Kalle Berglund

Född: 11 mars 1996

Ålder: 25 år 136 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
 15.11.2013–

Tidigare förening(ar):
UF Contact –14.11.2013

  •  IEM‐silver 1500 m 2017
  • VM-9:a 1500 m 2019
  •  5 SM‐guld, 2 SM‐silver
  •  1 ISM‐guld, 2 ISM‐silver

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (3)
DNF
  Gateshead, GBRGateshead, GBR23.5.21
3:37.92
SB  Doha, QATDoha, QAT28.5.21
DNF
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21
5000 m (1)
DNF
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
5 km (1)
13:47
PB (18) JordbroJordbro16.4.21

2020

1000 m (1)
2:33.2m+
SB  SollentunaSollentuna10.8.20
1500 m (4)
4:40.40
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
3:48.3m+
SB  SollentunaSollentuna10.8.20
3:35.34
SB (27) HercMonaco, MONHerc, Monaco, MON14.8.20
3:38.19
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S23.8.20
1 mile (1)
4:04.8m+
SB (63) SollentunaSollentuna10.8.20
2000 m (1)
4:59.71
SR PB (13) FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
3000 m (1)
7:57.78i
PB  (3)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
10 km (1)
29:08
PB  SMAnderstorpSM, Anderstorp10.10.20
4x800 m (1)
7:34.64
WL SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Spårvägens FK
Bienvenue Musore, Kalle Berglund
Emil Danielsson, Joakim Andersson
4x1500 m (1)
15:27.55
WL PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Spårvägens FK
Mohammad Reza, John Foitzik
Emil Danielsson, Kalle Berglund

2019

800 m (2)
1:49.13
SB  (7)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:51.43
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
1000 m (1)
2:26.3m+i
PB  Toruń, POLToruń, POL6.2.19
1500 m (13)
3:36.63i
SIR PB (11) (1)Toruń, POLToruń, POL6.2.19
3:37.84
SB  Eagle Rock, CAEagle Rock, CA16.5.19
3:38.36+
  BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19
3:43.30+
  GSpikeOstrava, CZEGSpike, Ostrava, CZE20.6.19
3:36.80
SB  Heusden, BELHeusden, BEL20.7.19
3:36.07
SR PB  Bern, SUIBern, SUI3.8.19
3:34.89
SR PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3:45.35
  MüllerBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR18.8.19
4:01.97
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
3:40.93
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
3:36.19
  VMDoha, QATVM, Doha, QAT3.10.19
3:36.72
  VMDoha, QATVM, Doha, QAT4.10.19
3:33.70
SR PB (22) (1)VMDoha, QATVM, Doha, QAT6.10.19
1 mile (2)
3:53.83
SR PB (19) BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19
3:57.92
  GSpikeOstrava, CZEGSpike, Ostrava, CZE20.6.19
2000 m (1)
5:36.5m+
PB  Stockholm/SStockholm/S24.8.19
3000 m (2)
8:02.79
PB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL11.8.19
8:27.99+
  Stockholm/SStockholm/S24.8.19
5000 m (2)
13:54.52
PB  (5)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
DNF
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
4x1500 m (1)
15:31.40
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Spårvägens FK
Alexander Holmblad, Johan Walldén
Emil Danielsson, Kalle Berglund

2018

800 m (6)
1:50.5m+
SB  Stockholm/SStockholm/S10.6.18
1:47.92
SB  København, DENKøbenhavn, DEN26.6.18
1:48.76
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
1:52.47
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
1:46.63
PB  (2)FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1:49.83
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18
1000 m (1)
2:19.21
PB (28) BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
1500 m (17)
3:39.55i
SB (24) (1)PSD-BankDüsseldorf, GERPSD-Bank, Düsseldorf, GER6.2.18
3:53.88i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
3:43.60i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
3:43.53+i
  Athlone, IRLAthlone, IRL21.2.18
3:46.61i
  IVMBirmingham, GBRIVM, Birmingham, GBR3.3.18
3:39.85
SB  Montbéliard, FRAMontbéliard, FRA1.6.18
3:39.13
SB  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN5.6.18
3:37.40
SB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR7.6.18
3:41.06
  Montreuil, FRAMontreuil, FRA19.6.18
3:36.60
=PB  RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL28.7.18
3:41.25
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER8.8.18
3:44.03+
  MüllerBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR18.8.18
3:42.62
  Trond Mohn GamesFana, NORTrond Mohn Games, Fana, NOR22.8.18
3:57.89
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18
4:00.08
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
3:45.67
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
3:36.51
PB (51) (1)HanžekovićZagreb, CROHanžeković, Zagreb, CRO4.9.18
1 mile (2)
4:01.00i
PB (68) Athlone, IRLAthlone, IRL21.2.18
3:59.24
PB (83) MüllerBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR18.8.18
3000 m (1)
8:06.66i
PB  (3)v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
5000 m (1)
14:46.03
PB  (14)SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
5 km (1)
14:15
PB  Carlsbad, CACarlsbad, CA25.3.18
10 km (1)
29:47
PB  StockholmStockholm5.5.18
4x800 m (1)
7:35.62
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Spårvägens FK
Daniel Gleimar, Johan Walldén
Estifanos Faid, Kalle Berglund
4x1500 m (1)
15:35.15
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Spårvägens FK
Estifanos Faid, Johan Walldén
Emil Danielsson, Kalle Berglund
4 km terräng (1)
12:19
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18

2017

800 m (3)
1:53.59i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
1:47.62i
PB (24) (2)ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
1:52.29
SB  (17)FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1000 m (1)
2:26.4m+
SB (83) London, GBRLondon, GBR9.7.17
1500 m (10)
3:40.81i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra4.2.17
3:41.53i
  IFAMGent, BELIFAM, Gent, BEL11.2.17
3:37.69i
SIR PB (7) (1)Birmingham, GBRBirmingham, GBR18.2.17
3:45.68i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB3.3.17
3:45.56i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB4.3.17
3:39.98
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
3:36.60
PB (61) (1)MüllerLondon, GBRMüller, London, GBR9.7.17
3:44.56
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL13.7.17
3:39.62
  VMLondon, GBRVM, London, GBR10.8.17
3:40.05
  VMLondon, GBRVM, London, GBR11.8.17
4 km terräng (1)
12:40
  SMFlemingsbergSM, Flemingsberg28.10.17

2016

800 m (11)
1:48.00
SB  PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER16.5.16
1:47.91
SB  Nijmegen, NEDNijmegen, NED18.5.16
1:47.16
SB  (1)AtletissimaNamur, BELAtletissima, Namur, BEL25.5.16
1:47.45
  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.16
1:47.20
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S16.6.16
1:47.17
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
1:49.65
  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED7.7.16
1:49.85
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16
1:53.32
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
DNS
  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
1:49.19
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16
1000 m (1)
2:27.5m+
SB  Palo Alto, CAPalo Alto, CA1.5.16
1500 m (7)
3:41.00
PB  (4)JordanPalo Alto, CAJordan, Palo Alto, CA1.5.16
3:42.06
  NMCJessheim, NORNMC, Jessheim, NOR2.6.16
3:43.36
  Kortrijk, BELKortrijk, BEL9.7.16
3:58.32
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
3:54.09
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16
3:50.24
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
3:56.85
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
4x800 m (1)
7:25.17
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Spårvägens FK
Johan Walldén, Johan Svensson
William Levay, Kalle Berglund
4x1500 m (1)
15:32.38
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Spårvägens FK
John Foitzik, Johan Walldén
William Levay, Kalle Berglund
7.97 km terräng (1)
23.40
  EMChia, ITAEM, Chia, ITA11.12.16

2015

400 m (4)
48.91
PB  HelsingborgHelsingborg12.7.15
49.97
  JSMKalmarJSM, Kalmar21.8.15
49.46
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
48.20
PB  (12)NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8.15
800 m (13)
1:49.83
SB  GlobalNijmegen, NEDGlobal, Nijmegen, NED27.5.15
1:47.31
=PB  PutbosOordegem, BELPutbos, Oordegem, BEL30.5.15
1:49.04
  GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED13.6.15
1:46.85
PB  (10) (2)Lag-EM Super LCheboksary, RUSLag-EM Super L, Cheboksary, RUS21.6.15
1:47.35
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
1:52.56
  JEM19EskilstunaJEM19, Eskilstuna17.7.15
1:51.85
  JEM19EskilstunaJEM19, Eskilstuna18.7.15
1:49.88
  JEM19EskilstunaJEM19, Eskilstuna19.7.15
1:47.05
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
1:47.52
  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN5.8.15
1:51.59
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1:48.39
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
2:06.62
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
1000 m (1)
2:20.63
SJR PB (23) (2) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
1500 m (5)
3:45.35
PB  Jessheim, NORJessheim, NOR4.6.15
3:50.16
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15
3:49.93
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
3:41.92
SJR PB  (19) (2)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15
3:48.98
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
4x800 m (1)
7:37.14
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna16.5.15
 Spårvägens FK
Joakim Eriksson, Karim Mohammadi
William Levay, Kalle Berglund
4x1500 m (1)
15:47.38
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna17.5.15
 Spårvägens FK
Karim Mohammadi, Olle Walleräng
Kalle Berglund, William Levay
6 km terräng (1)
20:15
  ECCCGuadalajara, ESPECCC, Guadalajara, ESP1.2.15
5.947 km terräng (1)
18:42
  EMHyères, FRAEM, Hyères, FRA13.12.15

2014

19:20
  JSMEskilstunaJSM, Eskilstuna19.10.14
400 m (1)
49.11
PB  (21)Göteborg/UGöteborg/U28.6.14
800 m (13)
1:51.01
PB  BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR31.5.14
1:49.48
PB  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E6.6.14
1:50.16
  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
1:49.43
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna26.6.14
1:54.67
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
1:50.80
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
1:50.99
  JVMEugene, ORJVM, Eugene, OR25.7.14
1:48.57
PB  JVMEugene, ORJVM, Eugene, OR26.7.14
1:47.31
PB  (17) (4)JVMEugene, ORJVM, Eugene, OR27.7.14
1:56.14
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
1:50.76
  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
1:54.71
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
1:56.16
  JSMGävleJSM, Gävle10.8.14
1500 m (6)
Överlång bana - odoserad:
3:58.59i
  (9)v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
4:04.60i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
3:58.77i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
3:50.22
PB  (11)SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna7.6.14
3:53.58
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
3:55.98
  v3NatKristiansand, NORv3Nat, Kristiansand, NOR16.8.14
4x800 m (1)
7:32.59
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Spårvägens FK
Daniel Norberg, John Foitzik
Kalle Berglund, Johan Svensson
4x1500 m (1)
15:43.19
SB  SMKilSM, Kil25.5.14
 Spårvägens FK
William Levay, John Foitzik
Kalle Berglund, Johan Walldén

2013

100 m (1)
11.73w
  KarlshamnKarlshamn25.6.13+3.0
200 m (2)
24.05i
PB  VäxjöVäxjö20.12.12
Okända vindförhållanden:
23.34
  KarlshamnKarlshamn24.6.13
400 m (2)
51.64i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla23.2.13
49.72
PB  HässleholmHässleholm28.7.13
800 m (5)
1:55.93
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S15.6.13
1:54.52
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.13
1:58.81
  USMVästeråsUSM, Västerås11.8.13
1:53.98
PB  Folksam GPUmeåFolksam GP, Umeå18.8.13
1:53.34
PB  (56) (22)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13
1500 m (2)
4:23.85i
PB  KarlskronaKarlskrona15.12.12
4:04.15
PB  HässleholmHässleholm27.7.13
4x400 m (1)
3:15.25
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13
 Sweden
Erik Martinsson, Kalle Berglund
Isak Andersson, Andreas Movin

2012

100 m (1)
11.51w
  OlofströmOlofström3.6.12+2.5
400 m (3)
52.83i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.12
52.24i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH26.2.12
50.26
PB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12
800 m (3)
2:04.73
PB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12
1:59.48
PB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12
1:58.39
PB  Växjö/AVäxjö/A23.9.12

2011

800 m (2)
2:09.33
PB  Stockholm/SStockholm/S31.7.11
2:12.91
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
1000 m (2)
2:49.10i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
2:51.41i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
1500 m (1)
4:31.62
PB  Stockholm/SStockholm/S30.7.11

2010

800 m (1)
2:10.57
PB  Stockholm/SStockholm/S8.8.10
2000 m (1)
6:42.25
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.10

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat146594.Eventname AS Eventeng, alltat146594.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat146594.Date),'.',MONTH(alltat146594.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat146594.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat146594 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat146594.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat146594.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat146594.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat146594.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat146594.Eventname AS Eventeng, alltat146594.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat146594.Date),'.',MONTH(alltat146594.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat146594.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat146594 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat146594.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat146594.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat146594.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat146594.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat146594.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat146594.Eventname AS Eventeng, alltat146594.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat146594.Date),'.',MONTH(alltat146594.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat146594.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat146594 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat146594.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat146594.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat146594.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat146594.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat146594.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Inne
24.05
Växjö20.12.12
400 m
Ute
48.20
Espoo, FIN29.8.15
Inne
51.64
Uddevalla23.2.13
800 m
Ute
1:46.63
Karlstad25.7.1813
Inne
1:47.62
Växjö26.2.177
1000 m
Ute
2:19.21
Stockholm/S10.6.18
Inne
2:26.3m+
Toruń, POL6.2.19
1500 m
Ute
3:33.70
SRDoha, QAT6.10.191
Inne
3:36.63
SRToruń, POL6.2.191
1 mile
Ute
3:53.83
SROslo, NOR13.6.19
Inne
4:01.00
Athlone, IRL21.2.18
2000 m
Ute
4:59.71
SRSollentuna10.8.20
3000 m
Ute
8:02.79
Bydgoszcz, POL11.8.19
Inne
7:57.78
Växjö22.2.20
5000 m
Ute
13:54.52
Stockholm/S24.8.1950
5 km
Ute
13:47
Jordbro16.4.21
10 km
Ute
29:08
Anderstorp10.10.20
400 m
48.20
2
19
NordicCEspoo, FIN29.8.15
48.91
1
Helsingborg12.7.15
49.11
4
C
Göteborg/U28.6.14
49.46
3
19
JSMKalmar22.8.15
49.72
2
Hässleholm28.7.13
49.97
2
19
h2
JSMKalmar21.8.15
50.26
3
16
NC-yUpplands Väsby11.8.12
51.64i
2
17
h2
IUSMUddevalla23.2.13
52.24i
3
16
NC-yGöteborg/FH26.2.12
52.83i
2
16
h3
NC-yGöteborg/FH25.2.12
10-bästasnitt: 50.234
800 m
1:46.63
5
Karlstad25.7.18
1:46.85
6
Lag-EM Super LCheboksary, RUS21.6.15
1:47.05
7
BauhausStockholm/S30.7.15
1:47.16
1
AtletissimaNamur, BEL25.5.16
1:47.17
4
Folksam GPSollentuna28.6.16
1:47.20
8
BauhausStockholm/S16.6.16
1:47.31
7
19
JVMEugene, OR27.7.14
1:47.31
2
B
PutbosOordegem, BEL30.5.15
1:47.35
5
Folksam GPSollentuna25.6.15
1:47.45
3
BislettOslo, NOR9.6.16
Visa/dölj alla resultat
1:47.52
2
CoAGKøbenhavn, DEN5.8.15
1:47.62i
2
ISMVäxjö26.2.17
1:47.91
1
Nijmegen, NED18.5.16
1:47.92
3
København, DEN26.6.18
1:48.00
2
PfingstRehlingen, GER16.5.16
1:48.39
2
SMSöderhamn9.8.15
1:48.57
3
19
s3
JVMEugene, OR26.7.14
1:48.76
4
Sollentuna28.6.18
1:49.04
4
GSpikeLeiden, NED13.6.15
1:49.13
7
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:49.19
3
vFINTampere, FIN3.9.16
1:49.43
3
B
Folksam GPSollentuna26.6.14
1:49.48
2
SAYOSollentuna/E6.6.14
1:49.65
4
h4
EMAmsterdam, NED7.7.16
1:49.83
11
GlobalNijmegen, NED27.5.15
1:49.83
1
vFINTampere, FIN31.8.18
1:49.85
1
22
NordicCEspoo, FIN20.8.16
1:49.88
4
19
JEM19Eskilstuna19.7.15
1:50.16
3
B
Göteborg GPGöteborg/S14.6.14
1:50.5m+
-
Stockholm/S10.6.18
1:50.76
2
SMUmeå3.8.14
1:50.80
8
Folksam GPKarlstad16.7.14
1:50.99
2
19
h1
JVMEugene, OR25.7.14
1:51.01
1
D
BMCManchester, GBR31.5.14
1:51.43
1
Lag-SMHelsingborg26.6.19
1:51.59
2
h3
SMSöderhamn8.8.15
1:51.85
2
19
s1
JEM19Eskilstuna18.7.15
1:52.29
8
Karlstad25.7.17
1:52.47
1
Lag-SMHelsingborg6.7.18
1:52.56
1
19
h3
JEM19Eskilstuna17.7.15
1:53.32
2
h2
SMSollentuna27.8.16
1:53.34
1
17
vFINStockholm/S8.9.13
1:53.59i
1
h1
ISMVäxjö25.2.17
1:53.98
3
Folksam GPUmeå18.8.13
1:54.52
3
17
VUSGöteborg/U28.6.13
1:54.67
2
teamNCBorås5.7.14
1:54.71
1
19
h1
JSMGävle9.8.14
1:55.93
7
D
Folksam GPGöteborg/S15.6.13
1:56.14
2
h2
SMUmeå2.8.14
1:56.16
1
19
JSMGävle10.8.14
1:58.39
2
16
Växjö/A23.9.12
1:58.81
1
17
USMVästerås11.8.13
1:59.48
2
16
NC-yUpplands Väsby12.8.12
2:04.73
3
16
h2
NC-yUpplands Väsby11.8.12
2:06.62
6
vFINStockholm/S13.9.15
2:09.33
1
15
Stockholm/S31.7.11
2:10.57
6
14
Stockholm/S8.8.10
2:12.91
5
15
h1
NC-yYstad26.8.11
10-bästasnitt: 1:47.148
1500 m
3:33.70
9
VMDoha, QAT6.10.19
3:34.89
1
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
3:35.34
10
HercMonaco, MON14.8.20
3:36.07
1
Bern, SUI3.8.19
3:36.19
3
h3
VMDoha, QAT3.10.19
3:36.51
10
HanžekovićZagreb, CRO4.9.18
3:36.60
8
MüllerLondon, GBR9.7.17
3:36.60
2
RasschaertNinove, BEL28.7.18
3:36.63i
3
Toruń, POL6.2.19
3:36.72
5
s1
VMDoha, QAT4.10.19
Visa/dölj alla resultat
3:36.80
2
Heusden, BEL20.7.19
3:37.40
7
BislettOslo, NOR7.6.18
3:37.69i
4
Birmingham, GBR18.2.17
3:37.84
1
Eagle Rock, CA16.5.19
3:37.92
10
Doha, QAT28.5.21
3:38.19
7
BauhausStockholm/S23.8.20
3:38.36+
10
BislettGOslo, NOR13.6.19
3:39.13
3
PNGTurku, FIN5.6.18
3:39.55i
4
PSD-BankDüsseldorf, GER6.2.18
3:39.62
9
h3
VMLondon, GBR10.8.17
3:39.85
6
Montbéliard, FRA1.6.18
3:39.98
5
Folksam GPSollentuna29.6.17
3:40.05
11
s2
VMLondon, GBR11.8.17
3:40.81i
1
Raka SpåretSätra4.2.17
3:40.93
1
SMKarlstad31.8.19
3:41.00
2
B
JordanStanford, CA1.5.16
3:41.06
9
Montreuil, FRA19.6.18
3:41.25
6
h2
EMBerlin, GER8.8.18
3:41.53i
1
IFAMGent, BEL11.2.17
3:41.92
3
Folksam GPGöteborg/S14.8.15
3:42.06
4
NMCJessheim, NOR2.6.16
3:42.62
2
Trond Mohn GameBergen, NOR22.8.18
3:43.30+
6
GSpikeOstrava, CZE20.6.19
3:43.36
4
B
Kortrijk, BEL9.7.16
3:43.53+i
4
Athlone, IRL21.2.18
3:43.60i
1
ISMGävle18.2.18
3:44.03+
13
MüllerBirmingham, GBR18.8.18
3:44.56
6
22
h1
JEM22Bydgoszcz, POL13.7.17
3:45.35
4
Jessheim, NOR4.6.15
3:45.35
14
MüllerBirmingham, GBR18.8.19
3:45.56i
2
IEMBeograd, SRB4.3.17
3:45.67
2
vFINTampere, FIN1.9.18
3:45.68i
2
h2
IEMBeograd, SRB3.3.17
3:46.61i
6
h2
IVMBirmingham, GBR3.3.18
3:48.3m+
-
Sollentuna10.8.20
3:48.98
1
vFINStockholm/S12.9.15
3:49.93
1
SMSöderhamn8.8.15
3:50.16
1
h1
SMSöderhamn7.8.15
3:50.22
1
SAYOSollentuna7.6.14
3:50.24
1
SMSollentuna27.8.16
3:53.58
1
19
JSMGävle9.8.14
3:53.88i
1
h1
ISMGävle17.2.18
3:54.09
1
h1
SMSollentuna26.8.16
3:55.98
1
19
v3NatKristiansand, NOR16.8.14
3:56.85
2
vFINTampere, FIN4.9.16
3:57.89
1
h1
SMEskilstuna24.8.18
3:58.32
1
22
JSMHässleholm6.8.16
3:58.77i
1
19
IJSMSätra16.2.14
4:00.08
1
SMEskilstuna25.8.18
4:01.97
1
h2
SMKarlstad30.8.19
4:04.15
1
Hässleholm27.7.13
4:04.60i
1
19
h2
IJSMSätra15.2.14
4:23.85i
2
Karlskrona15.12.12
4:31.62
1
15
Stockholm/S30.7.11
4:40.40
1
Club ChGöteborg/S6.8.20
10-bästasnitt: 3:35.925

Total results in database: 187
By event:
100 m:2
200 m:2
400 m:10
800 m:59
1000 m:8
1500 m:68
1 mile:5
2000 m:3
3000 m:4
5000 m:4
5 km:2
10 km:2
4x400 m:1
4x800 m:5
4x1500 m:6
4 km terräng:1
6 km terräng:1
km terräng:2
5.947 km terräng:1
7.97 km terräng:1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
11.51w
 1-17
Olofström
3.6
 +2.5
2013
11.73w
 4
Karlshamn
25.6
 +3.0
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
24.05
1rB
Växjö
20.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
50.26
 3-16
Upplands Väsby
11.8
 
2013
49.72
 2
Hässleholm
28.7
 
2014
49.11
 4rC
Göteborg/U
28.6
 
2015
48.20
2-19
Espoo, FIN
29.8
 
48.91
1
Helsingborg
12.7
 
49.46
3-19
Kalmar
22.8
 
49.97
2h2-19
Kalmar
21.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
52.24
 3-16
Göteborg/FH
26.2
 
52.83
2h3-16
Göteborg/FH
25.2
 
2013
51.64
2h2-17
Uddevalla
23.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
2:10.57
 6-14
Stockholm/S
8.8
 
2011
2:09.33
 1-15
Stockholm/S
31.7
 
2:12.91
5h1-15
Ystad
26.8
 
2012
1:58.39
 2-16
Växjö/A
23.9
 
1:59.48
2-16
Upplands Väsby
12.8
 
2:04.73
3h2-16
Upplands Väsby
11.8
 
2013
1:53.34
 1-17
Stockholm/S
8.9
 
1:53.98
3
Umeå
18.8
 
1:54.52
3-17
Göteborg/U
28.6
 
1:55.93
7rD
Göteborg/S
15.6
 
1:58.81
1-17
Västerås
11.8
 
2014
1:47.31
 7-19
Eugene, OR
27.7
 
1:48.57
3s3-19
Eugene, OR
26.7
 
1:49.43
3rB
Sollentuna
26.6
 
1:49.48
2
Sollentuna/E
6.6
 
1:50.16
3rB
Göteborg/S
14.6
 
1:50.76
2
Umeå
3.8
 
1:50.80
8
Karlstad
16.7
 
1:50.99
2h1-19
Eugene, OR
25.7
 
1:51.01
1rD
Manchester, GBR
31.5
 
1:54.67
2
Borås
5.7
 
1:54.71
1h1-19
Gävle
9.8
 
1:56.14
2 h2
Umeå
2.8
 
1:56.16
1-19
Gävle
10.8
 
2015
1:46.85
 6
Cheboksary, RUS
21.6
 
1:47.05
7
Stockholm/S
30.7
 
1:47.31
2rB
Oordegem, BEL
30.5
 
1:47.35
5
Sollentuna
25.6
 
1:47.52
2
København, DEN
5.8
 
1:48.39
2
Söderhamn
9.8
 
1:49.04
4
Leiden, NED
13.6
 
1:49.83
11
Nijmegen, NED
27.5
 
1:49.88
4-19
Eskilstuna
19.7
 
1:51.59
2 h3
Söderhamn
8.8
 
1:51.85
2s1-19
Eskilstuna
18.7
 
1:52.56
1h3-19
Eskilstuna
17.7
 
2:06.62
6
Stockholm/S
13.9
 
2016
1:47.16
 1
Namur, BEL
25.5
 
1:47.17
4
Sollentuna
28.6
 
1:47.20
8
Stockholm/S
16.6
 
1:47.45
3
Oslo, NOR
9.6
 
1:47.91
1
Nijmegen, NED
18.5
 
1:48.00
2
Rehlingen, GER
16.5
 
1:49.19
3
Tampere, FIN
3.9
 
1:49.65
4h4
Amsterdam, NED
7.7
 
1:49.85
1-22
Espoo, FIN
20.8
 
1:53.32
2h2
Sollentuna
27.8
 
2017
1:52.29
 8
Karlstad
25.7
 
2018
1:46.63
5
Karlstad
25.7
 
1:47.92
3
København, DEN
26.6
 
1:48.76
4
Sollentuna
28.6
 
1:49.83
1
Tampere, FIN
31.8
 
1:50.5m+
Stockholm/S
10.6
 
1:52.47
1
Helsingborg
6.7
 
2019
1:49.13
 7
Sollentuna
18.6
 
1:51.43
1
Helsingborg
26.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1:47.62
2
Växjö
26.2
 
1:53.59
1h1
Växjö
25.2
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:20.63
 3
Göteborg/S
5.9
 
2016
2:27.5m+
 2rC
Palo Alto, CA
1.5
 
2017
2:26.4m+
 
London, GBR
9.7
 
2018
2:19.21
9#
Stockholm/S
10.6
 
2020
2:33.2m+
 
Sollentuna
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
2:49.10
 3h2-15
Huddinge
19.2
 
2:51.41
6-15
Huddinge
19.2
 
2019
2:26.3m+
Toruń, POL
6.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
4:31.62
 1-15
Stockholm/S
30.7
 
2013
4:04.15
 1
Hässleholm
27.7
 
2014
3:50.22
 1
Sollentuna
7.6
 
3:53.58
1-19
Gävle
9.8
 
3:55.98
1-19
Kristiansand, NOR
16.8
 
2015
3:41.92
 3
Göteborg/S
14.8
 
3:45.35
4
Jessheim, NOR
4.6
 
3:48.98
1
Stockholm/S
12.9
 
3:49.93
1
Söderhamn
8.8
 
3:50.16
1 h1
Söderhamn
7.8
 
2016
3:41.00
 2rB
Stanford, CA
1.5
 
3:42.06
4
Jessheim, NOR
2.6
 
3:43.36
4rB
Kortrijk, BEL
9.7
 
3:50.24
1
Sollentuna
27.8
 
3:54.09
1h1
Sollentuna
26.8
 
3:56.85
2
Tampere, FIN
4.9
 
3:58.32
1-22
Hässleholm
6.8
 
2017
3:36.60
 8
London, GBR
9.7
 
3:39.62
9h3
London, GBR
10.8
 
3:39.98
5
Sollentuna
29.6
 
3:40.05
11s2
London, GBR
11.8
 
3:44.56
6h1-22
Bydgoszcz, POL
13.7
 
2018
3:36.51
 10
Zagreb, CRO
4.9
 
3:36.60
2
Ninove, BEL
28.7
 
3:37.40
7
Oslo, NOR
7.6
 
3:39.13
3
Turku, FIN
5.6
 
3:39.85
6
Montbéliard, FRA
1.6
 
3:41.06
9
Montreuil, FRA
19.6
 
3:41.25
6h2
Berlin, GER
8.8
 
3:42.62
2
Bergen, NOR
22.8
 
3:44.03+
13
Birmingham, GBR
18.8
 
3:45.67
2
Tampere, FIN
1.9
 
3:57.89
1h1
Eskilstuna
24.8
 
4:00.08
1
Eskilstuna
25.8
 
2019
3:33.70
9
Doha, QAT
6.10
 
3:34.89
1
Göteborg/S
16.8
 
3:36.07
1
Bern, SUI
3.8
 
3:36.19
3h3
Doha, QAT
3.10
 
3:36.72
5s1
Doha, QAT
4.10
 
3:36.80
2
Heusden, BEL
20.7
 
3:37.84
1
Eagle Rock, CA
16.5
 
3:38.36+
10
Oslo, NOR
13.6
 
3:40.93
1
Karlstad
31.8
 
3:43.30+
6
Ostrava, CZE
20.6
 
3:45.35
14
Birmingham, GBR
18.8
 
4:01.97
1h2
Karlstad
30.8
 
2020
3:35.34
 10
Monaco, MON
14.8
 
3:38.19
7
Stockholm/S
23.8
 
3:48.3m+
Sollentuna
10.8
 
4:40.40
1
Göteborg/S
6.8
 
2021
3:37.92
 10
Doha, QAT
28.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
4:23.85
 2
Karlskrona
15.12
 
2014
3:58.77
 1-19
Sätra
16.2
 
4:04.60
1h2-19
Sätra
15.2
 
2017
3:37.69
 4
Birmingham, GBR
18.2
 
3:40.81
1
Sätra
4.2
 
3:41.53
1
Gent, BEL
11.2
 
3:45.56
2
Beograd, SRB
4.3
 
3:45.68
2h2
Beograd, SRB
3.3
 
2018
3:39.55
 4
Düsseldorf, GER
6.2
 
3:43.53+
4
Athlone, IRL
21.2
 
3:43.60
1
Gävle
18.2
 
3:46.61
6h2
Birmingham, GBR
3.3
 
3:53.88
1h1
Gävle
17.2
 
2019
3:36.63
3
Toruń, POL
6.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
3:59.24
 11
Birmingham, GBR
18.8
 
2019
3:53.83
8
Oslo, NOR
13.6
 
3:57.92
5
Ostrava, CZE
20.6
 
2020
4:04.8m+
 
Sollentuna
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:01.00
4
Athlone, IRL
21.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
6:42.25
 1rC
Göteborg/U
4.7
 
2019
5:36.5m+
 3
Stockholm/S
24.8
 
2020
4:59.71
1
Sollentuna
10.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
8:02.79
2
Bydgoszcz, POL
11.8
 
8:27.99+
2
Stockholm/S
24.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8:06.66
 2
Uppsala
11.2
 
2020
7:57.78
2
Växjö
22.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
14:46.03
 1
Eskilstuna
26.8
 
2019
13:54.52
1
Stockholm/S
24.8
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
14:15
 1
Carlsbad, CA
25.3
 
2021
13:47
1
Jordbro
16.4
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
29:47
 4
Stockholm
5.5
 
2020
29:08
4
Anderstorp
10.10
 
Ute
800 m
SM 2014 2
1:50.76
2
h2
1:56.14
SM 2015 2
1:48.39
2
h3
1:51.59
SM 2016
2
h2
1:53.32
DNS
1500 m
SM 2015 1
3:49.93
1
h1
3:50.16
SM 2016 1
3:50.24
1
h1
3:54.09
SM 2018 1
4:00.08
1
h1
3:57.89
SM 2019 1
3:40.93
1
h2
4:01.97
5000 m
SM 2018 1
14:46.03
SM 2019
DNF
10 km
SM 2020 4
29:08
4x800 m
SM 2014 1
7:32.59
SM 2015 1
7:37.14
SM 2016 1
7:25.17
SM 2018 2
7:35.62
SM 2020 1
7:34.64
4x1500 m
SM 2014 1
15:43.19
SM 2015 1
15:47.38
SM 2016 1
15:32.38
SM 2018 1
15:35.15
SM 2019 1
15:31.40
SM 2020 1
15:27.55
km terräng
SM 2017 10
12:40
4 km terräng
SM 2018 10
12:19
Inne
800 m
ISM 2017 2
1:47.62
1
h1
1:53.59
1500 m
ISM 2018 1
3:43.60
1
h1
3:53.88
3000 m
ISM 2020 2
7:57.78

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2015 3
19
49.46
2
19
h2
49.97
800 m
USM 2013 1
17
1:58.81
JSM 2014 1
19
1:56.16
1
19
h1
1:54.71
1500 m
JSM 2014 1
19
3:53.58
JSM 2016 1
22
3:58.32
6 km terräng
JSM 2014 1
19
19:20
Inne
400 m
IUSM 2013
2
17
h2
51.64
1500 m
IJSM 2014 1
19
3:58.77
1
19
h2
4:04.60
Ute
800 m
EM 2016 21
4
h4
1:49.65
1500 m
VM 2017 16
11
s2
3:40.05
9
h3
3:39.62
EM 2018 14
6
h2
3:41.25
VM 2019 9
3:33.70
5
s1
3:36.72
3
h3
3:36.19
Inne
1500 m
IEM 2017 2
3:45.56
2
h2
3:45.68
IVM 2018 13
6
h2
3:46.61

Lag-EM och Europacupen
800 m
Super L 2015 6
1:46.85
3000 m
Super L 2019 2
8:02.79

Junior-ungdom
800 m
JVM 2014 7
19
1:47.31
3
19
s3
1:48.57
2
19
h1
1:50.99
JEM19 2015 4
19
1:49.88
2
19
s1
1:51.85
1
19
h3
1:52.56
1500 m
JEM22 2017 13
6
22
h1
3:44.56
5.947 km terräng
EM 2015 45
19
18:42
7.97 km terräng
EM 2016 20
22
23.40