Johanna Holmén Svensson

Född: 7 mars 1995

Ålder: 26 år 146 dagar

Förening:
 Ullevi FK
 15.11.2014–

Tidigare förening(ar):
Alingsås IF –14.11.2014

  •  1 SM‐guld, 1 SM‐silver, 2 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2020

60 m (2)
7.86i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
7.83i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
400 m häck (2)
1:00.81
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
59.48
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
Stående längd (1)
2.71i
PB  GöteborgGöteborg2.4.20

2019

60 m (1)
7.88i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.19
200 m (1)
25.15
SB  HalmstadHalmstad16.6.19+1.2
400 m (4)
56.96i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
56.81i
PB  (13)Göteborg/FHGöteborg/FH9.2.19
57.27i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
56.89i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
400 m häck (12)
1:00.03
SB  Bad Neuenahr-Ahrweiler, GERBad Neuenahr-Ahrweiler, GER18.5.19
59.19
SB  (3)BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
59.43
  BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19
59.81
  LerumLerum19.6.19
1:00.65
  Team ChMalmö/STeam Ch, Malmö/S26.6.19
1:00.65
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
59.83
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA8.7.19
59.68
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA9.7.19
59.60
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
59.59
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
1:01.15
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
1:00.30
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
4x400 m (1)
3:44.74
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Ullevi FK
Denise Eriksson, Lisa Lilja
Johanna Holmén Svensson, Matilda Hellqvist

2018

60 m (1)
7.82i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
200 m (2)
25.40i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
24.97
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18-2.3
400 m (2)
55.97
SB  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18
55.91
SB  (11)SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
60 m häck (6)
8.76i
SB  Malmö/AMalmö/A28.1.18
8.76i
=SB  Malmö/AMalmö/A28.1.18
8.57i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.2.18
8.62i
  Göteborg/FHGöteborg/FH10.2.18
8.63i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
8.56i
SB  (12)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
400 m häck (10)
58.18
SB  Oordegem, BELOordegem, BEL2.6.18
57.90
SB  Genève, SUIGenève, SUI9.6.18
57.55
PB  (1)MotonetEspoo, FINMotonet, Espoo, FIN13.6.18
58.99
  Lokeren, BELLokeren, BEL24.6.18
58.02
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
58.06
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
57.55
=PB  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER7.8.18
1:02.20
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
58.74
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
57.84
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
4x100 m (2)
46.66
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Ullevi FK
Claudia Payton, Lisa Lilja
Estelle Montler, Johanna Holmén Svensson
45.32
PB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
 Ullevi FK
Claudia Payton, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Johanna Holmén Svensson
4x400 m (1)
3:40.92
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S27.5.18
 Ullevi FK
Åsa Söderlund, Johanna Holmén Svensson
Lisa Lilja, Matilda Hellqvist

2017

60 m (2)
7.77i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
7.74i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
100 m (2)
12.27
PB  MölndalMölndal4.8.17+0.2
12.26
PB  MölndalMölndal4.8.17-0.1
200 m (3)
24.97
PB  SkaraSkara6.6.17-0.2
24.94w
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17+3.3
24.81
PB  (24)JSMGävleJSM, Gävle13.8.17+0.2
400 m (2)
57.77
SB  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
55.46
PB  (4)JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
600 m (1)
1:37.84i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.12.16
60 m häck (8)
8.70i
SB  VäxjöVäxjö22.1.17
8.61i
PB  VäxjöVäxjö22.1.17
8.60i
PB  Malmö/AMalmö/A29.1.17
8.70i
  Malmö/AMalmö/A29.1.17
8.64i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
8.61i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
8.54i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
8.52i
PB  (9)ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
400 m häck (10)
59.01
PB  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17
59.11
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
59.16
  Nivelles, BELNivelles, BEL24.6.17
58.74
PB  Lokeren, BELLokeren, BEL25.6.17
59.44
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.17
58.67
PB  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
57.86
PB  (1)JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL14.7.17
58.14
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL15.7.17
58.94
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
58.24
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
4x400 m (2)
3:42.76
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Ullevi FK
Johanna Holmén Svensson, Alice Svantesson
Matilda Hellqvist, Ebba Svantesson
3:39.50
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
 Sweden
Alice Svantesson, Matilda Hellqvist
Johanna Holmén Svensson, Lisa Duffy
3x400 m (1)
2:51.29
PB  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S27.5.17
 Ullevi FK

2016

60 m (1)
8.00i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.16
200 m (3)
25.43
PB  SkaraSkara6.6.16+0.1
25.22w
  SkaraSkara19.6.16+3.3
25.82
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16+0.8
400 m (3)
59.19i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
58.39i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
57.08
PB  (20)LerumLerum22.6.16
60 m häck (6)
8.64i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.16
8.69i
  Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.16
8.78i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
DNFi
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
8.63i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
8.72i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
100 m häck (6)
14.05
PB  (12)Göteborg/SGöteborg/S9.6.16+1.0
14.11
  Göteborg/SGöteborg/S9.6.16-1.3
13.83w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+3.2
13.99w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+2.7
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16+0.1
14.12
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16+1.9
400 m häck (8)
1:00.52
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.16
1:00.98
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
1:04.55
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1:00.43
SB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1:00.05
SB  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16
1:03.16
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
59.71
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
59.33
PB  (5)vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
4x100 m (2)
46.49
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Ullevi FK
Johanna Holmén Svensson, Matilda Hellqvist
Alice Svantesson, Estelle Montler
47.10
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
 Ullevi FK
Johanna Holmén Svensson, Matilda Hellqvist
Alice Svantesson, Estelle Montler
4x400 m (1)
3:42.81
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Ullevi FK
Åsa Söderlund, Matilda Hellqvist
Alice Svantesson, Johanna Holmén Svensson

2015

200 m (2)
25.50
SB  SkaraSkara6.6.15+1.2
25.69
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15-0.1
400 m (5)
57.53i
PB  (12)Göteborg/FHGöteborg/FH31.1.15
58.78i
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
58.40i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH28.2.15
58.04
SB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.15
58.25
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15
400 m häck (8)
1:01.07
SB  PutbosOordegem, BELPutbos, Oordegem, BEL30.5.15
1:01.94
  Katowice, POLKatowice, POL24.6.15
1:00.62
SB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
1:02.49
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
1:01.59
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1:01.67
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
1:00.77
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15
1:01.11
  SkaraSkara29.8.15
4x100 m (1)
DQ
  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
 Ullevi FK
Matilda Hellqvist, Estelle Montler
Mia Stenvall, Johanna Holmén Svensson
4x400 m (1)
3:48.40
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna17.5.15
 Ullevi FK
Johanna Holmén Svensson, Estelle Montler
Lovisa Lindh, Matilda Hellqvist
3x400 m (1)
2:58.70
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna16.5.15
 Ullevi FK

2014

200 m (1)
25.80
SB  Göteborg/UGöteborg/U29.6.14+0.3
400 m (3)
57.80
PB  UddevallaUddevalla26.7.14
59.96
  JSMGävleJSM, Gävle8.8.14
58.90
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
800 m (1)
2:27.79
PB  JönköpingJönköping10.5.14
400 m häck (5)
1:01.03
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14
1:03.12
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
1:05.94
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
1:01.77
  JSMGävleJSM, Gävle10.8.14
1:00.43
SB  (8)v3NatKristiansand, NORv3Nat, Kristiansand, NOR17.8.14

2013

60 m (1)
8.01i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.13
100 m (1)
12.56
PB  JönköpingJönköping4.6.130.0
200 m (1)
25.44
PB  JönköpingJönköping4.6.13+0.2
60 m häck (4)
8.79i
PB  (19)Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.13
8.88i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.13
8.90i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
8.81i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
100 m häck (5)
14.47
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S15.6.13-2.1
14.31
PB  (22)JönköpingJönköping19.6.13+0.7
14.27w
  ÖSPHelsingborgÖSP, Helsingborg6.7.13+2.4
14.40
  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13+0.7
15.61
  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13+1.0
300 m häck (3)
43.25
PB (66) (58) VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.13
43.25
=PB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
42.30
PB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
400 m häck (4)
59.66
PB  NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8.13
1:01.43
  SMBoråsSM, Borås31.8.13
59.50
PB  SMBoråsSM, Borås1.9.13
1:00.88
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13

2012

60 m (2)
8.06i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.12
8.12i
  IUSMBollnäsIUSM, Bollnäs25.2.12
100 m (1)
12.88
SB  LerumLerum12.6.12+2.0
200 m (2)
26.89
SB  JönköpingJönköping29.5.120.0
26.53w
  SävedalenSävedalen3.6.12+3.0
300 m (1)
42.21
PB  LerumLerum12.6.12
400 m (1)
1:01.55
PB  LerumLerum21.6.12
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (1)
9.10i
SB  IUSMBollnäsIUSM, Bollnäs26.2.12
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
14.80
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna11.8.12+0.2
14.47
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna11.8.12+0.3
300 m häck (4)
43.89
SB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.12
45.87
  USMSollentunaUSM, Sollentuna12.8.12
44.88
  USMSollentunaUSM, Sollentuna12.8.12
44.86
 (70) (56) (29) vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12
4x100 m (2)
49.85
PB  USMSödertäljeUSM, Södertälje9.9.12
 Alingsås IF
Michelle Tyborn, Johanna Holmén Svensson
Karin Grann, Charlotta Swenson Bäckelin
49.52
PB  USMSödertäljeUSM, Södertälje9.9.12
 Alingsås IF
Michelle Tyborn, Johanna Holmén Svensson
Karin Grann, Charlotta Swenson Bäckelin

2011

60 m (1)
8.22i
PB  BoråsBorås23.1.11
100 m (1)
12.77
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.11-0.8
200 m (1)
26.48
PB  UddevallaUddevalla24.7.11-2.1
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
8.91i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
8.92i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (3)
14.16w
  HelsingborgHelsingborg2.7.11+2.1
14.57
PB  USMYstadUSM, Ystad28.8.11-0.9
14.27
PB  USMYstadUSM, Ystad28.8.11+1.2
300 m häck (2)
44.57
PB  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
43.85
PB  USMYstadUSM, Ystad28.8.11
Tresteg (3)
11.23i
PB  (25)Malmö/AMalmö/A29.1.11
10.79i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
10.58
SB  Växjö/AVäxjö/A16.9.110.0

2010

100 m (1)
13.44
PB  SävedalenSävedalen5.6.10+1.2
400 m (1)
1:02.42
PB  LinköpingLinköping16.5.10
300 m häck (2)
47.87
PB  USMKilUSM, Kil13.8.10
45.73
PB  VästeråsVästerås12.9.10
400 m häck (1)
1:08.95
PB  NorrköpingNorrköping19.6.10
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.20
PB  VästeråsVästerås10.9.10-2.9
Tresteg (4)
10.28i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH21.11.09
10.04i
  NorrköpingNorrköping27.2.10
10.86
PB  HelsingborgHelsingborg9.7.10+1.5
10.61
  USMKilUSM, Kil15.8.10+0.5
1000 m stafett (1)
51.49
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje29.5.10
 Alingsås IF
Fanny Stewenhag, Johanna Holmén Svensson
Karin Grann, Michelle Tyborn

2009

Tresteg (2)
10.14w
  AlingsåsAlingsås8.8.09+2.4
10.09
PB  OlofströmOlofström6.9.09+2.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat83774.Eventname AS Eventeng, alltwat83774.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat83774.Date),'.',MONTH(alltwat83774.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat83774.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat83774 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat83774.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat83774.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat83774.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat83774.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat83774.Eventname AS Eventeng, alltwat83774.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat83774.Date),'.',MONTH(alltwat83774.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat83774.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat83774 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat83774.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat83774.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat83774.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat83774.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat83774.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat83774.Eventname AS Eventeng, alltwat83774.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat83774.Date),'.',MONTH(alltwat83774.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat83774.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat83774 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat83774.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat83774.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat83774.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat83774.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat83774.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.74
Göteborg/FH18.2.17
100 m
Ute
12.26
Mölndal4.8.17-0.1
200 m
Ute
24.81
Gävle13.8.17+0.2
Inne
25.40
Göteborg/FH3.2.18
300 m
Ute
42.21
Lerum12.6.12
400 m
Ute
55.46
Gävle12.8.17
Inne
56.81
Göteborg/FH9.2.19
600 m
Inne
1:37.84
Göteborg/FH17.12.16
800 m
Ute
2:27.79
Jönköping10.5.14
60 m häck
Inne
8.52
Växjö26.2.17
100 m häck
Ute
14.05
Göteborg/S9.6.16+1.0
300 m häck
Ute
42.30
Västerås10.8.13
400 m häck
Ute
57.55
Espoo, FIN13.6.1818
Tresteg
Ute
10.86
Helsingborg9.7.10+1.5
Inne
11.23
Malmö/A29.1.11

Junior-ungdom
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne
8.91
Huddinge19.2.11
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute
14.27
Ystad28.8.11+1.2
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.20
Västerås10.9.10-2.9
60 m
7.74i
4
22
IJSMGöteborg/FH18.2.17
7.77i
3
22
h1
IJSMGöteborg/FH18.2.17
7.82i
3
h5
Göteborg/FH3.2.18
7.83i
3
B
Göteborg/FH1.2.20
7.86i
3
h2
Göteborg/FH1.2.20
7.88i
2
Göteborg/FH23.2.19
8.00i
5
h5
Göteborg/FH6.2.16
8.01i
2
h6
Göteborg/FH2.2.13
8.06i
1
h5
Göteborg/FH4.2.12
8.12i
4
17
h3
IUSMBollnäs25.2.12
Visa/dölj alla resultat
8.22i
3
17
Borås23.1.11
10-bästasnitt: 7.909
200 m
24.81
3
22
JSMGävle13.8.17+0.2
24.97
3
B
Skara6.6.17-0.2
24.97
2
C
VUSGöteborg/U1.7.18-2.3
25.15
2
B
Halmstad16.6.19+1.2
25.40i
1
C
Göteborg/FH3.2.18
25.43
2
C
Skara6.6.16+0.1
25.44
1
Jönköping4.6.13+0.2
25.50
2
B
Skara6.6.15+1.2
25.69
3
22
h3
JSMKalmar22.8.15-0.1
25.80
8
Göteborg/U29.6.14+0.3
Visa/dölj alla resultat
25.82
1
C
Folksam GPKarlstad27.7.16+0.8
26.48
1
Uddevalla24.7.11-2.1
26.89
1
B
Jönköping29.5.120.0
10-bästasnitt: 25.316
400 m
55.46
1
22
JSMGävle12.8.17
55.91
7
SMEskilstuna25.8.18
55.97
3
h1
SMEskilstuna24.8.18
56.81i
1
Göteborg/FH9.2.19
56.89i
4
B
ISMNorrköping17.2.19
56.96i
1
Göteborg/FH2.2.19
57.08
1
Lerum22.6.16
57.27i
2
h2
ISMNorrköping16.2.19
57.53i
2
Göteborg/FH31.1.15
57.77
1
22
h1
JSMGävle11.8.17
Visa/dölj alla resultat
57.80
1
Uddevalla26.7.14
58.04
5
B
Göteborg/U4.7.15
58.25
1
B
Folksam GPGöteborg/S14.8.15
58.39i
4
22
IJSMVäxjö20.2.16
58.40i
3
22
h1
IJSMGöteborg/FH28.2.15
58.78i
3
h1
ISMSätra22.2.15
58.90
6
19
JSMGävle9.8.14
59.19i
1
22
h2
IJSMVäxjö20.2.16
59.96
3
19
h2
JSMGävle8.8.14
1:01.55
5
Lerum21.6.12
1:02.42
3
Linköping16.5.10
10-bästasnitt: 56.765
60 m häck
8.52i
4
ISMVäxjö26.2.17
8.54i
4
h2
ISMVäxjö26.2.17
8.56i
5
ISMGävle18.2.18
8.57i
1
h1
Göteborg/FH10.2.18
8.60i
2
h1
Malmö/A29.1.17
8.61i
3
Växjö22.1.17
8.61i
2
22
IJSMGöteborg/FH19.2.17
8.62i
1
Göteborg/FH10.2.18
8.63i
4
h3
ISMMalmö/A28.2.16
8.63i
4
h1
ISMGävle18.2.18
Visa/dölj alla resultat
8.64i
3
B
Göteborg/FH14.2.16
8.64i
1
22
h1
IJSMGöteborg/FH19.2.17
8.69i
3
Göteborg/FH14.2.16
8.70i
1
h3
Växjö22.1.17
8.70i
4
Malmö/A29.1.17
8.72i
7
ISMMalmö/A28.2.16
8.76i
2
h2
Malmö/A28.1.18
8.76i
6
Malmö/A28.1.18
8.78i
4
22
h2
IJSMVäxjö21.2.16
8.79i
3
Göteborg/FH2.2.13
8.81i
4
19
IJSMUddevalla24.2.13
8.88i
3
h1
ISMNorrköping17.2.13
8.90i
3
19
h1
IJSMUddevalla24.2.13
10-bästasnitt: 8.589
300 m häck
42.30
2
19
JSMVästerås10.8.13
43.25
1
19
VUSGöteborg/U28.6.13
43.25
1
19
h2
JSMVästerås10.8.13
43.85
2
16
NC-yYstad28.8.11
43.89
1
Göteborg/U9.7.12
44.57
1
16
h2
NC-yYstad27.8.11
44.86
4
17
vFINGöteborg/U1.9.12
44.88
3
17
USMSollentuna12.8.12
45.73
4
15
Västerås12.9.10
45.87
1
17
h1
USMSollentuna12.8.12
Visa/dölj alla resultat
47.87
3
15
h3
NC-yKil13.8.10
10-bästasnitt: 44.245
400 m häck
57.55
3
MotonetEspoo, FIN13.6.18
57.55
5
h3
EMBerlin, GER7.8.18
57.84
2
vFINTampere, FIN1.9.18
57.86
3
22
h4
JEM22Bydgoszcz, POL14.7.17
57.90
3
B
Genève, SUI9.6.18
58.02
1
Lag-SMHelsingborg6.7.18
58.06
3
Karlstad25.7.18
58.14
6
22
s2
JEM22Bydgoszcz, POL15.7.17
58.18
5
Oordegem, BEL2.6.18
58.24
2
vFINStockholm/S3.9.17
Visa/dölj alla resultat
58.67
1
Borås7.7.17
58.74
3
Lokeren, BEL25.6.17
58.74
1
SMEskilstuna26.8.18
58.94
2
SMHelsingborg27.8.17
58.99
4
Lokeren, BEL24.6.18
59.01
2
Sollentuna/E10.6.17
59.11
1
BauhausStockholm/S18.6.17
59.16
5
Nivelles, BEL24.6.17
59.19
2
BauhausStockholm/S30.5.19
59.33
6
vFINTampere, FIN4.9.16
59.43
4
B
BislettGOslo, NOR13.6.19
59.44
2
VUSGöteborg/U30.6.17
59.48
3
Göteborg/S25.7.20
59.50
4
SMBorås1.9.13
59.59
5
vFINStockholm/S25.8.19
59.60
7
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
59.66
3
19
NMEspoo, FIN17.8.13
59.68
8
s1
WUGNapoli, ITA9.7.19
59.71
3
SMSollentuna28.8.16
59.81
1
Lerum19.6.19
59.83
4
h3
WUGNapoli, ITA8.7.19
1:00.03
1
Bad Neuenahr-Ahrweiler, GER18.5.19
1:00.05
5
22
NordicCEspoo, FIN20.8.16
1:00.30
3
SMKarlstad1.9.19
1:00.43
2
19
v3NatKristiansand, NOR17.8.14
1:00.43
2
22
h3
JSMHässleholm6.8.16
1:00.52
5
VUSGöteborg/U1.7.16
1:00.62
1
teamNCSundsvall1.7.15
1:00.65
3
Team ChMalmö/S26.6.19
1:00.65
3
Lag-SMHelsingborg26.6.19
1:00.77
2
22
JSMKalmar23.8.15
1:00.81
3
Göteborg/S18.7.20
1:00.88
5
vFINStockholm/S8.9.13
1:00.98
3
teamNCNorrköping13.7.16
1:01.03
3
Folksam GPGöteborg/S13.6.14
1:01.07
5
B
PutbosOordegem, BEL30.5.15
1:01.11
5
Skara29.8.15
1:01.15
1
h1
SMKarlstad31.8.19
1:01.43
3
h1
SMBorås31.8.13
1:01.59
4
h2
SMSöderhamn8.8.15
1:01.67
6
SMSöderhamn9.8.15
1:01.77
2
19
JSMGävle10.8.14
1:01.94
1
B
Katowice, POL24.6.15
1:02.20
2
h1
SMEskilstuna25.8.18
1:02.49
4
BauhausStockholm/S30.7.15
1:03.12
5
h1
SMUmeå2.8.14
1:03.16
2
h2
SMSollentuna27.8.16
1:04.55
1
22
h2
JSMHässleholm6.8.16
1:05.94
2
19
h1
JSMGävle9.8.14
1:08.95
1
Norrköping19.6.10
10-bästasnitt: 57.934

Total results in database: 198
By event:
60 m:11
100 m:6
200 m:16
300 m:1
400 m:21
600 m:1
800 m:1
60 m häck:24
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m):3
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):5
100 m häck:11
300 m häck:11
400 m häck:60
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
Stående längd:1
Tresteg:9
4x100 m:7
4x400 m:6
3x400 m:2
1000 m stafett:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
8.22
 3-17
Borås
23.1
 
2012
8.06
 1h5
Göteborg/FH
4.2
 
8.12
4h3-17
Bollnäs
25.2
 
2013
8.01
 2h6
Göteborg/FH
2.2
 
2016
8.00
 5h5
Göteborg/FH
6.2
 
2017
7.74
4-22
Göteborg/FH
18.2
 
7.77
3h1-22
Göteborg/FH
18.2
 
2018
7.82
 3h5
Göteborg/FH
3.2
 
2019
7.88
 2
Göteborg/FH
23.2
 
2020
7.83
 3rB
Göteborg/FH
1.2
 
7.86
3h2
Göteborg/FH
1.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
13.44
 2h3-15
Sävedalen
5.6
 +1.2
2011
12.77
 7
Göteborg/U
9.7
-0.8
2012
12.88
 4
Lerum
12.6
 +2.0
2013
12.56
 2rB
Jönköping
4.6
 0.0
2017
12.26
3
Mölndal
4.8
-0.1
12.27
2h1
Mölndal
4.8
 +0.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
26.48
 1
Uddevalla
24.7
-2.1
2012
26.89
 1rB
Jönköping
29.5
 0.0
26.53w
 2rC
Sävedalen
3.6
 +3.0
2013
25.44
 1
Jönköping
4.6
 +0.2
2014
25.80
 8
Göteborg/U
29.6
 +0.3
2015
25.50
 2rB
Skara
6.6
 +1.2
25.69
3h3-22
Kalmar
22.8
-0.1
2016
25.43
 2rC
Skara
6.6
 +0.1
25.82
1rC
Karlstad
27.7
 +0.8
25.22w
 3rB
Skara
19.6
 +3.3
2017
24.81
3-22
Gävle
13.8
 +0.2
24.97
3rB
Skara
6.6
-0.2
24.94w
 2h2-22
Gävle
12.8
 +3.3
2018
24.97
 2rC
Göteborg/U
1.7
-2.3
2019
25.15
 2rB
Halmstad
16.6
 +1.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
25.40
1rC
Göteborg/FH
3.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
42.21
3rC
Lerum
12.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
1:02.42
 3
Linköping
16.5
 
2012
1:01.55
 5
Lerum
21.6
 
2014
57.80
 1
Uddevalla
26.7
 
58.90
6-19
Gävle
9.8
 
59.96
3h2-19
Gävle
8.8
 
2015
58.04
 5rB
Göteborg/U
4.7
 
58.25
1rB
Göteborg/S
14.8
 
2016
57.08
 1
Lerum
22.6
 
2017
55.46
1-22
Gävle
12.8
 
57.77
1h1-22
Gävle
11.8
 
2018
55.91
 7
Eskilstuna
25.8
 
55.97
3h1
Eskilstuna
24.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
57.53
 2
Göteborg/FH
31.1
 
58.40
3 h1-22
Göteborg/FH
28.2
 
58.78
3h1
Sätra
22.2
 
2016
58.39
 4-22
Växjö
20.2
 
59.19
1h2-22
Växjö
20.2
 
2019
56.81
1
Göteborg/FH
9.2
 
56.89
4rB
Norrköping
17.2
 
56.96
1
Göteborg/FH
2.2
 
57.27
2h2
Norrköping
16.2
 
600 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1:37.84
3
Göteborg/FH
17.12
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:27.79
1
Jönköping
10.5
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
8.79
 3
Göteborg/FH
2.2
 
8.81
4-19
Uddevalla
24.2
 
8.88
3 h1
Norrköping
17.2
 
8.90
3h1-19
Uddevalla
24.2
 
2016
8.63
 4h3
Malmö/A
28.2
 
8.64
3rB
Göteborg/FH
14.2
 
8.69
3
Göteborg/FH
14.2
 
8.72
7
Malmö/A
28.2
 
8.78
4h2-22
Växjö
21.2
 
2017
8.52
4
Växjö
26.2
 
8.54
4h2
Växjö
26.2
 
8.60
2h1
Malmö/A
29.1
 
8.61
3
Växjö
22.1
 
8.61
2-22
Göteborg/FH
19.2
 
8.64
1h1-22
Göteborg/FH
19.2
 
8.70
1h3
Växjö
22.1
 
8.70
4
Malmö/A
29.1
 
2018
8.56
 5
Gävle
18.2
 
8.57
1h1
Göteborg/FH
10.2
 
8.62
1
Göteborg/FH
10.2
 
8.63
4h1
Gävle
18.2
 
8.76
2h2
Malmö/A
28.1
 
8.76
6
Malmö/A
28.1
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
14.31
 2
Jönköping
19.6
 +0.7
14.40
3h1-19
Västerås
11.8
 +0.7
14.47
7
Göteborg/S
15.6
-2.1
15.61
7-19
Västerås
11.8
 +1.0
14.27w
 2-19
Helsingborg
6.7
 +2.4
2016
14.05
2r1
Göteborg/S
9.6
 +1.0
14.11
2r2
Göteborg/S
9.6
-1.3
14.12
4-22
Hässleholm
7.8
 +1.9
13.83w
 2h2
Skara
19.6
 +3.2
13.99w
 2
Skara
19.6
 +2.7
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
45.73
 4-15
Västerås
12.9
 
47.87
3h3-15
Kil
13.8
 
2011
43.85
 2-16
Ystad
28.8
 
44.57
1h2-16
Ystad
27.8
 
2012
43.89
 1
Göteborg/U
9.7
 
44.86
4-17
Göteborg/U
1.9
 
44.88
3-17
Sollentuna
12.8
 
45.87
1h1-17
Sollentuna
12.8
 
2013
42.30
2-19
Västerås
10.8
 
43.25
1-19
Göteborg/U
28.6
 
43.25
1h2-19
Västerås
10.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
1:08.95
 1
Norrköping
19.6
 
2013
59.50
 4
Borås
1.9
 
59.66
3-19
Espoo, FIN
17.8
 
1:00.88
5
Stockholm/S
8.9
 
1:01.43
3 h1
Borås
31.8
 
2014
1:00.43
 2-19
Kristiansand, NOR
17.8
 
1:01.03
3
Göteborg/S
13.6
 
1:01.77
2-19
Gävle
10.8
 
1:03.12
5 h1
Umeå
2.8
 
1:05.94
2h1-19
Gävle
9.8
 
2015
1:00.62
 1
Sundsvall
1.7
 
1:00.77
2-22
Kalmar
23.8
 
1:01.07
5rB
Oordegem, BEL
30.5
 
1:01.11
5
Skara
29.8
 
1:01.59
4 h2
Söderhamn
8.8
 
1:01.67
6
Söderhamn
9.8
 
1:01.94
1rB
Katowice, POL
24.6
 
1:02.49
4
Stockholm/S
30.7
 
2016
59.33
 6
Tampere, FIN
4.9
 
59.71
3
Sollentuna
28.8
 
1:00.05
5-22
Espoo, FIN
20.8
 
1:00.43
2h3-22
Hässleholm
6.8
 
1:00.52
5
Göteborg/U
1.7
 
1:00.98
3
Norrköping
13.7
 
1:03.16
2h2
Sollentuna
27.8
 
1:04.55
1h2-22
Hässleholm
6.8
 
2017
57.86
 3h4-22
Bydgoszcz, POL
14.7
 
58.14
6s2-22
Bydgoszcz, POL
15.7
 
58.24
2
Stockholm/S
3.9
 
58.67
1
Borås
7.7
 
58.74
3
Lokeren, BEL
25.6
 
58.94
2
Helsingborg
27.8
 
59.01
2
Sollentuna/E
10.6
 
59.11
1
Stockholm/S
18.6
 
59.16
5
Nivelles, BEL
24.6
 
59.44
2
Göteborg/U
30.6
 
2018
57.55
3
Espoo, FIN
13.6
 
57.55
5h3
Berlin, GER
7.8
 
57.84
2
Tampere, FIN
1.9
 
57.90
3rB
Genève, SUI
9.6
 
58.02
1
Helsingborg
6.7
 
58.06
3
Karlstad
25.7
 
58.18
5
Oordegem, BEL
2.6
 
58.74
1
Eskilstuna
26.8
 
58.99
4
Lokeren, BEL
24.6
 
1:02.20
2h1
Eskilstuna
25.8
 
2019
59.19
 2
Stockholm/S
30.5
 
59.43
4rB
Oslo, NOR
13.6
 
59.59
5
Stockholm/S
25.8
 
59.60
7
Göteborg/S
16.8
 
59.68
8s1
Napoli, ITA
9.7
 
59.81
1
Lerum
19.6
 
59.83
4h3
Napoli, ITA
8.7
 
1:00.03
1
Bad Neuenahr-Ahrweiler, GER
18.5
 
1:00.30
3
Karlstad
1.9
 
1:00.65
3
Helsingborg
26.6
 
1:00.65
3
Malmö/S
26.6
 
1:01.15
1h1
Karlstad
31.8
 
2020
59.48
 3
Göteborg/S
25.7
 
1:00.81
3
Göteborg/S
18.7
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
10.09
 1-14
Olofström
6.9
 +2.0
10.14w
 1-17
Alingsås
8.8
 +2.4
2010
10.86
2-15
Helsingborg
9.7
 +1.5
10.61
9-15
Kil
15.8
 +0.5
2011
10.58
 8-16
Växjö/A
16.9
 0.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
10.28
 1-15
Göteborg/FH
21.11
 
10.04
17-15
Norrköping
27.2
 
2011
11.23
4-17
Malmö/A
29.1
 
10.79
10-16
Huddinge
20.2
 

Junior-ungdom
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
8.91
1h1-16
Huddinge
19.2
 
8.92
4-16
Huddinge
19.2
 
2012
9.10
 3h2-17
Bollnäs
26.2
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
12.20
3-15
Västerås
10.9
-2.9
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
14.27
3-16
Ystad
28.8
 +1.2
14.57
2h2-16
Ystad
28.8
-0.9
14.16w
 2-17
Helsingborg
2.7
 +2.1
2012
14.47
 3-17
Sollentuna
11.8
 +0.3
14.80
2h2-17
Sollentuna
11.8
 +0.2
Ute
400 m
SM 2018 7
55.91
3
h1
55.97
400 m häck
SM 2013 4
59.50
3
h1
1:01.43
SM 2014
5
h1
1:03.12
SM 2015 6
1:01.67
4
h2
1:01.59
SM 2016 3
59.71
2
h2
1:03.16
SM 2017 2
58.94
SM 2018 1
58.74
2
h1
1:02.20
SM 2019 3
1:00.30
1
h1
1:01.15
4x100 m
SM 2016 3
46.49
SM 2018 3
46.66
4x400 m
SM 2015 3
3:48.40
SM 2016 1
3:42.81
SM 2017 1
3:42.76
SM 2018 1
3:40.92
SM 2019 1
3:44.74
Inne
400 m
ISM 2015
3
h1
58.78
ISM 2019 4
B
56.89
2
h2
57.27
60 m häck
ISM 2013
3
h1
8.88
ISM 2016 7
8.72
4
h3
8.63
ISM 2017 4
8.52
4
h2
8.54
ISM 2018 5
8.56
4
h1
8.63

Junior-ungdom
Ute
200 m
JSM 2015
3
22
h3
25.69
JSM 2017 3
22
24.81
2
22
h2
24.94w
400 m
JSM 2014 6
19
58.90
3
19
h2
59.96
JSM 2017 1
22
55.46
1
22
h1
57.77
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
USM 2012 3
17
14.47
2
17
h2
14.80
100 m häck
JSM 2013 7
19
15.61
3
19
h1
14.40
JSM 2016 4
22
14.12
300 m häck
USM 2012 3
17
44.88
1
17
h1
45.87
JSM 2013 2
19
42.30
1
19
h2
43.25
400 m häck
JSM 2014 2
19
1:01.77
2
19
h1
1:05.94
JSM 2015 2
22
1:00.77
JSM 2016
2
22
h3
1:00.43
1
22
h2
1:04.55
4x100 m
USM 2012 5
17
49.52
3
17
h1
49.85
1000 m stafett
USM 2010
2
15
h4
51.49
3x400 m
JSM 2015 2
22
2:58.70
JSM 2017 1
22
2:51.29
Inne
60 m
IUSM 2012
4
17
h3
8.12
IJSM 2017 4
22
7.74
3
22
h1
7.77
400 m
IJSM 2015
3
22
h1
58.40
IJSM 2016 4
22
58.39
1
22
h2
59.19
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
IUSM 2012
3
17
h2
9.10
60 m häck
IJSM 2013 4
19
8.81
3
19
h1
8.90
IJSM 2016
4
22
h2
8.78
22
DNF
IJSM 2017 2
22
8.61
1
22
h1
8.64
Ute
400 m häck
EM 2018 26
5
h3
57.55

Junior-ungdom
400 m häck
JEM22 2017 12
6
22
s2
58.14
3
22
h4
57.86