Filippa Hägglund

Född: 13 juni 2003

Ålder: 18 år 127 dagar

Förening:
 Upsala IF
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

200 m (1)
28.21
PB  UppsalaUppsala4.9.21-2.6
400 m (1)
1:01.77
SB  UppsalaUppsala5.9.21
800 m (7)
2:20.12
PB  ÖsthammarÖsthammar29.5.21
2:17.75
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
2:19.85
  VästeråsVästerås7.8.21
2:20.49
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
2:14.04
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
DNF
  UppsalaUppsala24.8.21
2:19.24
  UppsalaUppsala4.9.21
1500 m (5)
4:46.6m
PB  ÖsthammarÖsthammar6.6.21
4:48.26
  UppsalaUppsala20.6.21
4:38.90
PB  VästeråsVästerås8.8.21
4:36.87
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
4:46.85
  UppsalaUppsala5.9.21
3000 m (2)
10:28.96
PB  UppsalaUppsala19.5.21
10:05.69
PB  UppsalaUppsala4.9.21
2000 m hinder (2)
6:58.54
PB  GävleGävle2.8.21
6:42.89
PB (64) (12) JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
3000 m hinder (3)
11:17.63
PB  Göteborg/SGöteborg/S8.6.21
11:24.65
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
10:32.04
PB  (44) SMBoråsSM, Borås28.8.21
Längd (1)
3.96
PB  UppsalaUppsala5.9.21+0.6
4.05w
  UppsalaUppsala5.9.21+3.7
 
3.62
+0.8
3.96
+0.6
3.90
+3.1
3.72
+1.5
4.05
+3.7
3.91
+1.2
4x800 m (1)
9:18.67
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Upsala IF
Filippa Hägglund, Felicia Jansson
Alva Malmsten Nilsson, Lowa Branth
3x800 m (1)
7:02.12
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Upsala IF
4 km terräng (1)
14:54
  RimboRimbo2.10.21

2020

15:40
  RimboRimbo4.10.20
200 m (1)
26.99i
PB  UppsalaUppsala9.2.20
400 m (8)
1:01.37i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
1:01.36i
PB  UppsalaUppsala26.1.20
1:00.73i
PB  UppsalaUppsala7.2.20
1:00.98i
  SätraSätra15.2.20
1:00.22i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
1:00.97i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
1:00.70
PB  UppsalaUppsala8.7.20
1:01.24
  SollentunaSollentuna8.8.20
800 m (3)
2:24.95
PB  UppsalaUppsala24.6.20
2:22.85
PB  SollentunaSollentuna9.8.20
2:25.63
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
1500 m (1)
5:17.45i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.20
1500 m hinder (2)
5:22.15
PB  GävleGävle7.7.20
5:14.74
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
3000 m hinder (1)
11:50.05
PB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
3x800 m (1)
7:13.43
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Upsala IF
Filippa Hägglund, Sofia Amini, Maja Björnsson,
4 km terräng (1)
14:57
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat277726.Eventname AS Eventeng, alltwat277726.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat277726.Date),'.',MONTH(alltwat277726.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat277726.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat277726 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat277726.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat277726.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat277726.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat277726.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat277726.Eventname AS Eventeng, alltwat277726.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat277726.Date),'.',MONTH(alltwat277726.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat277726.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat277726 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat277726.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat277726.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat277726.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat277726.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat277726.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat277726.Eventname AS Eventeng, alltwat277726.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat277726.Date),'.',MONTH(alltwat277726.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat277726.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat277726 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat277726.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat277726.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat277726.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat277726.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat277726.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Ute
28.21
Uppsala4.9.21-2.6
Inne
26.99
Uppsala9.2.20
400 m
Ute
1:00.70
Uppsala8.7.20
Inne
1:00.22
Göteborg/FH29.2.20
800 m
Ute
2:14.04
Linköping22.8.21
1500 m
Ute
4:36.87
Linköping21.8.21
Inne
5:17.45
Örebro12.1.20
3000 m
Ute
10:05.69
Uppsala4.9.21
1500 m hinder
Ute
5:22.15
Gävle7.7.20
2000 m hinder
Ute
6:42.89
Linköping20.8.21
3000 m hinder
Ute
10:32.04
Borås28.8.2130
Längd
Ute
3.96
Uppsala5.9.21+0.6

Total results in database: 46
By event:
200 m:2
400 m:9
800 m:10
1500 m:6
3000 m:2
1500 m hinder:2
2000 m hinder:2
3000 m hinder:4
Längd:2
4x800 m:1
3x800 m:2
Terräng Lagresultat:1
4 km terräng:1
km terräng:2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
28.21
1-19
Uppsala
4.9
-2.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
26.99
2rF-17
Uppsala
9.2
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
1:00.70
1-17
Uppsala
8.7
 
1:01.24
3-17
Sollentuna
8.8
 
2021
1:01.77
 1-19
Uppsala
5.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:00.22
3h1-17
Göteborg/FH
29.2
 
1:00.73
2-17
Uppsala
7.2
 
1:00.97
4-17
Göteborg/FH
1.3
 
1:00.98
3rC-17
Sätra
15.2
 
1:01.36
1-17
Uppsala
26.1
 
1:01.37
1rB-17
Örebro
11.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:22.85
 5-17
Sollentuna
9.8
 
2:24.95
3-17
Uppsala
24.6
 
2:25.63
2rB-17
Linköping
23.8
 
2021
2:14.04
4-19
Linköping
22.8
 
2:17.75
3rB
Göteborg/S
27.6
 
2:19.24
1-19
Uppsala
4.9
 
2:19.85
1
Västerås
7.8
 
2:20.12
3-19
Östhammar
29.5
 
2:20.49
4h2-19
Linköping
21.8
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
4:36.87
4-19
Linköping
21.8
 
4:38.90
1
Västerås
8.8
 
4:46.6m
1-19
Östhammar
6.6
 
4:46.85
1-19
Uppsala
5.9
 
4:48.26
4rA
Uppsala
20.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
5:17.45
6
Örebro
12.1
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10:05.69
1-19
Uppsala
4.9
 
10:28.96
1
Uppsala
19.5
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5:14.74
4-17
Linköping
22.8
 
5:22.15
3-17
Gävle
7.7
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
6:42.89
1-19
Linköping
20.8
 
6:58.54
2-19
Gävle
2.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11:50.05
 3
Göteborg/S
6.8
 
2021
10:32.04
6
Borås
28.8
 
11:17.63
6
Göteborg/S
8.6
 
11:24.65
4
Halmstad
29.6
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
3.96
-
Uppsala
5.9
 +0.6
4.05w
 1
Uppsala
5.9
 +3.7

Ute
3000 m hinder
SM 2021 6
10:32.04
4x800 m
SM 2021 8
9:18.67

Junior-ungdom
800 m
USM 2020 8
17
2:25.63
JSM 2021 4
19
2:14.04
4
19
h2
2:20.49
1500 m
JSM 2021 4
19
4:36.87
1500 m hinder
USM 2020 4
17
5:14.74
2000 m hinder
JSM 2021 1
19
6:42.89
3x800 m
USM 2020 4
17
7:13.43
JSM 2021 1
19
7:02.12
Terräng Lagresultat
USM 2020 1
17
4 km terräng
USM 2020 4
17
14:57
Inne
400 m
IUSM 2020 4
17
1:00.97
3
17
h1
1:00.22