0



Nadja Rugland

Född: 23 april 2001

Ålder: 23 år 2 dagar

Förening:
 Åtvidabergs IF
15.11.2020–
Tidigare förening(ar):

 Höörs IS 27.7.2018–14.11.2020

 Kalmar SK –26.7.2018
Förening:
 Åtvidabergs IF
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
Höörs IS 27.7.2018–14.11.2020
Kalmar SK –26.7.2018

Nationalitet: SWE/DEN



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

Inga resultat 2024. Senaste resultatet är från 2023.

2023

800 m (13)
2:09.52i
PB  VäxjöVäxjö22.1.23
2:07.96i
PB  FGPSätraFGP, Sätra29.1.23
2:07.07i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.23
2:09.93i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A17.2.23
2:10.84i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A18.2.23
2:06.92
PB  Göteborg/SGöteborg/S31.5.23
2:08.54
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna11.6.23
2:08.24
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S18.6.23
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S25.6.23
2:10.20
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S2.7.23
2:09.75
  FGPKarlstadFGP, Karlstad5.7.23
2:09.48
  SMSöderhamnSM, Söderhamn30.7.23
2:10.41
  FGPMalmö/SFGP, Malmö/S5.8.23
5 km väg (1)
Ej kontrollmätt bana:
17:48
PB  KristianopelKristianopel8.7.23
5 km terräng (1)
18:28
  ÅtvidabergÅtvidaberg9.9.23

2022

800 m (9)
2:12.81
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
2:11.59
SB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22
2:08.09
PB  Göteborg/SGöteborg/S26.6.22
2:10.75
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
2:11.70
  KristianstadKristianstad26.7.22
2:09.51
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S30.7.22
2:12.50
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
2:12.47
  JönköpingJönköping20.8.22
2:17.96
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna28.8.22
1500 m (1)
4:41.57
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22

2021

800 m (6)
2:13.83
PB  KarlskronaKarlskrona19.6.21
2:11.07
PB  KristianstadKristianstad25.7.21
2:11.64
  HallsbergHallsberg7.8.21
2:12.02
  KarlskronaKarlskrona10.8.21
2:12.35
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
2:13.69
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
1500 m (2)
4:38.23mx
PB  KarlskronaKarlskrona5.6.21
5:04.03
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
5000 m (1)
DNF
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
7.9 km terräng (1)
DNF
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21
8 km terräng (1)
31:00
  KalmarKalmar16.10.21
10 km terräng (1)
41:44
  EkerumEkerum9.10.21

2020

400 m (1)
1:02.32
SB  HöörHöör30.7.20
800 m (9)
2:15.86i
SB  Malmö/AMalmö/A30.11.19
2:15.71i
PB  (11)VäxjöVäxjö19.1.20
DNF
  KarlskronaKarlskrona29.6.20
2:16.57
SB  LöttorpLöttorp11.7.20
2:16.53
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
DNF
  NorrköpingNorrköping7.8.20
2:17.89mx
  KarlskronaKarlskrona15.8.20
2:18.22
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
2:17.28
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
1500 m (3)
4:41.89i
PB  (17)Malmö/AMalmö/A25.1.20
4:44.21i
  KarlskronaKarlskrona15.2.20
4:46.14i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
4 km terräng (1)
14:35
  KalmarKalmar17.10.20

2019

400 m (2)
59.91
SB  KarlskronaKarlskrona15.6.19
1:00.48
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
800 m (7)
2:15.86i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
2:15.73i
PB  (16)KarlskronaKarlskrona2.3.19
2:20.43
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
2:17.30
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
2:20.79
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:18.33
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:22.15
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (2)
4:42.21i
PB  (23)VäxjöVäxjö19.1.19
4:46.60i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
2000 m hinder (1)
7:42.76
PB  EslövEslöv19.5.19

2018

200 m (1)
26.84i
PB  VäxjöVäxjö14.12.17
400 m (1)
58.97
PB  KarlskronaKarlskrona16.6.18
800 m (8)
2:16.33i
PB  (19)VäxjöVäxjö21.1.18
2:20.93i
  IDMVäxjöIDM, Växjö4.2.18
2:15.67
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
2:13.99
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
2:16.33
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:16.61
  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
2:19.45
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
2:18.46
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
1500 m (2)
4:59.36i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
4:54.19
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
1500 m hinder (2)
5:26.91
PB  EslövEslöv27.5.18
5:40.81
  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18

2017

200 m (1)
27.52i
PB  VäxjöVäxjö15.12.16
400 m (1)
59.60
PB  HaboHabo3.6.17
800 m (2)
2:16.35
PB  HaboHabo4.6.17
2:20.40
  USMFalunUSM, Falun13.8.17
1500 m (1)
4:53.01
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17
3000 m (1)
11:17.66
PB  HögbyHögby16.7.17
Höjd (1)
1.55
PB  LinköpingLinköping19.8.17

2016

800 m (2)
2:20.79
PB  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
2:28.45
  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
1500 m (1)
5:10.86
PB  HögbyHögby31.7.16
2000 m (1)
7:17.97
PB  (42) Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
1500 m hinder (1)
5:57.04
PB  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16

2015

800 m (1)
2:25.75
PB  HögbyHögby11.7.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

200 m
Inne
26.84
Växjö14.12.17
400 m
Ute
58.97
Karlskrona16.6.18
800 m
Ute
2:06.92
Göteborg/S31.5.23
Inne
2:07.07
Göteborg/FH2.2.23
1500 m
Ute
4:38.23mx
Karlskrona5.6.21
Inne
4:41.89
Malmö/A25.1.20
2000 m
Ute
7:17.97
Göteborg/U3.7.16
3000 m
Ute
11:17.66
Högby16.7.17
5 km väg
Ute
17:48UNCO
Kristianopel8.7.23
1500 m hinder
Ute
5:26.91
Eslöv27.5.18
2000 m hinder
Ute
7:42.76
Eslöv19.5.19
Höjd
Ute
1.55
Linköping19.8.17
800 m
2:06.92
1
Göteborg/S31.5.23
2:07.07i
3
Göteborg/FH2.2.23
2:07.96i
1
B
Sätra29.1.23
2:08.09
1
Göteborg/S26.6.22
2:08.24
3
B
Göteborg/S18.6.23
2:08.54
5
B
Sollentuna11.6.23
2:09.48
7
SMSöderhamn30.7.23
2:09.51
1
B
Göteborg/S30.7.22
2:09.52i
1
A
Växjö22.1.23
2:09.75
7
Karlstad5.7.23
Visa/dölj alla resultat
2:09.93i
2
h1
ISMMalmö/A17.2.23
2:10.20
9
BauhausStockholm/S2.7.23
2:10.41
4
B
Malmö/S5.8.23
2:10.75
7
Karlstad3.7.22
2:10.84i
6
ISMMalmö/A18.2.23
2:11.07
2
Kristianstad25.7.21
2:11.59
1
Göteborg/U19.6.22
2:11.64
5
Hallsberg7.8.21
2:11.70
1
Kristianstad26.7.22
2:12.02
1
Karlskrona10.8.21
2:12.35
3
22
JSMLinköping22.8.21
2:12.47
5
Jönköping20.8.22
2:12.50
5
h2
SMNorrköping6.8.22
2:12.81
5
B
Sollentuna12.6.22
2:13.69
7
h1
SMBorås28.8.21
2:13.83
1
Karlskrona19.6.21
2:13.99
2
17
VUSGöteborg/U29.6.18
2:15.67
8
BauhausStockholm/S10.6.18
2:15.71i
2
Växjö19.1.20
2:15.73i
2
Karlskrona2.3.19
2:15.86i
4
h1
ISMNorrköping16.2.19
2:15.86i
1
Malmö/A30.11.19
2:16.33i
3
Växjö21.1.18
2:16.33
6
C
Karlstad25.7.18
2:16.35
1
Habo4.6.17
2:16.53
3
C
Göteborg/S25.7.20
2:16.57
1
Löttorp11.7.20
2:16.61
3
17
USMHuddinge5.8.18
2:17.28
7
B
Göteborg/S29.8.20
2:17.30
7
C
Folksam GPSollentuna18.6.19
2:17.89mxMX
2
19
Karlskrona15.8.20
2:17.96
4
22
JSMSollentuna28.8.22
2:18.22
2
19
B
JSMLinköping23.8.20
2:18.33
7
B
Folksam GPVarberg15.7.19
2:18.46
6
h2
SMEskilstuna25.8.18
2:19.45
6
B
Göteborg/S18.8.18
2:20.40
5
16
NC-yFalun13.8.17
2:20.43
4
B
BauhausStockholm/S30.5.19
2:20.79
3
15
h3
NC-yVellinge5.8.16
2:20.79
5
19
VUSGöteborg/U28.6.19
2:20.93i
1
IDMVäxjö4.2.18
2:22.15
5
19
JSMGöteborg/S11.8.19
2:25.75
1
14
Högby11.7.15
2:28.45
8
15
NC-yVellinge6.8.16
10-bästasnitt: 2:08.508
1500 m
4:38.23mxMX
1
22
Karlskrona5.6.21
4:41.57
3
22
JSMSollentuna27.8.22
4:41.89i
2
Malmö/A25.1.20
4:42.21i
1
Växjö19.1.19
4:44.21i
1
Karlskrona15.2.20
4:46.14i
4
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:46.60i
6
19
IJSMVäxjö24.2.19
4:53.01
6
Göteborg/U1.7.17
4:54.19
6
VUSGöteborg/U30.6.18
4:59.36i
2
17
Växjö20.1.18
Visa/dölj alla resultat
5:04.03
3
22
JSMLinköping21.8.21
5:10.86
2
Högby31.7.16
10-bästasnitt: 4:46.741

Total results in database: 90
By event:
200 m:2
400 m:5
800 m:57
1500 m:12
2000 m:1
3000 m:1
5000 m:1
5 km väg:1
1500 m hinder:3
2000 m hinder:1
Höjd:1
terräng:5
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
27.52
 1F
Växjö
15.12
 
2018
26.84
2
Växjö
14.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
59.60
 1
Habo
3.6
 
2018
58.97
1
Karlskrona
16.6
 
2019
59.91
 1
Karlskrona
15.6
 
1:00.48
6-19
Göteborg/U
29.6
 
2020
1:02.32
 5-19
Höör
30.7
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:25.75
 1-14
Högby
11.7
 
2016
2:20.79
 3h3-15
Vellinge
5.8
 
2:28.45
8-15
Vellinge
6.8
 
2017
2:16.35
 1
Habo
4.6
 
2:20.40
5-16
Falun
13.8
 
2018
2:13.99
 2-17
Göteborg/U
29.6
 
2:15.67
8
Stockholm/S
10.6
 
2:16.33
6rC
Karlstad
25.7
 
2:16.61
3 -17
Huddinge
5.8
 
2:18.46
6h2
Eskilstuna
25.8
 
2:19.45
6rB
Göteborg/S
18.8
 
2019
2:17.30
 7rC
Sollentuna
18.6
 
2:18.33
7rB
Varberg
15.7
 
2:20.43
4rB
Stockholm/S
30.5
 
2:20.79
5-19
Göteborg/U
28.6
 
2:22.15
5 -19
Göteborg/S
11.8
 
2020
2:16.53
 3rC
Göteborg/S
25.7
 
2:16.57
1
Löttorp
11.7
 
2:17.28
7rB
Göteborg/S
29.8
 
2:18.22
2rB-19
Linköping
23.8
 
2021
2:11.07
 2
Kristianstad
25.7
 
2:11.64
5
Hallsberg
7.8
 
2:12.02
1
Karlskrona
10.8
 
2:12.35
3-22
Linköping
22.8
 
2:13.69
7h1
Borås
28.8
 
2:13.83
1
Karlskrona
19.6
 
2022
2:08.09
 1
Göteborg/S
26.6
 
2:09.51
1rB
Göteborg/S
30.7
 
2:10.75
7
Karlstad
3.7
 
2:11.59
1
Göteborg/U
19.6
 
2:11.70
1
Kristianstad
26.7
 
2:12.47
5
Jönköping
20.8
 
2:12.50
5h2
Norrköping
6.8
 
2:12.81
5rB
Sollentuna
12.6
 
2:17.96
4-22
Sollentuna
28.8
 
2023
2:06.92
1
Göteborg/S
31.5
 
2:08.24
3rB
Göteborg/S
18.6
 
2:08.54
5rB
Sollentuna
11.6
 
2:09.48
7
Söderhamn
30.7
 
2:09.75
7
Karlstad
5.7
 
2:10.20
9
Stockholm/S
2.7
 
2:10.41
4rB
Malmö/S
5.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:16.33
 3
Växjö
21.1
 
2:20.93
1
Växjö
4.2
 
2019
2:15.73
 2
Karlskrona
2.3
 
2:15.86
4h1
Norrköping
16.2
 
2020
2:15.71
 2
Växjö
19.1
 
2:15.86
1
Malmö/A
30.11
 
2023
2:07.07
3
Göteborg/FH
2.2
 
2:07.96
1rB
Sätra
29.1
 
2:09.52
1rA
Växjö
22.1
 
2:09.93
2h1
Malmö/A
17.2
 
2:10.84
6
Malmö/A
18.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:10.86
 2
Högby
31.7
 
2017
4:53.01
 6
Göteborg/U
1.7
 
2018
4:54.19
 6
Göteborg/U
30.6
 
2021
5:04.03
 3-22
Linköping
21.8
 
2022
4:41.57
3-22
Sollentuna
27.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:59.36
 2-17
Växjö
20.1
 
2019
4:42.21
 1
Växjö
19.1
 
4:46.60
6-19
Växjö
24.2
 
2020
4:41.89
2
Malmö/A
25.1
 
4:44.21
1
Karlskrona
15.2
 
4:46.14
4-19
Göteborg/FH
1.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
7:17.97
2rC
Göteborg/U
3.7
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
11:17.66
2-17
Högby
16.7
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:57.04
 7-15
Vellinge
7.8
 
2018
5:26.91
1
Eslöv
27.5
 
5:40.81
4 -17
Huddinge
5.8
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
7:42.76
Eslöv
19.5
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1.55
3
Linköping
19.8
 

Ute
800 m
SM 2018
6
h2
2:18.46
SM 2021
7
h1
2:13.69
SM 2022
5
h2
2:12.50
SM 2023 7
2:09.48
Inne
800 m
ISM 2019
4
h1
2:15.86
ISM 2023 6
2:10.84
2
h1
2:09.93

Junior-ungdom
Ute
800 m
NC-y 2016 8
15
2:28.45
3
15
h3
2:20.79
NC-y 2017 5
16
2:20.40
USM 2018 3
17
2:16.61
JSM 2019 5
19
2:22.15
JSM 2020 7
19
2:18.22
JSM 2021 3
22
2:12.35
JSM 2022 4
22
2:17.96
1500 m
JSM 2021 3
22
5:04.03
JSM 2022 3
22
4:41.57
5000 m
JSM 2021
22
DNF
1500 m hinder
NC-y 2016 7
15
5:57.04
USM 2018 4
17
5:40.81
7.9 km terräng
JSM 2021
22
DNF
Inne
1500 m
IJSM 2019 6
19
4:46.60
IJSM 2020 4
19
4:46.14