Carl Bengtström

Född: 13 januari 2000

Ålder: 21 år 95 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 

  •  1 SM‐guld, 2 SM‐silver
  •  4 ISM‐guld

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

60 m (2)
6.88i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
6.89i
  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
200 m (1)
21.29i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
400 m (7)
47.01i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
46.35i
PB (33) VäxjöVäxjö23.1.21
47.63i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
46.59i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
46.56i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL5.3.21
46.67i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL5.3.21
46.42i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL6.3.21

2020

60 m (2)
6.97i
SB  VäxjöVäxjö18.1.20
6.91i
SB  (20)VäxjöVäxjö18.1.20
100 m (1)
10.73
PB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-1.5
200 m (5)
21.48i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
21.27i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
21.26i
PB  (2)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
21.09
PB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+0.9
21.44
  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20-0.6
400 m (8)
47.84i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
47.31i
SB  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
49.47i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
46.95i
PB (76) (1)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
46.64
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
46.91
  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
48.83
  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
46.40
PB (83) FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
800 m (1)
1:51.85
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
400 m häck (6)
51.10
SB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
51.97
  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20
52.28
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
50.42
SB  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
50.21
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S23.8.20
49.69
PB (18) vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
Stående längd (1)
3.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.3.20
 
3.023.033.022.992.96
4x100 m (2)
40.97
PB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alex Apelgrim
Carl Bengtström, Jonathan Carbe
40.59
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Jonathan Carbe
4x400 m (1)
DNF
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Samuel Wiik, Jonathan Carbe
Chris Gray, Carl Bengtström

2019

60 m (5)
7.02i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.19
6.95i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.19
6.99i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
6.93i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
6.89i
PB  (14)IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
200 m (4)
21.41i
PB  (19) (2)VäxjöVäxjö20.1.19
21.65
SB  HalmstadHalmstad16.6.19-1.4
21.06w
  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19+4.1
21.20
PB  (6)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+0.6
400 m (8)
47.78i
SB  VäxjöVäxjö19.1.19
47.17i
SJIR PB  (9) (1)v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
48.92i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
47.96i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
49.50i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR1.3.19
48.20
SB  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19
47.16
PB  (98) (1)Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL9.8.19
DNS
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
400 m häck (7)
51.35
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
50.77
SB  Granada, ESPGranada, ESP9.6.19
52.14
  JEM19BoråsJEM19, Borås19.7.19
50.71
SB  JEM19BoråsJEM19, Borås20.7.19
50.32
SB  (10) (1)JEM19BoråsJEM19, Borås21.7.19
52.44
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
50.38
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
4x100 m (1)
41.85
SB  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19
 Örgryte IS
Tobias Carlryd, Alexander Andersson
Samuel Wiik, Carl Bengtström
4x400 m (1)
3:14.72
PB  StockholmStockholm26.5.19
 Örgryte IS
Jonathan Carbe, Felix Francois
Samuel Wiik, Carl Bengtström

2018

60 m (6)
7.07i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
7.08i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
7.02i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
6.99i
PB  (22)Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
7.11i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
7.00i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
100 m (2)
11.12
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18-2.7
10.95
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18-2.0
200 m (2)
21.71i
PB  (45) (8)VäxjöVäxjö21.1.18
21.30w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18+2.4
400 m (9)
47.99i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
48.10i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
49.02i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
47.59i
PB  (20) (1)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
47.44
SB  Mannheim, GERMannheim, GER23.6.18
47.39
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
48.85
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18
47.27
PB  (4)SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
47.58
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18
60 m häck (99.1 cm) (2)
8.49i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
8.42i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
400 m häck (6)
50.20
SJR PB  (11) (1)Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
50.86
  HalmstadHalmstad17.6.18
50.65
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
51.35
  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN12.7.18
51.55
  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN13.7.18
50.61
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
4x400 m (1)
DQ
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER10.8.18
 Sweden
Carl Bengtström, Erik Martinsson
Dennis Forsman, Joel Groth

2017

100 m (2)
10.86
PB  SkaraSkara6.6.17+0.8
10.85
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17+1.4
200 m (8)
22.00
PB  SkaraSkara6.6.17+0.9
21.80
PB  LerumLerum21.6.17+1.7
21.50w
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17+3.3
22.84
  USMGävleUSM, Gävle12.8.17+0.4
21.59
PB  (90) (14)USMGävleUSM, Gävle13.8.17+1.0
21.81
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-0.2
21.65
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17-0.4
21.40w
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17+3.2
300 m (1)
34.22
PB  MölndalMölndal4.8.17
400 m (10)
51.03i
SB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH18.2.17
49.02i
PB  (17) IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH19.2.17
47.85
PB  HalmstadHalmstad17.6.17
48.05
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17
47.32
PB  (25) (5)JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA20.7.17
48.08
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA21.7.17
54.32
  USMGävleUSM, Gävle11.8.17
50.20
  USMGävleUSM, Gävle12.8.17
49.95
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
47.68
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
300 m häck (83.8 cm) (1)
37.33
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.17
Längd (1)
6.58
PB  MölndalMölndal29.7.17-1.5
Tresteg (2)
13.83i
PB  (18)Göteborg/FHGöteborg/FH14.1.17
13.73i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH19.2.17
 
13.2211.3113.3513.3913.5213.73
4x100 m (1)
41.65
SJR PB  MalmöMalmö28.5.17
 Örgryte IS
Victor Koch, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Samuel Wiik
4x400 m (1)
3:17.56
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
 Sweden
Johan Claeson, Aaron Ladestam
Carl Bengtström, Albert Nygren

2016

60 m (3)
7.36i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.15
7.22i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.16
7.28i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH12.3.16
100 m (2)
11.29
PB  FalunFalun11.9.16+0.2
11.29
=PB  USMFalunUSM, Falun11.9.16+0.2
150 m (1)
16.79
PB  LerumLerum28.8.16-0.3
200 m (1)
22.20
PB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.16+1.6
300 m (2)
34.86
PB  FalunFalun10.6.16
34.86
=PB  USMFalunUSM, Falun10.9.16
400 m (6)
51.74i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
50.54i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
49.16
PB  HalmstadHalmstad18.6.16
49.00
PB  (22)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16
49.22
  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO15.7.16
49.07
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16
800 m (1)
1:57.55
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
1000 m (1)
2:40.82
PB  (35) (12) USMFalunUSM, Falun11.9.16
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (2)
14.93
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16-1.4
15.15
  USMFalunUSM, Falun10.9.16-0.9
300 m häck (83.8 cm) (1)
37.77
PB  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
Höjd (3)
1.80i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH20.12.15
1.75
=PB  FalunFalun11.9.16
1.75
=PB  USMFalunUSM, Falun11.9.16
 
1.63
O
1.66
O
1.69
XXO
1.72
O
1.75
XO
1.78
XXX
  
Stav (3)
2.54i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH12.3.16
 
2.44
O
2.54
O
      
2.92
PB  FalunFalun10.9.16
2.92
=PB  USMFalunUSM, Falun10.9.16
Längd (4)
6.25i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.15
5.85i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH12.3.16
 
5.85
6.55
=PB  FalunFalun11.9.16+0.3
6.55
PB  USMFalunUSM, Falun11.9.16+0.3
 
6.41
+1.0
6.206.55
+0.3
Tresteg (3)
13.74i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
 
12.9613.2713.1413.3713.7213.74
13.40
PB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.160.0
13.24
  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16+0.1
 
X
+0.7
13.24
+0.1
X
+1.4
11.80X
+0.6
X
+0.4
Kula (5.0 kg) (2)
10.00
PB  FalunFalun11.9.16
10.00
=PB  USMFalunUSM, Falun11.9.16
 
10.009.108.88
Diskus (1.5 kg) (2)
28.57
PB  FalunFalun10.9.16
28.57
=PB  USMFalunUSM, Falun10.9.16
 
24.5528.5723.93
Spjut (700 g) (1)
29.35
PB  USMFalunUSM, Falun10.9.16
 
24.0323.8629.35
Tiokamp (P17, 300m) (1)
6.227
PB  USMFalunUSM, Falun11.9.16
15.15/-0.9   28.57   2.92   29.35   34.86
11.29/+0.2   6.55/+0.3   10.00   1.75   2:40.82
Sjukamp (P17) (1)
DNFi
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH13.3.16
7.28   2.54   5.85   
      
4x400 m (1)
3:16.59
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
 Sweden
Kasper Kadestål, Arvid Gustafsson
Edvin Hagberg, Carl Bengtström
1000 m stafett (2)
1:57.17
PB  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO16.7.16
 Sweden
Michael Nyabako, Alexander Andreasson
Arvid Gustafsson, Carl Bengtström
1:56.29
PB  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO17.7.16
 Sweden
Joel Bengtsson, Michael Nyabako
Carl Bengtström, Arvid Gustafsson

2015

80 m (1)
9.59w
  KungsbackaKungsbacka6.9.15+2.1
200 m (3)
23.85i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
23.68i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
23.58
PB  Göteborg/SGöteborg/S28.7.15+1.0
300 m (1)
36.09
PB  Göteborg/UGöteborg/U5.7.15
400 m (1)
52.05i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.15
800 m (1)
2:03.35
PB  VarbergVarberg20.9.15
80 m häck (83.8 cm) (1)
11.63
PB  TäbyTäby12.9.15-0.7
300 m häck (76.2 cm) (3)
39.05
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15
42.37
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15
40.20
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15
300 m häck (83.8 cm) (1)
40.43
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
Höjd (1)
1.75
PB  TäbyTäby13.9.15
Stav (1)
2.50
PB  VarbergVarberg19.9.15
Längd (1)
6.01
PB  LidköpingLidköping28.6.15+0.9
Tresteg (4)
12.25i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH7.12.14
12.51i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
 
11.4612.04X11.8012.4412.51
13.33
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.15-0.1
13.23
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15-0.4
 
12.55
+3.7
11.99
+3.5
12.18
+3.7
12.67
+4.5
12.92
+3.4
13.23
-0.4
Diskus (1.0 kg) (1)
30.30
PB  VarbergVarberg19.9.15
Åttakamp (P15) (1)
PB  VarbergVarberg20.9.15
         
         

2014

300 m (1)
39.40
PB  UddevallaUddevalla14.9.14
800 m (1)
2:07.69
PB  UddevallaUddevalla13.9.14
300 m häck (76.2 cm) (1)
42.21
PB  UddevallaUddevalla13.9.14
Tresteg (1)
12.23
PB  UddevallaUddevalla14.9.14+1.6

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215921.Eventname AS Eventeng, alltat215921.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215921.Date),'.',MONTH(alltat215921.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215921.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat215921 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215921.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215921.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215921.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat215921.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215921.Eventname AS Eventeng, alltat215921.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215921.Date),'.',MONTH(alltat215921.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215921.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat215921 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215921.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215921.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215921.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat215921.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat215921.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215921.Eventname AS Eventeng, alltat215921.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215921.Date),'.',MONTH(alltat215921.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215921.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat215921 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215921.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215921.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215921.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat215921.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat215921.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
6.88
Göteborg/FH10.1.21
100 m
Ute
10.73
Göteborg/U27.6.20-1.5
150 m
Ute
16.79
Lerum28.8.16-0.3
200 m
Ute
21.09
Göteborg/U27.6.20+0.928
Inne
21.26
Växjö23.2.20
300 m
Ute
34.22
Mölndal4.8.17
400 m
Ute
46.40
Göteborg/S29.8.2015
Inne
46.35
Växjö23.1.213
800 m
Ute
1:51.85
Göteborg/S25.7.20
1000 m
Ute
2:40.82
Falun11.9.16
400 m häck
Ute
49.69
Tampere, FIN6.9.207
Höjd
Ute
1.75
Täby13.9.15
Inne
1.80
Göteborg/FH20.12.15
Stav
Ute
2.92
Falun10.9.16
Inne
2.54
Göteborg/FH12.3.16
Längd
Ute
6.58
Mölndal29.7.17-1.5
Inne
6.25
Göteborg/FH5.12.15
Tresteg
Ute
13.40
Göteborg/S12.6.160.0
Inne
13.83
Göteborg/FH14.1.17

Junior-ungdom
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute
14.93
Huddinge20.8.16-1.4
60 m häck (99.1 cm)
Inne
8.42
Uppsala24.2.18
80 m häck (83.8 cm)
Ute
11.63
Täby12.9.15-0.7
300 m häck (76.2 cm)
Ute
39.05
Göteborg/U3.7.15
300 m häck (83.8 cm)
Ute
37.33
Göteborg/U30.6.17
Kula (5.0 kg)
Ute
10.00
Falun11.9.16
Diskus (1.0 kg)
Ute
30.30
Varberg19.9.15
Diskus (1.5 kg)
Ute
28.57
Falun10.9.16
Spjut (700 g)
Ute
29.35
Falun10.9.16
Åttakamp (P15)
Ute
Varberg20.9.15
Tiokamp (P17, 300m)
Ute
6.227
Falun11.9.16
60 m
6.88i
1
h2
Göteborg/FH10.1.21
6.89i
3
19
IJSMVäxjö24.2.19
6.89i
2
Göteborg/FH10.1.21
6.91i
2
Växjö18.1.20
6.93i
1
19
s1
IJSMVäxjö24.2.19
6.95i
3
Göteborg/FH13.1.19
6.97i
1
h2
Växjö18.1.20
6.99i
1
B
Göteborg/FH3.2.18
6.99i
2
19
h3
IJSMVäxjö24.2.19
7.00i
3
19
IJSMUppsala25.2.18
Visa/dölj alla resultat
7.02i
2
h4
Göteborg/FH3.2.18
7.02i
1
h2
Göteborg/FH13.1.19
7.07i
4
h3
Göteborg/FH13.1.18
7.08i
5
Göteborg/FH13.1.18
7.11i
2
19
h1
IJSMUppsala25.2.18
7.22i
2
17
Göteborg/FH6.2.16
7.28i
hep
16
IUSMGöteborg/FH12.3.16
7.36i
3
Göteborg/FH5.12.15
10-bästasnitt: 6.94
200 m
21.09
1
Göteborg/U27.6.20+0.9
21.20
1
19
VUSGöteborg/U30.6.19+0.6
21.26i
1
ISMVäxjö23.2.20
21.27i
1
h3
ISMVäxjö22.2.20
21.29i
1
Göteborg/FH6.2.21
21.41i
1
Växjö20.1.19
21.44
1
Club ChGöteborg/S6.8.20-0.6
21.48i
1
Göteborg/FH1.2.20
21.59
1
17
USMGävle13.8.17+1.0
21.65
3
s1
SMHelsingborg27.8.17-0.4
Visa/dölj alla resultat
21.65
1
Halmstad16.6.19-1.4
21.71i
1
B
Växjö21.1.18
21.80
4
Lerum21.6.17+1.7
21.81
2
h1
SMHelsingborg26.8.17-0.2
22.00
1
B
Skara6.6.17+0.9
22.20
1
17
Göteborg/S12.6.16+1.6
22.84
1
17
h2
USMGävle12.8.17+0.4
23.58
4
B
Göteborg/S28.7.15+1.0
23.68i
2
15
NC-yÖrebro7.3.15
23.85i
1
15
h4
NC-yÖrebro7.3.15
10-bästasnitt: 21.368
400 m
46.35i
1
Växjö23.1.21
46.40
1
Göteborg/S29.8.20
46.42i
4
IEMToruń, POL6.3.21
46.56i
1
h4
IEMToruń, POL5.3.21
46.59i
1
ISMMalmö/A21.2.21
46.64
1
Göteborg/S14.6.20
46.67i
2
s3
IEMToruń, POL5.3.21
46.91
1
Karlstad8.7.20
46.95i
1
22
IJSMGöteborg/FH1.3.20
47.01i
1
Göteborg/FH17.1.21
Visa/dölj alla resultat
47.16
4
h2
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL9.8.19
47.17i
2
B
v3NatBærum, NOR10.2.19
47.27
2
SMEskilstuna25.8.18
47.31i
1
r1
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
47.32
5
19
h3
JEM19Grosseto, ITA20.7.17
47.39
5
Göteborg/S18.8.18
47.44
1
19
C
Mannheim, GER23.6.18
47.58
2
vFINTampere, FIN31.8.18
47.59i
1
ISMGävle18.2.18
47.63i
1
h3
ISMMalmö/A20.2.21
47.68
1
17
vFINStockholm/S2.9.17
47.78i
1
Växjö19.1.19
47.84i
1
Malmö/A25.1.20
47.85
1
Halmstad17.6.17
47.96i
1
ISMNorrköping17.2.19
47.99i
1
Växjö20.1.18
48.05
1
17
VUSGöteborg/U1.7.17
48.08
5
19
s3
JEM19Grosseto, ITA21.7.17
48.10i
1
B
v3NatUppsala11.2.18
48.20
1
Team ChMalmö/S26.6.19
48.83
1
Club ChGöteborg/S6.8.20
48.85
1
h2
SMEskilstuna24.8.18
48.92i
1
h3
ISMNorrköping16.2.19
49.00
1
17
VUSGöteborg/U2.7.16
49.02i
1
17
IUSMGöteborg/FH19.2.17
49.02i
1
h3
ISMGävle17.2.18
49.07
1
17
vFINTampere, FIN3.9.16
49.16
3
Halmstad18.6.16
49.22
4
17
h1
UEMTbilisi, GEO15.7.16
49.47i
1
22
h3
IJSMGöteborg/FH29.2.20
49.50i
4
h3
IEMGlasgow, GBR1.3.19
49.95
1
17
Tanumshede19.8.17
50.20
1
17
USMGävle12.8.17
50.54i
1
16
NC-yUddevalla6.3.16
51.03i
1
17
h2
IUSMGöteborg/FH18.2.17
51.74i
1
16
h5
NC-yUddevalla5.3.16
52.05i
1
Göteborg/FH1.2.15
54.32
2
17
h1
USMGävle11.8.17
10-bästasnitt: 46.65
400 m häck
49.69
1
vFINTampere, FIN6.9.20
50.20
1
Göteborg/S2.6.18
50.21
7
BauhausStockholm/S23.8.20
50.32
1
19
JEM19Borås21.7.19
50.38
1
SMKarlstad1.9.19
50.42
2
SMUppsala16.8.20
50.61
1
vFINTampere, FIN1.9.18
50.65
1
VUSGöteborg/U29.6.18
50.71
1
19
s1
JEM19Borås20.7.19
50.77
2
Granada, ESP9.6.19
Visa/dölj alla resultat
50.86
1
Halmstad17.6.18
51.10
1
Göteborg/S23.6.20
51.35
3
19
h4
JVMTampere, FIN12.7.18
51.35
7
BauhausStockholm/S30.5.19
51.55
4
19
s1
JVMTampere, FIN13.7.18
51.97
1
Göteborg/S4.7.20
52.14
1
19
h2
JEM19Borås19.7.19
52.28
1
h1
SMUppsala15.8.20
52.44
1
h1
SMKarlstad31.8.19
10-bästasnitt: 50.396
Tresteg
13.83i
1
17
Göteborg/FH14.1.17
13.74i
1
16
NC-yUddevalla6.3.16
13.73i
1
17
IUSMGöteborg/FH19.2.17
13.40
4
Göteborg/S12.6.160.0
13.33
1
15
Göteborg/U4.7.15-0.1
13.24
2
16
NC-yVellinge7.8.16+0.1
13.23
1
15
NC-yKarlskrona23.8.15-0.4
12.51i
2
15
NC-yÖrebro8.3.15
12.25i
1
15
Göteborg/FH7.12.14
12.23
1
14
Uddevalla14.9.14+1.6
10-bästasnitt: 13.149

Total results in database: 186
By event:
60 m:18
80 m:1
100 m:7
150 m:1
200 m:24
300 m:5
400 m:49
800 m:4
1000 m:1
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m):2
60 m häck (99.1 cm):2
80 m häck (83.8 cm):1
300 m häck (76.2 cm):4
300 m häck (83.8 cm):3
400 m häck:19
Höjd:4
Stav:4
Längd:6
Stående längd:1
Tresteg:10
Kula (5.0 kg):2
Diskus (1.0 kg):1
Diskus (1.5 kg):2
Spjut (700 g):1
Åttakamp (P15):1
Tiokamp (P17, 300m):1
Sjukamp (P17):1
4x100 m:4
4x400 m:5
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
7.22
 2-17
Göteborg/FH
6.2
 
7.28
H-16
Göteborg/FH
12.3
 
7.36
3
Göteborg/FH
5.12
 
2018
6.99
 1rB
Göteborg/FH
3.2
 
7.00
3-19
Uppsala
25.2
 
7.02
2h4
Göteborg/FH
3.2
 
7.07
4h3
Göteborg/FH
13.1
 
7.08
5
Göteborg/FH
13.1
 
7.11
2h1-19
Uppsala
25.2
 
2019
6.89
 3-19
Växjö
24.2
 
6.93
1s1-19
Växjö
24.2
 
6.95
3
Göteborg/FH
13.1
 
6.99
2h3-19
Växjö
24.2
 
7.02
1 h2
Göteborg/FH
13.1
 
2020
6.91
 2
Växjö
18.1
 
6.97
1h2
Växjö
18.1
 
2021
6.88
1h2
Göteborg/FH
10.1
 
6.89
2
Göteborg/FH
10.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
9.59w
 2-15
Kungsbacka
6.9
 +2.1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
11.29
D
Falun
11.9
 +0.2
2016
11.29
 D-16
Falun
11.9
 +0.2
2017
10.85
 1-17
Tanumshede
19.8
 +1.4
10.86
1h10
Skara
6.6
 +0.8
2018
10.95
 3-19
Huddinge
3.8
-2.0
11.12
2h2-19
Huddinge
3.8
-2.7
2020
10.73
1
Göteborg/U
27.6
-1.5
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
16.79
1
Lerum
28.8
-0.3
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
23.58
 4rB
Göteborg/S
28.7
 +1.0
2016
22.20
 1-17
Göteborg/S
12.6
 +1.6
2017
21.59
 1-17
Gävle
13.8
 +1.0
21.65
3s1
Helsingborg
27.8
-0.4
21.80
4
Lerum
21.6
 +1.7
21.81
2h1
Helsingborg
26.8
-0.2
22.00
1rB
Skara
6.6
 +0.9
22.84
1h2-17
Gävle
12.8
 +0.4
21.40w
 6
Helsingborg
27.8
 +3.2
21.50w
 5
Borås
7.7
 +3.3
2018
21.30w
 3
Helsingborg
6.7
 +2.4
2019
21.20
 1-19
Göteborg/U
30.6
 +0.6
21.65
1
Halmstad
16.6
-1.4
21.06w
 1
Malmö/S
26.6
 +4.1
2020
21.09
1
Göteborg/U
27.6
 +0.9
21.44
1
Göteborg/S
6.8
-0.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
23.68
 2-15
Örebro
7.3
 
23.85
1h4-15
Örebro
7.3
 
2018
21.71
 1rB
Växjö
21.1
 
2019
21.41
 1
Växjö
20.1
 
2020
21.26
1
Växjö
23.2
 
21.27
1h3
Växjö
22.2
 
21.48
1
Göteborg/FH
1.2
 
2021
21.29
 1
Göteborg/FH
6.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
39.40
 2-14
Uddevalla
14.9
 
2015
36.09
 3
Göteborg/U
5.7
 
2016
34.86
 D
Falun
10.6
 
34.86
D-16
Falun
10.9
 
2017
34.22
2
Mölndal
4.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
49.00
 1-17
Göteborg/U
2.7
 
49.07
1-17
Tampere, FIN
3.9
 
49.16
3
Halmstad
18.6
 
49.22
4h1-17
Tbilisi, GEO
15.7
 
2017
47.32
 5h3-19
Grosseto, ITA
20.7
 
47.68
1-17
Stockholm/S
2.9
 
47.85
1
Halmstad
17.6
 
48.05
1-17
Göteborg/U
1.7
 
48.08
5s3-19
Grosseto, ITA
21.7
 
49.95
1-17
Tanumshede
19.8
 
50.20
1-17
Gävle
12.8
 
54.32
2h1-17
Gävle
11.8
 
2018
47.27
 2
Eskilstuna
25.8
 
47.39
5
Göteborg/S
18.8
 
47.44
1rC-19
Mannheim, GER
23.6
 
47.58
2
Tampere, FIN
31.8
 
48.85
1h2
Eskilstuna
24.8
 
2019
47.16
 4h2
Bydgoszcz, POL
9.8
 
48.20
1
Malmö/S
26.6
 
2020
46.40
1
Göteborg/S
29.8
 
46.64
1
Göteborg/S
14.6
 
46.91
1
Karlstad
8.7
 
48.83
1
Göteborg/S
6.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
52.05
 1
Göteborg/FH
1.2
 
2016
50.54
 1-16
Uddevalla
6.3
 
51.74
1h5-16
Uddevalla
5.3
 
2017
49.02
 1-17
Göteborg/FH
19.2
 
51.03
1h2-17
Göteborg/FH
18.2
 
2018
47.59
 1
Gävle
18.2
 
47.99
1
Växjö
20.1
 
48.10
1rB
Uppsala
11.2
 
49.02
1h3
Gävle
17.2
 
2019
47.17
 2rB
Bærum, NOR
10.2
 
47.78
1
Växjö
19.1
 
47.96
1
Norrköping
17.2
 
48.92
1h3
Norrköping
16.2
 
49.50
4h3
Glasgow, GBR
1.3
 
2020
46.95
 1-22
Göteborg/FH
1.3
 
47.31
1r1
Helsinki, FIN
9.2
 
47.84
1
Malmö/A
25.1
 
49.47
1h3-22
Göteborg/FH
29.2
 
2021
46.35
1
Växjö
23.1
 
46.42
4
Toruń, POL
6.3
 
46.56
1h4
Toruń, POL
5.3
 
46.59
1
Malmö/A
21.2
 
46.67
2s3
Toruń, POL
5.3
 
47.01
1
Göteborg/FH
17.1
 
47.63
1h3
Malmö/A
20.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:07.69
 3-14
Uddevalla
13.9
 
2015
2:03.35
 O-15
Varberg
20.9
 
2016
1:57.55
 2-17
Huddinge
20.8
 
2020
1:51.85
7
Göteborg/S
25.7
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:40.82
D-16
Falun
11.9
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
50.20
 1
Göteborg/S
2.6
 
50.61
1
Tampere, FIN
1.9
 
50.65
1
Göteborg/U
29.6
 
50.86
1
Halmstad
17.6
 
51.35
3h4-19
Tampere, FIN
12.7
 
51.55
4s1-19
Tampere, FIN
13.7
 
2019
50.32
 1-19
Borås
21.7
 
50.38
1
Karlstad
1.9
 
50.71
1s1-19
Borås
20.7
 
50.77
2
Granada, ESP
9.6
 
51.35
7
Stockholm/S
30.5
 
52.14
1h2-19
Borås
19.7
 
52.44
1h1
Karlstad
31.8
 
2020
49.69
1
Tampere, FIN
6.9
 
50.21
7
Stockholm/S
23.8
 
50.42
2
Uppsala
16.8
 
51.10
1
Göteborg/S
23.6
 
51.97
1
Göteborg/S
4.7
 
52.28
1h1
Uppsala
15.8
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
1.75
7-15
Täby
13.9
 
2016
1.75
 D-16
Falun
11.9
 
1.75
D
Falun
11.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
1.80
2-17
Göteborg/FH
20.12
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2.50
 O-15
Varberg
19.9
 
2016
2.92
D-16
Falun
10.9
 
2.92
D
Falun
10.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2.54
H-16
Göteborg/FH
12.3
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6.01
 2-15
Lidköping
28.6
 +0.9
2016
6.55
 D-16
Falun
11.9
 +0.3
6.55
D
Falun
11.9
 +0.3
2017
6.58
3
Mölndal
29.7
-1.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
6.25
1-16
Göteborg/FH
5.12
 
5.85
H-16
Göteborg/FH
12.3
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
12.23
 1-14
Uddevalla
14.9
 +1.6
2015
13.33
 1-15
Göteborg/U
4.7
-0.1
13.23
1-15
Karlskrona
23.8
-0.4
2016
13.40
4
Göteborg/S
12.6
 0.0
13.24
2-16
Vellinge
7.8
 +0.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
12.51
 2-15
Örebro
8.3
 
12.25
1-15
Göteborg/FH
7.12
 
2016
13.74
 1-16
Uddevalla
6.3
 
2017
13.83
1-17
Göteborg/FH
14.1
 
13.73
1-17
Göteborg/FH
19.2
 

Junior-ungdom
60 m häck (99.1 cm)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.42
3-19
Uppsala
24.2
 
8.49
2h1-19
Uppsala
24.2
 
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
11.63
1rB
Täby
12.9
-0.7
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
14.93
1-17
Huddinge
20.8
-1.4
15.15
D-16
Falun
10.9
-0.9
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
42.21
 1-14
Uddevalla
13.9
 
2015
39.05
1
Göteborg/U
3.7
 
40.20
1-15
Karlskrona
22.8
 
42.37
1h2-15
Karlskrona
21.8
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
40.43
 3 -17
Enskede
29.8
 
2016
37.77
 1-16
Vellinge
7.8
 
2017
37.33
1-17
Göteborg/U
30.6
 
Kula (5.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.00
D-16
Falun
11.9
 
10.00
D
Falun
11.9
 
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
30.30
O-15
Varberg
19.9
 
Diskus (1.5 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
28.57
D-16
Falun
10.9
 
28.57
D
Falun
10.9
 
Spjut (700 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
29.35
D-16
Falun
10.9
 
Åttakamp (P15)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2-15
Varberg
20.9
 
Tiokamp (P17, 300m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6.227
2-16
Falun
11.9
 
Ute
200 m
SM 2017 6
21.40w
3
s1
21.65
2
h1
21.81
400 m
SM 2018 2
47.27
1
h2
48.85
400 m häck
SM 2019 1
50.38
1
h1
52.44
SM 2020 2
50.42
1
h1
52.28
4x100 m
SM 2020 3
40.59
4x400 m
SM 2020
DNF
Inne
200 m
ISM 2020 1
21.26
1
h3
21.27
400 m
ISM 2018 1
47.59
1
h3
49.02
ISM 2019 1
47.96
1
h3
48.92
ISM 2021 1
46.59
1
h3
47.63

Junior-ungdom
Ute
100 m
JSM 2018 3
19
10.95
2
19
h2
11.12
200 m
USM 2017 1
17
21.59
1
17
h2
22.84
400 m
USM 2017 1
17
50.20
2
17
h1
54.32
Tiokamp (P17, 300m)
USM 2016 2
16
6.227
Inne
60 m
IJSM 2018 3
19
7.00
2
19
h1
7.11
IJSM 2019 3
19
6.89
1
19
s1
6.93
2
19
h3
6.99
400 m
IUSM 2017 1
17
49.02
1
17
h2
51.03
IJSM 2020 1
22
46.95
1
22
h3
49.47
60 m häck (99.1 cm)
IJSM 2018 3
19
8.42
2
19
h1
8.49
Tresteg
IUSM 2017 1
17
13.73
Sjukamp (P17)
IUSM 2016
16
DNF
Ute
4x400 m
EM 2018
-
h1
DQ
Inne
400 m
IEM 2019 19
4
h3
49.50
IEM 2021 4
46.42
2
s3
46.67
1
h4
46.56

Lag-EM och Europacupen
400 m
Super L 2019
4
h2
47.16
8
DNS

Junior-ungdom
400 m
UEM 2016 12
4
17
h1
49.22
JEM19 2017 16
5
19
s3
48.08
5
19
h3
47.32
400 m häck
JVM 2018 15
4
19
s1
51.55
3
19
h4
51.35
JEM19 2019 1
19
50.32
1
19
s1
50.71
1
19
h2
52.14
1000 m stafett
UEM 2016 7
17
1:56.29
4
17
h2
1:57.17