Jonatan Gustafsson

Född: 28 december 1999

Ålder: 21 år 111 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (1)
3:55.20i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
3000 m (2)
8:12.08i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
8:09.56i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21

2020

800 m (1)
DNF
  UmeåUmeå10.9.20
1500 m (7)
3:59.99i
SB  (25)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
3:59.56
SB  EskilstunaEskilstuna1.7.20
3:51.55
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
DNF
  HallsbergHallsberg20.7.20
3:56.19
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
3:58.20
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:03.12
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
2000 m (1)
5:34.21i
SB  UmeåUmeå11.1.20
3000 m (4)
8:36.96i
PB  UmeåUmeå18.1.20
9:27.04i
  UmeåUmeå8.2.20
8:32.25
PB  UmeåUmeå18.6.20
8:19.51
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
10 000 m (1)
31:02.21
PB  Stockholm/SStockholm/S23.6.20
4 km terräng (1)
12:30
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20
8 km terräng (1)
26:27
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (1)
1:57.82
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1000 m (1)
2:34.22i
PB  (41) ÖrebroÖrebro11.12.18
1500 m (7)
3:58.05i
PB  (12)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
4:08.08i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
3:55.98
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3:54.80
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
3:58.04
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
3:53.91
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
4:05.80
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
1 mile (1)
4:23.79i
PB  ÖrebroÖrebro31.1.19
2000 m (1)
5:31.14i
PB  ÖrebroÖrebro11.2.19
3000 m (1)
9:11.22+
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.8.19
5000 m (1)
15:03.12
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19

2018

800 m (4)
1:56.77i
PB  (20)ÖrebroÖrebro13.1.18
1:58.86
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
1:57.83
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1:57.83
=PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.9.18
1000 m (1)
2:34.43i
PB  (52) ÖrebroÖrebro25.11.17
1500 m (4)
4:07.29i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
4:02.69i
PB  (24)SätraSätra3.2.18
4:09.93
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
4:03.53
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
3000 m (1)
8:56.22i
PB  SätraSätra9.2.18

2017

800 m (2)
1:58.96i
PB  (22)ÖrebroÖrebro14.1.17
2:00.74
SB  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
1000 m (1)
2:37.14i
PB  (39) (4) ÖrebroÖrebro26.11.16
1500 m (3)
4:05.17
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
4:13.18
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
4:17.01
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17

2016

800 m (1)
2:00.73
SB  HallsbergHallsberg4.6.16
1000 m (1)
2:39.76i
PB  (36) (7) ÖrebroÖrebro16.12.15
1500 m (1)
4:16.23
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
4 km terräng (1)
13:57
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

800 m (3)
1:59.22
PB  Stockholm/SStockholm/S2.8.15
2:02.41
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15
2:02.42
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15
1500 m (2)
4:19.37i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
4:22.49i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
300 m häck (83.8 cm) (1)
42.15
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15

2014

14:18
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
800 m (4)
2:19.98i
PB  ÖrebroÖrebro30.11.13
2:08.77
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
2:05.19
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
2:04.41
PB  Stockholm/SStockholm/S23.8.14
1000 m (2)
2:53.92i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
2:51.51i
PB  (56) (22) IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
1500 m (1)
4:39.86i
PB  ÖrebroÖrebro23.3.14
2000 m (1)
6:20.15
PB  (21) USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14

2013

1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:17.88
PB  GlanshammarGlanshammar14.9.13

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat293522.Eventname AS Eventeng, alltat293522.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat293522.Date),'.',MONTH(alltat293522.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat293522.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat293522 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat293522.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat293522.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat293522.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat293522.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat293522.Eventname AS Eventeng, alltat293522.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat293522.Date),'.',MONTH(alltat293522.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat293522.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat293522 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat293522.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat293522.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat293522.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat293522.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat293522.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat293522.Eventname AS Eventeng, alltat293522.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat293522.Date),'.',MONTH(alltat293522.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat293522.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat293522 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat293522.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat293522.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat293522.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat293522.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat293522.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:57.82
Göteborg/U30.6.19
Inne
1:56.77
Örebro13.1.18
1000 m
Inne
2:34.22
Örebro11.12.18
1500 m
Ute
3:51.55
Huddinge11.7.20
Inne
3:55.20
Malmö/A20.2.21
1 mile
Inne
4:23.79
Örebro31.1.19
2000 m
Ute
6:20.15
Söderhamn10.8.14
Inne
5:31.14
Örebro11.2.19
3000 m
Ute
8:19.51
Hallsberg1.8.20
Inne
8:09.56
Malmö/A19.2.21
5000 m
Ute
15:03.12
Göteborg/S11.8.19
10 000 m
Ute
31:02.21
Stockholm/S23.6.20

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
5:17.88
Glanshammar14.9.13
300 m häck (83.8 cm)
Ute
42.15
Enskede29.8.15
800 m
1:56.77i
3
Örebro13.1.18
1:57.82
2
C
VUSGöteborg/U30.6.19
1:57.83
6
19
JSMHuddinge5.8.18
1:57.83
6
19
JSMHuddinge5.9.18
1:58.86
3
19
h1
JSMHuddinge4.8.18
1:58.96i
1
Örebro14.1.17
1:59.22
3
16
Stockholm/S2.8.15
2:00.73
1
17
Hallsberg4.6.16
2:00.74
4
19
h3
JSMGävle12.8.17
2:02.41
2
16
h2
NC-yKarlskrona22.8.15
Visa/dölj alla resultat
2:02.42
4
16
NC-yKarlskrona23.8.15
2:04.41
2
Stockholm/S23.8.14
2:05.19
2
15
NC-ySöderhamn9.8.14
2:08.77
2
15
h1
NC-ySöderhamn9.8.14
2:19.98i
5
15
Örebro30.11.13
10-bästasnitt: 1:59.117
1500 m
3:51.55
1
B
Huddinge11.7.20
3:53.91
12
B
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
3:54.80
9
B
Karlstad3.7.19
3:55.20i
6
h1
ISMMalmö/A20.2.21
3:55.98
6
VUSGöteborg/U29.6.19
3:56.19
2
22
Söderhamn8.8.20
3:58.04
4
22
JSMGöteborg/S10.8.19
3:58.05i
5
h1
ISMNorrköping16.2.19
3:58.20
7
h2
SMUppsala14.8.20
3:59.56
1
Eskilstuna1.7.20
Visa/dölj alla resultat
3:59.99i
3
22
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:02.69i
3
B
Sätra3.2.18
4:03.12
2
22
JSMLinköping22.8.20
4:03.53
8
22
JSMHuddinge4.8.18
4:05.17
5
B
Sollentuna/E11.6.17
4:05.80
7
h3
SMKarlstad30.8.19
4:07.29i
3
Örebro14.1.18
4:08.08i
8
ISMNorrköping17.2.19
4:09.93
6
19
h1
JSMHuddinge3.8.18
4:13.18
3
19
h1
JSMGävle11.8.17
4:16.23
1
Göteborg/U2.7.16
4:17.01
12
19
JSMGävle12.8.17
4:19.37i
2
16
h2
NC-yÖrebro7.3.15
4:22.49i
5
16
NC-yÖrebro7.3.15
4:39.86i
2
15
Örebro23.3.14
10-bästasnitt: 3:56.148

Total results in database: 69
By event:
800 m:16
1000 m:6
1500 m:26
1 mile:1
2000 m:3
3000 m:8
5000 m:1
10 000 m:1
1500 m hinder (76.2 cm):1
300 m häck (83.8 cm):1
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:1
8 km terräng:1
km terräng:2
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:04.41
 2
Stockholm/S
23.8
 
2:05.19
2-15
Söderhamn
9.8
 
2:08.77
2h1-15
Söderhamn
9.8
 
2015
1:59.22
 3-16
Stockholm/S
2.8
 
2:02.41
2h2-16
Karlskrona
22.8
 
2:02.42
4-16
Karlskrona
23.8
 
2016
2:00.73
 1-17
Hallsberg
4.6
 
2017
2:00.74
 4h3-19
Gävle
12.8
 
2018
1:57.83
 6-19
Huddinge
5.8
 
1:57.83
6 -19
Huddinge
5.9
 
1:58.86
3 h1-19
Huddinge
4.8
 
2019
1:57.82
2rC
Göteborg/U
30.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
2:19.98
 5-15
Örebro
30.11
 
2017
1:58.96
 1
Örebro
14.1
 
2018
1:56.77
3
Örebro
13.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
2:51.51
 6-15
Växjö
9.3
 
2:53.92
2h1-15
Växjö
8.3
 
2016
2:39.76
 1
Örebro
16.12
 
2017
2:37.14
 1
Örebro
26.11
 
2018
2:34.43
 1
Örebro
25.11
 
2019
2:34.22
1
Örebro
11.12
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:16.23
 1
Göteborg/U
2.7
 
2017
4:05.17
 5rB
Sollentuna/E
11.6
 
4:13.18
3h1-19
Gävle
11.8
 
4:17.01
12-19
Gävle
12.8
 
2018
4:03.53
 8-22
Huddinge
4.8
 
4:09.93
6 h1-19
Huddinge
3.8
 
2019
3:53.91
 12rB
Göteborg/S
16.8
 
3:54.80
9rB
Karlstad
3.7
 
3:55.98
6
Göteborg/U
29.6
 
3:58.04
4 -22
Göteborg/S
10.8
 
4:05.80
7h3
Karlstad
30.8
 
2020
3:51.55
1rB
Huddinge
11.7
 
3:56.19
2-22
Söderhamn
8.8
 
3:58.20
7h2
Uppsala
14.8
 
3:59.56
1
Eskilstuna
1.7
 
4:03.12
2-22
Linköping
22.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
4:39.86
 2-15
Örebro
23.3
 
2015
4:19.37
 2h2-16
Örebro
7.3
 
4:22.49
5-16
Örebro
7.3
 
2018
4:02.69
 3rB
Sätra
3.2
 
4:07.29
3
Örebro
14.1
 
2019
3:58.05
 5h1
Norrköping
16.2
 
4:08.08
8
Norrköping
17.2
 
2020
3:59.99
 3-22
Göteborg/FH
1.3
 
2021
3:55.20
6h1
Malmö/A
20.2
 
1 mile
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:23.79
2
Örebro
31.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
6:20.15
6-15
Söderhamn
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5:31.14
1
Örebro
11.2
 
2020
5:34.21
 3
Umeå
11.1
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
9:11.22+
 1-22
Göteborg/S
11.8
 
2020
8:19.51
3rB
Hallsberg
1.8
 
8:32.25
1
Umeå
18.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8:56.22
 6
Sätra
9.2
 
2020
8:36.96
 3
Umeå
18.1
 
9:27.04
2
Umeå
8.2
 
2021
8:09.56
6
Malmö/A
19.2
 
8:12.08
3rB
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
15:03.12
6 -22
Göteborg/S
11.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
31:02.21
3rB
Stockholm/S
23.6
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
5:17.88
6-14
Glanshammar
14.9
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
42.15
1 rC-17
Enskede
29.8
 
Ute
1500 m
SM 2019
7
h3
4:05.80
SM 2020
7
h2
3:58.20
Terräng lagresultat
SM 2020 4
4 km terräng
SM 2020 26
12:30
Inne
1500 m
ISM 2019 8
4:08.08
5
h1
3:58.05
ISM 2021
6
h1
3:55.20
3000 m
ISM 2021 6
8:09.56

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2017
4
19
h3
2:00.74
JSM 2018 6
19
1:57.83
6
19
1:57.83
3
19
h1
1:58.86
1500 m
JSM 2017 12
19
4:17.01
3
19
h1
4:13.18
JSM 2018 8
22
4:03.53
6
19
h1
4:09.93
JSM 2019 4
22
3:58.04
JSM 2020 2
22
4:03.12
5000 m
JSM 2019 6
22
15:03.12
4 km terräng
USM 2014 9
15
14:18
USM 2016 24
17
13:57
8 km terräng
JSM 2020 8
22
26:27
Inne
1500 m
IJSM 2020 3
22
3:59.99