
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15
10 km väg (3)
29:51
PB  Manchester, GBRManchester, GBR8.3.15
29:48
PB  StockholmStockholm9.5.15
29:56
  StockholmStockholm15.8.15
4x1500 m (1)
15:47.38
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna17.5.15
 Spårvägens FK
Karim Mohammadi, Olle Walleräng
Kalle Berglund, William Levay
4 km terräng (2)
11:37
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15
11:37
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15
9 km terräng (1)
27:10
  NordicCGöteborgNordicC, Göteborg7.11.15
10 km terräng (1)
32:09
  ECCCGuadalajara, ESPECCC, Guadalajara, ESP1.2.15
10.117 km terräng (1)
30:35
  EMHyères, FRAEM, Hyères, FRA13.12.15

2014

2000 m (1)
5:28.9m+
PB  SollentunaSollentuna26.6.14
3000 m (3)
8:08.58i
SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
8:17.15+
SB  SollentunaSollentuna26.6.14
7:59.37
SB (95) MortonGDublin, IRLMortonG, Dublin, IRL11.7.14
5000 m (5)
14:02.47
SB  BriggsHobart, AUSBriggs, Hobart, AUS1.2.14
13:52.40
SB  (3)FGPSollentunaFGP, Sollentuna26.6.14
14:35.27
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
DNF
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL19.7.14
DNF
  SMUmeåSM, Umeå3.8.14

2013

2000 m (1)
5:38.3m+
PB  Stockholm/SStockholm/S8.9.13
3000 m (6)
8:04.12i
SB  (4)v2NatVäxjöv2Nat, Växjö9.2.13
8:07.50i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
8:05.98i
  XL-GalanStockholm/GXL-Galan, Stockholm/G21.2.13
8:16.86+
SB  GöteborgGöteborg18.6.13
8:15.22+
SB  SollentunaSollentuna27.6.13
8:24.72+
  Stockholm/SStockholm/S8.9.13
5000 m (5)
13:44.73
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S15.6.13
13:36.18
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna27.6.13
13:34.74
PB  (1)RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL27.7.13
14:22.01
  SMBoråsSM, Borås1.9.13
14:01.77
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13
10 km väg (1)
30:07
PB  StockholmStockholm17.8.13
4x1500 m (1)
16:07.26
SB  SMHuddingeSM, Huddinge26.5.13
 Spårvägens FK
Daniel Norberg, Fredrik Uhrbom
Olle Walleräng, Karim Mohammadi

2012

1500 m (1)
3:52.6m+
SB  (14)Stockholm/SStockholm/S17.8.12
3000 m (2)
8:02.28
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12
7:58.35
SB (83) DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S17.8.12
5000 m (4)
13:56.09
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna5.7.12
13:43.97
PB  (3)RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL21.7.12
14:11.32
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.8.12
13:58.26
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U2.9.12
4x1500 m (1)
15:59.53
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.12
 Spårvägens FK
Karim Mohammadi, Henrik Jakobsson
Olle Walleräng, Alexander Holmblad

2011

3000 m (1)
8:09.83i
SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
5000 m (2)
DNF
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S11.6.11
14:24.22
SB  SMGävleSM, Gävle14.8.11
4x1500 m (1)
16:12.09
SB  SMVäxjöSM, Växjö3.6.11
 Spårvägens FK
Tobias Lundgren, Olle Walleräng
Daniel Norberg, Marcus Tolvers

2010

4 km terräng (1)
11:41
  SMBoråsSM, Borås24.4.10

2009

1500 m (8)
3:46.42i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra8.2.09
3:45.86i
PB  ISMBollnäsISM, Bollnäs1.3.09
3:41.35
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S9.6.09
3:45.48
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.09
3:40.90
PB  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL18.7.09
3:40.73
PB  (2)Barcelona, ESPBarcelona, ESP25.7.09
3:42.14
  SMMalmö/SSM, Malmö/S2.8.09
3:50.11
  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09
2000 m (1)
5:24.5m+i
PB  Lidingö/BLidingö/B24.1.09
3000 m (7)
8:01.42i
PB  Lidingö/BLidingö/B24.1.09
8:01.17i
PB  AvivaGlasgow, GBRAviva, Glasgow, GBR31.1.09
7:53.81i
PB (43) (1)GEGalanStockholm/GGEGalan, Stockholm/G18.2.09
8:02.09i
  IEMTorino, ITAIEM, Torino, ITA6.3.09
7:56.44i
  IEMTorino, ITAIEM, Torino, ITA7.3.09
7:56.91
PB  PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER1.6.09
DNF S2
  Lag-EM Super LLeiria, PORLag-EM Super L, Leiria, POR21.6.09
5000 m (2)
13:56.08
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09
14:24.38
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U30.8.09
4x1500 m (1)
15:59.48
SB  SMKarlstadSM, Karlstad24.5.09
 Spårvägens FK
Tobias Lundgren, Fredrik Uhrbom
Henrik Skoog, Olle Walleräng
4 km terräng (2)
11:13
  SMStockholmSM, Stockholm25.4.09
11:13
  SMStockholmSM, Stockholm25.4.09

2008

1500 m (11)
3:50.53i
SB  (2)HammarbyspSätraHammarbysp, Sätra2.2.08
3:53.96i
  ECupMoskva, RUSECup, Moskva, RUS16.2.08
3:56.42i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A23.2.08
3:49.09
SB  MAI-GalanMalmö/SMAI-Galan, Malmö/S3.6.08
3:46.74
SB  TelenorKarlskronaTelenor, Karlskrona16.6.08
3:45.85
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S24.6.08
3:43.95
SB  Folksam GPSollentunaFolksam GP, Sollentuna8.7.08
3:43.87
SB  (1)KeienUden, NEDKeien, Uden, NED12.7.08
3:46.57
  KBC-Nacht NatHeusden, BELKBC-Nacht Nat, Heusden, BEL20.7.08
3:53.63
  SMVästeråsSM, Västerås2.8.08
3:46.96
  SMVästeråsSM, Västerås3.8.08
3000 m (1)
8:52.9m+
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S2.7.08
5000 m (1)
14:26.38
SB  (10)Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S2.7.08
4 km terräng (2)
12:05
  SMVäxjöSM, Växjö3.5.08
12:05
  USMVäxjöUSM, Växjö3.5.08

2007

8.83 km terräng (1)
28:06
  NordicCSödertäljeNordicC, Södertälje4.11.07

2006

1500 m (16)
3:50.77i
SB  SätraSätra22.1.06
3:51.79i
  SätraSätra4.2.06
3:48.73i
SB  (1)EskilstunaEskilstuna11.2.06
4:02.82i
  IJSMVästeråsIJSM, Västerås4.3.06
3:47.11
SB  PapGArnhem, NEDPapG, Arnhem, NED31.5.06
3:43.01
PB  (3)KeienUden, NEDKeien, Uden, NED3.6.06
3:48.56
  TelenorKarlskronaTelenor, Karlskrona12.6.06
3:57.34
  Lag-SMKarlstadLag-SM, Karlstad21.6.06
3:47.49
  LottoNivelles, BELLotto, Nivelles, BEL24.6.06
3:55.40
  SMSollentunaSM, Sollentuna15.7.06
3:52.56
  SMSollentunaSM, Sollentuna16.7.06
3:44.04
  KBCHeusden, BELKBC, Heusden, BEL22.7.06
3:46.56
  Stockholm/SStockholm/S25.7.06
3:50.44
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.06
3:53.39
  NMAarhus, DENNM, Aarhus, DEN20.8.06
3:47.91
  MAIMalmö/SMAI, Malmö/S22.8.06
4x1500 m (1)
15:51.00
SB  SMUppsalaSM, Uppsala10.6.06
 Hammarby IF
Rickard Pell, Thobias Ekhamre
Olle Walleräng, Joakim Löfwing
4 km terräng (1)
11:59
  SMAlingsåsSM, Alingsås6.5.06

2005

800 m (1)
1:54.86
SB  TäbyTäby28.8.05
1500 m (7)
3:55.46i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A12.2.05
3:55.45i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH26.2.05
3:49.73
SB  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S26.7.05
3:47.93
SB  (13)BMCLondon, GBRBMC, London, GBR6.8.05
4:17.85
  JSMSöderhamnJSM, Söderhamn12.8.05
3:50.88
  SMHelsingborgSM, Helsingborg20.8.05
3:52.55
  SMHelsingborgSM, Helsingborg21.8.05
5000 m (1)
14:23.46
PB  (9)Chiba, JPNChiba, JPN23.11.05
4x800 m (1)
7:24.93
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna3.9.05
 Hammarby IF
Niclas Rysjö, Olle Walleräng
Daniel Norberg, Fredrik Karlsson
4x1500 m (1)
16:00.01
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna4.9.05
 Hammarby IF
Joakim Löfwing, Olle Walleräng
Fredrik Karlsson, Daniel Norberg
6 km terräng (1)
18:49
  JSMBödaJSM, Böda1.5.05

2004

800 m (2)
1:51.72i
SB  (9) (8)Stockholm/GStockholm/G12.2.04
1:55.47
SB  NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN22.8.04
1500 m (12)
3:48.32i
PB  SätraSätra31.1.04
3:47.23i
SJIR PB (91) (2) (3)RödblåGöteborg/FHRödblå, Göteborg/FH7.2.04
3:54.84i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.04
3:49.83
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.04
3:50.71
  SGPSollentunaSGP, Sollentuna8.7.04
3:48.03
SB  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S27.7.04
3:52.47
  SMKarlstadSM, Karlstad7.8.04
3:56.40
  SMKarlstadSM, Karlstad8.8.04
4:00.21
  JSMKvarnsvedenJSM, Kvarnsveden13.8.04
4:11.96
  NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN21.8.04
3:45.04
SB  (36) (1)EnskedeEnskede31.8.04
3:56.46
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U5.9.04

2003

800 m (8)
1:51.91i
SB  SätraSätra2.2.03
1:51.38i
SB  (15) (7)GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G18.2.03
1:51.14
SB  SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna31.5.03
1:51.16
  BoråsBorås12.6.03
1:50.96
SB  ValboGävleValbo, Gävle19.7.03
1:58.62
  JSMVellingeJSM, Vellinge16.8.03
1:50.91
SB  JSMVellingeJSM, Vellinge17.8.03
1:51.05
  EnskedeEnskede31.8.03
1500 m (15)
3:48.50i
PB  (3) (2)RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH8.2.03
3:49.59i
  IJSMVästeråsIJSM, Västerås22.2.03
3:54.32i
  ISMSätraISM, Sätra1.3.03
3:55.79i
  ISMSätraISM, Sätra2.3.03
3:48.94
SB  JönköpingJönköping27.5.03
3:47.75
SB  EskilstunaEskilstuna14.6.03
3:45.29
PB  ReiseBankMannheim, GERReiseBank, Mannheim, GER21.6.03
3:45.70
  PapGArnhem, NEDPapG, Arnhem, NED25.6.03
3:46.85
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.03
3:46.17
  JEM19Tampere, FINJEM19, Tampere, FIN27.7.03
3:51.44
  SMNorrtäljeSM, Norrtälje2.8.03
3:52.78
  SMNorrtäljeSM, Norrtälje3.8.03
3:49.22
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S5.8.03
3:44.49
PB  (33) (4)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S2.9.03
3:55.55
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN6.9.03
4 km terräng (1)
12:48
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla4.5.03

2002

800 m (5)
1:50.21i
PB  (8) (1) (3)EskilstunaEskilstuna19.1.02
1:51.67i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G6.2.02
1:51.96i
  NCMalmö/ANC, Malmö/A17.2.02
1:51.23
PB  HuddingeHuddinge4.8.02
1:50.08
PB  (60) (9) (9)vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN23.8.02
1500 m (3)
3:48.51
PB  ÖSPHelsingborgÖSP, Helsingborg14.7.02
3:49.58
  NorrköpingNorrköping18.7.02
3:45.89
PB  (37) (7) (6)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S27.8.02

2001

300 m (1)
36.5m+
  Stockholm/SStockholm/S16.9.01
400 m (1)
50.74
PB  Stockholm/SStockholm/S16.9.01
800 m (2)
1:52.15
PB  (37) LudvikaLudvika27.6.01
1:51.87
PB  (19)KarlstadKarlstad29.8.01
1500 m (2)
3:49.21
PB  (16)Göteborg/UGöteborg/U30.6.01
3:49.31
  (60) (12) vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U2.9.01

2000

400 m (1)
50.90
PB  EskilstunaEskilstuna12.9.00
800 m (1)
1:54.67
PB  Stockholm/SStockholm/S16.9.00
1500 m (1)
4:05.47
PB  HelsingborgHelsingborg8.7.00
3000 m (1)
8:46.21
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.00

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

400 m
Ute
50.74
Stockholm/S16.9.01
800 m
Ute
1:50.08
Helsinki, FIN23.8.02
Inne
1:50.21
Eskilstuna19.1.02
1000 m
Inne
2:35.53+
Stockholm/G17.2.16
1500 m
Ute
3:40.73
Barcelona, ESP25.7.0936
Inne
3:45.86
Bollnäs1.3.09
2000 m
Ute
5:28.9m+
Sollentuna26.6.14
Inne
5:17.09+
Stockholm/G17.2.16
3000 m
Ute
7:56.91
Rehlingen, GER1.6.09
Inne
7:53.81
Stockholm/G18.2.09
5000 m
Ute
13:34.74
Ninove, BEL27.7.1321
10 000 m
Ute
30:04.45
Sollentuna26.8.16
5 km väg
Ute
15:13+
Stockholm14.8.21
10 km väg
Ute
29:00
Valencia, ESP1.12.19
Halvmaraton
Ute
1:03:47
Stockholm7.9.19
Maraton
Ute
2:20:05
Stockholm4.6.22
800 m
1:50.08
1
18
vFINHelsinki, FIN23.8.02
1:50.21i
2
Eskilstuna19.1.02
1:50.91
1
19
JSMVellinge17.8.03
1:50.96
1
ValboGävle19.7.03
1:51.05
1
19
Enskede31.8.03
1:51.14
4
SAYOSollentuna31.5.03
1:51.16
4
Borås12.6.03
1:51.23
1
17
Huddinge4.8.02
1:51.38i
1
B
GlobenStockholm/G18.2.03
1:51.67i
6
B
GlobenStockholm/G6.2.02
Visa/dölj alla resultat
1:51.72i
5
B
Stockholm/G12.2.04
1:51.87
6
Karlstad29.8.01
1:51.91i
2
Sätra2.2.03
1:51.96i
5
ISMMalmö/A17.2.02
1:52.15
1
C
Ludvika27.6.01
1:54.67
1
15
Stockholm/S16.9.00
1:54.86
3
Täby28.8.05
1:55.47
2
19
NMEspoo, FIN22.8.04
1:58.62
1
19
h1
JSMVellinge16.8.03
10-bästasnitt: 1:50.979
1500 m
3:40.73
3
B
Barcelona, ESP25.7.09
3:40.90
6
B
KBC-NachtHeusden, BEL18.7.09
3:41.35
3
Folksam GPGöteborg/S9.6.09
3:42.14
2
SMMalmö/S2.8.09
3:43.01
5
KeienUden, NED3.6.06
3:43.87
4
KeienUden, NED12.7.08
3:43.95
5
Folksam GPSollentuna8.7.08
3:44.04
14
r3
KBCHeusden, BEL22.7.06
3:44.49
4
Folksam GPGöteborg/S2.9.03
3:45.04
1
Enskede31.8.04
Visa/dölj alla resultat
3:45.29
2
19
ReiseBankMannheim, GER21.6.03
3:45.48
4
Folksam GPSollentuna25.6.09
3:45.70
1
r1
PapGArnhem, NED25.6.03
3:45.85
5
Folksam GPGöteborg/S24.6.08
3:45.86i
2
ISMBollnäs1.3.09
3:45.89
3
Folksam GPGöteborg/S27.8.02
3:46.17
3
19
JEM19Tampere, FIN27.7.03
3:46.42i
1
Raka SpåretSätra8.2.09
3:46.56
1
r2
Stockholm/S25.7.06
3:46.57
4
r3
KBC-Nacht NatHeusden, BEL20.7.08
3:46.74
5
TelenorKarlskrona16.6.08
3:46.85
1
VUSGöteborg/U5.7.03
3:46.96
1
SMVästerås3.8.08
3:47.11
3
r2
PapGArnhem, NED31.5.06
3:47.23i
3
RödblåGöteborg/FH7.2.04
3:47.49
6
r1
LottoNivelles, BEL24.6.06
3:47.75
2
Eskilstuna14.6.03
3:47.91
9
MAIMalmö/S22.8.06
3:47.93
11
BMCLondon, GBR6.8.05
3:48.03
4
C
DN GalanStockholm/S27.7.04
3:48.32i
2
Sätra31.1.04
3:48.50i
1
RödBlåGöteborg/FH8.2.03
3:48.51
2
ÖSPHelsingborg14.7.02
3:48.56
7
TelenorKarlskrona12.6.06
3:48.73i
1
Eskilstuna11.2.06
3:48.94
7
Jönköping27.5.03
3:49.09
7
MAI-GalanMalmö/S3.6.08
3:49.21
4
Göteborg/U30.6.01
3:49.22
4
B
DN GalanStockholm/S5.8.03
3:49.31
1
18
vFINGöteborg/U2.9.01
3:49.58
2
Norrköping18.7.02
3:49.59i
1
19
IJSMVästerås22.2.03
3:49.73
7
r1
DN GalanStockholm/S26.7.05
3:49.83
5
VUSGöteborg/U3.7.04
3:50.11
1
h1
SMMalmö/S3.8.09
3:50.44
1
22
JSMHuddinge5.8.06
3:50.53i
1
HammarbyspSätra2.2.08
3:50.71
11
SGPSollentuna8.7.04
3:50.77i
1
Sätra22.1.06
3:50.88
5
h2
SMHelsingborg20.8.05
3:51.44
2
h2
SMNorrtälje2.8.03
3:51.79i
1
Sätra4.2.06
3:52.47
3
h1
SMKarlstad7.8.04
3:52.55
6
SMHelsingborg21.8.05
3:52.56
5
SMSollentuna16.7.06
3:52.6m+
-
Stockholm/S17.8.12
3:52.78
4
SMNorrtälje3.8.03
3:53.39
3
22
NMAarhus, DEN20.8.06
3:53.63
1
h1
SMVästerås2.8.08
3:53.96i
8
ECupMoskva, RUS16.2.08
3:54.32i
1
h1
ISMSätra1.3.03
3:54.84i
2
ISMGöteborg/FH22.2.04
3:55.40
1
h1
SMSollentuna15.7.06
3:55.45i
2
22
IJSMGöteborg/FH26.2.05
3:55.46i
3
h2
ISMMalmö/A12.2.05
3:55.55
6
vFINHelsinki, FIN6.9.03
3:55.79i
7
ISMSätra2.3.03
3:56.40
3
SMKarlstad8.8.04
3:56.42i
3
h2
ISMMalmö/A23.2.08
3:56.46
4
vFINGöteborg/U5.9.04
3:57.34
2
Club ChKarlstad21.6.06
4:00.21
1
19
JSMKvarnsveden13.8.04
4:02.82i
1
22
IJSMVästerås4.3.06
4:05.47
1
Helsingborg8.7.00
4:11.96
1
19
NMEspoo, FIN21.8.04
4:17.85
2
22
JSMSöderhamn12.8.05
10-bästasnitt: 3:42.952
3000 m
7:53.81i
4
GEGalanStockholm/G18.2.09
7:56.44i
7
IEMTorino, ITA7.3.09
7:56.91
5
PfingstRehlingen, GER1.6.09
7:58.35
14
DN GalanStockholm/S17.8.12
7:59.37
8
MortonGDublin, IRL11.7.14
7:59.40i
7
GlobenStockholm/G17.2.16
8:01.17i
3
AvivaGlasgow, GBR31.1.09
8:01.42i
1
Lidingö/B24.1.09
8:02.09i
1
h2
IEMTorino, ITA6.3.09
8:02.28
5
Folksam GPKarlstad19.7.12
Visa/dölj alla resultat
8:04.12i
2
v2NatVäxjö9.2.13
8:04.42
5
Folksam GPGöteborg/S5.9.15
8:04.64i
2
SMCGöteborg/FH30.1.16
8:05.98i
12
XL-GalanStockholm/G21.2.13
8:07.50i
3
ISMNorrköping16.2.13
8:07.85i
3
ISMMalmö/A27.2.16
8:08.58i
2
ISMGöteborg/FH22.2.14
8:09.83i
3
ISMGöteborg/FH26.2.11
8:11.70
7
Folksam GPKarlstad22.7.15
8:15.22+
-
Sollentuna27.6.13
8:16.86+
-
Göteborg18.6.13
8:17.15+
9
Sollentuna26.6.14
8:24.4m+
2
Stockholm/S13.9.15
8:24.72+
1
Stockholm/S8.9.13
8:46.21
1
16
Göteborg/U2.7.00
8:52.9m+
3
Lag-SMGöteborg/S2.7.08
9:01.85+
1
Sollentuna28.8.16
10-bästasnitt: 7:59.124
5000 m
13:34.74
5
RasschaertNinove, BEL27.7.13
13:36.18
2
Folksam GPSollentuna27.6.13
13:43.97
11
RasschaertNinove, BEL21.7.12
13:44.73
6
Folksam GPGöteborg/S15.6.13
13:52.40
5
Folksam GPSollentuna26.6.14
13:56.08
1
SMMalmö/S3.8.09
13:56.09
7
Folksam GPSollentuna5.7.12
13:57.50
27
IFAMOordegem, BEL23.5.15
13:57.50
1
vFINStockholm/S13.9.15
13:58.26
1
vFINGöteborg/U2.9.12
Visa/dölj alla resultat
14:01.77
1
vFINStockholm/S8.9.13
14:02.47
6
BriggsHobart, AUS1.2.14
14:11.32
2
SMStockholm/S26.8.12
14:22.01
2
SMBorås1.9.13
14:23.46
7
Chiba, JPN23.11.05
14:24.22
6
SMGävle14.8.11
14:24.38
1
vFINGöteborg/U30.8.09
14:26.38
1
Lag-SMGöteborg/S2.7.08
14:35.27
1
teamNCBorås5.7.14
14:35.76
7
SMSollentuna28.8.16
10-bästasnitt: 13:49.745
10 km väg
29:00
10
Valencia, ESP1.12.19
29:27
3
Stockholm5.5.18
29:41
2
SMStockholm14.6.18
29:42
3
SMStockholm13.6.19
29:46
1
MidnattsloppetStockholm18.8.18
29:48
1
Stockholm9.5.15
29:51
5
Manchester, GBR8.3.15
29:51
13
Laredo, ESP18.3.17
29:56
1
Stockholm15.8.15
29:57
16
Paderborn, GER31.3.18
Visa/dölj alla resultat
30:03
10
A
SMAnderstorp13.7.21
30:06
4
Hässelby9.10.22
30:07
1
Stockholm17.8.13
30:07
24
ParelloopBrunssum, NED18.3.18
30:13
7
Stockholm14.8.21
30:14
2
SMStockholm15.6.17
30:14
2
Eskilstuna10.9.22
30:18
4
Stockholm13.8.16
30:21
17
Brunssum, NED2.4.17
30:39
1
Eskilstuna28.8.21
31:09
7
Stockholm19.8.23
31:16+
-
Berlin, GER22.8.21
31:17+
-
Stockholm11.9.21
10-bästasnitt: 29:41.9

Total results in database: 243
By event:
300 m:1
400 m:2
800 m:19
1000 m:1
1500 m:76
2000 m:4
3000 m:28
5000 m:26
10 000 m:4
8 km:1
5 km väg:4
10 km väg:25
15 km:2
20 km:1
Halvmaraton:10
Maraton:2
4x800 m:1
4x1500 m:8
terräng:28
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2000
50.90
 1
Eskilstuna
12.9
 
2001
50.74
3-16
Stockholm/S
16.9
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2000
1:54.67
 1-15
Stockholm/S
16.9
 
2001
1:51.87
 6
Karlstad
29.8
 
1:52.15
1rC
Ludvika
27.6
 
2002
1:50.08
1-18
Helsinki, FIN
23.8
 
1:51.23
1-17
Huddinge
4.8
 
2003
1:50.91
 1-19
Vellinge
17.8
 
1:50.96
1
Gävle
19.7
 
1:51.05
1-19
Enskede
31.8
 
1:51.14
4
Sollentuna
31.5
 
1:51.16
4
Borås
12.6
 
1:58.62
1h1-19
Vellinge
16.8
 
2004
1:55.47
 2-19
Espoo, FIN
22.8
 
2005
1:54.86
 3
Täby
28.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2002
1:50.21
2
Eskilstuna
19.1
 
1:51.67
6rB
Stockholm/G
6.2
 
1:51.96
5
Malmö/A
17.2
 
2003
1:51.38
 1rB
Stockholm/G
18.2
 
1:51.91
2
Sätra
2.2
 
2004
1:51.72
 5rB
Stockholm/G
12.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2:35.53+
1
Stockholm/G
17.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2000
4:05.47
 1
Helsingborg
8.7
 
2001
3:49.21
 4
Göteborg/U
30.6
 
3:49.31
1-18
Göteborg/U
2.9
 
2002
3:45.89
 3
Göteborg/S
27.8
 
3:48.51
2
Helsingborg
14.7
 
3:49.58
2
Norrköping
18.7
 
2003
3:44.49
 4
Göteborg/S
2.9
 
3:45.29
2-19
Mannheim, GER
21.6
 
3:45.70
1r1
Arnhem, NED
25.6
 
3:46.17
3-19
Tampere, FIN
27.7
 
3:46.85
1
Göteborg/U
5.7
 
3:47.75
2
Eskilstuna
14.6
 
3:48.94
7
Jönköping
27.5
 
3:49.22
4rB
Stockholm/S
5.8
 
3:51.44
2h2
Norrtälje
2.8
 
3:52.78
4
Norrtälje
3.8
 
3:55.55
6
Helsinki, FIN
6.9
 
2004
3:45.04
 1
Enskede
31.8
 
3:48.03
4rC
Stockholm/S
27.7
 
3:49.83
5
Göteborg/U
3.7
 
3:50.71
11
Sollentuna
8.7
 
3:52.47
3h1
Karlstad
7.8
 
3:56.40
3
Karlstad
8.8
 
3:56.46
4
Göteborg/U
5.9
 
4:00.21
1-19
Kvarnsveden
13.8
 
4:11.96
1-19
Espoo, FIN
21.8
 
2005
3:47.93
 11
London, GBR
6.8
 
3:49.73
7r1
Stockholm/S
26.7
 
3:50.88
5h2
Helsingborg
20.8
 
3:52.55
6
Helsingborg
21.8
 
4:17.85
2-22
Söderhamn
12.8
 
2006
3:43.01
 5
Uden, NED
3.6
 
3:44.04
14r3
Heusden, BEL
22.7
 
3:46.56
1r2
Stockholm/S
25.7
 
3:47.11
3r2
Arnhem, NED
31.5
 
3:47.49
6r1
Nivelles, BEL
24.6
 
3:47.91
9
Malmö/S
22.8
 
3:48.56
7
Karlskrona
12.6
 
3:50.44
1-22
Huddinge
5.8
 
3:52.56
5
Sollentuna
16.7
 
3:53.39
3-22
Aarhus, DEN
20.8
 
3:55.40
1h1
Sollentuna
15.7
 
3:57.34
2
Karlstad
21.6
 
2008
3:43.87
 4
Uden, NED
12.7
 
3:43.95
5
Sollentuna
8.7
 
3:45.85
5
Göteborg/S
24.6
 
3:46.57
4r3
Heusden, BEL
20.7
 
3:46.74
5
Karlskrona
16.6
 
3:46.96
1
Västerås
3.8
 
3:49.09
7
Malmö/S
3.6
 
3:53.63
1h1
Västerås
2.8
 
2009
3:40.73
3rB
Barcelona, ESP
25.7
 
3:40.90
6rB
Heusden, BEL
18.7
 
3:41.35
3
Göteborg/S
9.6
 
3:42.14
2
Malmö/S
2.8
 
3:45.48
4
Sollentuna
25.6
 
3:50.11
1h1
Malmö/S
3.8
 
2012
3:52.6m+
 
Stockholm/S
17.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2003
3:48.50
 1
Göteborg/FH
8.2
 
3:49.59
1-19
Västerås
22.2
 
3:54.32
1h1
Sätra
1.3
 
3:55.79
7
Sätra
2.3
 
2004
3:47.23
 3
Göteborg/FH
7.2
 
3:48.32
2
Sätra
31.1
 
3:54.84
2
Göteborg/FH
22.2
 
2005
3:55.45
 2-22
Göteborg/FH
26.2
 
3:55.46
3h2
Malmö/A
12.2
 
2006
3:48.73
 1
Eskilstuna
11.2
 
3:50.77
1
Sätra
22.1
 
3:51.79
1
Sätra
4.2
 
4:02.82
1-22
Västerås
4.3
 
2008
3:50.53
 1
Sätra
2.2
 
3:53.96
8
Moskva, RUS
16.2
 
3:56.42
3h2
Malmö/A
23.2
 
2009
3:45.86
2
Bollnäs
1.3
 
3:46.42
1
Sätra
8.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
5:38.3m+
 1
Stockholm/S
8.9
 
2014
5:28.9m+
Sollentuna
26.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
5:24.5m+
 3
Lidingö/B
24.1
 
2016
5:17.09+
1
Stockholm/G
17.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2000
8:46.21
 1-16
Göteborg/U
2.7
 
2008
8:52.9m+
 3
Göteborg/S
2.7
 
2009
7:56.91
5
Rehlingen, GER
1.6
 
2012
7:58.35
 14
Stockholm/S
17.8
 
8:02.28
5
Karlstad
19.7
 
2013
8:15.22+
 
Sollentuna
27.6
 
8:16.86+
Göteborg
18.6
 
8:24.72+
1
Stockholm/S
8.9
 
2014
7:59.37
 8
Dublin, IRL
11.7
 
8:17.15+
9
Sollentuna
26.6
 
2015
8:04.42
 5
Göteborg/S
5.9
 
8:11.70
7
Karlstad
22.7
 
8:24.4m+
2
Stockholm/S
13.9
 
2016
9:01.85+
 1
Sollentuna
28.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
7:53.81
4
Stockholm/G
18.2
 
7:56.44
7
Torino, ITA
7.3
 
8:01.17
3
Glasgow, GBR
31.1
 
8:01.42
1
Lidingö/B
24.1
 
8:02.09
1h2
Torino, ITA
6.3
 
2011
8:09.83
 3
Göteborg/FH
26.2
 
2013
8:04.12
 2
Växjö
9.2
 
8:05.98
12
Stockholm/G
21.2
 
8:07.50
3
Norrköping
16.2
 
2014
8:08.58
 2
Göteborg/FH
22.2
 
2016
7:59.40
 7
Stockholm/G
17.2
 
8:04.64
2
Göteborg/FH
30.1
 
8:07.85
3
Malmö/A
27.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
14:23.46
 7
Chiba, JPN
23.11
 
2008
14:26.38
 1
Göteborg/S
2.7
 
2009
13:56.08
 1
Malmö/S
3.8
 
14:24.38
1
Göteborg/U
30.8
 
2011
14:24.22
 6
Gävle
14.8
 
2012
13:43.97
 11
Ninove, BEL
21.7
 
13:56.09
7
Sollentuna
5.7
 
13:58.26
1
Göteborg/U
2.9
 
14:11.32
2
Stockholm/S
26.8
 
2013
13:34.74
5
Ninove, BEL
27.7
 
13:36.18
2
Sollentuna
27.6
 
13:44.73
6
Göteborg/S
15.6
 
14:01.77
1
Stockholm/S
8.9
 
14:22.01
2
Borås
1.9
 
2014
13:52.40
 5
Sollentuna
26.6
 
14:02.47
6
Hobart, AUS
1.2
 
14:35.27
1
Borås
5.7
 
2015
13:57.50
 27
Oordegem, BEL
23.5
 
13:57.50
1
Stockholm/S
13.9
 
2016
14:35.76
 7
Sollentuna
28.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
30:04.45
6
Sollentuna
26.8
 
5 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15:13+
7
Stockholm
14.8
 
15:25+
Berlin, GER
22.8
 
15:38+
Stockholm
11.9
 
10 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
30:07
 1
Stockholm
17.8
 
2015
29:48
 1
Stockholm
9.5
 
29:51
5
Manchester, GBR
8.3
 
29:56
1
Stockholm
15.8
 
2016
30:18
 4
Stockholm
13.8
 
2017
29:51
 13
Laredo, ESP
18.3
 
30:14
2
Stockholm
15.6
 
30:21
17
Brunssum, NED
2.4
 
2018
29:27
 3
Stockholm
5.5
 
29:41
2
Stockholm
14.6
 
29:46
1
Stockholm
18.8
 
29:57
16
Paderborn, GER
31.3
 
30:07
24
Brunssum, NED
18.3
 
2019
29:00
10
Valencia, ESP
1.12
 
29:42
3
Stockholm
13.6
 
2021
30:03
 10rA
Anderstorp
13.7
 
30:13
7
Stockholm
14.8
 
30:39
1
Eskilstuna
28.8
 
31:16+
Berlin, GER
22.8
 
31:17+
Stockholm
11.9
 
2022
30:06
 4
Hässelby
9.10
 
30:14
2
Eskilstuna
10.9
 
2023
31:09
 7
Stockholm
19.8
 
Halvmaraton
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:04:39
 3
Stockholm
15.9
 
1:06:42
34
Barcelona, ESP
11.2
 
2019
1:03:47
2
Stockholm
7.9
 
2021
1:06:06
 1
Stockholm
11.9
 
1:06:33
18
Berlin, GER
22.8
 
2022
1:03:52
 22
Ostia, ITA
6.3
 
1:06:18
1
Stockholm
7.5
 
Maraton
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
2:20:05
7
Stockholm
4.6
 

Ute
1500 m
SM 2003 4
3:52.78
2
h2
3:51.44
SM 2004 3
3:56.40
3
h1
3:52.47
SM 2005 6
3:52.55
5
h2
3:50.88
SM 2006 5
3:52.56
1
h1
3:55.40
SM 2008 1
3:46.96
1
h1
3:53.63
SM 2009 2
3:42.14
1
h1
3:50.11
5000 m
SM 2009 1
13:56.08
SM 2011 6
14:24.22
SM 2012 2
14:11.32
SM 2013 2
14:22.01
SM 2014
DNF
SM 2016 7
14:35.76
10 000 m
SM 2015
DNF
SM 2016 6
30:04.45
10 km väg
SM 2017 2
30:14
SM 2018 2
29:41
SM 2019 3
29:42
SM 2020
DNF
Maraton
SM 2022 2
2:20:05
4x800 m
SM 2005 1
7:24.93
4x1500 m
SM 2005 3
16:00.01
SM 2006 2
15:51.00
SM 2009 2
15:59.48
SM 2011 5
16:12.09
SM 2012 1
15:59.53
SM 2013 3
16:07.26
SM 2015 1
15:47.38
SM 2018 4
16:07.34
4 km terräng
SM 2006 8
11:59
SM 2008 7
12:05
SM 2009 3
11:13
3
11:13
SM 2010 1
11:41
SM 2015 3
11:37
3
11:37
SM 2016 10
12:12
SM 2017 6
12:35
SM 2018 9
12:17
12 km terräng
SM 2016 3
38:22
Inne
1500 m
ISM 2003 7
3:55.79
1
h1
3:54.32
ISM 2004 2
3:54.84
ISM 2005
3
h2
3:55.46
ISM 2008
3
h2
3:56.42
ISM 2009 2
3:45.86
3000 m
ISM 2011 3
8:09.83
ISM 2013 3
8:07.50
ISM 2014 2
8:08.58
ISM 2016 3
8:07.85

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2003 1
19
1:50.91
1
19
h1
1:58.62
1500 m
JSM 2004 1
19
4:00.21
JSM 2005 2
22
4:17.85
JSM 2006 1
22
3:50.44
4 km terräng
JSM 2003 1
19
12:48
USM 2008 7
17
12:05
6 km terräng
JSM 2005 1
22
18:49
Inne
1500 m
IJSM 2003 1
19
3:49.59
IJSM 2005 2
22
3:55.45
IJSM 2006 1
22
4:02.82

Veteraner
Ute
10 km väg
VSM 2020
35
DNF
VSM 2021 1
35
30:03
Ute
terräng
EM 2015 14
30:35
EM 2016 46
29.59
Inne
3000 m
IEM 2009 7
7:56.44
1
h2
8:02.09

Lag-EM och Europacupen
10 000 m
ECup 2018 -
B
DNF
1500 m
ECup 2008 8
3:53.96

Junior-ungdom
1500 m
JEM19 2003 3
19
3:46.17