0
Född: 14 oktober 2005
Ålder: 18 år 203 dagar
Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.
1500 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
4:34.9m mxi | PB | 5 A | Kalmar | Kalmar | 1.2.24 | ||
2000 m (1) | |||||||
6:27.93+i | PB | - A | Sollentuna | Sollentuna | 27.1.24 | ||
3000 m (2) | |||||||
9:51.68i | PB | 6 A | Sollentuna | Sollentuna | 27.1.24 | ||
9:40.9m mxi | PB | 1 | Kalmar | Kalmar | 8.2.24 | ||
10 km väg (1) | |||||||
34:53 | PB (18) | 2 | Jönköping | Jönköping | 1.4.24 | ||
4 km terräng (1) | |||||||
15:05 | 1 | Mörbylånga | Mörbylånga | 13.4.24 | |||
5000 m (3) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
17:22.02 | PB | 1 | Högby | Högby | 18.5.23 | ||
17:08.66 | PB | 4 | FGP | Sollentuna | FGP, Sollentuna | 11.6.23 | |
17:19.94 | 1 | Högby | Högby | 16.7.23 | |||
10 000 m (1) | |||||||
36:27.65 | PB (48) | 9 | SM | Söderhamn | SM, Söderhamn | 28.7.23 | |
5 km väg (1) | |||||||
17:44 | PB | 3 | Söderköping | Söderköping | 20.6.23 | ||
10 km väg (4) | |||||||
37:39 | PB | 23 | SM | Ystad | SM, Ystad | 23.4.23 | |
36:19 | PB | 1 | Eksjö | Eksjö | 26.5.23 | ||
36:12 | PB | 4 | Norrköping | Norrköping | 23.8.23 | ||
36:11 | PB (72) | 13 | Stockholm | Stockholm | 2.9.23 | ||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:22:01 | PB (34) | 15 | Göteborg | Göteborg | 13.5.23 | ||
Maraton (1) | |||||||
2:51:09 | WU20L PB (3) | 13 | Stockholm | Stockholm | 3.6.23 | ||
4 km terräng (1) | |||||||
14:29 | 1 | Ekerum | Ekerum | 29.4.23 | |||
5 km terräng (1) | |||||||
20:34 | 44 19 | EM | Bruxelles, BEL | EM, Bruxelles, BEL | 10.12.23 | ||
6 km terräng (2) | |||||||
22:08 | 2 19 | JSM | Halmstad | JSM, Halmstad | 22.10.23 | ||
22:44 | 6 19 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 5.11.23 | ||
10 km terräng (1) | |||||||
36:54 | 1 | Växjö | Växjö | 1.5.23 | |||
11 km terräng (1) | |||||||
41:54 | 1 | Löttorp | Löttorp | 22.7.23 | |||
30 km terräng (1) | |||||||
2:02:35 | 6 | Lidingö | Lidingö | 23.9.23 | |||
Halvmaraton (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:29:21 | PB (28) (5) | 5 | Kalmar | Kalmar | 2.7.22 | ||
4 km terräng (1) | |||||||
14:56 | 1 | Mörbylånga | Mörbylånga | 30.4.22 | |||
6.5 km terräng (2) | |||||||
26:24 | 2 | Böda | Böda | 8.7.22 | |||
24:26 | 2 | Löttorp | Löttorp | 19.7.22 | |||
10 km terräng (1) | |||||||
47:55 | 1 | Böda | Böda | 29.6.22 | |||
11 km terräng (1) | |||||||
43:56 | 1 | Löttorp | Löttorp | 23.7.22 | |||
30 km terräng (1) | |||||||
2:16:30 | 27 | Lidingö | Lidingö | 24.9.22 | |||
50 km trail (1) | |||||||
4:05.15 | 1 | Löttorp | Löttorp | 18.6.22 | |||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:40.70mx | PB | 6 19 | Högby | Högby | 17.7.21 | ||
10 km terräng (1) | |||||||
46:50 | 1 | Böda | Böda | 30.6.21 | |||
11 km terräng (1) | |||||||
44:08 | 2 | Löttorp | Löttorp | 24.7.21 | |||
800 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2:27.23 | PB | 1 15 | Löttorp | Löttorp | 11.7.20 | ||
Spjut (500 g) (1) | |||||||
22.36 | SB | 4 15 | Löttorp | Löttorp | 11.7.20 | ||
800 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2:33.31 | PB | 1 14 | Högby | Högby | 13.7.19 | ||
2000 m (1) | |||||||
7:48.77 | PB (79) | 1 14 | Högby | Högby | 13.7.19 | ||
Spjut (500 g) (1) | |||||||
27.02 | PB | 1 14 | Högby | Högby | 13.7.19 | ||
Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken
800 m | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Ute | 2:27.23 | Löttorp | 11.7.20 | |||
1500 m | ||||||
Inne | 4:34.9m mx | Kalmar | 1.2.24 | |||
2000 m | ||||||
Ute | 7:48.77 | Högby | 13.7.19 | |||
Inne | 6:27.93+ | Sollentuna | 27.1.24 | |||
3000 m | ||||||
Ute | 10:40.70mx | Högby | 17.7.21 | |||
Inne | 9:40.9m mx | Kalmar | 8.2.24 | |||
5000 m | ||||||
Ute | 17:08.66 | Sollentuna | 11.6.23 | |||
10 000 m | ||||||
Ute | 36:27.65 | Söderhamn | 28.7.23 | |||
5 km väg | ||||||
Ute | 17:44 | Söderköping | 20.6.23 | |||
10 km väg | ||||||
Ute | 34:53 | Jönköping | 1.4.24 | |||
Halvmaraton | ||||||
Ute | 1:22:01 | Göteborg | 13.5.23 | |||
Maraton | ||||||
Ute | 2:51:09 | Stockholm | 3.6.23 | |||
Junior-ungdom | ||||||
Spjut (500 g) | ||||||
Ute | 27.02 | Högby | 13.7.19 |
800 m: | 2 |
1500 m: | 1 |
2000 m: | 2 |
3000 m: | 3 |
5000 m: | 3 |
10 000 m: | 1 |
5 km väg: | 1 |
10 km väg: | 5 |
Halvmaraton: | 2 |
Maraton: | 1 |
Spjut (500 g): | 2 |
Terräng lag: | 1 |
terräng: | 16 |
Trail: | 1 |
800 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 2:33.31 | 1-14 | Högby 13.7 | ||||
2020 | 2:27.23 | 1-15 | Löttorp 11.7 | ||||
2000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 7:48.77 | 1-14 | Högby 13.7 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2024 | 6:27.93+ | Sollentuna 27.1 | |||||
3000 m | |||||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2024 | 9:51.68 | 6 | Sollentuna 27.1 | ||||
5000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 17:08.66 | 4 | Sollentuna 11.6 | ||||
2023 | 17:19.94 | 1 | Högby 16.7 | ||||
2023 | 17:22.02 | 1 | Högby 18.5 | ||||
10 000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 36:27.65 | 9 | Söderhamn 28.7 | ||||
5 km väg | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 17:44 | 3 | Söderköping 20.6 | ||||
10 km väg | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 36:11 | 13 | Stockholm 2.9 | ||||
2023 | 36:12 | 4 | Norrköping 23.8 | ||||
2023 | 36:19 | 1 | Eksjö 26.5 | ||||
2023 | 37:39 | 23 | Ystad 23.4 | ||||
2024 | 34:53 | 2 | Jönköping 1.4 | ||||
Halvmaraton | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2022 | 1:29:21 | 5 | Kalmar 2.7 | ||||
2023 | 1:22:01 | 15 | Göteborg 13.5 | ||||
Maraton | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 2:51:09 | 13 | Stockholm 3.6 | ||||
Junior-ungdom | |||||||
Spjut (500 g) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 27.02 | 1-14 | Högby 13.7 | ||||
2020 | 22.36 | 4-15 | Löttorp 11.7 |
Ute | ||||
---|---|---|---|---|
10 000 m | ||||
SM | 2023 | 9 | 36:27.65 |
|
10 km väg | ||||
SM | 2023 | 23 | 37:39 |
|
Maraton | ||||
SM | 2023 | 10 | 2:51:09 |
|
Junior-ungdom | ||||
6 km terräng | ||||
JSM | 2023 | 2 | 19 | 22:08 |
Junior-ungdom | ||||
Ute | ||||
---|---|---|---|---|
terräng | ||||
EM | 2023 | 44 | 19 | 20:34 |